Geslaagde koppeling in ruimte En nu m'n krant Na aardbeving 5000 doden op West-Irian Bosbranden in België nemen de vorm van een ramp aan BOLLE SLAGERIJEN CHAUFFEUR Een abonnement heb je niet voor niets. DONDERDAG 8 JULI 1976 Landing Viking weer uitgesteld MOSKOU (DPA) - Het Russische ruimteschip Sojoez 21 is er gisteravond in geslaagd een koppeling tot stand te bren gen met het vorige maand gelanceerde ruimtestation Sal- joet 5. Het Russische persbureau Tass meldde dat de ruimtevaar ders Welinow en Zjobolow zich aan boord van het station bevinden. De Saljoet 5 is zo geconstrueerd dat twee ruimtevaartuigen tegelijk aangekoppeld kunnen worden. Naar verwachting zal over een vijf tal weken een tweede toestel gelan ceerd worden voor die operatie. De verzorging van de mannen aan boord van het station kan boven dien geschieden met behulp van onbemande ruimtevaartuigen. Het station is dus ingericht op een langdurig verblijf in de ruimte. Viking De landing van het Amerikaanse ruimteschip Viking-1 op de planeet Mars is gisteren voor de tweede keer uitgesteld omdat de alterna tieve landingsplaats een ruwer op pervlak bleek te hebben dan men had gedacht. Een zegsman van de deskundigen in Pasadena zei dat men nu naar een westerlijker gelegen landings plaats zou zoeken, waar het terrein vlakker is. Een landing daar kan niet voor 20 juli worden verwacht. De landing van de Viking zou aan vankelijk op 4 juli, de Amerikaanse nationale feestdag, hebben plaats gevonden. Het uitgekozen lan dingsterrein werd echter te door ploegd gevonden. Als tweede da tum werd 17 juli vastgesteld. Van het nieuw te kiezen terrein zul len morgen en zondag foto's wor den gemaakt. Als zij kloppen met de radargegevens dan zou de lan ding op 20 juli kunnen plaatsheb ben. DJAKARTA (UPI) - In de Indonesische hoofdstad Djakarta vreest men dat aardbevingen op West-Irian, het voormalig Nederlands Nieuw- Guinea, aan meer dan 5.000 mensen het leven hebben gekost. Gisteren citeerde het Idonesische persbureau Antara de gouverneur van West-Irian, Sutran, dat er tot nog toe iets meer dan 400 doden zijn geborgen maar dat de aardbevingen van vorige week een veel groter aantal slachtoffers gemaakt hebben.In Djakarta worden hulpacties op touw gezet. Men is daar ook niet op de hoogte van het exacte aantal doden omdat uitgebreide rapporten ontbreken. Op West-Irian ofwel Irian Jaya wonen ruim 16.000 WEST POINT - De beroemde Amerikaanse militaire academie van West Point is niet meer exclu sief voor de opleiding van manne lijke landmachtofficieren bestemd. Van de 1.475 kadetten die gisteren hun intrede deden, zijn er 118 van het vrouwelijk geslacht. President Gerald Ford heeft dit jaar bepaald dat tot de academies van de verschillende krijgsmach- londerdelen voortaan ook vrouwen moeten kunnen toetreden. Foto: Twee vrouwelijke kadetten paraderen al een aardig eind weg met hun mannelijke collega's. BRUSSEL (AP. Reuter) - In het kurkdroge Belgie zyn in de afgelo pen 10 dagen grote bospercelen af gebrand die in totaal 2.000 hectare omvatten. De Belgische minister van Landbouw Albert Lavens zei gisteren in een vraaggesprek dat de toestand thans de omvang van een 'Regering heeft Israël wel gefeliciteerd' DEN HAAG (ANP) - Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) verwerpt het verwijt van AR- fractieleider Aantjes dat de Neder landse regering Israël niet heeft ge feliciteerd met de bevrijdingsactie op het Oegandese vliegveld Enteb be. In antwoord op vragen van Aantjes wijst Van der Stoel erop dat hij af gelopen maandag tegenover de Is raëlische ambassadeur in ons land de vreugde van de Nederlandse re gering heeft geuit over het feit dat het overgrote deel van de Israëli sche gijzelaars ongedeerd is geble ven bij de actie. Daarnaast betreurt de regering het dat er toch nog zoveel slachtoffers zijn gevallen. De minister herhaalt dat de Israëlische actie alleen ge rechtvaardigd kan worden door een noodsituatie. Er zijn, zo zegt Van der Stoel, ernstige aanwijzin gen dat er van een noodsituatie sprake is. ramp heeft aangenomen. "Enige weken geleden was zij nog slechts zorgwekkend", aldus de minister. Ten noorden van Antwerpen is het beroemde natuurreservaat van Kalmhout bijna geheel door brand verwoest. Het vuur woedde gister nacht nog hevig in de bos- en hei degebieden. Gisteren werd een nieuwe brandh aard geconstateerd in de buurt van de spoorweg die het land verbindt met West-Duitsland. De meeste branden woeden en hebben gewoed in de zuidelijke provincie Luxemburg, in de buurt van de Westduitse grens. Daar zijn honderden brandbestrijders aan het werk bij wie er zijn die eigenlijk al 14 dagen in touw zijn. Het zwaarst getroffen zijn de bos gebieden bij Vielsalm, Tintange en Neufchateau. Gisterochtend vroeg heeft een drie uur durend onweer Luxemburg de eerste regen in drie maanden ge bracht. Er viel gemiddeld zes liter per m2, dat is driemaal het gewone daggemiddelde in juli. Alhoewel er nog geen juist beeld is hoe groot de schade bedraagt welke door de droogte aan de landbouw is toegebracht in West-Europa wil de Europese Commissie nu enkele maatregelen doorvoeren om de schade te verzachten. Dit kondigde ir. Pierre Lardinois, landbouw commissaris van de EG gisteren in Luxemburg in het Europese par lement aan. De Europese komen dat de rundvleesmarkt in stort. De interventie voor koeien welke vorige week aan Frankrijk werd toegekend zal ook gaan Het Vatikaan heeft een opval lend radicale verklaring over ont wapening uitgegeven. Ze werd ge schreven op verzoek van de Ver enigde Naties, die alle leden had gevraagd, hoe de rol van de Ver enigde Naties inzake ontwapening versterkt kan worden. De Vatikaanse verklaring typeert de bewapeningswedloop onom wonden als dwaasheid, diefstal en collectieve hysterie. De militaire overproduktie is op zich al een misdaad, want zelfs als de wapens niet gebruikt worden, laten zij door hun kosten de armen van honger omkomen. Deze wedloop, die ook de Derde Wereld heeft aangetast, is volkomen zinloos omdat het doel.de veiligheid, niet wordt be reikt, aldus het Vatikaan. Hij moet daarom zonder enig voorbehoud worden veroordeeld. Als voor naamste wegen naar geleidelijke ontwapening noemt de verklaring de politieke wil, gevoed door de publieke opinie de ontwikkeling van een internationale rechtsorde en de versterking van de politietaak van de Verenigde Naties. Kardinaal Alfrink, voorzitter van de rk vredesbeweging Pax Christi, zei in een eerste reactie op deze verklaring dat het Vatikaan de ethi sche onaanvaardbaarheid van de bewapeningswedloop nog nooit zo duidelijk heeft uitgesproken. KVP-fractieleider Andriessen ka rakteriseerde het docuement als een indringende verklaring die voor zijn ethische katholiek politi cus van grote betekenis is. In een deze week in Utrecht ge houden gesprek met de bisschop penconferentie heeft de commissie Justitia et Pax Nederland (gerech tigheid en vrede) ontkend, dat zij wel in het geweer zou komen tegen misstanden onder rechtse regimes en niet tegen die in landen met een links bewind. Het verwijt van par tijdige verontwaardiging was, al dus Justitia, niet van de bisschop pen afkomstig, maar wordt nogal eens gehoord in kringen van "men sen die in hun gezapige rust niet gestoord willen worden". Staatssecretaris Meijer heeft gis teren een delegatie van de Katho lieke Jeugdraad meegedeeld dat de raad van 1 januari af net meer op subsidie kan rekenen. Meijer zei niet overtuigd te zijn van de onmis baarheid van de KJR, die twee jaar geleden bij wijze van experiment subsidie kreeg. Volgens Meijer be reikt de KJR te weinig mensen. De raad overweegt, tegen deze beslis sing in beroep te gaan. Herv. Kerk - beroepen te Steen- wijk M. v.d. Leun Apeldoorn, te Sommelsdijk en te Hardinxveld A. de Reuver Tholen, te Lelystad S. Brandsma Drachten; bedankt voor Oldebroek J. Vroegindewey Kat wijk aan Zee. gelden voor het zuiden van Neder land, België, Luxemburg en West-Duitsland. Dit om paniekver kopen te voorkomen. Ten tweede zal de Europese Commissie aan de negen lidstaten de aanbeveling doen overal te verbieden het stro op het land te verbranden. Man verdacht van moord op zijn vrouw AMSTERDAM (SP) - De 51-jarige A. J. uit Amsterdam is gisteren gearresteerd op verdenking van moord op zijn even oude vrouw. Het lijk van de vrouw werd gister morgen in haar woning gevonden. Volgens de recherche heeft de man met een fles haar schedel ingesla gen. Daarna ging hij weer gewoon naar zijn werk. Later deed hij een mislukte poging tot zelfmoord. Uiteindelijk lichtte hij zijn familie in, die de politie waarschuwde. Volgens de recherche waren span ningen om de financiën de oorzaak. Het echtpaar kwam in de jaren '50 naar ons land uit Idonesië, waar ze op ruime voet konden leven. Hier moesten ze elk dubbeltje omkeren. Rita duwt tante in het water: 3V2 jaar eel AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse rechtbank heeft gisteren de 22-jarige Rita H. uit de hoofdstad veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf wegens moord op haar 85-jarige tante. In november vorig jaar had ze de bejaarde vrouw tijdens een wande ling met opzet in het Zuider Am- stelkanaal geduwd, waardoor ze verdronk. Ze vond dat de tante, bij wie ze inwoonde, haar veel te kort hield. De rechtbank noemde Rita een "ernstig neurotische persoon die verzorging nodig heeft" en achtte haar minder toerekenings vatbaar. De officier van Justitie had 6 jaar cel geëist. Dames grijp de winst!!! Alleen juli BONTMANTELS met 20% korting. Met garantie. Nu kopen a s winter pas beta len. Desgewenst zeer soepele kredietservice. De grootste goedkoopste bontzaak van Nederland De Bontkoning, Hoogstraat 97, Rotterdam-C. Parkeren v zaak. Gratis reizen, bij koop reisgeld terug (ook benzine). Kreidler, Peugeot. Benetli, Sparta, bromfietsen, snor fietsen en fietsen. HEEL KILO SCHOUDERCARBONADE van 10 -NU 7.48 KILO PAARDEBIEFLAPPEN 7.— KILO PAARDEROSBIEF van 12.- NU 1 0." KILO TARTAAR van 6, NU 5.50 200 gram MAGERE HAM van 1.96 NU 1.47 10 KG. MAGER PAARDEPOULET van 50.- NU 40." AANBIEDING hele rundervoorvoeten 5.- per kilo nu 4.- (gratis uitgebeend) HOGEWOERD 37 LEIDEN aangeboden stalen kruiser van 9x3.20 m met bovenbesturing en grote open kuip. 75 PK Volvo Penta dieselmotor, incl. koelkast, geiser etc. UITERSTE PRIJS 37.500 Tel. 01721-8777. Gevraagd voor zo spoedig mogelijk: rijbewijs voor vervoer van veevoeder. VAN NIEKERK VEEVOEDERS, Vlietweg 1. Leiden. Telefoon 766100. Eindelijk heb je dan even rust. Niets zaliger dan even welverdiend onderuit. Met je krant. Tenslotte wil je weten wat er te koop is. De nieuwtjes, de vaste rubrieken en natuurlijk de advertenties. Dat is winkelen in de krant. En dan is het prettig als die krant bij je aan huis komt. Hoefje er niet voor op stap, heb je 'm precies wanneer het uitkomt. De krant is vaste prik als je even welverdiend onder uit wilt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 14