Aferdeeldheid groeit in het Arabische kamp Alleen contact met het verleden Leven elders in het heelal mm .lyiuj'iM'Miwi- Israël zal V.N. bewijzen: Amin is medeplichtig KREDIETEN Als u tekort komt. Vooreen onverwachte kans. Als u direkt over geld wilt t w i Koop-Krediet Heinemann overleden Oud-Bondspresident Suarez vormt nieuw kabinet in Spanje PAGINA ,J2 DONDERDAG 8 JULI 1976 Door P. Bok We zullen dus op indirecte wijze contact moeten zoeken met bui tenaardse beschavingen, indien we dat al willen. De enige moge lijkheid lijkt radiosignalen, die met een snelheid van 300.000 km per seconde door de kosmos voortrazen. Daarbij doen zich in eerste in stantie twee grote problemen voor. De signalen die wij uit zenden moeten krachtig genoeg zijn om vele lichtjaren te over bruggen terwijl zij tevens juist gericht moeten zijn, terwijl wij eigenlijk niet weten waar we onze communicatievrienden moeten zoeken. In de tweede plaats moeten we een bood schap zenden, die duidelijk van kunstmatige oorsprong moet zijn wil zij als signaal van le vende wezens herkend worden, 'terwijl wij een "taal" moeten gebruiken die begrijpelijk kan zijn ook voor volkomen "vreemdelingen". Het eerste probleem lijkt op losbaar door niet direct onze boodschap te zenden, maar eerst de kosmos "af te luiste ren" of boodschappen van el ders kunnen worden opgevan gen, dus passief beginnen en pas daarna actief meedoen. Dat passief luisteren is zonder suc ces al een paar maal gedaan, maar niet met de meest ideale instrumentaria. Pe bouw van een enorm "luister-apparaaat" wordt wel overwogen in Ame rika, maar de kosten zijn enorm en liggen in de grootte-orde van die van het Apollo maanproject. Hoewel dit project Cyclops genaamd, ook voor andere en speciaal astronomische doe leinden zeer waardevol zou zijn, is het begrijpelijk dat bij de huidige stand van zaken in de wereldeconomie geen over haaste gunstige beslissing te verwachten valt. Wanneer we langs deze of an dere weg een levensteken op vangen, is het de vraag of dit een doelbewuste "boodschap" is of stomweg een toevallig afgeluis terd en in de kosmos verdwaald gesprek tussen beschavingen elders. In beide gevallen maar zeker in het laatste staan wij voor de bijzonder moeilijke op gave, de signalen te ontcijferen zonder enig hulpmiddel als bv bij de ontcijfering van het spij kerschrift met behulp van de Steen van Rosetta. Bovendien hebben wij te maken niet met menselijke wezens op de aarde waarvan wij de omstandighe den goeddeels kennen maar met wezens, die in een volstrekt andere omgeving, na een vol komen verschillende evolutie, in een geheel andere gedach- tenwereld zullen leven, die zich wellicht bezig houden met fun damenteel andere zaken dan wij in het dagelijks leven op aarde. Tenslotte zal, gezien onze eigen kosmisch gezien zeer jonge leeftijd, hun ontwikke lingspeil eindeloos hoger liggen dan het onze. Een doelbewuste boodschap aan anderen in het heelal zou natuurlijk veel eenvoudiger (maar ook nog moeilijk) te in terpreteren zijn dan een toeval lig afgeluisterd "gesprek". Zo'n boodschap zou rekening hou den met de moeilijkheden van de potentiële ontvanger en dus een "taal" en symbolen gebrui ken waarvan de betekenis uni verseel bepaald zouden kunnen worden. Bij dat alles moet niet vergeten worden, dat wij luisteren naar stemmen uit het verleden. Ra dioboodschappen hebben wel de enorme snelheid van 300.000 km per seconde, maar vanaf de dichtstbijzijnde ster doen ze er nog altijd ruim vier jaar over. Binnen slechts 22 lichtjaar af stand van onze zon zijn er veer tien sterren die eventueel intel lectueel leven dragende plane ten hebben, maar dit stukje ruimte is maar een fractie van de Melkweg, die een diameter heeft van hondermiljoen licht jaar. Vangen wij signalen op van een planeet bij een ster die een miljoen lichtjaar van ons verwijderd is, dan werd de "boodschap" een miljoen jaar geleden verzonden door een toenmalige intellectuele ge meenschap. Sturen we een boodschap terug, dan doet die er ook een miljoen jaar over. Het is de vraag, of een technolo gisch hoog ontwikkelde leven svorm tweemiljoen jaar later nog bestaat en zo ja of die dan nog enige interesse heeft voor het antwoord op een boodschap die zolang gelden verzonden is. Bovendien wordt het wel een moeizaam contact tussen twee levensvormen, wanneer uitwis selen van boodschappen zo lang duurt. Want eerst zal men zich in duizenden "gesprek ken" vertrouwd moeten maken met gebruikte symbolen en taal, alvorens men tot een wer kelijk zinvol contact komt. Dat betekent een tijdsduur van ze ker een miljard jaaiHet kosmi sche taalprobleem kunnen we natuurlijk hopen op te lossen op aarde wanneer wij actief com municatie gaan zoeken. We kunnen een "universele taal" gaan ontwerpen met universeel bruikbare symbolen. Maar dat blijkt ook al bijzonder moeilijk. De transmissie, de wijze van uitzending van onze boodschap "hier zijn wij, is er nog iemand anders?" levert de eerste pro blemen op. Op welke golflengte moeten wij die boodschap uit zenden? Er is een kosmisch be langrijke golflengte, 21 cm, die aantrekkelijk lijkt vanwege haar algemeenheid, maar daar door misschien minder aan trekkelijk in verband met mo gelijke storingen door kosmi sche fenomenen. Die storingen kunnen door intelligente ont vangers echter vrij gemakkelijk worden uitgezeefd, zodat de boodschap ongestoord door komt. Uit dit alles blijkt al, dat zelfs met doeltreffende technische apparatuur het probleem van de interstellaire communicatie niet eenvoudig is. In een vol gend artikel willen wij, weer in het kort, ingaan op voorgaande pogingen van de mens om con tact te krijgen, zij het dan in de verre toekomst, maar ook op het probleem, wie eigenlijk het recht heeft om namens de mensheid boodschappen met andere intelligenties uit te wis selen, terwijl het bovendien de vraag is, of zo'n uitwisseling wel gewenst is. Ook dat laatste is een vraagstuk, waarover eigen lijk de gehele mensheid een stem hoort te kunnen uitbren gen. Het behoort niet uitslui tend in handen van eenzijdige wetemscja-snepefemarem em tecjmp.pgem doe de mensheid al eerder hebben opgescheept met gevolgen van hun werk, die wij kennelijk niet de baas kun nen. Wij hoeven daarbij alleen maar te denken aan kernener gie en milieu. De antenne van Greenbank-Observatory in West Verginia, die en grote rol speelt in de regulatie van bemande en onbemande ruimtevluchten, maar die ook heeft deelgenomen aan het OZMA-project, dat beoogde gedurende enige jaren buitenaardse signalen van beschavingen elders in het heelal op te vangen. Het project OZMA leverde zoals verwacht niets positiefs op. Maar het zoeken naar een speld, laat staan naar "iets" in een kosmische hooiberg levert eigenlijk per definitie aanvankelijk niets op. Er staan grotere projecten voor dergelijke speurtochten op stapel die meer resultaat beloven. JERUZALEM (AFP/Reuter) - Is raëlische regeringsfunctionaris sen hebben gisteren meegedeeld dat Israël van plan is de veilig heidsraad van de Verenigde Na ties, die morgen een debat hou den over de Israëlische actie op Entebbe, bewijs te leveren van de "medeplichtigheid" van de Oe- gandese president, Idi Amin, in het kapingsdrama op het vlieg veld van Entebbe. Een regeringsfunctionaris zei dat het bewijsmateriaal onder meer het getuigenis zou omvatten van de bevrijde gijzelaars, die Amin ervan beschuldigden, dat hij de kapers versterkingen, wapens en explosieven liet aanvoeren. Hij zei dat Israël er niet aan hoefde te twijfelen dat de Verenigde Sta ten hun veto zouden uitspreken over een resolutie van de raad die de commando-actie zou veroor delen. Hij merkte op dat presi dent Ford de eerste Westelijke leider was die de reddingsactie prees. Een Israëlische militaire woord voerder lachte om een bericht van radio-Oeganda dat 30 vijan delijke vliegtuigen, vermoedelijk Israëlische en Amerikaanse, Oe ganda van Kenia uit naderden. "Radio-Oeganda is niet bekend om zijn nauwkeurigheid", zei hij. Radio Oeganda waarschuwde gis teren de bevolking voorde nader ing van de dertig "vijandelijke vliegtuigen". De bevolking werd gevraagd "verdachte spionnen uit het Westen" dadelijk bij de overheid aan te geven. Medische faciliteiten worden gereed ge houden en de mensen wordt ver zocht zonodig bloed af te staan. Het geduld van Kenia met Amin van Oegandalijktdoordit bericht te zijn opgeraakt. In een verkla ring van de regering in Nairobi werd Amin uitgemaakt voor "sa aist", die met zijn passie voor bloedvergieten regering en volk van Kenia tot het uiterste had ge dreven. Ten aanzien van de dertig vliegtuigen die Oeganda op zich zou hebben zien afkomen ver klaarde de ïegering van Kenia sarcastisch dat de conclusie moest zijn dat Oeganda's radar even dolgedraaid was als zijn dromen. Oegenda heeft gisteren verklaard dat het niet bekend is met de ver blijfplaats van mevrouw Dora Bloch, een gijzelaar die zich in een Oegandees ziekenhuis zou bevinden toen de Israëlische be vrijdingsactie op het vliegveld Entebbe plaatsvond. Israëlische woordvoerders hebben gezegd dat de 75-jarige mevrouw Bloch niet op de luchthaven aanwezig was tijdens de bevrij dingsactie, het Oegandese minis terie van volksgezondheid heeft echter in een verklaring voor de radio gezegd dat zij vóór de actie uit het ziekenhuis was ontslagen en weer bij de andere gijzelaars was gebracht. In deze verklaring voor radio Oe ganda, die in Nairobi werd opge vangen, werd gezegd dat Israëli sche commando's de volledige verantwoordelykheid voor alle gijzelaars op zich hebben geno men en dat vanaf dat ogenblik de regering van Oeganda niet meer verantwoordelijk voor hen is". CAIRO (Reuter) - De breuk in de betrekkingen tussen Li bië en Soedan blijkt niet alleen de gezamenlijke poging van de Arabische landen om de vrede in Libanon te herstellen min of meer verijdeld te hebben, maar ook de onenigheid binnen het Arabische kamp te hebben vergroot. Plan of Krediet. een Doorlopend Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. LEIDSE SPAARBANK den om weer diplomatieke banden met elkaar aan te knopen. Egypte heeft Soedan zijn volle steun gege ven en is nu kennelijk van plan sa men met Soedan een hecht front tegen Libië te vormen. "Wat kan men verwachten van gezamenlijke vredesinspanningen in Libanon, nu de landen van de Arabische Liga zo diep verdeeld zijn?, zo zei een diplomaat in Cairo. Blijkbaar aangemoedigd door de steun die president Sadat van Egypte president Noemeiri van Soedan heeft verleend - rond 1.500 man Soedanese troepen die in Egypte gelegerd waren, zijn met Egyptische vliegtuigen naar Soe dan gebracht toen daar een staats greep gaande was - heeft Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), dinsdagavond Sadat om hulp in Libanon verzocht Arafat liet Sadat weten dat de toe stand in het door rechtse eenheden omsingelde Palestijnse vluchtelin genkamp Tel Al-Zaatar "buitenge woon moeilijk" is. Egypte heeft op dit verzoek nog niet officieel gerea geerd. Maar volgens waarnemers zal Egypte maar weinig kunnen doen om de militaire druk op de Palestijnen te verlichten. "Vredesmacht" De breuk tussen Soedan en Libië kan ook de Egyptische bevelheb ber van de in Libanon gelegerde 2.500 man sterke Arabische vre desmacht moeilijkheden bezorgen. Zowel Libië als Soedan hebben troepen voor deze vredesmacht af gestaan. Na de breuk tussen de twee landen zouden er gevechten zijn uitgebroken tussen Libische en Soedanese troepen die stellin gen hadden betrokken bij het vliegveld van Beiroet. Generaal Mohammed Hassan Ghoneim, de bevelhebber van de vredesmacht, heeft de berichten over de gevechten "verzinsels" ge noemd, maar in Cairo gelooft men dat de Soedanese en Libische troe pen niet zo nauw zullen samenwer ken als de situatie eist. De vredes macht in Libanon zal dan pas met haar taak beginnen als er een be stand is gesloten dat inderdaad wordt nageleefd. Verzoek Een woordvoerder van de Arabi sche Liga heeft gisteren in Cairo bekendgemaakt dat de ambassa deurs van de Arabische landen, in New York bijeen, er bij Soedan op aangedrongen hebben geen klacht tegen Libië bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in te die nen. Het verzoek van de Arabische landen was bedoeld om de Arabi sche solidariteit te bewaren. De Soedanese ambassadeur heeft beloofd het verzoek aan zijn rege ring te zullen overbrengen. ESSEN IM-W Mi (DPA.AP)-De gjgg gl vroegere f|J|jp 'Wl Westduitse vJ|j|| Bonds- ||®|gg* s|li|| president jU Gustav g Heinemann is hHR T gisteren in een Jj JSffl ziekenhuis in Essen overleden. Hij werd zes dagen geleden moeilijkheden in de bloedsomloop opgenomen. In maart werd hij ook al voor deze kwaal behandeld, maar hij herstelde tijdelijk. Gustav Walter Heinemann werd op 23 juli 1899 geboren in Schwelm in het Ruhrgebied. Hij studeerde rechten en politieke wetenschap pen en begon zijn loopbaan als ad vocaat Onder het nationaal- socialisme was Heinemann één van de voormannen van "Bekennende Kirche", die zich verzette tegen het fascisme. Na de oorlog was hij ac tiefin de CDU en in 1949 benoemde Adenauer hem tot minister van Binnenlandse Zaken. Omdat Hein- i zich niet kon herenigen met de voorgenomen herbewapening van West-Duitsland nam hij een jaar later ontslag. Twee jaar later trad hij ook uit de CDU. Later richtte Heinemann de "Gesamt- deutsche Volkspartei", met een sterk neutralistisch program, op. De partij kreeg echter geen voet aan de grond en werd in '57 ontbonden. In dat jaar sloot Heinemann zich aan bij de SPD en werd door deze partij in de Bondsdag gekozen. Bij het totstandkomen van een coalitie van CDU en SPD werd Heinemann minister van Justitie. In die functie spande hij zich in voor modernise ring van het strafrecht en verwierf een reputatie van een liberaal en humaan politicus. Als president (van 1969 tot 1974- heeft 'Hein emann veel gedaan om de afstand tussen staatshoofd en burgers te verkleinen. Omdat hij veelal ge wone burgers uitnodigde voor ge sprekken, nieuwjaarsrecepties en tuinfeesten, kreeg hij de naam van burger-president. In 1974 maakte hij plaats voor de liberaal Walter Scheel. Heinemann, getrouwd met de vroegere onder wijzeres Hilde Ordemann, had drie dochters, een zoon en talrijke kleinkinderen. Sinds de leden van de commissie, die wordt voorgezeten door secretaris-generaal Machmoed Riad van de Arabische Liga, op en neer tussen Damascus en Beiroet gingen reizen, is de burgeroorlog in Libanon in hevigheid toegenomen. De Tunesische minister van Bui tenlandse Zaken, Habib Chatti die lid is van de commissie, heeft de zaak, kennelijk uit wanhoop, in de steek gelaten en de vertegenwoor diger van Bahrein in de commissie zou van plan zijn naar zijn land te rug te keren. Vijanden Marokko verbrak op 7 maart de di plomatieke betrekkingen met Al gerije na gevechten om het toezicht op de voormalige Spaanse Sahara. Mauretanië dat samen met Ma rokko recht op dit gebied had ge kregen, verbrak zijn banden met Algiers op dezelfde dag. Zuid-Jemen en Oman zijn verbit terde vijanden van elkaar en on derhouden geen betrekkingen. De betrekkingen tussen Egypte en Sy rië zijn nog steeds niet goed on danks het besluit van de twee lan- De Libische premier Abdussalam Jalloed (links) en de Libanese linkse leider Kamal Joemblatt spraken gisteren in Beiroet over de Libanese crisis. •k WASHINGTON - President Ford en zijn echtgenote gaven gistera-vond een diner op het Witte Huis ter ere van het zesdaagse bezoek van de Engelse koningin Elizabeth en prins Philip aan de Verenigde Staten in verband met het 200-jarig bestaan van Amerika. De commissie die de Arabische Liga de vorige week heeft gevormd om tot een bestand in Libanon te komen, heeft om een nieuwe bij eenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabi sche landen verzocht waarop dan het conflict in Libanon weer aan de orde moet worden gesteld. Volgens waarnemers in Cairo is de kans dat er op deze bijeenkomst die men maandag wil houden, tastbare resultaten worden bereikt nog kleiner dan op de twee voorgaande conferenties die in de afgelopen vier weken plaatsvonden. MADRID (AP) - Premier Adolfo Suarez heeft gisteravond een nieuwe Spaanse regering gevormd. De premier heeft dit in Madrid aan verslaggevers medegedeeld toen hij op weg ging om koning Juan Carlos officieel van de formatie op de hoogte te stellen. In het nieuwe Spaanse kabinet gaat de post van minister van Binnen landse Zaken naar Martin Villa, die daarmee tevens aan het hoofd komt te staan van de Spaanse politie. Het Spaanse persbureau Cifra maakte de formatie van het nieuwe kabinet kort voor middernacht be kend. Voor de aankondiging brak in de binnenstad van Madrid een rel uit, toen een demonstratie van on geveer 200 jongeren, die riepen om vrijheid en amnestie voor politieke gevangenen, door de politie werd uiteen geslagen. Voor de poorten van de Carabanchel-gevangenis, waar po litieke gevangenen zijn opgesloten, heeft de politie van traangasgrana ten gebruik gemaakt om een de monstratie van ongeveer 4.000 per sonen uiteen te jagen. Marcelino Oreja, een onder secretaris op het ministerie van Buitenlandse Zakerr, is benoemd tot minister van Buitenlandse Za ken. Hij wordt beschouwd als een van de meest liberale personen in het nieuwe kabinet. Suarez heeft negen leden van het oude kabinet gehandhaafd. Onder hen bevinden zich de hoofden van land- zee- en luchtmacht en de vice-premier van Defensie, luite nant generaal Fernando Santiago y Diaz y Mendivil. De premier zou nog overwogen hebben om eventueel de verboden communistische partij te erkennen in zijn poging een overeenkomst te bereiken met de oppositie. Niet- communistisch links zou in dat ge val zijn pact met de communisten hebben moeten verbreken en stil zwijgend met de nieuwe regering en de monarchie hebben moeten samenwerken. Uit communisti sche bron is echter vernomen dat een dergelijke suggestie hen nooit heeft bereikt. Het nieuwe kabinet wordt vandaag beëdigd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 12