Y erschrikkelij k slechte start Kick Langeweg 'KUIPER MAAKT OOK KANS' Goede tijd van Verhoef Annette v. d. Meij regelrecht op weg naar finaleplaats Deense meisjes bezetten boulevard PAAL IN DE KNOOP Ripper vervaardigt zelf zijn haard, m uur Knap herstel Hans Böhm Publiek Désar toegelaten tot a-cursus oefenmeester 100 meter in 11.1 Sassenheimer Arie van Houwelingen, in 1959 wereldkam pioen bij de amateur-stayers en jarenlang een verdienste lijk wegrenner, kan er met zijn pet niet bij dat de meeste Nederlandse tourrenners zo moeizaam omhoog komen in de bergen. "Het excuus dat er in Neder land geen bergen zijn gaat voor mij niet op. Want Nederlandse wielrenners zijn in dit vlakke land gewend om dikwijls tegen de wind te moeten opboksen en WIE WINT DE TOUR (3) dat is precies dezelfde kracht sinspanning als tegen een berg oprijden. Je moet alleen even doorhebben in welke versnel ling je tegen een helling op moet. Echt, alle Nederlanders zijn geboren klimmers", zegt hy. "Neem my nu als voorbeeld. Ik reed eens een wedstrijd in Luxemburg. Had nog nooit een berg beklommen. Maar ik ging net zo makkelijk omhoog als een ander voor de wind fietste. Het is een mentaliteitskwestie. Als je denkt dat het niet gaat, lukt het ook niet". Postbode Van Houwelingen, samen met schaatser Piet Kleine en baanrenner Gaby Minneboo behorend tot de drie wereldkampioenen die een baan hebben bij de PTT, ziet in deze Tour Joop Zoetemelk hoge ogen gooien. "Maar", voegt hij daar snel aan toe, "dan moet Joop wel in de aanval blij ven en niet de fout maken dat hij een afwachtende houding aanneemt. Dat wil niet zeggen dat hij roekeloos het initiatief moet nemen. Vooral in de ko- Arie Houwelingen heeft bewon dering voor Kuipers karakter: "Hij maakt evenveel kans als Joop Zoetemelk op de eindzege in de Tour". mende bergritten kan hij het beste eerst een paar man laten wegspringen en er dan in zijn eentje bij proberen te komen". "Zoetemelk kan de Tour win nen, maar toch geef ik hem niet veel kans. Hij is nog zo kwets baar. Let maar eens op als Zoe temelk een keer onderuit gaat. Dan is het gelijk gedaan met zijn strijdlust". "Persoonlijk sla ik Hennie Kui per hoger aan. Die jongen heeft tenminste een sterk moreel. Tot nu toe heeft Kuiper misschien wat teleurgesteld, maar dat komt hoofdzakelijk omdat hij nog niet zo goed raad weet met de bergen. Maar dat is een kwestie van routine. De kracht heeft hij er in ieder geval wél voor. Daarom heeft hij deze Tour evenveel kans als Zoete melk. Kuiper komt nog wel", voorspelt Van Houwelingen. De Noordwijkse Koningin Wit- helmina boulevard zal van avond een paar uur gezellig be zet worden gehouden door 65 Deense meisjes, in leeftijd tussen 13 en 18 jaar, die samen het be kende show- en muziekorkest "Aarhus Pigegarde" vormen. 'De meisjes, die momenteel op tournee door Nederland zijn, spelen tijdens hun optreden vanavond allemaal een instru- ment en geven ook nog een show weg, waarbij ze, zo vertelde mij VVV-directeur Rovers "de hele boulevard nodig zullen heb ben". Ik hoorde dat de meisjes voor hun optreden op de boulevard (aanvang 20.00 uur) ook nog even op bezoek gaan bij de Noordwijkse bejaarden die in Huize Jeroen wonen. DONDERDAG 8 JULI 1976 Vandalisme ten top? De ma nier waarop deze lantaarnpaal is gemangeld doet dat inder daad vermoeden. Toch is deze 'lantaarnpaal-in-de-knoop' met liefde gevormd, in op dracht gemaakt. Deze lichtpi- laar was namelijk een van de geschenken die het Boskoopse Waterleidingbedrijf ontving bij de opening van het nieuwe bedrijf aan de Kalverdans. De zakenrelatie schonk echter alleen de staander. De leiding van het Waterleidingbedrijf koos er een passende kop bij. Dat werd een Oudhollandse lantaarn met een "peertje" als verlichting. ©m>$ fefföWslffi) V@SS Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bei 071-144941, toestel 39. De open haard van J. v. d. Poel uit Rijpwetering fungeert niet alleen als een gezellige warmtegever, maar het is er ook ontspannen naar kijken. Dat is de verdienste van de heer des huizes, die alle tegeltjes van de open haard zelf heeft beschilderd met historische figuren, bloemen, dieren en molens. Zo zitten in de haardmuuro.a. gemetseld Hitier, Ghandi, Napoleon, Vondel, Haile Selassie en een aantal hoofdfiguren uit de Camera Obscura, één van de bekendste werken van de in 1903 overleden Nederlandse letterkundige Nicolaas Beets. Zo gepiept "Schilder" v. d. Poel vertelde mij: "Aan oude tegels voor de open haard komen is erg moeilijk. Bovendien betaal je er een smak geld voor. Dus ben ik zelf tegels gaan beschilderen, hoewel ik er eigen lijk geen snars verstand van heb. Maar met een beetje geduld kom je een heel eind. Ik ga eerst in boeken en tijdschriften op zoek naar een afbeelding van het te schilderen onderwerp en dan is de rest zo gepiept. Zo'n kop van Hitier bijvoorbeeld heb ik in een avond gereed. Dan bak ik ze in mijn oventje en klaar is Kees". De open haard-tegels zijn maar een klein deel van de totale produk- tie van v. d. Poel. Hij maakte voor bekenden ook veel geboortete gels en momenteel is hij bezig aan het schilderen van alle kerken uit de omgeving. AMSTERDAM - Viktor Kortsjnoj is geen mooie schaker, datis bekend. Als het moet doet hij zetten waar een gewoon mens pijn aan de ogen van krijgt, als ze maar winnen. Op die manier heeft de Rus al menig toernooi op zijn naam ge bracht en dit IBM-toernooi zal er waarschijnlijk geen uit zondering op maken. Tegen de Joegoslavische tovenaar Velimirovic, een briljante speler die vaak even mooi verliest als dat hij wint, pakte Kortsjnoj dus de pion die hem in ruil voor aanvals- kansen werd aangeboden, om ver volgens gewoon alles weg te maaien wat hij in het vizier kreeg. En al gaf hij in tijdnood een kwali teit terug, Velimirovic kwam er niet meer aan te pas. Er werd afgebro- Zeilers nog steeds aan de leiding MEDEMBUK] - De Nederlandse zeilers John Stavenuiter en Hen- neke van Buren hebben gisteren de derde wedstrijd in de stryd om het wereldkampioenschap in de Hornet-klasse gewonnen. Op het IJsselmeer-nabij Medemblik ein digden zij aanvankelijk als tweede achter de Australiërs Peter Chap- pell en Graeme Johnson. Die wer den echter gediskwalificeerd na een protest door de Britten Duncan en John Nicholson, die als derde eindigden. Stavenuiter en Van Bu ren, die ook de eerste i hebben de leiding in het alger klassement. Door Alexander Münninghoff ken met een Russische plus-pion, Kortsjnoj analyseerde tussen een paar happen door en had toen zo veel inzicht in de positie gekregen, dat het uitspelen een kwestie van een paar zetten was. Het was de meest opwindende par tij van deze verder nogal tamme tweede ronde, naar niet de meest dramatische. Die kwalificatie gaat, voor de tweede achtereenvolgende maal naar een partij van Langeweg. Zo goed als hij uit de opening kwam tegen Böhm, zo verblind joeg hij in het middenspel mooie, maar helaas niet bestaande verge zichten na. Een start van nul pun ten tegen twee landgenoten is zo verschrikkelijk slecht, dat het al leen maar beter kan worden, zeg gen we in zo'n geval bemoedigend. Donner verbeurde met wit tegen de Rus Gipslis al snel een pion, maar toen er een toreneindspel op het bord kwam wisten we het al: dat zou remise worden, als Donner er gens goed in is dan is het wel in het laatste stadium van de partij. Hij schreef daar zelfs een boek over. Of zijn geredde halve punt tegen Gips lis daarin komt weet ik niet, het leek tenslotte een vrij elementaire kwestie, al bleef de Rus tot laat in de avond proberen. De twee IJslanders staan, samen met Kortsjnoj, bovenaan. Daartoe moesten zij gisteren remiseren, en dat deden ze bekwaam. Siguijans- son bouwde tegen de enige echte Engelse grootmeester Miles een ondoordringbare pionnenmuur op over het hele bord en daar viel geen zwakke plek in te vinden. Olafsson leek nogal beducht voor de oude Szabo, die veertig jaar toernooi- ervaring in de strijd wierp en uit de De uitslagen van de partijen uit de tweede ronde van het IBM-toernooi ztjn: Kortsjnoj (Sov)-Velimirovic (Joeg) 1-0, Sax (Hon)-Ivkov (Joe) '/z-'/z, Donner (Ned>-Gipslis (Sov) '/z-'/z, Szabo (Hon)-01afsson (IJsl.) Vz-'/z, Ligterink (Ned)-Kurajica (Joe) afg., Böhm (Ned)-Langeweg (Ned) 1-0, Miles (Gbr)-Sigurjonsson (IJsl.) '/z-'/z, Ree (Ned)-Farago (Hong) 0-1 De stand is: 1/3. Sigurjonsson, Kortsjnoj, Olafs son l'/z, 4. Ligterink 1 (en 1 afg.), 5/10. Ivkov, Sax, Szabo, Böhm, Mi- les. Gipslis 1, 11/15. Ree, Farago. Kurajica, Velimirovic, Donner '/z, 16. Langeweg 0. Uitslagen tweede ronde meester greep: Woodhams (Aus>-Hartoch (Ned) afg., Westerveld (Ned>-Van Wijger- den (Ned) '/z-'/z, Suwuh (Ind)-Tatai (Ita) 0-1, Van Baarle (Ned)-Gaprin- dasjvili (Sov) 1-0, Ciocaltea (Roe)-Matera (VS) afg., Pribyl (Tsj)-Eising (Wdl) '/z-'/z. De stand in de meestergreep is: 1/2. Tatai, Van Baarle 2,3/4. Eising, Pribyl l'/z, 5/6. Gaprindasjvili, Van Wygerden 1, 7. Hartoch '/z (en 1 afg.), 8. Westerveld '/z. 9/11. Ciocal tea, Matera, Woodhams n (en 1 afg.), 12. Suwuh 0. losse pols twee pionnen offerde, ondertussen de remise-offertes van de IJslander negerend. Net toen Olafsson zich leek te gaan beden ken en zelf op winst wilde spelen, zat er eeuwig schaak in de stelling. Dat is de routine van een Szabo, die brengt zulke remmen haast auto matisch in het spel. Geruisloos in een hoekje voltrok zich de ondergang van Ree tegen de Hongaar Farago. Met wit kwam de Nederlander zomaar in ongunstig toreneindspel terecht, dat in de tweede zitting niet meer te houden bleek. Compliment voor debutant Ligte rink, die professioneel stand hield tegen grootmester Kurijica. Het slot toonde het bekende thema van loper plus randpion van de ver keerde kleur. LEIDEN - UVS-trainer Gerard Désar is door de KNVB toegelaten tot de A-cursus, de hoogste opleiding voor oefenmeesters in Nederland. Met de Leidenaar zijn nog vijftien andere trainers waardig bevonden om de, in september te starten, cursus te volgen. Onder hen bevinden zich Toine Mathijssen, ex-doelman van MW en nieuwe assistent van George Knobel, Henk van Brussel, assistent-trainer van de Go Ahead Eagles en Atte Bou- ma, voormalig coach van Cambuur. Over de toelating van Han Berger, de huidige trainer van de FC Utrecht die vorig jaar zakte voor het eindexa men, heeft de KNVB nog niet beslist. Met het A-diploma is men gerechtigd om eredivisieclubs te trainen. Afgelopen seizoen behaalde Gerard Désar het B-diploma. De open haard van J. vd. Poel. tegenwind hadden te kampen, vie len de tijden tegen. Alleen Alfred Verhoef (Holland) bracht het tot een acceptabele 11.1 sec. Relatief beter waren de verrichtingen op de technische nummers. Op de werp- tweekamp heren liet Bram v.d. Mey (Holland) met de kogel 12.62 m en met de discus ij&.*c m opmeten. Theo Brusche (Bataven) bleef daar niet zoveel by achter. 12.33 m kogel en 34.46 m discus. In de werptwee- kamp bij de dames was juniore Mies Kuipers (Holland) de enige die de discus voorbij de dertig meter smeet (31.14 m) terwijl Marjan Bruinsma (AV Leiden) de kogel naar 9.38 m stootte. Een flinke deelname trek een kop pelrace over 3 kilometer, een nummer waarbij een tweetal lopers elkaar om de 400 meter aflost. De race draaide bij de heren uit op een duel tussen de Haagse ploegen V&LTC en Sparta, gewonnen door V&LTC. Het koppel Paul Grim bergen/Hans Langeveld van De Spartaan uit Lisse eindigde als derde in 7 min. 48 sec. Bij de dames ging het Bataven-duo Corrie v.d. Meer/Heleen Haverkort in 9 min 9,4 sec met de zege strijken. Op de 800 m bij de meisjes zorgde A-juniore Marian van Schie voor een verras sing. Deze Bataven-nieuwelinge kwam tot 2.30.1 en trok clubgenote Linda Krouwel (B-juniore) mee naar 2.34.4. In de springtweekamp bij de heren sprong Peter Visser (Holland) als enige Leidenaar over een hoogte van 1.80 m en kwamen Theo Bru sche (Bataven) en Nico van Steyn (Spartaan) in de verspringbak tot resp. 6.39 m en 6.22 m. By de dames deelden Ineke Altona en Hester de Boo, beiden Holland, de lakens uit. Ineke Altona sprong het hoogst (1.55 m), Hester de Boo het verst (4.96 m). nfflt - LEIDEN - De prestaties die giste- iO Mf ,Mm r Zfj ravond tydens atletiekwedstrijden Jlgf mÊMW Wm in de Leid se Hout werden afgele- IpSjff w, verd bleven, ondanks de aantrek- - sWÊÈÊÊmkkelyke weersomstandigheden, aan de matige kant. Vooral op de sprint, Donner wikkelde zijn partij tegen de Rus Gipslis bekwaam af: remise, waar de deelnemers met een lichte HILLEGOM - In de damesenkel B van het tennistoernooi in Hillegom lijkt het een duidelijke zaak dat de eerste ge plaatste Annette v.d. Meij een goede kans maakt op een finaleplaats. Op weg naar de finale gaf Annette v.d. Meij Chantal van Buul geen enkele kans wat resulteerde in een 6-3, 6-1 overwinning voor de gewoon beter tennissende Annette v.d. Meij. De eerste geplaatste in de herenen kel B, de 16-jarige Dirk Wiersma, die overgangsklasse A speelt bij Zandvoort, had geen medelijden met zijn tegenstander Harry de Jong en zette hem dan ook in 2 zeer korte sets 6-0, 6-2 aan de kant. Ook Arnold v.d. Capellen hoefde niet tot het uiterste te gaan om Lex van Dop met 6-4, 6-3 te verslaan. Hoewel van Dop als gevaarlijkste wapen een goede service hanteerde was het toch een gemakkelijke overwinning voor Arnold v.d. Ca pellen, die bij vlagen zeer goed ten nis liet zien. Veel moeilijker verliep de strijd voor Ronald Blommen- daal tegen de jeugdige Dik Hylke- ma. Blommendaal, na eerst in de eerste set met 4-1 en later met 5-4 40-0 voorgestaan te hebben, moest de eerste set toch nog met 7-5 uit handen geven maar toen hij in de volgende 2 sets het tempo omhoog gooide en beter begon te tennissen won hij deze op eenvoudige wijze met 6-3, 6-1. Overige uitslagen: herenenkel B: Niels Blokker-E. van Woerkom walk-over, J. v.d. Maarl/J. Peters 6-3, 6-4, herendub- bel B Niels Blokker/Arl Cadam- se-Bos/Schreuder 6-1, 6-1, ge mengd dubbel B: v.d. Meij/Pe- ters-Liefbroer/v.d. Maarl 7-6, 6-2, herenenkel C: P. Wolterink-J. v. Ederen 6-2, 7-5, N. Blokker-W. van Gerven 6-2, 6-1, C. Duyndam-E. Vermeer 7-€, 6-0, A. J. v.d. Meer-M. Koeken 6-2, 7-5, G. Wessels-J. Brandt 0-6. 6-4, 6-2, H. Bos-M. Ruysenaars 7-5, 3-6, 6-2, damesen kel C: L. Offenberg-J. van Duijn 6-4, 6-3, herenenkel D: B. Blom- mendaal-P. de Koker 4-6, 6-4, 6-4, M. Groot-P. van Bulck 6-2, 6-3, C. de Jong-H. Walenkamp 7-5, 6-3. Paul van Straaten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11