Rijden of terug naar huis Van der Kroft bedankt TOUR IN CIJFERS Hoge baas eist solo PSY loot tegen FC Dundalk KNAU tegen afwijzing Wielart Hornet-zeilers vierde WOENSDAG 7 JULI 1976 DEN HAAG - Scheidsrechter Leo van der Kroft gaat tóch niet naar Montreal. Na rijp beraad en na enkele discussies met KNVB's secretaris- penningmeester Henk Burgwal en mr Kernkamp besloot Van der Kroft gisteren om geen ge bruik te maken van de FIFA- uitnodiging om tijdens de Olympische Spelen te arbitre- ren. Van der Kroft geeft als re den op dat hij vermoedt om in Canada als een tweede rangsfi guur te worden neergezet. Aan gezien de FIFA al een Egypti sche arbiter als eerste reserve aanwees, gaat er geen Neder landse scheidsrechter naar Montreal. Zoals bekend was er eerder sprake van dat Charles Corver tot de kandidaten be hoorde. Van der Kroft "Ik wil nogmaals de KNVB bedanken voor de wijze waarop ze voor me Door Ger Stolk in de bres zijn gesprongen. Het allerbelangrijkste is voor mij het eerherstel geweest. Rehabi litatie en de zekerheid dat mijn integriteit niet in twijfel wordt getrokken. Persoonlijk had ik niet gedacht dat een machtig li chaam als de FIFA overstag zou gaan. Inmiddels weet ik echter zo goed als zeker dat ik in Ca nada nauwelijks in de picture zou zijn gekomen. Eventueel helemaal niet zou hebben ge scheidsrechterd of anders zo maar een wedstrijdje zou heb ben gehad. Een woord als pak ken vind ik persoonlijk wat grof. Toch kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat me zoiets boven het hoofd zou heb ben gehangen. Het plan om niet te gaan zit al in mijn achter hoofd vanaf het moment dat de scheidsrechterscommissie van de FIFA me rehabiliteerde. Na ruggespraak met de KNVB en na de hele procedure nog eens te hebben aangehoord, heb ik nu de knoop doorgehakt. Het een en ander heeft de instem mingvan de KNVB." Sinds Van der Krofi naar aanleiding van zijn beslissingen tijdens Real Madrid-Borussia Möncheng- ladbach mikpunt van kritiek werd, heeft hij een minder ple zierige tijd gehad. Pas toen een door de FIFA verstrekt pers communiqué, hem van alle blaam zuiverde, kreeg hij zijn blije levensritme weer te pak ken. Van der Kroft "Ik noem geen namen, maar ik ken ze wel die mensen, die drie passen achteruit doen met in het ach terhoofd de gedachte er straks vijf vooruit te zetten. Persoon lijk voel ik me echter goed ge noeg om me niet in zo'n spel te laten misbruiken. Inmiddels ben ik zo ver om me te realise ren dat de FIFA-invitatie een andere kleur heeft dan de uit nodiging die me op 14 februari vanuit Zurich bereikte. Ik vind dit allemaal erg jammer. Offi cieel heet het dat de scheids rechters straks in Montreal eerst vergaderen, trainen, wor den gekeurd. De wedstrijden staan echter al lang vast. Wat zou ik er trouwens tegenin kunnen brengen wanneer ik straks met een vlag de wedstrijd wordt ingestuurd. Daarom laat ik de eer aan mezelf. Misschien kan ik dan straks nog eens in een vriendschappelijke wed strijd afscheid nemen van het Nederlandse publiek. Leen de Goey definitief naar Sparta LEIDEN - Leen de Goey, de 24- jarige oud-speler van ASC die vorig seizoen zo verrassend bij Telstar in de eredivisie debuteerde, heeft gis teren een drie-jarig contract bij Sparta getekend. De middenvelder had (ondermeer) ook een aanbie ding van het Franse Monaco op zak, maar omdat deze club de onder handelingen pas in augustus wilde openen nam De Goey het zekere voor het onzekere en zette zijn handtekening onder het contract dat Sparta hem voorlegde. By die Rotterdamse club spelen onder meer zyn streekgenoten Bert Jan sen, Arie van Staveren en Frank Weerdenburg. Na Van Kooten, André, Bijl en Fens is De Goey de vijfde speler van Telstar die dit sei zoen de Velsener club verlaat. MANOSQUE - De uitslag van de elfde etappe van Montgenevre naar Monasque (224 km) luidt 1Jose Luis Viejo (Spa, Saura) 5 uur 42 min. en 34 sec., 2. Gerben Kar stens (Ned, Post) op 22,50,3. Freddy Maertens (Bel, Driessens) op 23.07, 4. Wladimiro Panizza (Ita, Chiap- pano) z.t., 5. Gianbattista Baron- chelli (Ita, Chiappano) z.t., 7. Ray mond Delisle (Fra, De Muer) z.t., 7. Hennie Kuiper (Ned, Post) z.t., 8. Michel Pollentier (Bel, Driessens) z.t., 9. Guy Sibille (Fra, De Muer) z.t., 10. Jose Martins (Por, Velez) z.t., 11. Ronald De Witte (Bel. Cri- biori) op 23.07,12. Raymond Pouli- dor (Fra, Caput) z.t., 13. Bernard Thevenet (Fra. De Muer) z.t., 14. Joop Zoetemelk (Ned, Caput) z.t., 15. Francisco Galdos (Spa, Velez) z.t., 16 Lucien van Impe (Bel, Gui- mard) z.t., 17. Fausto Bertoglio (Ita, Fontana) z.t., 18. Pedro Torres (Spa, Saura) op 23.16, 19. Regis Ovion (Fra, De Muer) z.t., 20. Georges Tal- bourdet (Fra, Caput) z.t., 41. Gerrie Knetemann (Ned. Post) op 23.19, 49. Tino Tabak (Ned. Driessens) op 23.55, 58. Gerard Vianen (Ned, Ca put) z.t., 86. Bert Pronk (Ned, Post) op24.59,92. Jan Raas (Ned. Post)op 25.03,102. Aad van den Hoek (Ned, Post) op 25.58. Michel Laurent (Fra, Van Vaerenberg) is als enige renner in deze etappe uitgevallen. Algemeen klassement 1. Lucien van Impe (Bel, Guimard) 60.35,34, 2. Joop Zoetemelk (Ned, Caput) op 7 sec., 3. Raymond Poulidor (Fra, Caput) op 1.36,4. Bernard Thevenet (Fra, De Muer) op 1.48, 5. Francisco Galdos (Spa, Velez) op 2.04, 6. Fausto Bertoglio (Ita, Fontana) op 2.05, 7. Raymond Delisle (Fra, De Muer) op 4.17, 8. Michel Pollentier (Bel, Driessens) op 4.22, 9. Hennie Kuiper (Ned, Post) op 4.36,10. Jose Martins (Por. Velez) op 4.56.11Lo pez Carril (Spa, Velez) op 5.18, 12. Baronchelli (Ita, Chiappano) op 5.30, 13. Pesarrodona (Spa, Velez) op 5.34,14. Bellini (Ita, Cribiori) op 5.51, 15. Maertens (Bel, Driessens) op 5.56. 16. Roccomi (Ita, Chiappa no) op 6.35, 17. Panizza (Ita, Chiap pano) op 10.12, 18. Mesiet (Fra, Guimard) op 10.26, 19. Ocana (Spa, Saura) op 10.57, 20. Danguillaume (Fra, De Muer) op 11.01, 37. Pronk (Ned, Post) op. 22.32, 41. Knete mann (Ned, Post) op 26.36, 54. Van der Slagmolen (Cribiori) op 38.22, 59. Vianen (Ned, Caput) op 41.16, 89. Karstens (Ned, Post) op 1.05.41, 95. Van den Hoek (Ned, Post) op 1.15.17, 97. Tabak (Ned, Driessens) op 1.17.08, 99. Raas (Ned, Post) op 1.17.47. Puntenklassement: 1. Maertens 147 punten, 2. Esclassan 81 pnt.. 3. Ca- vazzi 78 pnt., 4. Kuiper 60 pnt., 5. Paolini 40 pnt., 6. Mintkewicz 37 pnt., 7. Zoetemelk en Karstens 34 pnt., 9. Battaglin, Sibille en Pouli dor 33 pnt. Algemeen Bergklassement 1. Van Impe 75 pnt., 2. Bellini 63 pnt., 3. Zoetemelk 60 pnt., 4. Kuiper 49 pnt., 5. Galdos 40 pnt., 6. Martins 38 pnt., 7. Poulidor 36 pnt., 8. Thevenet 33 pnt. Dagploegenklassement 1. Saura (Viejo, Torres, Ocana) 17 uur, 54 minuten en 36 seconden, 2. Post (Karstens, Kuiper, Knetemann) 18.16.58, 3. De Muer 18.17.03, 4. Ca put 18.17.12, 5. Driessens 18.17.15 (33 pnt), 6. Chiappano z.t. (36 pnt). Algemeen Ploegenklassement 1. Caput 182.21.57, 2. Velez 182.24.47, 3. De Muer 182.25.52, 4. Saura 182.29.00, 5. Fontana 182.31.30, 6. Chiappano 182.35.33, 10. Post 183.05.13. MANOSQUE - De Tour de France kreeg in de uitlopers van de Alpen voor één dag een voor-oorlogs gezicht. Wat in de moderne Ronde van Frankrijk nog nimmer was gebeurd, werd in de elfde etappe tussen Montgenevre en Manosque werkelijkheid. De Spanjaard Jose-Luis Viejo maakte een eenzame tocht van 160 kilometer en had aan de streep bijna 23 minuten voorsprong op Gerben Karstens, die de laatste veertig kilometer ook solerend had afgelegd, maar bijna nog werd opgeslurpt door het peloton. Behalve Viejo liet ook Gerben Karstens gisteren zijn tanden finishte als tweede na een solo van 40 kilometer. Niemand in de karavaan maakte zich echter druk om de gebruinde Viejo, die nauwelijks van belang is voor het klassement omdat zijn achterstand inmiddels al was opge lopen tot ruim vijftig minuten. Niettemin had de vlucht van de 26- jarige Viejo een andere betekenis, dan men doorgaans van Spanjaar den gewend is. Vooral in de bergen plegen zij nog wel eens het tempo aan te geven, maar de jaren van de adelaar van Toledo, Frederico Ba- hamontes, zijn al lang achter de rug. Op het niet zo moeilijke traject naar Manosque trad Jose-Luis Viejo echter verplicht op de voorgrond. Want in de formatie van Super Ser, waar men nog altijd wacht op grote dingen van kopman Luis Ocana, DEN HAAG - De Koninklyke Nederlandse Athletiek Unie (KNAU) heeft gisteren een pro testbrief gezonden aan de nog in Nederland aanwezige leden van het Nederlandsch Olym pisch Comité (NOC). In deze brief, die per expresse werd verstuurd, protesteert de KNAU tegen het afwyzen van hoogspringer Ruud Wielart voor deelneming aan de Olym pische Spelen. De KNAU schryft in de brief dat 'het onjuist is dat Ruud Wie lart niet is aangewezen. Wielart verdient niet eens het voordeel van de twijfel, maar dient zon dermeer te worden uitgezon den', aldus de Atletiekunie. Het argument van de KNAU is vooral de goede prestatie van "Wielart maandag tydens wed strijden in Stockholm. Hij werd daar winnaar met een sprong van 2.18 meter en versloeg daarmee sterke springers als de Belg Moreau, de Zweed Almen en de Amerikanen Woods en Kotinek. Almen werd zelfs op grond van zijn prestatie (2.14 meter) alsnog toegevoegd aan de Zweedse ploeg voor Mon treal. Ruud Wielart bracht op 6 juni in Dortmund het Nederlands re cord op 2.20 meter in een wed strijd, waarin hij de volledige Westeuropese elite versloeg. Daama viel hij wat terug, als gevolg van droeve familieom standigheden en een kaakont steking. In Stockholm bewees hij echter er weer helemaal bij te horen. moest iets gebeuren. Dat werd ploegleider Gabriél Saura in Mont genevre telefonisch meegedeeld, omdat de prestaties van zijn Tour- brigade van dien aard waren, dat zijn bazen in Pamplona de volle dige ploeg uit de ronde zouden te rugtrekken, als er opnieuw niets zou gebeuren. Saura, die als een kind zo blij was, dat Manosque geen vroegtijdig eindstation werd: "Ergens kan ik me dat van de directie wel voorstel len, want zij betalen toch niet voor niets jaarlijks veertien miljoen pe seta's". Maar de woorden van Saura hadden diepe indruk gemaakt. Jose Casas probeerde al vanaf de eerste kilometer weg te komen en kreeg voor zijn offensieve daden zelfs de premie voor de strijdlust. Toen hij niet kon slagen nam Viejo de bevoorrading zijn taak over. De Spanjaard, die vlak voor de Tour derde werd in het Spaans kam pioenschap, verwierf een grote voorsprong, die door medewerking van Berland, Lascano en Ocana (zij ontregelden het tempo in het pelo ton) kon uitgroeien tot zelfs 27 mi nuten. Viejo, die uit de omgeving van Madrid afkomstig is, kon zijn geluk niet op, dat hij toch nog 23 minuten had overgehouden. Voor hem was dat echter niet het belangrijkste" omdat zijn firma door de recht streekse televisie-uitzendingen en de grote publiciteit die hij met zijn solo verwierf nu uiterst tevreden kon zijn. Er moest iets gebeuren van de ba zen van Super Ser. En dus ging Viejo aan de haal. "Ik ben een gelukkig mens", sta melde Viejo, nadat hij de miss een bloem uit zijn grote ruiker had ge geven. "Niet zo zeer, dat ik mij nu in de belangstelling heb gereden, maar meer voor de ploeg, die an ders beschamend was af gegaan". Noordwijkers in Moeilijke tegenstander Ajax studen tenle am NOORDWIJ K - Sjoerd Boot, Jan-Willem Boogers en Frans van Veen zullen deel uit maken van de Nederlandse studentenploeg, die van 1 tot 16 augustus in Uruguay in het toernooi ojn het wereldkam pioenschap studentenvoetbal zal uitkomen. De drie spelers zijn af komstig van de voetbalvereniging Noordwyk. Als voorbereiding op het toernooi in Uruguay speelt het Nederlands team een oefenwed- stijd tegen West-Duitsland. De Duitsers zullen in het wereldkam pioenschap in dezelfde poule uit komen als de Nederlanders. Beide ploegen zullen verder Uruguay en Engeland als tegenstander aantref fen in hun poule. ZURICH - Voor de derde achte reenvolgende maal heeft het lot PSV in een toernooi om een Euro pese voetbalbeker een Ierse tegen stander voor de eerste rond toege wezen. In 1974 trok de Nederlandse landskampioen en bekerhouder naar Noord-Ierland om FC Ards uit te schakelen. Een jaar later bleek de Noordierse ploeg Linfield FC kans loos. Dit maal reizen de Eindho- venaren naar de republiek Ierland. al wordt de grens met Noord- Ierland tot op een tiental kilometer genaderd. In het uiterste noordoos ten speelt PSV zijn eerste wedstrijd voor de Europa Cup 1 tegen FC Dundalk. De wedstrijden voor de eerste ronde zijn vastgesteld op 15 en 29 september a.s. Roda JC, dat zijn plaats in de Eu ropa Cup voor bekerhouders dankt aan het feit dat PSV goed was voor de "dubbel", mag zorgen hebben voor wat zyn tegenstander betreft. Zorgen over de reis zijn er aller minst. In Brussel ontmoeten de Limburgers, die in de nationale be kerfinale werden uitgeschakeld, Anderlecht eerst op eigen terrein. Een duel waarin de ploeg van onder meer Rob Rensenbrink en Arie Haan favoriet is. Bij de loting, die woensdag in Zu rich werd gehouden, trok Feye- noord in de Uefa Cup Djurgarden uit Stockholm als tegenstander, een ploeg waartegen de Rotter dammers een tiental jaren geleden hebben gespeeld. Ajax, de tweede Nederlandse ploeg in het Uefa-Cuptoernooi, trok een zware tegenstander. Om verder te komen zal de ploeg van Ivic Man chester United moeten uitschake- Ontsnapping Zoetemelk niet gelukt MANOSQUE - De overgang van de Alpen naar de Pyre- neëen heeft vlak voor de tweede rustdag geen belangrijke wijzi ging in de top van het algemeen klassement te weeg gebracht. Vlak voordat de 105 coureurs (Michel Laurent kwam na het sluiten van de controle binnen en viel af) met het vliegtuig werden overgevlogen naar Per- pignan trachtte Joop Zoete melk op de Mont d'Or kort voor de finish nog een beslissing te forceren. De Col van derde categorie, die door het smalle pad toch erg las tig te beklimmen is, gaf zo kort voor het einde van de rit, toch niet wat Zoetemelk had ver wacht. De Nederlander, die de Mont d'Or ook in Parijs-Nice had beklommen: "ik heb het geprobeerd, maar het lukte niet. Iedereen was uiteraard attent, zodat een afscheiding tot de onmogelijkheden behoorde." Zoetemelk, die als tweede in het bergklassement na gele trui Lucien van Impe, gisteren was getooid met de mallotige "ma- zeientrui", zal echter in de Py- reneëen zyn slag proberen te slaan. De twijfel die eerst van hem meester had gemaakt lijkt te zyn verdwenen, nu de te ver wachten slechte dag nog steeds uitblijft "Ik denk, dat het door myn kuur van dokter Fucs komt", bedenkt Zoetemelk, die niet bang is om het gevecht met Lucien van Impe aan te gaan. Dokter Fucs kwam na de toch nog talrijke inzinkingen van Zoetemelk kort voor de Tour er achter, dat de Nederlandse kanshebber te weinig rode bloedlichaampjes had. Een dag voor het vertrek in St. Jean de Monts kreeg Zoetemelk een eerste bloedtransfusie, terwijl hy tydens de ronde nog eens door zijn huisarts, die eveneens ploegdokter van Gan-Mercier is, werd behandeld. Zoetemelk: "De kuur is nu afgesloten. Je kunt nog moeilijk van een defi nitief resultaat spreken, maar ik dacht wel, dat ik er baat by heb gehad. Ik voel me uitstekend. Ik durf het zware werk aan en zal me geenszins laten verrassen. M'n twee overwinningen heb ben me nog meer moreel gege ven. En dat Van Impe bij mij wegsprint in de beklimmingen ik hem gemakkelijk kan ach terhalen, is toch een goed te ken." MEDEMBLIK - De Australische zeilers Peter Chappell en Graeme Johnson hebben gisteren op het IJsselmeer nabij Medemblik de tweede wedstryd voor het wereld kampioenschap in de Hornet- klasse gewonnen. Zij namen daar door de leiding in het algemeen VIassement over van de Nederlan ders John Stavenuiter en Henneke van Buren, die vierde werden. De uitslag van de tweede wedstryd is: 1Peter Chappell/Graeme Johnson (Aus), 2. Duncan Nicholson/John Nicholson (Gbr), 3. Ken Her- ve/Gary Fitzgerald (Gbr), 4. John Stavenuiter/Henneke van Buren (Ned). Stand algemeen klassement 1. Chappell/Johnson 5.7 pnt., 2. Sta- venuiter/van Buren 8 pnt, 3. Her- ve, Fitzgerald 8.7 pnt. Klasseringen overige Nederlanders in tweede wedstrijd: 8. Wim Bak ker/Ineke Bakker, 10. Michiel Ba- rends/Rob Engelse, 11. John Veis/Eva Veis, 13. Wouter Her- rmann/Marcel Neuteboom, 14. Bobby v.d. Meer/Peter Jansen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9