Een bar slechte oogst dreigt bij fruitteelt Onbezorgd met vakantie. Ik BH Misbruik van de bijstand één tot twee procent De kwal verdient meer respect Verontrusting K.v.K. Hulpverleners boos over vacaturestop Tweede groep hartpatiënten in Houston SCHIPHOL (ANP) - Tien da gen na de eerste groep is giste ren van Schiphol een tweede groep Nederlandse hartpa tiënten naar de Verenigde Sta ten vertrokken voor een ope ratie door de Amerikaanse hartchirurg Denton Cooley in het St. Luke's ziekenhuis in Houston (Texas). De tweede groep hartpatiën ten omvat negen personen (twee meer dan de eerste ploeg), onder wie de 6-jarige Ronald Karsbergen uit Win terswijk. Ronalds ouders zijn Jehova's getuigen, voor wie bloedtransfusies onaan vaardbaar zijn. Omdat dr. Cooley zonder bloedtransfu sie werkt, gaat Ronald mee, aldus dr. P. van der Schaar, de begeleider van de Neder landse hartpatiënten. Dr. Van der Schaar keert za terdagmorgen op Schiphol te rug met de eerste groep hart patiënten, met wie het boven verwachting goed gaat, aldus dr. Van der Schaar. Hij heeft goede hoop in de komende tijd zeker 30 Nederlandse hartpatiënten per maand naar Houston te kunnen brengen. De hartpatiëntenvereniging in Breda heeft al vier groepen samengesteld. De derde groep vertrekt 20 ju li. De nu vertrokken groep wordt morgen of vrijdag geopereerd, zoveel mogelijk op ëén dag. Deze tweede groep (met dr. Van der Schaar, ver pleegster Mieke Goote en tien familieleden in totaal 21 per sonen) wordt 24 juli op Schip hol terugverwacht. Begin uw vakantie bij de ABN, want dat kan bijdragen tot uw reisplezier. Met een uitgekiende reisverzekering voor alle risico's onderweg. Met een annulerings verzekering. Met vreemd geld. Met reischeques of Eurocheques, een plezierig alternatief voor het reizen met veel geld op zak. Laat uw kost baarheden veilig in een ABN safeloket liggen wachten tot u uitgerust terug komt Dus vele redenen om even langs te komen. Algemene Bank Nederland DEN HAAG (ANP) - Het aantal ge vallen van misbruik en fraude van de bijstandswet beloopt slechts een twee procent. Tot deze conclusie is het college al gemene bijstandswet gekomen naar aanleiding van de gegevens van een grote gemeente. Hoewel het cijfer niet landelijk re presentatief is, zegt het college dat het overgrote deel van de bij standontvangers niet tot nauwe lijks in staat is fraude of misbruik te plegen. Minder dan twaalf pro cent van alle bijstandontvangers kan door arbeid in eigen onder houd voorzien, indien arbeids mogelijkheden aanwezig zouden zijn, aldus het college. Een en ander staat in een advies van het college aan staatssecretaris Meijer van CRM. De staatssecre taris heeft het college in 1974 ge vraagd een oordeel te geven over een mogelijke versterking van de rechtspositie van de individuele bijstandsaanvrager. Als belangrijkste vormen van fraude en misbruik noemt het college het verzwijgen of het doen van onjuiste of onvolledige opgave van arbeidsinkomsten, het zich zodanig gedragen dat geen arbeid wordt verkregen en het geen melding maken van een vorm van samenleven die over eenkomt met een gezinssituatie. Maatregelen hiertegen, moeten volgens het college in de eerste plaats preventief zijn. Hieronder valt onder andere voorlichting aan cliënten, waarbij het accent moet liggen op het verschil tus sen bijstandsuitkeringen en so ciale verzekeringsuitkeringen, het regelmatig invullen van in komstenformulieren en het na trekken van gegevens met het bevolkingsregister. Ook geeft het college enige contro lemogelijkheden aan voor het be strijden van fraude en misbruik in samenwerking met werkge vers, inspecties der belastingen, gewestelijke arbeidsbureaus, dienstverleningsinstellingen en uitvoeringsorganen van de so ciale verzekeringen. Het instellen van sociale recher cheurs bij gemeentelijke sociale diensten lijkt het college minder wenselijk dan bijvoorbeeld een integratie van de controledien sten van de verschillende uit voeringsorganen. Het pleit ver der voor uitbreiding varj de ad ministratieve sancties, zoals het terugvorderen van teveel geno ten bijstand en het verlagen of beeindigen van bijstand indien een ontvanger zijn verplichtin gen niet nakomt. Volgens het college zijn er verschil lende oorzaken aan te wijzen waaruit misbruik en fraude te verklaren zijn. Het wijst daarbij op het wegvallen van sociale con trole door verstedelijking, het gemis aan arbeidsvreugde dat tot aanvaarding van werkloosheid kan leiden en het "zwart" wer ken. Ook het uitblijven van passende maatregelen voor gezinsproble men en minderheidsgroepen, de onbewuste neiging onvoldoende plaats in de samenleving in te ruimen voor gehandicapten en bejaarden en de overwaardering van de welvaart kunnen tot mis bruik en fraude leiden, aldus het college. Bovendien kunnen fraude en mis bruik hun oorzaak vinden, aldus het college, in het feit dat perso nen door negatieve levenserva ring niet kunnen leven met pro blemen en zich moeilijk kunnen aanpassen aan bepaalde situaties zoals een sterke inkomensdaling. Onderzoek taken Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta- ris dr G. Klein (Onderwijs en We tenschappen) heeft besloten een werkgroep in te stellen, die als op dracht heeft een onderzoek in te stellen naar de taken van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumenta tie (RIOD) in Amsterdam. Het mi nisterie heeft dat gisteren bekend gemaakt. De werkgroep heeft verder de op dracht: na te gaan welke taken on losmakelijk met elkaar verbonden zijn, na te gaan binnen welke ter mijn de verschillende taken kun nen worden voltooid, dan wel aan andere instanties kunnen worden toegewezen, na te gaan of en zo ja welke archiefstukken gedurende die tyd ter beschikking van de lei ding van het RIOD moeten blijven. Voorzitter van de werkgroep is dr E. de Haasm Man verdrinkt in zijn auto TIEL (ANP) - In het plaatsje Beneden-Leeuwen (gem. Wamel, bij Tiel) is gisteravond de 19-jarige H. J. van der Velden uit Alphen aan de Maas (gem. Appeltem, Gelder land) om het leven gekomen. In zijn auto raakte hij door onbekende oorzaak van de weg, botste tegen een boom en kwam daarna in een sloot terecht. De auto lag op zijn kop en het slachtoffer wist zich niet op tijd te bevrijden. Hij verdronk in zijn auto. ARNHEM - De twee bosbranden die gisteren hebben gewoed op de Ve- luwe, hebben ongeveer 50 hectare natuurschoon kaalgevreten. In de omgeving van Garderen richtte een brand de grootste schade aan: ruim 40 hectare. De andere brand woedde op het Ro sen daalse veld bij Arnhem. Beide branden werden met alle be schikbare materieel bestreden. De brandweerkorpsen kregen on middellijk assistentie van 600 mi litairen, die met grote graafma chines brandgangen aanlegden. Aanvankelijk sprak de brandweer van een "verschrikkelijk grote brand maar tussen 8 en 9 uttr gisteravond kon voor beide vuur haarden het sein "brand meester" gegeven worden. Bij twee branden in Drente is gis termiddag ruim 6 hectare bos-, hei- en veengebied verloren ge gaan. Onder Venray ging vier hectare bos in vlammen op. Tien hectare natuurgebied ging verlo ren bij Groesbeek. doordat instellingen hun toege kende formatieplaatsen hebben opgevuld. „CRM is kennelijk in ge breke gebleven deze formatieplaat sen budgettair vast te stellen. Ar beidsplaatsen die na zorgvuldige afweging door hetzelfde ministerie zijn toegekend worden nu met kennelijk veel gemak weer inge pikt", aldus de brief. Een en ander betekent een aantas ting van het recht op hulpverlening van de cliënten, menen de hulpver leners. Juist nu de sociaal- economische situatie verslechtert, waarvan ook de jongeren het slach toffer worden, is het „onvoorstel baar" dat het voorzieningenniveau wordt afgebroken, aldus de brief. WOENSDAG 7 JULI 1976 ÉiMiriifTTiflTipnriiij ilili jpili w i. DEN HAAG (SP) - Naast de bloembollen heeft ook het fruit sterk te lijden onder de aanhoudende droogte. Het Land bouwschap spreekt van een complete misoogst in sommige fruitteeltgebieden. UTRECHT (ANP) - De alternatieve hulpverleners zijn bijzonder boos over het voornemen van CRM om voor de alternatieve hulpverlening (JAC, Release enz) een vacatures top in te stellen. „Wij vinden het ongelooflijk dat een begrotingsfout van CRM onder andere wordt afgewenteld op in stellingen voor alternatieve hulp verlening en daarmee op cliënten- groepen waar deze instellingen mee werken", zo schrijft het lande lijk overleg van werkers in de alter natieve hulpverlening staatssecre taris Meijer van CRM in een open brief. Volgens de hulpverleners is het be grotingstekort eenvoudig ontstaan DEN HAAG (SP) - Een kwal is een hoogst onsympathiek persoon. Zyn scheldnaam ontleent hij aan een dier dat al evenmin warme gevoelens bij de mensen weet te wekken of het moeteen brander ige jeuk zijn. Een gevoel dat ook ontstaat als iemand zijn blote huid onvoorzichtig met de brandnetel in contact heeft ge bracht. De kwal is dan ook een neteldier, dat op zijn beurt weer moet wor den gerangschikt onder de holte- dieren. Kwallen (medusen, zeggen weten schappers) teisteren momenteel onze warme kusten en daarom is het goed eens wat nader op deze kleurrijke "badgasten" in te gaan. Fraai getint voor wie het zien wil, raadselachtig in zijn (vele) ver schijningsvormen en onvriende lijk voor wie zijn zwevende weg kruist. Een niet te sterke ammoniak-oplossing of anti- jeukzalf is meestal voldoende om de gevolgen van een "steek", "beet" of "straling" van een kwal weer snel te boven te zijn. In de Zuideuropese wateren ko men wel kwaaiere rakkers voor. die soms ernstige wonden kun nen veroorzaken en zelfs gebeurt het wel eens dat een zwemmer, die het onfortuin treft in een con centratie van zulke kwallen te be landen, het leven laat. In dat opzicht mogen we ons met de Noordzeekwallen gelukkig prij zen. Ze drijven met hun uit 99 procent water bestaande geleili chaam, deels op eigen kracht en deels op de stroom, in het rond. Kwallen kunnen op zichzelf le ven maar ook kolonies vormen. Hun belangrijkste kenmerk zijn ongetwijfeld de vang- en verde digingsorganen, de zogenaamde netelkapsels. De voornaamste functie is het vangen van prooi zoals plankton en andere kleine organismen maar het zijn ook fikse wapens om vijanden af te Dat de kwal de zon-, zee- en zand- zoekers aan onze kust niet als vriend onderkent mogen we hem toch echt niet aanrekenen. Het netelkapsel is een ingenieus gif-afouurmechanisme dat z'n weerga in het dierenrijk niet kent en alleen daarom zouden we best wat meer respect voor het wazige fenomeen kwal mogen hebben. Wordt dat mechanisme geprikkeld,, dan klinkt - geheel buiten het ze-' nuwstelsel om - binnen 0,003 tot 0,005 seconde, het commando "vuur". Een dekseltje vliegt als het ware van de loop en de ne- teldraad komt naar buiten. Een scherpe punt dringt de huid bin nen en veroorzaakt, mede door de oplossende werking van uitstro mende vloeistof, een flinke wond. Nu is de weg vrij voor de draad die eveneens binnend ringt; uit die draad komt dan nog eens vergif, dat een prooi snel verlamt en bij de mens dat nare branderige gevoel veroorzaakt. De diertjes Nederlandse strand te maken hebben behoren tot de schijf kwallen. Het lichaam, scherm genoemd, bevat aan de rand segmenten, die door inkepingen duidelijk zijn te onderscheiden. Hierin bevinden zich zintuigen als een reukgroeve, evenwicht sorgaan en zelfs een eenvoudig ogenstelsel. Voorts is het dier uitgerust met een heuse mond en een maag om het voedsel te bergen en te verteren. De meeste schijfkwallen zyn van gescheiden geslacht, dus manne lijk of vrouwelijk. De geslachts cellen worden door de mond uit gestoten; de bevruchting vindt buiten het lichaam van de kwal in het water plaats. Sommige soorten tonen zelfs nog enige bekommernis om hun na geslacht, de zogenaamde broed- zorg. De vele kwallen in onze kustwate ren, met een doorsnee van tien tot dertig centimeter, behoren veelal tot twee soorten: de vrijwel kleur loze en ongevaarlijke oorkwal en de blauwe haarkwal, om zijn fraaie heldere kleur ook wel ko renbloemkwal genoemd. Deze laatste kan flink steken en veroorzaakt dan ook overwegend het ongerief dat het strandplezier. voor velen bederft. Er zit ook een positieve kant aan zo'n kwallenplaag. De dieren kunnen slecht tegen vervuild wa ter en gezien de huidige hoeveel heid is het duidelijk dat de wa terkwaliteit op dit moment dan ook van een redelijk niveau is. Beter kwallen dan olie op de kust Een van de zwaarst getroffen ge bieden zijn de IJsselmeerpolders waar slechts een derde van de nor male oogst wordt verwacht. In de Betuwe en het Utrechtse fruitteelt gebied is dat ongeveer de helft. Sommige bedrijven hebben zelfs al een groot geldgebrek, waardoor ze de komende oogst niet kunnen fi- Volgens een voorlopige schatting van het ministerie van Landbouw en Visserij zal de appeloogst dit jaar 387.000 ton bedragen tegen 530.000 ton vorig jaar. Ook de bloembollen hebben het moeilijk, maar in deze sector kan men pas over enige weken iets zin nigs zeggen over de oogst Militaire hulp Gisteren is de militaire hulp in de door droogte getroffen gebieden op gang gekomen. In Utrecht, Gelder land en Drente zijn spuiteenheden en mobiele colonnes van de land macht begonnen met het be sproeien van uitgedroogde land bouwgronden. Twintig grote spui ten van de marine zijn op weg naar Noord-Brabant en Limburg. In totaal waren er gisteren al 450 van de 700 mobiele motorspuiten van BB ingezet. De BB-ers krijgen hulp van 250 soldaten van de drie krijgsmachtonderdelen. De spui ten en brandbluspompen hebben een capaciteit van 12.000 tot 100.000 liter water per uur. Coloradokever Door de grote hitte heeft de colora dokever zich in het noorden, oosten 'en zuiden van ons land sneller ont wikkeld dan normaal. Reden tot ongerustheid is er nog niet, aldus gisteren een woordvoerder van de planteziektekundige dienst. De larven van de kever zullen weinig te eten hebben omdat de aardappel planten er - ook al door de warmte - slecht bijstaan. Maar het is wel de hoogste tyd om de coloradokever te bestrijden, al dus de woordvoerder. Volkstuin ders kunnen daarvoor het best het bestrijdingsmiddel Undeen ge bruiken. Dit middel is minder giftig dan de middelen die de landbou wers hanteren. De coloradokever heeft de vorm van een lieveheersbeestje, maar is groter 9 tot 11 millimeter. Hij heeft zwarte strepen over zijn gele dek schild. Zijn kop en halsschild zijn oranje met zwarte vlekken, de on derkant is zwart. k Leden van de vijfde mobiele co lonne uit de legerplaats Carilo helpen een boer in Harmeien diens land van water te voorzien in verband met de aanhoudende droogte. LEIDEN - In een brief aan de mi nister van Binnenlandse Zaken heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland haar ver ontrusting uitgesproken over het voornemen van de minister, om bij de reorganisatie van het binnen landse bestuur de gemeenten Lei den en Alphen aan den Rijn elk in een andere provincie onder te brengen. In de oorspronkelijke opzet van de provincies-nieuwe stijl zou er een provincie ontstaan, waartoe naast Leiden, ook de Bollenstreek en Alphen zouden behoren. Later werd het oorspronkelijke aantal van 26 provincies teruggebracht tot 24. Eén van de geschrapte provin cies was die waarin Leiden en Alp hen geprojecteerd waren. De ge meente Leiden werd onderge bracht bij de provincie Haaglan den, en Alphen aan den Rijn kwam bij de nieuwe provincie Midden- Holland. In haar brief aan de minister schrijft de Kamer van Koophandel, dat de oorspronkelijke plannen de economisch-geografische eenheid van Rijnstreek en Bollenstreek vrijwel onaangetast lieten De wijzi ging van de provincie-indeling heeft bij de Kamer dan ook grote bezorgdheid doen ontstaan. Het projecteren van de nieuwe provincie-grens dwars door de Rijnstreek ervaart de Kamer als een verontachtzaming economisch-geografische realiteit in dit gebied. In economisch op zicht zal dit voornemen voor de Rijnstreek weinig minder dan rampzalige gevolgen hebben, aldus de Kamer. De Kamer kondigt in haar brief aan, dat zij op korte termijn een onder zoek zal instellen naar de economi sche functie en samenhang, met name van de as Leiden-Alphen. In een rapport, dat in de herfst van dit jaar zal verschijnen, zal de Kamer vervolgens haar bezwaren en ar gumenten tegen opsplitsing van de Rijnstreek onder de aandacht van de minister brengen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7