Stichting voor jazz op komst „Universiteit geeft ons geen onderdak Y oorschotenaar kocht pistool voor veiligheid Kamer van Koophandel komt met verkeersplan WOENSDAG 7 JULI 1976 LEIDEN - Er is een stichting in oprichting, die er zich voor wil beijveren om van tijd tot tijd vermaarde jazzmusici naar Leiden toe te halen. Eén van de stich tingsleden is Ben Walenkamp, die onlangs café De Twee Spieghels heeft verkocht. Dit laatste is een bericht, dat vele jazzliefhebbers onaange naam in de oren zal klinken. Ben Webster, Dexter Gordon, Johnny Griffin, Boy Edgar. Vier namen, vier jazzfenome- nen Een willekeurige greep van hooggewaardeerde musici, die de afgelopen jaren in het café in de Nieuwstraat optra den. Ook minder bekende ta lenten droegen bij tot een zeer specifieke sfeer, die De Twee Spieghels onder jazzfans een grote naam heeft bezorgd. Hetty Leydekkers en Ben Wa lenkamp hebben zich, na een kleine vier jaar, teruggetrok ken. Er is nog hoop: de nieuwe eige naar, Flip van Hove zegt door te willen gaan op de weg die Ben Walenkamp en Hetty Leydek kers een kleine vier jaar hebben gevolgd. Hij wil dat De Twee Spieghels een jazzcafé blijft, ge schoeid op de vertrouwde leest. In het najaar hoopt hij de eerste concerten te organiseren. Erva ring op dit gebied heeft hij niet; wel deed hij eerder in twee cafés routine op in het horecawezen. "Ik probeer zoveel mogelijk hetzelfde te blijven doen als mijn voorgangers", zegt Flip van Hove. "Het belangrijkste op dit moment is dat ik donderdag kan draaien" Sinds zaterdag is De Twee Spieghels tijdelijk ge sloten, omdat er wat heringe richt moet worden. Sfeer Met een "vervelend gevoel" heeft Ben Walenkamp afgelo pen zaterdag voor het laatst de deuren van De Twee Spieghels achter zich gesloten. Daarmee uitvoering gevend aan een be sluit, dat het laatste half jaar is gerijpt. Er zijn verschillende oorzaken voor. De conclusie dat het niet mogelijk is gebleken om de sfeer die De Twee Spieg hels lang heeft gekenmerkt, op den duur te handhaven, is er één van. Daardoor liep de pu blieke belangstelling voor de jazzconcerten in het café terug Café De Twee Spieghels in de Nieuwstraat, vermaard onder jazzliefhebbers, heeft en ging voor Ben Walenkamp en Hetty Leydekkers de lol om dit soort manifestaties te orga niseren, er steeds meer af. In november vorig jaar zei Hetty Leydekkers: "Elk jazzconcert kost ons ongeveer tweehonderd tot tweehonderd vijftig gulden". Een situatie die het laatste half jaar, zo maakt Ben Walenkamp duidelijk, allerminst verbeterd is. "We hadden een vrij unieke naam in Nederland, maar we zijn langzamerhand naar de knoppen gegaan", zegt hij. De laatste tijd vergde bi stro/café De Bischop in de Kloksteeg ook steeds meer van hun aandacht. Toch wil Ben Walenkamp zich blijven bezig houden met het organiseren van jazzconcerten, "maar nooit meer in een café". Zoals gezegd is er een stichting in oprichting, die zich hier o.a. (naast het van de grond brengen van een arto theek) voor wil gaan beijveren. Ze hoopt bekende namen naar Leiden te krijgen. De Stadsge hoorzaal of het Vrijetijdscen trum zijn voorbeelden waar dergelijke concerten zouden plaats kunnen hebben. De stichting i.o. (volgende maand wordt de acte bij de notaris ge passeerd) was zelfs van plan om tijdens het Holland Festival een jazzmanifestatie te organiseren op het Pieterskerkplein. Een in itiatief dat volgens Ben Walen kamp is gestrand door de trage medewerking van de gemeente Leiden. Het jazzfestival, waar voor ook de tv belangstelling toonde, is uiteindelijk in Rot terdam gehouden. Of in De Twee Spieghels ooit "concerten met een macabere allure" (zoals Hetty Leydekkers ze vorig jaar kwalificeerde) zul len terugkeren is de vraag. De macabere allure had niet zozeer te maken piet het feit dat het pand in de Nieuwstraat vroeger een uitdragerij is geweest, maar meer omdat Ben Webster en Toon van Vliet in het Leidse ca fé, kort voor hun dood, hun laatste, concert hebben gege ven. Van een toevallige ban dopname van Websters optre den is zelfs een krakerige dub bel elpee gemaakt, die in ieder geval een herinnering blijft aan wat De Twee Spieghels eens is geweest. LEIDEN/DEN HAAG - "Ik heb iets moois voor je", had een bezoe ker van de automarkt in Utrecht tegen een 54-jarige monteur uit Voorschoten gezegd. De bezoeker doelde met dat "moois" op een pis tool dat prompt door de monteur voor f 500 werd gekocht. Toen hij, vergezeld van een vriend en voor zien van het pistool, in de Marnix- straat in Leiden reed, werd hij klem gereden door de politie, die arg waan kreeg toen zij de vriend van de monteur signaleerde. De vriend had volgens de politie een niet al te beste reputatie. In elk geval werd het pistool ontdekt en ingenomen. Volgens de monteur had hij het wapen gekocht omdat zijn caravan was vernield en hij zichzelf wilde beveiligen. Na het doodrijden van een vrouw was er onder een be paalde categorie van autoslopers een klein soort oorlog ontstaan. Aangezien de monteur al eerder was veroordeeld, eiste de officier van justitie vier weken gevangenis straf. Het vonnis werd drie weken. Kadetjes "In het Leidse woonwagenkamp gaan vuurwapens als warme kade tjes over de toonbank", zei de Haagse politierechter toen een 34- jarige Leidse koopman voor hem stond om te verklaren hoe hij in het bezit van een pistool was gekomen. De koopman had het vuurwapen voor f350 gekocht, naar hij zei uit veiligheidsoverwegingen, en hij was van plan geweest om het pis tool bij de politie in te leveren. De officier van justitie geloofde even wel niet zo erg in dat brave voor nemen en eiste een maand gevan genisstraf, wat door de rechter ver anderd werd in drie weken. Hoorzitting Gaubius Instituut LEIDEN - Dr. P. Brakman, directeur van het Gaubius In stituut aan de Herenstraat, heeft gisteravond verklaard dat hij er ondanks diverse pogingen niet in geslaagd is ruimte te krijgen in het Gorlaeuslaboratorium van de Leidse uni versiteit of in het Academisch Ziekenhuis om daar proeven te gaan doen met radioactieve stoffen. "Wij hebben catego risch neen te horen gekregen. Er was geen ruimte, zei men". Brakman zei dit op een bijeen komst in de gebouwen van zijn in stituut, waar zo'n twintig bewoners van de Herenstraat, Schelpenkade en Witte Singel e.o. naar toe waren gekomen om nadere inlichtingen te krijgen over het werken met ra dioactief materiaal in het Gaubius Instituut. Aanleiding daarvoor was de aanvraag die het instituut heeft gedaan bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne voor een vergunning inge volge de Kernenergiewet. Het insti tuut, dat zich bezighoudt met on derzoek op het gebied van hart- en vaatziekten en trombose, heeft deze aanvraag ingediend omdat het - naar gisteren bleek voor het eerst - met radioactief materiaal gaat werken. Dat gaat gebeuren in een verbeterde laboratoriumruimte, die nu gelijktijdig met de aan vraagprocedure wordt opgeknapt. De omwonenden waren via een brief van burgemeester en wethou ders van de aanvraag op de hoogte gesteld en konden binnen drie we ken eventuele bezwaren tegen het verlenen van een vergunning in dienen. Eind vorige week zetten 22 bewoners hun handtekening onder een brief waarin het werken met radioactief materiaal in zo'n dicht bevolkte woonwijk, "met notabene een school erbij", onverantwoord werd genoemd. Ook gisteravond bleven diverse omwonenden aan hun bezwaren vasthouden. Een bewoner "Ik zie nog steeds niet in dat het werken met radioactieve stoffen in een dichtbevolkte wijk als deze moet gebeuren. Als ik op het Gorlaeus laboratorium kom, dan zie ik toch hoeveel ruimte ze daar hebben; waarom kan het daar niet?" Brak man antwoordde hierop dat het Gaubius Instituut onder de Ge zondheidsorganisatie TNO ressor teert en dus geen formele banden heeft met de Leidse universiteit. Ook wees hij erop dat het complex waarin het instituut nu is onderge bracht, van de Leidse universiteit is en dat zijn instituut er over een aan tal jaren zal verdwijnen. Over de radioactieve stoffen waarmee zijn instituut gaat werken zei Brakman: "Ik kan u verzekeren dat deze ra dioactieve straling beslist niet ge vaarlijk is. Je kunt het niet eens me ten met een detector. Bovendien: als het gevaarlijk was, dan zouden de medewerkers van dit instituut ook wel beter oppassen. Maar nu hebben ze bijvoorbeeld niet eens loden jassen voor". Bezwaren tegen plan Kavel BV LEIDEN - Het wijkcomitée Noordvest heeft een bezwaar schrift ingediend tegen de bouw plannen die de projektontwikke- lingsmaatschappij Kavel B.V. heeft voor het gebied van de voormalige LBF. In een brief aan B. en W. heb ben nu het Overleg Binnenstads- wijken, Plan Noord, Groenoord, en clubhuis de Boei zich achter dit be zwaarschrift gesteld. De brief schrijvers zeggen dat deze plannen de leefbaarheid van de binnenstad zullen aantasten, en de plannen worden een gevaar voor de binnen stad genoemd. DEN HAAG/LEIDEN - De nieuwe burgemeester van Voorburg, mevrouw Elly den Haan-Groen, inwoner t oud-wethouder van Leiden, is gistermiddag op het provinciehuis beëdigd. De bijeenkomst had plaats in c werkkamer van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Vrolijk. Alleen de echtgenoot va Voorburgs nieuwe burgemeester was daarbij aanwezig. Mevrouw Den Haan zal op 2 augustus tijdens ee bijzondere vergadering van de Voorburgse gemeenteraad worden geïnstalleerd. Foto: mevrouw Den Haan e mr. Vrolijk met de tijdens de beëdiging ondertekende acte. LEIDEN - Nadat afgelopen maandag 63 kinderen het jeugdvakantiedorp naast het zwembad de Vliet hadden be zocht, bleek de belangstelling gisteren iets tegen te vallen. Slechts 50 kinderen waagden zich binnen de dorpsgrenzen Maar gelet op de warmte, die immers ook gisteren weer in alle hevigheid op ons neerbeukte, was dat niet verwonderlijk. Deze week staat het jeugdva kantiedorp in elk geval in het teken van Canada en de Olym pische Spelen in Montreal. Gis teren hadden de kinderen een collage gemaakt van allerlei af beeldingen die op de Olympi sche Spelen betrekking hadden (zie foto) en vandaag gaan de activiteiten rondom de Spelen gewoon door. Het jeugdvakan tiedorp kan volgens een van de twaalf leid/st)ers overigens nog best wat meer kinderen hebben, 's Ochtends en 's middags tot een uur of drie kunnen ze er spelend en creatief bezig zijn. De toe gang isflji5. Een lunchpak- ketje LEIDEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland zal binnenkort een verkeersplan voorde Leidse binnenstad publice ren. Dit deelde voorzitter A. Ko ningsveld gisteren mee tijdens een ledenvergadering van de Kamer. Het verkeèrsplan van de Kamer, dat is opgesteld door het bureau Goudappel en Coffeng, is mede be doeld om een soort tegenwicht te vormen tegen de onlangs gepubli ceerde plannen van de gemeente Leiden om de Breestraat en de marktenroute voor het verkeer af te sluiten Volgens de heer Koningsveld komt de Kamer van Koophandel met dit verkeersplan om te voorkomen, "dat door het incidentele plan tot afsluiting van de Breestraat, de sa menhang verloren zal gaan indien de aandacht zich uitsluitend zou richten op de Breestraat". De heer Koningsveld noemde de plannen tot afsluiting incidentele ad hoe maatregelen. "Hoe die moe ten worden ingepast in het zojuist gepubliceerde integrale plan voor de binnenstad door drie externe adviseurs, is de Kamer dan ook niet duidelijk", zei hij. De Kamer-voorzitter had niet al leen kritiek op de gemeente Lei den. Hij zei het een duidelyk plus- plunt te achten, dat in het gemeen telijk apparaat een versterking van de staf, die ressorteert onder de we thouder van economische zaken, gestalte gaat krijgen. "Wellicht komt hierdoor het perspectief van de aanbeveling die wij in onze nota over het investeringsklimaat ge daan hebben - nl. het opzetten van een economisch bureau, waar het bedrijfsleven zich kan vervoegen - tot uitvoering", aldus de heer Ko ningsveld. Hij zei ook voldaan te zijn over de oprichting van een economisch bu reau door het provinciaal bestuur, waardoor perspectieven geopend worden dat in het bestuurlijk be leid meer dan tot nu toe aandacht besteed zal worden aan het econo mische aspect. LEIDEN - De Visclub P.V.G.W. viste zijn tweede wedstrijd by de Franse brug. De vangst was matig, de uitslag als volgt Smit-1400. Van der Ing-990, Arnoldus-610, Van Houten sr.-410, Redmeijer-410, Van der Mey-390, Nagtegaal-370, Kraan-290, De Goey-230, Dorrepaal-220 gram. Inbraken De Haagse rechtbank heeft een 20- jarige straatmaker uit Leiden ver oordeeld tot acht maanden gevan genisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorar rest. De Leidenaar had een flink aantal inbraken gepleegd, o.m. in een winkel aan de Maarsmansteeg in Leiden, waar een antieke spiegel, een pendulestel, een taperecorder en een horloge werden gestolen, in een winkel aan de Rooseveltstraat, waar enkele honderden guldens werden buitgemaakt en in het ge meentehuis van Voorschoten, waar kandelaars en sigaretten werden weggenomen. Ook had de straat maker een auto gestolen. Weer verzoek over Boekowski LEIDEN - Naar aanleiding van be richten volgens welke de gezond heid van Vladimir Boekowsky de laatste weken ernstig achteruit zou zijn gegaan, heeft het college van bestuur van de Leidse universiteit in een brief aan de Sovjet- Russische partijleider Bre^jnew er andermaal op aangedrongen de 33- jarige Russische dissident toe stemming te verlenen om zijn stu die in de biologie in Leiden voort te zetten. Het college herinnert er in zijn brief aan dat de eerste uitnodiging reeds op 14 december 1972 werd gedaan, maar dat deze en andere stappen tot dusver niet het gewenste resultaat hebben gehad. In zijn brief deelt het Leidse college van bestuur mee dat volgens be richten op de televisie en in de pers familieleden van Boekowsky al enige tijd geen antwoord op hun brieven hebben ontvangen en daarom vrezen dat hij wellicht niet meer in leven is. Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken verzocht te bevorderen dat de brieven met betrekking tot Boe kowsky eindelijk door de Sovjet- Russische autoriteiten worden beantwoord. LCKV-kampen in programma AVRO LEIDEN/HILVERSUM - Het radio-programma ,,'n Middagje AVRO", dat elke dinsdag tussen half twee en half zes op Hilversum I wordt uitgezonden, zal de komende weken gedeeltelijk gewijd zijn aan de vakantiekampen van de LCKV (Leidse Christelijke Kampeer Ver eniging). Het betreft het laatste uur van het programma, waarin aan dacht wordt geschonken aan kin deren, die zonder hun ouders op vakantie gaan Boudewijn Klap, samensteller van het programma: "Ik heb twee jaar geleden al eens wat aan de LCKV gedaan. Dat is toen erg aardig ge worden. Nu ben ik vooral geïnte resseerd in wat kinderen zonder hun ouders doen op vakantie. Ik heb de indruk dat de LCKV het al lemaal goed aanpakt, zich wel ver nieuwt, maar tegelijkertijd toch ook een hoop bij het oude laat. De kampleiders van nu, gingen als kind ook mee en zongen bijvoor beeld dezelfde liedjes rond het In het programma worden steeds kleine klankbeelden gemaakt, ge wijd aan één thema. Voorbeelden daarvan zijn: het eten in het kamp, het slapen, een nachtelijke expedi tie en het spelen van een smokkel- spel. Meer informatie over de LCKV- kampen: Nieuwe Rijn 91. tel. 140127 op maandagavond tussen half acht en half tien. ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjes- klokken. Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. 'Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Speciaal atelier voor het |repareren van antieke klok ken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3