Remise van Ree tegen Kortsjnoi B^ÖBBÏBZI Geen zielzorg voor Sowjet-gevangenen EEQB— gefwas'hjs„p;s bnelschaaktoernooi Ivatwiikse badgasten Vredesweek sluit aan hij programma van Wereldraad Zoeterwoudse groep met gastarbeider naar 'Casa Materna' Kleurloze nederlaag Donner WOENSDAG 7 JULI 1976 PAGINA 11 De Russische wet van 1929 die ernstig zieke en stervende ge vangenen het recht geeft op geestelijke bystand is een dode letter gebleven. "We hebben geen enkel geval kunnen vin den van een bezoek van een geestelijke aan een gevangene", aldus de orthodoxe priesters Yakoenin en Regelson, die vo rig jaar bekend werden door hun brief aan de Wereldraad van Kerken over het ontbreken van godsdienstvrijheid in de Sowjet-Unie. Nu schreven zij aan de internationale organisa tie 'Christian Prisoners Release' te Londen, een nieuwe afdeling van Underground Evangelism, waarvan de stichting Vervolgd Christendom te Soest de Neder landse tak is. Yakoenin en Regelson wijzen erop dat godsdienstige lectuur wettelijk in de Russische ge vangenissen is toegestaan, maar dat in feite elk religieus geschrift wordt afgenomen. De gevangenen behelpen zich met notities in code. Onlangs ging Gabriel Superfïn in hongersta king. nadat hem zijn bijbel en gebedenboek, beide officiële uitgaven van het patriarchaat van Moskou, waren afgenomen. Kopie naar Potter Gevangenen die niet ernstig ziek zijn hebben ook wettelijk niet het recht om te biechten, de communie te ontvangen of te vragen om verdere pastorale zorg. De gevangen orthodoxe priester Boris Salivako, die in een gevangenkamp een kerk dienst had gehouden, werd overgeplaatst naar de beruchte gevangenis van Vladimir. Toen hij daar in 1972 ernstig ziek werd en om een priester vroeg, werd dit verzoek niet ingewil ligd, hoewel er een orthodoxe kerk naast de gevangenis staat. De beide briefschrijvers heb ben ook de aandacht van de We reldraad van Kerken gevraagd voor het lot van de Russische gevangenen. Een kopie van de brief is toegezonden aan sekretaris-generaal dr. Ph. Pot ter te Genève. Ondergrondse Kerk Zaterdag 17 juli om 10 uur houdt de organisatie "De On dergrondse Kerk" in de Mer- wedehal (bij het station) in Utrecht een "massa bijeenkomst ten behoeve van hen die vanwege hun christe lijke geloof in de communisti sche landen worden verdrukt". Het centrale thema van deze dag is de vervolging van chris tenen in Rusland. Medewer king verleent een zanggroep van uitgeweken Russische christenen. "De Ondergrondse Kerk" heeft ook een teach-in over de ver volgde kerk belegd. Die wordt gehouden op maandag 19 juli om 10 uur in het conferentie oord "Woudschoten" te Zeist. Na inleidingen van ds. Richard Wurmbrand, evangelist Her man Hartfeld en andere chris tenen uit Oost-Europa en spe ciaal de Sovjet-Unie is er gele genheid vragen te stellen. "Predikanten, ouderlingen, diakenen, onderwijspersoneel, maar ook alle andere belang stellenden zijn op deze confe rentie welkom", zo liet het kan toor van "De Ondergrondse Kerk" ons weten. Hun wordt wel verzocht, hun komst van te voren te melden. Het adres daarvoor is: Groenekanseweg 2 De Bilt (030-764344), waar ook het bureau van de Internatio nale Raad van Christelijke Ker ken gevestigd is. ZOETERWOUDE - Op vrijdag 23 juli vertrekt uit Zoeterwoude een groep van 23 vrijwilligers naar het bij Napels (Italië) gelegen kinderdorp "Casa Mater na". Heel gewoon om er karweitjes op te knappen. Dit jaar staat de restauratie van de eetzaal op het pro gramma. s gaat per bus tot Utrecht Zoeterwoude door de plaatse en verder per trein. De groep staat onder aanvoering van Pe ter Popma (34) en zijn vrouw. Hij vertelde ons, dat het wel even spannend is geweest, of het dit jaar zou kunnen door gaan. "Door verschillende om standigheden vielen er een paar af, maar het is uiteindelijk toch gelukt de groep, technisch ge sproken, voldoende te beman nen. Die twee weken zijn name lijk een werkkamp en geen va kantie. Wy hebben een pro gramma opgezet en dat moet, als het enigszins kan, volledig worden uitgevoerd". Doop Bijzonder ingenomen is Peter Popma met de aanwezigheid van een Italiaan in de groep. Het is de 32-jarige Emilio de Cezare, die enkele jaren geleden als gas tarbeider naar ons land kwam en nu op een drukkerij in Den Haag werkzaam is. Hij is van zijn vierde af in "Casa Matéma", dat voornamelijk een weeshuis is, opgevoed. Toen hij vorig jaar met zijn Ne derlandse vrouw nog eens een bezoek aan het kinderhuis bracht, hoorde hij van het be staan van een Nederlands hulp comité. In Nederland terug, kwam hij in contact met de Zoe terwoudse groep, die al een aan tal keren in vakantietijd hulp diensten in het Italiaanse kin derdorp heeft verricht. Een ge volg van deze plezierige ken nismaking was, dat het kind van Emilio en zijn vrouw met pinksteren in de Dorpskerk van lijke predikant, ds. Schoch, werd gedoopt. En straks gaan zij mee met de groep, die geheel belangeloos zich opnieuw gaat inzetten voor de instandhou ding van "Casa Materna". Verf Peter Popma1 "Emilio draait gewoon mee in de groep. Hij zal in de eetzaal misschien de verf eraf krabben die hij er vijftien jaar geleden op gebracht heeft. Ook om technische redenen zijn we blij dat hij meegaat. Het is daar een ander klimaat, waarmee je bijvoorbeeld bij het schilderen wel rekening moet houden. Zyn nuttige aanwij zingen zijn ons heel welkom". "Casa Materna" is een kinder huis, waarvan de methodisten- predikant Riccatdo Santi ze ventig jaar geleden de gronds lag legde. Hij ontfermde zich over een paar weeskinderen die hij bij een bezoek aan Napels in een achterbuurt, waar zij doel loos rondzwierven, had aange troffen. Het huis wordt in zijn omgeving wel "het wonder van Napels" genoemd. Niet omdat het zo im posant van aanzien is, maar omdat het, tegen alle misken ning van de omgeving in, al die jaren heeft kunnen standhou den. Die miskenning is intussen wel in hartelijke waardering omgeslagen. In een aantal lan den waaronder dus Nederland, heeft het huis steunpunten, die in belangrijke mate zijn voort bestaan mogelijk maken. LEIDEN - Dit jaar - op 8, 9 en 10 augustus - wordt voor de 25ste keer na de oorlog vanuit Leiden en om geving een bedevaart naar het Duitse Kevelaer gehouden. Op zondagmorgen 8 augustus om kwart over 9 vertrekken de bussen in Leiden vanaf de Mare, om half 10 van huize Emmaus in Zoeterwoude en tien minuten later van Het Blesse paard in Stompwijk. Het motto van de processie in Ke velaer is: Maria, troosteres van de bedroefden. "Geen mens is zonder leed en droefheid. De mens in droefheid ontdekt zijn God op nieuw ook als wij Maria in Kevelaer samen proberen tegen te komen". Aldus een brief van de Broeder schap der Leidse processie Keve laer aan de pelgrims. Het secretariaat berust bij me vrouw B. Schenk - van Cleef, Haagweg 74 Leiden, telefoon 141479. Chili: Taiwan moet meedoen MONTREAL - Chili zal niet aan de Olympische Spelen deelne men indien Taiwan geweerd wordt. Dit heeft de voorzitter van het Chileense Olympische Comité, Armando Gellona, gis teren meegedeeld. "Taiwan is erkend door het en dat endat moet genoeg zijn voor deelne ming aan de Spelen", zo zei hij. Het Amerikaanse dagblad "Chicago Tribune" trok in een groot artikel fel van leer tegen de Canadese regeringsplannen Taiwan te boycotten. "De Olympische Spelen moeten in feite zo open zijn dat ook de le den van de Palestijnse bevrij dingsbeweging (PLO) moeten kunnen deelnemen, zo lang zij hun bommen en wapentuig thuis laten". Drie Israëlische veiligheid sagenten bevinden zich al enige dagen in het Olympisch dorp in Montreal. De fotografen van het dagblad The Gazette dachten met sportmensen te doen te hebbem en vermeldden dit ook onder hun foto's, het organisa tiecomité ontkende later echter dat er al drie leden van de Israë lische ploeg waren gearriveerd. Officieel is alleen Canada voor de veiligheid van de deelne mers verantwoordelijk. naam Straat Nr Woonplaats Mijn VAKANTIEADRES P/a Straat Nr Plaats Land Periode aanvang vakantie bezorging 1976 weer thuis 1976 Opzending is gratis in Nederland en België. Overige landen 1.70 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al o zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. A-A Wll kunnen dus helaas geen verantwoording n voor het niet tijdig arriveren van kranten op l T- kantieadrps. EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad Julianastraat 19 Alphen a. d. Rijn. Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) en wilt u blokletters gebruiken a.u.b.? Mijn HUISadres Is iü De Agape-beweging, eefi doch terorganisatie van de internatio nale en interkerkelijke evangelisa tiebeweging Campus Crusade for Christ, is in verscheidene Europese landen begonnen met het recrute- ren van medewerkers. Ze stelt zich ten doel, jongeren en ouderen de gelegenheid te geven, voor mini maal twee jaar evangelisch op bouwwerk te doen in bijvoorbeeld landen van de "derde wereld". Op dit ogenblik zijn er werkers in ver scheidene Aziatische en Afrikaanse landen. Aan deze twee jaar gaat een opleiding van zeven maanden vooraf. In september zal in Lörrach (Zuid-Duitsland), waar het Euro pese kantoor van Campus Crusade gevestigd is, een cursus voor nieuwe medewerkers beginnen. De cursus wordt gegeven in de En gelse taal. Wie voor een en ander belangstel ling heeft, kan zich wenden tot het kantoor van Campus Crusade in Driebergen, postbus 81. Beroe- pingswerk: Geref. Kerken - beroe pen te Sneek B. Koekkoek Wad- dinxveen. Chr. Geref. Kerken: be roepen te Onstwedde kandidaat A. van Heteren Sassenheim, te Rijns burg en te Putten kandidaat H. H. Klomp Ede, te Kampen T. Brienen Groningen; bedankt voor Droge- ham, Boskoop, Den Haag, 's Gra vendeel en Maarssen H. P. Brandsma Amersfoort. Geref. Gem. in Nederland: aangenomen naar Barneveld A. van Straalen, kandidaat te 's Gravenzande. AMSTERDAM - De Russische grootmeester Viktor Kortsjnoi is, sinds Fischer in ondoorzichtige nevelen is verdwenen, officieel de op één na sterkste schaker ter we reld. Hij was het immers die vorig jaar met het kleinst mogelijke verschil van de huidige kroondrager, Anatoli Karpov verloor, en wie zich het verloop van die dramati sche match nog herinnert weet, dat het toen in Moskou maar weinig gescheeld heeft, of Kortsjnoi had die titel ge pakt. hoeft te verliezen. En dat wilde Ree gisteren niet zelfs had hij nog het betere spel kunnen krijgen, zoals Kortsjnoi na afloop met zekere op luchting demonstreerde. De andere Rus in de Amsterdamse RAI is Aivar Gipslis. Zo onbekend in het Westen (hij debuteert hier), dat we niet ter zake doende hulp middelen gebruikten om hem te identificeren: die man in dat pak Door Alexander Münninghoff Nu is de 45-jarige Rus in Amster dam, waar hij samen met vijftien professionals uit zes landen het 16e IBM-schaaktoemooi de geschie denis in moet schaken. Op papier is Kortsjnoi met overmacht favoriet, taenunceren: aie man in aai pax „lfs Hat warlrtanarhannpn met die das. In Moskou regent het zelfs dat weddenschappen zinloos lijken. Hij moet de concur rentie, waaronder mensen als Olafsson, Zabo en Velimirovic, moeiteloos met een punt of twee voor kunnen blijven. Tegen Ree heeft Kortsjnoi eerste ronde geprobeerd zijn favo- rietenrol waar te maken, maar het is hem niet gelukt. Hoorde ik daar een ongepast beginnend applaus onder v^mai1 de talrijke toeschouwers, toen het ]se*?°T, punt gedeeld werd? Ten onrechte: knstaUen schaakbol toont weliswaar is Ree een meester die ^ertussen Gipshs Sk«rnd'op zo?k Ênaar'de^grooi: enthousiasme moe, ue.oouu wu.- rneestersstaf (zal hij hem dit keer ^\vlnd Kortsjnoi en Gipslis dan eindelijk vinden), maar zijn ?JfJ* kracht is geducht en Kgrtgjnni kamp (het grootste toernooi ter we- namelijk sinds een week of dr vandaar. Tegen de immer gekweld kijkende Hongaarse jongeling Guyla Sax ging Gipslis er fors tegenaan, een typisch Siciliaanse Je partij, compleet met stukoffer in het centrum. Voor mindere scha kers een schouwspel om hoofd en koning bij te verliezen, maar voor routine-klus: re- door herhaling van zetten. de reld sinds het uitvallen i is hij al eens eerder een onverteer- -a'S'hC bare brok gebleken in een van de Hoogoven-toernooien. £erw<*s Ree's professionalisme reikt zo hoog, dat hij, als hij dat beslist wil, ste leverden derwets Russentoemooi te maken. Drie van de acht partijen uit de eer- nuug, Udi mj, ui» HIJ uai ucwöi wu, r» met wit tegen de wereldtop niet tegen Olafsson en verloor kansloos vanuit een middenspelpositie die aanvankelijk gelijk spel leek te bie den. Typisch zo'n kleurloze neder laag die Donner bij tientallen in zijn archief heeft, en als start nauwe lijks hoopvol te noemen. Böhm, die vorig jaar in ditzelfde toernooi de wereld versteld deed staan door tweede te worden, ver loor tegen de andere IJslander in de hoofdgroep, Siguijonsson, en dat ging al even kansloos. De uitslagen van de partijen voor de eerste ronde van het IBM- schaaktoemooi: Grootmee stergroep: Ree (Ned) - Kortsjnoi (Sov) remise; Farago (Hon) - Miles (Eng) remise: Sigurjonsson (IJsl) - Böhm (Ned) 1-0; Langeweg (Ned) - Ligterink (Ned) 0-1; Kurajica (Jsl) - Szabo (Hon) remise; Olafsson IJsl) - Don ner (Ned) 1-0; Gipslis (Sov) - Sax (Hon) remise; Ivkov (Jsl) - Velimi rovic (Jsl) remise. Mee stergroep: Eising (Wdl)-Woodhams(Aus) 1-0; Pribvl (Tsj) - Ciocaltea (Roe) 1-0; Matera (Vst) - Van Baarle (Ned) 0-1 Gaprindayvili (Sov) - Suwuh (Ind) 1-0; Tatai (Ita) - Westerveld (Ned) 1-0; Van Wijgerden (Ned)- Hartoch (Ned) remise. Onder het motto "Bedreigd be staan" wil de Interkerkelijke Vre desweek, die van 19 tot 26 septem ber wordt gehouden, dit jaar aan sluiten bij het nieuwe programma van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het militarisme. De organisatie van de week berust bij het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), waarin een negental kerken samenwerkt. De Vredeskrant, die half augustus uitkomt, wordt aanzienlijk dikker dan anders. Er zullen artikelen in staan over het dreigend toegroeien naar een Europese kernmacht en de (mogelijke) gevolgen daarvan en over de bezwaren die verbonden zijn aan een vrijwilligersleger. De Vredeskrant zal ook een interview bevatten met defensie-minister Vredeling en persoonlijke getuige nissen van onder anderen voorzit ter Spit van het Nederlands Katho liek Vakverbond en mevrouw H. van Leeuwen van de anti revolutionaire fractie in de Tweede Kamer. Bisschop Ernst van Breda zal de recente verklaring van de Nederlandse bisschoppen over bewapeningswedloop en ontwa pening toelichten. Ds. F. Lands man, oud-secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, die aan de wieg van het Interkerkelijk Vre desberaad heeft gestaan, geeft in deze krant een terugblik op tien jaar vredesberaad. Vier bladzijden van de krant zijn speciaal bestemd voor jongeren, zo van zestien jaar af. Daarin komen zaken aan de orde als Suriname, Surinamers in Nederland, jeugd werkloosheid, dienstplicht en dienstweigering. Voorde jeugd van de basisscholen hebben de samen stellers ook een pagina gereser veerd. Er staan nog meer publika- ties op de helling, te weten een bro chure van prof. dr. B. Rólling over de samenhang tussen armoede en oorlogsproblematiek, een onder- wijskrant en enkele pockets waarin de programma's van de verschil lende politieke partijen en hun daadwerkelijk politiek handelen met elkaar worden vergeleken, dit met het oog op de verkiezingen volgend jaar. De pockets komen, naar het IKV verwacht, in oktober uit Centrale vraag Het Vredesberaad meent dat de centrale vraag van de komende Vredesweek is of het gebruikelijke machtspolitieke streven naar vei ligheid niet de grootste bedreiging van dezelfde veiligheid aan het worden is. "Onze machtsmiddelen dreigen onszelf in hun macht te krijgen, en waar dat gebeurt vermi- litariseert de samenleving", zo schrijft het in het laatste nummer van IKV-Berichten. In binnen- en buitenland consta teert het IKV dat de samenleving in de ban van het zelfbehoud dreigt te geraken. Het werpt dan ook de vra gen op, wat men vindt van de gang bare veiligheidsopvattingen, hoe men komt van vrede-door- afschrikking naar vrede-door-recht en of er in allerleimaatschappelijke ontwikkelingen ook militarise rende tendenzen zijn waar te ne men. Wie voor de IKV- documentatie belangstelling heeft, kan schrijven naar Parkweg 20a in Voorburg. ■Dramatisch was tenslotte de neder laag van Langeweg tegen Ligte- r_ v rink, een van de jonge Nederlandse ^or^3nov kon na afloop van zijn partij tegen Ree opgelucht ademhalen. talenten (Ligtering is kandidaat- Ree had winstkansen over het hoofd gezien. meester). De opening was voor Langeweg, maar toen hij een venij nige opmars van de zwarte beuk- "Bil bekeken. In de slotstelling is de witte koning niet meer te redden. De meestergreep gaf direct al "W7~ - 9 1 1 "B boom-kyken taboe en dus werden C7 in vijf van de zes partijen nullen en énen genoteerd. De Tsjech Pribyl LEIDEN - Ook dit jaar zorgt de li) strandpaviljoen Willy-Zuid, op kegelde de Roemeen Ciocaltea om- Katwykse schaakvereniging er de 14e paviljoen Fok-De Best ver. Van Baarle won van de Ameri- mede voor dat de schakende bad- (Voorstraat), op de 21e paviljoen kaan Matera en de Hongaarse Ita- gast en de actieve LSB-speler geen Piet v.d. Bosch en de laatste maal liaanse Tatai rekende af met de Rot- schaakloze zomer tegemoet gaan. paviljoen Willie-Noord (38 juli); terdammer Westerveld. men gaat dus steeds een stukje Het afgrijselijkst was de nederlaag Vanavond start nl. het traditionele noordelijker aan het Katwijkse van de Australiër Woodhama, die badgastensnelschaaktoernooi, strand, de Duitser Eising in een handvol ditmaal vanwege de speelplaatsen, dodelijke wurggrepen had gevan- strandpaviljoenentoernooi gehe- Gisteren hebben zich in het ten- gen, maar in de tijdnoodfase achte- ten. nistoernooi van de HTC Hillegom loos allerlei zwaar materiaal liet in- Op de vier woensdagavonden van nauwelijks verrassingen voorge staan en verloor. Hoofdschuddend juli zal er om een hoofdprijs en daan. Een uitzondering was de uit en in zichzelf mompelend bleef hij aparte prijzen per toernooi (ook de schakeling van de als nummer eén nog lang naar de puinhopen van vaten haringen ontbreken natuur- geplaatste C-speler Hylkema die zijn luchtkasteel staren. lyk weer niet) gestreden worden, door Van Weerdt in drie sets aan de In deze meestergreep speelt ook de De aanvang van het snelschaken is kant werd gezet In het heren B. wereldkampioene Nona Gaprin- steeds 7.30 uur; opgave voor de wonnen favorieten als Van Over- dasjvili uit Rusland. Zij won van de start aan de speelzaal, tegen beta- beeke. Van de Capelle en Blom- Indonesier Suwuh, die met Oos- ling van 2.50. Er wordt gespeeld mendaal moeiteloos hun partijen al terse berusting de tijd overschreed met voorronden en herindeling, kreeg met name Van de CapeUe in een overigens verloren stelling. Toernooizaal is de eerste keer (7 ju- goed tegenstand van Meijer.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11