"Ik zal wachten tot het juiste moment" Harde confrontatie KNAU-NOC TOUR IN CIJFERS Bergen lijdensweg voor peloton Nieuwe triomf voor Joop Zoetemelk Tijdens kort geding vijfkampster Mieke Sterk Toch zege voor Hunt DINSDAG 6 JULI 1976 MONTGENEVRE - De uitslag van de tiende etappe is: 1. Joop Zoetemelk (Ned, Caput) 5.02,20 (gemiddelde: 32.944 kilome ter per uur) 2. Bernard Thevenet (Fra, De Muer) op 1 sec. 3. Lucien van Impe (Bel, Guimard) z.t., 4. Francisco Galdos (Spa, Velez) op 10 sec., 5. Fausto Bertoglio (Ita, Fon- tana) op 13 sec., 6. Raymond Pouli- dor (.Fra. Caput) z.t., 7. Hennie Kui per (Ned, Post) op 27 sec., 8 Ray mond Delisle (Fra, De Muer) op 31 sec., 9. Michel Pollentier (Bel, Driessens) op 1.05., 10. Bergamo Marcello (Ita, Fontana) op 1.27., 11. Georges Talbourdet (Fra, Caput) op 1.28., 12. Vicente Lopez Carril (Spa. Velez) op 1.31., 13. Jose Pesarro- dona (Spa.Velez) op 1.34, 14. Jose Martins (Por, Velez) op 1.36, 15. Alain Mesiet (Fra, Guimard) op 2.06, 16. Bernard Bourreau op 2.07, 17. Giancarlo Bellini (Ita, Cribion) op 3.09, 18. Walter Riccomi (Ita, Chiappano) op. 3.12, 19. Pedro Tor res (Spa, Saura) z.t., 20. Luis Ocana (Spa, Saura) op 3.14.47. Gerrie Kne- temann (Ned, Post) op 12.52,53. Ge- rben Karstens (Ned, Post) op 13.57, 65. Bert Pronk (Ned, Post) z.t., 83. Aad van den Hoek (Ned, Post) op 18.52, 85. Jan Raas (Ned, Post) op 22.46, 94. Tabak (Ned, Driessens) z.t., 99. Vianen (Ned, Caput) op 23.18. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Lucien van Impe (Bel, Guimard) 54.29,53, 2. Joop Zoetemelk (Ned, Caput) op 7 sec., 3. Raymond Pou- lidor (Fra, Caput) op 1.36, 4. Be rnard Thevenet (Fra, De Muer) op 1.48, 5. Francisco Galdos (Spa, Ve lez) op 2.04,6 Fausto Bertoglio (Ita. Fontana) op 2.05, 7. Raymond De lisle (Fra, De Muer) op 4.17, 8. Mi chel Pollentier (Bel, Driessens) op 4.32, 9. Hennie Kuiper (Ned, Post) op 4.36, 10. Jose Martins (Por. Ve lez) op 4.56, 11. Lopez Carrill (Spa, Velez) op 5.06, 12. Pesarrodona (Spa. Velez) op. 5.22, 13. Bafon- chelli (Ita, Chiappano) op 5.30, 14. Bellini (Ita. Cribiori) op. 5.39, 15 Maertens (Bel. Driessens) op 5.56, 16. Riccomi (Ita. Chiappano) op 6.25, 17. Mesiet (Fra, Guimard) op 10.01, 18. Panizza (Ita. Chiappano) op 10.12, 19. Ocana (Spa, Saura) op 10.16, 20. Martin (Fra, Guimard) op 10.17. De klasseringen van de Nederlan ders zijn verder 34. Pronk op 20.30, 41. Knetemann op 26.24, 60. Vianen op 40.49, 92. Karstens op 1.05.48, 96. Van den Hoek op 1.12,26,98. Raas op 1.15,51, 99. Tabak od 1 16 20. BERGKLASSEMENT. 1. Van Impe 66 punten, 2. Zoete melk 56,3. Bellini 51,4. Kuiper 44.5. Galdos 40. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT. 1. Caput 164.04.45; 2. Velez 164.07.32; 3. DeMuer 164.08.49; 4. Fontana 164.14.03; 5. Guimard 164.17.39; 6. Chiappano 164.18.18; 10. Post 164.48.15. MONTGENEVRE - De Tour de France is in het hooggebergte echt begonnen. De slag tussen de kanshebbers, die zich in twee dagen heeft toegespitst in een tweestrijd tussen Joop Zoe temelk en Lucien van Impe, be tekent voor het overgrote deel van de karavaan in de bergen een grote lijdensweg. Niet voor niets werd er tol be taald op de tweede lastige dag in deze ronde. Maar liefst veertien renners moesten de Tour verla ten. Ook de Nederlanders ont kwamen daar niet aan. In de af daling van de Col d'Izoard ver liet Roy Schuiten de strijd om met een voetblessure in de am bulance te stappen. Voor Schui ten niet zo verwonderlijk, want het is bekend, dat de import- Brabander het uiterst moeilijk heeft als de grote cols zich i dienen. Erger was het voor Jan en Piet van Katwijk, die zich in gezelschap van de Zwitser Lo- der 1.22 min. na het sluiten van de tydcontrole in Montgenevre aandienden. Evenals nog vier laatkomers kende de jury geen pardon, ook al probeerde ploeg leider Peter Post en assistent Peter Bonthuis tot laat in de avond om de jury te Buiten Zoetemelk en Kuiper beëindigden de overige Neder landers de tiende etappe op forse achterstand. Gerrie Kne temann -was nog de beste met negen minuten verlies. Aad van de Hoek, die eveneens in de af daling van de Col d'Izoard tegen het wegdek ging, bracht in de finishplaats nog een bezoek aan de dokter, omdat zijn knie zwaar was gehavend. Hij ein digde in ieder geval nog voor Jan Raas, Tino Tabak (die nu een mindere dag kende) en Ge rard Vianen, die aan de streep het meest benieuwd was, of hij binnen het sluiten van de con trole was binnengekomen. Voor Bert Pronk zit het on danks dat hij zijn specialiteit kan bedrijven niet mee. De Scheveninger maakte moeilijke dagen door en eindigde op ruim tien minuten. Ploegleider Peter Post: "Nu het er op aan komt rijdt Bert Pronk slecht. Daar kun je niets aan doen. Juist de renners, die je niet verwacht, zitten nog goed van voren. De anderen zakken af. Maar dat is juist de Tour de France". MONTGENEVRE - De situatie herhaalde zich. Opnieuw zorgde Joop Zoetemelk voor een etappezege, door sprintend op een bergtop Bernard Thevenet en Lucien van Impe te verslaan. In Montgenevre, op ruim 1800 meter hoogte, bedroeg Zoetemelks voorsprong op dit duo slechts één seconde, zodat Lucien van Impe het geel om de schouders houdt. t Voor de tweede maal kan Zoetemelk juichen, want opnieuw liet hij de gehele concurrentie kansloos. Tot volle tevredenheid van de üjke küm naar Alpe d'Huez. "Van triomferende Nederlander, die in impe moet de trui nog maar een de tweede zware Alpenrit niet had geleden als zondag i George Knobel terug bij MVV MAASTRICHT - George Knobel is terug waar hy zijn trainersloopbaan is begonnen bij MW. De ex- bondscoach die vorige week don derdag nog verklaarde niet by MVV in dienst te zullen treden, omdat hij er weinig meer voor voelde opnieuw te verhuizen en bovendien juist een huis in Roos endaal heeft gekocht, is echter be zweken onder de aandrang die het MW-bestuur op hem heeft uit geoefend. Knobel heeft voor onbe paalde tijd getekend en blijft, zo lang MVV meent van zijn diensten gebruik te kunnen maken. Als hulptrainer is aangetrokken doel man Toine Matthijssen. paar dagen houden", was zijn ning. "Misschien gaat hij ten onder aan de druk, die zo'n trui geeft. Hoewel de Belg veel meer klimmer is dan ik, zal ik afwachten tot het goede moment Van de nieuwe Oranje-glorie Tour straalde Door Hans DE PYRENEEËN ivilaillering Aberg Coolegem Maar ik ben te nerveus. Overigens de begrijp ik niet waarom Zoetemelk af, dan Zoete- niet doorrijdt, toen hij bij me melks eerste overwinning. In de kwam. Het lijkt wel of hij Poulidor laatste beklimming, waarde jonge moet beschermen. Doet hij Italiaan Giambattista Baronchelli maal mee, dan kun met ruim anderhalve minuut voor- schien wel drie of vie sprong aan begon demarreerde Lu- de anderen uitlopen, ren de verschillen, ook met The- 'enet, die het groepje weer terug- telkens de situatie, wachtte by de bracht, ontzettend klein", belangrijkste ontsnapping de reac- Van Impe vergat, dat Zoetemelk tie van de groep vedetten af en toen wel degelijk langdurig de toon had die, nadat Baronchelli was ingelo- aangegeven. Maar de Nederlander, pen, geen aanstalten maakten om de leider te achterhalen, dichtte Zoetemelk zelf met een formida bele tussensprint het gat met Van Lucien van Impe, die er van over tuigd was, dat Baronchelli het in Montgenevre niet zou halen: "Ik had graag de rit wille die door Van Impe, die telkens v achter zijn rug demarreert, wordt verrast, heeft begrijpelijk de gele trui liever voor zich. Van Impe (nog) met gepaste trots: "Ik zit er niet over in. Ik voel me erg sterk en ik moet nog een rit bovenop win- PYRENÉES-2000 DEN HAAG - De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) en het Nederlandsch Olympisch Comité (NOC) zijn gistermiddag in het kort geding dat vijfkampster Mieke Sterk naar aanleiding van haar afwijzing voor Montreal had aangespannen, scherp tegen over elkaar komen te staan. Ir. W. de Beer, vïce-voorzitter van de KNAU, verklaarde als getuige dat chef mission Bram Leeuwen- hoek afgelopen woensdag bij het bespreken van de KNAU- voordracht voor Montreal toegege ven had dat Mieke Sterk op basis van haar prestatie in 1975, wanneer vorig jaar de Spelen zouden zijn gehouden, door het NOC zou zijn aangewezen. De chef de mission verklaarde zeer verbolgen deze uit spraak nooit gedaan te hebben. "Ik vind het een schande en wil met u niet meer converseren". Mieke Sterk had het kort geding tegen het NOC aangespannen bij de vice president van de Haagse rechtbank mr. W. Th. D. A. van Eek omdat in oktober van het vorig jaar de verwachting was gewekt dat zij bij continuering van haar niveau in 1976 uitgezonden zou worden naar de Olympische Spelen. De raads man van de atlete, mr. J. H. W. Ver zijl, stelde dat Mieke Sterk met haar totaal van 4410 punten, dat zij op 26 en 27 juni bij een internationale vijfkamp in Winterthur had be haald inderdaad aan die eis had voldaan. Mr. B. Sluyters, die optrad voor het NOC, ontkende dat het Olympisch comité de belofte van het handhaven van het niveau ooit had gedaan. Volgens de vertegen woordigers van het NOC was deze interpretatie zuiver voor rekening van de KNAU. Volgens mr. Sluy ters gold voor het NOC als crite- omvatte. Öp verzoek rium voor afvaardiging naar Mon- werd dat onderscheid treal het op Olympisch groep mogelijke kandidaten de KNAU i onrust te voorkomen, nooit openbaar ge- strijd kunnen leveren en de rede- maakt. Tot de groep potentiëlen lijke verwachting om bij de eerste behoorden: Jos Hermens, Gerard twaalf te komen. Mr. Verzijl vroeg zich i dooi af of bij de afwijzing Sterk geen andere motieven c hadden gespeeld. Hij noemde het Mr. Verzijl stelde het NOC de vraag te Broke, Mieke van Doom, Frank i zijn plei- Nusse, Olga Commandeur en i Mieke Mieke Sterk. feit dat Mieke Sterk zich in het v tienkamper Eltjo Schutter leden nogal eens kritisch had uitge- wel waardig was bevonden laten over officials in de sport. En Montreal en zijn cliente niet. En dat eerder haar huwelijk met nalist. Volgens het NOC w. Sterk afgewezen op grond 1 jour- terwijl Mieke Sterk op de wereld- Mieke ranglijst veel hoger genoteerd staat an het dan Schutter. Chef de mission niet halen van de normen, die het Leeuwenhoek: "Het stuit mij tegen Olympisch comité voor de poten- de borst het ene geval aan het an- tiële kandidaten had gesteld: het op dere te koppelen. Wij hebben ge- Olympisch niveau strijd kunnen leveren en de redelijke verwach ting om bij de eerste twaalf te kun nen eindigen. Op een vraag van mr. Verzijl waarom Mieke Sterk in 1975 dan toch bij de potentiële kandidaten was gekomen, antwoordde de heer Kerdel, voorzitter van het NOC: "Er dreigde een buitengewoon zwakke atletiekafvaardiging te komen, Mr. Van Eek zal morgen daarom zijn wij met Mieke Sterk uitspraak doen in het kort geding, akkoord gegaan". Vorig jaar oktober werd na overleg tussen de KNAU en het NOC een Olympische selectieploeg samen gesteld, die een aantal potentiële en werkt met een beoordelingssys teem. Bij Eltjo Schutter waren er aanwijzingen dat hij gezien zijn re sultaten in de tienkampen die hij dit seizoen maakte, o.a. tegen sterke Oostduitsers, een redelijke kans had om hoog te eindigen. Voor Mieke Sterk vonden wij die aan knopingspunten niet". i 10 i raadiana n Onberijdbaar Door de onberijdbare Galibier werd de tiende rit met als alterna tief de Col du Lautaret en Col d'Izoard toch nog een geweldige slachting, waardoor de Tour zelfs drie Nederlanders verloor. Al kort na de start in Bourg d'Oisans vielen er slachtoffers, die zelfs al tegen de kleine heuveltjes als een berg opza gen. Wereldkampioen Hennie Kui per geenszins. Toen de Spanjaard Grande een voorsprong wist te ver overen, sloot even later ook Kuiper met nog wat onbetekende coureurs aan. Naar de Izoard, met 2360 meter nu het dak van de Tour, veroverde dit groepje zoveel voorsprong, dat Kuiper op een gegeven ogenblik denkbeeldig in de leiderstrui reed. De Raleigh-kopman, die met de overigen de voorsprong niet kon houden en aan de voet van de Izoard werd ingelopen, reed de sondanks een formidabele koersen eindigde met de besten in Montge nevre. "Een mentale tik mag je in de Tour niet hebben", verduide lijkte Kuiper. "Ik geloof, dat na de tegenvaller in de eerste Alpenrit m'n ploeg nog meer was aangesla gen dan ik. Dat we niet tot het einde vooruit konden blijven, was jam mer. Maar we hadden de pech, dat het peloton goed gesloten bleef. Valt het op de Lautaret uiteen, dan maken we absoluut een kans". Het gebeurde evenwel niet. Ruim veertig man begon aan de lastige opgave, die de Izoard heette. Van Impe, met in zijn spoor Joop Zoe temelk, was het eerste op de grauwe steenmassa en kreeg daar finale ook een rol voor zich op te eisen. Joop Zoetemelk: "Thevenet is toch een geduchte kanshebber. Hij gaat met de dag beter rijden. Alleen is de vraag of deze valpartij hem weer parten gaat spelen". Zoetemelk houdt echter geducht rekening met de winnaar van het vorig jaar, die nadat de ontsnapte Baronchelli (hij verloor in de laatste vier kilometer zelfs vier minuten) was ijngelopen, toch weer de kracht vond om een rol van betekenis te spelen. Op ongeveer zeshonderd meter van het einde kon Hennie Kuiper dat niet. De wereldkam pioen die zich na de slechte dag uit stekend herstelde: "Dat ik alsnog 27 seconden verloor vind ik niet be langrijk. Ik koos voor het einde de verkeerde versnelling. Voor mij telt echter de revanche op mezelf. Want klimmen is een kwestie van ritme. En ik ben geen echte klimmer, dat weet ik. Daarom maakte ik een moeilyke eerste dag in het hoogge bergte door". Goede start van zeilers MEDEMBLIK - In Medemblik is gisteren de eerste wedstrijd om het wereldkampioenschap zeilen in de hornetklasse gehouden. Aan deze wedstryd nemen 55 zeilers deel, onder wie 31 Nederlanders. De eerste race werd gewonnen door de nieuwe Nederlandse kampioe nen in de 470 meter-klasse, John Stavenuiter en Henneke van Bu ren. De Engelsen Ken Herve/Gary Fitzgerald, die de wereldtitel in de hornetklasse bezitten, eindigden RÜUIals tweede. Peter Chappell en d*oo7'achteraf *de"nTet*gêarnbièërde Graeme Johnson uit Australië Verzijl voor het paleis i rode stippentrui van bergkoning. De regen, die de omgeving grauwer maakte, speelde in d daling heel wat renners parten. Van de kanshebbers maakte Bernard Thevenet op het natte gladde weg dek een forse buiteling, maar wist zich evenals Kuiper, die op de top n ijLstitie 40 seconden had moeten prijsgeven toch i te herstellen, werden derde De uitslag: 1. Stavenuiter/Van Bu ren; 2. Herve/Fitzgerald3. Cha- pell/Johnson. TENNIS - Rolf Thung is gisteren wist door de Italiaan Barazzuti met 5-7, 1-6 uitgeschakeld in het heren en kelspel van het internationale ten nistoernooi van Baasstad. PARIJS - De Britse autocoureur James Hunt is gisteren door de in- I tcrnationale automobielfederatie 3000 "dólii.'ö^g?vrer'"8i()Ö^gulden! alsnog tot winnaar verklaard van de voor het rijden van een auto die diskwalificatie een te r kreeg wele WF WGËH ZM C)£ öfEZZH NU AANOE64N6 AU£*r yZFWOPT MAF MENS- Grote Prijs van Spanje. Hunt, die niet voldeed dit weekeinde in Le Castellet de Grote Prys van Frankryk won, werd op 2 mei gediskwalificeerd omdat de stabilisatorvin van zyn McLaren 1.8 centimeter te breed dc n Hunt behandelde, de formule •reglementen. Dezelfde geldstraf kreeg het Matra-Ligier-team van de Fransman Jacques Laffite, die ook was gediskwalificeerd. Niki Lauda, die door de beslissing weer tweede is geworden, krijgt drie punten minder in de stand het wereldkampioenschap. D£ 'OOG UW

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9