Aantjes wil sympathie betuiging aan Israël Meer keelontstekingen bij de huidige hitte NAAST HET NIEUWS 'Royeer Kamerlid Govert Noteboom' VERZEKERINGEN Een ongeluk is niet altijd voorkomen. De financiële gevolgen ervan vaak wel. Schuldeisers willen faillisement Menten BINNENLAND DINSDAG 6 JU LI 1976 NIET IN WAPENROK Dankzij Eindhovense gemeente-ambtenaren hoeft een jongeman uit de lichtstad niet in dienst. De jongen trouwde gistermiddag, nadat de officier van justitie ontheffing had verleend van de wet telijk voorgeschreven termyn van tien dagen die er moet zitten tussen het aantekenen en het huwelijk. De bruidegom hoefde toen niet meer in militaire dienst omdat hij krachtens een nieuwe regeling nu kostwinner is. De jongen zou nietsvermoedend de wapenrok hebben aange trokken als niet een paar ambtenaren hem op de mogelijkheid van ontheffing hadden gewezen. En ook de officier begreep best dat hij liever bij zijn echtgenote wilde blijven dan onmiddellijk weer te scheiden om wille van 's-lands strijdkrachten. "VERDRONKEN" MAN KEEK TOE Onbewust van de onrust die hij had veroorzaakt heeft de 20-jarige student Jan Kole uit Harderwijk gisteravond op het Flevostrand staan toekijken naar twee boten van de rijkspolitie uit Lelystad die op het Veluwemeer naar hem aan het dreggen waren. De particuliere reddingsbrigade op dit strand had gistermiddag na zes uur een bundeltje kleren aangetroffen op het strand, dat op dat tijdstip al door bijna iedereen was verlaten. Enkele jongelui in de buurt deelden mede dat zij de eigenaar van de kleren om vier uur 's middags het water hadden zien ingaan en dat zij hem daarna niet meer terug hadden gezien. Daarop alarmeerde de brigade de rijkspolitie van Lelystad, die terstond met viër man naar Harderwijk toog om vandaaruit met een speedboot en een rubberboot naar de verdwenen zwemmer te gaan dreggen. Intussen ontfermde de reddingsbrigade zich over het achtergela ten bundeltje kleren. Er was ongeveer één uur verstreken toen de student, die elders op het strand had liggen lezen, lichtelijk ont hutst een der leden van de brigade aanklampte met de medede ling dat hij zijn kleding kwijt was. Het misverstand over zijn verdwijning was toen meteen opgelost NETJES FLAUWVALLEN Het bevel van hogerhand is er Canadese soldaten mogen voort aan niet meer op slordige of onelegante wijze flauwvallen terwijl zij staan aangetreden. Zij die de order aan hun laars lappen, krijgen dat te horen. Het Canadese conservatieve parlementslid John Reynolds heeft in een brief aan zijn kiezers bijzonderheden onthuld over een memo dat is uitgegaan naar de Canadese troepen in Duitsland. Volgens Reynolds staat erin; „Om de kans op bezwijmen te voorkomen, zie de soldaat erop toe dat hij op de parade-ochtend ontbijt heeft genoten. Mocht het ergste niettemin gebeuren, dan valle hy op beheerste wijze op de grond. Daartoe draaie hij zijn lichaam ongeveer 45 graden, zakke door op de huiken, rolle naar links en herkryge de greep op zijn wapen, om persoonlijke verwondingen en grote schade aan het wapen te voorkomen. Elk geval van bezwijming zal door de sec tiecommandant worden onderzocht Hij zie erop toe dat waar de instructie niet is opgevolgd, berisping volgt". DEN HAAG (ANP) - Mr. Aantjes. de fractievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer, vindt dat de Nederlandse regering alsnog haar begrip en sympathie moet uitspreken voor de actie van Israèl in Oeganda, waarbij Israëlische landse regering nog niet in deze zin heeft gereageerd. isterie van Algemene Zaken in Den Haag zijn handtekening gezet op het schilderij "De Vrijheid" dat, nadat het ook door andere socialistische leiders, onder wie Willy Brandt, zal zijn gesigneerd, aan het bestuur op het komende socialistische congres in Madrid zal worden aangeboden. In het midden de schilder Jos Noja en rechts diens vrouw. Volgens Aantjes schiet de interna tionale rechtsorde tekort om de vei ligheid van Israël en zijn burgers tegen oorlog en terreur te vrijwa ren. Ook hebben ervaringen ge leerd dat van onderhandelingen met president Amin van Oeganda geen vreedzame, rechtvaardige en menselijke oplossingen kunnen worden verwacht. "In dit licht be zien stond Israël geen andere weg open dan die van een verrassings actie en deze actie moet als ge rechtvaardigd worden aange merkt", aldus Aantjes. De fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, Terlouw, heeft de Israëlische ambassadeur in Neder land, Kidron. schriftelijk gelukge wenst met het resultaat van de actie en zijn medeleven betuigd met de slachtoffers. De reddingsactie ver dient zeker bewondering, aldus Terlouw. Namens het CDA-bestuur heeft woordvoerder mr. J. L. Janssen van Raaij gisteravond gezegd dat de reactie van de Nederlandse rege ring nogal koel en onaangeraakt af steekt bij de moed en durf die hier ter bescherming van mensenlevens door Israèl is getoond. De heer Janssen van Raaij: "Wij wensen het Israëlische volk en zijn regering van harte geluk met het succes van deze volstrekt gerechtvaardigde operatie". Prof. dr. Lou de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdo cumentatie, heeft de Israëlische bevrijdingsactie op het Oegandese vliegveld Entebbe gisteravond uit voerig geprezen. Sprekend namens het comité Collectieve Israël Actie zei hy in de TROS-tv-rubriek Ak- tua: "We verheugen ons oprecht, niet alleen omdat zoveel mensen zijn gered maar ook omdat een ter roristische afpersing effectief is tegengegaan. Wat jullie hebben gewaagd en gepresteerd is ons uit het hart gegrepen", aldus prof. De Jong die zelf jood is. De werkgroep Synagoge en Kerk heeft gisteren in een telegram aan het ministerie van Algemene Za ken haar 'diepe teleurstelling* uit gesproken over het 'uitblijven van solidariteit' met Israël, na de ont zetting van de gijzelaars op het vliegveld Entebbe. Geslaagde zoekactie INNSBRUCK (AP) - Een 34-jarige Nederlandse toerist. Wilhelm Voets uit Den Dungen, en zijn drie kinde ren (twee zoons van 9 en 6 jaar en een dochter van 11 jaar) die zondag werden vermist zijn gisteren door een reddingsploeg ongedeerd te ruggevonden in de bergen van de Oostenrykse provincie Landeck. Zy waren zondag de Ochsenberg opgegaan. Toen zy 's avonds niet terugkwamen in hun verblijf in Pfund werd een grote zoekactie in gesteld. DEN HAAG (SP>- Het hoofdbes tuur van de politieke partij D'66 buigt zich binnenkort over de vraag of het Tweede-Kamerlid drs. Co vert Nooteboom moet worden ge royeerd als lid. Nooteboom heeft zich onlangs los gemaakt van de fractie van D'66 in de Tweede Kamer, maar hij heeft niet tegelijkertijd bedankt als lid van de Kamer. In een brief aan het hoofdbestuur wordt deze handels wijze als "onfatsoenlijk" aange duid. Bovendien wordt in de brief gezegd, dat Nooteboom de belan gen van D'66 heeft geschaad. Op grond daarvan zou hij geroyeerd moeten worden. In kringen van D'66 wordt het ver zoek om royement als kansrijk be stempeld. Indien het hoofdbestuur de procedure daartoe niet in wer king zou stellen, dan zal er zeker op het nsyaarscongres van D'66 een formeel voorstel over aanhangig worden gemaakt. Intussen is bekend geworden, dat Nooteboom met nog tientallen an deren een nieuwe politieke partij heeft opgericht Nooteboom duidt de aanhangers van deze partij aan als "vrijzinnig democraten". De partij wil meedoen aan de volgende Tweede-Kamerverkiezingen en staat open voor regeringssamen werking met elke andere construc tieve partij. AMSTERDAM - Dit is het kleine Fordje, dat in septem ber op de Nederlandse markt zal verschijnen. Het is iets langer dan drieënhalve me ter: 356 centimeter. De wagen heeft een dwarsgeplaatste motor voorin, die de voorwie len aandrijft. De motor heeft naar keuze een inhoud van 957 cc of 1117 cc. Er kan keuze gemaakt worden uit vier uit voeringen. De goedkoopste zal tussen de tien en elf mille gaan kosten. Deze Fiesta is de kleinste auto ooit door Ford gebouwd. VIJF DODEN IN VERKEER DEN HAAG (ANP) - De 82-jarige W. J. Metselaar uit Den Haag is gis termiddag in zyn woonplaats om het leven gekomen. Toen hij op de fiets reed, werd hij aangereden door een auto. Getuigen verklaar den de politie dat de bestuurster van de auto door rood licht zou zijn gereden. Op de Overtoom in Amsterdam is gisteren omstreeks het middaguur de 73-jarige mevrouw F. A. M. de Liefde door een auto geschept toen zij de straat overstak. By aankomst in het Wilhelminagasthuis bleek zij te zyn overleden. Gistermiddag is in de buurtschap Langerak (gem. Doetinchem) de 49-jarige G. W. Ruikes uit Doesburg omgekomen toen een vrachtauto frontaal tegen zijn auto botste. De vrachtwagenchauffeur wilde een voorsorterende auto ontwijken en. stuurde naar links waarbij hij in botsing kwam met de tegemoet komende auto van het slachtoffer. De zesjarige Aleida Johanna Peters uit het Gelderse Huissen is gister middag bij het oversteken door een auto aangereden en daarbij omge komen. In het Noordhollandse plaatsje Be rkhout is gisteravond de 22-jarige Paul Pijpers uit Medemblik by een botsing om het leven gekomen. Op de E-10, tussen Hoorn en Purme- rend reed hij met zijn auto frontaal tegen een tegenligger. ADVERTENTIE Voorkom dat u in moeilijkheden raakt. goede verzekering voor uw auto en rekreatie. ^deskundig advies naar de K LEIDSE SPAARBANK Sluit tijdig een uw gezin, huis Ga voor een DEN HAAG (ANP) - Het gemeen schappelijk administratiekan toor heeft de indruk dat er een toeneming vast te stellen is gedu rende de hitteperiode van ga- stroitus (maagaandoening) en keelontstekingen. Die toeneming zou volgens het GAK kunnen lei den tot een sty ging van het aantal kortdurende gevallen van ver zuimen van werk. Dit is het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond gebleken na een bliksemenquète die het afge lopen vrydag heeft gehouden by een aantal (grote) bedrijfstakken en enkele bedrijven naar sociale en economische gevolgen en op vang van langdurige hitte. Sociaal-organisatorisch hebben de geënquêteerden over het alge meen weinig problemen. Tro penroosters worden slechts op kleine schaal toegepast. Werk nemers maken een optimaal ge bruik van variabele werktijden en beginnen zo vroeg mogelijk met het werk. Er is een nauwelijks merkbaar ex tra werkverzuim. Extra vraag naar werknemers is er in be paalde bedrijfstakken, onder an dere vakantiewerkers, bij frisd rankenindustrie. bierfabricage, ijs- en zuivelfabrikanten en be wakingsbedrijven. Het is het NCW voorts onder meer gebleken dat men by Hoogovens moeilijkheden heeft bij het ops laan van grondstoffen. De sproei-installaties bleken met hef oog op milieueisen te kort te schieten, daarom zijn extra- sproei-installaties in werking ge steld waarvoor mankracht uit de produktieafdeling van het bedrijf kan worden onttrokken. Bij een chocoladeindustrie in Veghel wordt het dak nat gehouden. Uit de enquête komt voorts tot uit drukking: Tien tot vijftien pro cent minder graanproduklie dan normaal en een blijvende aar- dappelschaarste dus blijvende hoge prijzen. Ook is er binnen de EG een gevoe lige vermindering van de gra- nenproduktie, maar dat is niet zo dramatisch in verband met een overschot. De voedingsmiddele nindustrie heeft blijkbaar ook geen problemen door eigen buf fervoorraden, aldus de weergave van de indruk van het hoofdpro- duktschap in de NCW-enquéte. Het produktschap voor vee en vlees heeft aan het NCW gezegd dat er door de droogte een grotere aan voer is van slachtvee (runderen). Als het nu twee weken zou rege nen, dan pas zou de grasgroei zich herstellen. Door de droogte is de kwaliteit van het hooi prachtig, maar de hoeveelheid is te weinig. Warmte is niet erg bevorderlijk voor de vleesconsumptie en daardoor wordt de prijs gedrukt. Slotconclusie van dit produkt schap in de bliksemenquète van het NCW: nog veertien dagen dit weer en er bestaat onzekerheid over voedselvoorziening. Het produktschap voor groente én fruit zegt in de NCW-enquéte: "Extra toename consumptie gla- sprodukten (sla, tomaten, kom kommers) met goede prijzen. Zacht fruit (bessen, aardbeien) lyden erg onder hitte. Groente al gemeen: kwantitatieve op brengst lydt onder droogte. Nog weinig last voor handfruit (appels en peren)". Een frisdranken- en conservenin- dustrie noemt voor de frisdran ken "enorme" omzetstijgingen. Er wordt gewerkt met tientallen vakantiewerkers en met nacht en zaterdagploegen. Geen prp- blemen met grondstoffenvoor- ziening. Blijft het nog twee we ken zo, dan ontstaan er moeilijk heden met de afzet. Komend jaar komen er misschien problemen met grondstoffenaanvoer van appels en kersen voor de desbe treffende dranken. We kunnen het aan, maar het moet geen maand langer duren". De Koninklijke Nederlandse Zui- velbond FNZ heeft by deenquète aan het NCW meegedeeld: "Er is een tekort aan flessen, waardoor moeilijkheden ontstaan bij de af zet. Afgelopen week ging de melkproduktie ineens omlaag terwijl tot nu toe er vijf procent meer dan vorig jaar werd gepro duceerd. Er is een stijgende vraag naar con- sumptiemelk. vooral karnemelk. En dit in combinatie met de ge ringe flessenvoorraad. De zeer geringe voorraad ruwvoeder voor de koeien zal vooral aan het einde van het jaar negatief uitwerken op de melkproduktie. Het ys loopt goed. De vraag stijgt vreemd genoeg niet met de lang durige warmteperiode. Onze er varing is datje beter uit bent met op en neer gaande temperaturen. DeVerac, vereniging van leveran- conditioningapparatuur (fabri kanten en leveranciers) zegt dat het "krankzinnig druk" is. Het is niet by te benen. Een enorme hausse, zoals we die nog nooit hebben meegemaakt. De voorra den zijn vrijwel overal uitver kocht. De levertyd is nu vier a vijf weken. Er is een "zeer sterk stagnerende vraag ten opzichte van andere ja ren van paraplu's en regenkle ding", zo wordt voorts in de uit slag van de enquête opgemerkt. Het algemeen verbond bouwbed rijf heeft onder meer gezegd dat tengevolge van de hitte by asfal- teringswerkzaamheden (wegen bouw) een produktieverlies op treedt van vijfentwintig a dertig procent. Vooral in de binnenste den omdat men daar dichtbij as falt moet blijven, wat bij wind stilte maximaal een half uur is uit te houden. Er treden produktie- verliezen op van twintig a vy-* fentwintig procent bij pypenleg- gen in open veld. In enkele geval len waren losplaatsen niet te be reiken in verband met een te lage waterstand. De algemene bond van uitzendbu reaus heeft onder meer gezegd dat het aantal vakantiekrachten niet groter is dan vorig jaar. De vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven (Ve- win) zegt goed aan de vraag te kunnen voldoen. De traditie maandag-wasdag is een extra probleem, daarom niet op maan dag sproeien. Het centraal brouwerijkantoor zegt geen problemen met water te hebben (grondstof). Alle zeilen moeten worden bijgezet om aan de vraag te voldoen. Extra pieken zijn te verwerken door grote buf fervoorraden bier. "Alles ver loopt naar wens". VAN DE REGERING HILVERSUM (ANP) - Minstens zeventien schuldeisers van de Bla- ricumse multimiljonair Menten willen zijn faillissement aanvragen. In een radioprogramma van Ver onica gisteravond, maakte de woordvoerder van de schuldeisers, de Baarnse aannemer A. Hoogma bekend, dat de gezamenlijke vor deringen nu al bijna anderhalve ton belopen. Ze beschuldigen de heer Ménten ervan dat hij via list en be drog vele rekeningen niet heeft be taald. De rekeningen betreffen voornamelijk onderhoudswerk zaamheden aan zijn villa en tuin te Blaricum. Individueel hebben de schuldeisers geprobeerd om via de juridische weg hun vorderingen te heer Menten bleek in enkele geval len sterker dan de aanklacht. De heer Hoogma wil de rechter hu Man verkracht vrouw in hotel AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam is de 31-jarige P. de K. aange houden, die ervan wordt verdacht zondag een hotelkamer op de Nieuwendyk in de hoofdstad te zyn binnengedrongen en daar een 21- jarig meisje te hebben verkracht onder bedreiging van een mes. Voordat hy het meisje tot gemeen schap dwong, knevelde verdachte haar aanwezige vriend met electri- citeitsdraad. overtuigen van de onbetrouwbaar heid van Menten door met een groot aantal gevallen op de prop pen te komen. De heer Menten is onlangs in opspraak gekomen door onthullingen over zyn verleden als oorlogsmisdadiger in Polen. Het enige commentaar, dat de heer Menten Veronica over deze kwestie gunde, was dat hij de schuldeisers 'oplichters en hyena's' noemde. Nederlanders in Hongarije veroordeeld BOEDAPEST (ANP) - De 25-jarige Nederlander Jacobus van T. is gis teren in Hongarijë veroordeeld tot drie-en-een-half jaar gevangenis straf wegens een antiekdiefstal en een poging tot smokkel. Een an dere Nederlander, Hendrikus van der K. kreeg anderhalf jaar. Volgens het Hongaarse persbureau MTI zouden ze vorig jaar Kerstmis met twee Hongaren uit een klooster waardevolle antieke voorwerpen hebben gestolen. Op 3 januari wer den ze aan de grens in de auto van Van T. gevonden toen de Neder landers het land wilden verlaten. De twee Hongaren kregen 5 en vier-en-een-half jaar cel. I

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6