Bewoners staan voor belangrijke keuze in Noord Lezers schrijven "Boerhave": na de open school avondonderwijs Na sloop nieuwbouw "Ik had haast omdat ik niet veel benzine had" Aanrijding met zwaar letsel onder invloed: negen maanden cel DINSDAG 6 JULI 1976 LEIDEN LEIDEN - Afgezien van onvoorziene ontwikkelingen zal begin volgend jaar definitief de slopershamer vallen over de zogenaamde "platte daken" woningen, benoorden de Sophia- straat in Leiden-Noord. Deze woningen bevinden zich in een dusdanige toestand dat renovatie niet meer mogelijk lijkt. "Die agent wilde me eerst ge woon door laten fietsen, maar toen stapte de ander uit. Dat was een zeer jonge agent met een grote verlovingsring en net opkomend snorretje Deze met verachting en misprijzen uitgesproken getuigenis bracht de jongeman die 's nachts om twaalf uur aangehouden was in Oegstgeest omdat hij zonder licht reed. De officier even mi sprijzend: "Het is voor mij on begrijpelijk dat 120 gram voor een koplamp en achterlichtje blijkbaar te zwaar zijn tegen over uw leven". De jongen gaf zich niet gewonnen: "Het is niet alleen die 120 gram, maar ook nog twee spatborden en de wrijving van de dynamo op de band: dat is de grote barrière". Maar ja, zonder licht fietsen is hoe dan ook fout en op een su persnelle racefiets nog extra gevaarlijk ook: vijftien gulden. De officier wees er nog op dat het bekende lampje aan de arm formeel niet voldoende is. "U had op het plaatje toch kun nen lezen dat de brommer niet verzekerd was voor dit jaar?" "Ik kan niet lezen en schrijven". Het kogelronde kereltje keek de licht verbijsterdeen ongelovige rechter goedig aan. Hij had op een brommer gereden zonder verzekering en zonder helm (een derde vergrijp dat ermee samenhing ontging me helaas). Na een aantal mislukte strik vragen van de rechter deed de jongen zijn verhaal: hoe hij op gegroeid was op het woonwa genkamp toen er nog geen school was. "Het is de schuld van mijn vader, ik moest altijd hard werken". De officier had inmiddels ontdekt dat er elders nog een voorwaardelijke straf boven Van K.'s hoofd hing; hij zou er op aansturen dat die vier maanden ontzegging van de rij bevoegdheid ten uitvoer zou den worden gelegd. En daarbij eiste hij nog 220 gulden boete. "Ik vind het wel een beetje veel", merkte verdachte Van K. zuinigjes op. Het bleek dat hij leefde van een uitkering omdat zijn rijbewijs al was afgenomen: dat was omdat hij was gaan rij den toen hy "vier borreltjes in tonic" op had. De rechter waar schuwde de verdachte met het oog op zijn lange straflijst: "U bent wel op de verkeerde weg, meneer Van K.!" En hij vonnis te: 180 gulden boete. 't Was een misverstand", merkte de ver oordeelde nog vergoelijkend op Waarom mensen al niet hardrij den, het is verbazingwekkend. "Ik moesteven doortrekken om 'm in z'n vier te krijgen". En dat betekende 79 waar 50 is toeges taan. Reclamejongen Van M. had volgens het proces verbaal gezegd: "Ik had haast omdat er niet zoveel benzine meer in de tank zat". Daarentegen was de computerverkoper het wel "in grote trekken eens" met de be schuldiging dat hij 140 had ge reden waar 100 is toegestaan. De nogal heftig protesterende Haarlemse directeur K. ont kende pertinent dat hij 140 had gereden op de rijksweg. Nadat hij de foto had gezien die het onomstotelijk bewijs leverde dat hij wel te hard gereden moest hebben, bleef hij ont kennen. "Na de oliecrisis heb ik deze auto (blijkbaar een zeer snelle' bolide-TM) nagenoeg niet meer gebruikt omdat toen 100 km. als maximum op de rijkswegen werd ingesteld. Ik heb deze auto niet meer gebruikt omdat ik dan te snel over de maxi mumsnelheid heenga, en als ik honderd ga krijgt deze auto on herroepelijk schade. Ik gebruik 'm alleen in het buitenland. Ik moest toentertijd met deze auto rijden omdat mijn andere in de garage stond. En honderdtien móet ik dan rijden, maar hon derdveertig: nee, daar let ik al tijd heel scherp op omdat ik er met deze auto zó boven zit". En even later. "Bij 100 kilorrteter per uurslijt mijn wagen teveel". De officier wees op vroegere boetes voor snelheidsovertre dingen en bleef bij de gebruike lijke boete. De rechter volgde hem in de boete van honderd gulden. "Voor mij is een tientje wat voor hen honderd gulden is". Aldus de scholier die zijn huid zo duur mogelijk probeerde te verko pen. Hij had maar liefst 70 gere den op z'n brommer, en de offi cier had negentig gulden boete voor hem in petto. "Ik krijg 35 gulden zakgeld per maand. Voor de vakantie en zo verdien ik een beetje in de bollen". De scholier wist met zijn optreden zowel officier als rechter te overtuigen en kwam er vanaf met 45 gulden boete. TOM MAAS De gemeente heeft besloten geheel nieuwe woningen te bouwen op de plaats waar nu nog de oude huizen staan. Bovendien zullen ook aan de Julianastraat en Lange Gracht een aantal vervangende woningen ge bouwd worden. Leden van de be wonerscommissie van de platte- dakenwoningen proberen momen teel aan de hand van een enqu'ete de wensen te peilen, die er in de buurt leven omtrent de nieuw bouw. De bewoners van de platte- dakenwoningen die voor de sloop bestemd zijn (in de Anna Palowna- straat, Alexanderstraat, Prinsen straat, Dillenburgerstraat en Lus thoflaan) kunnen zelf beslissen of zij in hun eigen straat willen blijven wonen of uit willen wijken naar de Julianastraat of Lange Gracht, waar overigens een aantal flats neergezet zullen worden Voor de vervangende woningen in de genoemde straten zelf is een drie-tal plannen ontworpen: te we ten de Rooilijnplannen I en II en een Bestemmingsplan. Bij de nieuwbouw mag volgens de rooi lijnplannen niet afgeweken worden van het huidige straatbeeld en moe ten ook de diepte-afmetingen het zelfde blijven. Het beeld van -de wijk zal dus precies eender blijven, de straten blijven "noord-zuid" lo pen en ook de tuinen behouden de afmetingen die ze nu reeds hebben. Het verschil tussen de rooilijn- plannen I en II is slechts de plaats die de keuken in de nieuw te bou wen woning zal gaan innemen. Bij het ene plan komt de keuken aan de achterzijde en bij het andere aan de voorzijde, waar overigens weinig mensen voor lijken te voelen. De meeste stemmen in de wijk gaan op voor een bestemmingsplan. Het grote voordeel hierbij is, dat de buurt een geheel ander aanzien zal krijgen. In het ontworpen bestemmings plan zouden de straten niet alleen "noord-zuid", maar ook "oost- west" lopen. Er zal geen sprake van hoogbouw zijn en de bejaarden komen niet met z'n allen op een kluitje te zitten, voorts zal er ook meer speelruimte voor de kinderen ontstaan. Er is echter ook een aantal nadelen verbonden aan het bestemmings plan. Zo kunnen er minder wonin gen geboüwd worden en is het mo gelijk bezwaarschriften in te die nen tegen het ontwerp, wat de zaak zou kunnen vertragen. Ook zullen bij dit plan de huren naar alle waar schijnlijkheid wat hoger komen te liggen. Volgens de rijksregeling bedraagt de huurprijs per jaar 5.9 pet. van de totale kosten (bouwkos ten en grondkosten). Met name deze huurkosten roepen bij enkele bewoners nogal wat weerstand op. Nico Holswilder, voorzitter van de bewonerscommissie: "In augustus gaat een afvaardiging van de bewo nerscommissie met enkele mensen van onder andere de gemeente en de welzijnsraad naar Den Haag om te pleiten voor huren, die voor de bewoners uit deze wijk, toch wel de sociaal zwakkeren, betaalbaar zijn. Want ook met de huursubsidierege ling zijn we niet zo tevreden. Hier wordt van overheidswege de laat ste tijd nogal op bezuinigd en in een jaar tijd kan deze regeling totaal veranderd zijn, waardoor we ook geen enkele zekerheid hebben". Martine Bronmeijer ("We hebben in de wijk een cursus "Renovatie" gehad en daaruit heb ik eigenlijk de bewonerscommissie kunnen vor men") praat liever niet over de hu ren, althans niet over de bedragen die betaald zouden moeten worden. Zij zegt "We moeten hier enorm opboksen tegen alle praatjes die hier de ronde doen. Iedere dag weer hoor je de meest vreemde huurprij zen die betaald moeten worden voor de nieuwe woningen. Eerst moet het plan omtrent de bouw ge reed zijn, alvorens we kunnen gaan ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. mÊÊÊÊÊÊtambmh Opnemen van brieven in deze De redactie behoudt zich rubriek behoeft niet te bete- daarenboven het recht voor kenen dat de redactie het met om bijdragen te weigeren de inhoud eens is. dan wel in te korten. De Dillenburgerstraat: rijp voor de slopershamer. praten over de huren". J an van der Vloet, een derde lid van de bewonerscommissie, vindt het wel absurd dat voor iedere nieuw bouwwoning 12.400 aan grond kosten betaald moet worden. Dit geldt volgens hem ook voor de toe komstige flatwoningen aan de Lange Gracht. Als de 194 woningen eenmaal gesloopt worden, zullen de bewoners voor bepaalde tijd in wisselwoningen moeten gaan zit ten. Van der Vloet "Ook dit vormt een probleem. De mensen blijven het liefst in de wijk zelf, dus zou het terrein van de Nederlandse Spoor wegen 't Spoortje" de meest ge schikte plaats zijn voor deze wis selwoning. Maar NS vraagt een huurprijs, die voor de gemeente Leiden niet op te brengen valt". Er zit Jan van der Vloet nog iets dwars. Hij zegt "De Leidse Woning Stichting, die al deze huizen in be heer heeft, krijgt voor "krotoprui ming" vierduizend gulden vergoed per woning. Wat er met dat geld gaat gebeuren is ons niet bekend. Ze hadden het tenminste afkunnen trekken van de grondprijzen, zodat de bewoners toch weer minder huur zouden moeten betalen". En uiteindelijk is ons streven geba seerd op goede maar vooral ook be taalbare woningen voor de bewo ners in deze wijk". jarig diploma). Het bestuur van de. avondscholengemeenschap vraagt zich overigens af of de open school niet gedeeltelijk zou kunnen wor den opgezet in een voorbereidend (proef)jaar van de avond-mavo, "hetgeen ook wel eens een veel goedkopere aanpak zou kunnen blyken." De avond scholengemeenschap "Boerhaave" is met vele overige onderwijs- en vormingsinstellingen vertegen woordigd in de Leidse werkgroep die de open school in Leiden voor bereidt. Uit het jaarverslag van de avond scholengemeenschap blijkt verder dat het aantal leerlingen opnieuw (met enkele tientallen) is gestegen, zij het minder dan in voorgaande jaren. De resultaten bij de verschil lende examens waren vorig jaar als volgt voor mavo-IV slaagde 80 procent van de kandidaten, voor havo 86 procent, voor atheneum-A 82 procent en voor atheneum-B 66 procent. Uit het jaarverslag spreekt enige kritiek op de eindexamens- nieuwe-styl. Hierbij wordt in het eindexamenjaar diverse keren een schoolonderzoek gedaan, gevolgd door een landelijk centraal schrifte lijk eindexamen. In het jaarverslag wordt gesteld dat dit schoolonder zoek de continue lessituatie ver stoort, temeer omdat het aantal les sen vergeleken met het dagonder wijs toch al gering en het eindexa menjaar bovendien extra beknopt is. Er wordt aan alle kanten extra inspanning verwacht, wat met name de cursisten te zwaar belast. Kritiek is er trouwens ook op het feit dat "Boerhaave" al sinds 1974 tevergeefs bezig is een afdeling gymnasium van de grond te krij gen. Vorig jaar besliste het ministe rie negatief over een aanvraag van de avondscholengemeenschap, terwijl voor het stichten van een dergelijke afdeling alleen het vak Griekse taal- en letterkunde hoeft te worden toegevoegd. Alle andere gymnasiale vakken worden al op de- avondscholengemeenschap gege ven. Het bestuur is van plan nu het vak Grieks te gaan aanvragen in het kader van de zg. ongedeelde vwo. Bij de ongedeelde vwo kan dan ge kozen worden tussen Latijn en Grieks. Alexanderstraat: eveneens een verdwijnend beeld LEIDEN/DEN HAAG - Wegens Je Morsweg in Leiden in de rich- het veroorzaken van zwaar licha- UnS,van de Knstaistraat toen hy melijk letsel met zijn auto terwijl hij 6611 bromfiets met daarop het echt- onder invloed van drank verkeer- paj*[" van - Pl schepte. Het de. is een 34-jarige barkeeper uit echtpaar hep zware verwondingen Leiden door de Haagse rechtbank °p en moest geruime tijd in het zie- veroordeeld tot negen maanden kenhuis worden verpleegd gevangenisstraf en vijf jaar intrek- Pf,,™, Icing van het rijbewijs. Op 3 november reed de barkeeper met zijn auto op onder invloed van drank te verkeren. Het alcoholpromilage in zijn bloed be droeg 2,23, ongeveer viermaal de hfit voria iaar U1,6CVCC' vicmmcu uc nei vorig jaar maxjmaaj toegestane hoeveelheid. Leidse dood bij ongeluk LEIDEN/VLEUTEN-DE MEERN - De 3ó-jarige mej. M. W. van der Blom uit Leiden is gistermiddag in Haarzuilens (gemeente Vleuten-De Meern) om het leven gekomen. Zij zat in een auto, waarvan de be stuurder te snel een bocht wilde nemen. De auto vloog uit de bocht en botste tegen een boom. De be stuurder werd niet ernstig gewond. Miljoenenkoop LEIDEN - Het college van B en W wil anderhalf miljoen be schikbaar stellen om panden in de Haver- en Gortbuurt te kunnen kopen en daarna eventueel te slopen. Dit ge beurt in het kader van het re habilitatieplan. Gemeente werken zal verder binnenkort moeten komen met afgeronde voorstellen om de rehabilita tie te realiseren. Over een en ander zal de gemeenteraad zich nog uit moeten spreken. LEIDEN - De avondscholenge meenschap "Boerhaave" wil nauw betrokken blijven bij het proefpro ject van de open school in Leiden. Dit blijkt uit het jaarverslag van de avondscholengemeenschap over 1975, waarin aan de open schoolactiviteiten uitvoerig aan dacht wordt besteed. Het proefpro ject van de open school richt zich, zoals bekend, op de zg. jong volwassenen en gaat 1 januari 1977 van start. Het begin-niveau is vijfde-klas lagere school en het be stuur van "Boerhaave" meent dat het avondonderwijs daar goed op zou kunnen aansluiten. Na de open school zouden de deelnemers bij voorbeeld verder kunnen gaan met de tweede klas van de avond-mavo (driejarige opleiding voor een vier- Stevenshof "WONINGBOUW IN DE STE VENSHOF IS NIET NODIG", kon men lezen in het LEIDSCH- DAGBLAD van 30 juni jl. Het zal wel niemand van de lezers hebben verbaasd, welke lieden tot deze conclusie waren gekomen. Het tweede artikel: "Ambtenaar zal op de fiets moeten gaan rondkij ken", geeft zelf al het antwoord, nl. de "Werkgroep Milieubeheer". Deze "Werkgroep" van heel- en half afgestudeerden aan de Leidse Uni versiteit, meent zich nu ook al zo nodig met Stedebouwkundige aangelegenheden te moeten be moeien. Mogelijk gesterkt door het destijds torpederen van de nieuw- bouwplannen voor een schone elektriciteitscentrale of meer re centelijk het in de ijskast zetten van de Leidse Baan, proberen deze mensen nu hun biologische af braakmiddelen op de woning bouwplannen. Waarom van deze zijde niet meer aangedrongen om lege plaatsen in de stad opgevuld te krijgen met groenvoorzieningen en dan liefst met actief groen, d.w.z. met groen waarop men kan recreëren inplaats van achter prikkeldraad naar kij ken? Is men soms weer bang dat er een kleine parkeerruimte wordt ge schapen. Neen, laat deze "Werkgroep" nu eens géén wartaal uitslaan over be bouwingsmogelijkheden in de Binnenstad of zijn Buitengebied. Laten onze kinderen, wanneer zij eenmaal volwassen zijn, de moge lijkheid hebben in het "Niet func tionerende groen" van de crimini- noloog Prof. Hoefnagels, te kunnen en mogen wonen. Maar bij lezing van beide artikelei'i ontdekt men al spoedig de spreek woordelijke "Adder onder het door de droogte niet al te hoge gras", niet het wonen in een ruime omgeving is voor de mensen primair, neen, de auto moet onder de grond, liefst let terlijk en vooral die van de buren. Men behoeft echt niet naar Ame rika voor woningbouwvoorbeel- den; dichterbij, nl. IN de stad Lei den kan men zien waar isolatie van woonwijken toe kan leiden. Woongenot wordt niet verkregen door een groot aantal conserven- blikjes of oude klompen waarin een afnkaantje of viooltje, tegen de ge vel te spijkeren, dit demonstreert alleen maar de armoede aan ruimte, het eigen tuintje achter de woning waar men vooral met deze hitte zich kan verpozen. Het wordt hoog tijd dat de Leidse Universiteit eens een einde maakt aan het misbruiken van haar naam door actiegroepn. Actiegroepen welke al al te veel afbreuk hebben gepleegd in onze samenleving. Overigens heeft de gemeente Lei den voldoende vaktechnische krachten welke weten hoe men subsidiepotjes openbreekt. (Bijv. het gebied Herengracht/Zijlsingel, hun hele verhaal over deze potjes heeft met de bebouwing van de Stevenshof totaal niets te maken. Maar dat was ook niet de bedoeling, want beide artikelen dragen het kenmerkt van gezocht, dit wordt bevestigd aan het slot van het tweede artikel (van die fietsende ambtenaar), Helias Udo de Haes: "De huidige plannen voor de Ste venshof komen nooit voorby de provinsie; daar zijn ze streng ge worden wat betreft bebouwings dichtheid". Waar maakt de "Werkgroep" zich dan zo druk over? toch over par keerruimte in nieuwe woonwij- H. van Eek Hoge Rijndijk 3 Leiden Prom-concert Ondanks de warmte zijn wij, mijn vrouw en ik, vrijdagavond jl. naar het z.g. "Prom-Concert" getogen, dat helaas wellicht vanwege de te geringe belangstelling niet in de "Groenoordhal" werd gehouden, doch in de zwoele grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Wij hebben van dit concert bijzonder genoten en het is zeker voor een herhaling vat baar. Maar helaas hebben w(j ons aan een bepaald voorval geërgerd. Wat was het geval. Volgens het aan ons uitgereikte programma zou het bedoelde concert om kwart over acht beginnen. Wij waren tijdig aanwezig. Tien over acht de orkestleden stemmen hun instrumenten, van wege de grote warmte zijn deze nog kwetsbaarder. Kwart over acht een lange meneer, in oranje overhemd met zwarte broek schrijdt over het podium. Hij krijgt vn sommige aanwezigen een klein applaus en dankt ootmoedig daarvoor. Dat is zeker de dirigent - mis - het is helaas niet de dirigent. Tien voor half negen: het gewone volk, als U het wilt: de onderdanen van Leiden, wachten rustig - nou ja, rustig met die hitte - op de dingen die zouden moeten komen. Vijf voor half negen: het geheim waarop moest worden gewacht wordt ontsluierd. Burgemeester en enkele wethouders met hun gevolg als vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Leiden tra den plechtstatig de zaal binnen en namen zeer gezapig plaats op de voor hun gereserveerde plaatsen in de Stadsgehoorzaal Het concert kon dus nu pas beginnen. Het te laat komen van die illuster gezel schap (drie minuten voor half ne gen) is wel typerend voor deze ver tegenwoordigers - als U begrijpt wat wij bedoelen. Wy weten niet of bedoelde verte genwoordigers wel meer naar een voorstelling of concert gaan, b.v. in Den Haag, Rotterdam of Amster dam, dan zouden zij, als zy te laat komen, rustig voor straf op de gan gen moeten wachten tot het eerste deel van het programma is afge werkt. Maar zulks gebeurt in Lei den nog niet helaas. Maar er is een kleine troost en men zegt wel eens, alles komt ook in Leiden, maar dan wel 50 jaar later, laten wij vurig ho pen. Het blijkt steeds weer dat voor ve len en helaas ook voor bedoelde vertegenwoordigers het op tijd er gens komen nogal veel moeite kost. Het op tijd komen behoort bij de normen van wellevendheid en past in onze beschaving, maar voor ve len blijkt dit nog geen geestelyk ei gendom te zijn geworden. N. Langezaal Paramaribohof 47 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3