Borg helpt misverstanden de wereld uit... Blommendaal wint 'Leidse Hout' Stöve blijft met lege handen staan Okker is gravel ontwend: verlies op METSbanen Wimbledon-winst op vriend en raadgever Nastase Spierblessure kan Zweed niet afstoppen BILLIE JEAN KING MIST RECORD Lotto en supertrio Maureen Meijer sterkste bij de dames Mercury, de betrouwbare MAANDAG 5 JULI 1976 PAGINA 9 SPORT Door Piet Kienhuis Londen Vorig Jaar was er tijdens Wimbledon ook al heel wat te doen rond Björn Borg. Editor niet zozeer op tennisgebied, want in de kwartfinale werd de Zweed vrij gemakkelijk door de toen uitblin kende Arthur Ashe in vier sets verslagen. Rumoer ontstond omdat daarna een van de Engelse sensatiebladen foto's van Borg publiceerde vrijend in een der Engelse parken met de mooie Zweedse tennisster Helena Anliot. Borg was woedend en deed de krant een proces aan. Björn Borg (20) heeft zich dit Jaar volledig op het tennis van Wimbledon geconcentreerd, op het snelle gras. dat extra moeilijk was coor de grote droogte: harde grond en supersnel. Borg. zo werd al geruime tijd verondersteld, kan niet zo best overweg met snelle banen en bovendien werd hij tijdens dit Wimbledon ernstig gehinderd door Tüdens dit uitzonderlijk hete Wim bledon werden 3200 mensen behan deld die onwel waren geworden. Vijf tig van hen moesten in een zieken huis worden opgenomen, waarvan vijf een zonnesteek hadden opgelo pen. Het warme weer had tot gevolg dat er twintig procent meer aan dranken werd omgezet dan vorig jaar en er vijftien procent minder etenswaren werden verkocht. Wimbledon trok in totaal 313.357 toeschouwers, 25.234 minder dan vorig jaar. een pijnlijke spierblessure in de maagstreek, opgelopen tijdens het harde serveren in een dubbel. Engelse doktoren adviseerden de Jonge Zweed zelfs Wimbledon verder maar te vergeten. Borg dacht er echter niet over. Hij liet zich wel schrappen uit het dubbelspel, dat hij samenspeelde met Vilas, en verder moesten de doktoren hem dan maar injecties geven. Dat is niet zonder gevaar, waarschuwden de Britse medici, maar de onver schillige Zweed haalde de brede schouders op en vroeg ook nog om een ondergekoelde spray die hij tijdens de wedstrijden zelf kon hanteren als de blessure weer ging opspelen. leven al ritsen grote titels spelen derwijs achter zijn naam geschoven. Maar Wimbledon met zijn verrader lijke gras: nee, dat zou niet voor het Zweedse idool zijn weggelegd. Wanhopig De donkere tennismagier en Roe meense humorist, Ilie Nastase, is in zijn imponerende loopbaan de wanhoop waarschijnlijk nog nimmer zo nabij geweest als op deze tropische middag. Aan zijn bekende clowneske invallen heeft hij zelfs ook maar niet gedacht, want er stond hier een meedogenloze tegen stander tegenover hem, die hem nauwelijks gelegenheid gaf op adem te komen. Nastase raakte na dat 'vlotte begin van 0—3 en bijna 0-4 zelfs zo van streek, dat hij in zichzelf liep te praten en tot zijn charmante vrouw Dominique en vriend Jimmy Connors in de verte allerlei onduidelijke gebaren richtte. dook naar de onmogelijkste ballen en altijd weer zag Nastase ze over het net terugkomen Toch scheen er nog een reactie te komen. Borg moest bij 5-4 serveren voor de match en dan rijst er zoals bekend voor elke speler een extra obstakel. De Zweed kreeg match- punt bij 40-15, maar Nastase speelde hem de bal recht op het lichaam terug en passeerde hem tenslotte riskant scherp: 5-5. Bikkelhard ging de strijd voort, waarna Nastase bij 77 echter opnieuw zijn opslag moest prijsgeven met een onbegrij pelijke volley in het net terwijl Borg helemaal buiten het veld was gemanoeuvreerd! De laatste service van Borg was toen nog maar kinderspel. De zo emotieloos lijkende Zweed slingerde zijn racket de lucht in en sloeg beide handen voor het gezicht. En Nastase? Hij omhelsde zijn vriend, die als een der jongste ln de bijna honderdjarige historie van Wimbledon dit wereldtoernooi had gewonnen. Borg later: „Ik ben zeer trots op deze titel". En Nastase veel later toen hij zichzelf eindelijk weer enigszins had gevonden: „Ik ben zeer droevig. Ik denk dat lk me te lang en teveel heb geconcentreerd op dit toernooi. Zoiets doe ik anders nooit, want dat ligt me eigenlijk niet". ilie Nastase (links) toonde zich een sportief verliezer, de ontroerde Borg verlaat hij het centre-court nadat de Zweed beslag had gelegd op de titel. SCHEVENINGEN Francoise Durr deed gisteren op de Mets- banen wat exhibitie-organisa tor Hans van Dalsum had wil len doen: zich de haren uit het hoofd trekken. De tempera mentvolle Francaise uitte stampvoetend haar ongenoe gen over een gemiste bal om vervolgens met een driftig ge baar een pluk haar uit te trek ken. Voor haar speelde de con frontatie met teamgenote Bet ty Stöve zich kennelijk op een geheel ander vlak af dan het vriendschapstreffen waar Hans van Dalsum haar voor had ge contracteerd. Die zelf-pijniging hielp in zoverre, dat ze Betty Stöve in eigen huis met 6-3, 7-5 klopte. Hans van Dalsum kan daar nauwelijks bezwaar tegen hebben gehad. Het hu meur van de oud-kampioen was al eerder vergald. Toen hij namelijk van de Amerikaanse ambassadeur Gould Vernam, dat Arthur Ashe spoorslags van Wimbledon naar New York was afgereisd. Voor beiden een bittere pil. Van Dalsum zag zich van het ene moment be roofd van publiektrekker num mer één en geconfronteerd met een verlies van duizenden guldens. De ambassadeur moest het 's avonds bij de vie ring van de 200 jarige onaf hankelijkheid van de Verenig de Staten in het congresgebolw doen zonder ere-gast. Even wilde Van Dalsum de hele zaak afgelasten. Maar- via bemidde ling van de Amerikaanse am bassadeur bleek Dick Stock ton bereid de plaats van Ashe in te nemen. Gisteravond was het Van Dalsum het nog niet met zichzelf eens, of hij er goed aan had gedaan dit aan bod te hccepteren. Dat had minder te maken met het op treden van Stockton, die zijn geld waar maakte met een overwinning van 7-5. 6-1 op de vermoeid ogende Okker, dan met de houding van het pu bliek. Slechts achthonderd be talende bezoekers hadden pplaatsgenomen op de tribu nes. Onder hen vele Amerika nen. die eenmaal tot de ont dekking komend dat Ashe niet speelde hun geld terug wilden. Uiteraard begon de organisatie daar niet aan. Van Dalsum verzuchtte: „Waarom zou je dit allemaal op je nek halen. Om deze jongens de zak te spekken, behoeven we het niet te doen". Met die zwartgalligheid deed hij overigens invaller Stockton onrecht. De Amerikaan voelde precies aan wat er bij deze ge legenheid van hem werd ver wacht. In een mengeling van show en hard werken hield hij het tempo zo hoog dat Okker, die grote moeite had zijn sla gen enige lengte mee te geven, er in het geheel niet tegen be stand was. De Amerikaanse Nederlanders is het gravel ont wend en hii maakt niet de in druk er ooit weer op thuis te zullen geraken. In het gemengd dubbel dot de exhibitie afsloot, namen Okker en Stöve revanche. Ze wonnen met 7-6. 5-7, 6-2 van Durr en Stockton. Smoorheet En met pijnlijke blessure en al, alsmede de voor topsporters niet bijster aan te bevelen cortisone-ln- spuitingen raasde de onwrikbare Zweed zaterdag op het smoorhete centrecourt temidden van bijna 15.000 bijna bezwijmende toeschou wers naar een niet voor mogelijk gehouden victorie van 6-4 6-2 9-7. Tegenstander zijn negen jaar oudere vriend en raadgever Ilie Nastase, volgens de profs een speler die alles kan en die door allen zonder omhaal werd aangewezen als de grootste van deze generatie. Björn Berg, met zijn dikke blonde schouderlange haar waarom een extra brede band om de weerbarsti ge lokken in toom te houden, heeft nu hardgrondig aangetoond dat dit op een fabeltje berust. Jawel, Borg dook natuurlijk niet op uit het niet. Zo was hij o.m. al wereldkampioen der profs en had hij in zijn jonge DEN HAAG De winnende ge tallen van lotto no. 27 zijn: 6 19 27 31 39 40 reserve getal 4. Het aantal deelnemers aan lotto no. 27 bedroeg 634.545, die voor een inleg zorgden van 2.629.134 gulden. Het prijzenbedrag is 1.375.169 gulden. De prijzen zijn: De prijzen zijn: eerste prijs (incl. Jackpot) f 563.424.—; tweede prijs f 124.884,—; derde prijs r 187.326.—: vierde prijs f 249.768,—; vijfde prijs f 249.768,—. DUITSLAND De winnende getallen in de West» duitse lotto zijn: 3, 14, 15, 17, 32, 47. Hei reservegetal 35. SUPERTRIO 12 (Lucky Six, Peter Pe tersen): 2. nummer 2 (Mac Buiten zorg, Kees Wortel): 3. nummer 11 (Luit van Toogwijk, Arend de Wrede). Niet gestart: nummer 4 (Lerry Buitenzorg, Peter Koppejan). Omzet: f 35.855.—. Uitkering f 224,—. greep hij enige malen naar zijn maag, zodat zijn tegenstander zelfs met serveren moest wachten. Borg. keihard': „Dat doet-Je altijd als hij keihard: „Dat doetie altijd als hij verliest. Ik heb me er niet door van de wijs laten brengen". De Zweed bekende ook dat hij een extra stimulans had gekregen toen hij vooraf merkte dat Nastase zeer nerveus was. „Ik ken hem namelijk erg goed", aldus Borg. „Ik wist ook dat ik agressief moest spelen en erg hard moest blijven slaan om te voorkomen dat hij zijn bekende vertragende manoeuvreerspel zou kunnen ontplooien. En ik merkte op zeker moment dat zijn zelfvertrou wen geschokt was. Hij ging op belangrijke punten makkelijke bal len missen". Inderdaad, was de Roemeen na die enorme explosie van Borg waardoor hij de eerste set toch nog door de vingers zag glippen zichzelf niet meer. Die anders zo schitterende, bijna speelse „touch" van da Roemeen ontglipte hem steeds meer Hij ging dubbele fouten slaan, een smash zeilde hopeloos uit en Borg raasde maar door in daverend tempo, alles halend, alles retourne rend. Bij het wisselen van speelhelft op 32 in de tweede set reikte een ballenjongen Nastase 'n briefje aan. Later bekende deze. toen hij zijn bekende humor weer een beetje terug had: „Dat was een liefdesbrief van Connors. Wat er in stond? Dat is geheim". Geen remedie Het advies van deze andere onttroonde grootheid mocht Nastase echter niet baten, want voor dit superspel van de ontketende Borg Wus geen remedie. Zeker niét voor een Nastase die al ernstig geschokt was door de ongelooflijke snelle returns van de gedrongen Zweedse atleet, die de spray weer rijkelijk liet vloeien om maar op de been te kunnen blijven. Maar dat hij grote haast had om deze finale zo gauw mogelijk te klaren was aan geen twijfel onderhevig. Nastase probeerde bijna wanhopig het moordende tempo van zijn zo giftige vriend te breken met geslicede forehands, waarbij hij erg knap instapte op diens keiharde service. Het waren allemaal parelen voor de zwijnen. Met 6—2 zelfs rukte Borg de tweede set naar zich toe en kogelde vervolgens meteen opnieuw dwars door de service van Nastase heen. Als een hoopje diepe ellende hurkte de Roemeen bij het wisselen op zijn stoel, de kreten van de hysterische Engelse kostschool meisjes, of die nu hem golden of Borg, nauwelijks horend. Foutloos En nog steeds foutlozer scheen het spel van de Zweed te worden. Nastase mocht dan vertwijfeld proberen hem met allerlei soorten effect aan het net te passeren, Borg Londen Betty Stove is tenslotte toch met lege handen op Wimbledon blijven staan. Vrijdag was zij al samen met de dubbelspecialdst Fred McMillan in de halve finale mixed door haar oude partner Francoise Durr en Tony Roche uitgeschakeld en zaterdag gebeurde dat op bijna dramatische wijze in de damesdub- belfinale. Samen met de Amerikaan se Billie Jean King, met wie zij Wdmibledonkampdoene werd in 1972, moest onze landgenote buigen voor Chris EvertMartina Navratilova (VS-Tsjech) met 6—1,3—6,7—5. Billie King had met deze zege zo graag haar aantal Wdmibledon-titels op 20 gebracht, maar in dit ene jaar is de eens zo prominente Ameri kaanse ernstig in vorm teruggelo pen. In de eerste set kregen Betty en Billie al geen voet aan de grond. maar zij herstelden zich in de volgende en leken in de laatste set linea recta op de titel af te stevenen, vooral door goed spel van Betty. Met de service van Billie bij 0—3 begon echter de aftakeling en het werd 33 door serviceverlies van onze landgenote, die een dubbele fout sloeg en vervolgens een hoge volley in het net liet verzeilen. Na 5—5 pover spel zowel van Billie als van Betty, waarna de Ameri kaanse opnieuw haar service moest inleveren, verrast' als zij diverse malen werd door zacht geslicede returns van de Tsjechische. De mdxedtitel ging naar Tony RocheFrancoise Durr (Aus-Fran- kr.), die de Amerikanen Stockton- Rosy Casals met 63, 2—6, 7—5 terugwezen. De Jeugdtitel bij de meisjes ging, zoals eigenlijk niet anders verwacht, naar de Russische Natasha Chmyreva, die het in het hoofdtoernooi haar landgenote Olga Morozova ook al erg moeilijk had gemaakt. Natasha won met 6—3 26 61 van de Zuidafrikaanse Marisa Kruger. De titel bij de Jongens was voor het nieuwe Zwitserse talent Günthardt, die de Westduitser Elter in de finale met 64 75 versloeg LEIDEN In het afgelopen weekeinde werden op de Leidse Hout het jaarlijks terugkerende open B. C en Veteranentoernooi met de fina les afgesloten. Het hoogtepunt van deze tennisfinales vormt altijd het herenenkelspel B, dat dit jaar tus sen Adri van Leeuwen en Ronald Blommendaal beslist moest worden. In de eerste set maakte Adri van Leeuwen het tempo en kon Ronald Blommendaal weinig inbrengen te gen de met gevaarlijke drop-shots strooiende Adri van Leeuwen, die ook aan het net fraaie dingen liet zien: 6—1 voor Van Leeuwen. Hoe wel de meeste toeschouwers Blom mendaal weinig kans gaven om te winnen was het toch Blommendaal die door vast en geconcentreerd ten nis de tweede set met 63 naar zich toe haalde. De derde set leverde een spannende strijd op. Blommendaal, enkele jaartjes ouder dan zijn oppo nent zag kans. na zeer spannende laatste games, de derde set met 7—5 te winnen. Ook bij de damesenkel B finale waren drie sets nodig om uit te maken die in dit onderdeel de sterkste was. Nadat Anita Hamming de eersite set met 6—3 gewonnen had kwam toch Maureen Meyer, die goed plaatste en goed liep na eindeloze rally's als winnares uit de bus: uit slag 3—6, 6—2, 6—4. Het laatste on derdeel uit de B categorie vormde het herendubbel. Daarin verschenen de beide finalisten van het enkelspel Ronald Blommendaal en Adri van Leeuwen resp. met hun partners Ge rard Pasma en Eric de Groot. In een vrij matige party van beide kan en, waarin nogal wat dubbel-fouten werden gemaakt, zag het duo Blom mendaalPasma kans om de wed strijd met 6—4, 7—6 te winnen. Overige uitslagen: herenenkel C: R. SimonsD. Graaff 61. 61; da mesenkel C: N. TooleM. Smit 6—3, 4—6, 6—3. Herendubbel C: R. Si- mons/P. van StraatenJ. Roden- buig/D. Graaff 6—1, 6—1. Ge- me ngddubbel C: M. Smit/B. Ploos van Amstel—C. ten Bosch/H. ten Vr ij spel ADVERTENTIE Blommendaal (links) wordt gefeliciteerd door Van Leeuwen. Een Mercury buitenboordmotor brengt U er rap Zonder mankere Want Mercury is veilig en betrou' baar Maak Uw keus bi| de erken Mercury Dealer Die zit dichtbi|. Bosch 6—3, 61. Herenenkel vetera nen J. de GrootB. Modderman 63 64. Herendubbel veteranen J. Ro denburg/P. van Paridon—B. Modder- man/J. v. d. Berg 6—4, 6—1. Ge- mengddubbel veteranen M. Smit/J. v. d. Berg—C. Koemans/C. de Beer 6—2, 1—6, 6—1. Deze week organiseert de H.T.C. Hillegom haar open B, C en D toer nooi. Gisteren werd reeds met het programma begonnen. Opvallend was dat de eeuwige verliezer Har Walen kamp van de Leidse Hout, die in een toernooi nog nooit een ronde gewon nen had, er nu in slaagde twee par tijen op één dag te winnen. Hij pres teerde het om eerst Kulk met 46, 60. 6—2 te verslaan en daarna won hij van Warmerdam met 60. 6—4. De plaatsing in de verschillende on derdelen op Hillegom is als volgt: herenenkel B: 1. D. Wiersma, 2. B. van Overbeeke. 3. R. Blommendaal, 4. A. v. d. Capelle; damesenkel B: 1. H. v. d. Mey, 2. M. Penseel; heren dubbel B: 1. R. Blommendaal, G. Pasma. 2. B. van Overbeeke/B. Ruy- senaars; herenenkel C: D. Hylkema; 2. A J. v. d. Meer. 3. R. Bosma, 4. B. Bijleveld; damesenkel C: L C. Hylkema, 2. B. Tonbrock, 3. E. Duym, 4. E. v. d. Linden: herenenkel D: 1. W. Entrop, 2. F. v. d. Linden, 3. W. van Berven, 4. H. Gelevert; dames enkel D. 1. C. Bosma-Bakker, 2. R. Verdegaal, 3. W. Tonbrock en 4. T. Rozema. PAUL VAN STRAATEN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9