Nieuw begin aan de Oude Rijn "Het is stil nu Van der Stok verlaat Breestraat In het pand van Van der Stok zal straks een filiaal worden ge vestigd van het confectiebedrijf Gazan. Eerder was een Gazan- fïliaal gevestigd in de Consu- markt aan het Levendaal. An dere veranderingen die op de Breestraat staan te gebeuren: de vestiging van een filiaal van Gerard de Lange in het pand waar voorheen ABC-kleding gevestigd was en de opening van een zaak voor tiener- en twenkleding van P en C in de voormalige tearoom van "Van de Zande". Door Tom Maas In de speeltuin is alle ruimte. Het zijn twee woningen boven el kaar; iets voor studenten zeg ik maar Nee. er wonen hier geen stu denten, wel hier om de hoek op de Rijnkade". "Je maakt zo af en toe wel eens een praatje. Het is stil nu, ik denk dat ze met vakantie bezig zijn, dat ze aan het pakken zijn Anders zitten ze hier wel op straat." Aan het eind van de Waardstraat staan huizen met uitzonderlijke ge veltjes; kleine huisjes met voor de ene helft van de gevel een trapge- veltje en voor de andere helft een strakke tuitgevel). "We wonen hier nu driejaar; en we zijn driejaar aan het opknappen. Je moet er een beetje liefhebberij in hebben Alle huisjes zijn hier koophuisjes, er zijn er nog maar twee te huur. Veel mensen zijn aan hun huisje bezig. Dan vind je dit weer mooier en dan dat weer. Zo'n beetje alle vrije tijd gaat erin zitten. Als u over drie jaar komt is dit huisje hier ook helemaal gedaan." O "Trek dan wat aan joh" "Hoezo dan. waar gaje heen?" "Naar 't Volkshuis..." "(Joh. wat moet je daar nu doen?!" "Ik ben geen Leidenaar, ik ken hier niemand; ik ben een oud mens. Deze buren zijn erg goed voor ons, en die zijn geloof ik weg. Maar ach, ik ben oud en m'n kinderen zitten ver weg." Uitgezocht voor de Werkgroep Mi lieubeheer als we het Van der Werfparkhet Pieterskerkplein, het Schuttersveldde Leidse Hout en de sportvelden in de Mors gaan be bouwenkunnen we Zuidwest en de Professorenwijk afbreken. Uit de notulen van de vergadering van de raadscommissie voor volks huisvesting op 22 juni: "Mevrouw Koning (PvdA-raadslid) spreekt haar waardering uit over de wijze waarop de aanleg van de sierbe strating wordt uitgevoerd. Ook wordt er snel gewerkt". Als ooit het bewijs geleverd is. dat de PvdA niet echt rood is, wel,dan is het met deze opmerking. Wethouder Tinus van Aken deelt in de fractievergadering van zijn partij verheugd mee. dat de Stichting Mast is opgericht en dat de Merenwijk half oktober kabel televisie heeft. Reactie van collega Waal ruimtelijke ordening): "We zullen eens zien of we voor die mast een bouwvergunning afgeven Is het trouwens wel nodig dat zo'n schaalverstorendeblikbeperkende mast voor kabeltelevisie in de Me renwijk wordt gebouwd? En waarom krijgen de bewoners van de Merenwijk geen inspraak Waarom zijn ze nooit ft tsoenlijk gewaarschuwd dat er zo'n mast zou komen? Is dat democratie? Aldus enkele vragen die ons van de zijde van het comité Anti-Mast en de ver eniging Contra Kabel bereikten. ■k -k Ongeveer twee jaar geleden werd oud-wethouder Kret benoemd tot burgemeester van Sassenheim, een gemeente met ruim 13.000 inwo ners. Dezer dagen werd oud wethouder mevrouw Den Haan be noemd tot burgemeester van Voor burg, een gemeente met ruim 43.000 inwoners. Mathematisch doorgere kend moeten de oud-wethouders Lijten, Ham en Elsgeest uit gaan maken wie over twee jaar benoemd wordt tot burgemeester in een ge meente met 73.000 inwoners. Kla verbladkoning Lijten zal het wel brengen tot burgemeester van Ca racas. Dat heeft namelijk 113.000 inwoners, als je de intellectuelen met platvoeten niet meetelt. k k k Leiden maakt, na alle flinke woor den van de afgelopen maanden, nu plotseling geen bezwaar meer tegen de bouw van het winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp. Ja, ja, handjeklap, dat is duidelijk. En Leiderdorp straks natuurlijk af zien van protesten tegen de vol tooiing van de nucleaire wapenops lagplaats van de NAVO op het Waardeiland. De bouw daarvan is in volle gang. vlakbij een sexclub. Als de Breestraat is afgesloten, de voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad burgemeester van Voorburg is, deze stichting zelf in een open den r is gevallende sierbe strating in de Haarlemmerstraat is verdamptde winkeliers van deze straat allemaal failliet zijn tenge volge van de afsluiting van de Breestraat, C en A zich heeft geves tigd in het stadhuis, wethouder Waal langharig is geworden en de leden van de Werkgroep Milieube heer zich met vlindemet en botani seertrommel hebben teruggetrok ken in hun villawoningen in de Ste venshof jespolder kan er misschien eindelijk eens worden begonnen aan dat integrale plan voorde bin nenstad. Illustratief voor de Leidse gemeen teraad: in de eerstvolgende verga dering na het zomerreces over an derhalve maand) komt de spoedei sende interpellatie over een vuil stortplaats aan de orde. Wat zijn de resultaten van de Leidse jumelage met KrefeldDat de Duit sers laatst op weg naar ons stadhuis verdwaald zijn. Zei Van der Zon slager en pleiter voor middenstanders in de ver keer scommissie) over de situatie in de Steenstraat: "Dat is een strop voor de winkeliers, dat zie je, als het baren van een kind dat móet ko men". De winkeliers konden dat niet met cijfers aantonen. Een schijnzwangerschap? Zo'n unwersiteitsraad is ook niks. Keurt plannen voor Witte Singel en Doelenterrein goed alsof het een wassen neus is. En geen woord over de Trekvliet. Maar kolom 7 weet het wel: ze zijn bang dat ze het open graven van die gracht uit eigen zak moeten betalen. Welnu, wees gerust. Van zeer betrouwbare zijde hebben wij namelijk vernomen dat die ne gen miljoen uit de koker van de Stevin-groep zal komen. Een ver zoek daartoe is dezer dagen via een brief van de linkse partijen in Lei den de deur uitgegaan LEIDEN - De Breestraat is de laatste jaren een flink aantal gerenommeerde zaken kwijt geraakt. Mack, Gerzon, Gul den Vlies, Vergulden Turk, Harmonie, RoseleurAan dat steeds langer wordende lijstje, dat de breuk met de traditie bevestigt, wordt eind volgende maand een nieuwe naam toegevoegd: Van der Stok. Eigenaar Hans van der Stok, nu bezig met een opheffings-uitverkoop, houdt het op 31 juli voor gezien en begint ruim een maand later op be scheidener schaal met een nieuwe zaak aan de Oude Rijn. Tassen Donkersteeg en Kuiperssteeg start hij samen met zijn vrouw een zogenaamde "Cook-shop". Een sfeervolle winkel, waar het "koken als hobby" wordt gepropageerd. "Dat we besloten hebben om de zaaJc aan de Breestraat te sluiten komt bij vele Leidenaars nogal vreemd over" vertelt Hans van der Stok. "Van der Stok hoort bij de Breestraat vindt men, we zijn ge woon een stukje van het meubilair geworden". Maar wie in de historie van "Van der Stok" duikt, komt al heel snel tot de ontdekking, dat deopeenvolgende generaties steeds een opvallend ambulant ka raktertrekje vertonen. Dat begon al in het midden van de vorige eeuw toen Simon van der Stok, overgrootvader van de hui dige eigenaar, als huisschilder werkzaam was. Een man die om streeks 1860 te boek werd gesteld als "winkelier". Hoewel niet exact bekend is waar zijn eerste winkel stond, staat wel vast dat er in de volgende decennia nogal eens ver huisd is. Zo was Van der Stok onder meer gevestigd aan de Mare, in de Haarlemmerstraat, de Donkersteeg en op de Oude Riin. Op dat laatste "honk", een spil- traphuis, dat al 90 jaar in het bezit is van de familie Van der Stok, en dat blijkens een bouwvergunning da teert uit 1590, trekt Hans van der Stok zich straks terug. Boven woont hy al weer wat jaartjes en beneden wordt er "gesleuteld" aan de nieuwe winkel. De huidige winkel aan de Brees traat is destijds door "opa" J. van der Stok begonnen. Op 28 augustus 1919 werd de zaak geopend met grote advertenties in de plaatselijke dagbladen. De annonce uit die tijd vermeldde een "groote sorteering huishoudelijke artikelen" en de "bijnaam" magazijn "De Stad Mas- stricht". Een naam, die herinnerin gen oproept aan de betere dagen van de Nederlandse aardewerkfa brieken als "De Sphinx". Een zaaic die in de loop der jaren naam maakte door het grote en deels ex clusieve assortiment. Waarom nu plotseling weg uit de Door Bram van Leeuwen Breestraat? Hans van der Stok: "De laatste jaren is de waarde van het onroerend goed enorm gestegen. Wij zijn een van de laatste bedrijven aan de Breestraat, met een parterre-oppervlakte van ruim 400 m2, die nog in particuliere handen is. Een belangrijk deel van die op pervlakte wordt in beslag genomen door etalages, portiek en opsla gruimte. Wat gebeurt er de laatste jaren overal in de stad? Je ziet de portieken langzamerhand allemaal verdwijnen. De ruimte om te ver kopen wordt steeds meer uitge breid. Schaalvergroting. Knabbelen Tweede feit is dat er aan onze winst zwaar geknabbeld wordt. Het gaat niet zo best in onze branche en de zaak is dan ook al flink uitgedund. Zaken blijken overbodig te wor den. We stonden daardoor voor de keus: of uitbreiden of het pand ver kopen. Uitbreiden betekent meer personeel en verkoop van branche vreemde artikelen als tassen, bijou terieën. posters. Sommigen hebben er zelfs een koffie-shop bijgeno men. Ik heb eens goed om mij heen gekeken en gezien dat zoiets een uiterst riskante zaak is. Kleine ge specialiseerde zaakjes blijken vaak beter te renderen, dan die grote. Er is ook duidelijk een tendens in die richting merkbaar. P en C bijvoor beeld gaat ook duidelijk op die toer. In onze winkel aan de Breestraat hebben we zes man personeel. Ik zit bijna de hele dag in de papieren. Ik ben meer bedrijfsleider, dan winke lier. En ik wil dolgraag weer dood gewoon winkelier worden. Daarom heb ik gekozen voor de kleinere winkel. Een zaakje met artikelen, die we zelf graag verkopen. Bij voorbeeld benodigdheden voor het fonduen, het maken van een paella, slakkenschaaltjes, de Römertopf, provencaals aardewerk, flambeer- pannen. We zijn ingesprongen op het idee, dat steeds meer mensen "koken en bakken" beginnen te zien als een gezellige vrijetijdsbes teding". "We gaan bijvoorbeeld echte kope ren pannen verkopen en Makku- mer tegels en aardewerk", vertelt mevrouw Van der Stok, die hoopt, dat haar ervaring als kooklerares ("Het is wel een paar jaartjes gele den") haar straks van pas komt. "Belangrijkste is dat we met plezier ons werk willen doen". De nieuwe winkel wordt op het ogenblik ingericht in het parterre- gedeelte van het trapspilhuis aan de Oude Rijn. De afgelopen drie jaar is er hard gewerkt aan de res tauratie van het pand. dat valt on der Monumentenzorg. Een trotse Hans van der Stok: "Alles is zoveel mogelijk in de oorspronkelijke bouwstijl hersteld Alleen de be dstee is verdwenen. Het is het eer ste restauratieproject van een par ticulier woonhuis in het onlangs tot rehabilitatiegebied verklaarde Maredorp-oost. Er komt straks ook een uithangbord in antieke stijl, dat vermeldt "Potterie anno 1861 Van der Stok". Hoe denkt Hans van der Stok over de Breestraat, die nu weer volop in discussie is? "Eerlijk gezegd vind ik de Breestraat een draak van een straat. En dat zeg ik echt niet om een trap na te geven nu ik er toch weg ga, maar die straat is als win kelstraat veel te breed. De Haar lemmerstraat voldoet in dat opzicht veel beter. En dan al dat verkeer. Zeeheldenbuurt geschrobde stoepen aan kleine huizen Tegenover de grijze moloch van de Leidse Sleutels, de meelfabriek aan de Zijlsin gel, ligt de Zeeheldenbuurt met zijn kleine huisjes. Aan de singel hebben de huizen nog twee verdiepingen, maar daarachter is het alle maal lager: typisch sociale woningbouw van tussen de twee wereldoorlogen. Het aantal bejaarde bewoners in de kleine buurt is hoger dan in andere woonbuurten, maar daar staat tegenover dat er veel gezinnen zijn met kinderen. De properheid van de buurt is spreekwoor delijk Hollands: voortdu rend worden de stoepen ge schrobd, de smetteloze rui ten spiegelen propere inte rieurs. Achter de huizen, aan de kant van het Rijn- Schiekanaal ligt het indus trieterrein De Waard: leeg op een paar nieuwe gebou wen na. Een van de vroegere panden van Van der Stok. Deze winkel stond op de plaats waar nu deHema gevestigd is. Als je denkt dat je nog net voor een auto kunt oversteken komt er wel een hardrijdende bromfietser ach ter vandaan. Nee, het zal moeilijk zijn om er iets goeds van te maken". Heeft hij ooit gedacht aan het ope nen van een nieuwe zaak in bij voorbeeld het Merenwijk- winkelcentrum "De Kopermolen" "O nee, afschuwelijk, die moderne winkelcentra. Het is er allemaal zo steriel. Nee, geef mij de binnenstad dan maar. AÜes in die nieuwe cen tra is gericht op "kopen". En niet op "gezellig winkelen", wat iedereen op zijn tijd toch wel eens wil doen. Ondanks alle problemen die er zijn, blijft de binnenstad mij bekoren. Daarom blijf ik in het centrum wo nen en werken". Straks met de nieuwe zaak nog dichter bij het "hart" dan ooit tevoren. "Veertig meter van de drukste straat van Leiden: de Hoogstraat. Dat is even ver als van de overkant van de Breestraat naar de kassa in mijn zaak". "Het is nu stil, de mensen hebben allemaal vakantie" (De vijfenzestigplusser houdt een oogje in het zeil bij de speeltuin Ons Eiland). "De koningin heeft het nog geopend. Dat kunt u zien daar in het klimrek, ziet u die J daar? In het clubgebouw zijn er allemaal nog fo to's van, weet u wel". Dat clubhuis wordt gebruikt door bejaarden; die komen klaverjassen en sjoelen en die dingen. (De speeltuin heeft een klein on diep poedelbad waar kinderen zich zonder ophouden vermaken). "Er zijn kinderen die hier hebben leren zwemmen. Die liepen in de zee voor het eerste golfje al weg. en ze zijn hier hun watervrees kwijt geraakt". "De speeltuin is anders erg druk, er zijn hier veel kinderen. Tot twaalf jaar mogen ze erin; de grotejongens helpen alles naar z'n mallemoer Die apparaten kosten duizenden guldens. Die jetsen bijvoorbeeld: ja. zo heten die, het zijn een soort schommels". "Deze buurt is al van voor de oor- lag. het is een rustige buurt. Deze bakkery is er na 1945 gekomen: en later van vader op zoon overgegaan. Er zijn hier nog een stuk of wat winkeltjes, en een snackbar." etagewoningen. Vier verdiepingen hoog, voor Leiden een ongebruike lijke bouw. Het is avond en een vrouw schrobt de stoep en neemt de huisdeur af met een sopje, iets wat hier erg veel gebeurt. De stoe pen zijn kraakhelder). "Het is overdag te warm om te wer ken. Ja, het is overdag erg warm in deze huizen." Deze huizen zijn meer dan hon derd jaar oud. Ze zijn heel anders dan de rest ja, want dat is van de woningbouwvereniging en dit is particulier." "Alleen aan de buitenkant wordt er niet zo voor gezorgd. U ziet het wel. er zit geen verf meer op; het is meer dan twintig jaar niet geverfd aan de buitenkant. Maar lekkages en zo, daar doet ze gelijk iets aan". In de zeeheldenbuurt zijn merkwaardige voorbeelden van architectuur te zien. (Vlakbij de Rijnkade staat aan de Oosterstraat een blok verveloze "Ik wel hoor, ik woon hier naar m'n zin. Het is tientje huur per maand\ i* Niet alle kinderen van de zeeheldenbuurt zijn op vakantie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3