LEIDSCH DAGBLAD Militairen assisteren bij hittegevecht MOEILIJKHEDEN OVER LONEN Leiden gaat voor 15 miljoen potverteren t Komt in de bus vandaag OOGST SNAKT NAAR WATER: musterring Israel wil Kabinet aarzelt nog over nieuw Leids AZ niets kwijt over kaping OPSTAND SOEDAN MISLUKT Waarom zoveel ouders bij v.d.Wiel kliënt zijn! v.d.wiel BIJ BOMEXPLOSIE ACHTTIEN DODEN ZATERDAG 3 JULI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34976 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kabinet tot middernacht bijeen DEN HAAG (ANP/SP) Het kabinet heeft tot middernacht ver gaderd over de lonen zonder nog tot beslissingen te komen. Volgens een mededeling van de rijksvoor lichtingsdienst poogt de regering nu na het weekeinde de beraad slagingen over een arbeidsvoor waardenbeleid in samenhang met het in stand houden van collectie ve voorzieningen af te ronden. Minister Boersma (Sociale Zaiken) heeft van zijn medeministers ruimte kan hij alleen maar krij gen tussen werkgevers en werk nemers in het mislukte loonover- leg te overbruggen. Minister Boersma heeft een bedrag nodig van 500 miljoen in 1976 en 1 miljard volgend jaar om werkgevers en werknemers bij elkaar te brengen. Die financiële ruimte kan hij alleen maar krijg- gen. indien alle andere ministers bereid zijn om nog weer extra uit gaven op de begroting in te slik ken. boven het toch al uitgestip pelde bezuinigingsplan van de regering dat tot doel heeft in 1980 8.8 miljard minder door het Rijk te laten uitgeven. Boersma wil met het eventueel vrijgemaakte geld de sociale pre mies van de werknemers ver lichten, zodat de inkomens op 1 Juli met 44 tot 50 gulden netto omhoog kunnen. Daarmee komt men uit tussen de 55 gulden van de FNV en de 38 gulden van de werkgevers. Op zijn wekelijkse persconferen tie zei premier Den Uyl dat hij de staking in de havens ■begrijpelijk' vond, "maar", zo voegde hij er aan toe, "dart, is nog iets anders dan ar begrip, voor hebben". 24 PAGINA'S DEN HAAG (ANP/SP) Het leger wordt ingeschakeld om landbouwgronden nat te spuiten. Minister Vredeling (Defensie) heeft hiertoe besloten op verzoek van zijn collega van Landbouw. De afgelopen week werd op tal van plaatsen al een beroep ge daan op de BB om te voorkomen dat de oogst verdroogt. In tal van gemeenten is de brandweer ingeschakeld om bomen nat te houden. Minister Van der Stee (Landbouw) brengt vandaag een bezoek aan het noorden van Limburg, dat op dit moment het ergste door de droogte is getroffen. De droogte heeft vooral invloed op de oogst en dë prijzen van hooi. Voor hooi moet nu al het dubbele van de normale prijs worden betaald. Waar schijnlijk zal dit de komende winter de melkprijs nadelig beïnvloeden. De melkproduktie begint nu trouwens' al terug te lopen. De hoogheemraadschappen Delf land en Rijnland hebben er voor ge waarschuwd dat het zoutgehalte van de Nieuwe Waterweg door de lage Rijnafvoer onrustbarend stijgt. Het inlater van Rijnwater moet zoveel mogelijk worden beperkt» omdat de situatie voor de land- en tuinbouw in het Westland kritiek wordt. Het waterschap de Barneveld.se Beek heeft de bevolking gisteren ver boden water uit de beken te pompen om de landerijen nat te houden. „We hebben begrip voor de noodsituatie van de boeren, maar als we het vee - drinkwater geven kan er geen drup pel water meer aan de beken wor den onttrokken. Nu staan er al be ken volledig droog". In Drenthe zullen de opstuwgema- len op verzoek van de landbouw dag en nacht gaan draaien, om voor meer water te zorgen voor vee en gewassen. De hitte levert ook voor de indus trie veel problemen op. Zo moest de produktie bij Shell-Pernis worden beperkt omdat de temperaturen op liepen van 33 tot 45 graden, wat grote problemen opleverde voor het luchtkoelingssysteem. De verwerking van ruwe olie liep met 20 procent terug. By een gisteravond weer opnieuw oplaaiende brand in drie hectare veengrond in het Groningse Tange Alteveer moest de Stadskanaalse brandweer vanwege de waterleiding maatschappij in de provincie Gro ningen slechts tot zeven uur blijven blussen aangezien men verder geen water meer aan de leiding mocht onttrekken. Alleen in het geval dat huizen of mensen gevaar zouden lo pen, kon men voor de blussing dis pensatie krijgen. Terwijl delen van Engeland te lij den hebben van de ernstigste droogte in 250 jaar maakte de regering gis teren bekend dat het met spoed een wetsontwerp bij het parlement zal indienen dat de plaatselijke over heden machtigt ot het rantsoeneren van drinkwater. De nieuwe wet wil om te beginnen paal en perk stel len aan het besproeien van sportvel den en het wassen van auto's. In sommige gebiederi is dit jaar nog maar een derde van de gemiddelde hoeveelheid regen gevallen. Londen heeft voldoende water, maar de autoriteiten hebben ge waarschuwd dat het waterleiding net wel erg zwaar wordt beproefd. „De pompen werken op hun maxi male capaciteit en als daardoor een van de hoofdleidingen bezwijkt, zit een kwart miljoen mensen minstens twee dagen zonder water", verklaar de een woordvoerder van de water leiding. V Ook als gevolg van de droogte zal met ingang van maandag in Portu gal de levering van elektriciteit ge durende anderhalf uur per dag wor den gestaakt. De autoriteiten hebben tot deze maatregel besloten omdat het water in de stuwmeren voor elektrische centrales bedenkelijk is gezakt. Het warme weer én de begonnen bouwvakvakantie hebben vannacht vooral in het zuiden en midden van Nederland voor veel nachtelijk leven gezorgd. De klachten die bij de poli- tiemeldkamers binnenkwamen be troffen veelal overlast door tuin feestjes met veel muziek en stin kende barbecues. De meldkamer .van de rijkspolitie in Leeuwarden had met een geheel andere vorm van geluidshinder te kampen: door atmosferische storin gen ontving die op de eigen radio golflengte een groot aantal politie- zenders uit de re6t van het land en niet te identificeren zenders uit het buitenland. Dr. Willem Drees (foto), die woensdag j.L negentig jaar werd, volgt het politieke gebeuren, on danks zijn hoge leeftijd, nog im mer op de voet. „Ik kan het niet nalaten, alles met aandacht te volgen", zegt hg. PAGINA 17 9 Nico Scheepmaker verbaast zich de Amerikaanse serie Paper Moon. PAGINA 5 Terwijl het alcoholgebruik fors stijgt, bl|jft het aantal alcoholis ten gelukkig wat achter. PAGINA 7 exclusieve meubelen bij INTERIEUR VERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb. CeL (0171$) - 21955 BOSTON Een propeller vliegtuig op de luchthaven van Boston brandde geheel uit na een bomaanslag. Volgens een telefoontje naar de politie zou de "Zuid-Boston Liga" de verant woordelijkheid voor de aanslag dragen. Dat is een ondergrondse beweging die actie voert tegen 'busing' (het verplicht vervoeren van blanke kinderen naar scho len in andere stadswijken om de rassenscheiding te bestrijden.) Extra's voor sport, recreatie en verkeer TELEFOON 134000 - LEIDEN Aanhoudend warm uit onstelUke richtingen. Minimum temperaturen omstreeks 16 graden, rond 34 graden In het Aanhoudend droog, (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Pas dit najaar zal er een beslissing worden genomen over de bouw van een nieuw Academisch Ziekenhuis in Leiden. Dat heeft de ministerraad gisteren besloten. Een soortgelijk besluit nam de mi nisterraad gisteren voor een nieuw Academisch Ziekenhuis in Utrecht. De nieuwbouw van het Academisch iZekemhuis in Amsterdam, waarmee inmiddels een begin is gemaakt, kreeg wèl het groene licht. Vorig jaar juli besloot staatssecre taris Klein (Onderw. en Wetensch.) de nieuwbouw van de academische ziekenhuizen tijdelijk op de helling te zetten. Klein wilde voor alle drie de ziekenhuizen een goedkopere op lossing. Inmiddels word er nog steeds op gestudeerd het bestaande Acade misch Ziekenhuis in Leiden uit de problemen te helpen. Tussentijds worden in 't AZL allerlei tijdelijke verbeteringen aangebracht, die de laatste paar jaar al een bedrag van ongeveer 35 miljoen hebben gevergd. IEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 17 juli 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer. 214, Leiden, „Een treurige zaak", aldus ir. W. Sterrenburg, voorzitter van het be stuur van het AZL, gisteravond. „Er wordt nu geld uitgegeven voor tij delijke voorzieningen maar dat is eigenlijk weggegooid geld omdat die voorzieningen niet bestemd zijn voor de lange termijn". Ook wethouder Waal (stadsontwik keling) van Leiden was teleurgesteld. HU zei dat Leiden groot belang bij duidelijkheid heeft in verband met het wegenatelsel rondom het terrein waar het Academisch Ziekenhuis zou moeten komen (De Leeuwenhoek). Ook speelt de planning van de toe komstige woningbouw in dat gebied een belangrüke rol. BAGDAD'PARIJS «AFP/Reuter' AP) Regeringsgetrouwe troepen in Soedan hebben gisteren een po ging verijdeld om het regiem van president Numeiry omver te werpen. Het was de derde maal dat men ver geefs heeft geprobeerd om de nu ze ven Jaar regerende Numeiry via een opstand beentje te lichten. De ongeregeldheden begonnen toen militaire eenheden zich naar het vliegveld van de hoofdstad Khartoem begaven,om de uit Parijs terugke rende Numeiry te verwelkomen. Er braken gevechten uit die zicih snel naar diverse kampementen in Khar toem en andere steden uitbreidden. Inmiddels zijn de regeringsstrijd krachten de toestand weer meester en zouden bovendien een retoelieren- de basis hebben heroverd. LEIDEN Vyftden miljoen gulden is het bedrag, dat de gemeente Lei den de komende twee jaar gaat uit geven aan extra voorzieningen op het gebied van sport, recreatie en verkeer. Het geld wordt geput uit het zogenaamde „fonds bovenwUkse voorzieningen", dat in 1968 werd ge sticht, en waaruit nog niet eerder gelden zUn gehaald. De plannen, die B en W met deze TEL AVTV (UPI) Regerings functionarissen in Tel'Awiv weiger den vanmorgen iets te zeggen over de miljoenenpat hebben zUn stand van zaken bij de onderhande lingen voor de vrijlating van de meer dan honderd gijzelaars die in Oegan da door pro-Palestijnse vliegtuigka pers worden vastgehouden. „Het is een zeer netelige situatie", zei een re geringsfunctionaris. In andere kringen is echter verno men dat Israël de kapers een tegen voorstel heèft gedaan en dat het nu op hun antwoord wacht. Men herinnerde aan de recente verklaring van minister van verkeer Gad. Jacobi dat de bereidheid van Is raël om met de kaprs te onderhan delen niet hoeft te betekenen dat al hun.eisen worden ingewilligd. De ka pers willen de vrijlating van 53 ge- vangenzittende guerillastrijders, van wie veertig in Israël, in ruil voor vrij lating van hun gijzelaars. Zij hebben laten weten dat hun eisen voor mor gen 12 uur moeten zijn ingewilligd. Als dat niet gebeurt zullen zij de gij zelaars doden. Ondanks het besluit dat Israël donderdag nam om met de kapers te onderhandelen wees niets erop dat de regering reeds voorberei dingen heeft getroffen voor een uit-1 wisseling. Israël heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, verzocht al het mogelijke te doen om de vrijlating van de gijze laars te bewerkstelligen, van wie de meesten de Israëlische nationaliteit hebben. (zie ook pagina 9) de uitbreiding en voltooiing van liet sportvelden-areaal in het Marskwartier. In totaal zullen er zeven voetbalvelden en twee half- verharde oefenvelden komen (Kostenraming: 1.5 miljoen gul den); de aanleg van een stadspark op het terrein tussen Zuidsingel en ZUlsingel. waar voorheen de fa briekshallen van de Grofsmedery 6londen (kosten f 700.000. de bouw van een tunnel onder de Willem de Zwygerlaan ter hoogte van de Mamixstraat, ter vervan ging van de verkeersliohteninstal- 'latie, die nu op het gevaarlijke kruispunt staat (kostenraming f 1.300.000,—). voorzieningen voor het fdetsver- keer en het openbaar vervoer als mede de bouw van enkele tunnel tjes in de stad ter verhoging van de verkeersveiligheid voor de wielrijder. De definitieve keuze zal worden bepaald aan de hand van het binnenkort te publiceren Leidse verkeerscirculatieplan (ge raamde kosten f 3.000.000.—) de aanleg van parkjes langs de stadssingel en verbetering van de groenvoorziening in de ver schillende wUken en buurten. Het gereserveerde bedrag van f 2.000.000 is goed voor de aan leg van ongeveer drié parken ter grootte van het park dat aan de Zuidsingél zal komen; speciale voorzieningen voor de voetgangers in de Leidse binnen stad. Er wordt gedacht aan de aanleg van een aantal bruggetjes en de heropening van een aantal nu gesloten steegjes, zodat de loopafstand in het centrum wordt verkort. Hoewel nog geen keuze is bepaald wordt gedacht aan voetgangersbruggetjes over de Oude Vest. nabij de Lakenhal en over de Nieuwe Ryn ter hoog te van de Beschuitsteeg. By te heropenen steegjes wordt onder meer gedacht aan de Klooster, poort (naast het voormalige Eli sabeth Ziekenhuis aan de Hooi gracht). Tenslotte zyn er ideeën, om iets te doen met het Stadhuis plein. wanneer denaaste omge*- ving verkeersvry is gemaakt (ge raamde kosten f 3.000.000.—); een bijdrage in de realisering van nieuwe volkstuincomplexen (on der meer in het Vlietpark). De gronden zullen tegen lagere prys verhuurd worden, dan de kost- prys in feite is. Verwacht wordt dat de gemeente daarop ongeveer een half miljoen zal toeleggen. Tenslotte zal een bedrag van drie miljoen gulden uit het fonds worden besteed ter dekking van een deel van de kostetn van het nieuwe zwembad „De Zyl". De voorstellen van het Leidse college zullen kort na het zo merreces in de gemeenteraad worden besproken. Ja, het is duidelijk waarom zoveel kinderen een van v.d. Wiel dragen. Ouders hebben vertrouwen in v.d. Wiel. Als deskundig vakman. Als adviseur van een leuke bril. Als de man, die graag regelmatig hun ogen en bril test En nauw samenwerkt met de oog arts. Daarom: uwadviseurin beterzien Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071-124108. BUENOS AIRES Een bomexplosie die gisteren een gebouw van de Argentijnse federale politie in Buenos Aires verwoestte heeft het leven gekost aan 18 personen, onder wie enkele burgers. Er vielen 66 gewonden. Van elf is de toestand kritiek. De bom explodeerde rond het middaguur in een eetzaal op de eerste verdieping van het streng bewaakte gebouw, waar op dat moment ongeveer honderd politiemensen zaten te eten. Kort tevoren had het leger bekendgemaakt dat militairen en politie zeventien stads- guerrillastry ders hadden gedood by gevechten in een aantal voorsteden in Buenos Aires. De verantwoordelykheid voor de aanslag op het politiebureau is inmid dels opgeëist door de Montoneros, een linkse guerrillabeweging. De explosie deed het aantal doden dat sinds het begin van dit jaar bU het politiek geweld in Argntmië is gevallen 'stygen tot minstens 572. Circa 21' miljoen aan prijzen bij ruim 100.00Q winnaars

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1