Kapers laten de niet Israëlische passagiers vrij Veel kritiek velt kabinet van Navarro "De eerste tien minuten was ik het bangst Opnieuw deel Arabische vredesmacht in Libanon Noodtoestand in Peru Roxasect Communisten: weinig baat Berlijnse top VRIJDAG 2 JULI 1976 BUITENLAND PAGINA 9 Nederlandse gijzelaar L. Duys (38) in Parijs ■k De heer Duys werd. gisteren vrijgelaten, zijn vrouw en zoon Björn reeds een dag te voren. PARIJS (ANP) - De heer L. Duys (38), administratief amb tenaar bij het ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft zijn vakantie op een onplezierige manier moeten onderbreken. Hij was eén van de drie Neder landse gijzelaars die in het Franse vliegtuig zaten, dat zon dag na vertrek uit Athene werd gekaapt. De andere twee waren zijn vrouw Nancy en zijn zoontje Björn (12). Vrouw en zoon zijn inmiddels in Nederland aangekomen. Zij hoorden bij de groep van 47 mensen, voornamelijk be staande uit moeders met kinde ren en ouderen, die woensdag werden vrijgelaten. Een dag la ter werden nog ongeveer hon derd mensen bevrijd, onder wie de heer Duys. De 102 mensen met Israëlische of dubbele na tionaliteit (dit zijn Joden die niet in Israël wonen) plus de twaalf bemanningsleden moes ten achterblijven. Wat denkt de heer Duys van de kansen op vrijlating van zijn minder gelukkige lotgenoten? Hij verklaarde alleen maar te kunnen hopen maar kon verder niets zeggen. De gijzelaars werden pas na twee dagen gescheiden in Israë liërs en niet-Israëliërs. Als re den daarvoor werd gegeven dat de mensen zo meer ruimte zou den hebben, later bleek dat dit niet de werkelijke reden was. Aan ruimte ontbrak het trou wens wel. Er was gelegenheid tot slapen in de vertrekhal in Kampala, waar de passagiers werden ondergebracht na aan komst in Oeganda, maar er was gebrek aan ligruimte. De heer Duys heeft de eerste twee nach ten dan ook niet kunnen slapen. Daarna ging het wat beter en woensdagavond werden er ma trassen gebracht. De hal waar de 261 gijzelaars, bemanning inbegrepen, zich bevonden was niet groter dan 45 bij 45 meter, aldus de heer Duys. Het pro-Palestijnse commando bestond uit vier personen. Twee Arabieren en twee Duitsers, van wie ëën vrouw. De leider van de groep, een Duitser, bevond zich tijdens de kaping in de cockpit. De drie anderen hielden met pistolen en handgranaten de passagiers in bedwang. Boven dien werden er explosieven bij de nooduitgangen geplaatst. De heer Duys achtte het onwaar schijnlijk dat de wapens door de veiligheidscontrole heen wa ren gesmokkeld. Het waren er teveel volgens hem. Over de controle in Athene was hij overigens niet erg tevreden. Nadat iedereen grondig was ge controleerd had men een uur de tyd om rond te lopen en inko pen te doen in de belastingvrije winkels. Het is volgens de heer Duys dan ook best mogelijk dat de wapens aan de kapers zijn overhandigd na de veiligheids- contrle. Hij is van plan toch verder rus tig vakantie te gaan houden, al zijn de plannen door de om standigheden wel wat gewij zigd. Zijn paspoort is hij kwijt. De gegijzelden hebben hun pa pieren achter moeten laten. Hij was verbaasd toen hem werd verteld dat zijn vrouw en zoon in Parijs aangekomen waren met hun paspoorten. De kapers hebben hun gijze laars goed behandeld, zei de heer Duys. "Zij hadden de zaak goed onder controle en ver toonden geen spoor van nervo siteit De instructies waren dui delijk en werden gegeven in het Engels. Een van de passagiers vertaalde dat in het Frans voor de Franse inzittenden". De heer Duys zegt het bangst te zijn ge weest toen hij vernam dat het vliegtuig was gekaapt, onge veer tien minuten na het vertrek van het vliegveld bij Athene. Sommige mensen huilden, zo vertelde hij. Maar in het alge meen hield iedereen zich erg rustig. Het eerste half uur zaten alle passagiers met de handen omhoog. "De Israëliërs, die op het vliegveld in Oeganda moes ten achterblijven, gedroegen zich erg moedig. Zij toonden al leen blijdschap over de vrijla ting van de niet-Israëliërs. De kapers hebben de motieven van hun optreden nooit uitge legd, maar dat was ook niet no dig. Iedereen begreep het. Dat de Israëlische burgers zouden worden vastgehouden was pas op het laatste moment duide lijk", zo zei de heer Duys. Geen moment heeft hij gedacht dat het leven van de niet- Israëlische passagiers niet ook in gevaar was. Of de heer Duys nu weer rustig in het vliegtuig zal stappen? Hij ziet geen reden waarom niet. "Ook een trein kan worden gekaapt", zei hij. ADVERTENTIE KAMPALA (Reuter, UPI, AFP, AP) - De kapers van de Franse luchtbus hebben gisteren alle niet-Israëlische pas sagiers vrijgelaten. De Israëliërs en mensen met dubbele nationaliteit houden zij nog vast, evenals de bemanning van het gekaapte toestel. d'Estaing in een boodschap aan Amin heeft voorgesteld de onder handelingen over de Verenigde Na ties te laten lopen aangezien er ver scheidene regeringen bij de kwes tie zijn betrokken. Giscard zei dat VN-secretaris Kurt Waldheim op de hoogte is gesteld van de Franse suggestie. Amin zou, nog steeds volgens radio „TT Oeganda.hebbengeantwoord.dat lijkheid dragen Het volksfront de crisis nog voor zondag kan wor- de bevrijding van Palestina den opgelost als Israël haar gevan- Met "mensen met dubbele nationa liteit" wordt bedoeld Joodse pas sagiers, die in een ander land dan Israël wonen. Als Israël de eisen van de kapers niet voor zondag twaalf uur (Neder- landse tijd) inwilligt, zullen "de res terende gijzelaars dienovereen komstig worden behandeld en Is raël zal daarvoor de verantwoorde- eist ook nog steeds de vrijlating v de "vrijheidsstrijders" uit andere landen, waarvoor Israël ook ver antwoordelijk geacht wordt, aldus het communiqué van de kapers, voorgelezen door radio-Oeganda. De Israëlische regering, die nu be reid is tot concessies, had woens dag nog aangedrongen op een "vastberaden houding tegenover de kapers" en de andere betrokken landen geprezen vanwege hun wei gering "toe te geven aan chantage". Volgens diplomatieke kringen in Parijs hebben verscheidene wes terse regeringen sterke druk uit geoefend op de regering van pre mier Rabin om tenminste ten dele aan de eisen van de kapers in En tebbe tegemoet te komen. genen vrijlaat. Hij ontkende samen te werken met de kapers en zei, hij hij alleen de vrijheid voor de gegij zelden wil. Er werd druk getelefoneerd vannacht op het vliegveld Orly bij Parijs, toen de 101 vrijgelaten gijzelaars daar waren aangekomen. Mevrouw Moreno (op de voorgrond) belde haar moeder in Montreal-Canada. BEIROET/CAIRO (Reuter/AFP) - Ongeveer 1.500 Soedanese en Saoedische militairen, van de Ara bische vredesmacht, hebben giste ren de rand van de Libanese hoofd- De 101 gijzelaars, die gisteren wer- ^tad Beiroet bereikt. De comman- den vrijgelaten, kwamen vannacht dant van de vredesmacht, de Egvp- met een Boeing 707 van de Franse bsche generaal Mohammed Hassan luchtvaartmaatschappijh Air Ghoneim. verklaarde dat diezelfde France op Orly aan. da8 e€n bestand inging. Zijn woor den werden echter ontkracht door het geluid van artillerievuur. niet bekend wat de rol van de nieuw-aangekomen troepen zal zijn. Libische en Syrische eenhe den, ook deel van de vredesmacht en al sinds een week in Beiroet, hebben, nog geen poging gedaan de Toespitsing Het Het verloop van het gijzelings drama betekent juist door de vrijla ting van alle niet-Israëlische gijze laars een delicate toespitsing van het probleem waarvoor de West- duitse regering zich gesteld ziet. De regering in Bonn houdt nog steeds vast aan haar besluit over de ont wikkeling van het overleg tussen de betrokken regeringen in het openbaar geen mededelingen te doen. Maar voor zover de West- duitse regering, aangemoedigd door uitlatingen uit Israël en Frankrijk, aanvankelijk een zekere neiging tot hardheid mocht hebben getoond, is zij nu toch wel gedwon gen die houding te herzien. In een uitzending van radio Oe ganda werd gisteren gemeld, dat de Franse president Valéry Giscard /Tegen muggen en vliegen: o Vieze vliegen en stekende muggen ruimt u radicaal op met Roxasect. Bevat \Pyrethrum, de plantaardige en veiligste insektenverdelger. Bij uw drogist. O' LIMA (AFP) - De regering van Peru heeft de noodtoestand afgekondigd en de grondwet voor 30 dagen bui ten werking gesteld. Alle macht is in handen gelegd van de militaire bevelhebbers. De regering zegt dat enige maatre gelen die zijn genomen om de eco nomie te herstellen, door sommige politieke groeperingen worden misbruikt om onrust te zaaien.' Gisterochtend hebben zich in de hoofdstad Lima talrijke incidenten voorgedaan naar aanleiding van de prijsverhogingen die de overheid daags tevoren had afgekondigd. Er zijn voertuigen in brand gestoken en winkels geplunderd. Ook zijn er stakingen uitgebroken, onder an dere gevechten tussen rechts en links Libanon een halt toe te roepen. Hun inspanningen de luchthaven van de hoofdstad weer voor het luchtver keer open te stellen hadden slechts een kortstondig resultaat. Het belegerde Palestijnse vluchte lingenkamp Tel Al-Zaatar, aan de zoom van Beiroet, hield gisteren stand tegen nieuwe aanvallen van rechtse troepen. Maar water, voed sel en geneesmiddelen raakten op, zo zei een Palestijnse woordvoer der. Het Palestijnse persbureau WAFA meldde dat veel gewonden al waren gestorven door het gebrek aan medicijnen. WAFA gaf verder een lange op somming van vermeende gruwel daden in het naburige kamp Jisr Al-Basja, dat woensdag door rechts werd veroverd. Volgens WAFA wa ren gewonden met bajonetsteken om het leven gebracht, waren tal loze vrouwen en kinderen gedood en verkracht en grote aantallen mannelijke overlevenden gefolterd en geëxecuteerd. Een rechts radiostation berichtte dat op het slagveld van Jisr Al- Basja 48 lichamen waren gevon den, van onder meer Somaliërs, Irakezen, Egyptenaren en Jeme- nieten. Drie Egyptenaren waren gevangen genomen. Van het gevecht en zijn nasleep was geen neutraal verslag voorhanden. Waarnemers menen echter dat de linkse beschuldigingen represail les tegen christenen en christelijke gemeenschappen zouden kunnen ontlokken. Het Palestijnse blad „Falastin Al-Thawra" schrijft dat het centrale commando van het links-Palestijnse verbond inder daad heeft besloten 'afschrikkende militaire maatregelen' te treffen in bepaalde gebieden om de inneming van Jisr Al-Basja te wreken. Het commando had verder beslo ten elk staakt-het- het zou geen enkel besluit van de Arabische Liga over Libanon aan vaarden voordat Syrië ertoe was gebracht zijn meer dan 10.000 mili tairen onmiddellijk uit Libanon te rug te trekken. Intussen is de secretaris-generaal van de Liga, Machmoed Riad, naar Beiroet vertrokken om de Libanese partijen te overreden tot een be stand. De ministers van Buiten- andse Zaken van Bahrein en Tu nesië vergezellen hem. De reis van ie drie volgt op een desbetreffend aesluit van de ministers van Bui- .enlandse Zaken van de Liga, die .voensdag op een spoedzitting bij- MADRID (SP, AP) - Koning Juan Carlos heeft gisteren het ontslag aanvaard van de Spaanse pre mier Arias Navarro. De 76-jarige Navarro werd in januari '74 door Franco benoemd als opvolger van de bij een bomaanslag omge komen Carrero Blanco. Tot tijde lijk opvolger van Navarro is gis teravond luitenant-generaal Fer nando de Santiago Diaz de Men- divil benoemd. De 66-jarige De Mendevil fun geerde onder Navarro als vice- premier voor militaire aangele genheden. Hij zal in functie blij ven tot Juan Carlos een nieuwe premier heeft gekozen uit de lijst van drie namen die de Raad van Koninkrijk binnen zes dagen moet indienen. Politieke waar nemers denken dat de opvolger van Navarro een militair zal zijn. Daarbij wordt de naam van de chef van de generale staf luite nant generaal Manuel Guiterrez Mellado genoemd. Deze zou een groot aanzien genieten onder de liberale officiëren. Door het aftreden van Navarro en daarmee het hele kabinet is het onzeker wat er gaat gebeuren met de drie hervormingsgezinde mi nisters in de regering - minister van Binnenlandse Zaken Manuel Fraga, minister van Buitenlandse Zaken, José Maria de Areilza en minister van justitie Antonio Garrigues. Zij kunnen alle drie herbenoemd worden in de nieuwe regering. Later op de avond werden de ge ruchten steeds sterker dat koning Juan Carlos zijn eerste minister had geadviseerd om af te treden. De koning had tijdens zijn reis door de Verenigde Staten her haaldelijk gezegd dat de econo mische situatie in Spanje ernsti ger was dan de politieke. De infla tie is het afgelopen jaar tot twin tig procent gestegen. Dat alarme rende cijfer zou de koning heb ben aangespoord om een krach tige premier te kiezen die onpo pulaire maatregelen kan nemen zonder dat de bevolking er mas saal tegen in opstand komt. Arias Navarro had op het moment van zijn aftreden zowel de Franco-aanhangers als de voor uitstrevende groeperingen tegen zich in het harnas gejaagd. Op 20 november van het vorig jaar maakte hij, zijn tranen nauwe lijks bedwingend, de dood van Franco aan het volk bekend. "Er zullen geen fundamentele ver anderingen in Spanje komen. De communisten en hun bondgeno ten zullen in de toekomst nog harder worden aangepakt", was de kern van Navarro's eerste toe spraak als premier in het Spaanse "parlement", de Cortes. De toe spraak viel in slechte aarde bij grote delen van het Spaanse pu bliek. Met de naderende dood van Franco werden de protesten tegen het repressieve bewind steeds ster ker. Toen de caudillo tenslotte in november 1975 van het toneel was verdwenen vroeg koning Jaun Carlos aan de trouwe amb tenaar Nvarro Navarro aan te blijven, in elk geval tot het einde van diens vierjarige ambtster mijn. De premier die Spanje naar een nieuwe tijd moest leiden kwam al snel tussen twee vuren te zitten. Het programma van politieke hervormingen dat Navarro aan het begin van dit jaar aan de Cor tes voorlegde werd door de tegenstanders van het oude re gime volstrekt onvoldoende geacht. In de "Spaanse democra tie" die Navarro voorstond was geen plaats voor vrije vakvereni gingen, een van de voornaamste eisen van de oppositie. In april van dit jaar zat heel Spanje aan de beeldbuis gekluisterd om Navarro's concrete plannen voor verdergaande democratisering aan te horen. Het werd weer een teleurstelling. Verkiezingen zou den er wel komen, maar pas be gin volgend jaar en dan nog voor de helft van de leden van het par- OOST-BERLIJN (Reuter) - De breedvoerige samenspraak die de Europese communisten deze week hielden over hun ideologische me ningsverschillen heeft weinig heil gebracht aan de internationale communistische beweging op zich. De tweedaagse top van Oost- Berlijn heeft de beweging niet ver lost van de diepgewortelde leerstel lige tweespalt tussen de verschil lende vleugels, waarmee ze al ge ruime tijd wordt geconfronteerd. gisteren de mening van tische partijfunctiona rissen in de Oostduitse hoofdstad. Hoewel veel partijen het niet te veronachtzamen winstpunt prijzen te negeren dat Moskou nu niet langer fungeert in verband met de rechtse acties als ideologisch centrum van het in- tegen de Palestijnse kampen. En ternationale communisme, wijzen deze funktionarissen erop dat de Berlijnse top een oppervlakkige eenheid van de beweging heeft op geleverd na aanzienlijke Russische concessies, maar dat de conferentie diepe littekens heeft achtergelaten die waarschijnlijk een toekomstige samenwerking eerder 'zullen rem men dan bevorderen. Het resultaat van de top, zo kon men in Oost-Berlijn horen, is voor de Westeuropese partijen in ieder geval in die zin positief dat het hun image in eigen land kan bevorde ren. Overigens was het globale commentaar van bijvoorbeeld Ser gio Segre, een vooraanstaand Ita liaanse partijfunktionaris negatief: "Het lijkt onwaarschijnlijk dat er een volgende communistische con ferentie van dit soort zal worden gehouden". Tijdelijk opvolger van Navarro is de luitenant-generaal Diaz de Mendivil. lement; een volksvertegenwoor diging waarvan de bevoegdhe den nog niet waren vastgelegd. Het aangekondigde referendum over een nieuwe grondwet bleek vooral te gaan over zaken van minder belang, zo als een nieuwe opvolgingsregeling voor het ko ningschap. De reactie van de her- vormingsgezinden was vernieti gend. Vooral Navarro's lofzang op de weldaden van Franco had den hem als "hervormer" voor goed ongeloofwaardig gemaakt. Koning Juan Carlos had volgens waarnemers steeds minder op met zijn premier uit de Franco- tijd. Vooral omdat op de dag na diens toespraak tienduizenden arbeiders in Barcelona en Madrid het werk neerlegden. Rechts Spanje kwam eveneens tegen Navarro in het geweer. Dat was toen hij de Cortes een wets voorstel voorlegde om het verbod op de vorming van politieke par tijen op te heffen. "Een schen ding van Franco's rechtsorde" oordeelden 127 leden van de Cor tes in een open brief aan de pre mier. Het was duidelijk dat Na varro bij links noch rechts enig goed kon doen. Komplot ontdekt tegen regering van Jamaica KINGSTON (Reuter, UPI) - Pre mier Michael Manley van Jamaica heeft het voorgenomen bezoek van premier Fidel Castro van Cuba af gezegd en bekendgemaakt dat zijn politie de hand heeft gelegd op do cumenten die erop wijzen dat er een komplot ter omver .verping van zijn regering bestaat. Of er tussen het een en het ander verband is, is niet zeker. Manley onthulde bijzonderheden over het komplot op een persconfe rentie. Hij zei dat in de documenten sprake was van "operatie weer wolf' en een "anti-communistisch verbond" dat zich beijverde voor' zijn afzetting. De premier zei dat er geen aanwij zingen waren dat buitenlandse troepen of wapens uit het buiten land - in de documenten wordt ge sproken over 100 machinepistolen - op Jamaicaarls grondgebied zijn aangekomen. Manley zei dinsdag in het Huis van Afgevaardigden dat een verkie zingskandidaat van de Socialisti sche Partij van Jamaica (JLP) haa toegegeven dat de documenten in zijn bezit waren. Ten huize van se nator Pearnel Charles, de vorige week aangehouden vice- fractieleider van de JLP, zyn ban dopnamen van vertrouwelijke communicatie van de politie ge vonden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9