Voorlopig in havens geen nieuwe stakingen 'Slaapzakmoord' raadsel voor politie Dordrecht Nederland in trek bij artsen uit buitenland Wm, Verwachting na succesvolle actie van gisteren Lezers schrijven VRIJDAG 2 JULI 197(1 BINNENLAND ROTTERDAM (SP) - Op korte termijn zijn van de ver- voersbonden geen nieuwe acties te verwachten tegen de loonmaatregel van de regering na de massale staking van gistermiddag in de havens van Rotterdam en Amsterdam. De vervoersfederatie NW/NKV gaat de komende dagen de balans opmaken en zal tijdens intern beraad met de Federatie Nederlandse Vakbeweging een nieuwe strategie uitzetten. De vier uur durende staking bij de havenbedrijven en de Rotterdamse sleepdiensten is volgens de bonden een groot succes geworden. Naar schatting hebben er meer dan 12.000 mensen aan deelgenomen. Op haar kantoor in Utrecht heeft de vervoersfederatie een "lawine" van bijvalsbetuigingen van andere vakbonden ontvangen. Vakbonds bestuurder Jan van Eldik: "Heel Nederland heeft deze staking met applaus begroet". Spoedig na de actie werd op alle bedrijven weer volóp gewerkt, waarbij zelfs in sommige gevallen werd getracht de ontstane achter stand in te halen. Voor de kust van Hoek van Holland lagen toen zes grote schepen op sleepbootassis- tentie te wachten. In een brief aan de vèrvoersfeder- atie heeft de Scheepvaart Vereeni- ging Zuid (SVZ) de actie afgekeurd, omdat zij het onjuist vindt dat het CAO-overleg op deze manier onder druk wordt gezet. Tevens wijst de SVZ er op dat het loonoverleg van de regering met werkgevers en werknemers op landelijk niveau nog gaande is. Industriebond CNV wil lonen aan de ketting DEN HAAG (SP) - De Industrie bond van het CNV wil dat de lonen voor de rest van het jaar aan de ket ting worden gelegd. Voorwaarde is wel dat de regering mogelijkheden schept om alle werknemers er op 1 juli 44 gulden netto bij te geven Deze bond kiest hiermee dus dui delijk voor een nieuwe loonmaat regel van de regering. Zij staat lijn recht tegenover de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (NVV en NKV) die de onderhandelings vrijheid van de vakbeweging daar door in gevaar ziet komen. Volgens de Industriebond CNV komen werkgevers en werknemers na het mislukte centrale overleg in de afzonderlijke bedrijfstakken toch niet tot overeenstemming. De kans dat er dan no.g minder dan 44 gulden uit de bus komt rollen is niet gering. De Federatie Nederlandse Vakbe weging (NVV en NKV) heeft in een commentaar gezegd dat de 44 gul den van het CNV toch wel iets an ders is dan wat zij zelf eist. De FNV wil 55 gulden netto voor alle werk nemers. Zelfs als dat bedrag wordt verminderd met het percentage dat de prijzen duurder worden gaat de werknemer er nog 50 gulden op vooruit. Er ligt derhalve een gat van 6 gulden tussen het CNV en de FNV. Duisenberg is tegen boycot van Amrobank DEN HAAG (ANP) - Minister Dui senberg van Financiën heeft in een brief aan de besturen van de Partij van de Arbeid, de P.P.R. en de P S P zijn afkeuring uitgesproken over hun steun voor de actie om de Amrobank te boycotten wegens de activiteiten van deze bank in Zuid-Afrika. De minister stelt in zijn brief voorop, dat hij de apar theidspolitiek in Zuid-Afrika even zeer verfoeit als zijn partijgenoten, maar dat hij als minister van finan ciën deze actie toch als onjuist moet veroordelen. Hij zegt, dat het hier niet gaat. om de bepaling van een algemeen politiek standpunt maar om een gerichte actie tegen een onderneming aan wie handelingen worden verweten, die volgens de huidige Neder landse wetgeving niet verboden zijn en die zijn principieel niet on derscheiden van handelingen die door vele andere ondernemingen eveneens worden verricht. Door dergelyke boycotacties kunnen be langen van instellingen, groeperin gen en individuen op een willekeu rige en volkomen oncontroleerbare wijze qua cmvang i bare mate worden geschaad. Gedisciplineerd De actie die de morele steun had van de FNV is zeer gedisciplineerd verlopen. Om kwart voor twaalf, toen de middagschaft begon, werd het werk stilgelegd, waarna de ha venwerkers de bedrijven verlieten Slechts op enkele bedrijven bleef een klein groepje achter, wellicht leden van de vervoersbond CNV, die via een circulaire had meege deeld niet achter de staking te staan. Op vele bedrijven kwam deze circulaire echter pas aan nadat de havenwerkers het werk al had den verlaten. De werkonderbreking heeft bij de Europe Container Terminus (ECT) het kortst geduurd Op de meeste havenbedrijven begint de avond ploeg om half vijf. Bij de ECT ech ter al om kwart over drie. Die ploeg trad op dat ogenblik normaal aan. Een woordvoerder van de ECT deelde mee dat op dat bedrijf de schade beperkt is gebleven. De schepen die voor de kade liggen zullen er waarschijnlijk niet later door vertrekken. "Als deze actie een paar dagen eerder was geko men, zouden we wel veel ellende hebben gehad, omdat we toen meer schepen hadden", zei hij. Op an dere bedrijven wilde men geen ra mingen geven van de eventuele veroorzaakte schade. Ook de SVZ kon daar weinig over zeggen. VOLLENHOVE - Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat rechts) en zijn Westduitse collega Matthoefer sloegen gisteren in Vollenhove in de Noord Oost polderde eerste paal voor een windtunnelprojectDe tunnel, die naar verwachting voor 1980 klaar zal zijn.behoort dan tot de modernste en grootste ter wereld. Hij zal gebruikt worden voor het meten van vliegeigenschappen voor luchtvoertuigen tot een maximum-snelheid van 450 kilometer per uur. Slepers Alle bemanningen van de veertig sleepboten, die in het Rotterdamse havengebied assisteren bij zee schepen, hebben eveneens aan de staking deelgenomen. De Euro poortslepers zijn buiten de actie gehouden. De vaart naar en van Eu ropoort ondervond daardoor geen vertraging. Van noemenswaardige stagnaties in het havengebied zelf was ook geen sprake. Het veerschip Norstar van North Sea Ferries is met ongeveer een uur vertraging uit Europoort naar Huil vertrokken. Een deel van de lading dat niet op tijd aan boord kon wor den gebracht, moest tot de vol gende afvaart achterblijven. De havenstaking is niet overgesla gen naar andere bedrijfstakken. De vervoersfederatie had eerder laten doorschemeren daar op te hopen. Wel had het duizend man tellende personeel van de scheepswerf Van der Giessen-De Noord in Alblas- serdam en Krimpen aan den IJssel de directie een voorschot op de prijscompensatie gevraagd. De actie kost de stakingskas van de vervoersbonden een kwart miljoen gulden. DORDRECHT (SP) - De rijkspoli tie te water heeft gisteren in de Oude Maas nabij Dordrecht het lijk van een vermoorde man gevonden. De identiteit van het ongeveer twintigjarige slachtoffer kon niet worden vastgesteld. Hij moet slechts enkele dagen geleden (hooguit tien) zijn vermoord. Zijn schedel was aan de voorzijde en Lichaam gedregd onbekende man ROTTERDAM (ANP) - Uit de Rot terdamse Coolhaven is het lijk ge dregd van een onbekende man van 40 a 50 jaar oud Het lijk verkeerde in verregaande staat van ontbin ding. Het signalement van de man luidt: 1.72 m lang, kalend hoofd met een krans van zwart haar. De man droeg een groen, grijs, blauw ge streept overhemd, een spijker broek, zwarte sokken en schoenen, een horloge en een gouden hanger met een zittend meisje. Hij had f6,71 aan geld bij zich. bovenop met een stomp voorwerp ingeslagen. Dat was ook de dood soorzaak, aldus heeft sectie van de patholoog-anatoom dr. J. Zelden- rust uitgewezen. De dader heeft zich van het lijk ontdaan door het ondersteboven in een slaapzak te stoppen en aan de benen stenen vast te binden. Onge veer tien meter uit de oever, ter hoogte van het Krabbegors, waar het water slechts 1.90 meter diep is kwam de bovenzijde van het pak boven water drijven Het eerste onderzoek heeft uitge wezen dat het slachtoffer niet ver van de vindplaats in het water kan zijn gegooid. Hoewel niet uitgeslo ten, lijkt het minder waarschijnlijk dat dit van de ter plaatse minder toegankelijke landzijde is gebeurd. Eerder denkt men er aan dat de dode uit een boot overboord is ge zet. Het slachtoffer was slechts gekleed in een groene pantalon en een rode sok. Op de linkerarm droeg hij een opvallende tatoeëring (een zeil schip met ondergaande zon en en kele meeuwen). De slaapzak had een bloemmotief in de kleuren groen en blauw en een gele voering. Het slachtoffer is ongeveer 1.75 me ter, heeft blond haar dat circa vijf tien centimeter lang is en een smal rossig snorretje. De rijkspolitie te water in het dis trict Dordrecht en de gemeentepo litie van Dordrecht hebben het on derzoek gezamenlijk ter hand ge nomen. Afhankelijk van de eerste resultaten zal overwogen worden om de hulp van het recherchebijs tandsteam in te roepen. DEN HAAG (SP) - Voor buiten landse artsen is Nederland een paradijs. Aangelokt door de hoge tarieven in de ziekenhui zen vestigen zich hier te lande jaarlijks tientallen medische specialisten uit andere landen. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, de WRR, heeft het kabinet-Den Uyl in een rapport over buiten landse invloeden op Nederland gewaarschuwd voor de invasie van buitenlandse dokters. Van 1970 tot 1975 hebben 274 buitenlanders zich in ons land als specialist laten insqhrijven. Dat is ruim 15 procent van alle 1770 artsen die in die vijfjaar een Nederlandse specialisten bevoegdheid kregen. In 1968 was dat nog maar 4,5 procent. De buitenlanders komen overal vandaan, zo heeft de Weten schappelijke Raad uitgezocht. Maar vooral uit België, Oost- Europa en Indonesië. Een verbod van deze toeloop is vrijwel onmogelijk. In elk geval kan de regering geen stokje ste ken voor de komst van artsen uit andere landen van de Euro pese Gemeenschap. Want bin nen de EG bestaat een "vrij ver keer" van mensen. Er zit volgens de Wetenschap pelijke Raad niets anders op dan de specialisteninkomens in ons land te verlagen, zodat het voor buitenlanders niet meer "lonend" wordt zich in Neder land te vestigen. "Deze migra tiestromen kan men, indien men ze ongewenst acht. uitslui tend indirect beïnvloeden door de omstandigheden die ze op roepen te veranderen", zo meent de WRR. Hoewel Nederland in trek is bij buitenlandse specialisten, is er over het algemeen momenteel geen stormloop op ons land, zo constateert de Wetenschappe lijke Raad. Na de massale komst van Surinamers en gas tarbeiders is er een windstilte ingetreden. Ook wordt er niet op grote schawl geëmigreerd. Jaarlijks verhuizen gemiddeld 33.000 Nederlanders naar het buitenland. Maar daar staat tegenover dat er 27.000 in ons land terugkeren. Nederland heeft na de Tweede Wereldoorlog heel wat mensen zien komen en gaan. Er zijn vier grote "migratiestromen" ge weest: de terugkeer van Nederlan ders uit Indonesië (ongeveer 240.000 mannen en vrouwen zijn gerepatriëerd tussen 1945 en 1962). de emigratie van Nederlan ders in de vijftiger jaren naar landen als Canada, Zuid-Afrika. Australië en Nieuw-Zeeland (bijna 500.000). de komst van 315.000 gastar beiders (vooral uit landen rond de Middellandse Zee). de trek van Surinamers en Antillianen naar ons land (on geveer 116.000). Die massale in- en uittochten zijn nu voorbij. De voornaamste immigratiebeweging van dit ogenblik is de komst van de vrouwen en kinderen van de in ons land wonende en werkende gastarbeiders. De WRR verwacht ook geen herhaling van de grote emigra tie van de vijftiger jaren. Wel zijn er bepaalde soorten Neder landers die naar het buitenland trekken. Behalve voetballers zijn dat vooral de rijkaards. Beiden hebben hetzelfde mo tief: de hoge belastingdruk in ons land ontvluchten. In 1974 keerde 1,5 procent van het aan tal Nederlanders met een ver mogen van méér dan een half miljoen gulden ons land de rug toe. Ter vergelijking: gemid deld emigreren drie op de dui zend Nederlanders (0,3 pro cent). De rijkaards zoeken hun toe vlucht vooral in België en in mindere mate in Spanje en Frankrijk. Rond veertig pro cent van deze emigranten is ou der dan 60 jaar. "Dit zou er op kunnen wijzen", zo meent de Wetenschappelijke Raad, "dat men - met name als de economi sche binding met een eigen be drijf vervalt - ons land mede uit fiscale overwegingen verlaat." Voor de toekomst verwacht de WRR niet opnieuw grote migra tiestromen. De Surinamers en de gastarbeiders zullen geleide lijk aan vertrekken. Op een nieuwe grote trek naar Neder land behoeft volgens de Weten schappelijke Raad niet gere kend te worden. Tenzij dat de Nederlandse emigranten van de vijftiger jaren door bijzondere omstandigheden in hun nieuwe vaderland gedwongen zijn te rug te keren (Zuid-Afrika). Wel moet de regering volgens de Wetenschappelijke Raad voorbereid zijn op een grotere mate van beweging binnen Eu ropa. Binnen de EG worden gaandeweg alle beperkingen voor het vrije verkeer geslecht. Zo is onlangs besloten tot de vrije vestiging van artsen met ingang van 1977. "Een en ander kan leiden tot een toenemende migratie op grond van verschillen in werk gelegenheid, beloning en wel licht ook woonsituatie tussen de Europese regio's. Dan kun nen. naarmate de arbeidsverde ling binnen Europa duidelijker naar voren komt. bevolkings bewegingen op gang komen", zo waarschuwt de WRR. In nog verder verschiet voorziet de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid een uittocht van arbeiders naar de ontwikkelingslanden. "Als het komt tot een sterke economi sche groei in de Derde Wereld bij een geringere expansie in het Westen, ligt het voor de hand dat uitwisseling van ar beid zal optreden. Daarbij zou tegenover een emigratie van ge schoold personeel en experts uit het Westen naar de Derde Wereld een tegenstroom van minder geschoolden kunnen optreden", zo laat de WRR de regering weten. Opnemen van brieven in deze De redactie behoudt zich rubriek behoeft niet te bete- daarenboven het recht voor kenen dat de redactie het met om bijdragen te weigeren de inhoud eens is. dan wel in te korten. boot)» y sp r kt0ren s°" mbad mol "'^weiden en 0i§ spartelvyv» A\\ ooUcni'rn" éÊÈk f°nte'nei"olaatsen en treint]» c^ine Abortus (5) In 'Lezers schrijven' van 25 juni jl. schaart de arts Van Rossum zich achter de eerder in het Leidsch Dagblad door dr. Jasperse geuite ideeën tegen abortus. Graag wil ik hierbij enkele kanttekeningen plaatsen. Wat mij nogal is opgeval len is, dat het steeds voornamelijk mannen zijn, die zo nodig in het openbaar hun bezwaren tegen ab ortus moeten laten horen, terwijl dit toch naar mijn smaak een zaak is, die in de eerste plaats de vrouw aangaat; worden vrouwen dan nog steeds niet in staat geacht voor zichzelf te beslissen? (Wat dit be treft was ik erg blij met de reaktie van mevr. Woudstra-Dil van 28 mei ji). Dhr. Van Rossum acht abortus on geoorloofd op grond van het God delijk gebod: "Gij zult niet doden". Verder wijst hij erop, dat er meer aandacht gewijd dient te worden aan voorlichting en preventie, en aan begeleiding van de ongewenst zwangere vrouw. Dat laatste klinkt heel redelijk, zou je zo zeggen, maar geplaatst naast het 'Goddelijk gebod' maakt het toch een wat vreemde indruk. Im mers het feit, dat er nog steeds vrouwen ongewenst zwanger wor den is voor een groot deel te wijten aan de in de westerse beschaving geldende moraal, die voornamelijk op het Christendom gebaseerd is. Eeuwenlang hebben de christelijke kerken seksualiteit, die niet direkt op voortplanting gericht was ten strengste verboden, onder dreiging met hel en verdoemenis. Het gevolg was, dat seksualiteit alleen nog maar 'beoefend' mocht worden binnen het huwelijk, dat dan ook zo ongeveer als belangrijkste leven sdoel werd beschouwd door kerk en staat (een niet-gehuwde heeft immers veel minder rechten op het gebied van huisvesting, belasting, verzekeringen enz.). Maar zelfs binnen het huwelijk mocht seksua liteit slechts in dienst staan van de voortplanting: je mocht het niet fijn vinden; dus werd het zoveel moge lijk weggestopt, daar praatteje niet over; zelfs erover denken was zon dig. Ook nu nog verbiedt bv. het Vaticaan in zijn recente verklaring over seksualiteit iedere vorm van seksualiteit buiten het huwelijk. Kan het dan nog bevreemding wekken, dat veel vrouwen zwanger worden, louter en alleen omdat ze niet wisten, dat het hun kon gebeu ren, doordat er in hun omgeving nooit openlijk over is gepraat? Is het dan nog zo onvoorstelbaar dat vrouwen die abortus hebben laten plegen daarover later schuldgevoe lens krijgen, wanneer je nooit an ders hebt gehoord via christendom en 'algemeen geldende moraal' dan dat het de vreselijkste zonde is wat je gedaam hebt? En dan de begelei ding van vrouwen, die hun onge wenste kind toch ter wereld laten komen. Je kunt het afstaan en het laten adopteren: alsof het zo'n leuk idee is te weten, dat er nog ergens een kind van je rondloopt, dat door anderen verzorgd moet worden. Alsof je een ongewenst kind zo maar kunt omvormen tot een ge wenst kind: zonder dat komen er al veel teveel gevallen van kinder mishandeling voor (waarvan jaar lijks tientallen met dodelijke af loop), en dat waren dan over het al gemeen gewenste kinderen. Neen, zolang je die nog steeds geld ende, hypokriete moraal niet kunt omvormen zal voor veel vrouwen abortus de enige oplossing blijken te zijn. Natuurlijk is een betere voorlichting absoluut noodzake lijk, evenals begeleiding van de be trokken vrouwen. Overigens tonen de cijfers aan, dat het aantal abor tussen onder Nederlandse vrou wen, dankzij die voorlichting, ge leidelijk afneemt. Hopelijk zal een ingreep als abortus in de toekomst geheel overbodig worden. Vooralsnog is een goede wettelijke regeling een eerste vereiste: ik wacht dan ook met spanning de kamerdebatten af. (Overigens ben ik een man). Jos van der Putten, Stationsweg 11-17. Leiden, 017-143507. Abortus (6) Toen het aansnijden van de abortus-problematiek tussen dok ter Jasperse en mij een dialoog dreigde te worden, dacht ik niet dat in het Leidsch Dagblad te moeten voortzetten. Nu evenwel ook een collega van dokter Jasperse er een woord aan heeft gewijd wil ik op beide artikelen nog even inhaken. Met nadruk wil ik uitspreken dat we ons zeer in het bijzonder zullen moeten beijveren om de jonge mensen een goede voorlichting te geven en de beide partners op hun verantwoordelijkheid wijzen, want het is een zaak van twee mensen. Hier wordt m.i. te veel aan voorbij gegaan en daarom ook is de nood van de ongewenst zwangere zo groot. En juist omdat ik ook weet van psychische gevolgen bij zowel de spontane als de abortus- provocatus, wilde ik daarmee de veel gehoorde kreet van "ze doen maar", ontzenuwen. Men doet niet Dan de kwestie van de psychische begeleiding van de ongewild zwan gere. U zult het met mij eens zijn dat die nog steeds slecht is, zelfs erger dan dat. Zij wordt, vooral in de be tere milieu's, allereerst zelfs door de ouders gezien als de schandvlek van de familie. Daarbij sluiten zich dan vrienden en familieleden aan. Het worden heel zware maanden voor de zwangere, vaak buitens huis, met dikwijls als bekroning "Zo snel mogelijk afstaan". Wat een tragiek. Ik heb het van nabij mee gemaakt. En hoe gaat het dan verder met dit in wezen toch ongewenste kind. Heeft die dan later toch ook niet psychische begeleiding nodig? In eenvoudige gezinnen gaat de opvang van de zwangere dochter vaak veel beter. Men staat er vaak verbluffend eerlijk tegenover met te zeggen: "We zijn ook jong ge weest". Maar het kind, is dat later ook niet dikwijls "het kind \an de reke ning?" Tenslotte is het goed eens te infor meren bij diverse pleegouders zoals ik er ken, die mij verzekeren dat het dikwijls ontzettend moeilijk was, het ongewenste kind iets bij te brengen van de zin van het Leven. De kinderen kunnen n.l. voor het uiterlijk dan tenslotte wel geaccep teerd zijn, maar dan is het kwaad al geschied. Naar veler oordeel een zeer kwalijk kwaad, waardoor zelfs criminaliteit kan ontstaan. Ik zou dus willen pleiten voor een goede voorlichting, het dragen van gedeelde verantwoordelijkheid, maar eventueel voor de'legale abor tus. Is het ook mogelijk dat men als vrouw en eventueel als moeder, dichter staat bij de problemen van een ongewenste zwangerschap dan als man? Het lijkt mij dat de laatsten uiter mate behoedzaam met deze mate rie zullen moeten omgaan. L WOUDSTRA-DIL Snouck Hurgronjestraat 22 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7