Vrees voor radio actieve straling j(t „Leiden: centrale positie" Scholier handelde in verdovende middelen Langs de Vliet V®@ff VRIJDAG 2 JULI 1976 ^UETCB LEIDEN - Aan de grote rij no ta's over de binnenstad die in de loop der jaren zijn geschre ven, is nu een nieuwe toege voegd. Wethouder Waal: "Toen we eraan begonnen waren we gewoon bang om wéér een nota te schrijven over de binnen stad". Eén van de externe ad viseurs, ir. Yap, heeft goede hoop dat er dit keer concrete resultaten geboekt worden. Hij meent dat er voor Leiden een belangrijke tijd is aange broken. "Leiden is vrij uniek. Sinds 1900 ging het economisch zo moeilijk, dat het daarom vrij gaaf is gebleven. Elders, in an dere steden was er zo'n econo mische druk, dat er veel is weggevaagd. Nu is Leiden op een punt dat het anders gaat lopen. De Randstad is lang zaam aan elkaar aan het groeien, de ruimte is dichtges libd. We weten nog niet wat we moeten doen: er één grote stad van maken of een conglome raat van steden houden? Lei den neemt daarin een centrale positie in. Als de Schiphollijn er is, ligt het dichter bij Schip hol dan Amsterdam. En Leiden isde voorkamer van Den Haag. Dan is de vraag bijvoorbeeld wat je met het Schuttersveld gaat doen. Als je er een soort Hoog Catharijne gaat maken is de stad verloren. Je mag ook niet te weinig met het Schut tersveld doen". "Je kunt je ook afvragen tot hoever de regio zich uitstrekt voor Leiden. Het gebied van het stedebouwkundig plan ligt vagt, maar de consequenties van wat er in de regio gebeurt zullen zich binnen het plange bied afspelen. We moeten in ventariseren: dan kunnen we groei of neergang of zoiets con stateren, om dan relaties te leggen met wat er elders ge beurt". "Soms heb ik nachtmerries: waar haal ik mijn gegevens vandaan?" Over de mogelijk heden tot inspraak is Yap niet pessimistisch: "In Leiden wordt de burgerij altijd onder schat. De besluitneming, dat doet de gemeenteraad, dat ligt nou eenmaal vast in de wot. Maar de besluitvoorbereiding is veel belangrijker: daar ko men de conflicten op tafel. Dan kunnen de partijen kijken in hoeverre ze het met elkaar eens kunnen worden. En dan kunnen ze lobbyen bij de raadsleden om hun ideeën er door te krijgen. Dan kunnen ze argumenten aandragen". ADVERTENTIE stoere boeren "eiken" meubels Haarlemmerstr. 113 Leiden LEIDEN - Aan staatssecretaris Schaefer (stadsverniewing) zal een bijdrage gevraagd worden in de kosten voor het maken van een ste debouwkundig plan. Vorig jaar heeft de gemeente voor de project groep binnenstad een bijdrage ge had van 468.000 gulden, en voor dit jaar hoopt wethouder Waal (stad sontwikkeling) op ruim zeven ton. Dit deelde hij mee bij de presenta tie van "Verder - op - de - weg - naar een - integraal - plan - voor - de - binnenstad de nota van de pro jectgroep binnenstad waar wij gis teren over berichtten. De projectgroep mikt erop om vnnr januari 1978 te komen met c GELD VOOR ONDERZOEK BINNENSTAD debouwkundig plan voorde Leidse binnenstad. Dit zal een structuur plan zijn dat het kader van de ont wikkelingen in de binnenstad aan geeft. Tot de binnenstad worden dan ook het Doelen-, en Witte Sin gelterrein en het Schuttersveld ge rekend. In het kader van het beno digde onderzoek zullen na de va kantie zeshonderd eerstejaarsstu denten een onderzoek uitvoeren in de binnenstad. Dit gebeurt in sa menwerking met El Cid, de missie die de introduktiedagen de studenten in Leiden verzorgt. Eind dit jaar hoopt men genoeg sta tistisch materiaal verzameld te hebben om de knelpunten te kun nen opsporen. Ondertussen moet de inspraak van de bevolking, es sentieel onderdeel van het maken van het plan, op gang komen. Be halve een inspraakcoördinator voor de binnenstadswinkel, zal er een extra voorlichter komen op het stadhuis die zich speciaal bezig houdt met de binnenstad. Bewoners Schelpenkade e.o. in actie LEIDEN - Bewoners van de Schelpenkade en omgeving gaan bij burgemeester en we thouders van Leiden bezwaar maken tegen het afgeven van een hinderwetvergunning voor het Gaubius Instituut van de Gezondheidsorganisatie TNO aan de Herenstraat. De vergunning is aangevraagd omdat er in het instituut gewerkt wordt met radioactieve stoffen. De bewoners vinden dat evenwel onverantwoordelijk in een woonwijk "zo dicht bevolkt met notabene nog een school erbij". Mevrouw S. Sanders van Schel- "Ik wil de techniek heus niei penkade 16 heeft intussen een brief tegenhouden. Maar ik vind dat ze opgesteld, die door 22 mede- maar buiten de stad moeten gaan bewoners is ondertekend. Zij zegt zitten met die radioactieve stoffen en niet in zo'n dichtbevolkte wijk". Inmiddels heeft de directeur van het Gaubius Instituut, dr. P. Brak man, contact gehad met de voorzit ter van de winkeliersvereniging Herenstraat e.o. om over de hin derwetvergunning te praten. Vol gende week dinsdagavond tussen zeven en acht uur organiseert het instituut een bijeenkomst voor be woners van de Witte Singel, Heren straat, Schelpenkade en Jn van Goyenkade. Daar zal dan verdere uitleg worden gegeven over de hin derwetvergunning en de betekenis van het werken met radioactieve stoffen in het instituut. Volgens dr. Brakman valt het aan vragen van een hinderwetvergun ning samen met de verbetering van twee laboratoria, waar met radioac tieve stoffen gewerkt wordt. Het in stituut beschikte al een jaar of tien over een hinderwetvergunning, maar vorig jaar werd die - volgens dr. Brakman terecht - ingetrokken, omdat de laboratoria niet meer aan de veiligheidseisen voldeden. De laboratoria worden nu geheel over eenkomstig de bestaande veilig heidseisen opnieuw ingericht. Veiligheidseisen Overigens wordt er volgens dr. Brakman met zg. "zachte" straling gewerkt. "Röntgenstraling is veel sterker", aldus dr. Brakman. Vol gens dr. Brakman moeten bezwa ren die gemaakt worden tegen het afgeven van Volksgezondheid en Milieuhygiëne in elk geval gefun deerd zijn. "Er zal uit moeten blij ken dat er bepaalde defecten zijn of dat de laboratoria niet aan de vei ligheidseisen voldoen. Als dat zo is, dan horen wij dat graag, want dan kunnen we dat meteen proberen op te lossen". Het Gaubius Instituut is sinds 1965 in Leiden gevestigd. Het houdt zich bezig met het onderzoek naar het ontstaan van hart- en vaatziekten en trombose, dit met het doel om de preventie op dit gebied te verbete- LEIDEN - In het schoolgebouw de Eerste Leidse Schoolv ging aan het Noordeinde werd gisteren een tentoonstelling ge houden van werkstukken die het afgelopen jaar door de leerl i n gen werden gemaakt. Tot de bezoe kers van de expositie behoorde onder meer de echtgenote van burgemeester Vis.Op de foto luis tert mevrouw Vis aandachtig naar één van de leerlingen die het werk toelicht. ADVERTENTIE DEALER tapijt PLOEG gordijnen BES0UW tapijt BOUSSAC GORDIJNEN I nterieu rverzorg i ng W. J. ZIRKZEE b.v. LEIDEN DEN HAAG - "U had een hele klantenkring opgebouwd" constateerde de Haagse politie rechter over de handel in verdo vende middelen waarmee een 19- jarige Leidse scholier zich had be zig gehouden "Door het ingrijpen van de politie is die handel ge stopt". aldus de verdediger van de De officier van Justitie eiste vier maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. De verdedi ger wees erop. dat verdachte reeds zes weken in voorarrest heeft door gebracht en vroeg daarmee te vol staan en verdachte in vrijheid te stellen. Dat laaisle wees de rechter af en veroordeelde verdachte tot 16 weken gevangenisstraf waarvan 9 weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en aftrek van voorarrest. Op de kamer van verdachte werd 100 gram hasj aangetroffen. "Niet alleen maakte verdachte dat hij zelf in de narigheid kwam, maar hielp door zijn optreden oo.» andere jonge mensen naar de haaien", al dus de officier. LEIDEN - De Ruisvoorn viste de tweede wedstrijd in de Rijn bij Bo degraven. De vangst was matig. De uitslag: 1. J. Nieuwenburg jr. 36 (2550). 2 W. Weenink 29 (2370), 3 G. Dubbeldeman 19 (2338). 4. A. J. v. Don zei 24 (1600). 5. G. Voskuil 12 (1530). 6. A. Laterveersr. 12 (1250). 7. J. Nieuwenburg sr 11 1120). 8. A. v. Dijk 12 (990). 9. Th. Voskuil 7 (900), 10. Th. v. Daalen 12 (820). Boerderij krijgt opknapbeurt LEIDEN - De vervallen boerderij in het wijkpark van de Leidse Me- renwijk zal binnen afzienbare tijd een ingrijpende opknapbeurt on dergaan. Het college van B en W heeft inmiddels besloten daarvoor een bedrag van 250.000 gulden be schikbaar te stellen. De eerste 50.000 gulden zullen al op korte termijn worden besteed voor het aanbrengen van een aantal nood voorzieningen. Zo zal een deel van het geld worden uitgegeven aan herstelwerkzaamheden voor het dak. De resterende twee ton is be stemd voor het feitelijke restaura tieplandat voorziet in de bouw van vallen boerderij i?i het wijkpark van de Merenwijk verbeterde stalling voor de iwezige dieren en de huisvesting 1 een medewerker van de plant- mendienst. Door de dienst Ge- entewerken was voorgesteld bij de boerderij ook een zogenaamd biologisch centrum te maken. Voorlopig gaat dat echter niet door. omdat B en W niet over voldoende financiële middelen beschikken. De lengte van deze fietsroute is ongeveer 30 km. We fietsen over de Lammenschansweg Leiden uit. Op de rotonde houden we richting Zoeterwoude aan; als we de brug over zijn rechts af naar cafe Cronestein en daar links langs de Vliet verder. Al snel komen we langs een dijk te rijden, waarachter het recrea tieterrein de Vlietlanden moet komen. Aan het begin van deze dijk, daar waar er nog een dikke buis bovenop ligt, ziet de dijkhelling groen van bladeren, die met een beetje fantasie hoefvormig lij ken. Aan die vorm heeft het plantje z'n naam te denken nl. klein hoefblad. De gedroogde bloemen (die vroeg in het voor jaar bloeien en wel wat op paar debloemen lijken) en de blade ren werden wel als anti- hoestmidde' gebruikt, vandaar dat de plant in sommige streken hoestblad heet. Nog steeds langs de dijk van de Vlietlanden rijdend, valt ineens een groepje planten op met hel-gele bloempjes; het kool zaad. U ziet dat vele insecten rond dit koolzaad vliegen; er zit namelijk veel nectar in de bloemen. Van nectar kunnen insecten honing maken. Het koolzaad is nauw verwant aan de koolsoorten die wij als groenten kennen. Zijn we eenmaal de Kniplaan voorbij, dan kijken we niet meer tegen de dijk aan, maar hebben we weer het wijdse pol deruitzicht met vele "rood"- en zwartbonte koeien en af en toe een groepje blaarkoppen: koeien die bijna helemaal een kleurig zijn, op de witte "blaar" kop na. Blaar betekent in dit geval namelijk hetzelfde als De Vlietlanden: waar vroeger lage polders lagen varen nu bootjes; in de oeverbegroeiing bivakkeren vaak zeldzame vogels. bles: witte vlek. Om de koeien in de weiden te houden werden, om de wellanden dichte heggen van meidoorns geplant. Hier langs de Vliet tot Leidschen- dam, maar ook verderop in de fietstocht, ziet u nog prachtige voorbeelden van deze oude meidoornafrasteringen. met hier en daar een knotwilg ertus sen. Meidoorn hagen werden niet alleen geplant om vee te weren, doch sinds onheuglijke tijden ook om heilige plaatsen, zoals hunnebedden en oude Germaanse grafheuvels, voorts om ridderburchten en verdedi gingswerken om deze tegen in dringers te beschermen. Langzamerhand zijn we bij de sluizen in Leidschendam aan gekomen Sinds 1675 liggen op deze plek al sluizen in de Vliet; de huidige sluizen en het sluiswachters huisje dateren uit 1887. We slaan nu 2x linksaf richting Stompivijk. onder de Rijksweg door houden we weer links aan. Spoedig krijgt u dan aan de rechterkant drie molens op een rijtje, een zgn. molengang; kon een molen het water uit de pol der niet direct op de hoogte van het boezemwater brengen, dan plaatste men meerdere molens achter elkaar. U ziet schuin links aan de over kant van het boezemwater een wit huis waar ook linden staan. Deze zijn zo gesnoeid, dat ze al leen takken evenwijdig aan het huis hebben; men noemt ze wel platte- of leilinden. Ze doen dienst als een soort natuurlijke luxaflex, 's zomers houden ze met hun bladeren de zon tegen en 's winters laat de enkele rij takken veel licht door. Langs de (boezem)waterkant zijn hier en daar plekken hele maal geel gekleurd door de bloemen van de muurpeper, een vetplantje dat z'n naam te danken heeft aan de groeiplaats tussen stenen en de scherpe smaak van de blaadjes. Gedurende de zomer publice ren we elke vrijdag een fiets route in de omgeving van Lei den. Deze zijn uitgestippeld door de werkgroep Fiets- ENWB en van natuurbeschrij vingen voorzien door het Insti tuut Voor Natuurbescher mingseducatie te Leiden. •In Stompwijk aangekomen slaan we bij wegwijzer 404 rechtsaf richting Zoetermeer Na ongeveer 500 m. (er wordt hier een nieuwe weg aangelegd) gaan we over een smal water we slaan nu direct links af de Meer en Geerweg in en houden steeds links aan Langs het weggetje waar u nu rijdt, staan zowel in het water als in de berm veel verschil lende planten, waarvan u mis schien met het volgende tabel letje de naam kunt vinden: in de sloot: wit met grote bloemschermen: watertor- kruid kleine alleenstaande bloeme tjes: waterranonkel geel: grote plant, uitgebloeide bloemen met veel pluis: moera- sandijvie in de slootkant: blauw: kleine bloempjes met gele har tjes: moerasvergeetmeniet in de berm: rose: bloemschermen: vale- blauw/paars: harige bladeren, hangende bloemen: smeerwor- tel kruipend en in andere planten klimmend: vogelwikke Aan 't einde van dit bloemrijke weggetje gaat u schuin links af een brug over en na een paar honderd meter rechts een smal betonnen bruggetje met ijze ren leuning over (vlak voor het bruggetje is de ligplaats van roeiboten) en daarna een ijze ren klaphek door. U fietst nu tussen de koeien door. over een geasfalteerd kerkpad; als de koeien van en naar de melkschuur gaan, lopen ze niet over het asfalt, maar er vlak naast, waardoor hier een zgn. "koeiepaadje" is ontstaan. Bent u het volgende klaphek gepasseerd, dan links af de Weipoortseweg op, die we ver der richting Leiden volgen, zo dat we tenslotte op de Hoge Rijndijk (bij Heineken) uitko- Een mooi voorbeeld v.an een "scherenveld" (sloot vol met krabbescheer) vindt u onder tussen nog in een slootje dwars op de Weipoortseweg vlak voor huisnur. 7 U herkent de krab bescheer aan z'n stevige drie kantige, zwaardvormige blade ren die aan de rand getand zijn. De bladeren lijken allemaal uit eén punt te komen, we noemen zoiets een bladrozet.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3