Katwijk neemt structuurplan aan A ZELFSTANDIG WERKEND KOK DE VRIND Een miljoen voor restauratie panden P. v.d. Horst b.v. 10-30% VRIJDAG 2 JULI 1976 Westerbaan II De Katwijkse gemeenteraad heeft zijn licht laten schijnen over de Westerbaan. Maar er is niet zoveel duidelijk geworden. De Westerbaan zal nog wel een paar jaar blijven wat ie ts: een gebied, aardig om naar te kij ken en om even adem in te halen. Of misschien zelfs dat niet, want de Laan van Nieuw Zuid komt er wel. Daarover heeft de raad gisteravond geen twijfel laten bestaan en dat zal wel tot gevolg hebben dat de essentie van het enige open gebied dat Katwijk nog heeft danig zal worden aangetast. Want waar de Laan van Nieuw Zuid ook op zal wor den aangesloten, op de Molen- tuinweg of op de toekomstige provincialeweg S4. de Wester baan zal niet meer dezelfde zijn Men kan zich afvragen of dit be sluit niet de weg effent voor een opvatting die ook woningbouw in dit gebied tolereert. Als de grens tussen wel of geen aantas- tina eenmaal overschreden is, dan verliest het vraagstuk on getwijfeld een stuk aan gewicht. Dat is in deze keer van beteke nis, want juist dit gewicht ("na de Westerbaan is Katwijk defi nitief vol") zorgt ervoor dat de besluitvorming zorgvuldig is. Hoewel hier en daar misschien anders verwacht is, is de Wes terbaan voor de gemeenteraad toch wel degelijk een "punt". De tijd dat slechts het bouwen van woningen van belang was en dat alle andere facetten daaraan ondergeschikt waren, is voorbij. Tenminste, voor een aantal raadsleden. Een belang rijk gedeelte van de raad is af gestapt van het standpunt dat voornaamste doel van beleid moet zijn het tot het einde toe, tot de laatste meter bouwgrondhet huisvesten van Katwijkers op Katwijks grondgebied. Die raadsleden zeggen: het is lang zamerhand mooi genoeg, na Rijnsoever en na Schutterswei moet zo langzamerhand maar eens het bordje "vol" opgehan gen worden Een belangrijke overweging daarbij is dat het bebouwen van de Westerbaan niet genoeg zou zijn om alle Katwijkers die in de toekomst een woning zullen zoe ken op Katwijks grondgebied te huisvestenGezien het feit dat er een duidelijke tendens is dat er steeds mindei huis wonen, zullen er veel meer woningen nodig zijn dan de Westerbaan kan bieden. Zo be zien is er veel voor te zeggen om dit, voor Katwijk uit een oog punt van leefbaarheid zeer waardevolle gebied dan maar open te houden en een paar jaar eerder het, voor de Katwijkse volksaard, pijnlijke besluit te nemen om de deuren te sluiten. Omdat het hier gaat om een pijnlijk besluit zijn er waar schijnlijk toch nog zoveel raads leden die de Westerbaan van woningen willen voorzien, of die ^tenminste de mogelijkheid daartoe voorlopig open willeJi houden. In deze regionen wordt vooral gesteld dat de belangen van de woningzoekenden hoger aangeslagen moeten worden dan die van de anderen. En dan wordt in het bijzonder gedacht aan de belangen van de veertig tuinders die op de Westerbaan werkzaam zijn. De belangen van de mensen die al in Katwijk wonen worden in deze opvat ting enigszins buiten beschou wing gelaten. Daarbij wordt dan nog opge merkt dat. als de Westerbaan tot agrarisch gebied verklaard wordt,er op deze grond dan toch een zogenaamde glazen stad zal ontstaan en dat men dan net zo goed een bestemming voor de woningbouw kan tolereren. Dat is een wat dubieuze stelling om dat, afgezien van het feit dat de tuinders dan aan het werk kun nen blijven, kassenbouw toch gauw minder desastreus voor hei aangezicht van de Wester baan is dan de realisatie van een groot aantal woningen. Er- lger nog is de suggestie om de boel maar op te splitsen, om een gedeelte voor woningbouw te re serveren en dan ook nog wat open te houden voorde tuinders. Op deze manier wordt ieder ef fect verspeeld. Er zal zeker, welke prognose ook bewaarheid zal worden, te weinig gebouwd worden en de idee van een "open stukje Katwijk" gaat ook verlo- Men weet het nog niet zo goed in de gemeenteraad. Er was zelfs een lid dat voorstelde om de zaak maar terug te spelen naar het volk, om een soort van refe rendum te houden. Dat is mis schien niet eens nodig. Met een beetje rekken kan de kwestie Westerbaan een pracht van een onderwerp worden bij de ge meenteraadsverkiezingen NIEKJAN VAN KESTEREN KATWIJK - Het structuurplan OD 205 voor de gemeente Katwijk is ongewijzigd vastgesteld. De ge meenteraad van Katwijk besloot daartoe tijdens zijn vergadering van donderdag na een 2'fe uur du rend debat over het plan. Met deze vaststelling zijn ondermeer de vol gende grote beleidslijnen voor de komende jaren vastgesteld (echter niet bindend): in 1982 zal er worden besloten of de zanderij Westerbaan wordt bebouwd of dat het agrarisch gebied blijft; de Laan van Nieuw Zuid wordt doorgetrokken naar de provinciale weg SI; langs de bin- nenvoet van de Noordduinen kan een weg worden aangelegd; er komt mogelijk een rail tracé door de Noordduinen. Na de discussie over het plan, waarin vooral de eventuele bebou wing van de Westerbaan ter sprake kwam, werden er twee amende menten ingediend waarin werd ge vraagd bepaalde bezwaren tegen het plan. in tegenstelling tot het voorstel van burgemeester en we thouders, gegrond te verklaren. Op de eerste plaats was dat de motie van de heer mr. J. van der Plas (Gem. Bel.) die het met het bezwaar eens was dat de Westerbaan even tueel kan worden bebouwd. Dit amendement werd met 14 tegen 5 stemmen verworpen. De heer J. J. van Oosten (PvdA) wilde vervol gens het bezwaar tegen de weg langs de binnenvoet van de Noord- duinen gegrond verklaard zien. Stemming leverde 15 tegenstem mers op. Westerbaan De raadsleden mr. Van der Plas ("Ik wil handhaving van de agrari sche bestemming"). H. J. Grimber gen van de CCP ("Ik wil de Wester baan open houden"). Van Oosten ("Bebouwing van de zanderij lost het woningtekort in Katwijk niet langer dan drie jaar op. Is het dus wel nodig?"), A. C. Berkheij van de CHU ("Ik ben niet gelukkig met de eventuele bebouwing van dat ge bied"), H. J. den Haan van de SGP ("Pas in laatste instantie tot be bouwing overgaan"), M. A. de Vries van de Vrye Lijst ("Die bebouwing hoeft niet"), CHU'er W. van der Plas ("Belangen bewoners van Katwijk wegen zwaarder dan van agra riërs") en tot slot WD'er R. D. Bui tendijk ("Wij zijn zeer weifelend over de bebouwing van de zanderij Westerbaan") voerden het woord over de mogelijke bebouwing van de zanderij. Wethouder drs. J. Bergman (CHU) zei naar aanleiding van die opmer kingen dat in 1982 beter kan wor den beslist over de bestemming van dat gebied dan nu. "We houden het met de woningbouw vol tot 1985 en ik hoop maar dat de bevol king stabiel blijft want de zanderij is een prettig gebied. In het be stemmingsplan Landelijk Gebied dat ter verzending aan u klaarligt wordt voorgesteld de Westerbaan aan te wijzen als reserve woonge bied/voorlopige agrarische doe leinden. Als we dat plan gaan be handelen krijgt u alle kans tegen de bestemming als woongebied te stemmen. We nemen nu daarover Noordwijk Mr. Van der Plas noemde het vreemd dat er in het structuurplan geen woord stond te lezen over de verhouding Katwijk-Noord wijk. "We gaan tornen aan een belangrijk stuk landbouwgrond omdat Noordwijk eens heeft gezegd: bouwen jullie eerst je eigen gebie den maar eens vol. Ze wilden daar de groene zone tussen Katwijk en Noordwijk behouden. Maar nu gaat Noordwijk daar zelf bouwen ten zuiden van de Beeklaan". Wethouder Bergman reageerde fel: "Ik vind uw aanval ten opzichte van Noordwijk volkomen onterecht. Eind augustus gaan de gemeente raden van onze twee gemeenten beslissen over wat er met het ge bied tussen Katwijk en Noordwijk gaat gebeuren. Daar is wel degelijk overleg over. Dat bouwen bij de Beeklaan is nog lang niet zeker". De heer Van der Plas vervolgens: "Ik vind het wel vreemd wat de we thouder daar allemaal zegt. Over het gebied tussen Katwijk en Noordwijk kan over acht weken een beslissing vallen terwijl wjj als raadsleden nog van niets weten, terwijl hij de beslissing over de Westerbaan voor zich uitschuift". Wethouder Bergman nam deze opmerkingen niet in dank af: "Ik vind het niet prettig wat u daar stelt. Katwijk heeft er alles aan ge daan om een goede relatie met Noordwijk te behouden. Het mag daarom ook best in de krant dat die relatie uitstekend is". Burgemees ter mr. C. A. Bos voegde daaraan toe dat wat de beslissingen die in augustus genomen gaan worden betreft het overleg in de Katwijkse raadscommissies binnenkort van start zal gaan. Na stemming over de twee amendementen werd het structuurplan vervolgens vastges teld met de stemmen van de heren De Vries en Grimbergen tegen. Insluiper op kinderafdeling Anna-Kliniek LEIDEN - Een insluiper heeft in de nacht van dinsdag op woensdag op de kinderafdeling van de Anna- Kliniek in Leiden een tape- recorderen 11 bandjes gestolen. De bandjes bevatten allerlei kinder programma's en volgens de direc teur van de Anna-Kliniek, mr. Zwaart, zijn de kinderen nu erg ge dupeerd. Hij verzoekt de insluiper dan ook de gestolen waar zo spoe dig mogelijk terug te brengen. De insluiper werd gesignaleerd door een patiënt in de Anna-Kliniek. Eerder had hij aan de deur van een volwassenenafdeling staan r KATWIJK - De panden Voorstraat 57 en 59 in Katwijk aan Zee zullen voor een bedrag van ruim één mil joen gulden worden gerestaureerd. Aan de voormalige bibliotheek op nummer 59 wordt bovendien een vleugel aangebouwd, waarvan de kosten in het miljoen zijn begrepen. Naast dit alles zal dit gebouw voor een bedrag van 15.700 gulden wor den gerepareerd waarna het kan dienen als onderkomen voor de Al gemene Bejaardenbond Katwijk. Van de panden zullen ook de groep Youth for Christ en de kunstenaars van 't Pandje gebruik kunnen ma ken. Het raadslid mr. J. van der Plas (Gem. Bel.) wilde met zijn amen dement bereiken dat er een ander, goedkoper plan voor de grondige opknapbeurt zou worden gemaakt. Het werd met 7 tegen 12 stemmen verworpen. Wethouder drs. J. Be rgman (CHU) noemde het opknap- plan tijdens zijn verdediging van het voorstel "zeer belangrijk". "Dit pand heeft altijd een bestemming gehad: gasthuis, school, crisisge bouw, bibliotheek. Met de be stemming voor de bejaarden ben ik erg gelukkig. Het gaat om het be houd van een van de weinige waar devolle monumenten die Katwijk nog heeft". Mr. van der Plas noemde de argu menten van de wethouder vóór het voorstel "onwezenlijk aandoen". Het raadslid: "Dat is wel een heel plotselinge ommezwaai als we bij voorbeeld het beleid van het col lege bezien inzake het Gast- en Weeshuis". De heer Bergman pa reerde: "Aan de ene kant wordt me verweten dat ik allerlei gebouwen niet wil behouden en aan de andere kant vindt de raad het restaureren van dit pand te duur.Nou, daar wil ik dan gewoon niet aan". LEIDEN - Maar liefst acht i politie-agenten, een unicum in de geschiedenis van de Leidse politie, werden gisteren in de kantine van het bureau aan de Zonneveldstraat beëdigd. Derde van rechts op de fot is de heer E. van der Sommen, die per 1 juli is benoemd tol inspecteur van politie. De overige namen van links naar rechts: H. Cuiper. A. Gravenkamp. J. Koper. L. Neder- stigt. W. Noordhoek. F. Rozendaal, W.Hamelinken B.van derWeijden. die onder toeziend oog van commis saris H.W. Van Voorden de eed af legt. Prof. Bastet conservator museum van Oudheden LEIDEN - Prof. dr. F. L. Bastet (49), gewoon hoogleraar in de klassieke archeologie aan de Leidse universi teit, legt per 1 oktober a.s zijn func tie neer. Hij wordt conservator bij het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Prof. Bastet is sinds 1958 aan de Leidse universiteit verbon den. In 1964 werd hij lector en in 1966 hoogleraar. Schorsing Real nu opgeheven ZURICH - De schorsing van de Spaanse kampioensclub Real Madrid is door de com missie van beroep van de UEFA opgeheven. Real Mad rid was voor een jaar uitgeslo ten wegens de onregelmatig heden in de halve finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen tegen Bayern München. De Spaanse club tekende tegen deze straf protest aan. De commissie van beroep heeft gisteren in Zürich in een spe ciale zitting de schorsing op geheven en de straf gewijzigd. De Spaanse kampioen die nu mag spelen in het toernooi voor landskampioenen 1976/77 zal de eerstkomende drie thuiswedstrijden niet mogen spelen in het Berna- beustadion. maar in een plaats die minstens 300 kilometer van Madrid is verwijderd. Real zal uitwijken naar Zara- goza. Basketbalteam GELUIDSHINDER BIJ NIEUWBOUW verliest HAMILTON - Het Nederlands basketbalteam heeft de eerste wed strijd in de finale-ronde van het voor-Olympisch toernooi in Hamil ton verloren. Europees kampioen Joegoslavié was gisteren veel te sterk en zegevierde met 102-78. De Joegoslaven, die hun topspelers niet al te zwaar wilden belasten, speelden het laatste kwartier met de 'bankspelers". Ondanks de hoge uitslag kon echter toch niet worden gesproken van een afgang van de Nederlanders. Immers, Joegosla vië/ zal zich zeker voor Montreal plaatsen, Nederland was als een kansloze pleog de eindronde bin nengestapt. Dat gegeven was be kend en werd bevestigd. Honkbalweek HAARLEM - Het in West Duits land gelegerde team van USAFE heeft in de Haarlemse honkbal- week een verrassende 7-4 overwin ning behaald op de Sullivans. Ook Zuid Korea zorgde voor sensatie door de ongeslagen lijstaanvoerder Arizona met 2-1 te verslaan. Het Nederlands honkbalteam was vrij. LEIDEN - Bij de kruising van de Pelikaanstraat en de Langegracht, waar 62 flatwoningen gebouwd zul len worden, is de geluidsdruk ver boven het door de Gezondheids raad vastgestelde maximum. Dit is gebleken bij geluidsmetingen die Gemeentewerken daar heeft ver richt op verzoek van de Adviesraad voorde Binnenstad. Deze raad stelt dan ook voor de flats anders te bouwen: meer naar achteren, van de weg af, of in secties langs de Ma- resingel. De flat aan de Langegracht komt te staan tegenover de Hooigracht, waar al het verkeer over de cityring een aantal stoplichten passeert. De Adviesraad is het ook niet eens met de vormgeving: zij zou liever een kap op het flatgebouw zien. Zij hecht groot belang aan dit punt omdat de flat vanaf de Hooigracht van verre te zien zal zijn. GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht is mej. S. M. G. Blok (Was senaar) geslaagd voor het doctoraal geneeskunde. Vakantiebezig heden Leiden LEIDEN - Evenals in voorgaande jaren worden door de Leidse Jeugd Vakantiebezigheden weer uitstap jes georganiseerd voor kinderen van 5 tot 12 jaar. Er zullen in de periode van 5 tot en met 9 juli en van 12 tot en met 16 juli uitstapjes plaatsvinden naar Avifauna, Duin- rell, de Linnaeushof en de duinen van Noord wij kerhout en Vogelen zang. Ook staan er bezoeken aan het zwembad en de bioscoop op het programma. De kosten voor deze tien uitgaansdagen bedragen slechts 20 gulden per kind. Mocht uw kind slechts één week mee kunnen dan bedragen de kosten 15 gulden. Voor meer kinderen uit één gezin wordt reductie verleend.Op- geven kan men zich op de volgende adressen: Tesselschadestraat 7, tel. 767726, Oude Rijn 21, tel. 141018, De Mey van Streefkerkstraat 21, tel. 122815, Voorstraat 38. zelfstandig werkende kok voor bejaardentehuis in Roe- lofarendsveen voor één mnd. ponstypiste hele of halve da gen voor 1 week of langer o.a. omg. Leiden en in Leidschen- dam stenotypiste Ned. hele of halve dagen voor plm. 2 weken in Leidschendam datatyplste hele of halve da gen in Leiden voor een maand typistes Nederlands en mc derne talen voor een week i Leiden e.o. Luba heeft meer goed betaald tijdelijk werk voor vrouwen en mannen vanaf 18 jaar. Kom snel langs of bel Modern en klassiek BEHANG Uitgebreide kollektle in alle prijzen. Staalboeken worden op aanvraag gaarne toegezonden en afgehaald. Plaktafel en afstoomapparatuur te huur. J. DUBBELDEMAN K OOILAAN 15 - LEIDEN - TELEFOON 122641 Bezoekers voor de paalzitwedstrijd Bij 't Kompas Kaagdorp worden verzocht gebruik te maken van de rondvaartboten U ziet het alweer De Binnenkaag biedt i Gevraagd voor zo spoedig mogelijk: CHAUFFEUR rijbewijs veevoeder. VAN NIEKERK VEEVOEDERS, Vlietweg 1. Leiden. Telefoon 766100. Autoschadebedrijf A. Breed zelfstandig werkende M.L. Spuiter Sollicitaties te richten aan de Hr. A. Breed. tel. 02521 -12911 Dames unieke zomeraarbie- BONTMANTEL kopen en 20% korting verdie nen! Nu eerste keus uit volle dige collectie 1976. Gratis be waren en a.s. winter pas beta len. Kredietservice altijd moge lijk. Het Bontpaleis. Hoogstraat 153, Rotterdam-C., telefoon 010-143337. Reisgeld terug bij koop!!! RECTIFICATIE Aankondiging interieur Vijf Meiplein Ziet zich genoopt wegens het ontbreken van een opvolger, de beëindiging van het bedrijf aan te kondigen en over te gaan tot een totale korting OPHEFFINGS UITVERKOOP met toestemming van de overheid BOLLEN PELLEN MEISJES en JONGENS gevraagd DOOR FA. G. LUBBE ZN. LISSE Aanmelden Oegstgeest. Rhijnzichtweg 62. voor vervoer wordt gezorgd. MEDEDELING Tijdens de gehele bouwvakvakantie blijft ons bedrijf geopend voor de bekende service en dienstverlening. LOODGIETERSBEDRIJF CENTRALE VERWARMING (OOK ONDERHOUDSABONNEMENT) Beschuitsteeg 8-12 LEIDEN Telefoon 122306* RESTAURANT 't KARREWIEL vraagt een 5-daagse werkweek, goede beloning. Zich te melden: Steenstraat 55. Tel. 071-131851 Bouwmaterialen van Dijk en Co. Ook tijdens de bouw vakvakantie staan wij geheel tot uw dienst Vandaag gebeld, vandaag besteld. Geopend ma/vrij 7.30 - 5 uur zat 8 - 1 i

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19