Halve eeuw Ernst Sillem Hoeve tammnzmiB Publiek Praatpalen voor rijksweg 44 en 4 Mercury, Warmte slaat toe bij paalzitten TOUR de betrouwbare VRIJDAG 2 JULI 1976 Zondagmorgen half 11 wordt weereen protestantsegezinsdienst gehouden in de kapel van het mari nevliegkamp Valkenburg. Er zul len drie kinderen worden gedoopt. Voorganger is ds. H. A. Schepers, vlootpredikant. De Gereformeerde Sociale Aca demie in Ede heeft de naam "De Vyverberg" gekregen. In de naam geving is gezocht naar een relatie met Groen van Prinsterer, omdat het dit jaar honderd jaar geleden is dat hij stierf en de rijksoverheid dit jaar besloot deze academie te sub sidiëren. Het huis van Groen stond in Den Haag aan de Korte Vijver berg. Morgen wordt in Spaarndam (bij Haarlem) de eerste van zeven za terdagse kunstmarkten gehouden. Tijdens de markturen zal de Oude Kerk open zijn voor bezichtiging en voor bijwoning van een concert. Bezoekers kunnen in het naastlig gende dienstgebouw, tegen beta ling, soep, broodjes, koffie, thee en dergelijke verkrijgen. Leden van de hervormde gemeente zorgen voor ontvangst en toezicht. In een brief aan de plaatselijke kerkeraden deelt het moderamen (dagelijks bestuur) van de her vormde synode mee, dat het in stemt met het besluit van de Raad van Kerken in Nederland om zich te stellen achter de actie van de stichting Hulp Noord-Ierland. De actie wordt gehouden van 13 tot 17 september. De bedoeling is, dat op vrijdagavond 17 september kerk gebouwen van 7 uur tot ongeveer half 10 open zijn voor het afgeven van giften. De actie heeft ten doel, een meerjarenprogramma moge lijk te maken van ontmoetingswe- ken van rk en protestantse Noord- ierse kinderen in ons land en daarop aansluitend gemeen- schapswerk, speciaal op de jeugd gericht, in Noord-Ierland zelf. Voor een vijfjarenplan is een bedrag van 7.5 miljoen nodig. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Almkerk G. Heikoop Herwijnen; aangenomen naar Neerlangbroek kandidaat J. Kommers Groenekan, naar Alk maar (ziekenhuispredikant) S. Eu- verman Warffum-Breede, bedankt voor Doorn A. J. de Jong Leiden (herhaald bericht). De rk bisschoppen van Cuba hebben in een brief verklaard, dat* evangelisering de sleutel is tot een nieuwe maatschappij. Het evange lie mag niet worden geïdentificeerd met een bepaalde cultuur. Het is in staat alle gemeenschappen en cul turen te doordesemen zonder er ondergeschikt aan te worden. Nu internationaal ontmoetingspunt voor vorming en recreatie LAGE VUURSCHE - Morgen wordt in - wegens de vakan tie - kleine kring herdacht, dat op de dag af vijftig jaar geleden de Ernst Sillem Hoeve, het landelijke trefpunt van het Christelijk Jongeren Verbond in Lage Vuursche, open ging. Staf en gasten zullen daarbij gebruik maken van een tijdelijke behuizing op een hoek van het lommerrijke ter rein. Er wordt hard gewerkt om het hoofdgebouw vóór 6 november compleet verbouwd en heringericht te hebben. Op die dag zet de vernieuwde Hoeve, die zich heeft ontwik keld tot een internationaal ontmoetingspunt voor vorming en recreatie, uitgaande van het CJV en de Young Men Christian Associsation, haar deuren officieel open. De aandacht die het CJV deze week aan het goudeh jubileum van de Hoeve schenkt, komt niet voort uit de behoefte het verleden te roman tiseren. Voorzitter C. van Eysinga: "Rondom dat huis hebben mensen een droom ontwikkeld, en nóg, die voor onze toekomst van belang kan zijn. Die droom kreeg vorm in va kantieweken, in activiteiten voor werklozen, in de inschakeling van honderden jonge vrijwilligers - alle verhalen over professionalisering ten spijt, in ontmoeting en samen werking tussen mensen van ver schillend geloof en in het plan voor een Ernst Sillem Hoeve als interna tionaal centrum. Het huis is niet veel anders dan tal van andere cen tra in de wereld, maar op de een of andere manier heeft de droom waarvan het evangelie spreekt en die het "rijk van God" heet, daar mensen geïnspireerd en in bewe ging gezet". Recreatie en studie Al in 1907 werd in het bestuur van het CJV de wens geuit, een vakan tiepension voor bondsleden op te zetten. Daarbij werd niet alleen gedacht aan recreatie in de zomer maar ook aan bezinning en studie. Lange tijd maakte men gebruik van buiten huizen van anderen in Utrecht en Gelderland en het duurde tot 1926 voordat het Verbond het waagde een eigen ontspanningsoord aan te kopen. Het was het voormalige stalgebouw van de buitenplaats Prins Hendrik-oord in Vuursche, een groot en hecht huis, 30 meter lang en breed, met twee flinke ne vengebouwen en een wei, groot ge noeg voor een sportveld, en omge ven door acht hectare bos en park. De Amsterdamse architect A. In- gwersen maakte er in korte tijd een modern jongemannentehuis van. Op zaterdag 3 juli 1926 werd het stalgebouw heropend als Ernst Sil lem Hoeve, genoemd naar de pen ningmeester van het Verbond die wel had gedroomd van een eigen huis maar die de realisering ervan niet meer meemaakte. Zijn zoon Albert was al penningmeester toen het huis werd aangekocht. Dienstverlening In de crisis van de jaren 30 bewees de Hoeve hoe zij haar dienstverle nende functie ernstig nam. Tussen 1933 en 1939 werden tiental len werk-leerkampen voor werklo zen georganiseerd, waaraan per week 50 jongeren deelnamen. De leden van het Verbond brachten een groot bedrag voor hun werk loze medeleden bijeen en ook be taalden vele afdelingen reiskosten en zakgeld. Van het stalgebouw van de buitenplaats Prins Hendrik-oord i een voor die tijd "modern jongemannentehuis." Het wordt nu internationaal centrum voor vorming en recreatie. Die werkkampen hadden een dui delijk omlijnd programma. Het werkplan voor 1934 bijvoorbeeld zag er zo uit: vergroting van een huiskamer op de Hoeve, rooien van struikgewas in het park, banken en tafels maken voor een jongens kamp, onderhoud van park en Hoeve, huishoudelijke diensten, bindwerk voor bibliotheken, kas ten, tafels en lessenaars maken voor de afdelingen van het Ver bond, een model-lessenaar voor de provinciale bondsdagen, tafels en matrassen voor het kamp in Huls horst, meubilair voor openlucht samenkomsten op de Hoeve, uit- neembare gebouwtjes voor CJV's en troeplokalen en blokhutten voor knapenverenigingen. Duizenden jongeren hebben in die tijd onuitwisbare indrukken van de Hoeve meegekregen en nog zijn er velen die zich deze ervaring herin neren als een verademing in een somber bestaan. Eind 1940 namen de Duitsers het gebouw geheel in bezit. Bij de be vrijding was er weinig meer van over. Begin 1946 gaven de Canade zen het terug. Het geraamte stond er nog. Veel was moedwillig ver- "Dure" groepen In 1959 en 1960 had een grondige verbouwing plaats, die het moge lijk moest maken, in de Hoeve, waar voor meer dan 100 mensen slaapgelegenheid was, met meer groepen tegelijk te werken. De verhuringen namen niet alleen toe maar werden ook gevarieerder. Op het ogenblik herbergt de Hoeve nogal wat "dure" groepen. Dat is hard nodig om het andere werk te kunnen voortzetten. Annie Wassink-Ibbenhorst (45), die nu de directie voert, laat echter niet na, de gasten te vertellen dat ze door hun verblijf in het huis een belangrijk stuk werk van het CJV mogelijk maken. "Dit huis heeft ook als functie om voor de toekomst de andere aspec ten van de doelstelling te kunnen garanderen. Groepen-van-buiten laten wij zien, wat het CJV allemaal doet. Alle dagen worden wij er wel op aangesproken, en de bladen van het Verbond gaat hier van hand tot hand". Het eigen CJV-werk, dat een ruim evangelisch uitgangspunt voor staat, maakt 35 procent uit van de totale jaarlijkse bezetting van de Hoeve. Dat zijn kaderweekends, landelijke bijeenkomsten van staf en bestuur, zomerweken, gasten- dagen en bijeenkomsten van de Vereniging van Sillem Hoeve- Vrienden en van oud-leden. De vormingscursussen van de Neder landse Spoorwegen bezetten 20 procent van de jaarlijkse capaciteit en de resterende 45 wordt ingeno men door sterk uiteenlopende groepen. Hoezeer de Spoorwegen het op prijs stellen ook in de toe komst het huis te kunnen gebrui ken, bleek wel uit het aanbod van NS in 1961 om voor de eerstvol gende tien jaar het optierecht voor 2000 mandagen per jaar te kopen voor 50.000. Allerlei opleidingen vonden hun weg naar deze ideale plek in Vuur sche, maar ook het kabinet voor spoedberaad in een rustige omge ving. De Ernst Sillem Hoeve, die in deze halve eeuw ontelbare mensen heeft "aangestoken", om, zoals de jubi leumuitgave van het blad "Inklu- sief' zegt, op naar medemensen te kijken, om zich als vrijwilliger of staflid in te zetten in een jongerengroep of een vakantieweek of om een stukje be zit af te staan voor het werk van het CJV, de uitbouw van de Hoeve of hulp aan mensen in nood, deze Hoeve gaat met vernieuwd elan door. Omdat geschiedenis ver plicht. Mensen kunnen zich door het verleden laten inspireren met het oog op de toekomst. Hoewel hij trots is op het huis en zijn nieuwe mogelijkheden zit voor Aad Kik (36), die er enkele jaren di recteur van is geweest, de kwaliteit van het werk beslist niet alleen in de accommodatie en het menu. "De meerwaarde zit in de persoonlijke aandacht voor de mensen die hier komen", liet hij een redacteur van "Inklusief' opschrijven. "En daarin probeer je steeds weer de ge lijkwaardigheid in stand te houden. De bedrijfsmanager en de politicus zijn hier niet belangrijker dan het gezin-op-vakantie of de onwennige deelnemer aan een jongerenwee kend". Als het dit jaar 6 november is, heeft het CJV voor 3.5 miljoen in bouw en verbouwing op het terrein van de Hoeve geïnvesteerd. Maar dan is die ook weer een up to date trefpunt geworden, dat naar de nu en in de toekomst geldende normen ge schikt is voor veelzijdig gebruik. Geen stilstand Expansie hoeft niet te leiden tot verzwakking van de grondslag en aantasting van de intimiteit en de eigen sfeer. De leiding van het CJV heeft altijd de gedachte verdedigt., dat het Verbond zich met een bezit als de Ernst Sillem Hoeve niet kon ver oorloven stil te staan. Dat veroor zaakte weieens spanningen. Som migen waren beducht voor een ombuiging van de traditie in hvper-zakelijke richting. Toch waren er steeds weer mensen die deze vrees wel konden onder kennen, maar die zich, als het erop aankwam, door visie lieten leiden. Als hun voorbeeld navolging krijgt - en er zijn voldoende tekenen dat dit gebeurt, kan de Hoeve haar sleutelfunctie in het eigen werk en in de dienstverlening naar buiten blijven vervullen. S. J. DE GROOT De warmte heeft al aardig huis gehouden onder de deelnemers aan de paalzitwedstrijd op de Kagerplas. Er zijn er nu nog maar vier over van de elf die woensdagavond om acht uur met veel bravour aan hun avon tuur begonnen. Ik noem even de namen van de zeven die het onder deze tropische omstan digheden niet meer zagen zit ten: Peter van Asselt (Kaag dorp), Rob Vrowijn (Den Haag), Kees Beukering (Tilburg), Jan Valentijn (Zaandam), Frits Ma- tije (Amsterdam), Piet van Schie (Euitenkaag) en Dirk Huyberts (Buitenkaag), die af gelopen nacht heeft afgehaakt. De vier doordouwers zijn: Aad v.d. Berg (Abbenes), Dirk v.d. Berg (Roelofarendsveen), Peter van Schie (Buitenkaag) en Henk Steenbeek (Hazerswoude-dorp), die met zijn 46 jaar de oudste van het stel is. Hy heeft als persoonlijk zitrecord 88 uur achter zijn naam staan. Zijn vrouw hoopt dat spruitenplukker Steenbeek het dit keer niet zover zal schoppen. "Het is toch véél te gevaarlijk wat hij daar doet", vertelde ze mij, "ik hou mijn hart vast. Hij moet het opnemen tegen een paar jonge kerels, als dat maar niet mis loopt. Ik heb hem nog proberen tegen te houden maar ja, hij is zo eigen wijs als 'ie groot is. Bovendien pakt hij het in deze race hele maal verkeerd aan. Als zijn tegenstanders in slaap dreigen te vallen gaat hy ze wakker zit ten schreeuwen. Op zo'n manier win je toch nooit. Nee. Henk kan maar beter van die paal af komen". Er zit mevrouw Steenbeek nog iets dwars. Ze heeft bij geruchte vernomen dat de gerenom meerde paalzitters Dirk en Aad v.d. Berg (resp. nr. 2 en 4 op de Nederlandse paalzitranglyst) dik zijn betaald voor hun deel name. "Toen Hannes de Jong (Ned. kampioen red.) besloot niet mee te doen moest deze wedstrijd toch gered worden. Daarom hebben ze die twee op getrommeld om zodoende toch nog een beetje spanning er in te houden. Als dat zo is vind ik het een misselijke streek. Dan had mijn man ook geld moeten krij gen. Maar die heeft geen cent Organisator Ton Diepenhorst ontkent dat Aad en Dirk geld is toegestopt. De belangstelling voor de paal- zitwedstryd valt tot nu toe zwarr tegen. "Daar komt dit weekeinde verandering in", voorspelt Diepenhorst. "Het gaat zaterdag en zondag gega randeerd storm lopen". ®@©ff CtoSMIfil Affin)§tf©[r<a]<8)« Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. Automobilisten die in de komende maanden pech krijgen op rijksweg 44 (Den Haag-Amsterdam) kun nen op snellere hulp rekenen nu de ANWB op dit traject nog voor de bouwvakvakantie 23 praatpalen in gebruik neemt. Over een paar maanden, waar schijnlijk in september, gaat dat ook gelden voor rijksweg 4, vanaf de splitsing met rijksweg 44 (bij Weteringbrug) tot aan Leidschendam.Op dit traject De vijf die gistermiddag nog zaten. Inmiddels reste ren er nog vier. komen 24 praatpalen te staan, die per stuk ongeveer 70.000 gulden kosten. Dat vertelde mij deze week de heer A. C. Dona bij de inge bruikname van Nederlands grootste wegenwachtstation in Badhoevedorp, waarvan hij dis trictschef is. "Op beide snelwe gen reed tot nu toe wel regelma tig een patrouille van ons", ver telde hij, "maar die moest het steeds van toevaltreffers heb ben. Daardoor kon het wel eens gebeuren dat automobilisten een paar uur moesten wachten voordat er hulp kwam opdagen. Dat is binnenkort verleden tijd". Het nieuwe station in Badhoe vedorp is nummer elf in de rij van dertien die er in totaal zul len worden gebouwd. Er komt er nu nog een in Assen en in Capelle. Langs de Nederlandse snelwegen staan nu in totaal zo'n 1500 praatpalen. Nog veel te weinig volgens ir. J. Barkhof, directeur van de ANWB- hulpverlening. "De provincies Groningen, Drnthe en Zeeland Nederlands grootste wegenwachtsta- zitten nog steeds zonder en daar willen we toch wel snel veran dering in gaan brengen. Boven dien wordt er momenteel op provinciaal niveau gepraat over de vraag of het een haalbare kaart is om in de toekomst ook langs de provinciale wegen praatpalen te plaatsen". Bij de bouw van het ANWB- station in Badhoevedorp is al rekening gehouden met een eventuele toekomstige uitbrei ding. Nu nog worden vanuit de radiokamer 138 palen in de ga ten gehouden maar de door Phi lips en de technische dienst van de PPT ontworpen technische apparatuur kan desnoods wor den afgestemd op 1000 praatpa len. In het district Badhoevedorp, waaronder ook Leiden en om geving en de kust- en bollen streek valt, zitten 64 wegen wachters in ploegendienst op de weg. Joop Zoetemelk gaat dit jaar de Tour de France weer niet winnen. Dat is de rotsvaste overtuiging van oud-wielrenner Arie van Wetten uit Lisse die in 1958 ook van de party was in Frankryk en daar onder tro pische omstandigheden meestreed aan de zijde van o.a. Wim van Est en Woutje Wagtmans. Waarom Zoe temelk de slag weer gaat missen vertelt hy volgende week in deze rubriek. Na hem komen nog andere be kende oud-wielrenners hun me ning geven over de kansen van de Nederlanders in deze Tour de France. Zo sprak ik ook met oud- wereldkampioen achter de moto ren Arie van Houwelingen uit Sas- senheim en kunt U ook de mening verwachten van trouwe Zoetemelk-supporters uit Rijpwe- tering, die vol goede moed zijn dat Joop eindelijk hun droom werke lijkheid zal laten worden. ADVERTENTIE Op het w Mercury buitenboordmotor brengt U waar U wilt. Zuinigen veilig. Ga gelijk eens ki|ken bij Uw erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. Oik Sctieltinö®'5° 1 TeietoonOT^^^^^^ *°9eTBe!5oïn07I.1^ Katwijkse spaarbank niet zelfstandig KATWIJK - De "Spaarbank der gemeente Katwijk" wordt niet zelf standig. De gemeenteraad van Katwijk ging er tijdens zijn verga dering van donderdag met 6 tegen 13 stemmen niet mee akkoord dat deze gemeentelijke instelling een zelfstandige stichting wordt. De voornaamste reden die de tegen stemmers tegen het voorstel aan voerden was dat zij niet wilden dat de gemeente Katwijk nog driejaar na het zelfstandig worden garant zal staan voor de uitbetaling van door spaarders ingelegde spaargel den. Dat risico vonden zij te groot. Daarnaast werden door de tegen stemmers argumenten aangevoerc als het weinig democratische ka rakter van een stichting (welke vorm de bank zou krijgen) en de verminderde zekerheid voor het personeel dat door de omvorming ambtenaar-af zou worden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17