Smokkelen met succes voor drie FILMS DEZE WEEK Haanstra wil met "Dokter Pulder via de Berlinale doorstoten The Genius soms leuk maar wel langdradig King Kong stierf weer PAGINA 16 Verheerlijking "Benji" bij kinderfilm Titel: Benji. Bioscoop: Trianon, alle leeftijden. Het lijkt me toch allemaal wel wat overdreven, die Benji- verheerlijking. Toegegeven: of de hond is super-intelligent, of hij heeft een uitstekende trainer gehadMaar om nou met de hele familie naar dit "kassucces" te trekken, nee. Ber\ji pretendeert een "familiefilm" te zijn. maar kan niet anders dan alleen maar door kinderen leuk gevonden worden. Het is te overdreven om erin te trappen. "Bepji" wordt gespeeld vanuit het ge zichtspunt van het hondje. Moeilijk voor het beestje na tuurlijk, hij slaagt er deson danks in zonder te praten een heleboel duidelijk te maken. Maar na hem een half uur lang over het scherm te hebben zien draven heb je er wel genoeg van. Bovendien is de filmmu ziek even monotoon als irritant. Het verhaal zelf behelst ook al veel te weinig om met de hele familie te willen zien. Het gaat tenslotte om het hondje, maar daarom is het des te aardiger als het verhaaltje ook wat leuk in elkaar zou zitten, want een hondje alleen is lang niet ge noeg, hoe slim en hoe leuk ook. Benji leidt een vrij leventje. Hij heeft een groot aantal vrienden, maar geeft de voorkeur aan een zwerversbestaan. Hij overnacht in een oud, leegstaand huis. De kinderen van een plaatselijke huisarts willen Ber\ji vreselijk graag opnemen, maar pa zegt nee. Als Benji zich tenslotte ontwikkeld tot een speurder en redder-in-nood mag Benji na tuurlijk blijven. Zo simpel als 't maar kan. MIEP DE GRAAFF VRIJDAG 2 JULI 1976 We schrijven: Tijuana in Mexico tijdens de "drooglegging" van de Verenigde Staten. Een ze kere Claire verdient haar brood met het zingen van dubieuze liedjes in een al even dubieus café, waar de duistere gasten weinig waardering voor haar opbrengen. Een poging om met behulp van haar vriend Walker mensen uit Mexico naar de VS te smokkelen loopt op niets uit. Gelukkig voor het tweetal dient een derde compagnon zich aan en gedrieën besluiten zij zich bezig te houden met het smokkelen van drank naar de VS, waar whisky en gin op dat moment geliefder zijn dan wat ook. En dan begint het grote avontuur, waarin Liza Minelli (Clair), Burt Reynolds (Walker) en Gene Hack- man (Kibby) letterlijk verzeild ra ken. Met de "Lucky Lady", een zeilschip, dat betere tijden heeft gekend, sjouwen zij over de wate ren om drank te bemachtigen en dit illegaal te verkopen. Gedwars boomd als zy worden door de kustwacht en een zekere McTea- gue, een heerschap, dat via zijn connecties met Maflaleden zo'n beetje de alleenheerschappij in het omstreden gebied heeft, is niets hun te veel om toch hun portie al coholica te versjacheren. Een dolle komedie, die het midden houdt tussen "The Sting" en "Butch Cassidy and the Sundance Kid". Maar natuurlijk is het alle maal nog nèt even anders, al zijn er aanknopingspunten genoeg. Liza Minelli, die haar roem te danken heeft aan de film "Cabaret", speelt een heerlijke rol van de dolle meid, die verliefd wordt op haar beide compagnons. Ze sleept ze met haar doordrijven bijna naar de onder gang weliswaar, maar als het erop aankomt gaat ze voor beiden door het vuur. Burt Reynolds is goed als de mooie, maar onhandige en wat dommige jongen, die het zonder het brein van Kibby niet zou klaarspelen. Gene Hackman moet als Kibby listen verzinnen en het verstand laten ze gevieren boven de zenuwen als het op daden aankomt. Een lollige film, waarin de harde realiteit van het smokkelaarsleven meteen knipoog wordt bekeken, maar waarin te- Het illustere smokkeltrio: Burt Ri vens de wrede kanten van het "vak" niet worden vergeten. Ontzettend leuke vondsten maken van "Lucky Lady" een zeer aan trekkelijke film, ongecompliceerd, maar zeker niet onbenullig. Een produktie, die je laat geloven, dat échte misdadigers beslist niet altijd de overwinning behalen, ook al hebben zij meer pijlen op hun boog. molds, Liza Minelli en Gene Hackmc Een produktie ook, die de toe schouwer de kant van de zwakste doet kiezen, juist om zijn originali teit, waarmee hij zijn vijand te lijf gaat. Dat die zwakste aan het slot de sterkste wordt en als het ware een vrijbrief krijgt voor dezelfde mis dadige praktijken, is misschien een zwak puntje. Maar het zou geen komedie zijn, wanneer het publiek daarvan een punt zou kunnen ma ken. En daarvoor heeft regisseur Stanley Donen door zijn aanpak wel gezorgd. Titel: "Lucky Lady"; regie: Stan ley Donen; hoofdrollen: Liza Mi nelli, Burt Reynolds en Gene Hackman; theater: Lido, 14 jaar. AN NE MI EK RUYGROK. "The Genius"; hoofdrollen: Te rence Hill. Miou-Miou en Patrick McGoohan; regie: Damiano Da- miani; theater: Luxor; leeftijd: 14 jaar. Opgepast, laat u niet bedotten! Op de advertenties voor de film "The Genius" staat weliswaar in koeie- letters de naam van topregisseur Sergio Leone. Wanneer u echter nogmaals kijkt leest u dat de regie van deze film niet in zijn handen rust. De vrij onbekende handen die "The Genius" "vormden" behoren toe aan Damiano Damiani. Ook bij de presentatie van de medewerkers aan het begin van de film wordt weer gespeculeerd op Leone, wiens naam publiek naar de bioscoop moet lokken, maar wiens aandeel onzichtbaar is. Na die teleurstelling te hebben verwerkt, valt te conclu deren dat "The Genius" niet eens zo'n onaardige film is. Het op zich aardige verhaal met een verrassend plot levert best komische scènes op, maar het duurt allemaal wat te lang. Ook acteur Terence Hill, die samen met Bud Spencer een be faamd duo in spaghetti-westerns vormde, is niet op zijn best. Hij kwjjt zich door op vele spaghetti- westerns gebouwde routine be kwaam van zyn taak, maar erg geïnspireerd is zijn spel bepaald niet. Ook componist Ennio Morri- cone, die met zijn muziek voor de film "Once upon a time in the west" van Leone veel faam verwierf, kan zich door "The Genius" niet tot de grootste daden laten verleiden. Re gisseur Damiano Damiani tenslot te, doet het van allen beslist niet het onaardigst. Hij komt met een paar verrassend gefilmde scènes voor de dag. De langdradigheid is dan ook niet in de eerste plaats aan hem te verwijten, maar eerder aan het rou- tinieuze spel van Hill, die zich bij Leone blijkbaar meer in zijn ele ment voelt. BART JUNGMAN BERLIJN (CSP) - Voor Bert Haanstra betekenen de ruim 34 graden, die Berlijn even hard teisteren als de rest van West-Europa, nog eens extra zweetdruppels op de dag dat zjjn "Dokter Pulder" zijn entree buiten het Nederlandse taalgebied gaat maken. De even grijze als sportieve emi nentie van onze film, die de helft van zijn zestig levensjaren achter de camera en in de regiestoel heeft doorgebracht is een heel oude be kende 'op de Berlinale. Ze kennen hem daar al sinds 1958, toen hij met "Glas", dat twee jaar later een Oscar zou krijgen, een Zilveren Beer ver overde en na een kritiekprijs voor "Zoo" in 1962 lag er zelfs een Gou den Beer voor Haanstra klaar, toen Door J. A. Frenkel twee jaar later "Alleman" bekroond werd. Klaterend applaus dus voor onze landgenoot, wanneer op de ope ningsavond van de 26ste interna tionale Festspiele Berlin bij het voorstellen van de prominenten in de zaal de schijnwerper op hem en de hem vergezellende actrices Dora van der Groen en Manon Alving wordt gericht. Het chauvinistische publiek in het Zoo Palast klapt ech ter het hardst voor een stralende, geheel in het zwart geklede Hilde- gard Knef en de geliefde acteur- regisseur Helmut Kauter, die bei den een zware ziekte te boven zijn gekomen. En dan dat burgemeester Schütz sinds enige jaren zijn ope ningswoord al niet meer heeft kun nen afstemmen op een betreu- 'renswaardige afwezigheid van films en vertegenwoordigers van achter het IJzeren Gordijn, ligt het voor de hand, dat de vele Russen, Bulgaren, Polen, Joegoslaven en Hongaren, die uit hun isolement zijn gehaald, met nadruk worden verwelkomd. Kwart eeuw Een van de grootste frustraties van festival-leider Alfred Bauer is met het doorbreken van die barrière verdwenen en daarom kan hij na ruim een kwart eeuw vechten voor zijn Berlinale als gelijkwaardige van het Cannesfestival met opge heven hoofd afscheid nemen. De kleine man met de energieke kin duikt na zoveel jaren praktische problemen nu de filmwetenschap in; Wolfgang Donner (eveneens met dr. voor zijn naam) volgt hem op. Hij zal het niet gemakkelijk krijgen om zijn festival op peil te houden; er zijn er jaarlijks honderden over de gehele wereld en het aantal kwa liteitsfilms is gering. De producen ten zijn er nog niet altijd happig op in de periode tijdens welke zo'n fes tival plaatsvindt van hun toekom stige kassuccessen afstand te doen. Aan de andere kant tonen zij zich gaarne bereid films ter beschikking te stellen, die wat extra publiciteit best kunnen gebruiken. Iedere se lectie is dan ook een compromis, waarbij allerlei factoren van com mercie, artisticiteit en niet zelden ook politiek een rol spelen. De primeur, waarop ieder festival zich zo gaarne beroept, is al lang een betrekkelijke zaak geworden. Van de 22 films, die zijn ingezet in de strijd om de Zilveren en Gouden Beren, hebben verschillende reeds een bioscoop-roulement achter de rug. Zoals bijvoorbeeld Truffauts 'TArgent de Poche" en Nicholas Roegs "The man who fell to earth" en dan ook "Dokter Pulder zaait papavers", waarmee Haanstra (in Duitsland "Besuch für dokter Pul der", in Engeland "When the Pop pies bloom again", in Frankrijk "Le docteur Pulder sème des pavets") op een internationale markt mikt. De ontvangst bij het publiek, dat zaterdagavond het Zoo Palast voor de helft vulde, was welwillend, maar het tijdstip was niet gunstig en ook bij de twee voorstellingen in het Gloria Palast speelde het tropi sche weer de belangstelling parten. Haanstra wacht de uitspraak van de jury, waarvan de regisseurs Shiyi Terayma uit Japan en Jerzy Kawa- letrowikz uit Polen deel uitmaken zonder al te veel verwachtingen rustig af. Behalve regisseur is hij ook producent van de film en tot dusver is hij er zo redelijk uitge sprongen dat hij al weer denkt aan een volgend werkstuk. Nu zou het een komi-tragedie moeten worden met het accent op het komische en zijn vrien Anton Koolhaas is al druk bezig met een scenario, dat helaas vertraging ondervindt door een ernstig verkeersongevaal waardoor het gezin-Koolhaas is getroffen. Inmiddels toont Bert Haanstra zich een trotse vader, nu zoon Rimske na zijn leerschool als regie-assistent bij Nikolai van der Heyde ("Help! de dokter verzuipt") Frans Weisz ("Rooie Sien") en zijn vader ("Dok ter Pulder") zijn eerste korte CRM- film heeft afgeleverd: "Duizend zie len", over een dorp dat zijn dui zendste inwoner krijgt. Er is dus een redelijke kans dat de t Kees Brusse met Ton Lensink in "Dokter Pulver zaait papavers", waarmee Bert Haanstra op Be rlijn mikt. Vandaar dat Bert zich op een ont vangst na de film bij consul- generaal Ritter daarover optimis tisch uitliet. Optimisme ook bij Dora van der Groen, de onvergete lijke Mies in "Dokter Pulder", die kritisch op haar volgende filmrol wacht ("Nee, nooit meer toneel"!) en bij Manon Alving, die na haar Tsjechow-successen op de plan ken, met echtgenoot Jaap van Maarleveld en reisbeurs van CRM een langdurig cultureel kijkje ach ter het IJzeren gordijn gaat nemen. Die reis hopen zij dan over water te maken met zijn eigen botter, maar de Russische wateren zijn al taboe verklaard Blijvers Camera - "De tien geboden", een monsterproduktie die tot de klassieken behoort. Studio - "One flew over the cuckoo's nest", een van de weinige films die je écht gezien moet hebben. En het lijkt erop, dat de belangstelling voor deze produktie nu een beetje af neemt, gezien de verhuizing yan Lido naar het kleinere Stu dio. Wie Jack Nicholson' en Louise Fletcher in formidabele rollen wil zieh, moet zich dus haasten. Kindermatinee Camera - "Tarzans jungle boy". Rex - "Honderd en een Dalma- tiërs". Nachtfilms Rex "Olijke ontucht in de Franse Alpen", van de Alpen in Tirol nu de bergen in Frankrijk, waar ontucht ook al welig tiert. De dames en heren leven er als God in Frankrijk tenminste op los. Goede films in an dere steden "Taxi driver" met Robert De- niro, Calypso, Saskia, Amster dam, Calypso I, Rotterdam. "La grand bourgeoisie" met Catherine Deneuve, Kriterion, Amsterdam. "Twee Russische weken" in 't Venster, Rotterdam. "The rocky horror picture show" Lijnbaantheater, Rot terdam. Haagse bioscopen Apollo - "Grizzly", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur, 18 jaar. Apollo 2 - "Azen zijn troefdag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. 2.30, 4.45, 7.30 en 9.45 uur, 14 jaar. Asta - "Het vergeten conti nent", dag. 2.30,7.15 en 9.30 uur. zo. 1.30,4.00,7.15 en 9.30 uur, 14 jaar. Bijou - "The fortune", dag. 2.00, 7.30 en 9.45 uur, zo. ook 4.15 uur, 14 jaar. Calypso - "Fantasia", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.45, 4.15, 7.15 en 9.30 uur, al. Camera - "Sherlock Jones", dag. 2.00, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. al. Cineac - "Diamonds are fore ver", dag. 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. Corso - "One flew over the cuc koo's nest", dag. 2.15, 6.45 en 9.30 uur, zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, 18 jaar. Du Midi - "The Poseidon ad- venture", dag. 8.15 uur, vr., zat. en zo. 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. Euro - "Aardbeving", dag. 1.30 en 7.45 uur, zat., zo. en woe. 3.45 en 7.45 uur, al. Metropole - "The Hinden- burgh", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, 14 jaar. Odeon 1 - "Benji", dag. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.30 uur, al. Odeon 2 - "Maak 'm soldaat", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, al. Odeon 3 - "Hannah queen of vampires", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur. zo. ook 4.45 uur, 14 jaar. Odeon/The Movies - "La femme de Jean", dag. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. ook 4.45 uur, 14 jaar. Olympia - "Butch Cassidy and the Sundance Kid", dag. 2.00 en 8.00 uur, 14 jaar. Passage - "The genius", dag. 2.00, 6.45 en 9.30 uur, zat. en zo. 1.15, 4.00, 6.45 en 9.30 uur, 14 jaar. Réx - "Vlucht naar de Heksen- berg", dag. 11.30,1.30,3.30,5.30, 7.30 en 9.30 uur, al. Royal '70 - "Naakt op de lief- desmarkt do., zat. en zo. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, vrij. 2.00 en 6.45 uur, ma. 2.15 en 8 uur, di. en woe. 2.15 uur, 18 jaar. Royal - "De karate brigade", ma., di. en woe. 2.15 en 8.00 uur. do., vr. en zat. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.45, 7.00 en 9.30 uur, 18 jaar. Studio 2000 - "Stavisky",.dag. 7.00 en 9.30 uur, do., vrij., ma. en di. ook 2.00 uur, 18 jaar. De Uitkijk - "De laatste vrouw", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, 18 jaar. •k De vervaarlijk uitziende King Kong-pop wordt i delscentrum bij geschminkt. Op dit moment moet je je echt een weg banen door de monsters, die de bioscoop bij tientallen de vrije loop laat. Terwijl de zwartwit-"King Kong" uit 1933 zich nog met alle beschikbare klauwen aan de pro jectoren vasthoudt en daar ruim publiek applaus voor krijgt, wordt aan zijn herrijzenis in kleur hard gewerkt. plannen voor een „ramek", "rema ke", men heeft tenslotte de handen min of meer ineen geslagen. Het karwei moet toch al meer dan vijf tig miljoen gulden kosten en dan kan je beter hutje bij mudje leggen. Deze week werd één van de meest spectaculaire opnamen voor de film in New York gedraaid. De om vangrijke gorilla moest na een val van 110 etages aan de voet van het World Trajie Centre de laatste adem z zijn "val" van het wereldhan- uitblazen vlak naast het fragile fi guurtje van Jessica Lange. Het gevaarte van schuimrubber was overigens zo groot, dat het hier. en daar bezwaarlijk bleek het op daken en luifels te plaatsen. De echte val wordt in een Hollywoodse studio voorbereid. De oorspronkelijke "King Kong" kostte maar een kwart miljoen dol lar. Het amusement van de nieuwe film, zal naar ment hoopt het tach tigvoudige bedragen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16