Alleen nog schijngevechten in de Ronde van Frankrijk Roeiers van Njord bij favorieten Hoogendoorn loopt zonnesteek op Vrij spel Hoving stelt kandidatuur Schuiten: "Ik heb alleen maar pech* Kuiper forceert belangrijkste aanval; Maertens wint weer rit Hordijk nu leider in Avondzesdaagse BLITZ VRIJDAG 2 JULI 1976 MULHOUSE - Co Hoogendoorn. ee knechten in de Raleigh-formatie v. Post, is het slachtoffer geworden warmte. De Volendammer, die zich al enkele dagen niet lekker voelde, ging bij de beklim ming van de eerste berg van enige importan tie. de col du Calvaire, in de hitte ten onder. Hoogendoorn liep een zonnesteek op en werd r Mulhouse gebracht. n Hoogendoorns opgave laar hem niet zag in de bezemwagen, vond de Noordhollander na af loop in de verlaten ziekenwagen bij de finish. Hoogendoorn was ondanks het helse kabaal van de Franse microfonisten in diepe slaap gevallen. De ploegleider "Co was al een paar dagen aan i de ambulance i Peter P<5st, die wel x op de hoogte i an de het sukkelen. Veel hoofdpijn met als gevolg Peter ook weinig eten. Voor de start had hij nog om aspirines gevraagd, maar als je slecht slaapt en weinig eet, red je het ook met aspirines niet". Piet van Katwijk, die in Mulhouse achter winnaar Freddy Maertens en Jacques Esclas- san als derde eindigde, werd door de jury ge- deklasseerd naar de 44ste plaats, omdat hij in de eindsprint aan truien van zijn collega's had getrokken. Hij kreeg tevens 100 francs boete en dertig strafseconden. De winnaar van de rit van vandaag, die in Divonne-les-Bains eindigt, krijgt van de plaatselijke VW een gratis 8-daags verblijf in dit küroord aangeboden. De 40-jarige Raymond Poulidor, die de grootste populariteit geniet, krygt de me daille van de stad Divonne. omdat hij een groot voorbeeld is voor de Franse jeugd. Jose de Cauwcr is de rekenmeester in de equipe van Peter Post. De Belg berekende, dat de Raleigh's al bijna vijftienduizend gul den hadden verdiend. Alleen de formatie van Freddy Maertens komt tot een hoger totaal, zij incasseerden ruim vierduizend gulden meer. Omdat Roy Schuiten niet in de groep ve detten kon aanschuiven verspeelde de Neder lander zijn vyfde positie en duikelde naar de 28ste plaats. Bert Pronk ging daardoor weer omhoog in het klassementen neemt nu achter Poulidor de zesde plaats in. Kuiper blijkt met z'n derde klassering de beste Nederlander. Voor het eerst in deze Tour. werd de kam- vaan geconfronteerd met het stakende grafi sche personeel van Le Parisien. het dagblad dal de Ronde van Frankrijk organiseert. De typografen die al anderhalf jaar demonstre ren tegen het sluiten van enkele drukkerijen, waren vorig jaar voortdurend bezig om tij dens de Tour aandacht te trekken voor hun problemen. Ook zorgden zij aan het begin van het wielerseizoen, dat de klassieker Pa- rys-Roubaix niet vlekkeloos begon. In Nancy, waren de stakers bezig om de Tour tegen te houden. Pakken kranten werden op de straat gegooid, waardoor de karavaan een kwartier vertraging opliep. De politie drong de stakers aan de kant. barricade te voet konden MULHOUSE - Roy Schuiten is na de zevende etappe van de Ronde van Frankrijk 23 plaat sen in het algemeen klassement gezakt. De fraaie vijfde stelling werd de 28e. Schuiten arri veerde in het tweede peloton in Mulhouse met bijna tweeë- neenhalve minuut achterstand op de groep van 44 met Freddy Maertens als etappe-winnaar. Schuiten zei aan de eindstreep in Mulhouse: "Ik heb alleen maar pech. In deze etappe kwam ik ten val en kreeg ik bo vendien op het beslissende moment een lekke band. Dat was op de top van het laatste bergje. Als dat niet was ge beurd. zou ik zeker in het groep je, met Kuiper, Thevenet en Van Impe hebben meegereden. Maar ja, het geluk is mij in deze ronde niet gegund. Ik heb voortdurend wat aan mijn fiets. Woensdag liep zomaar de ket ting van mijn fiets". uok Van Katwijk had pech. Zijn deklassering van de derde naar de 44e plaats na de zevende etappe in Mulhouse kostte de ploeg van Peter Post bijna 1400 gulden. Niet alleen ging de prijs van de derde plaats verloren, maar ook ging de zege in het dagploegenklassement op pun ten aan de Postploeg voorbij. Was Van Katwijk derde geble ven, dan had de Raleighploeg ook de eerste plaats in het pun tenklassement voor ploegen heroverd. Dat z geld hebben opgeleverd. - HOOFDDORP - Na de vierde dag heeft de IWAZ een nieuwe leider. In Hoofddorp, waar plaatselijk fa voriet Jimmy Bruunenberg zijn bijdrage aan de avondzesdaagse af sloot met een thuiszege, nam Jan Hordyk de rode trui over van West duitser Roland Weissinger. Beiden hebben evenveel punten (28), maar omdat in zo'n geval de laatste klas sering beslissend is vertrekt de Bleu de Nil-kopman vanavond aan de Haagse Leyweg als aanvoerder van het klassement. "Misschien", oordeelde Hordijk, "is het wat te vroeg. Ik had liever nog op de achtergrond gebleven, maar zo dicht bij een overwinning zou bewust inhouden dwaas zijn geweest. In elk geval laat ik me voorlopig niet gek maken. Iedereen zegt nu wel dat ik alleen tegen vier Duitsers moet opboksen, maar twee van die mannen mogen van mij in de voorlaatste etappe des noods met een ronde voorsprong aankomen. Het gaat mij alleen om de einduitslag. Zaterdag in Sche- veningen moet het gebeuren. Tot dat moment krijgen Stedahl, Weis singer en ook Gerrie Mak, die nog gevaarlyk dichtbij staat, geen me ter ruimte". Zyn tweede "zilveren" resultaat in twee dagen accepteerde 30-jarige Hordijk tegen die achtergrond ook gemakkelijk. "Wat wil je", verdui delijkte hij. "In Loosduinen heb ik vanaf halfkoers geprobeerd een kloof te slaan en nu moest ik in de finale in Hoofddorp weer alles zelf opknappen. Wanneer ik in die laat ste kilometers niet ga rijden doet niemand het". Hordijks tempoversnelling bete kende dat Kruunenberg in een ideale positie kwam. Slachtoffer was dappere Bas Langeveld, die ADVERTENTIE BASKETBALVERENIGING Door Kruithof acht ronden voor de finish demar reerde uit een kopgroep van dertien renners, al snel ontstaan na een aanval van Duitser Stohdahl, Rot terdammer Peter Grootegoed en •Wil van Montfoort. Langevelds in itiatief bracht Hordijk nog niet in actie, maar toen na Hagenaar Henk van den Berg ook Schiedammer Ger Mak en Kruunenberg weg sprongen ging de ex-professional uit Westmaas mee. Weissinger (eerder in de strijd overgestapt omdat de spaken uit zijn achterwiel knapten) miste de macht om met Hagenaars Kettenis en Van Leeuwen de kloof te over bruggen. Die kans greep Hordijk aan. Hy nam de leiding van de vijf vluchters en behield die positie, vechtend voor bonificatie, tot het aangaan van de sprint. Van den Berg probeerde langs de stoeprand te duiken, maar strandde op Hor- dijks elleboog. Kruunenberg koos de ruimte aan de andere kant en slaagde wel. Al was het verschil - ook Mak kwam nog dichtbij - erg klein. MULHOUSE - De Tour is nog steeds niet "echt" begonnen. Ook in de Vogezen, de etappe waarin voor het eerst een Col van de derde categorie was opgenomen, werd slechts een schijngevecht ge leverd. Met voor de Nederlanders als enige voor deel, dat Hennie Kuiper de regenboogtrui mocht verwisselen voor het meest koddige tricot in de tour: de rode bollekenstrui als leider van het be- rgklassement. Voorschoten vraagt met spoed TRAINER/COACH R. Knijnenburg, Betlehemstraat 36 Voorschoten. Voor de Hoofddorpse de IWAZ meteen afgesloten. Met o.a. Matje Dohmen, Hans Langerijs en Jan Bakker reist Kruunenberg\ (in de internationale omloop van de Franco Beige vorige maand eerste in de zwaarste etappe en tweede in de eindklassering) vandaag naar de Zwitserse GP Wilhelm Teil. Voor Hordyk. Weissinger, Kettenis, Mak en Stodahl moet het echte werk nog komen. Zelden was de avondvier daagse zo spannend. De uitslag: l.J. Kruunenberg 80 km in 1.51.01, 2. J. Hordijk, 3. H. v. d. Berg, 4. G. Mak, 5. B. Langeveld, 6. H. Weissinger, 7. J. Kettenis, 8. H. van Leeuwen, 9. H. Stohdahl, 10. W. Betz, 11. N. Rinkel, 12. P. Groot egoed, 13. W. van Montfoort, 14. R. Onas, 15. P. v. d. Ley, 16. C. Opdam, 17. J. v. d. Lugt, 18. C. Leunis, 19. D. Gompen, 20. G. Loyenstein. Algemeen klassement l.J. Hordyk 28 pt., 2. R. Weissinger 28 pt., 3. J. Kettenis 23 pt., 4. G. Mak 22 pt., 5. H. Stohdahl 17 pt. 1. Maertens (Bel-Driessens) 5 uur, 41 minuten en 12 seconden, 2. Es- classan (Fra-De Muer) z.t., 3. Ga- vazzi (Ita-Fontana) z.t., 4. Kuiper (Ned-Post) z.t., 5. Le Denmat (Fra- Anglade) z.t., 6. Riccomi (Ita- Chiappano) z.t., 7. Poulidor (Fra- Caput) z.t., 8. Perin (Fra-Caput) 5.41.06, 9. Panizza (Ita-Chiappano) z.t., 10. Le Guilloux (Fra-Caput) 5.41.12, 11. Legeay (Fra-Anglade) z.t., 12. Battaglin (Ita-Fontana) z.t., 13. Martos (Spa-Velez) 5.41.08, 14. Lopez-Carril (Spa-Velez) 5.41.12, 15. Knetemann (Ned-Post) z.t., 16. Perret (Fra-Van Vaerenberg)z.t., 17. Pollentier (Bel-Driessens) z.t., 18. Danguillaume (Fra-De Muer) 5.41.06, 19. Van Impe (Bel- Guimard) 5.41.12, 20. De Witte (Bel-Cribiori) z.t. Klassering overige Nederlanders: 27. Zoetemelk (Ned-Caput) z.t., 29. Pronk (Ned-Post) z.t., 44. Piet (Ned-Post) Katwijk (Ned-Post( z.t., 70. Schuiten (Ned-Anglade) 5.43.33, 85. Jan van Katwijk (Ned-Post) 5.48.37, 88. Vianen (Ned-Caput) z.t., 93. Raas (Ned-Post) z.t., 104. Van den Hoek (Ned-Post) z.t., 110. Kar stens (Ned-Post) z.t., 116. Tabak (Ned-Driessens) 5.52.40. De tijden zijn opgenomen bij het binnenrijden van het aankomstcir cuit in Mulhouse. Uitgevallen: Hoogendoorn (Ned- Post) en De Geest (Bel-Cribori). Algemeen klassement: 1. Maertens (Bel-Driessens) 34.57.35, 2. Pollen- tier (Bel-Driessens) op 2.04, 3. Kui per (Ned-Post) op 3.16, 4. Danguil laume (Fra-De Muer) op 3.23, 5. Poulidor (Fra-Caput) op 3.31, 6. Pronk (Ned-Post) op 3.32, 7. De Witte (Bel-Cribori) op 3.45, 8. Bel lini (Ita-Cribori) op 3.48, 9. Baron- chelli (Ita-Chiappano) op 3.51, 10. Van Impe (Bel-Guimard) op 3.54, 11. Thevenet (Fra-De Muer) op 3.55, 12. Zoetemelk (Ned-Caput) en Be- rtoglio (Ita-Fontana) op 4.05, 14. Lopez-Carril (Spa-Velez) op 4.08, 15. Knetemann (Ned-Post) op 4.25, 16. Ocana (Spa) Saura) op 4.31, 17. Pesarrodona (Spa-Velez) op 4.44, 18. Battaglin (Ita-Fontana) op 4.49, 19. Delisle (Fra-De Muer) op 4.52, 20. Galdos (Spa-Velez) op 4.54. Klassering overige Nederlanders: 28. Schuiten (Ned-Anglade) op 5.49, 38. Vianen (Ned-Caput) op 7.28, 54. Piet van Katwijk (Ned-Post) op 10.33. 90. Van den Hoek (Ned-Post) op 25.17,95. Karstens (Ned-Post) op 26.42, 97. Jan van Katwijk (Ned- Post) op 28.03, 99. Raas (Ned-Post) op 29.11, 111. Tabak (Ned- Driessens) op 30.13. Puntenklassement: 1 Maertens (Bel) 111 punten. 2. Gavazzi (Ita) 61, 3. Esclassan (Fra) 53, 4. Kuiper (Ned) 42. Bergklassement: 1. Kuiper (Ned) 17 punten, 2. Bellini (Ita) 11,3. Caver- zasi (Ita) 9. Dagploegenklassement: 1 Fon- tana (Gavazzi, Battaglin en Bertog- lio) 17.03.06, 2. Caput op 24 sec., 3. Chiappano z.t., 4. De Muer z.t., 5. Velez op 26 sec., 6. Anglade op 30 sec., 7. Post z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. Driessens 105.28.43, 2. Caput op 1.42, 3. De Muer op 1.58, 4. Cribori op 2.00, 5. Post op 2.21. Want ondanks dat Freddy Maer tens in Mulhouse zijn vierde tour overwinning boekte (hij versloeg met ontstellend veel gemak ras- sprinter Jacques Esclassan) is Hennie Kuiper, zijn uitmonstering niet in aanmerking genomen, toch van de opvallendste coureurs van het peloton. De wereldkam pioen, die internationaal nog niet de erkenning heeft, die hij behoort te krijgen, toonde dat gisteren weer eens, door de belangrijkste aanval te forceren. En daarvoor ook de prijs van de strijdlustigste renner op te strijken. Joop Zoetemelk, die naar zijn zeggen het erg moeilijk heeft, omdat de warmte en het par cours lastig is: "Kuiper rijdt gewel dig. Hij is de regenboogtrui echt wel waard". Een compliment, waarop Kuiper niet direct zit te wachten. "Ik weet wat m'n moge lijkheden zijn. Ik wilde het gewoon eens proberen. Ik hoef niet bang te 4 JULI-9e ET-258km ziJn' want ik riJ 6°ed- Als ik °P de sprint moet wachten, word ik toch geklopt". Hennie Kuipers aanval was ook het gevolg van zijn drang om leider van het bergklassement te worden. Drie dagen had hij al samen met de Italiaan Arnaldo Caverzasx het klassement aangevoerd, maar de organisatie verborg niet graag de regenboogtrui achter honderd rode stippen, waardoor Caverzasi tel kens de eer mocht opstrijken. Kui per "Ik beschouw die trui echt als een souvenir. Daarom wilde ik hem graag hebben. Ik ga hem in ieder geval niet extra verdedigen". De mallotige trui geeft de wereld kampioen tevens de moraal, die Kuiper als echte ronderenner nodig heeft. Doorgaans koerst hij veelal achterin het peloton. Heeft door zijn plattelandsafkomst veel oog voor de natuur en wil nog wel eens in de wedstrijd op z'n gemak om zich heenkijken. Het dragen van een regenboogtrui geeft echter meer verantwoordelijkheid, al hoewel het voorin het peloton koersen voor Kuiper wel een grote aanpassing was. "Ook deze trui geeft weer verantwoordelijkheden. Ik ben nu erg attent. Het achterin koersen is er nu niet meer bij". Door Hans Coolegem Het doorgaan van Hennie Kuiper bij de bergpremie impliceerde een afscheiding, die er door toedoen van enkele andere groten toen niet kwam. Want toen Kuiper in de afda ling van Le Grand Ballon blik semsnel uit het gegroepeerde pelo ton sprong, misten kanshebbers als Luis Ocana, Giambattista Baron- chelli en Fausto Bertoglio toch de aansluiting, die wel door de overige favorieten, met Van Impe, Maer tens en Zoetemelk voorop, tot stand werd gebracht. Freddy Maertens, die al vanaf de start onbedreigd de gele leiderstrui om de schouders heeft: "Ik ben in ons groepje van veertien gaan vra gen of iedereen wilde rijden, omdat er toch enkele belangrijke namen niet bij waren. Maar alleen Kuiper wilde het doen. Toen hoefde het van mij ook niet, want ook al kwa men er nog anderen bij, ik was er toch zeker van dat ze mij in de eind sprint niet konden verslaan". Inderdaad dijde de eerste groep uit tot 44 man, waarin alleen de hoog in het klassement geklasseerden Roy Schuiten en Jesus Manzaneque ontbraken. "Als we allemaal ons werk hadden gedaan", aldus Kui per, "hadden we zomaar enige mi nuten kunne uitlopen. Maar in zo'n situatie wordt er ook aan het ploe genklassement gedacht, daarom was er van de kant van Zoetemelk, niet veel steun te verwachten." Na deze mislukte aanval blijft Hen nie Kuiper uitkijken naar de eerste Alpenrit, die voor zondag op het programma staat en waarin de fi nish bovenop Alpe D'huez is gele gen. De eerste van de vijf aankom sten die klimmend moeten worden bereikt. Joop Zoetemelk, die met veel minder vertrouwen dan Kui per in de ronde zit "Dan zou ik kunnen zien, hoe het met me ge steld is. In deze voorlopers van de echte bergen, kan ik me nog niet testen". De Ronde van Frankrijk zal dan na tien rustige aanloopda- gen pas echt beginnen. DEN HAAG - Van de drie Neder landse atleten die tot dinsdag 6 juli nog een kans krijgen zich waar te maken voor Montreal heeft Evert Hoving gisteravond tijdens wed strijden in Oslo een uitstekende prestatie geleverd. Hij won de 1500 meter in een tijd van 3.39.2. De 22- jarige Groninger student bleef daarmee slechts 1.4 sec. boven het Nederlands record, dat sinds 1973 op naam staat van Haico Scharn. Hoving versloeg zijn concurrenten met ruim verschil, de Westduitser Hildenbrand kwam pas zeven se conden na Hoving binnen. Dit weekeinde loopt Hoving in Stockholm nogmaals een 800 meter en daarna zal het NOC dan weer over zijn uitzending beslissen. LEIDEN - Vanaf morgen zal de Bosbaan voor de laatste maal dit seizoen ingenomen worden door de roeiers en roeisters, die vastbeslo ten zijn de baan met de grootst mo gelijke kolken achter te laten. In andere jaren vinden dan altijd nog de Nationale kampioenschappen plaats, maar dat is in het jaar van de Olympische Spelen anders. Al thans wat de "zware heren" en de dames betreft. Deze bereiden zich momenteel voor in het trainings kamp in Zwitserland. Ook geen Na tionale dus voor de dames, nu zij voor het eerst op de Olympische Spelen zijn geaccepteerd. Dit weekeinde worden door de N.S.R.F. (Nederlandse Studenten .Roei Federatie) de slotwedstrijden voor senioren en de nationale kam pioenschappen voor lichte heren (gewicht tot 72 kg) en junioren ge houden. Voor alle categoriën be langrijke wedstrijden, want voorde lichte heren en de junioren staan deelname aan de wereldkampioen schappen, half augustus in het Oos tenrijkse Villach, op het spel, ter wijl de senioren zich moeten kwali ficeren voor de zeslandenwed- stryd, die 11 juli in het Franse Ma con aanvangt. Na de wedstrijden van de Konin klijke in het afgelopen weekeinde, blijkt het Leidse Njord, zowel voor Villach als voor Macon, kandidaten te hebben en dat is een luxe, waar lang naar uitgekeken is. Drie ver dienstelijke overwinningen van zondag j.l. namelijk het hoofd- de A-acht, de winst van de Lichte combinatie-acht Njord/Orca en de zege van skiffeur Harald Punt, maken dat Njord dit weekeinde als favoriet van start kan gaan. Coach van de lichte Njord/Orca acht Frans van Rood stelt "Voor zichtigheid blijft geboden, natuur lijk hebbben wij twee van de drie wedstrijden gewonnen, maar we moeten op onze hoede zijn, want de andere achten zullen alles doen om cns een nederlaag toe te brengen. Onder die achten versta ik dan de combinaties Laga/Skadi en het na zondag gevormde Proteus/Ere- tes/Skadi/Nereus." De stijgende lijn, die zich op de Ko ninklijke zo duidelijk manifes teerde bleek voor coach Van Rood toch nog een verrassing: "de oefe ningen, die wij in Utrecht draaiden verliepen zeker niet probleemloos, maar na enkele omzettingen in de ploeg begon de acht toch nog op tijd te lopen. Kortom voor dit wee keinde zijn we geladen." Datzelfde geldt voor skiffeur Ha rald Punt, die naar alle waarschijn lijkheid (soms moet je bij deze goede sculler toch nog een slag om de arm houden) geen moeite zal hebben met Brouwer (Hades), Doo- ren (Aegir) en de junior Lucassen (Comelis Tromp). Vast staat dat als beide ploegen tot winst komen, uitzending naar Vil lach een feit is. Hevige strijd zal nog ontbranden in het overgebleven nummer, de vier zonder stuurman. De door de T.A.C. „beschermde" vier van Het Spaarne, zal zware tegenstand ondervinden van de combinatie Skadi/Laga en Tri- ton/Orca. Vooralsnog lijkt Het Spaarne echter favoriet voor de na tionale titel. Vaster vormen neemt de uitzen ding naar de Senioren Zeslanden- wedstrijd aan. Zo zullen Bax en Ne- lissen (Proteus/Eretes) de twee met stuurman gaan varen en lijkt de combinatie Nolet, van Drooge, Ste- geman en Michels het ideale kwar tet voor de dubbel vier zonder stuurman. Ook hier Leidse deelnemers. Die Leythe skiffeur Rob Robbers, die dit jaar op nationaal niveau enkele malen succesvol optrad met Harald Punt in de dubbel twee, heeft nu ook de skif weer opgezicht en voer op de Koninklijke zeker niet on verdienstelijk. Winst op de ko mende wedstrijden zal ook hem een Frans "vakantie-reisje" opleve- De A-acht van Njord heeft na het winnen op de Rotsee-regatta in Lu- zem en het hoofdnummer van de Koninklijke de beste papieren en lijkt ook op uitzending af te steven en. De grootste concurrent, Ne- reus/Okeanos werd zondag geheel overklast, hetgeen aanleiding voor de Amsterdammers was de acht de finitief te splitsen. De vier met stuurman gaat zonder meer naar Macon, maar of hetzelfde van de vier zonder gezegd kan worden, hangt af wat Aegir en Laga dit wee keinde van plan zijn. Pirn Doorn Ruud Wielart en Mieke van Doorn nemen dit weekein4e deel aan een wedstrijd in Erlangen (W.Dld). Wil len zij worden uitgezonden dan zul len zij toch dicht in de buurt van hun nationale records moeten ko men die resp. op 2.20 m en 1.88 m staan. Wanneer het NOC dinsdag besluit, dat de atletiekafvaardiging slechts uit vier mensen zal bestaan, Her mens, Schutter, Ciska Janssen en Ria Ahlers. dan zal Wil Westphal, die overigens momenteel met va kantie is en daarom ook woensda- .gavond niet by de bespreking met het NOC was. niet meegaan naar Montreal. Jaap Noordenbos, de an dere trainingscoördinator zal dan als enige technische man meegaan. Hes Grewer treedt op als chef d'equipe. Cees Kerdel, de voorzitter van het NOC droeg gistermiddag op het sportcentrum Papendal de Neder landse ploeg voor de Spelen offi cieel over aan chef demission Bram Leeuwenhoek. Compleet was het gezelschap allerminst. De basket ballers zijn in Hamilton nog bezig aan de eindronden van het Olym pisch toernooi en er kunnen nog enige atleten aan de groep worden toegevoegd. Verder ontbraken de zwemmers, de waterpoloërs en de roeiers die zich elders voorberei den. Als eerste contingent vertrek ken de zeilers vandaag naar Kings ton. Zij waren gisteren de enigen die in het Olympische pak gestoken

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13