Rekbare grenzen leefbaarheid milieu Moskou aanvaardt eigen wegen Euro-communisten Leven elders in het heelal Israël en Frankrijk gaan niet in op eisen kapers (eMcr r\ ■mol-» BOEK VAN DE MAAND: NOG SLECHTS TWEE DAGEN VOOR DE SPECIALE PRIJS VAN F13,50! DONDERDAG 1 JULI 1976 PAGINA 9 Door P. Bok stelde grens van 1 millibar, bo vendien onder temperaturen ver boven de 100 en ver bene den de min 40 graden. Verder werd in 1973 in een on waarschijnlijk loogrijke omge ving een bacterie ontdekt in een Californische bron, waarvan men aannam, dat deze een do delijk milieu voor leven zou zijn. Deze bacterie kon zich in tegenstelling met die op de maan kennelijk zelfs voortplan ten tegen alle verwachtingen in. Vernietigend Op zeer grote diepte in diepe oceaantroggen, waar een ver schrikkelijk grote druk vernie tigend lijkt voor alle subtiel op gebouwde levens weefsels werd dierlijk en bacterieel leven ont dekt tegen alle "redelijke'' ver wachtingen in. Datzelfde was het geval in werkende vulka nen, waar temperaturen heer sten die zonder meer dodelijk voor het leven schenen. De begrensde "levensvoor waarden" die wij stelden voor planeten komen in ons eigen zonnestelsel niet veelvuldig voor. De planeet Mercurius heeft nagenoeg geen atmosfeer. De dichtheid ervan bedraagt slechts een honderdmiljardste van die van de aarde. De tempe raturen schommelen er boven dien tussen honderdden onder tot tegen de 500 boven nul. Venus, de volgende planeet en buur vn de aarde in het zonnes telsel, heeft daarentegen een veel te dichte atmosfeer, tegen de 100.000 millibar. Door het merkwaardige broeikaseffect van deze atmosfeer, die zonne warmte wel binnenlaat maar geen warmtestraling naar bui ten laat gaan. is de temperatuur veel te hoog voor enige vorm van leven. De buur aan de an dere kant van de aarde. Mars, komt veel eerder in aanmerking voor oevenssporen al zijn de omstandigheden er veel minder gunstig dan op de van leven krioelende aarde. De atmosfeer is er ijl (3 tot 10 millibar) maar ligt binnen de tolerantiegren zen voor leven en de tempera tuur, aan de evenaar gemiddeld iets boven het vriespunt is er aanvaardbaar, ondanks de veel grotere afstand van de zon. Bo vendien zijn er aanwijzingen, dat er in het verleden vrij water op de planeet is voorgekomen en wellicht dichter bij de pool streken periodiek nog voor komt Wordt er bestaand leven aangetroffen, dan zal dit zich nog in een by de aarde vergele ken vroeg ontwikkelingssta dium bevinden en weinig kans hebben tot een explosieve ont wikkeling als op aarde. Raadsel De gigant onder de planeten, Jupiter, is in zoverre een raad sel, dat zij allerlei aspecten toont, die de andere planeten missen. Men heeft wel eens de gedachte geopperd dat het een "mislukte zon" is, een samen balling van materie uit de oor spronkelijke gaswolk waaruit ook de zon is ontstaan maar die het niet tot zon gebracht heeft. Niettemin biedt de atmosfeer van Jupiter mogelijkheden tot ontwikkeling van leven, althans het ontstaan van organische stoffen zoals ruim drie miljard jaar geleden op aarde gebeurde. De overige planeten. Saturnus, Uranus, Neptunus en Pluto be vinden zich te ver van de zon om voldoende energie voor leven sprocessen te ontvangen. Enige mogelijkheid bieden nog de Jupitermanen Europa, Ga- nymedes Io en Callisto en mer kwaardig genoeg ook de Satur- nusmaan Titan die een atmos feer kar. hebben met het broei kaseffect dat wij ook op Venus tegenkwamen, en die daardoor levenswarmte genoeg zou heb ben, terwijl de moederplaneet Saturnus deze ontbeert. Bij zonder hoopvol ziet ons plane tenstelsel er derhalve niet uit als broedplaats voor leven, afge zien dan onze eigen aarde en wellicht Mars. Maar zoals wij eerder zagen: wij zijn vrijwel zeker niet het enige planetenstelsel. In een volgend artikel iets over de ramingen omtrent de aantal len planetenstelsels in het heelal en de schattingen aan gaande de aantallen levendra- gende planeten Het ligt voor de hand, dat leven slechts mogelijk is in bepaalde en niet in alle milieu's. Helaas zullen wij de milieu's, die ge schikt zyn voor leven, weer aan. de aardse omstandigheden moeten toetsen, want wij heb ben nu eenmaal geen buite naards leven in een buitenaards milieu ter beschikking voor een andere bepaling van milieu- voorwaarden. De woorden "moeten en "dus" dienen der halve in de volgende overwe gingen met een korreltje zout genomen te worden. In de eerste plaats heeft leven een atmosfeer of water nodig, en aangezien dit water alleen in stand kan blyven wanneer er een atmosfeer is mogen wij stel len dat alleen op planeten met een atmosfeer autochtoon leven kan voorkomen. Wanneer die atmosfeer te dicht is, kunnen zich door de zeer hoge druk geen redelyke structuren ont wikkelen zonder te worden verpletterd Een te yle atmos feer echter bevat te weinig ma teriaal voor de chemische in standhouding van het leven. Atmosfeer, oppervlakte van de planeet en de zeeèn, in welke drie sferen het leven althans op aarde gedydt, en die samen de "ecosfeer" vormen, moeten aan nog althans eén zeer belang rijke voorwaarde voldoen: de temperatuur moet binnen "re delijke" grenzen blijven. Niet te hoog waardoor voor het leven noodzakelijke chemische ver bindingen niet in stand zouden blyven of reageren en niet te laag omdat bepaalde reacties dan niet meer zouden kunnen verlopen en bovendien omdat de fysisch-chemische samen stelling van levend materiaal daardoor zou worden aangetast. peraturen mogen niet lager zijn dan -40 en niet hoger dan 100 graden Celsius (by welke tem peratuur op aarde water kookt waardoor organisch weefsel niet in stand blijft). In de prak- tyk zullen deze grenzen ver moedelijk liggen tussen 1 en 25.000 millibar en -40 en +70 graden Celsius. Maar zelfs wanneer we naar het aardse leven kijken zijn milieu voorwaarden niet absoluut. Daarvan zijn treffende voor beelden. De Amerikaanse astronauten Gordon en Bean maakten in november 1969 de tweede lan ding op de maan, slechts één ki lometervan het in april 1967 ge lande onbemande verken ningsvaartuig Survevor-3. Zij wandelden daarheen en namen enkele onderdelen mee terug naar de aarde, o.a. een zonnepa neel. Na terugkeer op aarde bleek zich op dat zonnepaneel een aardse bacterie te bevinden die niet gedood was door de in tensieve sterilisatie op aarde voor lancering van de Surveyor. De bacterie. Streptococcus Mi- tis, bleek toen na een verblijf van 950 dagen op de maan nog in leven te zijn, maar zich niet te hebben vermenigvuldigd zoals onder aardse omstandigheden het geval zou zijn geweest. Dat betekent, dat een aardse le vensvorm zich jarenlang heeft weten te handhaven in het luchtledige rond de maan, zon der door een atmosfeer aange voerde voedingsstoffen, en bij een druk ver onder de juist ge Grenzen Meer gepreciseerd: de atmosfe rische druk moet blijven tussen de 1 en 30.000 millibar (op het aardoppervlak 1000) en de tem Een iian de maanreizigers van de Apollo-12 haalt onderdelen van de jaren eerder gelande onbemande Surveijor-3. Op die onderdelen bleek een aardse bacterie 950 dagen verblijf inde levensvijandige lege ruimte, het gebrek aan atmosfeer, extreme temperatuurwisselingen en intensieve niet afgeschermde zonnestraling te hebben overleefd. Op de achtergrond aan de horizon als silhouet tegen de zwarte hemel het landingsvaartuig t Emotionele taferelen speelden zich af bij de aankomst in Parijs i gekaapte Franse luchtbus.die in Oeganda aan de grond staat. Vele i i echtgenoot, vader of andere familieleden in de macht i i de 47 vrijgelaten passagiers van de uwen en kinderen die werden vrijgela- i de kapers achterlaten. OOST-BERLIJN (Reuter, DPA, AFP) - Europa's onaf hankelijke communisten hebben zoals verwacht, al thans op papier, van Mos kou een belangrijke conces sie weten te krijgen. Van nu af aanvaardt de Sowjet-Unie hun recht op het uitstippe len van "nationale wegen" naar het socialisme, zonder inmenging van het Kremlin. De nieuwe formule bevat in feite de erkenning dat communistische lei ders slechts aanspreekbaar zijn voor de burgers uit hun eigen land. Ze wordt een historische door braak genoemd in de langdurig door Moskou gedomineerde inter nationale communistische bewe ging. Een en ander blijkt uit het slotdo cument dat gisteren in Oost-Berlijn is gepubliceerd na afloop van de tweedaagse topconferentie van Eu ropese communistische partijen. Tijdens de conferentie werd geen komma en geen syllabe gewijzigd in het document dat na moeizame voorbereidingen van anderhalfjaar was opgesteld. Het 47 pagina's tel lend boekwerkje werd zonder han dopsteken door de conferentie goedgekeurd. Het is niet door de 29 aanwezige partijen getekend. BONN. PARIJS. NAIROBI, JE RUZALEM (Reuter. DPA) - De pro-Palestijn se kapers van de luchtbus van de Franse lucht- vaartmaatschappy Air France heb ben gisteren gedreigd het toestel en de meer dan 200 overgebleven in zittenden op te blazen als hun eisen, de vrijlating van 53 gevangenen in West-Duitsland, Frankryk, Zwit serland, Israël en Kenia, niet voor vandaag 13 uur onze tijd zijn inge willigd. Dit heeft Radio Oeganda gemeld. De kapers, die het vliegtuig zondag boven Griekenland overnamen en .vervolgens via Libië naar het Oe- gandese Entebbe zijn gevlogen, hadden de autoriteiten eerder ge waarschuwd dat "strenge en zware .straffen" zouden volgen als de ge vangenen niet voor de tijdslimiet waren vrygelaten en naar Entebbe overgevlogen Zowel de Franse als de Isralische regering hebben echter laten weten niet op de eisen van de kapers te zullen ingaan. Het Westduitse ka binet besloot, aldus woordvoerder Klaus Bolling, "zich nog niet in het openbaar uit te spreken". Van West-Duitsland wordt, zo heeft Radio Oeganda meegedeeld, onder meer de vry lating verlangd van Jan Carl Raspe, Ralf Reinders, Inge Viett en Fritz Teufel. De Franse re gering moet van de kapers de Co- lumbiaanse Silva Masmela laten gaan. Deze, die een vriendin zou zijn van de internationaal beruchte "Carlos", is echter eind 1975 door de Franse autoriteiten uit de ge vangenis ontslagen. Onder de door Israël vrij te laten terroristen be vindt zich de Japanner Kozo Oka- moto, die betrokken was bij de aan slag op de internationale luchtha ven van Tel Aviv, in mei 1972. Radio Oeganda deelde mee dat het dreigement van gisteren was over- handigd aan Oeganda's president, Idi Amin, die met de kapers onder handelt. Hierop had Amin een be roep gedaan op de bij het drama betrokken landen de gijzelaars te redden door onmiddellijk op de ei sen in te gaan. Eerder op de dag hadden de kapers 47 van hun gijzelaars, vrouwen, kinderen en zieken, vrijgelaten. Amin had om hun vrijlating ge vraagd op humanitaire gronden. De vrijgelatenen zyn voor het grootste deel Fransen, verder Marokkanen, Grieken, Amerikanen, enige sta- tenlozen (mogelijk Israëliërs), een Cyprioot, een Canadees, een Ven ezolaan, een Paraguyaan en tens lotte twee Néderlanders, Björn Duys en Nancv Gieseke. Een van de vrijgelaten gijzelaars is ernstig ziek in Oeganda achterge bleven. De anderen zijn gistera vond in Parijs gearriveerd. Ook president Tito van Joegoslavië heeft gisteren op de conferentie met grote nadruk de principes van onafhankelijkheid, gelijkheid en niet-inmenging binnen het com munistische kamp verdedigd. De Joegoslavische president ver klaarde dat de communisten "ver schillende wegen in de strijd voor het socialisme" moeten aanvaar den. "De geschiedenis heeft on dubbelzinnig de onhoudbaarheid aangetoond van kant-en-klare re cepten voor de samenwerking tus sen de communistische partijen en de strijd voor het wereldcommu- De 84-jarige Tito woonde 1 eerst een internationale c tische conferentie bij sinds zijn uit stoting het Sowjetblok in 1948. Sinds die tijd zijn vele "Titoïsti- sche" ideeën" door andere com munistische partijen overgeno men. De Joegoslavische president zei voorts dat "alle inmenging van bui tenaf, onverschillig in welke vorm, rechtstreeks de vrede, veiligheid en samenwerking in Europa en de we reld bedreigt". NEW YORK (AP) - De Ameri kaanse kustwacht heeft gisteren schepen en vliegtuigen verzocht uit te kijken naar de Atlantische bal lonvaarder Karl Thomas, die enige tyd niets meer van zich heeft laten horen. Het verzoek werd omschreven als een voorzorgsmaatregel. ADVERTENTIE Christopher Fitich Van Mickey Mouse tot DisneyL' Walt Disney: een magische naam die de wereld veroverde. Wie was hij? Hoe werkte hij? Hoe ontstonden zijn beroemde figuren Mickey Mouse,Donald Duck, Pluto. Dumbo, de grote Boze Wolf? Hoe maakte hij zijn fantastische teken-, speel- en natuurfilms? Al deze vragen worden beant woord in het rijk geïllustreerde boek: Walt Disney - van Mickey Mouse tot Disneyland. Een kompleet overzicht van Walt Disney's werk. Van de eerste aar zelende schets tot de werkelijkheid van Disneyland en Walt Disney World. Een Amerikaanse bestselle als Europese primeur. Nu als boek van de maand bij de boekhandel. WALT DISNEY-VAN MICKEY MOUSE TOT DISNEYLAND. IN SPECIALE BOEKVAN DE MAAND OPLAGE: FI3,50. DAARNA F2^50. De aanbieding is geldig t/m 3 juli Echter zolang de voorraad strekt. EL'LJCr I Veil I i i i leieli li Landshoff

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9