Burger kan zich beroepen bij de Raad van State Amalrik (nog) niet naar Nederland Aardappeloogst weer in gevaar 'Datum beter vermelden' Betere bescherming tegen overheid Vorig jaar opnieuw minder doden in het verkeer BUITENLANDS GELD In Rome en Parijs^ maar ook in Tokio en New York. overal kunt u terecht ril met uw reischeques. Beschikt u liever over DONDERDAG 1 JULI 1976 Uitvoerrechten spelen historicus parten DEN HAAG (ANP) - De Russische dissident Andrej Amalrik komt niet naar Nederland Hij weigert Rusland te verlaten, omdat hij uit voerrechten moet betalen voor een aantal kunstwerken dat hij mee wil nemen.Om principiële redenen wil Amalrik niet betalen en dus zal hij vandaag niet in Nederland arrive ren. Dit heeft prof. Karei van het Reve, hoogleraar Slavische letter kunde aan de universiteit van Lei den, gisteravond bevestigd. Prof. Van het Reve is Amalriks belang rijkste relatie in Nederland. Gis termiddag laat heeft prof. Van het Revé nog met Amalrik gesproken, die hem toen per telefoon zijn standpunt uiteenzette. Berichten van onder andere de luchthaven Schiphol en de univer- sitiet ven Utrecht dat Amalrik van daag wel in Nederland aankomt zijn volgens prof. Van het Reve ont staan doordat de boeking voor Amialrik op de vlucht Moskou-Am sterdam niet is geannuleerd. Maar die boeking is verricht door de Russische autoriteiten. Daar heeft Amalrik verder niets mee te maken, aldus Van het Reve. En de autori teiten zijn hem liever kwijt dan rijk, dus de boeking is blijven staan, (w.v.) Amalrik wil ongeveer 15 schilde rijen meenemen van „niet- officiële" Russische kunstenaars, waaronder zes werken van zijn vróuw Gjoezel, alsmede enkele an tiquiteiten als een Samovar, een spinnewiel en enkele ikonen. De Russische autoriteiten beschou wen de stukken als „cultureel erf goed van het vaderland" en eisen dat Amalrik 4.000 roebel (ongeveer ƒ15.000) betaalt als hij ze mee neemt. Dat weigert Amalrik. Hij vindt dat het Russische ministerie van Cul tuur helemaal niet beschermt. Hij wil niets afstaan, maar om dezelfde principiële redenen ook niets beta len. Daarom weigert hij Rusland te verlaten als de autoriteiten hun standpunten niet wijzigen. Volgens Amalrik betekent het standpunt over de uitvoerrechten dat er gren zen zijn aan de macht van de KGB, de veiligheidspolitie. De KGB zou Amalrik graag zo snel mogelijk, hoe dan ook, het land willen zien verla ten. Het ministerie van Cultuur wil geen duimbreed toegeven wat be treft de uitvoer van de schilderijen en het antiek. Een functionaris heeft voorgesteld dat Amalrik het antiek verkoopt, om met de opbrengst daarvan de douanerechten van de schilderijen te kunnen betalen. Dat heeft de dis sidente historicus geweigerd, aldus prof. Van het Reve gisteren. Andrej Amalrik DEN HAAG (SP) - De burger staat weer een stuk steviger in zijn schoenen tegenover de overheid. Vandaag is in werking getreden de wet administratieve rechtspraak tegen over heidsbeschikkingen, die de burger grotere bescherming biedt tegen allerhande beslissin gen van de gemeente, het waterschap, de provincie en het rijk. De burger die zich door de overheid tekort gedaan voelt, kan in beroep bij de Raad van State. Over zijn bezwaren oordeelt de nieuwe afdeling rechtspraak van de Raad. Daarmee wordt de Raad van State voor het eerst in zijn eeuwenlang bestaan - behalve regeringsad viseur - ook rechter. Ook een muzikant kan last van de warmte hebben. Deze heren namen er gisteren tenminste even hun gemak van, toen zij hun plicht hadden vervuld bij de opening door minister Westerterp van een gedeelte van Rijksweg 75 tussen Leur en Valburg. DEN HAAG (SP) - "Wanneer er binnen 14 dagen geen regen valt, is de schade aan de aardappels onher stelbaar. De kwaliteit wordt dan slecht, de prijzen hoog en de aan voer miniem. Omdat de situatie in het buitenland precies eender is zal een gelijke situatie ontstaan als het .vorig jaar en moet de Nederlander Hartluchtbrug gaat nog door DEN HAAG (ANP) - De hartlucht brug naar Houston in de Verenigde Staten gaat voorlopig door. Dins dag aanstaande (6 juli) gaat een tweede groep patiënten en twee weken daarop een derde. Er zullen in de toekomst regelmatig andere groepen gaan. Dit is gisteravond besloten op een vergadering van de werkgroep hartchirurgie buitenland van de gezondheidsraad. Alle formalitei ten van de tweede groep patiënten, acht mannen en een vrouw, zijn vervuld. Voor de derde groep zijn nog wat administratieve moeilijk heden, maar de chirurg dr. P. J. van der Schaar verwacht dat die moei lijkheden op tijd zullen worden op gelost. Hij is adviseur van de hartpatiën tenvereniging en heeft de eerste ze ven hartpatiënten begeleid, die nu in Houston bijkomen van zware hartoperaties. Dr. Van der Schaar zal ook de tweede groep begelei den, die dinsdag van Schiphol ver trekt. BOSBRANDEN ROSMALEN (ANP) - De brand- weerkorpsen van Rosmalen en Den Bosch hebben gisteren met de hulp van de rijkspolitie een bosbrand bestreden, die bij Rosmalen was uitgebroken. De brand, die zich aanvankelijk vrij onbelangrijk liet aanzien, werd door een warme wind aangewakkerd en bedreigde zelfs huizen die langs de weg staan. Om kwart over negen gisteravond had men de bosbrand onder contro le. Er is ongeveer drieëneenhalf hectare bos en heide verloren ge gaan. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. Onderzocht wordt in ieder geval of er sprake is van brandstichting. Zeven hectare bos is gisterten even eens door brand verloren gegaan in het natuurgebied "Lakei" in het Noordlimburgse Afferden. overschakelen op meelproducten zoals rijst, macoroni en spaghetti". Dit zegt de heer Laman van het Centraal Bureau Tuinbouwveilin gen in Den Haag. Aanvoer uit Duitsland, Engeland of Frankrijk is volgens hem onmogelijk. De situatie op de bloemenmarkt is volgens het bureau nu al hopeloos. De bloemenveilingen draaien dage lijks ongeveer 50 procent van de toch al geringe aanvoer door. De prijzen zijn laag. Bovendien spelen de vakanties de bloemenhandela ren danig parten bij de afzet. Voor de kwekers van open- grondprodukten zoals spinazie, postelein en bloemkool is het hui dige weertype eveneens zeer nade lig. Hun oogsten zijn gering, de verkoopprijzen laag en de Neder lander voelt er weinig voor met dit warme weer dergelijke groenten te eten. i zacht fruit, (aard beien, frambozen en bessen) is on geveer 20 procent minder dan in de vergelijkbare periode van het vorig jaar. Van de frambozen is 70 tot 80 procent verdroogd. De rode bessen hebben een sterke smaak. Slechts uit de volkstuinbouw ko men positieve berichten. De oogst van de sla, komkommers en toma ten ligt ongeveer 20 procent hoger dan vorig jaar en de kwaliteit is constant. Wel gaan deze produkten door een sneller rijpingsproces eerder rotten. Dat de aanvoer van glastuinbouwprodukten zo hoog is komt door het goede weer en de kunstmatige "beregening". Zeewering bij naaktstrand beschadigd ZANDVOORT (ANP) - Door vernieling.aan de "zeereep", de als zeewering dienende buiten ste duinenrij, heeft het hoog heemraadschap Rijnland vorig jaar bijna twee ton schade gele den. De schade aan de vertig ki lometer lange en 250 meter brede Rijnlandse zeereep was het grootste bij het naaktstrand van Zandvöort. De schade was daar extra groot, omdat het hoogheemraadschap juist in de buurt van het naakt strand haar kweekplaats van jonge helmplanten heeft voor de hele zeereep. Door de vernie lingen die de bezoekers van het vorig jaar geopende naakstrand aanrichtten, moet het hoog heemraadschap de jonge helm- planten van elders halen. Het schap heeft inmiddels een particuliere bewakingsdienst in de arm genomen ter bescher ming van de zeewering bij Zandvoort. De normale dienst doende duinwachters konden het werk niet meer aan, aldus een woordvoerder van het hoogheemraadschap in een toe lichting op het deze week ver schenen jaarverslag, waaruit voorts blijkt, dat Rijnland in 1975 ruim vier ton uitgaf voor helrhbeplanting van de zeereep. "Vandaag, 1 juli 1976, i een belangrijke dag v< van State, m burger die een nieuwe vorm van rechtsbescherming heeft gekre gen", zei koningin Juliana - voor zitter van de Raad van State - van- rard van het Reve zich er kort gele den over dat staatssecretaris Zee- valking van justitie hem niet offi cieel als Gerard Reve wilde in schrijven in de registers van de Burgerlijke Stand. En Radio Ver onica verzette zich tegen de weige ring van minister Van Doorn van CRM om zendtijd te geven. Samen met prins Bernhard, prinses o Beatrix en prins Claus woonde de Met de inwerkingtreding koningin de buitengewone verga dering van de Raad van State ter gelegenheid van de inwerkingtre-| ding van de nieuwe wet bij. Ook de ministers De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) en Van Agt (Justitie) waren aanwezig. "Ons land kan zich gelukkig prijzen met deze voltooiing van de rechtsbe scherming. Terecht zijn deze taken vol vertrouwen in de handen van de nieuwe rechter gelegd", zei minis ter Van Agt. "Daarom is deze dag belangrijk in de geschiedenis de Journalist bij proces in Bangla Desj betrokken s land als rechtsstaat. Wij hebben DEN HAAG (ANP) - In Den Haag wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkingen, de wet AROB, gaat dit veranderen. Tegen beslissingen van overheidsorganen waartegen tot nog toe helemaal geen verzet mogelijk was, kan de burger in beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Niet de minister, maar de Raad van State heeft het laatste woord. Het aangevochten overheidsbesluit kan door de Raad vernietigd wor den. In feite is de wet administratieve rechtspraak overheidsbeschikkin gen het dak op het huis van de rechtsbescherming van de Neder landse burger. "Een nuttige stap vooruit", zei minister Van Agt vanmorgen. "De toenemende be moeiing van de staat met het dage lijkse leven van de burger maakte het aanreiken van rechtsbescher ming tot een gebiedende eis". Iwordt de mogelijkheid niet uitge- vrijwel sloten dat drs. Peter Custers, Nederlander die 8 december nuttige stap vooruit gezet' Vanaf vandaag geldt vo alle overheidsbesluiten waardige rechtsbescherming. Tot Bangla Desj werd gearresteerd, nu toe stond de burger bijna hele- rol zal spelen maal machteloos tegen verschil lende beslissingen van lagere over heden. Tegen een raadsbesluit DEN HAAG (SP) - Het aantal verkeersdoden is vorig jaar opnieuw gedaald. In 1975 kwamen 2321 mensen tenge volge van een verkeersonge val op de openbare weg om het leven. Vergeleken met 1974 is dit een daling van 225 perso nen, oftewel 8,8 procent. Dit blijkt uit gegevens, die het CBS gisteren publiceerde. Sinds 1972, toen het verkeer 3246 levens eiste, is er sprake van een constante daling. Het niveau ligt nu ruim onder dat van 1964, toen er 2375 ver keersdoden waren. Ook bij het aantal gewonden valt er een daling te bespeu ren: 59.979 in 1975 tegen 66.212 in het jaat daarvoor. Er moes ten echter relatief meer slach toffers in het ziekenhuis wor den opgenomen. Andere feiten, die uit de CBS-gegevens naar voren komen: het aantal vrouwelijke ver keersdoden bleef vorig jaar in vergelijk met 1974 vrijwel ge- lijk (614 tegen 618), terwijl bij de mannelijke verkeersdeel- enemers dit aantal sterk af nam, van 1928 naar 1707, de meeste verkeersdoden (41,7 procent) zaten als be stuurder of passagier in een auto, het aantal bromfietsers, dat in het verkeer om het leven komt, is gedaald van 483 in 1974 tot 334 in 1975, bij 3449 ongevallen werd bij een of meer betrokkenen al coholgebruik geconstateerd. proces tegen veertigtal personen, waar schijnlijk allen Bengali. Nederland blijft "onverminderde n subsidie plotseling af te kappen druk" uitoefenen op de Bengaalse of niel Dat verandert nu. Als een bezwaar- gelegd. Nog steeds is niet duidelijk schrift bij de gemeenteraad niets uithaalt, is het mogelijk om in be roep te gaan bij de afdeling recht spraak van de Raad van State. Maar eventueel hij door de NSA (National Security Agency) is gearresteerd. Evenmin is bekend of hij bijr^H dan wel binnen t Rijksoverheid dachte of als getuige zal worden be trokken. De Nederlandse zaakge lastigde in Dacca, mr. P. R. Brou wer, doet al geruime tijd al het mo- Tot nu toe werd de Raad van State gelijke om enige klaarheid te krij- alleen in de arm genomen bij be- gen. Peter Custers trad op als corres pondent van "De Volkskrant" "naamsverander- schreef, onder de naam Revi Co: ing. Zo beklaagde de schrijver Ge- DEN HAAG (ANP) - Het is een doorn in het oog van de Consumen tenbond dat er voor de vermelding van uiterste verkoopdata op de verpakking van aan bederf onder hevige levensmiddelen bina niets is geregeld. Volgens een woordvoerder van deze bond moet dat zeker onder de huidige bizarre weersomstandig- ADVERTENTIE kontant buitenlands^Wte§k geld? Ook dat is mogelijk. jiM^AHaal uw reischeques^ eurocheques en al g/yj bfi^Suw vreemde valuta bij de LEIDSE SPAARBANK heden ook verplicht worden ge steld voor met name puddinkjes en vleeswaren en niet alleen voor melk en melkprodukten, zoals nu het ge val is. In een artikel over toetjes in het ju- linummer van de Comsumenten- gids zegt de bond dat op de datu maanduiding op eenpersoons toetjes vaak ge,en peil te trekken is. De Consumentenbond zou het liefst zien dat alle fabrikanten maar één soort datum op hun produkten zetten en wel die van de minimale houdbaarheid. Daarbij zou ook een advies gepast zijn, hoe de leven smiddelen het best bewaard kun nen worden, aldus de bond. Voor de consument is het zeker nu van belang er op te letten dat hij de koelketen van fabrikant tot con sument niet langdurig onder breekt. Daarbij komt nog dat niet alle plaatsen in de koelkasten even koel zijn. De keuringsdienst van waren in Den Haag zegt dat er landelijk scherp gecontroleerd wordt of op de verkooppunten niet de uiterste verkoopdata worden overschre den. Volgens de keuringsdienst zijn op dit punt nog geen klachten binnen, maar het konsumenten kontakt in Den' Haag meent het tegenovergestelde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7