'Op m'n jongens kon ik altijd vertrouwen' SDjffD @0§@(ri) ©PMilfttliMIISTra §M®[LP[mi> ©HMOMlLIiflDIIlft Publiek lnl<§lM®§ DONDERDAG 1 JULI 1976 Brandweercommandant Broeshart verlaat Leiden LEIDEN - "Wat voor vak heb jij? Ben je mon teur? Zet dat dan voorlopig maar uitje hoofd. Je bent nu brandweerman en ais je slim bent dan luister je heel goed naar wat de jongens hier alle maal zeggen en hou je voorlopig het eerste jaar je mond dicht. Tussendoor kun je de wc's schoon maken". Broeshart vertelt met een blik die ijdelheid en trots verraadt: "Zo pakken we de nieuwelingen hier aan. In het begin is dat wel een domper op de feestvreugde, maar later merken ze dat het alle maal wel meevalt. Praatjes hebben ze hier niet. De sfeer is best en dat moet zo blijven". Ons gesprek in de kazerne aan de Langebrug wordt herhaaldelijk onderbroken door de telefoon. Veel collega's willen hem feliciteren met zijn benoeming tot commandant van de Haagse brandweer. Een ploeg van 320 man, met vijf kazer nes. Eén van de beste corpsen in Europa. Niet te vergelijken met Leiden, waar "Broes" de afgelopen jaren regelmatig overhoop heeft ge legen met het naar zijn smaak veel te traag werkende ambtenarenap paraat, hetgeen er in resulteerde dat hij nu nog geen nieuwe kazerne heeft, nog geen nieuwe brandweer- verordening en nog te weinig men sen. Het heeft hem in zijn acht Leidse jaren behoorlijk geïrriteerd en hij stak die ergernis echter nooit onder stoelen of banken, maar bracht het altijd verpakt in een flinke dosis humor naar buiten. Recht door zee, alles bij naam noe mend en een flinke werklust. Dat maakte de nu 52-jarige Broeshart bij zijn jongens zeer populair. "Pijn in mijn maag" "In die acht jaar. Wat heb ik nu ge had. Het enige, waar ik echt altijd van op aan kon, dat waren mijn jongens. Ik heb nooit aan ze getwij feld. Ik was hier nog maar net, mijn eerste brand, bij Solglytt, dat be jaardentehuis in het Plantsoen met al die mensen op de zolders. Ik zag ze daar in die verschrikkelijke toe stand bezig en ik dacht die durven wat, die hebben lef. Kijk, ik heb na tuurlijk wel vaak met pijn in mijn maag rondgelopen over de spullen, die we toen hadden. Dat was een lachertje. Pompen, die maar half werkten, of die er midden onder een brand opeens mee uitscheiden. Versleten slangen, dat was allemaal heel gewoon, nou daar kreeg ik het wel eens van aan mijn hart". "Van der Willigen, dat was een bur gemeester. Zo'n vent. Die had be langstelling, die kende hier ook ie dereen. Door hem heb ik nieuw ma teriaal gekregen. Hij zei altijd: is het nodig, goed dan moet het gebeuren. En dan hield hij een babbel in de gemeenteraad en het kwam altijd voor elkaar". "Het heeft natuurlijk grote voorde len als iemand echt op de hoogte is. Ik heb hier in de afgelopen jaren al vier commissies over de vloer ge had, die kwamen bekijken hoe alles gereorganiseerd moet worden. Er is nog niets gebeurd". Net zo als alle andere gemeentediensten kreeg ook de brandweer bezoek van het adviesbureau voor Organisatie, Documentatie, Registratuur en Personeelsbeheer, die een onder zoek instelde naar het functione- "Op een dag kwamen hier twee pieven uit Den Haag die alles van computers af weten, maar niks van de brandweer, 's Morgens zijn er meer branden, dan 's avonds schre ven ze in hun rapport. Tja, nou, dat was wel nieuws zeg, dat wist na tuurlijk niemand hier. Nee, maar nou komt het mooiste: ze zeiden: dan moeten er 's morgens ook twee keer zoveel mannen in dienst zijn dan 's avonds. Ik dacht jongens maak toch dat je weg komt. Ieder een hier weet dat ochtendbrandjes altijd klein zijn en zo te blussen, maar dat juist de branden 's nachts groteren gevaarlijker zijn, en mees tal later ontdekt worden. Kijk maar in de geschiedenis: stadhuis, Pe- truskerk, Minerva, allemaal 's nachts geweest. Ze namen de rap porten van een jaar mee en stopten ze in de computer. Ik zei: als je het nou goed wilt doen: neem dan rap porten van tien of twintig jaar. Dan heb je een veel beter overzicht. Het gebeurde niet. De narigheid is in de vijftiger jaren begonnen met de op komst van de plastics, de weg werpcultuur". Nijdig "Er blijft je hier weinig bespaard. Ik weet bijvoorbeeld nooit waar in Leiden straten zijn opengebroken. Dat vertellen ze me altijd pas, als het al zover is. Vorige week nog had ik wat in de Mors. Ik nam niet de Morsweg, vanwege de spoorwego vergang, want dat duurt daar altijd zo lang, nee, ik ging via de Vondel laan, de Damlaan op. Bleek de zaak daar open en moest ik weer terug. En als je dan bedenkt dat zo'n brand een kwestie van minuten is, dan word je wel eens nijdig". Broeshart kent Den Kaag vrij goed. Hij volgde er diverse cursussen en geeft er nu zelf les. "Den Haag liep in veel dingen voorop. Ze waren de eersten die met een hoogwerker begonnen in Nederland. Ze organiseerden cur- .sussen radio-actieve straling, adembescherming, duiken, noem maar op. Ik ken er veel in het corps. Ze hebben natuurlijk ook vaak geassisteerd bij ons. Vanaf de ont ploffing van het kruitschip tot de Stadhuisbrand, en Sikkens. Die be roemde foto met die twee brand weermannen bij de Stadhuisbrand, dat waren twee Hagenaars. Er leeft er nog één van. Wij hebben ze trou wens geholpen bij het bombarde ment op het Bezuidenhout". Broeshart kent veel gegevens over branden in de stad. Onlangs legde hij de laatste hand aan een boekje over de geschiedenis van de Leidse brandweer en inmiddels is hij al weer begonnen aan een groter werk over Nederlandse stadsbranden. Geschiedenis was één van zijn twee belangrijke hobbies. Zo weet hij flink wat over Indonesië, in de pe riode van Douwes Dekker tot de machtsovername. Zijn andere hobby is het jeugdwerk. Hij was ac tief bij de padvinderij, maar is nu alleen nog voorzitter van een ou dercommissie van een zeeverken- nersgroep. Alleen maar geld "Het dienstverlenen en het leren roeien met de riemen die je hebt, dat is in die groepen erg belangrijk en in mijn vak, zeker hier, ook. Het heeft natuurlijk zijn grenzen. Kijk, er wordt wel gepraat over de vraag of Leiden niet kan volstaan met een vrijwillige brandweer. Belachelijk. Ze kijken hier alleen naar het geld, verder niet. Ik heb nog steeds geen goeie verordening. Jaarverslag op jaarverslag hamer ik er op. Driejaar geleden heb ik gevraagd of ze de verordening van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten wilden overnemen. Het is nog niet ge beurd. Weet je, ik vind het niet erg hoor, maar ik kan nu geen studen tenhuis of gastarbeiderspension binnen stappen en zeggen: de boel klopt niet, je moet verbouwen. Voor dancings en tehuizen net zo. Het enige dat ik kan doen is op groot lef spelen, maar juridisch heb ik geen poot om op te staan. In mijn verordening staat niets over wat wel en wat niet mag. In de politie verordening wordt verwezen naar richtlijnen van burgemeester en wethouders, nou laat ze die richtlij nen dan eens een keer geven. Ik heb ze niet. We kunnen nu alleen maar op bouwplannen letten. Ik vind dat vreselijk, als je weet wat wij hier soms nog voor toestanden aantref fen, maar ik kan er niets tegen doen". "Ik heb nooit ergens spijt van joh. Was ik niet weggegaan, nou dan was ik gebleven, had ik gewoon doorgeknokt. Ik dacht alleen: als ik ooit nog eens iets anders wil, dan moet ik wel gaan, anders word ik te oud. We hebben ontzettend gela chen en fijn gewerkt hier. Kijk, in Leiden loopt het natuurlijk heel ty pisch Je kunt er om huilen, maar je kunt er ook grappen over maken. In Den Haag gaat het zo van: hoeveel spuiten wil je hebben? Stuk of vier? Hier, vorige week hoor ik collega De Haas nog zeggen tegen een jon gen die vroeg of ie schroevedraaiers mocht bestellen: hoe lang is het ge leden dat we dat hebben gedaan? Twee jaar? Nou, wacht dan nog maar even twee jaar, gebruik die ouwe nog maar. Elk dubbeltje wordt hier 25 keer omgedraaid en dan geven we er nog maar twee cent van uit. Nee, bezit uw ziel in lijd zaamheid, bedenk dat ge in Leiden werkzaam zeit, zeg ik altijd maar". t Broeshart: je kunt er ook grappen Wethouder is bezorgd over Leidse peuter speelzalen LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft gisteravond in de fractiever gadering van de PvdA zijn be zorgdheid geuit over de toekomst van de peuterspeelzalen in Leiden. Blijkens een nieuwe subsidierege ling van het ministerie van CRM komen alleen peuterspeelzalen voor een rijkssubsidie in aanmer king die gevestigd zijn in wijken of buurten waar een achterstandssi tuatie bestaat. "Als we CRM zou den volgen moeten we het huidige vestigingspatroon van de peuter speelzalen wijzigen, en zal aan slui ting van een aantal niet te ontko men zijn". Een andere mogelijk heid is om alle kosten van de peu- r rekening van de Een vlotte be- angetoond dat het an 7 a 8 ton per jaar i bedrag is door het' armlastige Leiden zeker niet op te brengen. Een verhoging van de ta rieven waardoor de peuterspeelza len kostendekkend gemaakt zou worden, ziet wethouder Tesselaar ook niet tot de reële mogelijkheden behoren. "Een peuterspeelzaal met een leidster kost al gauw 50.000 gulden per jaar. Wanneer we ervan uitgaan dat op één leidster tien peu ters kunnen worden aangetrokken is wel duidelijk dat een dergelijk bedrag nooit door de ouders kan worden opgebracht", aldus we thouder Tesselaar. BRUGGENPLAN LEIDEN - Binnen afzienbare tijd zal er een plan worden gepubli ceerd voor het herstel van de brug gen in Leiden. Volgens wethouder Waal is het plan in hoofdlijnen rond en voorziet het in het herstel van ongeveer een brug per jaar. De jaar lijkse kosten van het plan worden geraamd op een slordige miljoen gulden. P®@(f üteirraaini van Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. De paalzitwedstrijd op de Kager- plas, gisteravond om acht uur van start gegaan, moet het doen zonder de regerend Nederlands kampioen Hannes de Jong uit Roelofarends- veen. De 30-jarige bloemist, die een paar jaar geleden op de Braassem 91 uur en 20 minuten zijn paal trouw bleef, is niet van de partij omdat de organisatoren van dit evenement, de Katwijkse rederij Triton en het Kaagrestaurant 't Kompas, niet aan zijn financiële ei sen tegemoet zijn willen komen. Volgens Ton Diepenhorst van re derij Triton vroeg Hannes veel te veel geld voor zijn "optreden". "Hij wilde bijna 3000 gulden van ons hebben", vertelde mij Diepenhorst, "dat is toch te gek om los te lopen. Natuurlijk beseften we wel dat De Jong de grote attractie bij dit paal- zitten zou zijn maar dat hoeft toch niet in te houden dat hij maar kan vragen wat 'ie wil. We hebben hem een heel redelijk bod gedaan. Hij kon van ons 1000 gulden zitgeld krijgen. Bovendien had De Jong nog eens 750 gulden kunnen ver dienen als hij de paalzitwedstrijd op zijn naam had gebracht. Bij el kaar is dat toch een aardig centje voor een paar dagen zitten. Het is jammer dat hij nu niet meedoet Daardoor verliest hij nu wel zijn Nederlandse titel." De nuchtere Veender treurt niet om zijn besluit. Hij vertelde mij: "Na tuurlijk wilde ik dolgraag mijn titel verdedigen maar dat moet niet ten koste gaan van mijn bedrijf. Als ik een paar dagen niet kan werken moet ik toch zorgen dat er iemand anders voor mij in de plaats komt En dat kost geld. Dat moet betaald worden." Overigens is Hannes er van over tuigd dat hij bij deelname het Ne- uerlands kampioenschap weer binnen zijn bereik had. "Ik weet dat ik mijn record nog een stuk scher per had kunnen stellen De hon derd uur had ik wel gered Aan het paalzitten doen dit keer geen dertig maar slechts twaalf deelnemers mee. Kompas-eigenaar Ruys gaf mij als verklaring: "Het is bij voorgaande wedstrijden steeds zo geweest dat op de eerste dag de meeste deelnemers al opgaven. Daarom hebben we een selectie gemaakt. Bovendien kost ons het werken met minder deelnemers ook aanzienlijk minder geld. De sondanks zie ik dit festijn wel een succes worden". W®yW Wie het dezer dagen nog niet warm genoeg had kon in War mond de lichaamstemperatuur nog wat opjagen door van de partij te zijn op het door het harmonieorkest Matthias georga niseerde hosfeest. Vijftien jaar geleden werd een dergelijk fes tijn voor het laatst in Warmond gehouden. Hoog tijd dus om dit volksvermaak, een soort veredelde polonaiseweer in ere te herstellen, zo vond Matthias voorzitter De Vetten. Maar het hosfeest is niet erg ui de smaak gevallen. Er was alleen wat jeugd op de been (zie foto). "Vroeger ging het hossen er als koek in", zegt De Vetten", maar het lijkt wel of de mensen zich nu generenZe durven zich in het openbaar niet meer uit te sloven. Toch blijven we het met de Warmonders proberen. Dit jaar organiseren we waarschijnlijk nog zo'n hosfeest. Het is niet alleen goed voor hun gezondheid maar bovendien leren de Warmonders elkaar wat beter kennen. En dat is ook het doel van dit hossen". Burgemeester en wethouders van Katwijk blyven azen op het beeld "Promenade" van de Haarlemse beeldhouwer Wim Jonker. Vanavond stellen zij de raad voor de zoveelste maal binnen vijfjaar voor het beeld, voorstellende een wandelende vrouw, aan te kopen ter ver fraaiing van de badplaats. Tot nu toe voelde de raad daar niets voor De meeste raadsleden vonden het gestyleerde kunst werk nauwelijks lijken op een wandelende vrouw en boven dien vond men het te duur. Daarom hebben B W nu een tussenoplossing gevonden. De oorspronkelijke hoogte van het beeld, vier meter, is terugge bracht tot 1.80 meter waardoor men 30.000 gulden goedkoper uit is De wandelende vrouw moet nu 40.000 gulden gaan kosten. Het is de bedoeling dat de vrouw in brons en de wijk Hoornes een plaatsje krijgt cn niet zoals een paar jaar geleden werd voorgesteld op de meest noordelijke punt van de boule vard. Ze komt daar dan te staan op een natuurstenen sokkel van 90 centimeter hoog, het geheel geplaatst in een door graniet keitjes omzoomd rozenperk. De bollenstreek gaat steeds meer op een groot recreatiepark lijken waar de handel en teelt van bloembollen op de tweede plaats komt. Die indruk krijg je als je ziet hoe het ene bloembol- lenbedrijf na het andere besluit de bollenschuren in de "stille" maanden oktober tot mei om te toveren in een sportaccommo datie. Een nieuw voorbeeld daarvan kan men nu weer zien in Sassenheim waar aan de Hoofdstraat het bloembollen- bedrijf De Vroomen Export B.V. een gigantische hal heeft laten neerzetten met een totaal vloeroppervlakte van 600 m2. In de bloembollenmaanden zal de hal dienst gaan doen om de mil joenen bollen gereed te maken voor verzending naar het bui tenland en in de zeven niet- seizoenmaanden zal er in de hal voortaan gespeeld kunnen worden op zeven tennisbanen. "En professioneel", zo vertelde mij A. Heemskerk, een van de drie directeuren van De Vroomen Export B.V., het nog steeds groeiende bedrijf dat in de afgelopen jaren al heel wat kleinere collega's heeft opge slokt. "We mogen wel zeggen dat we met kop en schouders uitsteken boven de overige in- doortennisbanen die elders in bollenschuren zijn onderge bracht. Dat heeft ons miljoenen gekost maar daarvoor in de plaats krijgen we nu wel een speciale latex tennisvloer, een voortreffelijke airconditioning, extra krachtige baanverlich- ting, volop kleedgelegenheid en douches, een kantine en ook onze prijs is erg aantrekkelijk. De huurprijzen per baan-uur per seizoen liggen tussen de 370 en 450 gulden en de huur per uur is maar twee tientjes. Er zijn nu al veel tennisclubs uit de omgeving die hebben laten we ten graag in onze hal te willen spelen. Zoals het er nu uitziet gaat deze tennishal een succes worden", aldus Heemskerk, die mij bovendien vertelde dat de winst uit de tennishal hard no dig zal zijn om het totale bedrijf economisch verantwoord te la ten draaien. Op de persconferentie trof ik ook de heer Smolders, oud burgemeester van Alkemade. Hij wordt manager- bedrijfsleider van deze tennis hal, die de naam "De Klinken berg" krijgt naar de naam van de polder waarin het gebouw staat. De oud-burgemeester, die zelf wel eens een balletje heeft geslagen maar eigenlijk liever in een zeilboot op het water zit, vertelde mij dat hij erg veel zin in dit bijbaantje heeft. "In mijn huis in Leiderdorp heb ik sinds mijn pensionering alle noodza kelijke klusjes uitgevoerd Ik vond het hoog tijd om eens naar wat anders uit te kijken. Ik ben niet iemand die de hele dag kof fie en thee kan zitten drinken. Daar ben ik nog te vitaal voor". De oud-burgemeester, die bin nenkort 66 jaar hoopt te wor den, zit nu dus in het zakenle- i Smolders en Heemskerk

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17