Vakantie, begroting en 'n los eindje BOEKEN BIJ 200 JAAR AMERIKA DONDERDAG 1 JULI 1976 PAGINA 15 Door mr. Roel in 't Veld voormalig Leids raadslid (PvdA) De vakanties zijn begonnen en dus gebeurt er in de wereld niets meer; de tijd staat stil, zoals de koekoeks klok ophoudt met slaan als je de ramen tegen elkaar openzet van wege de hitte. Bij vakantie hoort ook een aparte manier van denken: de zorgen op het werk, de onzeker heid voor wat betreft de toekomst en de kleine onlust van te haastige ontmoetingen overheersen niet meer en naarmate de vakantie voortduurt worden het steeds va gere herinneringen. Wat zal komen, vormt niet langer een bedreiging, wat geweest is veroorzaakt niet langer bitterheid. Op een goede vakantie is alleen het nu belangrijk, het spoor van de slak 's ochtend op je tent, de krekels en de hooigeur op de avond datje een oeroud dorp vol poezen en zwarte vrouwtjes bezocht. Je denken is gevuld met vragen zonder zin, zoals waarom duizend achtereenvol gende generaties koeien nooit ef fectieve hulpmiddelen hebben ontwikkeld om zich de vliegen van het lijf te houden. Een simpele op gave toch! Muggen In deze warme weken zijn honder den ambtenaren bezig zich in Den Haag de muggen van het lijf te hou den en de rijksbegroting 1977 in el kaar te timmeren. Nu de Tweede Kamer de bezuinigingsoperatie zoals door de regering voorbereid heeft goedgekeurd, moeten vele deskundigen in haastig beraad eens goed bekijken welke gevolgen al die voornemens voor het giganti sche voorzieningenpakket, dat de overheid als producent verzorgt, meebrengen. Dat kon niet veel eer der, omdat de ministerraad bij de voorbereidingen besloot het slot op de mond te houden en zodoende op aBaBBBBBBaaBBBBBBBBB veel departementen zelfs zeer hoge ambtenaren er geen idee van had den wat en hoe er bezuinigd ging worden. Nu vind ik het niet erg dat ambte lijke nieuwsgierigheid niet pardoes wordt bevredigd, maar je vraagt je wel af hoe die ministers met alle Bloemenhove- en kernreaktor- kopzorg er tussendoor zoveel in formatie in hun hoofden konden opbergen, dat ze samen ook nog het allerbeste voorstel tevoorschijn to verden. Voortijdige publiciteit kan heel vervelend zijn (hoewel, had de minister-president met zijn nieuw jaarsbespiegeling eigenlijk het be langrijkste al niet gezegd) maar aan de andere kant staat toch dat die ambtenaren samen echt meer we ten dan een minister. Het doet een beetje negentiende- eeuws aan dat de regering als het echt belangrijk wordt zich in eigen kring terugtrekt. Volgende keer be ter, zullen we maar denken. De WD heeft in het parlement niet veel lof geoogst met de eigen voor stellen voor bezuiniging in de over heidsuitgaven en sociale verzeke ring. Hoewel het toch zo aardig klonk, niet 8 maar 16 miljard gulden minder in 1980. Van te vo ren was natuurlijk duidelijk, dat die voorstellen geen enkelé kans op aanvaarding hadden. Daarvoor wa ren ze ook niet gemaakt. Waarvoor wel? Om stemmen van kiezers te winnen. Immers, een politieke par tij ontleent zijn invloed aan het aan tal op haar uitgebrachte stemmen, net als een particuliere onderne ming bloeit en groeit naarmate meer mensen haar produkten wil len kopen. Belasting De WD denkt kennelijk dat er erg veel mensen zijn die liever minder belasting zouden betalen en ook niet zo erg veel prijs stellen op een deel van de diensten welke de overheid levert. Het eerste is na tuurlijk juist, het tweede denk ik niet in die mate waarin de WD zich dat voorstelt. Er lijken in ons land echter maar weinig toetsen moge lijk om daarover een duidelijke, di recte uitspraak van de burgers te krijgen. In verkiezingen spelen immers altijd ook nog veel andere kwesties een rol, bij enquetes weet je nooit of de vraagstelling wel goed overkwam en een referendum ken nen wij niet. Daarom blijft "het bij mijn vermoe den dat ook de meerderheid van de heel gewone Nederlanders - mits goed voorgelicht - wel degelijk be reid zou zijn offers in het persoon lijke vlak te brengen om bijvoor beeld de kwaliteit van het onder wijs of de leefbaarheid van de grote steden te verbeteren. We moeten echter vaststellen dat de overheid niet zo erg veel aan die voorlichting heeft gedaan. Integendeel, het lijkt wel of steeds meer dingen zo inge wikkeld worden gemaakt dat al leen ingewijden er nog iets van be grijpen. Het loonoverleg van de laatste weken is daarvan een tref fend voorbeeld. Het gehalte van de democratie in een land hangt wel degelijk samen met de mate waarin de gewone burger op de hoogte is van wat er beslist moet worden en welke mogelijkheden daarbij aan wezig zijn. De overheid heeft ten aanzien van die voorlichting wel degelijk een taak, naast een onmis bare vrije pers, radio en tv. Ook in Leiden is de voorbereiding van de gemeentebegroting 1977 reeds in gang. De huidige "rege ringscoalitie" kent als één van de uitgangspunten voor de opstelling van de begroting dat ook de finan ciering van gemeentelijke uitgaven in het teken behoort te staan van het beginsel van gelijke kansen. Dat wil zeggen dat de tengevolge van vele omstandigheden ongelijke kansen van verschillende groepen burger op ontplooiing van hun ta lenten door het optreden van de overheid wel gelijk zouden moeten worden. Plantsoenen Daarom moet diezelfde overheid voor achtergestelden meer doen dan voor hen die het op hun eigen houtje wel klaren. De vrijheid van een gemeentebestuur om dat be ginsel te verwezenlijken is niet erg groot. In de zachte sektor, onder wijs en de CRM-hoek, is door de rijksoverheid al erg veel gereld. Aan de marge kan een gemeente nog wel wat interessants doen. Wat betreft bomen, planten, stra ten, verkeersvoorzieningen, de vernieuwing van oude panden, de bescherming van monumenten kan de gemeente veel meer zelf. Tussen de groepen bewoners van verschillende buurten en wijken bestaan grote verschillen in mate riële welvaart. Op langere termijn bepaalt immers het soort van de be schikbare woningen hoe welva rend de daar wonenden zijn. In het verleden is wel opgemerkt dat ge meentebesturen de natuurlijke neiging vertonen om bij mooie hui zen ook wat fraaiere plantsoenen, wat bredere wegen en betere straatverlichting te plannen. Daardoor krijg je het rare ver schijnsel van een opeenstapeling van "beter, mooier, duurder", wat duidelijk in strijd is met het eerder genoemde uitgangspunt. In de toelichting op de gemeente begroting zou kunnen worden ver teld hoe de toe te rekenen uitga venposten over de verschillende wijken zijn verdeeld. Dan krijg je een aardig overzicht en kun je zin nig beoordelen in hoeverre het fundamentele uitgangspunt nu wel of niet een rol speelt in het echte gemeentelijke beleid. Bovendien biedt zo'n overzicht aan de wijk- en buurtkomitees de mogelijkheid om vergelijkenderwijze het voorge nomen beleid te toetsen. Dat zou een stukje verrijking van de lokale democratie kunnen opleveren. Burgemeester Uit de krant is ons meegedeeld dat de Leidse gemeenteraad ter gele genheid van de door de Kroon te nemen beslissing tot herbenoe ming van de burgemeester zal gaan Werken aan een soort van profiel. Ik vind dat een beetje onzin. Ten aan zien van zittende functionarissen past - tenzij er aanleiding voor wrok bestaat - ook een stukje loyaliteit van de zijde van de organisatie. De huidige burgemeester als benoemd functionaris heeft na tuurlijk een moeilijke positie in dit programcollege. In de afgelopen twee jaar heb ik nimmer iets gele zen over uitlatingen van de burge meester die afbreuk zouden kun nen doen aan de politieke effectivi teit van het optreden van het col lege van B. en W. Dat vind ik al heel wat, gezien de verschillen in poli tieke overtuiging. Daarom lijkt mij een nogal belangrijk verschil te be staan tussen het ogenblik waarop een nieuwe burgemeester moet worden benoemd en het moment van herbenoeming. Een stevig gesprek tussen de raad en de burgemeester is ter gelegen heid van de herbenoeming op zijn plaats. Niet meer. Meningen op deze pa gina geuit, zijn voor re kening van de auteurs. Bijdragen van lezers zijn welkom. "In Amerika is ruimte voor iedereen: heeft hij een bepaald talent of vak? Dan kan hij daarmee zijn brood verdienen, met succes. Is hij een koop man? Er zijn oneindig veel handelswegen; munt hij in enig opzicht uit? Dan vindt hij werk en wordt gerespecteerdIs hij een landarbeider, sober en vlijtig? Dan hoeft hij niet ver te lopen of veel inlichtingen te vragen voordat hij wordt aan genomen en goed gevoed aan de tafel van zijn baas, en vijf maal zoveel verdient als in Europa. Wenst hij braakliggend land? Er zijn duizenden hectaren beschikbaar, die hij goedkoop kan krij gen. Wat ook zijn aanleg of zijn neigingen, als ze niet buitensporig zijn, kan hij ze bevredigen". Dat schrijft rond 1780 een enthou siaste reiziger uit het oude cyni sche Europa over de jonge staten van Amerika. Het is dan nog niet de bondsstaat van nu, veeleer een wij los verband van de dertien staten aan de Atlantische Oceaan die de koloniale dwingelandij van Londen hebben afgeschud. Geld is God Honderd jaar later, omstreeks 1870, schrijft Mark Twain, de scherpe observator van de 19de eeuws jungle van uitbuiting en armoe in datzelfde beloofde land van zoé ven: "wat is het voornaamste doel van de mens? rijk te worden. Hoe? - op een onfatsoenlijke ma nier, als het kan; fatsoenlijk als het moet. Wie is de enige en ware God? Geld is God. Goud en DOOR HAN MULDER bankbiljetten en fondsen - vader, zoon en de geest van die twee - een drieëenheid; die vormen de ware en enige God, machtig enoppermachtig: en William Tweed is zijn profeet". Tweed was één van de vele doortrapte gewiekstelingen die in een goed afgewogen krachtenveld van po litieke druk, corruptie en georga niseerde misdaad hun met edel metaal geplaveide weg wisten te vinden. Op 4 juli viert Amerika zijn twee honderdjarig bestaan. Er is veel, zeer veel voor overhoop gehaald. Van tochten per fiets van de westkust naar de oostkust dwars door het land tot feestelijkheden met een bijna gewijd ritueel, zoals bijvoorbeeld ook op de 4de juli in het Haagse Congresge bouw te wachten staat. Aller hoop is in dit verband gericht op de eigen goede lichamelijke con stitutie en de air-conditioning. Amerika is niet niks en daarom al leen al komt men graag een glaasje drinken op de verjaardag. Al is het maar uit nieuwsgierig heid. in de Verenigde Staten wordt elke 36 seconden een auto gepikt en wordt elke 36 minuten een moord gepleegd; de VS tellen ongeveer 70 duizend drugs-verslaafden, van wie er 98 procent aan de heroïne zijn; O de meest overvloedige vogel soort die er ooit heelt bestaan was de Noordamerikaanse trekduif. Hun aantal werd in 1880 geschat op vijf miljard. De boeren be schouwden ze als een plaag en begonnen aan hun uitroeiing. De laatste stierf in 1914; in een die rentuin; de Maffia maakt naar schatting een jaarlijkse omzet van 30 mil jard dollar. Daarvan is ongeveer een kwart winst. Belastingvrij. bij de aanvang van de zeventiger jaren verkeerden 24 miljoen Amerikanen in armoede (dat is ongeveer 12 procent van de be volking). Uitgesplitst naar huidskleur tien procent van de blanke Amerikanen was arm, 31 procent van de niet-blanken. O 47 procent van alle op de wereld bestaande personenwagens rij den in de Verenigde Staten, 33 procent van alle tv-toestellen be vinden zich in dat land. het land is de grootste democra tie ter wereld, sinds India dat niet Meeste auto's Men zou zo uren door kunnen gaan. Het hoogste nationale inkomen en de hoogste levensstandaard voor relatief de meeste mensen vindt men in de V.S. (en tegen over de armoede van daarnet dtaan 100.000 miljonairs, in dol lars wel te verstaan). Behalve dat ze er de meeste auto's maken, ha len ze er ook de meeste mineralen boven de grond, drukken ze er de de meeste kranten, is het land het land met de meeste paneldiscus sies op de tv en produceert het verreweg het meeste industriële afval. Dat zijn dan nog allerlei gegevens die zijn te meten en te wegen en die in cijfers zijn neer te leggen. Moeilijker wordt het al, wanneer we de invloed pogen vast te stel len die de Verenigde Staten op leven en sterven elders in de we reld hebben of hebben gehad. Op 4 juli 1776 verklaren de dertien staten (het zijn de evenzovele strepen op de Amerikaanse vlag) zich onafhankelijk en wat zeker voor de gang van de wereldge schiedenis nog veelomvattender is gebleken, zij komen tot een eerste formulering van de men senrechten: "life, liberty and the pursuit of happiness", het recht op de bescherming van het leven tegen willekeur, op vrijheid en op het nastreven van geluk. Onder de Europese intelligentsia van die dagen en met haar sympathi serende bourgeoisie, goeddeels nog levend onder de grillige machtsconcentratie van aristo cratie en clerus, riep dit Ameri kaanse experiment zeer veel en thousiasme op. Misschien mag men het enigszins vergelijken met de grote interesse die radi- kale intellectuelen van onze tijd aan de dag leggen voor de aanpak in de Chinese Volksrepubliek. Hetzelfde enthousiasme, het zelfde ontbreken van weten schappelijke achterdocht. Want dat met het verbreken van de banden met Engeland een andere aristocratie zeer comfortabel op de kussens kwam, die van de "founding fathers" en nun dynas tieën, drong pas later door. Nog altijd is er in Amerika een verras send grote aandacht voor af komst en achtergrond. Niet veel Europese democratieën zouden vandaag de dag zo openlijk fami lieverwantschap in net publieke leven durven belijden als dat in de VS gebeurt, vgl. de Kennedy- clan, de geslachten die van gene ratie op generatie steeds weer se natoren of gouverneurs voor de staten leveren. Touwtrekken De Amerikaanse Bill of Rights en de Grondwet hebben model ge staan voor de organisatie van menige latere democratie in het Oude Werelddeel. Daarbij is de grondwet in die landen ontdaan van de mythe, waarmee men al tijd nog in Amerika de Constitu tion behangt. De onderwijzer be gint 's morgens nog altijd de les met het voorlezen van een stuk uit de Grondwet. In hoeverre hier de enigszins dwangmatige hang van betrekkelijk jonge staten een rol speelt om erg zuinig en toe gewijd rond te springen met de op zich niet al te royaal voorhan den zijnde schatten uit het verle den, staat te bezien. Feit is dat door die hele Amerikaanse consi- tutie heen het touwtrekken doorklinkt tussen de afzonder lijke staten, die zo min mogelijk van hun macht wilden prijsgeven en de overkoepelende federatie, die de nationale belangen moest verdedigen. Die animositeit tus sen de staten en het centrale ge zag klinkt tot op heden door. Car ter en Reagan zijn mede zo ver gekomen doordat zij hun cam pagne heel duidelijk afzetten tegen "Washington", die ver afge legen club bureaucraten, die de dollars opmaakten en wel eens even zouden zeggen, hoe het moest. De scheiding tussen de federalisten en de aanhangers van veel macht bij de afzonder lijke staten is er tevens - min of meer - een van links en rechts. Doordat de inrichting van het onderwijs voorbehouden bleef aan de staten zelf kon men bij voorbeeld in de "Deep South", de traditionele katoenstaten met hun grote zwarte bevolking, aller lei uitspraken van het Hoogge rechtshof over beëindiging van de "segregatie" (scheiding van onderwijs op basis van de huids kleur) nog langdurig saboteren. De grondwet, die pas van 1787 da teert, is de basis van de allereerste moderne democratie (dit tegen over oude democratieën als bij voorbeeld die van Athene in het oude Griekenland, waar over igens net als in het jonge Amerika vrouwen en slaven buitenspel bleven). De scheiding van de staatsmachten, waarover den kers de hele achttiende eeuw door dikke boeken hadden vol geschreven, werd een feit. Een volksvertegenwoordiging van twee kamers, de Senaat en het Huis van Afgevaardigden zou de wetten maken die landelijk moesten gelden, de president zou het land besturen en het Hoogge rechtshof zou toezicht houden op de wetten die nationaal en in de verschillende staten zouden worden gemaakt. Onderling moesten die drie machten elkaar ook weer controleren en in de ga ten houden, iets wat met het on vertaalbare begrip "checks and balances" wordt aangeduid. Tricky Dick Op papier heeft het er door de eeu wen heen aardiger uitgezien dan dat het in de praktijk werkte. De checks and balances waren niet toereikend in vele gevallen. Ze waren niet in staat om een figuur als Richard Nixon op tijd te ont maskeren, ook al wordt daar tegenover dan wel gesteld dat het Hooggerechtshof dan toch maar met alle stemmen voor, de uit spraak deed dat Nixon zijn ge luidsbanden moest overdragen en zich niet op zijn "uitvoerend privilege" kon beroepen. Die uit spraak leidde het kort daarop volgende aftreden van Tricky Dick in. Een weigerachtig Hoog gerechtshof heeft in de jaren der tig steeds opnieuw geprobeerd om allerlei wetgeving van presi dent Franklin D. Roosevelt in de "New Deal" in strijd met de Con stitutie te verklaren en heel vaak is dat gelukt ook. Nog niet zo lang geleden beschreef de Amerikaanse criminoloog Jo seph E. Scott, gastdocent aan de Leidse universiteit, de rechte loosheid, waarmee de verpau perde Amerikaan te maken krijgt, als hij met de strafrechter in aanmerking komt. Waar blijf je dan met het Zesde Amendement op de Grondwet, dat een eerlijke, snelle berechtiging garandeert en ook de rechtsbijstand heet veilig te stellen? Het klinkt als een gemeenplaats, maar men komt er niet omheen: Amerika verklaart in de grond wet een vrij land te zijn en het is het in zeer veel opzichten ook. Men kan er - mits men geld heeft om zendtijd te kopen, een krant uit te geven of een brochure te drukken - voor zijn mening uit komen, het oneens zijn met de of ficiële politiek en zeden aanhan gen die op voet van oorlog staan met veel van wat het nog altijd puriteinse Amerikaanse volk als heilig of tenminste als hoog ziet. De grondwet rept niet van een centrale macht die vrijheden toe bedeelt naar beneden toe, maar juist andersom gaat het om be perkingen die de burger zich naar boven toe vrijwillig oplegt. Een beroemd amendement op de constitutie waarschuwt de over heid nog eens extra "de opsom ming in de grondwet van be paalde rechten mag niet zo ge steld worden dat dit afbreuk doet aan of ontkenning inhoudt van andere rechten die het volk be zit". Maar de praktijk. De opperrechters kwamen uit de bevoorrechte klassen en plach ten naar die klassen toe te denken in hun vonnissen. De geschiede nis is er vol van. De vrijheden van de burgers, vervat in het na het afschaffen van de slavernij toe gevoegde 14de amendement, kwamen minder aan de orde dan de bescherming van de vrijheden van het kapitaal tegen de over heid. Het Hooggerechtshof dekte in de laatste jaren van de vorige eeuw met zijn gezag de scheiding in de spoorwegwagons tussen blank en zwart en verwierp in diezelfde tijd als ongrondwettig een wet van het Congres om de steeds groeiende monopolies aan banden te leggen. Een verbod op kinderarbeid sneuvelde even eens voor het hof en president Theodore Roosevelt schilderde de rechterlijke macht niet ten on rechte af als "werktuigen van de reactie". Negers Amerika leent zich echter niet voor altijd durende constateringen. Theodore Roosevelt had gelijk met zijn opmerking over de rech ters in de hoogtijdagen van het 19de-eeuwse liberalisme, maar onder het leiderschap van de eminente Earl Warren werd het Hooggerechtshof in de jaren zes tig één van de grote stutten van hen die het afbreken van de dis criminatie en de privileges in de Amerikaanse samenleving voor stonden. Uitspraken die het ge- lijkberechtigingsproces van de negers steunden, ernst maakten van het recht van demonstratie in de sombere jaren van Amerika's avonturen in Vietnam. Datzelfde Warrenhof legde met één uit spraak de basis voor een benader ing van de abortus die tot de meest tolerante ter wereld hoort, met een grote plaats ingeruimd voor de eigen verantwoordelijk heden van de vrouw. Een aantal van de problemen in de kleinere democratieën, zoals bij voorbeeld Nederland, ziet men vergroot en verhevendigd in de Verenigde Staten. De bureaucra tie van Washington heeft een dermate greep op de ingewik kelde samenleving dat de volks vertegenwoordiging zich steeds bewuster wordt, de mindere van de president te zijn. De irritatie bij het Congres heeft zich de laat ste jaren nogal eens geuit in re gelrecht dwarsbomen van de president. De weigering om gelden ter beschikking te stellen in de kwestie-Angola is daarvan een voorbeeld. Ook heeft de pre sident minder de handen vrij bij riskante acties op het internatio nale vlak. Bij beide grote partijen groeit de ergernis en daardoor is het mogelijk gebleken om gere geld een veto van de president door een ruime (twee/derde) meerderheid in het Congres weer ongedaan te maken. De frustra ties vreten door. Grimmig Het land is veel rijker dan rond de eeuwwisseling, maar.de angst om die rijkdom kwijt te raken is vele malen groter dan de groei van die rijkdom in de laatste 76 jaar. Een mengsel van die angst en een soort idealisme heeft de laatste decennia de buitenlandse poli tiek van de Verenigde Staten be paald. Het cynisme van de ge schiedenis wil dat uitgerekend Richard Nixon en zijn adviseur en latere minister Kissinger een realistischer, praktischer politiek hebben geïntroduceerd. Nixon legde de basis voor de tamelijk vriendelijke relatie met China en rondde het Vietnamese avontuur af. In wezen was Vietnam de eer ste oorlog die Amerika verloor, zoals de vrijheidsoorlog van Amerika van 1776 de eerste was die de koloniale macht Engeland verloor. De geschiedenis heeft nooit een grimmig gevoel vooi humor ver loren. Eén van de beste over de Verenigde Staten nu, maar vanuit groot histo risch besef geschreven is "De Amerikanen" van Ronald Segal" (uitgave A. W. Bruna, Utrecht-Antwerpen). Het verscheen in 1973 in vertaling en moet nog wel te krijgen zijn. Bij L. J. Veen in Wageningen verscheen onlangs "Amerika" van Alis- tair Cooke. Het boek is gebaseerd op de voortreffelijke serie die BBC-correspondent Cooke voor de televisie maakte en die ook in Nederland is uitgezonden. Het boek is prachtig geïllustreerd en heeft waarschijnlijk in zijn Engelse versie ook het nodige te bieden. Jammer genoeg is de Nederlandse verta ling ronduit slecht en slordig. Zo slordig dat mijlen en kilometers door elkaar gebruikt worden. 'Ypres' wordt geschreven als het goed-Vlaams "leper" wordt bedoeld en overigens wordt maïs in Amerika geen "graan" genoemd maar "corn", hoogstens "koren" dus. Onbegrijpelijk, dat uitge vers kapitalen uitgeven om een boek fraai uit te geven (en "Amerika" is 'n fraai boek), maar dan met een allerbelazerdse vertaling komen. Misschien moeten ze die mensen toch meer gaan betalen. Dan maken ze kans op een goeie. Politics", een inleiding tot regeren in Amerika van Robert Sherill (uitgave Harcourt, Brace en Jovanovich, New York).

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15