Woningbouw in kle Stevenshof is niet nodig 35% minder ^eer! Afsluiting niet genoeg Laagin^teer'en nicotine. Zéér iaag. y> Ambtenaar zal op fiets moeten gaan rondkijken Leidenaar boos over pesterij met barbec ue ^WOENSDAG 30 JUNI 1976 do, tatetf. Achter de spoorlijn Den Haag - Leiden is vanuit de landelijke Steven- shofjespolder de oprukkende bebouwing te zien van Voorschoten. iLEIDEN - De Stevenshofjespolder alhoeft niet bebouwd te worden als rdalle open gaten in de bebouwde r&om van Leiden beter benut wor- coqden. Dit concludeert de werkgroep p(^lilieubeheer aan de Leidse Uni- lanjversiteit in een rapport dat zij schreef als kritiek op de in maart uitgegeven gemeentelijke nota javer het volkshuisvestingsbeleid. 'ijHet college van B en W had becij- waferd dat woningbouw in de Steven- shof wel nodig is om aan de be- ooihoefte tot 1984 te voldoen, p €)e werkgroep heeft een opsom- gstT^ing van °Pen gaten en andere bouwterreinen in de stad die nog bebouwd kunnen worden en waar- Ban de gemeente in haar nota geen aandacht had geschonken Deze bouwplaatsen, samen met de mo- groep, dat nog hoger ligt dan wat de gemeente denkt te kunnen bouwen inclusief de Stevenshofjespolder, namelijk 10.503. In haar rapport "Is bebouwing van de Stevenshofjespolder nodig?" stelt de werkgroep dat deze polder (ten zuiden wan de Rijndijk tussen Rijksweg 44 en de spoorlijn Den Haag-Leiden) als bufferzone fun geert voor het kwetsbare groen tus sen Den Haag en Leiden. Er zijn plannen om van dat groene gebied een nationaal landschapspark t maken. Maar bebouwing van de Stevenshof zou het gebied onder onverantwoord grote druk zetten, waarbij de kans op aanleg van de Leidse Baan (tussen Den Haag en Leiden) en rijksweg 11 (tussen »>jksweg 44 en rijksweg 4A) erg groot wordt Milieubeheer zou de Stevenshof willen ontwikkelen als recreatiegebied Met de grote trekken van de ge meentelijke nota over de woning bouw is de werkgroep Milieube heer het wel eens (over de geschatte behoefte en de noodzaak om vooral voor de Leidse bevolking zelf te bouwen). De grote verschillen van inzicht komen tot uiting bij de inventarisa tie van mogelijke bouwplaatsen en de beoordeling van de bebou wingsdichtheid (het cijfer dat aan geeft hoeveel woningen op een stukje grond gebouwd worden). Het rapport heeft een tabel met 26 bouwplaatsen in de binnenstad en veertien in de buitenwijken die de gemeente over het hoofd heeft ge zien. De werkgroep komt tot de voorzichtige schatting dat er op die plaatsen meer dan 1700 woningen gebouwd kunnen worden, waarbij dan nog niet eens alle buitenwijken onder de loep genomen zijn. Het rapport geeft voorbeelden van nieuwe wyken in andere steden die een hoge graad van bcbouwings- dichtheid hebben. Soms wordt ge bouwd met meer dan zeventig wo ningen per hectare, terwijl Leiden voor de Stevenshofjespolder uit gaat van slechts 37 woningen per hectare. Bij een marge van 60 tot 80 wonin gen per hectare is het mogelijk dat niet meer dan éen of twee wonin gen boven elkaar gebouwd worden, waarbij tweederde (bij 60). of de helft (bij 80) van de woningen een eigen tuin kan hebben, maakt de werkgroep op haar onderzoek in o.a Den Haag Het zuiniger gebruik maken van de ruimte betekent ook een lagere grondprijs per woning, kortere afstanden tot de stad voor wandelaars en fietsers, en betere exploitatiemogelijkheden voor het openbaar vervoer. Leeuwenhoek Door gebruik te maken van grotere bebouwingsdichtheid komt de werkgroep tot 500 a 875 woningen meer dan de gemeente. Door bo vendien gebruik te maken van een aantal extra bouwterreinen buiten de stad (Roomburg en de Leeu wenhoek) wint Milieubeheer nog eens ongeveer duizend woningen. Als de winst van de plannen voor open gaten (1750) opgeteld wordt bij de winst door hogere bebou wingsdichtheid (500 tot 875) en het extra van de twee nieuwe bouwter reinen (ongeveer duizend) zou de Stevenshof niet bebouwd hoeven worden, meent de werkgroep Mi lieubeheer, want de Stevenshof zou 3050 woningen opleveren in de ge meentelijke plannen Tenslotte stelt de werkgroep dat de gemeente meer moeite moet doen om subsidies te verwerven zodat meer woningen direct beschikbaar bunnen komen voor Leidenaars. en minder voor de "overloop" van bij voorbeeld Hagenaars. Op die ma nier kan beter voldaan worden aan de Leidse behoefte aan woningen. Werkgroep Milieubeheer: i'' - jfr De eenvoudige karakteristiek beestje. polder: hekje, boompje. LEIDEN - Een gesprek met de sa menstellers van "Is bebouwing van de Stevenshofjespolder no dig?" leert dat de werkgroep Mi lieubeheer bepaald niet over één nacht ijs is gegaan. Paul Mantel was bezig de provinciale plannen voor stedenbouw en de ministe- riéle verstedelijkingsnota te ana lyseren. De gedachten over de Stevenshof waren toen een ver dere uitwerking hiervan, waarbij Evert Meelis en Helias Udo de Haes kenners bij uitstek zijn van de Leidse situatie. Uitgekamd In samenwerking met een vrij groot aantal wijkcomités zijn de moge lijkheden voor woningbouw bin nen de bestaande bebouwde kom bekeken Evert Meelis, woonach tig in Zuid-West, heeft die wijk zelf helemaal uitgekamd op aile mogelijke hoeken en gaten. Hij stelt wel dat de inventarisatie van de mogelijkheden een voorlopige is: "Wij willen echt niet alle onze kerheden wegpraten. Maar de gemeente moet de inventarisatie overdoen: het is een kwestie van aandacht. Een ambtenaar zal op de fiets moeten stappen en rond kijken. Je moet de bereidheid hebben je een beetje bij een stads wijkje in te leven." Belangrijk punt in het rapport is de bebouwingsdichtheid: Milieu beheer zou bijna twee keer zoveel woningen op een stukje grond willen bouwen als de gemeente, om het grofweg te stellen. Evert Meelis: "Zuid-West is een luxe wat groen betreft. Een hogere bebouwingsdichtheid geeft een meer stedelijk karakter". Helias Udo de Haes vult aan: "Maar dat is vaak een noodzaak. Er pleiten een heleboel dingen voor een in tensievere bebouwing. Bijvoor beeld dat er dan ook een inten siever sociaal contact is. Ik heb het in Amerika gezien dat voor steden daar helemaal geïsoleerd waren door de ruime opzet. Zo direct gezien is groen leuk, maar er zit meer aan vast. Groen func tioneert vaak niet, zoals bij de Jan Luvkenlaan, dat wordt niet ge bruikt. Dat is het verschil tussen ruimte en leegte, zoals professor Hoefnagels eens heeft gezegd". In het rapport wordt gesteld dat de gemeente met onvoldoende kracht naar subsidiemogelijkhe den zoekt voor nieuwe bouw plannen. Paul Mantel: "In bepaalde gebie den heeft het ministerie getoond de geldla open te willen trekken. In Den Haag is het college her haaldelijk op de knieén naar het ministerie gegaan en daardoor konden de huren bij stadsver nieuwingen teruggebracht wor den van 500 tot 300 gulden. Bij Nieuw-Waldeck in Den Haag worden de auto's grotendeels onder de grond geparkeerd, en daarvoor geeft het rijk subsidie". "Bij verschillende potjes is het on duidelijk waar het geld nou pre cies vandaan komt, maar het blijkt dat wie het hardste zeurt, die krijgt potjes open. De ge meente kan toch in ieder geval een poging ondernemen. Leiden heeft een aantal problemen en ligt daardoor, landelijk gezien, gunstig Gezien de tekst van de huisvestingsnota heeft men niet voldoende moeite genomen. En dat terwijl men wel optimistisch is over subsidie voor de bouw in de Stevenshof. Ik denk dat de re gering daarover eerst zal zeggen: ga eerst de grondkosten maar eens drukken door een hogere bebouwingsdichtheid" Helias Udo de Haes: "De huidige plannen voor de Stevenshof ko men nooit voorbij de provincie: daar zijn ze streng geworden wat betreft bebouwingsdichtheid". Brief aan B en W 59 LEIDEN - "Je kunt beginner met de ramen en deuren dichf te doen, maar dat is bij deze temperatuur geen haalbare kaart. Je kunt naar de buren toelopen en vragen of ze er mee ophouden. Daar bereik je niets mee. Je kunt er eigenlijk heel weinig tegen doen, behalve dan brieven schrijven aan de politie en burgemeester en we thouders". Verbod De heer Mulder uit de Room burgerlaan heeft uiteindelijk voor zijn laatste alternatief gekozen, de pen ter hand ge nomen en geschreven wat hij op zijn lever had: een verzoek om een verbod op te stellen dal een einde moet maken aan hel houden van barbecue's in tuinen kleiner dan vijftien me ter. Uit zijn mond klinkt dal wat paradoxaal, want in hel dagelijks leven is hij secretaris van de Nederlandse Bond van Poeliers en Wildhandelaren en onder meer samensteller van een folder met barbecuerecep ten. Als zijn plan wordt uitge voerd, snijdt hij in elk geval zichzelf in de vingers. "Barbecuen is een gezellig fa miliefeest en een ongedwon gen buitengebeuren", zo zegl hij, "maar je kunt er ook mei opzet mensen het leven zuur mee maken. Grote rookwol ken, vonken en asdelen vergal len het genoegen van anderen om 's avonds buiten te zitten". Meneer Mulder constateert tot zijn grote ongenoegen dat het aantal barbecuers eerder toe- dan afneemt. Wellicht omdat hij door het uitgeven van de folders meer wijst op de voor- dan op de nadelen van deze zoals hij het zelf noemt, "bu- renpesterij". Rookwolken Hij leeft zelf in conflict mei zijn buurman, kennelijk een enthousiast barbecuer, die er geregeld voor zorgt dat 's avonds de rookwolken boven de schutting verschijnen en de familie Mulder van het terras wordt verdreven. "Ik barbecue zelf niet", zegt Mulder, "maar ik heb er in principe niets op tegen. Waar het mij om gaat is dat bijna ie dereen er op de verkeerde ma nier mee bezig is. Vuren wor den fout aangelegd, bij voor keur doet men het op het terras bij het huis en niet achter in de tuin, wat veel minder hinder zou geven. Daar heb ik be zwaar tegen en ik geloof dat ik daarin niet alleensta. Ikhebde politie gebeld, maar die kun nen er ook weinig aan doen. Er is in Leiden geen verbod, ie dereen kan zijn gang gaan". Het zit de heer Mulder niet lekker. In zijn brief spreekt hij van a-sociaal gedrag van zijn mede-burgers en dringt hij aan op spoedige maatregelen, want het koekje van eigen deeg bevalt hem slecht. Het resul taat van zijn actie wordt door hem echter niet hoog aange slagen. "Vermoedelijk krijg ik in elk geval deze zomer geen antwoord en blijft de ergernis voorlopig nog", vreest Mulder. ADVERTENTIE :NG;: ïki-nLEIDEN - De Stichting Leidse ^leeBinnenstad is zeer slecht te spre- 3on<ken over het voorstel van B. en W. Jreiiom een gedeelte van de Breestraat en^n de marktenroute af te sluiten de*'oor het autoverkeer. Dit viel op te C. naken uit de woorden van de heer Brummer, bestuurslid van de stich- ïerriang, gisteravond tijdens een «n: iiscussie-bijeenkomst die de stich- nAv^ing belegd had in het gebouw van 3e Kamer van Koophandel. Dat betekent niet, dat de stichting ^e Breestraat wil houden zoals die ,s. Integendeel, de plannen van het Abinnenstedelijk bedrijfsleven gaan telfs verder dan die van de gemeen te. Zoals vorige week in deze krant Cd vermeld, wil de stichting een van de Breestraat tot wandel promenade omvormen. Deze pro- derunenade zou ook voor bussen, fiet sers en bromfietsers niet langer toegankelijk mogen zijn. De heer Brummer wees erop, dat er 'meigemiddeld 48 bussen per uur door 3884de Breestraat rijden. "Wanneer daar nog eens de bromfietsers bij- •0Ü "komen, zal de Breestraat meer op •0 «een racebaan gaan lijken dan op dienden winkelstraat", zo zei hij. Als zijn persoonlijke mening voegde hij „daar nog aan toe, dat het hem op z'n f .minst vreemd voorkomt, dat de gemeente Leiden zich enerzijds fel „„heeft verzet tegen de bouw van het winkelcentrum "Winkel- Leiderdorp, terwijl dezelfde jgemeente met een dergelijk plan foor de Breestraat komt. "Als de plannen voor de Breestraat zoals ze hrij\nu zijn gepresenteerd doorgaan, [nca^an "Winkelhof' beter in de oor spronkelijke opzet worden ge- bouwd, want dan is er tenminste hog één behoorlijk centrum in deze Stichting over Breestraat: 'C buurt Als dit doorgaat, redt de Leidse binnenstad het niet", aldus de heer Brummer. De gevolgen voor de Breestraat zélf vormen overigens niet eens het grootste bezwaar, dat de stichting tegen de gemeentelijke plannen heeft. De stichting is nog meer ver bolgen over het feit, dat volgens haar in het voorstel om Breestraat en marktenroute te reconstrueren voorbij wordt gegaan aan de gevol gen, die een dergelijke ingreep voor' de hele binnenstad en zelfs daar buiten zal hebben. De heer Brummer bracht naar vo ren, dat er eerst een totaal-plan voor de binnenstad moet komen, voor dat de Breestraat en de markten route worden afgesloten. "Pas dan kan bekeken worden wat de gevol gen van een dergelijke ingreep zijn \oor de hele binnenstad", zei hij. "We moeten voorkomen, dat het beleid ten aanzien van de Brees traat net zo ad hoe wordt als ten aanzien van de Rijnsburgerweg en de Steenstraat is gebeurd". Hij benadrukte, dat er tegelijk met de afsluiting van de Breestraat een aantal andere maatregelen moet worden genomen, wanneer de Leidse binnenstad haar functie wil behouden. Als voorbeelden van dergelijke maatregelen noemde hij onder meer. het doorgaande verkeer moet over de city-ring geleid worden; het openbaar vervoer moet in twee richtingen over de markten route; de parkeermogelijkheden zullen uitgebreid moeten worden. Wat dit laatste punt betreft, be streed hij dat er in de binnenstad 5000 parkeerplaatsen zouden zijn, zoals gezegd wordt in het ontwerp-preadvies over de Brees traat. De heer Brummer kreeg steun van de heer J. felom, consulent ruimte lijke ordening van het Kon. Ver bond van Ondernemers (KVO), die eveneens van mening was, dat het niet gewenst is een voetganger spromenade tevens als busbaan te laten fungeren, "tenzij het bedoeld is om het probleem van het grote aantal lege ziekenhuisbedden op te lossen". Van de uitgenodigde winkeliers verenigingen en middenstandsor ganisaties lieten er gisteravond een groot aantal verstek gaan. Mis schien dachten zij er net zo over als de heer L. van Praag, die namens de Steenstraat-winkehers aanwezig was. Hij zei niet veel vertrouwen te hebben in de "moedige poging" van de stichting om in Leiden iets van de grond te krijgen. Volgens hem is de teruggang in de binnen stad nog maar net begonnen, en daar verandert het plan van de stichting niets aan. "Dat verdwijnt ook in de papiermolen van het stadhuis en komt pas na een paar jaar weer boven", zo voorspelde hij De heer J. W. M. van der Loos van het KVO, afdeling Leiden, wees er op, dat de fout niet alleen bij de overheid gezocht moet worden. "Een groot aantal winkeliers komt niet eens opdagen, wanneer er over hun binnenstad wordt gepraat Die mensen worden alleen maar actief wanneer het tegen de Kerstdagen looot, of als er een braderie of een uitverkoop gehouden wordt", al dus de heer Van der Loos. Nov.75: llmg/sig., nu 7mg/sig. Na het laatste TNO onderzoek, waarbij Flair meteen gedeelde "tweede plaats bijzonder goed uit de bus kwam. zijn we het al zeer lage nicotine gehalte van 0,6 mg- het .teer' gehalte van Flair nog verder terug te brengen van 11 tot 7

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3