Tabak: "Freddy is net een bom die op springen staat" Offensief blijft nog uit W BASKETBALTEAM IN FINALE Vrij spél TOURCIJFERS VtERCKX: "MAERTENS ZAL DE RONDE NIET WINNEN" Lasa: einde aan tijdperk van tweede plaatsen OENSDAG 30 JUNI 1976 VERVIERS - Het eerste Ardennen offensief is uitgebleven. Hoewel er door flink doorrijden van de kans hebbers op de eindzege in de korte etappe over 144 kilometer van Ver- viers naar Leuven een aantal ver schuivingen plaatsvonden in het algemeen klassement, was er toch geen sprake van het verwachte of fensief in de Ardennen. De vedet ten in de 63e ronde van Frankrijk hielden zich kalm en bleven - voortdurend om zich heen spie dend - in eikaars gezelschap Rov Schuiten, derde in het klasse ment, zakte naar de vijfde plaats omdat hij de slag miste. Schuiten zei na afloop: "Op het beslissende moment liep de ketting van mijn fiets".Bert Pronk overkwam het zelfde. De tweede beschermde ren ner uit de ploeg van Peter Post reed te ver achterin toen Van Impe, Kui per, Zoetemelk Thevenet, Poulidor en Baronchelli zich afscheidden van het peloton Gerrie Knetemann, die wel attent was, liet zich daarop afzakken naar de drager van de witte trui, maar^kon de aansluiting niet meer tot stand brengen. Pronk staat nu negende in het klassen- ment. Verder gebeurde er eigenlijk wein ig. Dat het peloton in stukken zou worden geslagen was te voorzien. De waterdragers lopen op zo'n par cours altijd achterstand op. Maarzij rijden dan ook niet voor prijzen of klassementen. Slechts even was er paniek onder de kanshebbers. Dat was toen Lu- cien van Impe op het laatste bergje aan een solo begon. Van Impe reed een kilometer voor de anderen uit. Zij moesten even hard op de peda len gaan staan om de Belgische fa voriet te achterhalen. Aan de eind streep in Verviers zei Van Impe: "Aan het begin van de etappe heb ik mijn knie gestoten aan het stuur. Dat deed lang pijn en ik wilde ge woon even testen of het gevolgen had. Dat bleek niet het geval te zijn. Mijn demarrage was slechts een plaagstootje". Lucien van Impe had verder echter nog wel belangrijke tekst "Van daag heb ik geconstateerd dat Joop Zoetemelk een gevaarlijke man voor het klassement gaat worden. Zoetemelk reed erg gemakkelijk, maar hield zich rustig. Ik reken op hem in de bergen. Ik zal het niet gemakkelijk tegen hem krijgen. Ik vind hem zelfs gevaarlijker dan Thevenet". Hennie Kuiper - die in de ochten duren in de ploegentijdrit tien se conden bonificatie kreeg, omdat hij als eerste van de winnende Raleigh-ploeg over de streep was gekomen - handhaafde zich in de Ardennen gemakkelijk tussen de groten en is door steeds seconden te veroveren achter Maertens en Pollentier opgeklommen naar de derde plaats in het algemeen klas sement. Kuipen "Ik heb het even moeilijk gehad. Toen die grote mannen weggingen reed ik aan het wiel van Baronchelli. Ik dacht dat die Italiaan wel mee zou gaan. maar hij liet een flink gat vallen. Daarna heb ik me wel even moeten force ren om er weer bij te komen. In de slotfase heb ik niet te veel gefor ceerd". Hennie Kuiper kwam de eerste Ar- dennendag goed door. Net als trouwens de overige leden van zijn ploeg, al was het op enige achter stand. Niemand had zich gefor ceerd. Aad van de Hoek fungeerde als spreekbuis: "Maandag op weg naar Bornem en daarna in de ploe gentijdrit in Leuven hebben we al lemaal hard moeten werken. We hadden echt een dag nodig om te herstellen. Dat is trouwens moei lijk. omdat het ook 's nachts erg warm is en iedereen moeite heeft om de slaap te vatten". 'ERVIERS - Ook de Belgische etappes hebben deze Tour niet het gevaar opgeleverd dat in het eloton werd verondersteld. Vooral de niet- ielgische rijders vreesden de ritten bij onze zuid- rburen, omdat juist op dit terrein door Maertens n consorten grote klappen konden worden uit- edeeld. p weg naar Verviers liet de armle zich voor het eerst in het iloton gelden. Het selectieve tra ct, met als finale het parcours van i Waalse Pijl, deed de grote groep irsplinteren, maar voor de be- ngrijkste renners was er toch een aats in de eerste waaier, waarin teraard Freddy Maertens met zijn ouwe vazal Michel Pollentier de :epter zwaaide. aals deze Maertens zich manifes- ert raakt het peloton toch on<J"er indruk. "Maertens kan niet immen", werd er constant ge- •gd, maar naar mate de bergen ch aandienen en Maertens iedere ig imponeert, verandert de enswijze in het peloton. Joop Detemelk die zich niet volledig fit >elt en inmiddels de hulp heeft in roepen van zijn huisarts Fuchs, e ook de ploegdokter is: "Maer- ns rijdt niet alleen voor de groene ui. Dat probeert hij iedereen wijs maken, maar dat is niet zo. ij heeft nu twee tot vier minuten jorsprong. Stel dat hij op de ;rg-aankomsten elke keer een inuut verspeelt. In de tijdrit kan j weer terrein terugwinnen, zodat j wel degelijk een kandidaat voor eindzege is. Want hij is toch ook et achterlijk". n over zichzelf: "De push is er nog et. Dat maakt me niet verontrust, ant dat komt wel in zo'n ronde, verigens had ik niet gedacht, dat zo aan de Tour zou beginnen, an had toch misschien het ver- :hil met Maertens kleiner ge- Door Hang Coolepem weest". Van Maertens, ondanks dat hij niet als een erkend klimmer wordt aangezien, heeft toch ieder een de mond vol. Ook Hennie Kui per, die op weg naar Verviers attent volgde en bij de eerste schermutse lingen het sein gaf, om niets meer uit te richten, omdat er te weinig ploeggenoten in de frontlinie aan wezig waren. "Maertens reed weer erg taktisch", wist de wereldkam pioen, die door het secondenspel van gisteren oprukte naar de derde plaats, terwijl Bert Pronk naar een achtste klassering terugviel. "Hij liet Pollentier in de beklimmingen het tempo aangeven en deed verder Kuiper leidt de ploeg zoals van hem mocht worden ver wacht. Let op m'n woorden het wordt een rare ronde van Frank rijk". Tino Tabak, de 30-jarige ploegmaat van Freddy Maertens, gelooft ook heilig in zijn kopman, die op een geweldige manier wordt bijgestaan door de uiterst slimme ploegbaas Lomme Driessens. Tabak, die niet meer naar een andere ploeg wil en eventueel als Flandria hem niet meer nodig heeft stopt met het fiet sen, om zich volledig aan zijn hotel- restaurant te wijden: "Ik heb een paar maal bij Freddy geslapen. Als je ziet, wat die voor de wielersport over heeft". serwirming in de ploegentijdrit. "Ondanks het grote aantal over winningen, dat hij dit seizoen al bij elkaar heeft gereden heeft hij zich inde laatste maand volledig voorde Ronde van Frankrijk gespaard. Dat we naar Zwitserland zijn geweest, was uitsluitend als training. Want als Maertens had gewild, dan had hij zich daar kunnen forceren en wie weet zelfs Kuiper verslagen. r de bergen te Maar dat mocht niet van Driessens. Alles is voorbereid op de Tour. Je kan Freddv Maertens nu vergelij ken met een bom die op springen staaf'. Waarna de Noordhollander de Flandria-taktiek verder aan de openbaarheid blootstelt: "Natuur lijk hebben we de kleine Michel Pollentier nog. Hij zal het moeten overnemen als Maertens niet meer verder kan. Maar als de bom werke lijk ontploft, zullen ze met Maer tens moeten oppassen. Echt, ze moeten hem niet onderschatten. Ook al denkt iedereen, dat het niet zo'n vaart zal lopen". Een verklaring, die toch nog twij fels overlaat. Want buiten de koers i- denkt niemand aan Maertens op Eerste gedeelte vijfde etappe pioe niet winnen. Hij bouwd om goed o geraken. Ik ben ook niet fijn ge bouwd, maar ik ben wel tien centi meter langer. Om nog maar niet over de lengte van m'n benen te spreken". VERVIERS - Miguel Maria Lasa maakte een gelukkige in druk in Verviers, waar hij in de eindsprint de Franse kampioen Guy Sibille versloeg. De kleine Spanjaard had kort voor de aankomst met Sybille kunnen vluchten, omdat de belangrijk ste mannen het duo niet gevaar lek voor het klassement von den. Voor Lasa eindigde met de 5e etappe het tijdperk van tweede plaatsen, omdat hij dit seizoen al acht maal net werd verslagen. Lasa, die dit seizoen met zijn landgenoot Jose Grande naar het Italiaanse Seie verhuisde, omdat hij vond, dat hij by KAS niet genoeg kansen kreeg, spijt het vooral dat hij dit jaar niet zijn oude ploeggenoten kon af troeven in het kampioenschap van Spanje Lasa werd toen in de spurt bergop verslagen door KAS-rijder Augustin Tamames. De prijzenpot van Raleigh werd na de ploegentijdrit weer ge spekt toen bleek, dat de forma tie van Peter Post met gering verschil voor de ploeg van Freddv Maertens had gewon nen. De Nederlanders gaven op het 4.3 kilometer lange parcours net een trap meer, want op de meet bedroeg het verschil slechts tweetiende van een se conde. Het minitieuze verschil bracht niet alleen geld in het laatje, maar ook nog tien seconden bonificatie voor Kuiper, Kne temann. Karstens, Jan en Piet van Katwijk, de Gauwer en Pronk, omdat zij in de tydrace niet hadden hoeven lossen. Gerrie Knetemann kreeg in Verviers de prijs uitgereikt van de elegantste renner. Gerrie reed in de eerste etappes van de Ronde van Frankrijk met een witte lap aan zijn petje om zijn de ereplaatsen in Parijs, laat staan als eindoverwinnaar. Merckx: "Maertens zal de ronde DE BERGEN Ut Rbttcfe P YPENEEEH- gentijdrit over 4,3 km in Louv; ploeg Post 26.49,5, 2. ploeg Dries sens 26,54,4,' 3. ploeg De Muer 27.09.1, 4. ploeg Caput 27.17.3, 5. ploeg Chiappano 27.21.5, 6. ploeg Fontana 27.41.0, 7. ploeg Anglade 27.44,5, 8. ploeg Cribion 27.48.0, 9. ploeg Velez 28.06.0, 10. ploeg Gui- mard 28.14,4. 11 ploeg Saura 28.25.0, 12. ploeg de Gribladi 29.01.5. 13. ploeg Lapebie 39.48 Tweede gedeelte vijfde etappe, een rit over 144 km van Leuven naar Verviers: 1. Lasa (Spa-Chiappano) 3.51.17,2. Sibille (Fra-De Muer) z.t.. 3. Perin (Fra-Caput) 3.51.25, 4. Mar- tos (Spa-Velez) z.t., 5. Beon (Fra-De Muer) z.t., 6. Maertens (Bel- Driessens) 3.51.50, 7. Esclassan (Fra-De Muer) z.t., 8. De Witte (Bel-Cribion) z.t., 9. Kuiper (Ned- Post) z.t.. 10. Martinez (Fra- Anglade) z.t. 11. Seznec (Fra- Caput) z.t., 12. Baronchelli (Ita- Chiappano) z.t., 13. Riccomi (Ita- Chiappano) z.t., 14. Danguillaume (Fra-De Muer) z.t., 15. Zoetemelk (Ned-Caput) z.t., 16. Martinez Her- )ranje plaatst zich dankzij taktisch verlies tegen Polen lAMILTON - Het Nederlands I isketbalteam heeft de uitzending r Canada volledig gerechtvaar- J.gd. De Oratyeploeg heeft zich jinnacht geplaatst voor de finale- an het voor-Olympisch bas- l^tbaltoernooi in Hamilton. Neder- Jnd verloor weliswaar met 90-94 Polen, maar die nederlaag had J/enveel waarde als een overwin- i was in feite ook een triomf. Nederlandse ploeg had name- I k ook de mogelijkheid de wed- Jryd te winnen, maar begeerde die is niet. In de laatste minuut, die ingegaan bij de stand 90-90, orden de Polen het eerst. Neder- nd weigerde de kansen, die er wa in op de gelijkmaker. Een gelijke Jndstand immers had verlenging i vijf minuten betekent en dat wel het laatste wat de Neder- jnders wilden. Een nederlaag met der, zes punten was goed, ant het doelsaldo van Oranje was ^ter dan dat van Bulgarije en Po- armee Nederland by verlies *;lyk zou eindigen. Daarop heeft Nederland in de laatste negentig seconden van deze super-thriller gespeeld Het succes werd behaald door te verliezen, zekerheid telde Coach Bill Sheridan verdient com plimenten voor de wijze waarop hij de plaatsing heeft afgedwongen. Hij wist na de deceptie van maan dagavond, toen Nederland de ze kerheid van plaatsing verloor doordat Mexico (poule-winnaar) het liet afweten tegen Polen, Oranje nog eens geladen aan de start te brengen. Nederland moest zich nog eens waarmaken. Dat is gelukt. Dankzij, in de eerste plaats, Jim Woudstra, die tegen Polen werke lijk de sterren van de hemel speel de. Opnieuw bewees hij de meest waardevolle speler te zijn in de Ne derlandse ploeg. Woudstra zette in de eerste helft de balans van het duel in evenwicht met 24 punten. Die inbreng van Woudstra was bit tere noodzaak, want in de eerste fase lieten de andere schutters het afweten, terwyl bleek dat Seweryn en Kijewski hun schot, sinds de wedstryd tegen Mexixo, nog had den bijgeschaafd. Woudstra schoot tegen het geweldige percentage van 75 procent en hij was in goed gezelschap want John van Vliet kwam tot 4 uit 4 (100 procent) en Kees Akerboom bloeide op onder de stimulans van zijn ploeggenoten en reikte naar 18 punten bij een percentage van 64. Woudstra deed meer dan alleen "maar" 28 punten maken, hij gaf het team de broodnodige rust en zelfvertrouwen. Nederland had het natuurlijk iets gemakkelijker dan de Polen, die immers waren be gonnen met een imaginaire achter stand van acht punten. Nederland mocht verliezen met zeven punten verschil. Polen knokte koel en ze ker en kwam op 16-9 en 25-17. Het verschil van acht punten was be reikt. Het werd echter nimmer overschreden, integendeel Neder land pikte punt voor punt terug en liep weg naar 39-35. Er werden aan ht einde van de eer ste helft een paar foutjes gemaakt en bij rust had Polen weer de kleinst mogelijke voorsprong: 49-48. De rust deed Nederland goed, de vermoeidheid verdween en de gretigheid nam in het zicht van het einddoel nog iets toe. Ook Polen wilde niets toegeven, en dat maakte het duel tot een van de boeiendste uit het toernooi tot nu toe. Walter Ombre, Kees Akerboom en Jim Woudstra, die gezamelijk bijna 110 van de mogelijke 120 mi nuten in het veld stonden, droegen Nederland tenslotte naar zijn plaats bij de laatste zes en tevens de laat ste zestien van de wereld. De basketbal-ploeg staat nu voor de opgave Tsjechoslowakije, Brazilië en Joegoslavië, die ieder drie pun ten uit hun poule overhouden tegen slechts twee punten voor Neder land, te bestrijden. Een haast on- mogclyke opgave, maar de groei is nog niet voltooid en in Hamilton is gebleken dat Nederland als bas ketbalnatie volwassen is geworden. Eindstand Hamilton Zweden-Spanje 78-91 (39-41), Bulgarije-Groot- Britt. 91-68 (48-34), Nederland-Polen 90-94 (48-49). EINDSTAND: GROEP B 1. Mexico 6-11 (509-453), '2. Spanje 6-11 (572-468), 3. Ne derland 6-9 (492-464), 4. Polen 6-9 (504-503), 5. Bulgarije 6-9 (465-597), 6. Zweden 6-8 (450-471), 7. Groot-Brittannië 6-6 (377-514). Joegoslavië, Tsjechoslowa kije, Brazilië Mexico, Spanje en Nederland hebben zich geplaatst voor de finaleron de, die morgen begint. ADVERTENTIE BASKETBALVERENIGING BLITZ Voorschoten vraagt met spoed e TRAINER/COACH voor de herenselectie. Inl. 01717-7262 Of 071-768477. hals te beschermen tegen de zonnestralen. Gerrie is de Ara bier van het peloton, maar wel een elegante. Hennie Kuiper kreeg gister morgen een extra premie van 5000 gulden voor zijn etappe zege in Bornem. Commentaar van Hennie Kuiper: "Het geld wordt verdeeld onder alle leden van de ploeg. Ik vind het gewel dig. Dat is goed voor het mo reel". Bijna bij elke wielerkoers raken de Belgische rijkswachters in paniek. Tour-directeur Felix Levitan werd daar in Verviers het slachtoffer van, toen de ge- zagshandhavers weer buiten zinnen raakten en er op los sloegen. Levitan. die niet de grootste maar wel de belang rijkste man uit de karavaan is, kreeg een forse klap. De ronde had in de Belgische Ardennen een prominente uit valler: Joseph Fuchs, de Zwit ser die de Ronde van Spanje als achtste beëindigde. Op de eer ste de beste heuvel werd Fuchs gelost. Hij kon het wandel- tempo van het peloton bij het begin al met meer volgen. Fuchs reed nog even verder en stapte vervolgens in de bezem wagen. De Zwitser was het eer ste slachtoffer van de dorst. De eerste vijf dagen van de ronde had hij waar en wanneer hy maar kon gedronken wat hy in handen kreeg en vergat te eten. En dat is zeker voor een renner het slechtste dat er bestaat. Fuchs had het einde van de vijfdeetappe misschien nog wel kunnen halen, maar hij was niet meer te motiveren. Hij rijdt dit jaar in dienst van Luis Ocana en dat bevalt hem niet zo goed. DF EERSTF GROTE BERGEN/ 1 JULI - 7e ET -207km\v edia (Spa-Velez) z.t., 17. Bertoglio (Ita-Fontana) z.t.. 18. van Impe (Bel-Guimard) z.t., 19. Bellini (Ita- Cribori) z.t., 20. Galdos (Spa-Velez) Klassering overige Nederlanders: 35 Piet van Katwijk (Ned-Post) 3 52 40,39. Pronk (Ned-Post) z.t., 41 Vianen (Ned-Caput) z.t., 52. Schui ten (Ned-Anglade) z.t., 66 Knete mann (Ned-Post) z.t.. 98. Van den Hoek (Ned-Post) 4 03.06. 102 Jan van Katwijk (Ned-Post) 4.04.45.110 Raas (Ned-Post) z.t., 112. Tabak (Ned-Driessens) z.t 118. Karstens (Ned-Post) z.t., 119. Hoogendoorn (Ned-Post) z.t. Fuchs (Zwi-Saura) en Fraccaro (Ita-Fontana) zyn uitgevallen. Algemeen klassement: 1. Maertens (Bel-Driessens) 23.49.10. 2. Pollen tier (Bel-Drlessens) op 2.04, 3. Kui per (Ned-Post) op 3.16. 4. Manzane- que (Spa-Saura) op 3.25,5 Schuiten (Ned-Anglade) op 3.28, 6. Danguil laume (Fra-De Muer), 7. Poulidor (Fra-Caput) op 3.31, 8. Pronk (Ned-Post) op 3.32, 9. De Witte (Bel-Cribiori) op 3.45, 10. Bellini (Ita-Cribiori) op 3.48, 11. Bracke (Bel-Anglade) en Baronchelli (Ita- Chiappano) op 3.51, 13. Van Impe (Bel-Guimard) 3.54, 14. Thevenet (Fra-De Muer) op 3.55, 15. Zoete melk (Ned-Caput) en Bertoglio (Ita-Fontana) op 4.05, 17. Lopez- Carnl (Spa-Velez) op 4.08, 18 He- zard (Fra-Caput) op 4.26. 19. Ücana (Spa-Saura) op 4 31, 20. Knetemann (Ned-Post) op 4.37. Klasseringen overige Nederlan ders: 50. Vianen (Ned-Caput) op 7.28, 66. Piet van Katwijk (Ned- Post) op 9.57, 81. Van den Hoek (Ned-Post) op 16.34, 89. Karstens (Ned-Post) op 18.20, 95. Jan van Katwijk (Ned-Post) op 19 50, 97. Raas (Ned-Post) op 20.49, 103. Hoogendoorn (Ned-Post) op 22.39, 112. Tabak (Ned-Driessens) op 26.16. Puntenklassement: 1. Maertens (Bel) 76 punten, 2. Gavazzi (Ita) 45, 3. Gualazzini (Ita) 35, 4. Eclassan (Fra)33, 5. Delepine (Fra)31, 6. Kui per (Ncd) 29. 7 Raas (Ned) eri Si- bille(Fra)26,9. Battaglin(Ita)25,10. Mintkiewïpz (Fra) 21. BergklasSement 1. Kuiper (Ned) en Caverzasi (Ita) 9 punten. 3. Bel lini (Ita) en Legeay (Fra) 4,5. Perret (Fra) 3. Ploegenklassement: (tweede deel vijfde etappe) 1. De Muer (Sibille, Beon en Esclassan) 11.34.32, 2. Chiappano op 25 sec 3. Caput op 33 sec., 4. Velez z.t., 5. Cribiori op 1.48, 6. Driessens z.t., 11. Post op 2.38. Algemeen ploegenklassement: 1. Driessens 72.02.40, 2. Caput op 2.46, 3. De Muer op 3.02,4. Post op 3.21,5. Anglade op 4.29,6. Cribicri op 5.08. Rus Sellik snel op 5000 meter MOSKOU - Bij de Russische selec tiewedstrijden atletiek in Podolsk bij Moskou, waar Tatajana Kazan- kina maandag het wereldrecord 1500 meter dames op 3 minuten en 56.0 seconden bracht, is gisteren nog een voortreffelyke prestatie ge leverd. Enn Sellik liep de 5000 me ter in 13 minuten en 17.2 seconden, de beste wereldseizoenprestatie. De 21-jarige loper uit het voorma lige Estland, die vorig jaar het Rus sische record op 13 minuten en 27.1 seconden bracht, zal door de Russi sche bond nu ongetwijfeld voorge dragen worden voor Montreal. De Russische atletiek unie had na de nationale kampioenschappen in Kiev besloten in elk geval geen deelnemers op de 5000 m en 3000 meter steeple chase af te vaardigen in verband met het matige presta tieniveau. Achter Sellik werd Boris Koetsnetsov tweede in 13.18.4 De twee Russen waren de eerste lopers van dit seizoen, die beneden de 13.20.0 liepen. Het wereldrecord is met 13.13.0 in handen van de Belg Emiel Puttemans Atletiek - Als laatste Olympische sportbond dient vandaag de Ko- ninklyke Nederlandse Atletiek Unie een voordracht bij het NOC in voor afvaardiging van atleten naar de Olympische Spelen in Montreal Voetbal - Napels heeft de Italiaanse voetbalbeker gewonnen door winst van 4-0 op Hellas Verona

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11