4.EIDSCH DAGBLAD Gekaapte luchtbus in Oeganda Hitte vermoedelijk oorzaak treinramp vandaag Overtuigende zege van Eanes in Portugal 'lijft BROMFIETSER VERONGELUKT „Nederlandse visserij krepeert" Veer mrm MAANDAG 28 JUNI 1976 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 18 PAGINA'S JU Freddy Maertens Freddy Maertens heeft het Tour-peloton volledig in zijn greep. De Belgische coureur schreef gisteren alweer een etappe-overwinning achter op dat gebeurde was impone rend. In de tijdrit over 37 ki lometer reed Maertens zijn concurrenten op grote ach terstand. De enigen die hem nog enigszins konden bena deren waren zijn ploeg- en landgenoot Pollentier en op grotere afstand Roy Schuiten, die echter toch zag mislukken waarvoor hij naar de Tour gekomen was: 't winnen van tijdrittten. Zoetemelk en The- venet konden zich ook scha ren onder de verliezers. Voor Scheveninger Bert Pronk le verde de tijdrit een sensatie op. Hij werd. zonder zich te forceren, zesde. Vreugde beleefde ook Vitas Gerulaitis. De jonge Ameri kaan (21) onttroonde op het snikhete Wimbledon zijn landgenoot Arthur Ashe, die .gewoon stond te slapen". Voor Betty Stöve was het te warm om te tennissen; zij was geen partij voor de koele Chris Evert. De TT in Assen werd een sfeerloos gebeuren. Alleen Wil Hartog kon voor opwinding zorgen met zijn derde plaats. Heel wat aangenamer dan op de motor was het op het wa ter. Njord-ploegen imponeer den tijdens de wedstrijden van de Koninklijke Holland beker en ook de deelnemers aan de Olympische selectie wedstrijden zwemmen in Rot terdam bleken geïnspireerd. Negen dames en zes heren verdienden een retourtje Montreal. Het basketbalteam tenslotte greep de laatste strohalm in Hamilton. Bul garije werd verslagen, zodat de kans op plaatsing voor de Spelen voor Oranje nog altijd aanwezig is. PAGINA 914 LISSABON (Reuter) De staf chef van het leger, generaal Antonio Ramalho Eanes, is met 61,41 pro cent van de stemmen als overwin naar tevoorschijn gekomen uit de gisteren in Portugal gehouden presi dentsverkiezingen. Hij versloeg met groot verschil zijn rivalen, admiraal José Pinheiro de Azevedo (de hui dige premier), de uiterst linkse ma joor Otelo Sar ai va de Carvalho en de communistische kandidaat, Octavio Pato. Eanes geniet de steun van de grootste drie partijen in Portugal, de Sociaal-Democraten, de Volksde mocraten en de Centrum-Democra_ troffen, ten. is. Eanes heeft vóór de verkiezingen verklaard rust en orde in het land te zullen herstellen en de democratie te zullen garanderen. Hij is de eerste Portugese president die in vrije alge mene verkiezingen is gekozen. Verrassend was het stemmenper centage van premier De Azevedo. Men had voor hem op z'n 28 pet. ge rekend. Dat hij niet verder kwam dan 14.31 procent wordt geweten aan het feit dat de premier vorige week tijdens een verkiezingscampagne door een zware hartaanval werd ge- hy herstellende De tweede verrassing was het grote aandeel dat majoor De Carvalho wist te behalen. Hij kwam met bijna 16,64 procent op de tweede plaats. Dat is duidelijk ten koste gegaan van de communistische kandidaat Pato, die met slechts 7,64 procent een voor de communisten teleurstellende score boekte. Toen het vaststond dat Eanes de winnaar was. verklaarde De Carval ho, die zijn verkiezingscampagne had gevoerd onder het motto „de vriend van de armen" te zijn en die zich eens de „Fidel Castro van Euro pa" noemde, dat „de rechtsen en de fascisten" op Eanes hadden gestemd. De Carvalho kondigde vanochtend de vorming aan van een links-radi cale beweging waarin hij de kiezers die nu op hem hebben gestemd wil verzamelen. De leider van de Sociaal-Democra- teen, Mario Soares, van wie als vast staand wordt aangenomen dat hij onder Aenes premier zal worden, noemde de overwinning van de nieu we president „een beslissende stap bij het consolideren van de democratie". Hy waarschuwde De Carvalho zich met zijn nieuwe beweging niet aan agitatie te gaan bezondigen. De opkomst van de kiezers was on geveer 75 procent, een teruggang in vergelijking met de algemene verkie zingen in april, toen 83 procent zijn stem uitbracht. De president heeft krachtens de nieuwe grondwet bevoegdheden als het benoemen en ontslaan van premiers. Ook kan hij zijn veto uit spreken over bepaalde wetsvoorstel len en het parlement ontbinden. Eanes zal zijn functie van presi dent voor vijf jaar met ingang van 5 juli gaan bekleden. GRONINGEN (ANP) Vanmor gen om zes uur is op een kruispunt in de provinciale weg Nieuwe Peke_ laStadskanaal de 69-jarige brom fietser D. Kamst uit Appingedam met zijn bromfiets tegen een toering- car opgereden. Det man was op slag dood. Het ongeluk gebeurde terwijl er nog een dichte mist hing. De bromfietser had op de middenberm van de vierstrooks weg staan wach ten en stak toen de kennelijk door hem niet opgemerkte bus nauwelijks nog tien meter van de kruising was. Utrecht De diverse bedrijfstakken in de zeevisserij (met name de tong-, schol- en haringvisserij) kampen nog steeds met grote problemen. De voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, de heer K. Tloekstra vreest met name moeilijk heden, als straks de haringvissers het vastgestelde quotum hebben binnengehaald. Van een beleid van de overheid is nog niets merkbaar, stelde de voorzitter vandaag in Utrecht op de Jaarvergadering. Voor schol en tong gelden al vangstbeper kingen. Nederland saneert zijn visserij wel, maar in het kader van de EEG-harmonisatieregelingen voor de visserij lijkt het saneren volgens de heer Hoekstra eerder op „kreperen". Het lijkt hem goed. dat de Nederlandse overheid binnen de Europese Gemeenschap „hoog van de toren gaat blazen". Als straks een vangstbeperking voor haring wordt vastgesteld, verwacht Hoekstra dat de haringvissers zich zullen storten op de rondvisserij (kabeljauw). „Dat zal ten koste gaan van de arme deze De voorzitter van de Vissersbond wil Verkeer Chabert wil maatregelen ne- lijk de waarschijnlijk door de warmte gekronkelde rails te zien. NAIROBI (Reuter) Het vliegtuig van de Franse lucht vaartmaatschappij Air France, dat gisteren door een groep pro-Palestijnse guerrillastrijders tussen Athene en Parijs werd gekaapt, is vannacht op het vliegveld Entebbe, bii de Oegandese hoofdstad Kampala, geland. Het tweemotorige toestel, een zogenoemde luchtbus en be stemd voor korte tot middellange afstanden, was toen bijna door zijn brandstof heen. einelijk ook nationaal beleid zt van de visserij-zou Frankrijk zullen de tot 200 mijl. „Waar standpunt van de Nederlandse regering", zo vraagt Hoekstra zich af. licht tot zwaar ge wond. Alle 25 gewonden, opgenomen in diverse hospitalen, waren vanmor gen nog in leven. Volgens de Belgische minister Chabert staat het vast dat ook deze Daarbij kwamen elf treinramp is veroorzaakt door de het leven van wie er warmte, die de rails heeft verwron- vanmorgen zes als Nederlanders wa- gen. Toen het voorste deel van de ren geïdentificeerd. Bovendien raak- trein stokte op de verbogen rails herhaling te voorkomen ten aanzien de treinramp die gastei-middag bij Engeland en het Belgische plaatsje Neufvilles •oog t anlifi t zeer warm weer. Zwakke tot ma te noordoostelijke wind. Minima om- reeks 17 graden met vannacht In het •orden hier en daar mistbanken, axima van 28 graden in de kost ge- eden tot 33 graden plaatselijk in het nnenland. (Opgemaakt te 11.15 uur). depressie-activiteit op de Oce- in is weliswaar wat toegenomen, aar een langgerekt gebied met )ge barometerstanden dat zich tstrekt van de Azoren via de itse eilanden en de Noordzee If ver in Oost-Europa, houdt oce- \ninvloeden van ons verwijderd. 'eersvooruitzichten voor de ko- \ende dagen in de vakantielan- Britse eilanden: uiden en oosten: droog en over- egend zonnig, 24 tot 32 graden Test en noord: wisselvallig niet f en toe regeno f motregen, 17 )t 25 graden; Moord Frankrijk, Duitsland en Dan maar sloot in Polen: Droog en zonnig, 30 tot 35 graden, in de kustgebieden bij wind van zee enige verkoeling. Zuid-Scandinavië: Droog en ta melijk zonnig, 20 tot 28 graden. Noord-Scandinavië en Finland: Die warmte is bij de beesten af. Dat dachten deze koeien ook en daarom staken ze de poten in het water. De enige manier om het pootwerk koel en de kop helder te houden. En dat is ivaar het op aankomt in deze tropische temperaturen. Wisselvallig met nu en dan regen Italië en de Balkan: Vooral i of buien, 15 tot 22 graden; Mid den en zuid-Frankrijk en Iberiisch schiereilandOverwegend zonnig, maar plaatselijk een onweersbui, 30 tot 35 graden; vankelijk enkele regen- of on weersbuien. 25 tot 32 graden, in buiengebieden aanzienlijk lager; Alpengebied: Overwegend zonnig met kans op lokaal onweer moet de wissel waar het achterste deel van de trein nog overheen moes, zijn versprongen. De achterste wagon werd openge reten door de palen langs het baan vak. Minister Chabert kondigde aan dat moet worden onderzocht hoe de invloed van de warmte op de rails kan worden beperkt. Dit omdat door dezelfde oorzaak al eerder treinon gelukken werden veroorzaakt in Bel gië. Vorig jaar onspoorde bij Ghlin op hetzelfde baanvak een trein (1 dode en 70 gewonden) en het jaar daarvoor by Charlerois (17 doden). De trein AmsterdamParijs had 700 passagiers, die allemaal in Ne land waren ingestapt. De trein reed mee een snelheid van 120 kilometer per uur. De laatste vier van de twaalf wagons ontspoorden, de ne gende wagon werd daarbij zo zwaar beschadigd dat de onderstellen 600 meter uit elkaar lagen. Op het baanvak by Neufvilles was het na het ongeluk een enorme ravage. In divers gevallen moest men siujbran ders gebruiken om de slachtoffers uit de trein te krijgen. Sommige van de doden waren afschuweiyk ver minkt. De identificatie verliep uiterst moeiiyk omdat de meeste reizigers in de lichte zomerkleding die ze droegen geen identiteitspapieren op zak hadden. Vry snel na het ongeluk kwam het hulpverlenings. en reddingswerk op gang. De Rijkswacht was ter plaatse, er werd hulp geboden met een heli kopter, de Belgische civiele bescher ming was er evenals het Rode Kruis en er werden snel ambulances naar de onheilsplaats gedirigeerd. De niet- gewonden werden in de kerk van Neufvilles opgevangen en met koffie en brood weer wat op verhaal ge bracht. Reizigers die hun reis naar Parijs wilden voortzettten kregen van de Belgische Spoorwegen vervoer per bus aangeboden. Bij velen echter zat de schrik er zo in dat ze er de voor keur aan gaven naar huis (in de rrfeeste gevallen Nederland) terug te keren. De Nederlandse Spoorwegen heb ben vanmiddag meegedeeld, dat er van de reizigere die gisteren by de treinramp in Neufvilles (België) ge wond raakten, nog vijftien in de ver schillende ziekenhuizen liggen. In de loop van de dag zullen er nog twee kunnen worden ontslagen. Fotokopieën nodig? Foto Lindlioiit iaarlemmersfcraat 102 - Leiden Enkele passagiers uit de gekaapte luchtbus zijn later op de dag op het vliegveld van Entebbe vrijgelaten, al dus heeft Air France in Parijs be kend gemaakt Een woordvoerder van de luchtvaart maatschappij kon niet zeggen hoe veel passagiers door de kapers waren vrijgelaten. De kapers hebben een verklaring uitgegeven, waarin staat dat „het volksfront voor de bevrijding van Pa lestina het vliegtuig heeft gekaapt om Frankrijk, dat een vijand van do Arabieren is, de oorlog te verklaren". Frankrijk, aldus de verklaring, is een bondgenoot van de Amerikaanse im perialisten, vooral in het Middelland- sezeegebied en frustreert de verlan gens van het volk van Djiboeti. De kapers vallen dan uit tegen Israël en noemen de regeringen van Egypte en Syrië „reactionair". Carlos Er waren vanochtend vroeg geen aanwyzingen hoe lang het gekaapte toestel op het vliegveld in Oeganda zal blyven. Men wist niet of alleen een landdngsvergunning is gegeven om brandstof te tanken of dat de ka pers asiel hebben gevraagd. Air France gelooft dat de zes kapers allen Palestynen zyn. Maar volgens de Israëlische radio zijn er onder hen vermoedeiyk twee Zuidamerikanen en een Duitser. Dit heeft geleid tot geruchten dat een van de Zuidame- rikaanse kapers de beruchite Carlos Martinez is. Deze Venezolaan zou de leider zyn geweest van een groep ter- rorister die vorig jaar december ty- dens de OPEO-conferentie overviel. Preisdent Idi Amin van Oeganda is vanmorgen aangekomen op het vlieg veld van Entebbe om te onderhande len over de luchtbus van Air France, zo is vernomen van het Franse mi nister! van Buitenlandse Zaken in Parys en per telefoon in Nairobi van de Franse ambassade in Kampala. Op het vliegveld ls ook aangekomen de Franse ambassadeur in Oeganda om bij de onderhandelingen van dienst te zyn. De kapers van het toestel namen een voorstel van de Oegandese onderhan delaars aan, voedsel en drank te ver schaffen aan de 258 inzittenden van de luohitbus. De kaping is vandaag in Koeweit veroordeeld door Ali Yassin van de Palestynse bevrijdingsorganisatie PLO in Koeweit. Yassin noemde de kaping „verdacht". dat de kapers een losgeld voor de passagiers eisen. De Oegandese president heeft drie jaar geleden eens gedreigd iedere Is raëli die zich in Oeganda bevindt te zullen overdragen aan de Palestynse bevrijdingsorganisatie (PLO). Radio Oeganda meldde indertyd dat Israë lische gy zei aars konden worden uit gewisseld met Palestynen die in Is raëlische gevangenissen zitten. Amin steunt de Arabieren en de PLO in hun stryd tegen Israël. Vroeger was Oeganda een bondgenoot van Israël. Amin verbrok de betrekkingen in 1972 nadat Israël had geweigerd Amin wapens te leveren voor een in vasie in Tanzania. Losgeld De Israëlische regering staat op het punt een spoedzitting te beleggen in verband met de kaping van het Air Prance vliegtuig, dat onder meer Is raëlische passagiers vervoert. Men houdt rekening met de mogelijkheid DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1