Veem eens een kop soep of bouillon Beatles terug bezwaarschriften leiding Bloemen hove afgewezen Itevin: rijk moet lijst van lesmette' landen maken Bouwlocatie rond Hazerswoude-Rd. biedt voordelen TERDAG 26 JUNI 1976 In een hitteperiode is veel drinken nutteloos Op dit moment leven we in en tropische hitte-periode en e vakanties zijn begonnen. Zo p het eerste gezicht is er geen dealere combinatie mogelijk, laar toch. hoe paradoxaal het ok moge klinken, het is in de- e hitte-periode zaak om de on te vermijden. Echter, onze woonhuizen, vakantieverblij- en en campings zijn hierop iet ingericht. In de zuidelijke landen zijn ter- asjes, stranden enz. voorzien van onneschermen, maar in ons eigen ind hebben we meestal gebrek an zon en genieten we van elk Dnnestraaltje. In zuidelijke lan den zyn de mensen op de hitte ingesteld. Om van de zon te ge nieten ontdoen we ons zo snel mo gelijk van onze kleding. Narigheid Ons verlangen om zoveel moge lijk van de zon te genieten en zo snel mogelijk bruin te worden kan veel narigheid veroorzaken. Het ge deelte van onze huid dat normaal door kleding bedekt is krijgt het moeilijk en door te lang in de zon te zitten kan die huid zich niet aanpassen. Door het ultra-violette licht bewegen aich pigmentkorrels vanuit de onderste huidlaag naar boven. Deze donkere pigmentkor rels beschermen de huid en lichaam tegen de inwerking van de felle zon. Echter deze beweging van pig mentkorrels van de onderste huid- laag naar de oppervlakte heeft tijd nodig en als dit proces geforceerd wordt door te lang in de zon te liggen, dan lopen we kans op een eerstegraads-verbranding. We heb- den dan vuurrode schouders, rug gen en ledematen. De reactie wordt pas later merkbaar, meestal 's avonds en 's nachts. Zonnesteek Veel erger zijn de verschijnselen van zonnesteken. Over de zonne steek gaan vele geheimzinnige ver halen. Maar de zonnesteek heeft niets te maken met de „steek" van de zon. Ook met bedekt hoofd kun nen we een zonnesteek oplopen. Ons lichaam probeert de lichaams temperatuur van ongeveer 37 gra den ook bij grote verschillen in de temperatuur van de omgeving con stant te houden. In de nu heersen de tropische hitte, maar ook in warme vochtige fabrieken of andere lokaliteiten kan de warmte-afgifte gestoord raken. Het lichaam wordt dan oververhit. Onze hersenen zijn zeer gevoelig voor oververhitting. Het centrale mechanisme raakt verstoord, er komen geen prikkels meer naar de huid en de lichaamstemperatuur stijgt zeer snel. Deze toestand kan snel in levensgevaarlijke toestand overgaan. Het lichaam transpireert niet meer, de patiënt ziet rood en voelt droog aan en ten slotte kan hy buiten bewustzijn raken. De lichaamstemperatuur is dan boven de 40 graden. Dit verschijnsel wordt een zonnesteek genoemd. Het is dan noodzakelijk onmid dellijk in te grijpen. De patiënt moet zo snel mogelijk afkoelen. Door koud water of handdoeken die met koud water nat gehouden worden. Te veel kleding moet ver wijderd worden. In ernstige geval len is een ziekenhuisopname nood zakelijk. Bij minder ernstige klachten over de warmte is het voldoende een patiënt in de schaduw te laten zit ten en hem bouillon of zout water te geven. Water alleen is fout, want bij het transpireren verliezen we zout. Drinken In een hitteperiode hebben we toch de neiging om veel te drinken, hetgeen nutteloos is, want om vocht in het lichaam vast te houden zijn ook zouten nodig. Daarom, gewoon blijven eten ïs noodzakelijk, neem een extra kop soep of bouillon. Te veel en te snel koude dranken drin ken is uit den boze. Door de hitte verbruiken we wel veel ijsjes en frisdranken, maar vergeten we onze maaltijden of vervangen ze door „frisse" slaatjes en koude spijzen. Gebruik in deze warmtepcriode geen kliekjes van de vorige dag. Dus geen slaatjes, onvoldoende ge bakken vleeswaren enz. Patiënten die lijden aan hart- en vaatziekten, hoge bloeddruk of die in het alge meen in zwakke gezondheidstoe stand verkeren moeten de zon mij den. Nederlanders zijn zonaanbid- ders bij uitstek, maar het zal dui delijk zijn dat de zon een gevaar op de vakantieroute kan zijn. Mijdt in deze hitteperiode in ieder geval de zon tussen 12 en 3 uur en in dien mogelijk: houdt een uitgebrei de siësta, zodat u geen tik van de zon krijgt. iARLEM De raadkamer de Haarlemse rechtbank heeft de aarschriften van de medisch iinator en de directeur van de menhove-kliniek in Heemste- ;gen de kennisgeving door de of- van justitie van een verdere ïlging ongegrond verklaard. In vrijdagmiddag gegeven be- :king heeft de raadkamer hen de terechtzitting verwezen. In >ezwaarschriften hadden de me- coordinator, dr. A. S. van den h. en de kliniekdirecteur F »e om hun buitenvervolgingstel- gevraagd. t betreft hier een in oktober 1974 i hen begonnen strafvervolging bij het gaat om tien in augus- en september van dat Jaar in loemhove-kliniek verrichte abor- n. Al deze gevallen zijn opge ;n in een verslag van een onder dat de geneeskundig inspecteur de volksgezondheid in Noord- uid eind september in de klt- heeft ingesteld. De Haarlemse hoofdofficier van Justitie, mr. J. L. Andreae vorder de in oktober 1974 bij de rechter commissaris een gerechtelijk voor onderzoek tegen de medisch coör dinator, terzake van het als arts te zamen met andere artsen verrich ten van deze tien arbortussen. Voorts dat hij van het aborteren een be roep heeft gemaakt. Wat betraft de kliniekdirecteur: het uitlokken of medeplichtig daaraan zijn. Op 4 juni kregen beiden van de hoofdoffi cier een kennisgeving van verdere vervolging. Tegen de beschikking van de raad kamer gaan zij in beroep bij het gerechtshof in Amsterdam, zo deel de de advocaat van de kliniekdirec teur, mr. L. La us mee. Geen namen De raadkamer verwierp de klacht ciat de namen van de tien vrouwen niet in de tenlastelegging staan, zo dat niet met een verklaring van hen zelf kan worden vastgesteld of zij in de kliniek zijn behandeld. De vrou wen zijn volgens de raadkamer door de aanduiding in het onderzoekver slag van de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid voldoende geïndividualiseerd. Dit verslag maakt deel uit van de kennisgeving van verdere vervolging. In deze stand van het proces be hoeft niet te worden beslist of aan de delictomschrijving al dan niets ontbreekt. Daarvoor is. zo overwoog de raadkamer, het onderzoek ter terechtzitting de aangewezen gele genheid. Verworpen werd ook d» klacht dat de tenlaste gelegde fei ten door de onbekendheid van de na men van de vrouwen nooit kunnen worden bewezen. H-t staat genszins vast dat de later oordelende straf rechter deze namen van zo wezen lijk belang voor de bewijsvoering zal vinden dat hij om die reden de aan de verdachten verweten feiten onbewezen zal kunnen achten, al dus de raadkamer. Gesprek met B en W Groningen tONINGEN (ANPt "De cen- overheid zou een lijst moeten •nstellen met de namen van *n waar Nederlandse bedrijven zaken mee zouden mogen Dat verklaarde prof. dr ir. J Kokje van de raad van be- van de Stevingroep gisteren in ïingen. gevaardigden van de raad van mr en de centrale onderne- rsraad van Stevin hadden een *ek met B en W van Groningen het feit dat Groningen ophelde- wil over eventuele investerin- /an de Stevingroep in Chili. Een die ook leeft bij het Leidse col- (t B en W van Groningen werd fspraak gemaakt om zo snel mo- tot een standpuntbepaling te srvormd beroep de blanke ^reformeerden komen ten aanzien van eventuele uitvoering van werken in Chili. Daarbij zal met de grote ongerust heid die de gemeente Groningen heeft laten blijken over de eventue le plannen in Chili terdege rekening gehouden worden, aldus de heer Kokje. Stevin zal alvorens tot een beslis sing te komen, eerst nog met de ge meente Rotterdam praten. Ook de ze gemeente acht activiteiten in Chi li niet te combineren met werkop drachten die door de gemeente aan Stevin waren verstrekt. Dat ge sprek zal op 6 september plaats vinden. Pas daarna zal de gemeente Groningen een standpunt van Ste vin kunnen verwachten. Tot die tijd ls Groningen bereid te wcahten met het ondernemen van eventuele stap pen tegen de Stevingroep, zoals een boycot. De Stevingroep werkt momenteel overigens niet in Ohili. Van oktobr vorig jaar tot maart van dit jaar, werden proefboringen verricht. De eerste contacten met Chili stammen uit de periode dat Allende het gezag nog in handen had. Wel zijn met Chili contracten gesloten dat wan neer Stevin aanleiding ziet om te gaan investeren in dit land het een claim kan doen laten gelden op te ontginnen gebieden. Over het feit, dat de Stevingroep misbruikt zou worden door 't huidige Chileense be wind toonde de heer Kokj zich ge schokt. "Wij waren er tot voor kort niet van op de hoogte dat het hui dige gezag in Chili als propagan- pdige eezag in Chili als propagan damiddel hanteert, dat Nederland plannen heeft om te investeren in dit land", verklaarde hij. DEN HAAG Er zal meer aan dacht moeten worden geschonken aan een aantal mogelijke bouwlocaties, die niet genoemd zijn in de Verste- delingsnota van minister Gruijters. Deze gedachte kwam gisten naar boven tijdens de zitting van de Pro vinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening van Zuid-Holland, er werd in dit verband speciaal gedacht aan de locatie rond Hazerswoude-Rijn- dijk en de Zuidhollandse vliegvelden. Met een bouwlocatie rond Hazers- woude-Rijndijk zouden de Bouwloca ties ten noorden van Voorhout en in do omgeving van Zoelerwoude ont last kunnen worden. De leden van de Provinciale raad voor de Ruimte lijke Ordening menen dat de locatie 'ilazerswoude e.o. vooral verkeers technisch een aantal voordelen met zich brengt (spoorlijn en aanleg van rijksweg 11). Ook zou er, weinig be zwaar tegen dit voorstel bestaan van het landbouwschap, gezien de (ge achte) onrendabele agrarische gebie- BeroepingswekBeroepen te Tiendeveen-Nieuw Balinge K. Exalto Hasselt, te Driel H. Weste rink te Oudenbosch, te Heerenveen wijkgemeente Tjalleberd A. van Houwelingen; aangenomen naar Kollum J. Huitema Nijbeek, naar Nieuw Buinen G. van Zeben. kandi daat te Zwolle, naar Amsterdam wa tergraafsmeer A. N. Doornhein Mar- kelo; bedankt voor Strijen R. Dijk- meijer Putten, voor Epe (buitenge wone wijkgemeente) J. C. Plaat Zwolle; aangenomen de benoeming tot bijstand in pastoraat te Mij drecht J. van der Velden Lisse. De koningin heeft gisteren enkele gemeenten in West-Brabant Roo sendaal en Bergen op Zoom be zocht. In Roosendaal kreeg zij van de Brabantse commissaris van de koningin, de heer J. van der Har ten, een pop, voorstellende een „bra- bants vrouwke". Hier wandelt de vorstin naar het standhuis in Ber gen op Zoom. HEN HAAG De ministerraad is akkoord gegaan met een besluit, dat bepaalt dat het examengeld voor uni versitaire examens voor diegenen die zijn ingeschreven anders dan als stu dent f 60.— wordt. Trouwen in de [frisse' lucht LEEUWARDEN Wegens de hitce was het gistermiddag in de trouwzaal van het ge meentehuis te Langweer in Friesland niet te harden. Daar om besloot de ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente Doniawerstal, waarvan Langweer de hoofdplaats is. de trouwplechtigheden in de tuin van het gemeentehuis te hou den. De officier van Justitie te Leeuwarden moest hiervoor wel toestemming geven, en die kwam er snel. Voor de ambtenaar verschenen deze middag twee bruidsparen, onder wie Frank Drost (22) uit Langweer, de nationale dam- kampioen. en zijn eega, de 21- jarige Hillie Kampen, eveneens uit Langweer. den in dit deel van Zuid-Holland Uit de raad kwam overigens wel de opmerking dat eerst goed bekeken zal moeten worden of bepaalde be staande activiteiten in dit gebied met het plannen van een bouwlocatie niet in de verdrukking zullen komen. TIJD VRIJ VOOR RAADSLEDEN DEN HAAG Werknemers kunnen in de toekomst gemakkelij ker raadslid worden. Minister Van Agt (Justitie) heeft bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel ingediend dat werknemers buitengewoon ver lof geeft voor het lidmaatschap van vertegenwoordigende organen. Het gaat om het bijwonen van vergade ringen van gemeenteraden, provin ciale staten, Eerste Kamer en Rijn- mondraad. De werkgever zal daarvoor de werknemer op diens verzoek buiten gewoon verlof moeten geven. Dat geldt ook voor het bijwonen van commissievergaderingen van de ge meenteraad. De werkgever behoeft echter geen loon te betalen over de tijd die de werknemer aan de vergaderingen besteedt. In de nieuwe regeling gaat het in het algemeen om bijbanen. Ze geldt daarom ook voor wethouders, die daarnaast in loondienst zijn. Wet houders van grotere gemeenten en leden van Gedeputeerde Staten zyn van de regeling uitgesloten. ASSEN Tijdens de „TT-nacht" in Assen is om half twaalf brand uit gebroken in een supermarkt aan de Paul Krugerstraat. De felle brand trok veel belangstelling, dat temeer doordat de supermarkt vlakbij het kermisterrein aan de veemarkt en een feestterrein is gelegen. Tot mid dernacht had het TT-nachtfeest een rustig verloop. Z.-Afrika HAAG Het moderamen <be- van de synode der Neder- $e Hervormde Kerk heeft een eend beroep gedaan op de blan- üereformeerde Kerk in Zuid- ia om al haar invloed aan te len opdat het apartheidsbeleid t afgeschaft. een brief aan de kerk in Zuid- ;a schrijft het moderamen er .p voor te hebben, dat "de ge- tenissen in Soweto en elders u de zware opgaaf stellen uw eigen ipunt ten opzichte van de Jtoffers en van uw regering op- w te doordenken" synodebesuur stemt in met de taring van de Raad van Kerken Juid-Afrika, die zich achter ie i van de zwarte en gekleurde be ing heeft gesteld. Het ziet in e onlusten vooral de vastbera- leid van grote aantallen zwarte tanen om gelijke rechter voor burgers in het hele land te ver elijken". n koersverandering vraagt, vol- het hervormde moderamen. al- •rst een open gesprek tussen al- evolkingsgroepen. Dit zou een ngrijke bijdrage kunnen zijn tot chtigheid en vrede, zeker wan de gereformeerde blanken zich •achter zouden stellen. ELDHOVEN Gisteravond een man een groothandel in hoven (NB) overvallen en der- lizend gulden buitgemaakt. Hoe- ie groothandel op dat tydstip ge- r was. waren nog twee employe's vezig, omdat de kapotte aircon- ning nog diezelfde avond ge- st zou worden. Weet u een onderwerp dat in deze rubriek past? Bel me dan maar op. Elke morgen wacht ik tot tien uur op uw telefoontje Bel 071-144941, toestel 39. Eigenlijk is de potsierlijke show die deze week in een van de bij- zalen van het Amsterdams Hil ton hotel werd opgevoerd, de schuld van de Beatles. Of niet soms? Zeg nou zelf. Ze weigeren al jaren om samen op te treden, ook al kunnen ze er miljoenen mee verdienen. Nou, dan moeten ze het zelf mar weten. Dan laten we toch gewoon een paar andere Beatles opdraven. Of niet soms? Die kromme redenatie van de spiksplinternieuwe Amsterdamse platenmaatschappij More Love Records A.G. mag misschien kant nog wal raken, feit is in ieder ge val dat de heren het deze week zonder blikken of blozen presteer den om in het Hiltonhotel de in derhaast met veel tam-tam bij- eengetrommelde Nederlandse pu bliciteitsmedia kond te doen van de geboorte, nee de wederopstan ding van de Beatles. En dan hebben we het niet over het authentieke kwartet John. Paul, George en Ringo maar over Norman (Waat-Roy), Mick (Caf- lagher), John (Turnbull) en Char lie (Charles). In een open brief aan hun beroemde voorgangers, als onthullende documenten tij dens de persconferentie door de vier artiesten zelf uitgedeeld on der het aanwezige publiek, heb ben Norman. Mick, John en Char- lie uit de doeken gedaan hoe ze er toe zijn gekomen dit nog steeds naar de Beatles (Liverpool) smach tende aardse volk, uit het lijden te verlossen. In het kort komt hun gezemel er op neer dat de beslis sing van de Beatles, 'n jaar of ze ven geleden, elk een andere weg in te slaan, de wereld prompt weer in het verderf heeft doen storten. En het ging Juist zo goed, zo schrijven ze. ,,De muziek van de Beatles was voor veel mensen een licht in de duisternis, de laatste strohalm in moeilijke dagen, de weg naar en betere toekomst Aangezien de vier het hart op de juiste plaats hebben zitten zijn ze gaarne bereid („net zo lang tot de echte Beatles weer in actie ko men") met vereende muzikale krachten weer wat strohalmen aan te dragen en weer wat lichten te ontsteken in de duisternis. Hoe en waarom? De nieuwe Beatles (ik heb na de kneuterige presentatie van dit viertal toch wat moeite dit woord over mijn lippen te krij gen) kwamen het zelf vertellen in het Hilton. Maar voor ik ze aan het woord laat eerst nog wat over die an dere wereldprimeur die public- relationsman Baton van de pla- tenmaatchappij Phonogram voor ons in petto had. Die bestond uit een live tv-uitzending per sateliet via een gesloten tv-circuit tussen het Amsterdamse Hilton en het hoogste gebouw ter wereld, het World Trade Center (Wereldhan delscentrum) in New York. Daar, bijna op de bovenste verdieping, hadden zich ook zo'n honderd persvertegenwoordigers verzameld die rechtstreeks vanuit Amerika hun vragen op het viertal konden afvuren. Maar voor het zover was kregen we eerst een inleidend filmpje, waarschijnlijk om ons al vast wat in stemming te brengen. Of men op het verkeerde tv-net had overgeschakeld weet ik niet; we kregen in ieder geval op de talloze in de Hiltonzaal opgestelde tv's een serie afgrijselijke kleu renbeelden voorgeschoteld va riërend van door politieagenten doodgeknuppelde negers tot foto portretten van de in Dallas ver moorde Amerikaanse president De vier waar het tijdens deze mislukte happening om draaide. John F. Kennedy aan toe. Het commentaarloze inleidende film pje werd afgesloten met wat beel den van een onbekende muziek groep op onbekende puinhopen en toen was het tijd om de verbin ding tot stand te brengen met. New York. Dat lukte in het begin niet al te best. De presentator van deze ge zellige janboel zocht tot ieders verbazing zijn toevlucht in de tuin Mijn rubriek "Publiek" draait alweer een paar weken mee in deze krant. Echter alleen in de edities van de kust- en bollenstreek en het Alpheuse gebied. Voortaan staat deze rubriek ook regelmatig in de krant die in Leiden verschijnt. Aangenaam kennis te maken, dus. Ik schrijf over alles wat los en vast zit. U ziet het vanzelf wel. Mijn onderwerpen haal ik vlak uit de buurt maar ik reis voor u ook door Nederland en als dat nodig is wip ik ook even over de grens. Het is wel vaste prik dat ik elke morgen tot tien uur bij de telefoon zit. Dan kunt u mij bellen. Over alles wat los en vast zit. Mar het was warm en wie zou zich daar nog druk over maken. Bovendien wist de presentator van deze rammelende happening de schade voor de "Beatles" be perkt te houden door tijdens vra gen vanuit het Nederlandse kamp (..Wanneer houden jullie er weer mee op?", „Wie is de man achter deze commerciële stunt?"), plot seling w?er over te schakelen naar New York. „Hallo New York. werd ik opgeroepen?" Zo werd de we reldprimeur verkocht. Norman, Mick, John en Charlie speelden het spel uiterlijk bewo gen mee. Wat wazig voor zich uit starend kwamen ze tot uitspraken als „we trekken ons het lot van deze wereld aan", „de mensen moeten elkaar weer lief gaan heb ben" en nog wat vrijblijvende cli- t ché's. De vier Engelse popsterren pre senteerden gisteren ook htm eerste album, "Loving Awareness^', waar van de hoes ook al een dubbele bodem bevatte. Met vette letters staat er weliswaar de naam Beat les op maar wie de hoes nog wat beter bekijkt ziet in piepkleine let tertje ook nog staan „everyone says they sound like", „iedereen zegt dat ze lijken op". Dus wie kan deze heren iets maken? An dere mogen toch wel zeggen dat hun muziek op die van de Beatles lijkt. Of niet soms? van het Hilton maar toen ook dar de verbinding gebrekkig bleef verhuisde hij met zijn praatijzer maar weer naar binnen. Rommelig bleef het. De nukkige sateliet produceerde het eerste kwartier van het vragenhalfuurtje slechts Amerikanen met knijpers op de neus. net of we in Houston zaten bij een raketlancering. Dat kwam de transatlantische simul- taandiscussie niet ten goede.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7