Breestraat zal worden afgesloten Van der Werf zou geen park meer krijgen v.d. Water! Iv.d. Water E Geen bezwaarschrift tegen bouw Winkelhof Tentoonstelling over Haver- en Gortbuurt OeftjLkOMT: I 1' VTERDAG 26 JUNI 1976 Het geweten van de eonunissie straatnamen LEIDEN Fakkelgras, de Ha- zezegge, de Dopheide, de Toren bes, de Venkeltuin, het Zwenk- gras. Allemaal straatnamen in de Merenwijk. Hoe zit dat nou eigenlijk precies in elkaar? Wie zadelt de argeloze Merenwijker in vredesnaam met deze bota nische tuin op? Een club van regelmatig samenscholende fa naten, die zich naar buiten pre senteert als de bond ter bevor dering van de integratie van de plantkunde in de samenleving? Of misschien een wat minder ter zake onderlegd gezelschap, dat met het borrelglas in de hand een avondje heeft gestoeid met Thijse's flora? Door Ton van Brussel Je kunt je er als geïnteresseerde doornee burger suf over piekeren tijdens warme nachten, wanneer de slaap maar geen vat op je kan krijgen, maar je komt er niet ach ter. Je kunt het stadhuis bellen en dan word je verteld dat er een commissie bestaat, die dat allemaal verzint, maar er schijnt verder geen wethouder te zijn die straatnamen in zijn portefeuille heeft, zoals dat heet. Afwachten, totdat je tussen de post een in onvervalst ambte- narenjargon gesteld stencil vindt. „Namens de voorzitter van de com missie straatnamen nodig ik u uit tot het bijwonen van een vergade ring", staat daar op. Thee Vrijdagmiddag, half drie, kamer 204 ten stadhuize. Een dame waar in het oud-gemeenteraadslid Cock Kerllng voor de PvdA wordt her kend, vraagt of we nog even bui ten willen wachten, totdat de le den zich op onze komst hebben voorbereid. We wachten, begrij pend. Het is de bedoeling, zo blijkt als we tien minuten later binnen zijn, dat de heren commissieleden een verantwoording voor hun werk willen geven en dat dat moeilijk is staat vast. Binnen, is een formeel en sma keloos ingerichte vergaderruimte met een grote tafel, waarop de thee wordt geserveerd. Pick-wick en geen kervel, brandnetel- of kamil lethee, zoals je zou verwachten. Een weinig inspiratieve omgeving in elk geval. De aanwezigen die middag vor men een boeiender observatie- object. Een even charmant als stof fig viertal als prof. Zaalberg, eens hoogleraar in de Nederlandse Taai en Letterkunde aan 's rijks plaatse lijke universiteit, binnenstadsbewa ker Rudi Ekkart. conservator van het museum van die universiteit, boeken- en papierenwurm Downer, gemeentearchivasis en rots in de branding van de Nederlandse wet geving, Chris je de Jong. chef alge mene zaken ter gemeentesecretarie. Even verder kijkend zien we de vertrouwde verschijning van oud wethouder Ham, de immer vrien delijk glimlachende notulist Hugens en de met een niet te stuiten spraakwaterval begiftigde voorzit ster mevrouw Kerling, maar nu terzake. Een verantwoording, een uitleg dus. Dreesstnaa't Mevrouw Kerling geeft zich ten volle over aan reeds eerder ge noemde karaktertrek en we mogen vragen stellen. Criteria? De naam mag niet lijken op een reeds be staande straatnaam, je moet hem makkelijk kunnen onthouden, hij moet goed te catalogiseren zijn en spellingsfouten moeten zoveel mo gelijk worden voorkomen. Zo zal het waarschijnlijk niet zo snel ge beuren dat Leiden, reeds in het bezit van de Breestraat er ooit nog eens een „Dreesstraat" bij zal krij gen. Verwarring treedt dan op en, en dat blijkt later dit keer een be langrijk punt op de agenda, ndet zo maar de eerste de beste straatnaam r Spellingsfouten moeten voorkomen worden. krijgt bij ons een eigen straat. Nou anders tegen die man aankijken, is Drees, de ouwe dan, natuurlijk Prof. Zaalberg zich immer in het in de ogen van velen niet de eerste gesprek mengend met eufemismen de beste, maar lezend in Heertje, en understatements weet daar ook Tamboer en Nypels ga je toch wat nog wel wat aardigs over te zeg gen. Aan de orde was namelijk het verzoek van het Leids Chili-front om Allende te huldigen met een straat. Zaalberg vindt dat een in gewikkelde zaak, want zo zegt hij, „we hebben er vier eeuwen voor nodig gehad om er achter te komen wie Van der Werf precies was en ik vrees dat we de man tegenwoor dig niet zo snel meer een park zou den geven. De discussie over de fa milie Kennedy, met alle gevolgen van dien voor onze Kennedylaan, nog maar even daargelaten". Zaalberg blijkt er een tegenstan der van te zijn om al snel na de dood van een „belangrijk" persoon een straat naar hem te Eén van de criteria dat niemand bij leven en welzijn deze eer te beurt valt. Het konings huis uitgesloten natuurlijk. Er was trouwens al eerder een Leidenaar geweest met sympathieën voor Al- lende, want zijn naam stond al op de reservelijst van de commissie en zo wordt besloten, blijft daar voor lopig nog even staan, niet zozeer vanwege de door burgemeester Vis gevreesde spraakverwarring (Ellen destraat), maar om eventueel later op een naambord op het Waard- eiland te mogen prijken. Os en Paarde water Over spraakverwarring gespro ken. De Leidse Apparaten fabriek is de wanhoop nabij. Het bedrijf blijkt helaas gevestigd aan de Os- en Paardenlaan en die naam levert onoverkomelijke problemen op voor niet alleen Nederlandse, maar ook de schijnbaar talrijke buitenlandse relaties van het bedrijf. Een paar voorbeelden: „Oostenlijke en Paar denlaan", „Os van Paardenvink- laan". Bos en Baandenlaan". Os en Paardewater", „Os en Paardekop. laan", „Os en Paradelaan". „Oude Paardentram" en de „Os en Paar- dekoppesteeg". De humor ligt op straat. Het is duidelijk, het kan niet langer zo; de bewoners klagen ook al en het is dan wel geen gewoonte, om iedereen die bezwaar heeft te gen de naam van zijn straat op zijn wenken de bedienen, maar dit is Vandaar een nieuwe naam. Emilie Knappert, de stichtster van het Leids Volkshuis, wordt uitgekozen. En de Merenwijk. Wie die naam heeft verzonnen, is nog steeds on duidelijk, maar vast staat wel, dat die keuze aanleiding is geweest om bij het bepalen van de straatna men, in de zo ongeveer bodemloze put van alles wat groeit en bloeit en verloren dreigt te gaan, te dui ken. Een educatief tintje, dat de commissie hieraan wilde geven, kan niet worden uitgevoerd. De gedachte om op de naamborden, ook de af beelding van het bedoelde plantje mee te nemen, bleek onoverkome lijke financiële gevolgen met zich mee te brengen. Koffie Overigen heeft de commissie zich in het geval van de Merenwijk la ten inspireren door de zg. Haagse ethode, die afrekend met het ach tervoegsel laan, straat of steeg. Vandaar zegges, dalen, horsten, werven, duinen en molens. Zo'n nieuwe wijk stelt de commissie, die zodra een bouwplan gereed is, di rect door burgemeester en wethou ders wordt aangezocht om over de benaming te adviseren, voor aan zienlijke problemen. De moderne stedebouw schijnt de keurig recht- lopende straat voorgoed vaarwel te heben gezwaaid, om er een grilliger en voor buitenstaanders in veel ge vallen minder logisch richting aan te geven. De commissie heeft het daar erg moeilijk mee gehad, om dat een straatnaam in principe in het leven zal zijn geroepen om be woners makkelijk aan anderen te laten uitleggen, waar de koffie op het verjaardagsfeest om acht uur bruin straat. Merenwijkers drinken op kof- heb ik me laatst laten vertellen, omdat alle genodigden na een sight-seeing door de wijk, toch pas tegen de borrel verschijnen. Of dat nou komt door die moeilijke straatnamen of door die moderne stedebouw, is nog niet uitgezocht. |Eerst gedeelte op proef tul Het gedeelte van de Bree straat tussen Gangetje en Koorn- brugsteeg zal het eerst aangepakt zoor den: alleen toegankelijk voor bussen en fietsers, met brede stoepen van klinkers, zal het een beeld geven van hoe daarna de marktenroute en dan de hele Breestraat eruit komen te zien. pre advies opgesteld dat naar de raads- gaat, en daarna als ad- de gemeenteraad. 252< erk LEIDEN Vóór de definitieve zegje doen; dan wordt .constructie van de Breestraat en afsluiting voor doorgaand ver ier wil het college van B en W in voorjaar van 1977 als proef het e gdeelte tussen het Gangetje en de Öoornbrugsteeg onder handen ne- len: de stoepen zouden daar ver- 'eed moeten worden, de versmalde jbaan zal alleen toegankelijk voor (brom)fietsers en bedienend UI>rkeer zijn, let meer kunnen doorrijden, de ad uit, maar wordt via de markten- Ou,ute teruggeleid naar het Kort Ra- I5»nburg. Na deze proef Marktenroute De reconstructie van de Breestraat heeft een lange voorgeschiedenis, steeds werd een beslissing over al dan niet afsluiten voor doorgaand Itet' autoverkeer zal vef,keer uitffs'e'a- Maar het huldi§e college vindt dit verkeer niet langer meer aanvaardbaar in het centrum van de stad. Noodgedwongen zal tegelijk met de Breestraat ook de Marktenroute inz'rgeheëï*opgëknapt verzwakte marktenroute moeten wor- - den vernieuwd .Zowel by de mark tenroute als in de Breestraat moet een riolering worden aangelegd. gebleken dat an het Kort re verkeer niet aankan: een beperking van de asdruk zal worden ingesteld. (Er wordt trouwens gewerkt aan een rapport dat vaststelt dat 33 bruggen in Leiden aan vernieuwing toe zijn). Op de voor verkeer afgesloten marktenroute en Breestraat willen B en W dezelfde regeling laten gel den als in de Haarlemmerstraat wat betreft het bedienend verkeer. Ook in het verkeerscirculatieplan voor heel Leiden, waar momenteel aan gewerkt wordt, gaat men ervan uit dat alleen bussen en (brom) fietsen op de markten en in de Breestraat mogen komen. Het aantal parkeer plaatsen dat verloren gaat wordt niet noemenswaard geacht op het totaal van 5000 in de binnenstad. Er zal wel een nieuwe regeling gemaakt moeten worden voor bewoners: de pasjesregeling werkt niet .oeten worden inclusief de riolering de kaden. Daarna pas kan de reestraat helemaal veranderd wor- ;n. Zowel Breestraat als markten- 15 OOK elnüute zijn dan niet meer toegankelijk overwelving doorgaand verkeer. Alleen op Rapenburg het Boommarkt vanaf de Kippenbrug steiogen nog auto's komen. £0jGistermiddag is het voorlopig ont- erp-preadvies over Breestraat en ïarktenroute gepresenteerd. Hierover tag tot in het najaar iedereen zyn ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste Haarlemmerstraat 181 EIGEN ATELIERS Zowel voor de Breestraat als voor de markten wordt gedacht aan een bestrating die grotendeels uit klin kers zal bestaan: alleen de baan voor de bussen zou van asfalt kunnen zijn. Bij de proef die genomen wordt in de Breestraat tussen Gangetje en Koornbrugsteeg zal een gedeelte van de busbaan worden uitgevoerd in as falt en een ander gedeelte in klin kers, om te kunnen meten wat het verschil in trilling zal zijn voor de aanliggende huizen. Het verbrede voetpad zal ook in klinkers worden uitgevoerd. De totale beschikbare breedte voor bus en (brom)fiets zal 4,5 meter zijn, de rest is voetgangers gebied. Deze proef zou in het voor jaar van 1977 gehouden kunnen wor den. De kosten zijn nog niet precies be kend: een berekening uit 1973 be liep bijna 1,7 miljoen gulden. Wet houder Waal (stadsontwikkeling) schat het gehele project (inclusief riolering en walkanten) op ongeveer miljoen. Zolang er aan de marktenroute ge werkt wordt zal het busverkeer in twee richtingen door de Breestraat moeten. Maar als de Breestraat daarna aan de beurt is wil het col lege van B en W in het voorlopig ontwerp-preadvies dat één bus over de markten rijdt, en de ander via Witte Singel en/of cityring. In ieder geval zal voor het hele project een projectcoördinator worden aange trokken bij wie iedereen terecht kan met problemen of suggesties. ANTIEKE KLOKKEN Uw vakadres Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG. Dieselolie verbleekt rode sier- bestrating in Haarlemmerstraat: het Leids college mag wel uitkij ken. Eén bus van die olie in de B en W-kamer en de PSP vindt het college helemaal niet meer om te pruimen. Zou de reinigingsdienst naast kalk nu ook dieselolie gaan ge bruiken tegen rooie pamfletten? Als Ken O-voorzitter Tjitte We ber nu ook de andere helft van de lampen op zijn kantoor uit doet, heeft de gemeente zoeer 80 mille om te verteren. Wat is inspraak toch mooi. Dat vinden burgemeester en zoethou ders van Leiden ook. Ze maakten tzoee gele boekjes, die ze respec tievelijk "nota in zake het volks- huisvestizigsbeleid" en "aanvul lende nota inzake het volkshuis vestingsbeleid" noemden. Beide boekjes werden naar allerlei in- stccnties gestuurd die allemaal iets met volkshuisvesting te maken hebben. Uiteindelijk zijn er maar negen reacties binnengekomen, maar die getuigden dan ook vazi een optimaal engagement. Neem de Leidse Woningstichting, na mens zoelke directeur Streefland laat weten met belangstelling te hebben kennis genomen van de stukken. Hij vervolgt: „Wij heb ben echter vastgesteld dat wij geen opmerkingen hebben". Moedgevend is eveneens het com- mentaar van de Stichting Leidse Binnenstad, die zelf al zoveel ont hullende nota's heeft gepubliceerd en vijftienduizend gulden heeft mogen toucheren. Deze stichting bekend van het credo "Leiden 'n lust") heeft ook met belangstel ling kennis genomen van de no ta's. Dezerszijds ontmoet de in houd van het vorenstaande geen bezwaren", zo besluit voorzitter mevrouw N. A. den Haazi-Groezi de regctie van de Stichting Leidse Binnenstad. Soortgelijk commen taar had de wijkvereniging De Juwelen, zij het dat haar corres pondentie met de gemeente van originaliteit getuigde: de wijkver- eniging heeft eenvoudig het voor gedrukte raadsbesluit ingevuld. Een ambtenaar heeft daarover snedig opgemerkt: "Dat is effi ciënt werken". Natuurlijk zoeer zo'n vierde machtshebber. Geluk kig is daar nog de reactie van de voorzitter van de Stuurgroep huisvesting alleenstaazzden en tzoeeperoons huishoudens. Hij verzoekt B en W om bij de in voorbereiding zijnde plannen ook aan deze categorieën te denken. Die voorzitter heet A. Verboom. Hij is wethouder van volkshuis vesting in de gemeente Leiden. Leids slachthuis draait met ver lies: misschien hebben ze daar zoel per ongeluk de kip met de gouden eieren geslacht. l. Bestemmingsplan bevat ingrijpende wijzigingen lir- LEIDEN Volgende week rnaan- ur,ag wordt in de school aan de Ha merstraat 77 en tentoonstelling ge- .ouden over het bestemmingsplan gtj&t ontworpen is voor de Haver- en ^slortbmirt. In de gymnastiekzaal ggan iedereen bekijken wat het plan [öoan betekenen voor de buurt. 55 Nadat eind 1972 een projektgroep lt_ras ingesteld om de rehabilitatie an de Haver- en Gortbuurt voor te ereiden, werd dit gebied in 1975 als ngehabilitatiegebied aangewezen door !0-e minister. Het bestemmingsplan dat nu ontworpen is, moet de uit voering van het rehabilitatieplan mogelijk maken. In het bestemmingsplan zitten in grijpende wijzigingen voor de buurt. Zo zullen de hekjeswoningen in de Ha verstraat aan de kant van de Gortestraat verheeld wordendat wil zeggen, ze zullen getrokken worden bij de woningen in de Gortestraat. De huizen aan de andere kant van de Haverstraat zullen verdwijnen om ruimte te maken voor tuinen. Doel van het bestemmingsplan is om de kleine afmetingen van dit stukje binnenstad te bewaren. Daar om zijn er minimum- en maximum breedten vastgesteld voor de gebou wen. Ook is voorgeschreven dat de huizen een kap moeten hebben. Het plan omvat het gebied tussen de Geregracht, het Levendaal, de Plan tagelaan en het water van de Zoe- terwoudsesdngel Het ontwerpplan is voor een rijks daalder te koop bij het Bureau Voor lichting in de hal van het stadhuis. De tentoonstelling zal maandag van 10 tot 4 uur en dinsdag van 2 tot 5 uur te bekijken zijn in de gymnas tiekzaal tegenover de school, en daarna in de hal va nhet stadhuis. Verder wordt er op maandagavond en dinsdagavond van 7 uur tot haif tien een inspraakmarkt gehouden, waarop ambtenaren vragen kunnen beantwoorden. De gemeenteraad zal met de sug gesties of opmerkingen rekening kunnen houden als over enige tijd het plan ter sprake komt. Daarna kan eventueel beroep aangetekend worden bü Gedeputeerde Staten en bij de Kroon. LEIDEN Leiden zal geen be zwaarschrift bij GS en de Kroon indienen tegen de plannen voor het Leidex-dorpse winkelcentrum „Win kelhof" Dat besluit is gisteren door het college van B en W genomen en zal maandag worden meegedeeld aan Leidse gemeenteraad. In de brief die het Leids college aan de Leiderdorpse college heeft verstuurd wordt meegedeeld, dat de Leiderdorpse raad slechts ten dele aan de Leidse bezwaren tegemoet ge komen is. Dat men toch afziet van het indienen van een bezwaarschrift wordt beargumenteerd met het feit, dat door- het teiuxgbrengen van de omvang van de grootste win keleenheid van het centrum (van 4800 naar 3500 m2) en het beper ken van de uitbreidingsmogelijkhe den een veel minder grote verstoring van de distributiestructuur in de aanvankelijk werd gevreesd. Een andere factor, die volgens B en W een rol heeft gespeeld is dat de bouw van Winkelhof ongetwijfeld vertraagd zou zijn, wanneer er een Leids bezwaarschrift zou zijn inge diend. Betreurd wordt in de brief dat het aantal aan te leggen parkeer plaatsen niet wordt teruggebracht. De gemeente Leiden vindt dat aan tal te hoog in verhouding tot de om vang van het centrum. In een toelichting op het besluit memoreerde wethouder Van Aken gistermiddag de goede verhouding die er steeds tussen Leiden en Lei derdorp heeft bestaan. In aanwezig heid van de Leiderdoi-pse wethou der Reugebrink sprak hij de hoop dat overleg' tussen beide gemeenten zal blijven plaatsvinden ook in de verdere stadia van realisering van de Winkelhof. Reagerend op de uitla ting van wethouder Reugebrink. dat er wel een winkelcentrum in Leider dorp moet komen omdat er „geen knoop te koop is" overhandigde wet houder Van Aken hem een "Leid se knoop", alsmede enig glaswerk met het Leidse gemeentewapen. Wethouder Reugebrink zei bij de onderhandelingen met Matser steeds de belangen van de Leidse binnen stad in het oog te hebben gehouden. Het juridische contract is juist rond en daarin is vastgelegd dat de kan didaten voor het centrum zullen wor den gekozen in ovei-eenstemming met B en W van Leiderdorp". Hij zegde toe bij de keuze prioriteit te zullen verlenen aan de Leiderdorpse en Leidse bedrijven. ADVERTENTIE Kabel-televisie: met mastzoór- pen probeert Vazi Aken de eind jes aan elkaar te knopen. De spanning is te snijden. Het is maandag 28 juni. Izi een sfeer loos ingerichte ruimte hokt een aantal heren en dames rokerig bijeen. De een langharig, de ander met stropdas, maar allemaal pzif- fend. Zal iemand die truc van Koppelaars doorhebben, of in de val lopen van Cath? Tzoee namen, tzoee leden van liet col lege van bestuur. Zij kijken de leden van de universiteitsraad strak aan. Met een vastberaden blik zegt Koppelaars: "Nieuio- bozizo, of niet nieuwbouzo. Dat is de kzoestie". Het Witte-Sing elter- rein ligt er ietzoat verlaten bij. De jodelende ekster, de grijsharige treurwilg, de zoitgesokte baviaan en zelfs de racende ijscoman zijn alle ter vergadering aanzoezig. Zij zoapperen met niets ontziende stukjes uit Kolom 7. Koppelaars zoordt dan hysterisch. Met schuim op de lippen brult hij: "Door- sclirijdbaarTrekvliet! Water! Kokschool! Meer! Meer! Boeken! IJs!". De leden van de universi teitsraad schrikken op uit hun studieboeken. Wethouder Waal ziet bleek. Cath en burgemees ter zingen, hand in hand: "We shall overcome". Buiten begint het onweer al te rommelen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3