Kaagweek woensdag van start Basketbalteam is hard aan rustdag toe..i Nederland is niet blij met „dode 111118" Co Moritz sprint naar winst in Zoeterwoude Mercury, mrnm Deelname een record Zwemmers: inspiratie debetrouwbai PAGINA 10 •EF ZATERDAG 26 JU> HAMILTON De afgang van het Nederlands basketbalteam tegen Me xico tijdens het voor-Olympisch bas- ketbaltoernooi in Hamilton en de daarop volgende verwachte, maar ge zien het verloop van de wedstrijd toch teleurstellende, nederlaag tegen Spanje hebben de aanval van het basketbalteam op de wereldtop doen mislukken. De opzienbarende presta ties van Oranje in het voorberei dingsprogramma. met als absolute hoogtepunten de al vaak geroemde zeges op Cuba en Canada, hadden een bijna griezelig optimisme ge kweekt over de plaatsingskansen voor de Olympische Spelen van Montreal. Aan de constante klim van Oranje naar de top leek geen einde te kun nen komen, de eerste dagen van het slopende toernooi van Hamilton heb- zit. De balans na drie speeldagen is ne gatief, twee ver liespartij en en een niets zeggende zege op Groot Brit tannië. Toch heeft Nederland nog een minieme kans op een plaats bij de laatste zes van Hamilton, waar uit de drie nog naar Montreal af te vaardigen ploegen worden gerecru- teerd. Overwinningen op Bulgarije (morgen), Zweden en Polen moeten daarvoor zorgen. De missie kan dan zeker geslaagd worden genoemd, hop- wel er in de final "groep geen eer meer te behalen valt. De klasse van de Tsjechen, die eerder deze week Nederland in een oefenwedstrijd ver pletterden <78-115) en die in de groep Europees kampioen Joegosla vië verrasten, en het niveau van de Brazilianen en Joegoslaven maakt een Nederlandse doorbraak naar de wereldtop onmogelijk. Montreal moeit worden vergeten, de Europese B- kampioenschappen in Stockholm vol gend jaar zijn het volgende reisdoel. Dat de balans na drie duels negatief is is niet zo verwonderlijk, het opti misme ten spijt. Bill Sheridan is er de man niet naar om verontschuldi gingen voor de nederlagen in de eer ste plaats te zoeken in externe fac toren. Toch kunnen er zonder moei te een paar worden aangehaald, die zonder twijfel van invloed zijn ge weest. De hal van McMasters uni versiteit is ongekend heet. Luchtver versing ontbreekt. Het vochtighdds- gehalte in de lucht van Hamilton is hoog, daardoor ontstaat in de hal een broeikas-effect dat ploegen uit war me landen beter kunnen verwerken. Nederlandse spelers zijn niet ge schoold in het schieten met natte handen. Het duel tegen Mexico be gon chaotisch omdat de scheidsrech ter te laat bemerkte dat er op de verkeerde basket werd begonnen, de aankleding van Oranje is slecht, al lemaal kleine punten die de concen tratie van een team dat tot op de bodem van zijn kunnen moet gaan om het te kunnen redden negatief beïnvloeden. De klap van Mexico, een 71-86 neder laag na een 34-33 ruststand werd verwerkt. De fouten werden uitput tend geanalyseerd aan de hand van videobeelden. Die confrontatie met het eigen falen was niet voor iedereen even prettig en Kees Akerboom verliet op een ge geven moment zelfs de filmzaal om dat hij het niet langer kon aanzien. Bill Sheridan rekende erop dat de spelers zelf mans genoeg waren om de fouten die door de individuen en door de ploe gemaakt zijn in de vol gende wedstrijden te corrigeren. De ontmoeting met Spanje dat weder om een verlies opleverde. 86-97, na een briljante uitgangspositie bij rust (44-30»gaf een duidelijk herstel te zien. Akerboom spe-lde uitmuntend en de spelverdelers deden hun werk gced. Toen bleek echter dat Nederland in twee opzichten slechts over een halve ploeg beschikt. Het team kan één helft geweldig spelen, maar de basis is te smal. Sheridan heeft te weinig kwalitatief sterke wsselspe- lers achter de hand. Achter zijn eer ste keus, tegen Spanje bestaande ut Akerboom, Woudstra, Pluim, Ombre en Dekker staat te weinig. Feitelijk kunnen van de andere zeven alleen John van Vliet en Antoon van Helfte ren op niveau meedraaien. Het is ook niet het sterkste team dat Nederland op de b'-en kan brengen, bewust heb ben coach en spelers gekozen voor wering van een drietal spelers (Cra mer, Fopma, Ten Hoeve) die een deel van de voorbereiding niet konden meemaken. Een te rechtvaardigen standpuit vanuit de spelersgroep ge zien, maar aan de andere kant ging men voorbij aan het feit dat men de versterking liet lopen ten faveure van een steeds groeiende saamhorig heid. bij de Europese kampioenschap ook gebeurde in het treffen metss lië. Een 38-20 ruststand, werelcg== sa<ie ,werd verspeeld en Italië kgs terug, net als Spanje in Hanig Bij 64-69 was het in Joegoslavië jij gelopen, bij 61-62 en 86-97 kwanj^J eind aan de Olympische droofJ Canada. Beide keren bleek dat liteit zonder bikkelharde vecht), en een niet te breken conditie kwaliteit is. En juist op de congs wordt Nederland veelal gekjpl de ploeg is na een lang seizoen ker speelde bijvoorbeeld zo'n 80 j=g strijden) opgebrand. De rustdag k daag is dan ook hard nodig. Uitslagen derde dag: Spanj^T der land 97-86 <30-44). Mexico— Brittannië 93-57 <57-27), Bulgai Polen 71-68 <34-34 Mexico leidt met 6 uit 3. f WARMOND Op woensdag 30 Juni gaat de traditionele Kaagweek weer van start. De Koninklijke wa tersportvereniging „De Kaag" gaat deze Week nu voor de 56ste maal or ganiseren. Allerlei wedstrijden en fes tiviteiten staan er dit jaar weer borg voor dat de Week een succesvol ver loop zal hesbben. Het meest spreken de van de Kaagweek zijn ongetwij feld de open seriewedstrijden in 20 klassen. Ondanks de schrapping van twee klassen uit het programma (OK jollen en de Yngling), vanwege het geringe aantal inschrijvingen, heb ben zich maar liefst 421 deelnemers ingeschreven voor deze serie wedstrij den. „Een record", aldus mede-orga nisator Kuyck. Kuyck is sinds één jaar secretaris van de Koninklijke. Hij, in samenwerking met het bestuur en bijgestaan dooi- mevrouw Van Veen, draagt de zorg voor het opti maal functioneren van de organisatie. Kuyck: „Het programma wordt woensdag om tien uur geopend met tie teamwedstrijd tussen' Holland en Friesland, warin voor elk team zes Regenbogen aan de start komen. Daarna vinden de individuele se ries plaats. Ondanks de controverse die er bij ons bestaat over de start- wijze. zal er toch gebruik gemaakt worden van de starttoren. Een start schip heeft voqr dit evenement na melijk diverse nadelen. Wanneer een startsohip gebruik wordt, liggen alle schepen recht in de wind en ontstaat er bij de ronding van de eerste boei door de massale start een grote kans op averij. Bovendien zal er voor het aanwezige publiek in de sociëteit .De Kaag" van zo'n start niets te zien zijn. Wij gaan er vanuit dat de Kaag —week in de eerste plaats een ge zelligheidsevenement is. Pure wed- strijpdzeilers kunnen hun „liefde" uitleven tijdens de oefenwedstrijden, de Voor- en Nakaag, wedstrijden in het IJsselmeer en in het Grevelin- gen water. De teamwedstrijd en de seriewedstrijden vinden op woensdag tot en met zaterdag plaats. Er zal om de tien minuten met een klasse ge start worden. Voor de seriewedstrij den zullen 's avonds de dagprijzen uitgereikt worden: voor de stuurman een beker, en voor de bemanning een zilveren lepeltje met de vlag van de „Kaag". De algehele winnaar van de series ontvangt de wisselbeker als hoofdprijs, met de aankoop van de Eerste zege: op Groot Britlanië prijzen was zo'n tienduizend gulden gemoeid, voor de deelnemers een be drag dat wel moet prikkelen tot het bemachtigen van een deel daarvan. Op vrijdag 2 juni zal er een open dag gehouden worden. Doel daarvan is om de bevolking uit Warmond in contact te brengen met de wedstrijd- zeilsport. Hiervoor zal om 9.30 en 11 uur en rondvaartboot vanaf Leerust vertrekken, die de Warmonders gratis in de gelegenheid stelt om van dicht bij de zeilkunst te bekijken. Zondag 4 juli zullen er voor de le den van de vereniging allerlei activi teiten zijn ,die maar enigszins met de watersport te maken hebben. Ze zul len er onder meer voor een aantal klassen lange afstandswedstrijden worden gehouden en éénmanswed- strijden, en er zullen een puzzeltocht en een vossejacht worden georgani seerd. Voor de dames staat er een wedstrijd in de Regenboogklasse op het programma, voor de kinderen een roeiwedstrijd en voor oud-jollenzeilers een wedstrijd in 2-voetsjollen. Op de ze dag zal er dan ook gestreden wor den om de Van Altena-beker. Mijn voorganger Van Altena heeft bij zijn vertrek een wisselbeker voor het club- kampioenschap beschikbaar gesteld. Aan dit cluokampioenschap kan wor den deelgenomen door degenen die tijdens de wedstrijden in de Na- kaag, in de Voorkaag en oefenwed- Secretaris Kuyck: ,.Het be looft een groots evenement te worden". strijden de beste resultaten hebben behaald. Het clubkampioenschap zal, dankzij de welwillende medewerking van de 12 voetsjollenclub. verzeild worden in jollen. Kortom de Kaag week van woensdag 30 juni tot en met zondag 4 juli belooft in ieder geval ene groots evenement te wor den, aldus een tevreden secretaris Kuyck, die zijn vereniging gestadig ziet groeien en de wachtlijst om een ligplaats al maar groter ziet worden. WALTER OOMEN. -*• Co Moritz (1flitst net voor Gerrit Pronk over de finish in de Zoeterwoudse Van Suretenstraat. ROTTERDAM - Inspiratie. Daar voor zorgde de Helderse zwemmer Ronald Woutering op de eerste dag van de driedaagse Olympi sche selectiewedstrijden zwemmen in het bad West in Rotterdam. Hij immers realiseerde bij de eerste start op de 400 m wissel slag heren een schitterend na tionaal record met 4.37.83, een verbetering van ruim zeven se conden van zijn oude toptijd. Hij zwom zich daarmee zonder meer in de Olympische ploeg. Daar na werden nog eens drie natio nale records scherper gesteld en verzekerden zes deelnemers zich van een vliegticket naar Mon- tral. Ook Henk Elzerman trok de aandacht. Hij realiseerde in het laatste nummer, de 400 m vrij, een tijd van 4.01.65. ook al een verbetering van zijn oude record met bijna zeven seconden. Elzerman sleepte René v.d. Kuil mee naar 4.03,25. Eveneens on der de Olympische limiet van 4.06,0. De dames bleven dit keer, ondanks twee records, enigszins in de schaduw van de heren. EnithBri- githa deed een wanhopige poging de twee minuten-grens op de 200 meter vrije slag te doorbreken, maar bleef daar met een Neder lands record van 2.01.25 vrij ver boven. Verheugend was wel de tijd, die de Wageningse Annelies Maas liet afdrukken (2.05,29). Goed voor Montreal. Diane Edelijn won na tuurlijk, bij afwezigheid van Paula van Eyk (geveld door de gevreesde ziekte van Pfeiffer) de 200 meter rugslag. Dat wekte ook geen beroering. Wel haar tijd van 2.19,32, bijna een seconde onder het Nederlandse record en maar liefst drie seconden onder de li miet. Hetgeen vreugde verwekte in het Vlaardingse kamp. Vreugde, die niet heerste bij de fans van Corianne Heijmans, want de 2.22,71 was niet voldoen de voor Montreal, waarvoor 2.22.50 was gesteld. Teleurstelling ook voor de energieke Jose Damen op de 200 m vlinderslag, haar sterk ste nummer. Maar de Bossche zwemster kwam in de slotfase net iets te kort. Wij da Mazereeuw noteerde op de 100 meter school slag na een enerverend gevecht met de Jeugdige Maritzka van der Linden 1.15,6, tweetiende se conden onder de Momtreal-grens. Met Enith Brigitha en rugslag- zwemster Diane Edelijn een zeer sterk trio voor de estafetteploeg, bij wie Jose Damen zich nog kan voegen. ZOETERWOUDE „Ik was er steeds dicht bij, maar ik kon tot nu toe nooit winnen'. Co Moritz kon het na de Ronde van Zoeterwoude met triomf in zijn stem zeggen. De ren ner uit Badhoevedorp week op het parcours in het kleine dorp af van zijn seizoentraditie. Met een vlijm scherpe eindsprint zegevierde hij voor het eerst na bijna 80 kilometer tropisch koersen voor Gerrit Pronk uit Scheveningen, Wim Kroone uit Gouda en Wil van Montfoort van de Alphense wielervereniging „Avanti". Moritz. die één uur 55 minuten en 40 seconden moest zweten voor hij de finish had bereikt, werd daarmee de opvolger van Hans Langerijs. Die gerenommeerde amateur, voor de tweede keer weer op de fiets na zijn val in Olympia's Tour, had moeten afhaken. Wel was hij de dirigent geweest van de vroege, beslissende ontsnapping, maar toen hij na twin tig keer als eerste te zijn doorgeko men lek reed in de Zoeterwoudse nieuwbouwstraten, kon hij het voor gezien houden. Va<n Montfoort en Kroone die naar hem toe waren ge sprongen moesten toen gezamenlijk verder. Zij kregen later gezelschap van Moritz en Pronk die uiteinde lijk om de ereprijzen zouden gaan strijden. Toen het leidende kwartet eenmaal zover voor was geraakt (een halve ronde op een parcours van bijna een kilometer) dat het pelo ton wel uit de strijd moest worden genomen om complicaties bij de sprint te voorkomen, maakte Moritz de voorspellingen waar. Speaker Wim van Duivenbode van het met het Oranje-comité Zoeter woude, organiserende „Swift" had 't al aangekondigd. Het moet nu gek lopen wil Moritz de zege nog ont gaan. De eindsprint verliep „nor maal", al was er nauwelijks ver schil te bespeuren tussen Moritz en Scheveninger Pronk. Achter Wim Kroone en Wil van Montfoort (die de leidersprys voor zich opeiste) werd John van Herwerden vijfde. Van Herwerden loste daarmee de belofte van vorig jaar in. Toen werd hij derde tijdens het W.K. voor ju nioren dn Polen, een titelstrijd die dit jaar door overmacht taboe ls voor Swift-lid Aart de Jong. De ren ner uit Abbenes was wel geselecteerd voor de juniorenstrijd in België, maar liep onlangs bij een valpartij een gescheurde pols op. Alphenaar Jos de Bruin gaat (in de ploegen tijdrit) wél meedraaien tijdens het wereldkampioenschap. Uitslag: 1. Co Moritz (Badhoeve dorp); 2. Gerrit Pronk (Schevenin gen); 3. Wim Kroone (Gouda); 4. Wil van Montfoort (Wilnds); 5. op 45 seconden) John van Herwerden (Voorburg); 6. John Kieftenburg (Wervershoof)7. Henk Meijn (Am sterdam) 8. Peter Zijerveld (De Kwakel); 9. Peter Grootegoed (Rot terdam); 10. Henk Botterhuis (Sam- beek); 11. Gerard den Hartog (Al phen); 14. Teun van Duuren (Oegst- geest); 15. Wim Veenboer (Nieuw koop). Turnen Gisteren zijn de na men van de zeven turnsters bekend geworden, die deel uitmaken van de Nederlandse Olympische ploeg voor Montreal. De gekozen turnsters zijn: Ans Smulders (PSV), Ans Dekker (Klimop), Joke Kos (Klim op). Jeanette van Ravenstijn (PSV), Carla Braan (St. Mauritius). Mo nique Bolleboom (Pro Patria) en Gerrie van Soeren (Excelsior Nij- kerk). Atletiek Tijdens wed strijden in Boedapest om de „Nep- szawa beker" heeft Andrea Matai het Hongaarse record hoogspringen ge bracht op 1,87 meter. Bij de heren verbeterde de Roe meen Jozef Nagy zijn enkele dagen oude nationale record discuswerpen tot 63,86 meter. Motorsport Dc Venezolaan Ce- cotto start in de TT van Assen niet in de halve literklasse. Zijn Yama ha voldoet niet aan de eisen. Cecotto neemt nu alleen deel aan de 350 cc HAMILTON Het Nederlands bas ketbalteam heeft zijn eerste overwinning behaald in het goor- olymplsche toernooi van Hamilton. Na een uiterst teleurstellende wed strijd werd Groot Brittannië via een ruststand va 3624 met 7660 ver slagen. Voldoening over de eerste overwin ning van het Nederlands bas ketbalteam in het voorolympische basketbaltoernooi van Hamilton is misplaatst. Men maakt zich niet blij met een dode mus. Groot Brittan nië, de tegenstander van gisteren, is met IJsland de ploeg die de kwa liteit mist om in Hamilton te mo gen basketballen. Beide teams doen het niettemin toch en fungeren derhalve slechts als ploegen waar tegen alle andere teams uit de groep een overwinning kunnen behalen. Wat de Britten betreft was Neder land gisteren aan de beurt. Oranje werkte het verplichte nummer af met een score van 76—60 na een rust stand van 36—24. Nederland had een overwinning no dig om na twee nederlagen wat moed te krijgen. Uitgaande van het feit dat wonderen de wereld nog rnet uit zijn leeft de illusie voort hoewel het spel daar absoluut geen aanlei ding toe heeft kunnen geven. Eigen lijk is alles misgegaan wat fout kon gaan, maar de Britten waren gewoon te slecht om er enig profijt van de kunnen trekken. Om even bij de simpele feiten te blijven. Nederland haalde een schotpercentage van 38 (33 uit 87). Tegen de veel sterkere Mexicanen en Spanjaarden was dat respectievelijk 41 en 54. Tegen de lompe en wat hakkerige Britten werd 26 keer balverlies geleden. Al leen John van Vliet haalde een schotpercentage dat boven de vijftig lag. Cijfers die een feitelijke ver oordeling inhouden, ook wanneer niet voorbij kan worden gegaan aan het feit dat Sheridan op ruime schaal zijn tweede keus het werk liet opknappen tegen een team dat moei te zou hebben niet erg dicht bij de laatste plaats te eindigen in de Ne derlandse eredivisie. Bankspelers, mogen echter ook geen lay-ups mis sen noch naar hartelust schie ten wanneer er geen ploeggenoten onder de basket staan om in de re bound een eventuele misser te cor rigeren. Kinderlijke fouten, die sa men met de onmacht van de Britten het duel tot een van de slechtste uit dc wedstrijdreeks tot nu toe maak ten. Een werkelijk gemotiveerde ploeg zou er een demonstratie van hebben gemaakt, zou tegen deze te genstander ver over de honderd pun ten zijn gekomen en had het geschok te zelfvertrouwen op een ge makkelijke manier herwonw1! Nederland kon dat niet en veij^ tot overmaat van ramp ook nog. Hugo Harrewijn, samen met 1st' ry Kip met 130 interlandwedstri cp dat gebied topscorer van het zijn spelers in Hamilton. Hij ir met een tamelijk ernstige en blessure de wedstrijd verlaten en kan voor de rest van het toeitr gevoegelijk als uitgeschakeld woig beschouwd. Net als Nederland. Het herenteam van Zweden zori de voor een verrassing doe een wedstrijd voor groep B met ut 79 van Polen te winnen. Bij de &n leidden de Polen met 4139. I xico won met 98—73 van Bulgelc en leidt nu voor Spanje. Zwedeët Bulgarije. In groep B van de dan won Italië met 69—25 (rust 384e van Groot-Brittannië. ?s A Schaken Kathy v. d. Mije i^ gisteravond in Oosterbeek Nederl™ schaakkampioen bij de dames worden. Zij speelde weliswaar zei mise tegen Cora van Gent, re doordat Hanneke van Parrerenaa Ellis de Graaf verloor, werd er thy v. d. Mije toch onbereikbaar.]n ser Honkbal Het Nederlands htai balteam is de Haarlemse honkje week gestart met een nederlaaf r gen de Amerikaanse luchtmacl ir lectie USafe: 46. Korea steld^u; de eerste wedstrijd teleur tegeix> Arizona Wild Cats (VS), die 3—2 wonnen. all be: ADVERTENTIE De Mercury buiten- r heeft veel temperament en is r Topsporti alles van Ook U kunt s bi| Uw erkende Mercury Deale SEN IK WltR K3 0E2AAP- (JI6N TELERS1 en heb njou maar geen me del doen met Joost ae a&w/- C£OP WAntd/E MAD TOCH KI IETS BEREIKT MET ZM 37 STE PLAATS 1 IN De \T~op- j££er/& Bcwëndïën heeft-ie de KOMENDE twee Weken supsp T£ <S£**0S- DP/xe w- PO/* T&>a/sa»spovr IN TtllTJÊMOCN EN POLSBÖpe I ftM7 hadden we t nooit öered kolonel 't was even vlug rekenen, reoelen en Ritselen, maar daar ©aan we dan a. O" /VAAR Mcwnarai y

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10