Vorster weigert boycot Rhodesië RUIMTE EN TIJD IN DE KOSMOS Russen nieuwe lanceren Saljoet Leven elders in het heelal Aan vooravond gesprek Kissinger Belgisch kabinet in gevaar door abortus WOENSDAG 23 JUNI 1976 BUITENLAND PAGINA 9 De Saljoet-4 werd op 26 december 1974 gelanceerd en werkt volgens Sowjet-berichten nog steeds. De laatste kosmonauten aan boord van de Saljoet-4 waren Pjotr, Kli- moek en Vitaly Sewastyanov, die verleden jaar 26 juli naar de aarde terugkeerden na 62 dagen in de ruimte te zijn geweest. Zij waren de derde ploeg die in de Saljoet-4 heeft gewerkt. Afgelopen februari heeft de onbemande Sojoez-20 nog vastgemaakt aan de Saljoet-4, wellicht om het laborato rium weer operationeel te maken. Vorstelijk welkom voor Giscard LONDEN (UPI) - President Valery Giscard d'Estaing heeft gisteren een vorstelijk welkom gekregen in Londen waar hij aankwam voor een staatsbezoek van vier dagen. Met zijn vrouw Anne-Aymone en de minister van buitenlandse za ken, Jean Sauvagnargues, was hij per vliegtuig van de Parijse luch thaven Orly naar Gatwick gevlo gen, op 45 km ten zuiden van de Britse hoofdstad. Daar verwel komde Prinses Margaret het Franse gezelschap. Per trein reisde men naar Londen, waar Koningin Elizabeth met Prins Philip, premier James Callaghan en enkele leden van diens kabinet haar gasten af haalde. In een open landauer reed de Franse president met zijn gast vrouw naar Buckingham Palace, toegejuicht door tienduizenden Londenaars. Het is het eerste bezoek van een Frans staatshoofd aan Engeland sinds wijlen president De Gaulle in 1960 naar Londen kwam. Britse di plomaten hopen dat het bezoek van Giscard het begin zal inluiden van een betere relatie tussen Londen en Parijs. Giscard voelt voor een ver betering van de verhouding met Londen. In een vraaggesprek met de Britse televisie gaf hij dezer da gen als zijn mening, dat de betrek kingen met Engeland op hetzelfde plan moeten komen als de relatie tussen Parijs en Bonn, met perio dieke contacten op alle niveaus. BRUSSEL (DPA) - De Belgische coalitieregering staat voor een nieuw ernstig probleem: de met de christen-democraten regerende li beralen hebben in de 'nationale commissie' over het vraagstuk van de zwangerschapsonderbreking samen met de oppositionele socia listen een besluit er door weten te krijgen, dat de abortus zo goed als straffeloos maakt. En krappe meerderheid van de commissie, die sinds 1974 met de abortuskwestie bezig is, sprak zich uit voor een vrije zwangerschap sonderbreking wanneer 'de leven somstandigheden van de vrouw ernstig en duurzaam worden be dreigd dooreen zwangerschap'. De rest, 12 van de 25 commissieleden, was van mening dat abortus straf baar moet blijven, behalve wanneer het leven van de vrouw door de zwangerschap in gevaar komt of haar gezondheid ernstig wordt aangetast Na dit besluit van de commissie kan mogelijk bij de parlementaire behandeling een meerderheid worden gevonden voor een ver gaande vrijgeving van de abortus - tegen de wens van de sterkste rege ringspartij, de christen democraten. Bij de te verwachten verhitte discussie in het katholieke België zou het voortbestaan van de regering onder deze omstandighe den nauwelijks denkbaar zijn. BONN (Reuter) - Premier John Vorster van Zuid-Afrika die vandaag voor de eerste keer de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Henry Kissinger ontmoet, zal een open oor hebben voor kritiek op zijn eigen politiek, maar niet openstaan voor een eventuele boycot tegen Rho desië of het voorschrijven van het bewind in Salisbury van wat het doen of laten moet, zo verklaarde zijn officiële woordvoerder. Rhodesië zal naar alle waarschijn lijkheid een belangrijke plaats op Vorsters en Kissingers agenda in nemen, wanneer fzij zich vandaag en morgen in Beieren aan de on derhandelingstafel zetten. Vorster zal "ingespannen luisteren naar eventuele kritiek of sugges ties, maar het is duidelijk gemaakt dat Zuid-Afrika nimmer het instel len van sancties tegen Rhodesië of enig ander land zal steunen. Wij zijn niet bereid Rhodesië commercieel of anderszins tc boycotten", zei de woordvoerder". "Wij zijn daar niet om Rhodesie de wet voor te schrijven. Zij (de Rho- desiërs) moeten hun eigen proble men oplossen. Het is niet aan Zuid-Afrika om te dicteren", zei de woordvoerder van Vorster Vlok Delport. Kissinger heeft gisteren in Parijs gezegd dat zijn aanstaande ontmoeting met premier John Vor ster in Beieren, "in geen enkel op zicht Amerikaanse steun voor het optreden van de Zuidafrikaanse regering tegen zwarte betogers be tekent". "Wij betreuren het dat de ontmoeting met de premier onder deze omstandigheden plaatsheeft", zei Kissinger op een persconferen tie. Hij heijiaalde de weerzin van de Amerikaanse regering tegen het geweld dat de regering in Pretoria heeft gebruikt om de onlusten die aan 140 mensen het leven hebben gekost, de kop in te drukken. Dr. Kissinger zei dat het doel van de Verenigde Staten is, een rassenoor- log in het Zuiden van Afrika te voorkomen door te proberen on derhandelingen op gang te bren gen. Het was gisteren overigens be trekkelijk rustig in Zuid-Afrika. Levenslang voor anarchiste BERLIJN (DPA) - Een gerechtshof in West-Berlijn heeft vonnis gewe zen tegen zes anarchisten die in 1974 een van verraad verdachte medestander, de toen 22-jarige Ul- rich Schmücker, met een hoofd schot hadden vermoord. Conform de eis werd de 38-jarige Ilse Jandt, hoofdverdachte, ver oordeeld tot levenslange tuch thuisstraf. De vijf andere verdachten, bij ple ging van het delict nog minderjarig, kregen straffen van vier tot acht jaar jeugdgevangenis. Het slachtoffer Schmücker had in 1973 als lid van de anarchistische '2 juni beweging' terecht gestaan we gens een aantal aanslagen. Hij kreeg een straf van 30 maanden, maar kwam wegens het belasten van mede-verdachten vervroegd op vrije voeten. Schmücker dook on der in West-Berlijn, waar hij zich onder een alias bij plaatselijke anarchisten trachtte in te dringen. Bij die pogingen legde hij ook con tact met de in Wolfsburg (Neder- saksen) aktieve groep van Ilse Jandt. Nadat Jandt Schmücker als poli tiespion had ontmaskerd werd hij op 5 juni 1974 in een Westberlijns park "geëxecuteerd". ROME - Twee aanhangers van de communistische partij hebben met rode vlaggen in de hand het standbeeld van keizer Marcus Aurelius, nadat de communisten uit de gemeenteraadsverkiezin gen waren gekomen als de sterk ste partij van de Italiaanse hoofdstad. De communisten kregen daar 35 fj procent van de stemmen tegen de christen-democraten, die 33,1 procent van het stemmenahntal behaalden. Ook in Genua hebben de communis ten hun positie in de gemeente raad versterkt. Hun stemmen percentage steeg.van 33,8 tot 41 waardoor hun zeteltal zich van 29 tot 34 uitbreidde. In Florence, Milaan, Turijn en Napels hebben de communisten het afgelopen jaar reeds de leidng van het stadsbestuur in handen gekre gen. Het centrale comité van de Russi sche communistische partij heeft gisteren een felicitatietelegram verstuurd naar de Italiaanse communisten, aldus een be kendmaking van het Russische persbureau Tass. MOSKOU (Reuter) - De Sowjet- Unie heeft gisteren een nieuw on bemand ruimtestation, de Saljoet- 5, in een baan om de aarde ge bracht. Met dit ruimtestation zal de bestudering van de ruimte voortge zet worden, zo meldt het Sowjet- persbureau Tass. Het verste punt van de baan is 260 km van de aarde verwijderd en dichtstbijzijnde punt 219 km. De hoek van de baan om de equador bedraagt 51,6 graden. De omloop tijd bedraagt 89 minuten. In het bericht van Tass wordt niet gezegd, of het ruimtestation, even als dat bij vorige Saljoet- experimenten gebeurde, eveneens tijdelijk bemand zal worden. De in stallatie aan boord van de onbe mande Saljoet-5 werkt volgens Tass normaal. Tass voegt er nog aan toe, dat de lancering van de Sajjoet verder ten doel heeft het uitvoeren van weten schappelijke en technische studies en proefnemingen en verbetering van ontwerp, systemen en uitrus ting van ruimtelaboratoria. Twee Russische kosmonauten hebben eerder deze maand be weerd, dat de Saljoet-5 zes kosmo nauten kan herbergen en op twee plaatsen gekoppeld kan worden aan een ander ruimtevaartuig. -• v*t •-* -c-v Door P. Bok De astronomie en daardoor onze kennis van de kosmos waarin we leven maken zulke revolutionaire decennia door als gevolg van de toepassing van nieuwe waarnemings technieken dat je de ene dag iets moet herroepen of verbete ren wat je de vorige dag hebt geschreven. Gisteren werd bekend ge maakt dat astronomen van de sterrenwacht van het Max Planck-genootschap op de 2168 hoge bert Calar Alto in Spanje een sterrenstelsel zoals die Melkweg waartoe wij behoren en waarover wij gisteren schreven) hebben ont dekt in de directe nabijheid van het Melkwegstelsel, waar door het gisteren bij het eerste artikel in deze serie afgebeelde Andromeda-stelsel wellicht niet het meest nabijzijnde is. Deze st err eng roep was tot dusver verborgen gebleven achter kosmische stofwolken. De ontdekking vond plaats met nieuwe en pas zeer recent goed bruikbaar geworden waarnemingstechnieken in het gebied van de infrarood- straling. Deze straling kan doordringen door de stofwol ken die het zichtbare licht on derscheppen. De ontdekking heeft mogelijk diepgaande gevolgen voor de voorstelling die kosmologen hebben van het heelal. Zou be vestigd worden, dat vele ster renstelsels, ook in de "naaste omgeving", door de zeer tal rijke kosmische stofwolken nog niet ontdekt zijn zoals dit nieuwe stelsel "Calar Alto-1 dan zou de berekening van het totale aantal sterrenstelsel in het heelal een veel te klein getal (tienmiljard) hebben opgele verd. Is het aantal sterrenstelsels veel groter dan die tienmil- jard dan moet de mening wor den herzien dat het heelal zich na de "big bang" van acht tienmiljard jaar geleden (welke in bijgaand artikel ter sprake komt) onbegrensd uit dijt wellicht moet worden her berekeningen zou dan wel eens kunnen blijken, dat het heelal na vele miljar den jaren onder invloed van de onderlinge aantrekkein- gskracht Van sterren en ster renstelsels zich weer samen trekt en ineenstort tot een nieuwe "singulariteit" (een in bijgaand artikel uitgelegde term) waarna de gehele ont wikkeling opnieuw begint. Een oscillerend heelal derhal ve, dat dan ook vele voorgan gers gehad kan hebben. k- De Egyptische pyramiden in de Nijldelta: in het kosmische jaar pas een seconde geleden "voor de eeuwigheid" gebouwde cul tuurmonumenten van onvergankelijke schoonheid. In het artikel van gisteren heb ben wij geconstateerd, dat de waarneembare kosmos onge veer duizend miljard maal mil jard sterren bevat. Die sterren kunnen in principe alle leven sbronnen zijn, dwz in die zin dat zij de energie kunnen leveren voor het tot stand komen en in stand houden van een goed leefmilieu op om hen heen cir kelende planeten. Wanneer we zoeken naar leven elders in het heelal moeten we dat doen op dergelijke planeten, niet in de sterren of in de lege ruimte daartussen. We zoeken dus een "soort aarde". Aangenomen wordt (op rede lijke gronden) dat de vorming van een planetenstelsel om een ster, zoals de zon die heeft een betrekkelijk natuurlijk en rela tief veel voorkomend ver schijnsel is. Helaas kunnen wij bij andere sterren dergelijke planeten niet direct waarne men. Zij zijn daarvoor te klein (de diameter van de aarde bv is maar ongeveer eenhonderdste van die van de zon) en zij stralen geen eigen licht uit maar geven slechts betrekkelijk zwak weerkaatst licht van de moe derster. De huidige telescopen zijn te zwak om dergelijke nietige bol letjes op zo grote afstand waar te nemen. Dat zal bij dichtstbij zijnde sterren waarschijnlijk wel het geval zijn met telesco pen buiten de aardse damp kring, in kunstmanen om de aarde of op de maan, waar de atmosfeer dergelijke mingen niet verstoort. Daar voor is het wachten echter op operaties van de thans in aan bouw zijnde Amerikaanse space-shuttle, die aan het eind van dit decennium ter beschik king moet komen. Wiebelen Niettetnin kunnen we thans al met vrij' grote zekerheid de aanwezigheid van planetenstel sels bij die dichtstbijzijnde ster ren aantonen. Door rondcirke lende planeten zal de plaats van een ster niet exact gefixeerd zijn. De ster zal een beetje gaan wiebelen als gevolg van de aan trekkingskrachten tussen ster en planeten. Zulke schomme lingen zijn aangetoond bij en kele nabije sterren en uit de grootte en periode van die schommelingen heeft men zelfs de zwaarte en de baan van en kele van de niet direct waarge nomen planeten kunnen bere kenen. Wanneer iets dergelijks al wordt geconstateerd bij nabije sterren is het aannemelijk, dat planetenstelsels een vrij alge meen kosmisch verschijnsel zijn. Een schatting van het aan tal van deze stelsels zal in een later artikel ter sprake komen. In zeer grove lijnen is hiermee het patroon van het heelal ge schetst in stelsels bijeenho- rende sterren, sommige of vele begeleid door planeten en ma nen. en een onvoorstelbare hoeveelheid van die sterren stelsels. Er ontbreekt nog wel iets zeer essentieels aan dit beeld: de afmetingen zowel in ruimte als tijd. In het kort willen we daar iets over vertellen en wij.zullen zien, dat dan ook der gelijke onvoorstelbare getallen ter sprake komen als we tegen kwamen bij hetaantal sterren in het heelal. Niet voor niets wordt er vaak gesproken over "astro nomische getallen". Niemendal Iemand die een reis om de aarde maakt vindt (terecht) dat hij er een aardig tochtje op heeft zit ten: de omtrek van de aarde be draagt om en nabij (dergelijke benaderingen gelden voor alle komende getallen) 40.000 kilo meter. Naar kosmische maat staven is dat een niemendal letje. De afstand tot de maan (het dichtstbijzijnde kosmische stofje naast de aarde en het ver ste reisdoel van de mens tot dusver) bedraagt gemiddeld het tienvoudige. De afstand van de aarde tot de zon, onze leven- svoedende ster, is gemiddeld zo'n 150 miljoen kilometer, ruwweg honderd maal de dia meter van de zon. De buitenste planeet van de zon, Pluto, staat gemiddeld op een afstand van 5.865.000.000 miljoen kilometer van de zon. Dat lijkt heel wat, maar kosmisch gezien is het een kleuterpasje. Kijken we naar de dichtstbij zijnde sterren dan zien we in eens een verbijsterende schaal vergroting. De dichtstbijzijnde ster (het zou voor deze serie ar tikelen te ver gaan om die af standsbepaling-te beschrijven) staat ongeveer 30.690.900.000.000 kilometer van de zon. Lichtjaar Het is duidelijk, dat met de aardse maatstaf "kilometer" niet meer te werken valt op kosmische schaal. Men heeft voor afstanden in het heelal dan ook een andere lengte-eenheid ingevoerd: het lichtjaar. Dat is de afstand dié het licht met een snelheid van 300.000 km per se conde aflegt in één jaar. Een lichtjaar is dus geen tijdsmaat maar een afstand: ongeveer 9.463.000.000.000 of bijna tien- milj^rd kilometer. De dichtstbijzijnde ster Proxima Centauri waarvan wij de afstand tot de zon al opgaven in een onhandelbaar aantal ki lometers, staat 4,3 lichtjaar van de zon. Maar dat is alleen de naaste buur van de zon in het Melkwegstelsel, dat honder dmiljard sterren telt en als een dikke gevulde koek van sterren een diameter heeft van honder dduizend lichtjaar Er bestaan in de kosmos naar schatting tienmiljard van der gelijke hoe dan ook gevormde sterrenstelsels. De dichtstbij zijnde spiraalnevel naast de Melkweg is de Andromeda- nevel, in uiterlijke vorm een broertje van de Melkweg op een afstand van tweemiljoen licht jaar. De tijdschaal van de kosmos is al even verbijsterend als de af- standschaal. Zowel die enorme afstanden als de grootte van het tijdsverloop van het kosmisch gebeuren moeten wij ons goed realiseren wanneer het gaat om speuren naar leven elders. Miljarden Op het ogenblik schat men de ouderdom van het heelal op 18 miljard jaar. Zekerheid bestaat daaromtrent niet, maar e zijn aanwijzingen te over dat zoveel jaar geleden alle materie en energie van het huidige heelal was samengebundeld in een uitzonderlijk kleine bal, een "singulariteit", die explodeer de. Deze "big bang" of "oer knal" vatten wij dan op als be gin van de ons bekende kos mos. Hoe wij ons dit proces moeten voorstellen weten wij niet, maar een feit is dat de kosmos nog steeds uitdijdt, dat de oerknal nog niet is uitge werkt. De kosmos vliegt nog steeds verder uiteen. Hoe groter de afstand van een hemelobject van ons vandaan hoe groter de snelheid van ons weg. Dat geldt voor ieder willekeurig punt in de ruimte, dus de aarde is be paald niet het middelpunt. Vanaf dat moment 18 miljard jaar geleden zijn de sterren en sterrenstelsels ontstaan. Zij ontstaan nog. Er zijn derhalve heel oude en heel jonge sterren. De zon is ook in dit opzicht al weer betrekkelijk middelmatig: de ouderdom bedraagt waar schijnlijk ongeveer 4,5 miljard jaar, de aarde is maar niet veel jonger. Op die aarde ontstond het meest primitieve leven on geveer 3,2 miljard jaar geleden. Pas de laatste honderd jaar kan van een technologisch hoog ontwikkelde beschaving van de op aarde hoogstontwikkelde levensvorm, de mens worden gesproken. Die mens deed in zijn primitiefste vorm na een evolutie van een miljarden ja ren vermoedelijk tweemiljoen jaar geleden zijn intrede op het wereldtoneel. Hoe jong de aarde, het aardse leven, de mensheid en de mo derne homo-technicus zijn naar kosmische maatstaven kan al leen door een schaalverkleining worden aangetoond. Seconden Wanneer we de gehele leven sduur van het heelal, 18 miljard jaren dus, voorstellen als 'één kalenderjaar, waarin op 1 ja nuari 00.00 uur de big bang plaats vond, en het moment van nu gesteld wordt op 31 decem ber 24.00 uur dan ontstond de aarde begin oktober. Het primi tiefste leven op aarde verscheen eind oktober. De reuze- reptielen en sauriërs, die een paarhonderdmiljoen jaren op aarde heersten, deden dat op deze tijdschaal in de ochtend van oudejaarsdag en de primi tiefste mens verscheen pas ten tonele ongeveer een half uur voor middernacht. Twintig se conden voor middernacht zwaaide de Neanderthaler met zijn knots over de jachtvelden om zijn buit naar zijn hol te sle pen en de Egyptische pyrami den werden gebouwd één se conde voordat de klok slaat voor het nieuwe jaar. U hebt geen tijd meer om het glas te heffen. Het begin van onze jaar telling valt op deze schaal nog geen halve seconde voor het begin van het nieuwe jaar, en de moderne technologische ont wikkeling heeft slechts een fractie van een seconde ge duurd. Vernieling Niettemin zyn we thans, op het punt van de klokslag voor het nieuwe jaar, al bezig niet alleen deze beschaving maar het hele leven op aarde te vernietigen. Deze laatste wat sombere over weging speelt een grote rol in de vraag, of wij elders in het heelal niet alleen leven maar ook technisch hoogontwikkeld le ven zullen kunnen hopen aan te treffen. Wanneer een dergelijke "beschaving" inderdaad met meer zou zijn dan een opflikke ring in een fractie van een se conde is het uiterst onwaar schijnlijk, dat ergens in die baaierd van ruimte en tijd te zelfdertijd twee lampjes opflik keren om dan ook nog de tyd te hebben om te worden geregi streerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9