VAN AGT IS HET BEU Kabinet krijgt groene licht voor bezuiniging 35% minder,teer! "Ontwikkelings hulp bij VVD geen sluitpost" Laagin,teer'en nicotine. Zéér laag. Wetsontwerp winstdeling ingediend bij Tweede Kamer: VAD-opbrengst 300 miljoen i Minister denkt aan aftreden 25/2,25 WOENSDAG 23 JUNI 1976 DEN HAAG (SP) - Minister Van Agt van justitie speelt ernstig met de gedachte om af te treden. Dat heeft hij gisteren in een open hartige brief aan de Tweede Kamer laten weten. De minister is het allemaal meer dan beu. Na zijn besluit om de abor tuskliniek Bloemenhove in Heem stede toch open te laten, ziet hij het eigenlijk niet meer zitten. Minister Van Agt zit ernstig in de knoei met zijn gevyeten. Diep in zijn hart vindt hij dat Bloemenhove toch dicht had gemoeten. Onder grote politieke druk is de minister gisteren door de knieën gegaan en heeft hij definitief afgezien van zijn pogingen om de kliniek te sluiten. Minister Van Agt: "Hoe kunt u dat met uw verantwoordelijkheid in overeenstemming brengen, vragen bezorgde mensen mij in brieven, telegrammen en gesprekken. Ik heb die vraag ook aan mijzelf ge steld. Tot een conclusie of ik onder deze omstandigheden minister van justitie mag blijven ben ik nog niet gekomen". In politiek Den Haag is Van Agt's brief als een bom ingeslagen. In het confessionele kamp vindt men dat Van Agt moet blijven. Er zijn voor minister Van Agt twee redenen om af te zien van politie- ingrijpen tegen de abortuskliniek Bloemenhove: de politie (minstens 380 man) zou een veldslag moeten leveren tegen de vrouwen die zich om Bloemen hove verzameld hebben.# doorzet ten zou zijn aftreden en - waar schijnlijk - een kabinetscrisis tot gevolg hebben gehad, maar niets hebben opgelost. Want Van Agt's opvolger zou onmiddellijk de op dracht hebben gegeven de actie tegen Bloemenhove te staken. "Dan is het saldo van de gebeurte nissen heel nadelig: er is ernstige schade aan het kabinet, het gezag van het openbaar ministerie krijgt een zware slag en de kliniek - waar het allemaal om begonnen was - hervat haar werkzaamheden", schrijft de minister aan de Kamer. Aftreden Daarom heeft minister Van Agt ten einde raad maar besloten "geen grootscheepse actie" om de medis che apparatuur uit de Bloemenhove-kliniek weg te halen, op touw te zetten. "De bezwaren daartegen zijn te gewichtig". Ontgoocheld denkt Van Agt nu aan aftreden. Maar hij wil zich er eerst van overtuigen dat zijn heengaan niet leidt tot een kabinetscrisis. Dat is vrijwel uitgesloten. Met aftreden om abortus noodzaakt Van Agt in feite zijn confessionele collega's - de KVP-ministers Van der Stee, Lubbers en Westerterp en de anti revolutionairen De Gaay Fortman en Boersma - hem te volgen. Al wordt de medische apparatuur van Bloemenhove niet in beslag genomen door justitie en politie, minister Van Agt neemt wel ge rechtelijke stappen tegen de kli niek. De bestuursleden, de direc teur en een arts van Bloemenhove moeten zich voor de rechter ver antwoorden. Het kan jaren duren voordat de definitieve beslissing valt. Werkzaamheden In de tussentijd blijft de abortus kliniek gewoon doorgaan met z'n werkzaamheden. Minister Van Agt erkent dat. "Deze keus brengt met zich dat Bloemenhove-een kliniek waartegen al lang ongunstige ver moedens bestaan, m onlangs concrete informaties zijn verkregen die deze vermoedens bevestigen - althans voorlopig open blijft", schrijft hij aan de Tweede Kamer. Het balletje tegen de Bloemenhove-kliniek is gaan rol len na een klacht van een Duits echtpaar over de behandeling in de kliniek. In het algemeen vindt de minister dat de nazorg in de abor tuskliniek ernstig tekort schiet. Minister Van Agt: "In Bloemenho ve, waar ongeveer honderd gevor derde zwangerschappen per week worden onderbroken, wordt niet met de vereiste zorgvuldigheid en ernst telkens weer opnieuw onder zocht of de vrouw die om een in greep vraagt inderdaad in zo ern stige nood verkeert dat het onder nemen van deze ingreep - hoewel in strijd met de woorden van de wet - gerechtvaardigd is". Minister Van Agt. Curacao zit zonder water WILLEMSTAD (SP) - Het le ven op Curasao is ontwricht doordat het eiland al vijf dagen zonder water zit. Bij aanne mingswerkzaamheden apn de drinkwaterfabriek is vorige week zout water in de ketels ge lopen. De scholen hebben de kinderen naar huis gestuurd en de artsen verwijzen patiënten naar zie kenhuizen. Drinkwater is alleen nog te vinden bij huizen die een waterput hebben en op planta ges met een regenbak. De afge lopen dagen stonden er lange fi les voor een kraan waar nog wel water uitkwam. Gisteren is enige verlichting in de situatie gekomen. Twee tan kers met in totaal 20.000 ku bieke meter water uit Ven ezuela en Aruba kwamen in Wil lemstad aan. Het herstel van de drinkwaterfabriek zal nog wel een dag of tien duren. DEN HAAG (SP) - Het fonds van de vermogensaanwasdeling (VAD) kan volgens de laatste ra mingen nog steeds 300 miljoen - gulden opleveren over 1975. De werknemer die in een bedrijf werkt, waar overwinst wordt ge maakt, zal daarvan uiteindelijk minder in handen krijgen dan tot nu toe werd aangenomen. Minister Boersma van Sociale Za ken maakte gisteravond echter duidelijk, dat het niet zeker is dat de VAD nog over 1975 kan wor den geheven. "Dat kan wel eens op technisch onoverkomelijke problemen stuiten", zei hij. Een groot deel van de Tweede Ka mer - confessionelen en WD - wil niet, dat de VAD tot 1975 te rugwerkt. Van de geraamde 300 miljoen, die de VAD zou kunnen opleveren, krijgt de werknemer, die in een bedrijf werkt waar overwinst wordt gemaakt, uit eindelijk minder in handen dan tot nu toe werd aangenomen. Dit blijkt uit het VAD-ontwerp, dat gisteren - na wekenlange studie door de Raad van State - bij de Tweede Kamer is ingediend. Uit de toelichting blijkt, dat de mi nisters Boersma en Duisenberg de kabinetsvoorstellen niet ge wijzigd hebben naar aanleiding van de opmerkingen van de Raad van State. Over 1'975 nog zullen bedrijven tien procent van hun overwinst in het centrale - door de vakbeweging beheerde - VAD fonds moeten storten. Dat percentage kan in de komende jaren tot maximaal 20 procentop- iopen. De regering houdt ook vast aan de verdeling van de VAD. Minstens tweederde ervan wordt bestepid voor verbetering van de pensioenvoorziening. Hooguit een kwart of een derde van de opbrengst komt aan de in dividuele werknemer ten goede. Die krijgt voorlopig geen cent in handen. Zowel het collectieve als het indi viduele deel komt in het centrale VAD-fonds terecht. Dat fonds beheert de "aandelen" voor de individuele werknemers. Na een aantal jaren krijgen die werkne mers die in handen. Ze kunnen dan kiezen uit óf een jaarlijkse uitkering op die "aandelen" of ze op de beurs verkopen. Ook al is het individuele aandeel in de VAD al beperkt, de regering vindt het wenselyk om die be perking nog scherper te maken. Uiteindelijk kan per jaar niet meer dan 2 procent van het pre mieplichtig inkomen aan indivi dueel bezit uit het VAD-fonds v/orden verkregen. De regering zegt met dit voorstel tot delen van werknemers in de overwinst "voorzichtig en gelei delik" te werk te gaan. Minister Lubbers van Economische Za ken heeft het wetsvoorstel over invoering van de VAD overigens niet ondertekend, terwijl onder de nota van een jaar geleden, waarin de VAD staat aangekon digd, wèl zijn handtekening prijkt. Al een jaar geleden heeft Lubbers in het kabinet grote bezwaren tegen de VAD-plannen ont vouwd. Met moeite zijn premier Den Uyl en KVP-leider Andries- sen er toen in geslaagd Lubbers ervan te weerhouden als minister af te treden. liet ontbreken van de handteke ning van Lubbers onder het uit eindelijke wetsvoorstel heeft, volgens kringen rond het kabi net, geen rechtstreekse politieke betekenis. DEN HAAG (SP) - De Tweede Kamer is in meerderheid bereid het groene licht te geven vöor de bezuinigingsvoorstellen van het kabinet-Den Uyl. Dat is gisteren gebleken tijdens de eerste ronde van een overigens zeer mat debat over de plannen van de regering om de uitgaven voor Rijk en sociale zekerheid tot en met 1980 flink te verlagen. In dat jaar moet het totaal van de uitgavenvermindering voor het Rijk neerkomen op 3 miljard en voor de sociale zekerheid op 5,8 miljard. Waalkens in Oegstgeest: OEGSTGEEST - "Ontwikkelings hulp is belangrijk maar de projec ten waaraan geld wordt besteed moeten wel zinnig zijn". Deze op merking maakte WD-Tweede Kamerlid Waalkens gisteravond in Oegstgeest tijdens een spreekbeurt over ontwikkeolingshulp. Volgens de liberale volksvertegenwoordi ger wordt het huidige ontwikke lingsbeleid van minister Pronk ge kenmerkt door een teveel aan idea lisme en een tekort aan nuchter heid. Waalkens- "Het is makkelijk achter slogans aan te lopen maar ze moeten kunnen functioneren. Mi nister Pronk denkt, evenals de meeste socialisten, louter in struc turen. Als die structuren goed zijn, dan komt de rest vanzelf wel, wordt er geredeneerd. Maar zo werkt dat niet". De liberaal stipte een duidelijk ver schil in benaderingswijze van de ontwikkelingshulp tussen WD en socialisten aan: "De socialisten wil len hulp geven in de vorm van gif ten of kwijtschelding van schulden. Bij de WD heeft de leningsvorm voorrang. De verplichting tot te rugbetaling kweekt verantwoorde lijkheidsgevoel bij die landen aan die er anders, ook in de toekomst, misschien veel te gemakkelijk over gaan denken". De heer Waalkens noemde als één van de liberale uitgangspunten t.a.v. ontwikkelingshulp: het scheppen van mogelijkheden voor de derde wereld om aan de werel deconomie ^feel te nemen. De WD'er. "Dat betekent niet alleen die landen te helpen bij hun pro- duktie maar ook bij hun afzet van die produkten. Overigens bestaan er in veel ontwikkelingslanden door geldgebrek, gebrek aan men sen of een slechte infra-structuur weinig mogelijkheden voor pro- duktie. Daarom is alleen hulp van overheidszijde niet voldoende maar moeten er ook vrije investe ringsmogelijkheden zijn voor de particuliere sector. De kennis zit bij het bedrijfsleven, niet bij de staat. De liberale parlementariër be streed de opvatting als zou de ont wikkelingshulp bij de WD een ondergeschikte plaats innemen. Waalkens: "Er wordt ons nogal eens in de schoenen geschoven dat wij zakelijk en koel tegenover dit onderwerp zouden staan. Maar ook voor liberalen is financiële hulp voor de allerarmsten een vanzelf sprekende zaak. Ontwikkelings samenwerking is bij de WD geen sluitpost. Volgens onze bezuin igingsvoorstellen willen we welis waar tot 1980 750 miljoen gulden minder spenderen aan ontwikke lingshulp maar onze plannen ko men nog altijd neer op een verho ging van honderd procent t.o.v. het huidige niveau. Nu wordt er 1800 miljoen uitgegeven, in 1980 wil de VVD 8600 miljoen uitgeven aan ontwikkelingshulp. Wij willen dus geen verlaging maar een afknabbe len van de sterke stijging". De heer Waalkens noemde de hui dige economie flexibel genoeg om zowel de zwakke als de sterke lan den tot hun recht te laten komen. "Daarbij gaat heter om de zwakken sterker te maken en niet de sterken zwakker". BERT PAAUW TOEZEGGING NABETALING MINIMUMLOON DEN HAAG (SP) - Mensen met een minimumloon krijgen in de loop van volgend jaar een nabetaling. Minister Boersma van sociale za ken heeft dit in het vooruitzicht ge steld. Met deze toezegging verwierf hij gisteren in de Eerste Kamer de steun van de PvdA-fra ctie voor het voorstel om een deel van de wettelijk voorgeschreven verho ging van het minimumloon per 1 juli door te schuiven naar 1 januari. Het voorstel werd behalve door de PvdA gesteund door KVP, ARP, CHU, VVD. D'66, Boerenpartij, SGP en het PPR-lid Van Water schoot. Tegen stemden de CPN- fractie en de PPR-leden Van Kleef en Hoefnagels. Eerder had de PvdA-fr^ctie in de Tweede Kamer via een wijzigings voorstel proberen vast te leggen, dat de matiging bij de minimumlo nen in 1977 in zesfeelijke termijnen zou worden ingehaald. Nadat een meerderheid van de Tweede Kamer dit voorstel had verworpen (ook de christen democratische regeringspartijen KVP en ARP stemden tegen het PvdA-plan) onthield de PvdA- fractie in de Tweede Kamer zijn stem aan het regeringsvoorstel. Verder stemde de Eerste Kamer in met het voorstel van de regering de wet op de loonvorming te verande ren. Hierdoor is het mogelijk, dat de regering vanaf 1 juli andermaal een loonmaatregel treft. i ZOETERMEER - Minister Gruy- ters van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gaf giste-, ren met het plaatsen van een eer ste woonelement het officiële sein voor de bouw van een nieuwe stadswijk in Zoetermeer: Segh- waert. Kenmerkend voor deze wijk is het ontbreken van hoog bouw. Van de 6350 woningen die in de komende zes jaar worden gerealiseeerd is vijftig procent absolute laagbouw en de rest ge stapelde laagbouwd.wz. drie tot vier bouwlagen met niet meer dan twee woningen boven el kaar. Nog dit jaar zullen de eer ste honderd woningen worden opgeleverd. De regeringspartijen (PvdA, PPR, D'66, KVP en ARP) en de CHU schaarden zich met de nodige on derlinge verschillen achter de grote lijnen van het regeringsbeleid. De woordvoerders van de als CDA optredende confessionele partijen (KVP. ARP. CHU) hielden zich opmerkelijk koest. Dat had met name betrekking op de door het kabinet gelegde koppeling van de bezuinigingsvoorstellen aan maat schappelijke hervormingen op ge bied van de grondpolitiek, de zeg genschap in de ondernemingen, de vermogensaanwasdeling en het sturen van de investeringen. De KVP-er Peijnenburg wees zo'n stringente koppeling af, maar hij erkende wel dat al deze zaken sa menhangen. Hij eiste overigens het recht op om eventuele regerings voorstellen ter uitvoering van be zuinigingen en hervormingen met steun van een meerderheid in de kamer te wijzigen. Afkeuring ADVERTENTIE Nov.75: Umg/sig, nu 7mg/sig. Na het laatste TNO onderzoek, waarbij Flair met een gedeelde tweede plaats bijzonder goed uit de bus kwam, zijn we erin geslaagd om-naast het al zeer lage nicotine gehalte van 0.6 mg- het .teer' gehalte van Flair nog verder terug te brengen van 11 tot 7 De WD-er Van Aardenne, die het voorgenomen kabinetsbeleid in felle bewoordingen afkeurde, diende een motie in waarin deze koppeling wordt betreurd. Hij diende ook een motie in waarin wordt betreurd dat de regering riiet reeds in 1976 is begonnen met het doorvoeren van bezuinigingen op de uitgaven. Van Aardenne wees er op dat in de herfst van 1975 een mo tie van KVP-fractieleider Andries- sen is aangenomen waarin al voor dit jaar een bezuiniging wordt ge vraagd. "Maar ja, aangenomen mo ties worden niet uitgevoerd", ver zuchtte hij. Andriessens fractiegenoot Peij nenburg volstond met od te mer ken dat 1976 voorbij zal zijn gegaan zonder dat er wezenlijk met bezuin igen is begonnen. Van der Mei (CHU) - eveneens namens KVP en ARP - uitte scherpere kritiek op het uitblijven van bezuinigingen in 1976. Volgens Van der Mei zijn de door het kabinet voorgestelde be zuinigingen niet voldoende. Hij wil dat de regering tenminste de be reidheid toont om bij het voorbe reiden van de begroting voor 1978 met nieuwe bezuinigingsvoorstel len te komen. VVD'er Van Aar denne eist dit in een motie al voor de begroting 1977. De socialist Dolman zei twijfels te nebben over de noodzaak om in 1980 9 miljard te bezuinigen. Hij dacht dat daar best een paar miljard van af zou kunnen. In dat verband wees hij op de meevaller in de ge zondheidszorg. Volgens de jongste ramingen zullen de kosten in die sector 2,5 miljard lager zijn, dan werd verwacht. Dat is met inbegrip van de 1,5 miljard die de regering volgens de bezuinigingsnota al minder voor de gezondheidszorg wil uitgeven. Het geven van premies onder be paalde voorwaarden aan het be drijfsleven om de investeringen aan te wakkeren werd door de VVD van de hand gewezen. Deze partij zag meer in globale hulp aan be drijven, zonder dat de overheid de richting van de investeringen kan aangeven. Van der Mei vroeg zich af of zo'n premieregeling wel aanlok kend zal werken. Hij vreesde eerder dat het bedrijfsleven door de inge wikkeldheid van het systeem zou worden afgeschrikt. Dat zou dan weer gevolgen hebben voor de werkgelegenheid. Zowel de socialist Dolman als mevr. Van Leeuwen (ARP) wezen het voorstel van het kabinet om de uitkeringen van toekomstige lang durig invalide werknemers (wao'ers) gelijk te trekken met de uitkeringen voor langdurig werk lozen (wwv-ers) van de hand. De wao-uitkering bedraagt nu 80 pro cent van het laatstverdiende sala ris. De wwv 75 procent. Het kabinet wil in de toekomst mensen die kortstondig in de wao lopen 80 pro cent blijven geven. Mevr. Van Leeuwen verzette zich er tegen dat er twee soorten wao- uitkeringen zouden komen. Als dan toch een verlaging van de wao-uitkeringen nodig is, kan men beter een andere oplossing kiezen. Voor de toekomstige arbeidsonge schikten zou alvast een lager uitke ringspercentage kunnen worden vastgesteld. De bestaande arbeid songeschikten zouden dat percen tage (bijv. 75 procent) vanzelf be reiken door een andere bereke ningswijze, van de uitkeringen. De "uitkeringen zouden niet meer uitsluitend met de lonen moeten meestijgen, maar met het gemid delde van loon- en prijsstijgingen samen Dat is minder dan alleen de gemiddelde stijging van de lonen. Dolman stelde voor de wwv- uitkering enigszins te verhogen tot bijv. 77 of 78 procent en de wao- uitkering tot dat percentage te ver lagen. Mevr. Van Leeuwen verzette zich ook tegen het plan van de regering om de sociale uitkeringen van niet-kostwinners. die inwonend zijn bij hun ouders, te verlagen. Drees (DS'70) diende een motie in waarin dit kabinetsvoorstel wordt verworpen. Tenslotte zei mevr. Van Leeuwen dat welk ander systeem van kinderbijslag het kabinet ook wil invoeren, dit gepaard zal moe ten gaan met de invoering van een studiefinanciering voor studerende kinderen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7