Hendrik de Vijfde: Engels toneelfeest (jvjva/wZaagr... RADIO programnna ÜJafiHecke ...en gisteren toegelicht Robert en Natalie: gelukkig getrouwd Van bikini's tot stralende strandjurkjes. OENSDAG 23 JUNI 1976 RADIO - TV - KUNST floüaN'FWAl 76 goede christenkoning naai van het begin vain de vijftiende eeuw. Bereid tot een kruistocht waarheen dan ook. Voor het geloof of uit ver. overingsdrang, maar ook met God goedkeurend op de achtergrond. De andere manier is met enige afstande lijke ironie tot verdiensten, die later tussen aanhalingstekens werden ge plaatst. Bijna twee eeuwen nadat deze .goe de" Engelse koning het met de Fran sen aan de stok kreeg op grond van vermeende rechten op Frans terri- toire kwam Shakespeare met zijn versie van dit blij eindigende ko ningsdrama. De grootmeester het overigens in het midden of hij de glorifiering van het koningschap be doelde of toch wel bedenkingen had. In het Elizabethaanse Engeland was het zeker zaak om dat niet al te on verbloemd uit te spreken en de ge leerden hebben het dus nog immer aan de stok, welke de juiste interpre tatie van het stuk dient te zijn. Voor ondernemende regisseurs natuurlijk een kolfje naar hui» hand, want dat geeft altijd gelegenheid te komen met wat in de schaakwereld een nieuwtje heet. een opvatting, die gebaseeerd op enkele tegen het licht gehouden bijzinnen uit de tekst, eer» afwijkende interpretatie toevoegt aan de rij. In zijn film van een dertig jaar ge leden huldigde Laurence Olivier, een vrij strenge, eerbiedige opvatting van eer» ernstige vorst.Zijn aardige vondst was dat hij de eerste helft van het stuk zeer theatraal in een gerecon strueerd Globe-theater Met spelen en dat daarna de deuren van de reali teit wijd werden opgezet voor de slag bij Agincourt. Het Holland Festival hield een ster ke troef in de achterhand met de presentatie van vier voorstellingen van .Henry V" in de Amsterdamse Stadsschouwburg door de Royal Sha kespeare Company, mogelijk gemaakt door de Banque de Paris et des Pays Bas en de British Council. Een voor stelling in de regie van Terry Hands, die vermag onze Shakespeare-prak- tijk met een toverstafje aan te raker», want de Engelsen slagen er opnieuw in met overtuiging de oude teksten tintelend en vitaal nieuw leven te schenken. Naar de eisen van de tijd, die overtuigde vechtersbazen niet meer op een voetstuk plaatst, koos Hands voor de ironie. Alan Howard was niettemin een koning met bravour en onversaagdheid en dat deed ie ze ker, onverschrokken, een beetje schamper en soms met lichte zelf spot. De betrekkelijkheid van het oorlogvoeren kreeg markanter con touren door de manier waarop het eenvoudige militaire volk er door de humor heen toch wel triest bij stond. het midden Alan Howard Geer» naturalistisch dekoreen groot houten plankier met daarboven een doek, dat veelzijdig vormen aan kon nemen. De voorstelling ontwik kelde zich uit de repetitiesituatie, dat wil zeggen dat pas na enige tijd de grote cast herkenkaar werd ir, kos tuums. schmink, attributen. Verwij zing naar het belang van de tekst met soms naar mijn smaak iets te veel gekunstelde toneelkleur. Een toneelfeest betekende deze 'Henry V', waariin d ebeide Frans-Engelse taai- gevechten tot de attractiefste pas sages behoorden. PIET RUIVENKAMP. Ives Concord Sonata grandioos vertolkt Op de valreep heeft het Holland Festival nog een daverende verras sing opgeleverd. Na twee maal drie kwartier instrumentale goocheltoeren door prijswinnaars van diverse Gau- deamus-concoursen kwam aan het eind van de avond een brok even geavanceerde als imponerende mu ziek, vertolkt door een' jonge Duitse pianist, wiens naam we, zeker op dit gebied, niet moeten vergeten: Her- bert Henck. Wat deze tijdens het Gaudeamus Prijswinnaars Concert gisteravond in de kleine zaal van het Concertge bouw presteerde, was zonder meer ongelooflijk. Ni'et in de eerste plaats, omdat hij dit werk van drie kwar tier, één van de allerzwaarste sona tes, uit het hoofd speelde, maar vooo- al om de manier, waarop hij dat deed, met een intense concentratie, zeer contrastrijk, sterk gevarieerd qua aanslag, effectvol en toch eerlijk. Een klasse-vertolking, dit meester werk waardig. Want deze „Concord Sonata" is Ives' vierde symfonie voor piano: niet alleen een geniaal por- ■kHerbert Henck: een naam om te onthouden. een werk, dat alle stijlele- dichters-fiiosofen uit menten het plaatsje Concord Emerson, wyze bundelt. Bravo ,,Charli'e" Ives, Hawthorne. The Alcotts en Thoreau bravo Herbert Henck. Er was bij deze vertolking maar één ding dat stoorde, en dat stoorde trou wens de hele avond: het gemanipu- leer met de camera's van de NOS- televisie. Overigens leverde dit een humoristisch begin van de avond op: de opnameleider meende zich te moe ten excuseren tegenover het publiek, dat prompt met hem in een nogal stekelige discussie ging, waarbij de zeer terechte opmerking werd ge maakt, dat de NOS maar een aparte opnamesessie voor zoiets moet orga niseren. Mijn idee; dat gedoe is, ze ker in zo'n programma, meer dan afleidend. Overigens had men het camera stuntwerk van de NOS beslist niet nodig: voor de nodige show zorgt ie mand als het befaamde Italiaanse contrabasfenomeen Fernando Grïllo wil. Een vleugje pseude-mediitatie in „December 1952'" was Earle Brown, een wat onbetekenend werkje van Xenakis, maar in een eigen compo sitie „Itesi"' het complete Circus Grïllo met alle bijbehorende trucs als een strijkstok wiebelend tussen de snaren, strijken aan de onderkant van de bas, enfin alles wat mogelijk en onmogelijk was, perfect getimed. Ook Harry Sparnaay schuwt, zoals we weten, enig showwerk op zijn bas klarinet niet. zoals in de gekke taai- klankcollage van Otté's „Text für einen Bassklarinettisten" Maar hij speelde ook werk met meer inhoud: het opvallend suggestieve „Chimae ra" met obsederend tape-geluid van Enrico Raxach is beslist meer dan een gelegenheidswerk. Een boeiend spektakel op deze Amsterdamse festival-slotavond. PETER VISSER Het is wel et Residentie Orkest aan het werk te zien en te horen in een programma dat eigenlijk is voorbehouden aan Amerikaanse showorkesten, maar het moet gezegd: Willem Noske en de zijnen sloegen zich met Vïrve door de reeks selecties, songs en andere ever greens uit de Amerikaanse musical- en showwereld heen. In de aanvang klonk het allemaal nog wat stijfjes, maar gaandeweg bloeide er iets jeug digs op en op tweederde van het pro gramma kon het musiceren van het orkest in Fiddler on the roof van Bock Harnick zelfs ronduit rijk aan „schmelz" genoemd worden. De entourage was navenant: de (effi ciënte) dirigent Charles B. Axton, gekleed in een okergeel jasje, techni- colour achtergrondjes voor een lek ker sfeertje, dit glamourkostuum voor de zwarte vocalist, een scheutje show bij opkomen en afgaan van de vier solisten. Toch misschieneen idee voor de gewoonlijk zo serieuze concerten van het R.O. Men ziet heit al voor zich op een abonnementscon cert: zaal en orkest in het duister en alle zwoegingen en verzuchtingen van Mahler in kleur met lichte of donkere wolken uitgedrukt op de achterwand. Ook op een avond als deze is er Residentie Orkest op z*n Amerikaans natuurlijk kaf en koren. Tot eerstge noemde categorie kan gevoeglijk de. melige orkestmuziek van het duo Rodgers en Hammerstein gerekend worden. De twee uitgevoerde Sym phonic Scenario's, tweederangs film muziek, hadden kraak noch smaak. Een man als Morton Gould springt er dan onmiddellijk uit: door zijn ge raffineerde instrumentatie (in het door hem gearrangeerde Yankee Doodle) en door de kundigheid en de bijna klassieke factuur van zijn Tap Dance concerto. Soms Prokow- jew-achtige pikanterieën en een knappe dialöog met met ketsende ge luid van de tapdanser, geestig, paro diërend en bovenal perfect getimed. Larry Fuller toonde zich in deze ty pisch Amerikaanse dansvorm uiterst bedreven, maar bleek ook een geta lenteerd mimespeler. Geroutineerde en effectvolle bij dragen van de vocalisten Daris Bie- rett, John Maddell en onze eigen bas Henk Smit oogstten veel applaus, vooral wanneer het kasstukken be trof als Öld man river, Smoke get's in your eyes en gedeelten uit My Fan- lady. Het Deo Sacnum-koor en Jos Vranken dat aan enkele onder delen meewerkte, voelde zich in deze profane materie ook al thuis als een vis in het water. Het samengaan van orkest, koor en solisten bracht de handen van het zeer talrijke publiek herhaal delijk krachtig op elkaar. Deze „American Salute" gaat vanavond nog eens in de Doelen als afsluiting van het Holland Festival 1976. CHRIS VAN RAAY Sinatra trouwt voor de vierde maal HOLLYWOOD De Amerikaanse zanger Frank Sinatra gaat op 10 oktober trouwen met Barbara Marx, met wie hij al lang be vriend is. Het ivordt Sinatra's vierde en Barbara Marx' derde huwelijk. Op de foto krijgt ,The Voice' alvast een kus van zijn Vruid. r Schadevergoeding voor filmechtpaar LONDEN AP) De Amerikaanse acteur Robert Wagoier en zijn vrouw de actrice Natalie Wood hebben een „aanzienlijke" schadevergoeding toe gewezen gekregen van een rechtbank in Londen in verband met een kran ten-artikel waarin werd gezegd dat hun tweede huwelijk opnieuw was stukgelopen. „Wij zijn zeer gelukkig getrouwd aldus het echtpaar na afloop van de zitting. Het bedrag van de schade vergoeding is niet bekend gemaakt. De 46-jarige Wagner en zijn 38-Ja rige vrouw trouwden voor de eersite maal in 1957. Li 1962 scheidden ze om in Juli 1972 opnieuw te trouwen. Het gewraakte artikel verscheen vo rig jaar augustus in het Britse week blad Reveille met de kop ..Scheiding twee voor Wagner". De pauselijke bijbelcommissie in Rome is in meerderheid van mening, dat er niet voldoende bijbelse gron den zijn om de mogelijkheid van de vrouw in het ambt uit te sluiten. Eenzelfde meerderheid van de com missie meent, dat het niet tegen de oorspronkelijke bedoeling van Chris tus zou indruisen als de kerk het priesterambt voor vrouwen zou open stellen. De hele commissie is ervan overtuigd, dat het Nieuwe Testament op zich niet in s'aat is, de kwestie duidelijk en voorgoed te regelen. Heit tweede-kamerlid Coppes (PPR) heeft minister Van Doorn van CRM en staatssecretaris Van Huiten van Verkeer en Waterstaat schrifte lijk gevraagd, indien er wettelijke mogelijkheden zijn, maatregelen te nemen tegen de piratenzender Radio Mi Amigo. Volgens Coppes lijken de uitzendin gen van Mi Amigo sterk op die van destijds Radio Veronica. Hij wil dat een „herhaling van de ellendige gang van zaken met Veronica" wordt voor komen. De bijbelcommissie heeft deze studie resultaten neergelegd in een rapport voor de Congregatie voor de Geloofs leer, die een document over de zaak van de vrouw in het ambt voorbe reidt. Verandering in de r.-k. prak tijk is niet zo waarschijnlijk, omdat deze de goedkeuring moet hebben van Miljoen voor 'Zonnebloem"' Op 29 mei vroeg Willem Ruis, tijdens zijn KRO-show in de Leidse Groen - oordhal aandacht en steun voor het werk van de Vereniging De Zonne bloem, die onder andere vakantie weken organiseert voor gehandicap ten en langdurig zieken van alle ge zindten. Op gironummer 1155 55 5 van De Zonnebloem in Breda werd tot nu toe ruim één miljoen gulden de paus. In april van dit jaar ver klaarde de paus nog, dat Christus geen vrouwen tot het ambt had ge roepen. „Dan kan ik dat ook niet veranderen", voegde hij eraan toe. Het r.-k. Theologisch Genootschap van Amerika heeft een vrouw tot zijn vice-president gekozen. Dat betekent, dat zij volgend Jaar automatisch pre sident wordt. Gekozen is zuster Ag nes Cunningham, hoofd van de af deling historische theologie van het Lake Seminary in Mundelein. In de scherpe discussie over een mogelijke legalisering van de echt scheiding en de verkoop van voorbe hoedsmiddelen in de Ierse republiek hebben de Ierse bisschoppen ver klaard, dat typisch r.-k. beginselen niet aan niet-katholieken mogen worden opgelegd. Bekeken moet wor den of een veranderde wetgeving schadelijke gevolgen met zich brengt. Met hun verklaring proberen de bis schoppen te voorkomen, dat de dis cussie wordt beperkt tot de vraag of de wetgeving in Ierland simpelweg de r.-k. zedeleer moet volgen. Zij stellen, dat iedere verandering van de wet strikt bekeken moet worden op haar verdiensten. Op een congres in Bonn is er van de karnt der evangelische studenten- pastores op aangedrongen dat de raad van de Evangelische Kerk niet langer zwijgt over de verontrustende toepassing van het radicalenbesluit. Sollicitanten voor de openbare dienst worden niet afgewezen op grond van een strafblad maar van vermoedens. Herv. Kerk beroepen te Nieuw- Buinen kand. G. van Zeben Zwolle, te Zevenbergen kand. C. Schipper Zeist, te Winterswijk. M. Strikwerda Oudehorne, te Emmen, J. G. Barn- hoorn Haulerwijk. ADVERTENTIE Bij Warnecke vindt u alles op het gebied van badmode. Letterlijk de allerlaatste snufjes uit binnen- en buitenland. Zorgvuldig geselecteerd door de echte badmode-, foundation- en lingerie-specialist. Breestraat 126 Leiden Tel. 130960 NEDERLAND I 17.19—17.35 Suske en Wiske, poppenfilmserie (TROS) 18.40 Kortweg: informatie over komende Holland Festival evenementen (NOS) 18.45 Staatsloterij (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Uitzending van de PPR (Pol. Partijen) 20.00 Het Elfde Uur (Godzine Szcyto), Poolse film (NOS) 2,1.20 De korte film: Zoo, film van Bert Haanstra uit 1962 (NOS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Den Haag vandaag (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 22.05 Panoramiek (NOS) 22.45 Studio Sport (NOS) 23.10—23.15 Journaal (NOS). NEDERLAND II Ti-ta-tovenaar (NOS)' Journaal (NOS) Jouw wereld, mijn wereld (IKON) Kenmerk (IKON/KRO/RKK) Journaal (NOS) De schoenmakers van Julcan, film van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers (Socutera) Veronica totaal: informatie (Veronica) Doc, tv-serie (Veronica) Veronica-totaal: aktualiteiten muziek, informatie en amusement (Veronica) Starsky Hutch, politieserie (Veronica) Veronica's agenda (Veronica). !3.35 Journaal (NOS). 18.45 18.55 15.05 19.30 20.00 22.30 23.28 - 25.30—5 Vroegr lette hij daar nooit zo op, maar sinds de heer Fieter van Vollenhove riant op de Veluwe ge huisvest is, laat hij zich van het intieme leven van de wilde zwijnen herten, koolmezen er» konijnen niets meer ontgaan. In hit. verleng de daarvan begon hij zich al snel ernstig zorgen te maken. „Wat weet de gemiddelde Nederlander over het gedrag van de haas? Niets" er» spoedig wist mr. Pie- ter het zeker: er is dringend be hoefte aan tv-programma's over de natuur in het algemeen, en de Veluwe in het bijzonder. Bovenstaande gang van zaken ontleen ik aan een artikel in het Parool van gisteren. Hoe het ver der ging? Voor echte en aange trouwde leden van het Huis van Oranje is de NCRV sinds jaar en dag de omroep. Die had daar na tuurlijk wel oren naar: eer. pro gramma met en door iemand, die „moeder" tegen onze vorstin mag zeggen. En waar tref je in dit door spijkerbroeken gedomineer de tijdsgewricht nog interviewers aar», die gestoken zijn in een klas siek blauw kostuum, en bovendien zijn uitgerust met een oranje pochet? En zo konden we gisteren dus ruim een uur lang kijken naar eer» programma, waarbij de gecompli- ceeerde problematiek van de be- schremde natuurgebieden centraal stond. CRM heeft er een aantal „groene nota's" over uitgebracht. Die hebben onder de boeren nogal wat onrust veroorzaakt, omdat ze bang zijn gedegradeerd te zullen worden tot door de regering en de VVV via subsidies kunstmatig op de been gehouden museumstukken. Ter bezichtiging door miljoenen langs trekkende dagjesmensen de zogeheten recreanten. Omdat die angst van de boeren een reëel gegeven is, verwacht Je toch, dat dar royaal aandacht aan besteed wordt. Vergeet het maar. Er kwam maar geen eind aan een stroom van prachtige beelden, het ene doorkijkje was nog schilder achtiger dan het andere, de ca meraman had zich onbeperkt mo gen uitleven. Schitterend, maar geen spoor van de mensen, die in dit gebied wonen. Voor hen was, helemaal aan het einde, vijf mi nuten ingeruimd, nadat ook nog een panel van autoriteiten breed- sprakerig aan het woord was ge weest. Het standpunt van de boe ren was heel eenvoudig: handen af var» onze grond. Nou is dat laatste natuurlijk ook een eenzijdige kijk op de zaken. Want tenslotte is de natuur (en de NCRV hamerde dat er onafge broken in) „van ons allemaal". In zoverre was het zeker eer» instruk- tief programmawe hebben al een hoop vernield in de natuur, laten we zuinig zijn op wat we nu nog over hebben. In welke vorm dat zal moeten gaan gebeuren, daar over is het laatste woord nog niet gesproken. zei staatssecretaris Meyer van CRM tegen interviewer Van Vollenhove. Ik vroeg me trou wens bij het vernemen van alle fraaie plannen inzake beschermde landschapsparken wel af: waar denken ze eigenlijk in deze tijd van bezuinigingen het geld van daan te halen? GERARD PAQUES. Veronica krijgt het weer voor het zeggen op II- Om 20.30 uur jcordt na de ..actuele informatieshow" begonnen met een nieuwe aflevering van "Doe", een min of meer komische se rie over een plattelandsdokter in New York. Daarna (21.00 uur) brengt de VOO haar totaalprogramma met actualiteiten, informatie en amusement. Besloten wordt met een aflevering uit de politieserie „Starsky en Hutch" (22.30 uur). BOKSEN De Amerikaan Palimo heeft gisteravond de wereldtitel in het boksweltergewicht van de Brit Stacey overgenomen, door interven tie van de scheidsrechter ïn de 12de ronde. ADVERTENTIE WOENSDAG 23 JUNI (S) Muziektriptiek, (19.00 (S) Jazz Sir; 20.00 Eight o' clock special: 21.00 (S) Kruis en mol). 22.00 <S) Alles moet weg. 22.30 Nws. 22.40 Aktua m. 23.00 (S) Oswald Molero, hoorspel. 23.45 (S) Lichte mu- 18.00 Nws. 18.11 Dingen van de dag. PP: 18.20 Ultz. PSP. VARA: 18.30 (S) Tussen start en finish. 19.30 (S) Or kest MaJamdo. NOS: 20.00 Nws. 20.05 (S) Holland Festival 1976: Resdden- 23.00 Met het oog op vice (16.00 Nws. 16.03-16.10 Radiojour naal). 17.00 (S) Parlevinken, progr. vooir en over watersporters. Overheids voorlichting: 17.40 De politie nu. AVRO 17.55 Med. Hilversum IIII TROS: 7.02 (S) Drie op Je boterham. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek. 12.30 (S) Drie draait tussen de middag. 14.03 (S) Pop- kontakt. 16.03 (S) De hitmeeeters. Hilversum IV KRO: 7.00 Nws. 7.02 (S) Badinerie. 23.20 Den Haag vandaag. 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaan). 23.55-24.00 Nieuws. 9.38 Paardekoersen). 22.55 Mededel. 23.02 (S) NOS-Jazz. 0.02 (S) Take it easy. 1.02 (S) Dat wordt, weer nacht werk. 4.02-7.00 (S) De Meurders Me- DONDERDAG 24 JUNI straatje. 8.25 Op de 8.30 Nws. 8.36 Gvmn. vrouw. 8 45 fS) Tot uw dienst. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 (S) Een uur natuur 10.30 (S) Mu ziek uit film en musical. 12.00 (S) Uit het songbook van Ria Joy. 12.15 Boer en tuinder. 12.26 Med. vóór land en tuinbouw. 12 30 Nws. 12 41 Hier en nu. 12.55 (S) Middagoauzedienst. 13.15 (S) Goed gestemd. 14.00 (S) Klank- snoer. 15.00 fS) Globaal. (15.30 Nws.). 17.30 Nws. 17.32 Hier en nu. Aubade. 12.00 (S) Rondom Haydn" (IV). 14,00 Nws. 14.02 School radio. 15.00-17.00' (S) Kollage, van al ledaags en zeldzaam. DUITSE TV WOENSDAG 23 JUNI Duitsland I 17.55 18.00 Journaal. (Regionaal programma: NDR: 9.30—10.00 Se- samstrasse. WDR: 8.30 t.m. 11.40 Schooltelevisie (9.30-10.00 Sesam stras- se). (Reg. progr.: NDR: 18.00 Report. 10.59 Progr.overz. WDR: Nws. uit Noordrijnland-Westfalen. 18.05 Intermezzo. Aansl.: Kinderpro gramma. 18.45 Motiv Llebe. 19.15 Akt. 19 45 Trick um 4tel vor 8). 20.00 Jour naal en weeroverz. 20.15 Filmreporta ge. 21.45 Filmreport. 22.30 Journaal, kommentaar en weeroverz. 22.50-23.15 Sport. Duitsland II 17.00 Journaal. 17.10 Kinderprogram ma. 17.40. Akt. en muz. 18.20 Eln Fall fur Stein. 18.55 Mainzelmannchen. 19.00 Journaal. 19.30 Sport spiegel. Moderne kwaliteitshorloges. ding. 9.00 Informatief progr. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Arbeidsvitaminen 10.00 10.10 KinderproeT.). 11.00 Nws. 11.03- 11.05 Radiojournaal. 11.30 Rondom twaalf, m.o. 11.55 Beursber. 12.30 Snortrevue. 12.45 Per saldo. 13.00 Nws. 13.11 Radiojoum. 13.25 'n Middagje AVRO: muziek, informatie en ser- nur eln Widerschein vom Blitz. 21.45 Lachfilm. 22.35 Journaal. BELGISCHE TV België Ned. gramma. 23.2023.40 Journaal

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5