SLACHTHUIS: VERLIES e weinig ledrius- siTein in Leiden-West Bezorgdheid over toekomst Stadsgehoorzaal Veertig tijdelijke woningen in de Kooi EXTRA SUBSIDIE HAVER EN GORT x-aadscommissie: Werklozencomité wil vaart zetten achter eigen trefcentrum !3 jujMSDAG 23 JUNI 1976 LEIDEN LEIDEN - De helft van de gemeen telijke economische commissie heeft zich gisteravond uitgespro ken voor een verhoging van de tarieven van de Stadsgehoorzaal, en de andere helft was er tegen. B. en W. hebben voorgesteld de ta rieven per 1 september met acht procent te verhogen. Waar ieder een het over eens was, was de zorgelijke positie waarin de Stadsgehoorzaal verkeert. De exploitatie van het zalencomplex wordt steeds moeilijker en het verlies dat de gemeente lijdt stijgt elk jaar. Er wordt dan ook door een com missie een onderzoek ingesteld naar de toekomstperspectieven van de zalen in Leiden. Wethou der Van Aken verwachtte echter niet, dat de resultaten van dit on derzoek voor 1 januari 1977 be schikbaar zouden zijn. Voor SGP-GPV-raadslid Houtman was het onderzoek, waarin het om de toekomst van de Stadsge hoorzaal gaat, een overbodige zaak. Hij constateerde, dat in de toe komst een grote overcapaciteit aan zaalruimte in Leiden zal ont staan en pleitte er dan ook voor snel te zoeken naar mogelijkhe den om de Stadsgehoorzaal een andere functie te geven. Bleijie wilde in afwachting van de resul taten van het onderzoek de tarie ven voorlopig bevriezen omdat elke verhoging, de resultaten al leen nog maar zal verslechteren. De zalen zullen nog minder ver huurd worden, voorspelde hij Wethouder Van Aken maakte gis teravond melding van de plannen die de Culturele Raad heeft om het Waaggebouw in de toekomst ook voor commerciële doelein den beschikbaar te stellen. "Dat brengt een heel nieuw concurrentie-element in het spel voor de Stadsgehoorzaal en De Burcht", aldus Van Aken die vond dat de komende maanden zeker oók het effect van de ope ning van de runderhal en de in- Leiden volhardt: zonder plaats nog geen leenbijstand LEIDEN - Hoewel Gedeputeerde Staten het besluit van B en W ver nietigd hebben waarin B en W be paalden dat woonwagenbewoner Bos pas leenbijstand krijgt als hij een officiële standplaats heeft, zul len B en W toch hun standpunt hahdhaven. Na het besluit van GS tot vernieti ging moet de gemeente Jacob Bos wel de gevraagde leenbijstand ver strekken, maar ten aanzien van an dere aanvragen zal de gemeente haar oude standpunt handhaven. Ondertussen tekent de gemeente beroep aan bij de Kroon tegen het besluit van GS. Dit antwoordt het college van B en W op vragen van Anne van der Zande (PSP) en Frits van Oosten (PPR). In een uitgave van de onafhanke lijke werkgroep "Noodweer"' schrijft woonwagenbewoner Roger de Jager dat Ondertussen alweer een nieuw beroep bij GS is inge steld en dat binnenkort nog een an der zal volgen. Hij meent dat de gemeente rechtsmisbruik pleegt, "immers zij maken een oneigenlijk gebruik van hun bevoegdheden, waardoor zij ons hinderen en daarmee afhouden van adequate huisvesting". gebruikneming van de gerestau reerde Schouwburg bekeken zal moeten worden. Van Zijp vond dat wanneer er zalen afgestoten zouden moeten worden aan De Waag en De Burcht de voorkeur gegeven zou moeten worden bo ven de Stadsgehoorzaal. WD'er Wessels wees op een extra pro bleem voor de Stadsgehoorzaal, wanneer straks de Pieterskerk in gebruik genomen wordt door de universiteit. Hij vreesde dat de examens die nu nog in de Stads gehoorzaal worden gehouden, zullen worden overgeheveld naar het kerkgebouw. Bleijie (CDA) deed de suggestie om eens te bekijken of een geen ge zamenlijke exploitatie van Stadsgehoorzaal en Schouwburg mogelijk is. Bijvoorbeeld door sluiting van beide gebouwen ge durende enkele dagen van de week en switchen met het perso neel. Tenslotte wees wethouder Van Aken erop, dat bij een beslis sing over een eventuele sluiting van de Stadsgehoorzaal zeker niet alleen financiële motieven een rol zouden moeten spelen. "We moeten goed beseffen dat er voor de concerten in Leiden geen alternatief is. Sluiten betekent dat we het concertpubliek in de kou zetten". SAMANTHA IN BEROEP TEGEN SLUITINGSUUR LEIDEN - De commissie voor be roepschriften zal zich morgen uit spreken over het verzoek dat door de raadsman van de bar "Saman- tha" is gedaan om ook na 1 juli lan ger open te mogen zijn dan de ge bruikelijke ontheffing die wordt gegeven in Leiden. Zoals bekend heeft burgemeester Vis laten weten af te willen van uitzonderingssitua ties zoals die gelden voor Saman- tha, Pardoeza en Club'70. Aanvankelijk zouden de extra ont heffingen reeds met ingang van 1 januari komen te vervallen, maar omdat de zaak langer heeft ge duurd dan werd verwacht heeft burgemeester Vis de drie horeca bedrijven alsnog, een extra vergun ning gegeven tot 1 juli. Wel met de aankondiging dat hij negatief zou beslissen om aanvragen tot een ver lenging daarvan. Tegen dat voor nemen is nu beroep ingesteld door mr. Van der Kroft, namens de eige naars van Samantha. LEIDEN - Op open plekken in De Kooi zal in de komende periode een veertigtal tijdelijke woningen wor den neergezet, die gebruikt kunnen worden door mensen wier woning wordt gerenoveerd. Dit vertelde wethouder Verboom gisteravond in de raadscommissie voor volks huisvesting. Hij noemde als plaats waar de wis selwoningen zullen worden neer gezet, de Ambonstraat en de Antil- lenstraat. Ook de plek waar het zg. "palendorp" van pater De Ponti zou komen, is nu gereserveerd voor deze woningen. "Voor het palen dorp zullen we iets anders zoeken", beloofde Verboom. Hij is inde Kooi nogal op moeilijkheden gestuit door de kosten van aarsluiting die het plaatsen van wisselwoningen op bepaalde terreinen met zich mee zou brengen. De woningen moeten nu "binnen heel korte tijd worden neergezet", aldus Verboom. De we thouder hoopt ze later te kunnen gebruiken voor de renovatie in Noorderkwartier. LEIDEN - In de Haver- en Gortbuurt kunnen per jaar vijf huizen en éér hofje opgeknapt worden met speciale subsidie van Monumentenzorg Wethouder waal deelde gféteren mee dat hij een brief van de directeur var deze rijksdienst had gekregen waarin gemeld werd dat een stichting 74 procent subsidie kan krijgen, en een particuliere eigenaar 68 procent. Mits de kosten niet hoger zijn dan 150.000 gulden en het opknappen van het pand past in de plannen van de gemeente Deze speciale regeling geldt in het kader van het beschermde stadsgezicht en loopt "hier op vooruit. Een pand kan daarom pas in aanmerking komen voor deze subsidie als het als "beeldbepalend" of "beeldondersteunend" is aangemerkt in het be schermde stadsgezicht. Toekomst niet rooskleurig SS -a O lemnv .pten DEN - Leden van de gemeentelijke commissie voor lomische aangelegenheden hebben gisteravond hun resprjtemming uitgesproken over het feit, dat in de ontwerp .j^ctuurschets voor het westelijk deel van Leiden slechts 8-iectare aan nieuwe bedrijfsterreinen is gepland. En die wintnte moet dan nog gedeeltelijk tot stand komen via een Wejmalling van de Plesmanlaan. ^Ambtelijke zijde werd meege- 1, dat het beoogde terrein ten i op »n van de Plesmanlaan bij uit- ^Vrgeschikt zou zijn voor de vesti- van een overslagcentrum of 19, de bouw van kantoren. In het geval kan het tevens dienen g—'en soort buffer tegen de ge- hinder, die de Plesmanlaan cbrzaakt Immers de structuur- >ciaijs voorziet in de bouw van wo- legeen in het gebied er vlak achter ^Boekhorst) en iets verderop, 8 *>elstein). rade commissieleden bestond ide een dergelijk bedrijfster- ooit tot stand zal komen, wan- ra de woningbouw daar zal ge- C(Beerd is. Bleijie (CDA)voor- muide een regen van protesten, ur "en waarom hij aandrong op ite van de industriegrond nog de woningen worden go rd. e commissie werd gisteravond sproken over de winkelvoor- mg in Leiden-West. Wethouder y Aken deelde mee, daLer reeds l^^ifne tijd met de winkeliers van Jiamantplein wordt gesproken oen mogelijke uitbreiding van I^rinkelcentrum. Dat hangt ech- neuw samen met de vraag of de woningen in de Boekhorst toppelstein een nieuw klein it ider ?uerT6 191 ïeef ster Nog steeds het wertrcawde adres voor üerftf-MTVM RACVFM is en blijft BOEKHANDEL DE KLER winkelgebied zal worden gebouwd. De commissie verwachtte dat niet, maar een onderzoek van het CIMK (Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf) zal daar over uitsluitsel moeten geven. Plesmanlaan Het ontwerp-structuurplan voor ziet - zoals hierboven reeds gemeld - in een versmalling van de ruimte die de Plesmanlaan op het ogenblik in beslag neemt. Volgens het plan moet het mogelijk zijn de ruimte te halveren, maar toch het nu be schikbare aantal rijbanen te hand haven. De overblijvende ruimte zou gereserveerd moeten worden voor de eventuele aanleg van een nieuwe trambaan. De economische commissie sprak zich gisteravond ook uit voor handhaving van het terrein van Wemink tussen de Morsweg en de Rijn als industrieterrein. Weinig voelde men voor de variant, die er van uitgaat, dat het gebied in de toekomst een stadspark moet wor den. Wel ging de commissie ak koord met het reserveren van ruimte voor een toekomstige uit breiding van het Legermuseum aan de Pesthui«laan. Tenslotte kwam de kwestie van de woonboten langs de Haarlemmer- trekvaart ter sprake. Wethouder Van Aken memoreerde dat er plan nen zijn om de boten meer te con centreren. "De vraag is dan ook of ze daar moeten blijven liggen." Volgens ambtelijke informatie is er wel een aantal alternatieven. Ge noemd werden onder meer, de Korte Vliet (Coebel), de Kwaak, de Vlietweg en Klein Cronestein (tegenover de Vrouwcnweg). Van Duyn sprak zich uit ruimtelijk oog punt uit voor een verhuizing van de woonboten en het aanleggen van groenvoorzieningen aan de Haar lemmertrekvaart. Bleijie daarente gen vond het een vreemde zaak dat maandag in de raad een krediet van 30.000 gulden beschikbaar wordt gesteld voor verbetering van leefsi tuatie rondom de woonboten, ter wijl nu plotseling een verplaatsing aan de orde wordt gesteld. De Vq.ii Hogendorpstraat is een van de straten die veranderd zullen worden LEIDEN - De toekomstperspec tieven voor het Leidse openbare slachthuis zijn niet al te rooskleu rig. Niet alleen maakte directeur Cremers gisteravond in de econo mische commissie melding vaneen te verwachte'n verlies van ongeveer een ton in 1976, maar bovendien 'dreigt er een nieuw modern geoutil leerd slachthuis in Delft te komen, die voor Leiden een geduchte con current zou kunnen worden. Ondanks die somberheid liet we thouder Van Aken gisteravond duidelijk blijken er niet aan te den ken het slachthuis te sluiten. "Bij de Leidse veemarkt hoort een be paalde slachtcapaciteit. Het is te gek als we het slachthuis zouden gaan sluiten op een ogenblik, dat we bezig zijn de Leidse veemarkt uit te breiden. De problemen, die bestaan, hangen nauw samen met de sluiting van het Rotterdamse slachthuis. Daardoor komt in Zuid-Holland een belang rijke produktiecapaciteit beschik baar en de vraag is, waar die naar toe Zal gaan. Alle betrokkenen en belanghebbenden zijn inmiddels in provinciaal verband om de tafel Dreigende concurrentie gaan zitten en er liggen op het ogenblik, vier alternatieven: 1. de concentratie van de slachtca paciteit in Delft: 2. de overplaatsing van de var kensslachtingen naar Delft en de runderslachtingen naar Schie dam; aan werk te helpen. Dat zóu kunnen door er bij de rijks overheid op aan te dringen, de nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis niet langer uit te stellen. Het CPN-gemeenteraadslid Dries Verhoeven herinnerde eraan, dat hij tijdens de begro tingsbehandeling het voorstel heeft ingediend om een cen trum voor werklozen op te rich ten. Volgens zijn voorstel zou het college voor 1 juli met een plan moeten komen. Dat plan zou volgens Hoeven wel anders moeten zijn, dan dat tot nu toe op tafel is gelegd: een advie scentrum voor werklozen, uit- 3. de concentratie van de slachtca paciteit in Den Haag; 4. de slachtcapaciteit verdelen over de bestaande slachthuizen in Zuid-Holland Hoewel er nog geen beslissing is genomen voelt de handel en het gemeentebstuur van Rotterdam het meest voor een concentratie .in Delft. Argument is onder meer dat een deel van het personeel in het dichtbij gelegen Delft aan de slag kan. Spreiding over Delft en Schie dam wordt afgewezen, omdat run deren en varkens vaak met dezelfde auto vervoerd worden, terwijl over een concentratie in Den Haag op het ogenblik een studie wordt ver richt door TNO die in september is afgerond. Steun voor een verdeling over heel Zuid-Holland is er volgens we thouder Van Aken alleen van de gemeente Leiden. De angst van de Leidse wethouder is dat een con- gaande van de Commissie Ar beidsmarkt Overleg en van de universiteit, aan de Prinsen straat. Dat plan is niet doorge gaan. En dat is volgens de CPN-er maar goed ook, want aan een dergelijk centrum heb ben de werklozen geen behoef te, aldus Hoeven. Hij wees er op, dat de slechte opkomst tijdens de manifesta tie (er waren ongeveer tien aanwezigen) juist de noodzaak van een trefcentrum onder streept. Ook Bert Holvast van het landelijk werkloosheids- comité was die mening toege daan: "Eén vast punt geeft een stuk herkenbaarheid en dat is nodig om de belangen van de werklozen naar behoren te be hartigen". centratie in Den Haag of Delft zal leiden tot een verscherpte concur rentiestrijd met slachthuizen in de omgeving. "Concentratie in Delft zal voor Leiden, maar ook voor an dere openbare slachthuizen grote gevolgen hebben", voorspelde hij. "Wij zullen dan ook blyven aan dringen op spreiding van de capaci teit, ook al omdat de bestaande slachtcapaciteit in Zuid-Holland voldoende is om de taak van het Rotterdamse slachthuis over te Wat de huidige situatie betreft: slachthuisdirecteur Cremer, maakte gisteravond melding van een flink stuk concurrentieverval sing omdat gemeenten als Rotter dam en Den Haag grote verliezen van hun slachthuizen accepteren bij tarieven, die gelijk of iets hoger zijn dan de Leidse. Wij proberen nog altijd-de zaak kostendekkend te maken", aldus de heer Cremers. ADVERTENTIE Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig Speciaal atelier voor het repareren van antieke klok ken. In de Medusastraat komt waarschijnlijk eenrichtingsverkeer LEIDEN - Op een tweetal plek ken in Leiden-Noord zal, als de nieuwe riolering eenmaal ge legd is, ook het straatprofiel in grijpend worden gewijzigd. Dit geldt voor het gebied tussen de Van Hogendorpstraat, Willem de Zwijgerlaan, Marnixstraat en Molenstraat in Noorder kwartier en de Floresstraat Sieboldstraat gedeeltelijk, Formosastraat gedeeltelijk en Medusastraat Deze plannen zijn in de wijken al besproken op voorlichtings avonden Ze worden uitgevoerd in het kader van de rehabilita tie van Noorderkwartier en De Kooi. De raadscommissie voor volkhuisvesting hechtte giste ravond eveneens haar goedkeu ring aan de plannen, die door twee architecten van de dienst Verandering in straat- profielen gemeentewerken zijn ontwor pen. In het gebied in Noorder kwartier blijft het tweerich tingsverkeer zoveel mogelijk gehandhaafd met uitzondering van de Mauritsstraat. waar veel auto's worden geparkeerd. Daar wordt de rijweg versmald eenrichtingsverkeer ingesteld en meer parkeerruimte ge maakt. De straten zullen het ka rakter van woonstraten knj- concurrentievervalsing LEIDEN - Het trefcentrum v^oc werklozen, dat door het en Loads werklozencomité is ge- 4 vraagd, is nog steeds niet be schikbaar. "Nog steeds hebben u we geen uitsluitsel, hoewel we u verscheidene malen om een D onderhoud hebben gevraagd met de wethouder. Onze eis voor een werklozencentrum is 37 reëel, en we doen dan ook een 48 beroep op het college van B. en 39 W., om het centrum op korte 81 termijn te realiseren". Aldus 0. een lil van het Leids werklo zencomité gistermiddag tijdens "u een manifestatie tegen de werk loosheid, die werd gehouden in clubhuis „In de Vroolijcke Ar- ke". Ook deed hij een beroep op hetger cente bestuur om zoveel mogelijk Leidse bouwvakkers gen, doordat er verkeersdrem pels worden gelegd en de trot toirs hier en daar uitgebreid. Bij de toegang zal de straat bre der worden dan verderop. Ver wacht wordt dat de riolering in oktober gelegd zal worden, zo vertelde één van de architecten, waarna de werkzaamheden aan de straat zelf kunnen be ginnen. In de bovengenoemde straten in De Kooi worden soortgelijke maatregelen getrof fen. In de Medusastraat zal waarschijnlijk éénrichtings verkeer worden ingesteld. In de Sieboldstraat blijft het twee richtingsverkeer gehandhaafd. Sinds daar geen us meer rijdt, is de situatie er voor de bewoners duidelijk aangenamer gewor den, aldus één van de architec ten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3