'Geen omkoping van bedrijven uit Nederland' Vredesmacht neemt plaats Syriërs in DROOGTE-SCHADE VALT MEE „Maak geen stad van Voorhout" Hoge subsidies voor Pieterswijk DENSDAG 23 JUNI 1976 PAGINA 17 DEN HAAG (SP) Nederlandse bedrijven hebben zich tot nog toe niet schuldig gemaakt aan omkoping met steekpen ningen om orders in de wacht te slepen. Dit heeft premier Den Uyl gisteren aan de Tweede Kamer la ten weten in antwoord op vragen van de Kamerleden Van der Hek (PvdA), Jansen (PPR) en Van der Spek (PSP). LUXEMBURG (ANP) In die gebieden in de Europese Gemeen schap die heit zwaarst door de heersende droogte zijn getroffen, zullen de boeren hun melkkoeien tegen een gegarandeerde mini mumprijs (interventieprijs) mo gen laten afslachten. Dat hebben de ministers van landbouw giste ren in Luxemburg besloten. Het gaat voorlopig om tweeduizend ton vlees per week. Gebieden war deze tijdelijke maatregel geldt zijn Nor mandie, Bretagne en de Elzas. Daar hebben dc boeren hun melk vee al de graanvelden in moeten sturen om ze te eten te geven, want het.gras is er volledig Ver schroeid. Europees landbouwcommissaris, ir. Pierre Lardinois, zei in Luxem burg dat de ministerraad eind juli de situatie cpnieuw zal bezien. Erg veel schade heeft de droogte nog niet aan de Europese landbouw aangericht, aldus Lardinois, be halve aan de graanoogst. Een maand geleden nog schatten we de opbrengst van die oogst op 108 miljoen ton, maar nu ramen we die op niet meer dan vorig jaar, dat wil zeggen ongeveer 97 miljoen ton. dinois zei dat de eerste zes maan den van dit jaar al zes procent meer melk geproduceerd is dan in het eerste half jaar van 1975. Er zullen dan ook rigoureuse struc turele maatregelen nodig zijn om de overproduktie terug te dringen. Ongeveer een derde van het Eu ropese gebied heeft momenteel droogteproblemen, zo deelde Lar dinois mee. Er zijn echter ook grote gebieden waar men van droogte geen enkele weet heeft en waar de landbouwproduktie er dan ook niet onder lijdt. Als voorbeel- de nnoemde Lardinois Schotland, Ieriand, Denemarken en Italië. Voor de aardappel- en suiker- bietenoogst was Lardinois niet al te bang. Als de droogte niet lang meer duurt hebben die gewassen nog geen ernstige schade opge lopen, zo verklaarde hij. Veel hangt af van wat het weer in de komende weken doet. De grootste dreiging die de boer mo menteel boven het hoofd hangt is dat hy geen wintervoer voor zijn dieren zal kunnen oogsten. Maar er kan nog van alles gebeuren. Vorig jaar hadden we ook een droge zomer, maar de boeren zijn toen gered door een prachtig na jaar en een zachte winter, aldus Lardinois in Luxemburg. In feite wast premier Den Uyl Werkspoor vrij van de smet van om- loperij. Dit bedrijf zou in 1951 der- iig miljoen gulden hebben betaald tan hoge Argentijnse regeringsauto riteiten (onder wie president Peron) yen een order voor de levering van ipoorwegmateriaal ter waarde van »en kwart miljard gulden te bemach tigen. Volgens minister-president Den Dyl roepen kranteberichten over zul te omkoopschandalen het misver stand op dat iedere vorm van „be i-oordeling" in het handelsverkeer af keurenswaardig is. „Materiële bevoordelingen zoals kortingen of rabatten bij trans- acties van ondernemer ter verkrij ging van orders komen veel voor", eegt Den Uyl. „Zij kunnen op zich zelf niet als onaanvaardbaar worden aangemerkt. Veel transacties komen c'oor tussenpersonen tot .stand, waar bij commissicgelden gebruikelijk zijn. Wat wel of niet als betamelijk wordt beschouwd hangt af van handelsge bruiken, die bovendien van land tot land verschillen". In Nederland kan volgens premier Den Uyl krachtig worden opgetre den tegen omkoping. Artikel 328 van het wetboek van strafrecht stelt dit strafbaar. Op buitenlandse omkopers heeft dit artikel echter geen vat. Daarom is, zo meent premier Den Uyl, internationale samenwerking bij de bestrijding van omkoperij nodig. De Nederlandse regering is daar een groot voorstander van. Over de be- LEZERS SCHRIJVEN Chili In deze krant van 18 juni J.l. heb. ben we kunnen lezen dat de fracties van PvdA, PPR/D'66 in Leiden de kopen bij elkaar hebben gestoken, op welke manier de (Nederlandse) Ste- vin groep, de grootste investeerder in het door het fascistische generaais- regime onderdrukte Chili, in onze stad kan worden aangepakt. Ieder die het fascisme verafschuwt zal het initiatief van de bovengenoemde fracties van harte toejuichen. Hier- mee volgen de Leidse progressieve Wakka, P ter^ Wee,^ R. partyen. al is het heel voorzichtig, het goede voorbeeld van Groningen, Delfos- M- Rotterdam en Haarlem. Oo die ma- "j Hier wordt werkelijk ernst gemaakt pm aan het dringende verzoek van de Chileense politieke partijen en vakbonden, die indertijd de democra tische regering-Allenae steunden, te gemoet te komen, namelijk: econo mische isolatie van de Junta. Overi gens zijn wij wel verbaasd over de H. uitspraak van wethouder Waal. dat Jong, H. de Jong, H. Lefferts, M. Le de boycot van de Sbevingroep „een ver. zekere willekeur inhoudt. Want Mavo-4 strijding van omkoping is teel overleg gaande in de Verenigde Naties,, in de OESO en bij de inter nationale Kamers van Koophandel. De nieuwe internationale regels te gels tegen omkoperij zullen volgens Den Uyl praktisch uitvoerbaar en niet concur rentdeveva lsend moeten zijn. Die afspraken zullen dan ook pas in werking kunnen treden als alle staten die enigszins belangrijk zijn in het internationale handelsverkeer ze aanvaarden, aldus premier Den UyL Aan de Chr. Scholengemeenschap Leiden Zuidwest slaagden de volgen de kandidaten: Atheneum-A: E. Bakker, M. Bourgeois, N. Bruin. R. Claproth, R. Hassefras, O. de Jong M. Kanbier, R. Middelkoop, T. Prast, R. van Strien, J. Tee kens; L. Boes veld, J. Dijkman, H. v.d. Kloes. J. Koppenhol, I. v.d. Mast, A. Moleveld, E. Schenk, M. Vermeulen, W. Zanen W. Lanz, E. van der Linden, P. Vijl- brief, H. van der Werf. Atheneum-B: R. van Bemmel, J. Boelee, D. Braggaar, S. Kopp, W. v.d. Plas, R. Segaar, B. Slegtenhorst, P. van Weizen, W. van Donselaar, N. Geldhof, M. van den Hoek, X. Land- wehr, J. Murre, M. Onneweer, L. Paa- pe, E. Rakers, G. J. Scheffer, G. de Smidt, A. Treffers. H. Zonneveld, W. Neut, R. van Tol, P. Vis, en A. Visser. Havo-5 J. v. d. Berg, H Boelee, A. Boom- gaardt, T. v. d. Born, R. Bovenberg, C. Breeuwer, C. Buurman, A. Dekker, B. Denneman, F. van Duijn, H. Eigenbrood, N. van Es, J. Flippo, M. van Gent, C. Gordijn, G. de Jeu, M. van Keulen, J. Klaver, H. Koops, L. v. d. Kroft, W. Kuivenhoyen, I. Kur- pershoek, M. Louwrier, H. Peetsold, H. v. d. Pluijm, K. de Ru, G. Rijsber- gen, J. Seis, R. Sjardin, W. Stikke- lorum. A. Timmers, E. Tukker, F. Uittenbogaard, R. Verdonk, M. Ver steeg, J. van Vliet, M. v. d. Voord, J. van Voorth'uizen, C. Vromans, J. Zanten, L. Zirkzee, H. Brandwijk, R. Brons, R. Donselaar, E. Freek e, S. Griffioen, Y. van Houten, P. Koe dam, D. Koornneef, M. Kuiper, B. van de Lageweg, M. Overstegen, J. Harm Padmos. L. Rooseboom, R, Schotsman, A. Stolk, J. van Straaten, M. Tjalma, D. Verweij, E. J .Visser, W. Wentink, R. van Dolder, H. v. d. Linde, J. Pander. P. van Gem orden. Spronsen. M. de Voogd, Land- en tuinbouw Zuid-Holland: (Van één onzer redacteuren) DEN HAAG De Zuidhollandse land- en tuinbouw heeft ern stige bedenkingen tegen het plan om bij Voorhout op grote schaal woningen te bouwen. „Deze bouwlokatie zal een ernstige aantasting tot gevolg heb ben van de bollenstreek als tuinbouwcentrum met een geheel eigen funktie en karakter", zo schrijven de Gewestelijke raad voor Zuid-Holland van het Landbouwschap en de Tuinbouw- structuurcomissie Zuid-Holland in een brief aan de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Volgens de organisatie zal door het realiseren van de bouwlokatie Voor hout een belangrijk areaal uitstekend geschikte cultuurgrond, met name schaarse hyacinten-gronden, verloren Volkshuisvesting gaan. „De handelsfunctie (vele han- delskwekerijen zijn in dit gebied ge vestigd) zal zeer nadelig beïnvloed teramingen worden. Ook de nauwe relatie die lijkingsnota met het Rijnsburgse centrum be- anderzijds staat zal van een stedelijke ontwik- Zuid-Holland slechts in oostelijke richting. 9 Geen nieuwe stad (Voorhout) in de bollenstreek. In de brief aan de minister van ^^^^■Rufenlriijke Ordening wordt gewezen op de on derling sterk uiteenlopende behoef - enerzijds de Verstede- in het ministerie en nota Bouwlokaties de provincie. De Heling in dit gebied schadelijke ge- provincie becijfert voor de Haags— volgen ondervinden" Leidse agglomeratie de behoefte waarom pakken we Chili aan Zuid-Afrika?" Het bestrijden van ee fascistisch regime is helemaal niet z willekeurig, en waarom inderdaad M. van Akkeren. C. Bey. A. Boom. J. Boomgaardt, M. van cfer Haar. G. Haasbroek, A. Ham, R. Heijjer, Y. J_. van Kins, M. Mellema, J. Renema, J. - yden ye het fascistische regime de rldder l rombaut, r. schenk. D. Smit, L. Smit, R. Starre. E. Ste- kelenburg, H. Stikkelorum, E. Vos, G Witteman. Y. Meelhuijsen, H. van Beek, N. de Beer, I. Bogerd, R. v. d. Bijl, F. van Delft, M. Griffioen, L. Kloos, P. van Leeuwen, J. Paape, E. Poeder, M. van Solingen, R. Potter, J. Siersema, P. Van. in Zuid-Afrika ook niet aanpakken. We zijn ervan overtuigd, dat elk initiatief in die richting van wethou der Waal of de PvdA door velen toe gejuicht en ondersteund zal worden, in ieder geval door om er maar twee te noemen de Boycot Out- span Actie en de Wereldraad van Kerken. Wat de verbijsterende uitspraak van het PvdA-raadslid Van der Horst betreft, zullen we voor de PvdA maar hopen, dat de betrokken Journalist hem verkeerd heeft ver staan, want. sprekend over een mis dadig fascistisch bewind onderdrukt Chili te zeggen: „We vallen alleen landen aan, die niet terug kunnen slaan. Daar zijn we sterk in". Zo'n uitspraak uit de PvdA-mond is te grof om waar te kunnen zijn. (Van redactdewege bekort) Ed v. d. Veen John Vaneman Wim v. Niekerk namens Chili Front Leiden p a. Apollolaan 480, LEIDEN. Nieuwe uitgaven Ontspannen slapen door yoga, door Raina Polderman. Uitgeverij De Driehoek, Amsterdam, fl 5. Tussen Brussc en Parijs, door Jan Brusse. Uitgeverij Van Holkema Waréndorf, Bussum. f 9,90. Terugblikken en vooruitzien. Eco- nomisch-politieke en maatschappe lijke beschouwingen, door prof. A. Heertje. Uitgeverij Teleboek, Amster dam. f 19. Thelma Rowell„Sociaal gedrag bij apen" (Aula-pocket, uitg. Het Spec trum, f 9,50), 224 bladzijden. Prof. dr. Slicher van Bath: „De agrarische geschiedenis van West- Europa 5001850" (Aula-pocket, uitg. Het Spectrum, derde druk, f 12,50), 416 bladzijden. Prof. Peter Odell: „Olie en macht" (Aula Paperback, uitg. Het Spec trum, tweede herziene druk. f 19,50), 232 bladzijden. Gratis vakantie dankzij „Beter met Max' LEIDEN/AMSTERDAM Veer tien Leidenaren kunnen een gratis vakantiereis maken. De stichting "Beter met Max", die laatst nog ac tief was in Leiden met het ophalen van oude kleren, zal veertien Leide naren seilecteren die een gratis va kantiereis met de stichting kunnen maken. De vakantiegangers zullen via de Sociale Dienst Uitgekozen wor den. BEIROET (Reuter) Syrische troe pen hebben gisteren aanstalten ge maakt om het belangrijke gebied rondom de luchthaven van de Liba nese hoofdstad Beiroet te verlaten en plaats te maken voor contingenten van de Arabische vredesmacht, die is gearriveerd om toezicht te houden op de naleving van een nieuw be stand in het door oorlog geteisterde Libanon. Maar terwijl het conflict tussen de 13.000 man Syrische troepen in Li banon en het verbond van linksen en Palestijnen tekenen vertoont van ontspanning, doen zich onheilspel lende uitbarstingen van geweld voor aan de andere belangrijke strydfron- ten in Libanon. Zowel uft linkse als rechtse bronnen verluidt, dat gisteren hevige gevech ten begonnen in de mohammedaanse en christelijke wijken ten zuid-oosten van Beiroet, in het bijzonder rond om het geïsoleerde Palestijnse vluch telingenkamp Tel Al Zaater. In de buurt van de Beiroetse lucht haven zyn Syrische troepen wapens, tenten en dergelijke aan het inladen op dezelfde Syrische vrachtwagens, die maandag een 900 man sterke een heid, bestaande uit Libiërs en Sy riërs naar Beiroet brachten. De verschijning van de nieuwe Sy rische strijdkrachten in een neutrale rol heeft overigens sceptici de opmer king ontlokt, dat de ene Syrische strijdmacht eenvoudig door een an dere is vervangen. Een deel van de Syriërs die enkele weken geleden Libanon binnen kwa men, trok gisteren uit Beiroet naar het zuiden waar de Syriërs nieuwe stellingen betrokken in de buurt van Sidon. Tot commandant van de Arabische vredesmacht in Libanon is benoemd de Egyptische generaal-majoor Moe- hammed Hassan Goneim, voorzitter van de permanente militaire com missie van de Arabische Liga, aldus is in Damascus meegedeeld door de LEIDEN Op een nog "braak liggend. terrein aan de Turkoois laan is gistermorgen de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van de Interkerkelijke Opleiding voor Gezinsverzorgsters. Onder het zingen van een „Paallied" klom bestuursvoorzitter ds. H. J. van Achterberg in de cabine om de hei-installatie in werking te stellen. Dat gebeurde in aanwe zigheid van tal van genodigden waaronder ook een groot aantal leerlingen van de opleiding. De nieuwbouw, ontworpen door het architectenbureau van ir. Schutte, bestaat uit een twee ver diepingen tellend schoolgebouw en een internaatsgebouw van vier étages. De school, die in augustus van het volgend jaar gereed moet zijn, kan 250 leerlingen herber gen. Het internaat biedt plaats aan 75 meisjes en zal in een later stadium wordeii opgeleverd. Bovendien zeggen de organisaties aanvullende bouwplaatsen tot 1990 :en dat deze bouwlo- op 56.000 woninen. Het rijk komt opvangfunctie voor echter tot 21.000 stuks. „Hierdoor Leidse agglomeratie boeten deze ramingen aangeloof- veeleer de waardigheid in aldus de brief. De organisaties zeggen dan ook (Haarlem—Amsterdam) zal gaan ernstige twijfel te hebben aan de versterken. Om de unieke positie die noodzaak en de omvang van nieuwe de bollenstreek in ons land inneemt bouwlokaties alsmede hun situering, veilig te stellen, spreken de organi saties dan ook een veto uit over nieuwe stedelijke ontwikkelingen in dit gebied. De land- en tuinbouworganisaties vinden, dat behalve de Bollenstreek ook andere waarevolle agrarische gebieden in deze provincie niet voor verstedelijking in aanmerking dienen te komen. Met name worden ge noemd: het Westland, de Kring, de Boskoopse sierteeltgebieden en delen van IJsselmonde. Voor zover agra rische grond moet worden opgeofferd spreken zy voorkeur uit voor o.m. de volgende mogelijkheden: 9 verdere uitbouw van Zoetermeer; 9 Uitbouw Rijn; 9 Een eventuele uitleg van Leiden Steun van Noordwijk en Sassenheim President Sadt, die thans in Saoedi- Arabië is, had de u goedge keurd. Milieukosten te hoog voor het bedrijfsleven HEERLEN (ANP) De kosten op het gebied van milieuhygiëne op betaalt" kan het bedrijfsleven niet opbrengen. Tijdens een aanlooptijd zou de overheid een groter gedeel te van deze kosten voor haar reke- grond van het beginsel „de vervuiler ning moeten nemen. Deze wensen hebben de kamers van koophandel in Limburg ter kennis gebracht van de minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne, zo is gisteren in Heer len meegedeeld. Nederland zal op milieugebied een beleid moeten voeren dat br/.er aan sluit bij dat in de nabuurlanden als Duitsland en Frankrijk. Daar verleent de rijksoverheid een directere finan ciële büstand die het bedrijfsleven stimuleert op oplossingen voor mi lieuvraagstukken te zoeken, zo zeggen de kamers van koophandel. TILBURG Mr. Pieter 'van Vollenhoven heeft gisteren de di ploma's uitgereikt aan de eerste geslaagden van de Nationale Verkeersacademie in Tilburg. Als enige vrouw tussen de man nen, krijgt de 22-jarige Els van Diessen het eerste diploma uit gereikt van dt heer Van Vollenhoven, met de daarbij behorende kus! Ook B. en W. van Sassenheim zul len op korte termijn bouwminoster Gruyters en de provinciale planolo gische dienst middels een brief in kennis stellen van een (voorlopig) afwijzend oordeel over de in het af gelopen jaar door de PPD geventi_ Alphen aan den jee^e plannen met betrekking tot de bouw van een mini-stad op het grondgebied van Voorhout. Die toe zegging werd gisteravond door het college gedaan tijdens de raadverga dering waarin de onlangs over deze materie verschenen rapporten onder de loupe werden genomen. Burgemeester Kret zei dat de plan nen voor een dergelijke woningbouw- concentratie nadelige gevolgen zullen hebben voor de gemeenten in de bol lenstreek. „Een dergelijke concentra tie", zei hy, „zal automatisch tot ge volg hebben een vergrijzing van de bevolking in de oude kernen". De gemeenteraad steunde B en W in haar kritiek en diverse fractieleiders benadrukten nog eens dat alles moet worden gedaan om het karakter van de bollenstreek te behouden. De bouw van een „bollenstad" zou die wens ongetwyield dwarsbomen, zo was men van mening. Een zelfde standpunt als Sassen heim heeft inmiddels ook het Noord- wij kse college ingenomen. In een uit voerige nota. die nog in de raad be handeld moet worden, stellen B. en W. dat de bouwlokatie by Voorhout niet nodig is om tot 1990 de natuur lijke aanwas van de bollenstreek te huisvesten. Het Noordwykse college concludeert dat gedeputeerde staten er nu kennelijk vanuit gaan dat de bollenstreek-gemeenten niet meer in staat zijn de eigen natuurlijke groei op te vangen. In ieder geval staat vast, zo stelt het college na opsom ming van een aantal additionele bouwmogelijkheden, dat er voor het huisvesten van de natuurlijke aan was binnen de streek andere moge lijkheden aanwezig zijn dan de bouw plaats bij Voorhout. Ook B. en W. van Noordwijk wijzen in dit verband op de ernstige sociale gevolgen voor de donorgemeenten indien de keuzo toch op Voorhout zou vallen. Als nevenbezwaar voeren B. en W. nog aan dat de kernen van Voorhout en Sassenheim praktisch aan elkaar zullen vastgroeien. LEIDEN Eigenaren van monu mentale woonhuizen in de Pieters wijk zullen bij het opknappen van hun panden hoge subsidies krygen in het kader van het rehabilitatieplan en het te beschermen stadsgezicht. Wethouder Waal vertelde gistermid dag over het rehabilitatieplan dat het nogal wat moeite had gekost om voor dit soort panden de beste sub sidiemogelijkheden te vinden. Bij het nu ontwikkelde plan zouden, als het rijk akkoord gaat, subsidies mogelijk zijn tot meer dan zevenig procent. Een speciaal voor de Pieterswyk aan te stellen coördinator zal by de vele particuliere huiseigenaren in deze wijk interesse moeten wekken voor de rehabilitatie. Omdat de ge meente weinig panden bezit zullen vooral de particulieren actief moeten zijn bij de rehabilitatie. Dc hoge subsidies moeten daarbij een stimu lans zijn. In het plan wordt een tempo voor- volgens B en W het meest in de Dief- met de wyk. In dat verband gesteld waarbij in 1980 om en nabij ateeg verzameld moeten worden. Ook wethouder Waal erg bly dat eenderde van de wijk verbeterd zou kunnen zijn. In 1980 zal bekeken moeten worden of het tempo gehaald is, en of bijsturing nodig is. Bij het rehabilitatieplan is een "voorschets bestemmingsplan": een kaart die aangeeft in welke richting B en W denken over de Pieterswijk. Winkels en horecabedrijven zouden In het begin van de Kloksteeg de kant van het Rapenburg zou een kleine concentratie daarvan mogen voorkomen. Maar overheersend voor de wyk moet de woonbestemming zijn. Maar hoe in de toekomst het be stemmingsplan ontwikkeld zal wor den, hangt ook af van het contact wijkvereniging is met werkgroep voor het rehabilitatieplan. Voor de gemeenteraad dit rehabilita tieplan aanvaardt, kunnen nog altyd opmerkingen van die zijde en van anderen in het plan verwerkt worden. De zijde van het Rapenburg waar het academiegebouw staat, valt niet onder het rehabilitafcieplan: die kant hoort meer bij de academiewijk met zijn eigen specifieke problemen, meenden de opsteller van het plan. Dat de panden aan de Langebrug waar C en A plannen voor heeft, niet in het plan zijn opgenomen, ls omdat, volgens Waal, deelproblemen niet de ontwikkeling van het geheel mogen frustreren. De Breestraat is buiten het plan gelaten, omdat die geheel anders van karakter is dan de rest van de Pieterswijk.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17