«Bij voorsprong dacht ik, nu ga ik verliezen Vrij spel Boksbond durft de gok niet aan... Thistle Whisky Ellie Vessies op Wimbledon uitgeschakeld door Evonne Goolagong 55 ASHE HEEFT WEER MOEITE Wereldtijd Szewinska Droom basketballers is nu al bijna uit... fOENSDAG 23 JUNI 1976 SPORT PAGINA 13 Koemans sterk in toernooi van TEAN ALPHEN AAN DEN RIJN Bij het tenniStoornooi van TEAN in Alphen aan den Rijn werd een begin gemaakt met de wedstrijd voor de heren in het enkelspel B. De eerste duels gingen tussen Bakker en Van Zwieten (6—2, 6—3), Vis Gravestedn (6—2, 6—3), Kouw tegen tegen De Wit (6—1, 7—5) en Jonsonius en H. van der Berg; 62. 64. Voor Jansonius was het gisteren meteen de laatste dag van zijn optreden. Hij trof het namelijk niet en kwam in de volgende ronde te genover de als tweede geplaatste Hennie Koemans te staan. De Voorschotenaar, die eerder in het toornooi van De Muxmik een verrassende twee sets zege boek te op Jaap Temmink, had geen pardon met de toch zeker niet slecht tennissende TEAN-speler en serveerde en volleerde hem met 6—3. 6—3 uit het toernooi. In het herenenkelspel C had Schrama het verre van gemak kelijk tegen Derks; 61. 46. 64. Kennelijk had hij door deze partij zijn „touch" hervon den, want in zijn volgende par tij tegen Nederhof was hjj onge naakbaar voor zijn op den duur vertwijfeld achter de bal aan rennende opponent: 61, 60. Johan Vis ,als tweede geplaatst en Han Bos .als vierde geplaatst, hadd enhet tegen respectievelijk Bennink (6—1, 64) en Hoef nagels (62. 64) niet moeilijk in him tweede ronde. Paul Theunissen daarentegen kwam tegen Oosterhoff pas na een tiebreak in de eerste set, 76, goed los en kon pas daarna de zaak snel beslissen: 6—2. De conclusie van deze speeldag is wel dat de eerste geplaatste Schrama niet zo onaantastbaar is als algemeen werd verwacht, zodat er voor Johan Vis wel eens kans om Schrama, die Vis het Leids jeugdkampioenschap afsnoepte, te verslaan. Ten minste wanneer beiden zich in de eindstrijd weten te spelen. Sassenheim In het tennistoernooi in Sas senheim vielen gisteren nog geen verrassingen te noteren. De B-categorie kwam nog niet binnen de lijnen en ook in de C-groep was slechts sprake van bepertk optreden. De D-ca_ t eg one had het rijk nog groten deels alleen. Het duel in het he renenkelspel D tussen Lips en Van Manen was zeer spannend. Lips won uiteindelijk met de cyfers 64, 46, 64. Een score die het geringe krachtsverschil juist weergeeft. Door deze over winning plaatste Lips zich in de kwartfinale. Daarin plaatsten zich eveneens Schoon, Van Wil- ligenburg en Van der Berg. In het damesenkelspel D be reikten de dames Demmink en Orlowsky de kwartfinales. Me- w Demmink versloeg met 6—3, 7—6 mevrouw Van Kim- menade en Orlowsky klopte me- w Stister met 46. 60, 7—9. Han Bos en Erik-Jan Schreu- der. de als eerste geplaatste combinatie in het herendubbel spel C leken in hun eerste partij tegen Homan en Jagers een ste vig karwei te moeten opknap pen. Het laatstgenoemde duo had n sterke start en wist de schade in de eerste set beperkt te houden tot 64. Daarna plak ten Schreuder en Bos de zaken echter serieuzer aan en was er Homan en Jagers geen eer te behalen: 60. Schreu- sn Bos plaatsten zich hier door in de kwartfinale. Tot de laatste acht drongen ook door het duo Uhlenbeck en Vah der Meer, die B. en H. van der Broek uitschakelden. In het ge mengd dubbel speelden Bas Ploos van Amstel en Mia Smit zich losjes naar een 63, 61 zege tegen mevr. Wester beek en Bonje. FRANK BONTE DEN HAAG De Nederlandse Boksbond heeft de ..gok" niet aange durfd. Met als motivering, dat zich geen boksers van internationale klasse hebben aangediend, kreeg het Nederlands Olympisch Comité gis termorgen de mededeling dat de NBB geen voordracht zou indienen. „En daarmee", reageerde NOC-voor- zitter Kees Kerdel enkele uren later, ,4s voor ons de kous af". Voor het eerst sinds vele Olympiades zal Ne derland dus niet onder de OlympL sche ringlampen vertegenwoordigd zijn. De beslissing, die de avond voor de brief bij het NOC werd gedeponeerd, is genomen, is in het boks were ld je ingeslagen als een bom. Maar het NOC, dat een week geleden nog liet weten in ieder geval een voordracht ite verwachten (Kees Kerdel toen: „Uit voorzorg hebben we sommige sporten waarvan nog geen voor dracht binnen is alvast ingeschre ven") reageerde verrast. Boksbond- voorzitter Hans Hofman was zelfs onthutst, maar dan omdat deze krant hem reeds enkele uren na zijn bezoek aan het NOC om nadere uit leg vroeg. Hans Hofman. Begin december vorig jaar meldde de NBB-voorzitter na terugkeer van de pré-Olympische Spelen in Montreal: „Het zal erg moeilijk worden om het NOC te overtuigen". Maar Hofman zei méér: „Als Doornbos niet meteen Stinsin had geloot, geloof ik dat ie de finale zou hebben gehaald. Hij heeft de kwaliteiten om een plak te verove ren". En: „Voor zo ver ik weet is het nog nooit gebeurd dat er geen voordracht werd ingediend, dus zal er ook nu weer een komen". Ruim een half jaar later besluit de NBB voor het eerst na de tweede wereld oorlog géén voordracht in te dienen. Op het oog een reële zaak. Ten slotte motiveert Hofman de beslissing mee acceptabele argumenten: „Laat ik er maar geen doekjes om winden: we hebben geen boksers waarvan veronderdsteld mag worden dat ze in Montreal by de beste acht kunnen eindigen. Ook Doornbos niet. Ik hoop dat ie deze teleurstelling kan verwer ken, maar ik moet eerlijk zyn en dan zeg ik dat ook John Doornbos niet aan de normen voldoet". De nu 22-jarige in het Amerikaan se Minnesota economie studerende (zwaargewicht) kampioen van Ne derland onderbrak vorig jaar zijn studie om zich voor te bereiden op Montreal. Hy trof het niet, want steevast lootte de talentvolle bij de Schiedamse boksvereniging De Haan trainende Doornbos in de eerste ronde een van de latere finalisten. In het Spaanse Almeria veroverde hij zilver, „maar'', zegt Hans Hof man, „dat was geen toernooi van Europees gehalte". Hetzelfde geldt voor Amsterdam mer Ron Wijngaard. De zwaarwelter versloeg in Montrealde Canadees Gordon Lawson en mepte onlangs nog de Ghanese kampioen tegen het can vas. Toch had Wjjngaard pech, want tijdens de nationale kampioenschap pen liep hy tegen een „luckey punch" van Adrie Machielse en werd dus géén kampioen. Hofman echter: „De verwachtin gen die wy van deze boksers hadden zijn niet uitgekomen. Omdat wy dit zelf hebben ingezien leek het ons beter géén voordracht in te dienen". Het NOC heeft er. ook al omdat het kort dag is, vrede mee. Dat de boks bond eerst nog de resultaten van een onlangs in Heidelberg gehouden toernooi wenste af te wachten, wekte by het NOC bevreemding. Kerdel kortgeleden: „Van ons hoeft dat toernooi niet meer. De boksbond kan zyn voordracht nü indienen". De op. vallende prestaties, waar de boks bond dus blijkbaar tot op het laatste moment gewacht heeft kwamen ech ter niet. Zeker is dat in de periode tussen december en nu de begeleiding van de Olympische kandidaten volledig heeft berust by de clubtrainers. Trainingskampen, medische begelei ding of zelfs maar de steun van een vaste bondstrainer bleef achterwege. Daarom ook reageert Wim de Haan, trainer van John Doornbos, nogal verontwaardigd: „Volgens my was John een zekere kandidaat, maar heeft het feit dat ie op eigen houtje heb ener lang over gepraat: wel of bij het NOC is wezen praten hem geen voordracht. Het NOC Is echter parten gespeeld. Hofman was daar goed op de hoogte van de resultaten, nogal gebelgd over". Hofman desge- dus heben we nee gezegd. Omdat we vraaagd: ,,'t Was geen goocheme zet, een naam hebben te verdedigen". De maar m'n hand er voor in 't vuur teleurgestelde boksers hebben echter dat het géén rol rol heeft gespeeld", aangekondigd het daar niet by te De NBB-voorzitter tot slot: „We laten. LONDEN Ellie Vessies-Appel heeft gisteren spitsroeden moeten lopen op Wimbledon. De Beverwijkse slagersdochter viel de twijfelachtige eer te beurt de zogenaamde „ladiesday te mogen inluiden met de openingspartij op het centre-court. Door Piet Kienhuis m met zo'n 15.000 toeschouwers moest aantreden. De uitslag werd 62, 75 voor de charmante Aus tralische. zodat onze kampioene nog niet slecht is weggekomen. De eer lijkheid gebiedt echter dat Evonne En als men dan ook nog als te- j^et nauwelijks nodig vond haar genstander een van de favorieten i aan (te spreken. Zij begaf zich voor de titel krijgt, de Australi- alleen als dat strikt t sche Evonne Cawley-Goolagongj^et voorveld, want zoals bekend is dCn is er redden jjenoeg oni er EUie Vessies geen netbestormster. En de keren dat Ellie noodgedwongen wel naar voren moest faalde zy jam- El lie heeft echter gelukkig niet ge- op de volleys. dit officiële fo- Onze kampioene heeft overigens met MODERNE VIJFKAMP Bij de nationale kampioenschappen moder ne vyfkamp leverde het schermen een overwinning op voor Theo Dijk. In het algemeen klassement leidt Bert Bergsma voor Roland Postma. Evonne Goolagong een volkomen onverwachte voor sprong van 3-5 even aan de tweede set mogen ruiken. Toen zy voor de derde keer in die reeks door de ser vice van de Australisohe heen brak. In het zicht van de winst produceer de Ellie echter eenvoudige missers plus een vijfde dubbele fout (54), waarna de snelvoetige en immer lachende Australische kwiek naar het net marcheerde en de zaken met 5—5 gelijk trok. In haar volgende servicegame kwam de zesde dubbele fout van het racket van Ellie, nadat een van haar weinige volleys Jam merlijk in het net was gedoofd. En tot slot sloeg zy een makkelijke bal in de touwen, waarna de opnieuw oplopende Evonne naar 75 snelde. De eerste set had slechts 18 minuten geduurd en in totaal kreeg onze land genote itoen slechts 12 punten. Het warme weer, de snelle grasmat en de plankenkoorts waren oorzaak, dat het maatgevoel by struise Ellie nogal wat te wensen overliet. Zodra Evon ne bovendien maar aanstalten maak te om de netpositie in te nemen vlo gen de drives van Ellie meters bui ten de lynen. Als,zij internationaal een aardig woordje zal willen gaan meepraten zal zij het aanvallende spel onder de knie moeten zien te krijgen. Duidelijk kwam zy ook nog wedstrijdinzicht tekort, maar zij werd in deze enerverende partij uiteraard wel door allerlei gedachten door kruist. Opgelucht, niet ontevreden, maar wel zeer verhit kwam zy uit de arena te rug. „Het is me nogal meegevallen", vond de Beverwijkse, „en in die twee de set heb ik toch wel lekker gesla gen, maar bij die voorsprong dacht ik nu ga ik verliezen. Official Dikker van de Nederlandse Tennis Bond bazuinde intussen tegen zijn Britse collega's in het rond ,.I am satisfied" („Ik ben tevreden"), maar dat is men bij de KNLTB erg spoedig en al jaren. By Tine Zwaan was het tegendeel het geval. Wij vonden haar na de partij tegen de Britse Jacky Fayter, die dit seizoen voor Leimonias in Den Haag sompetitie heeft gespeeld nogal kleintjes terug op de spelerstribune. De kleine Engelse had met 62. 64 gezegevierd, want op gras zijn alle Engelsen nu eenmaal goed thuis. Overigens had Tine tijdens de som petitie ook al een keer van Jacky verloren, die erg vast is op de base- l »'i"V line. Tine Zwaan speelde zonder veel zelfvertrouwen en had bovendien de pech dat diverse lijnrechiterlijke be slissingen in haar nadeel uitvielen. Tine: „Ik kreeg een keer fout toen het punt al gescoord was en een ge heide dubbele fout van Jacky die mij de game zou hebben gegeven werd toch goedgekeurd. Ik heb ech ter te weinig pressie gegeven en ik had veel meer naar het net moeten gaan. maar gek he, dat vergeet Je gewoon". Betty Stöve ging het in de eerste ronde zeer voor de wind tegen de Amerikaanse Betsy Nagelsen (63, 6—0)die zy vorig Jaar op Wimble don in de tweede ronde met 75, 6—1 had verslagen. Onze landgenote zal nu tegen de volkomen onbekende Australisohe Saliba moeten uitkomen, een speelster van wie nog nooit iemand heeft gehoord, ook Betty niet. Ze staat zelfs niet op de Australische juniorlyst. Betty: „Ik kyk wat dat betreft nooit verder dan myn neus land is. Dat zie ik later dan wel weer. Ik weet eigenlijk ook niet eens goed of ik gunstig zit in het sche- In de achtste finale zal zij echter ze ker stuiten op favoriete nummer 1 Chris Evert, die zy vorig jaar tydens Wimbledon in de kwartfinale met 57, 75, 60 in ernstige moeilijk heden bracht. Betty over haar kansen tegen de Amerikaanse: „Als ik al zo dikwijls tegen haar heb gespeeld zal ik zo langzamerhand ook een keer moeten kunnen winnen. Men beweert dat zij door mijn spel gefrustreerd raakt, omdat ik hard sla en nogal onregel matig speel". Betty: .Dan moet wel alles meezitten in zo'n zwaar toernooi. Er zyn legio grote spelers die nog nooit Wimble don hebben gewonnen, al zeg ik niet dat ik eeh grote ben". Maar je verdient de laatste tijd toch wel flink? Betty: „Ik weet echt niet voor hoe veel, dat regelt manager Donald Dell allemaal, die dat voor veel spelers doet. Ik speel ook niet het geld, maar omdat ik tennis nog altijd prettig vind. Als dat niet meer het geval is schei ik er meteen mee uit". In het enkelspel heren zijn vijf ge plaatste spelers al gevorderd tot de derde ronde. Het zijn Arthur Ashe. Jimmy Connors, Björn Borg, Antonio Panata en Hie Nastase. Nastase wees de Joegoslaaf Franulovic met 6I, 75, 63 terug, de Italiaan Pa- nata de Australiër Collins met 97, 2—6, 3—6, 8—6, 6—1, Borg de Ame rikaan Marty Riessen ipet 62, 62, 64 en Connors had weinig moeite met de jonge Brit Marboys: 63, 63, 62, 63. Ashe verging het op nieuw erg moeizaam, ditmaal tegen ae Australiër Stone, die pas capitu- leede na 7—5, "8—9, 9—7, 7—5. Andere uitslagen heren enkelspel eerste ronde: Scan Smith (VS)—Pa tricio Cornejo (Chili) 6—1, 6—2, 64 Charlie Pasarell (VS)—Vijay Amri- traj (Ind.) 6—4, 6—2, 6—4, Mark Ed- monsson (Aus)— Ray Moore (Zaf.) 7—5, 4—6, 8—9, 7—5, 6—3 Phil Dent (Aus)—John Lloyd (GFr.) 4—6, 5—7. 6—3, 9—8, 7—5. Tweede ronde: Ismael El Shafel (Egy)Bob Carmiohael (Aus) 86, 64, 64, Fillol (Chi.)Case (Aus.) 8—9, 6—4. 6—8, 8—8 (afgebr.). Damesenkelspel eerste ronde Betty Stove (Ned.)—Betsy Nagel sen (VS) 63, 60. Cynthia Doerner (Aus)—Jenny Dimond (Aus.) 6—2, 6—2. Sue Barker (G.Br.)—Maria Wiksted (Zwe.) 61, 75, Rosemary Casals (VS)Lindsay Beavan <G.Br.) 63, 62, Kerry Reid (Aus.)Mari- ta Redondo (VS) 64. 64, Martina Navratilova (Tsj.)—Laura du Pont (VS) 36, 61. 63, Olga Morozova (Sov.)—Ann Kiyomura (VS) 6—3, 6—1. Chris Evert (VS)—Linda Tho mas (VS) 61, 61, Virginia Wade (G.Br.)—Michéle (G.Br.) 6—3, 6—4, Evonne CawleyGoolangong (Aus.) Elly Vessies Appel (Ned.) 6—2, 7—5, Jackie Fay tor (G.Br.)—Tine Zwaan (Ned.) 62, 64. Maria Bueno (Bra.) —Robin Tneey'(VS) 6—4, 6—4. Herendubbelspel eerste ronde: Gerulaitis/Mayer (VS) walk over tegen Mayer-Scott (VS) Gottfried /Ramirez (VS/Mex)Newcombe'Ro che, (Aus) 79, 89. 97, 63. 64, Connors/Nastase (VS/Roe.) Ca- hill/Whitlinger (VS) 64. 4—6, 2—6, 6—0. 6—2. ADVERTENTIE BYDGOSZCZ Irena Szewinska heeft gisteren in Bydgoszcz (Polen) het wereldrecord op de 400 meter hardlopen voor dames verbeterd en gebracht op 49.75 seconden. De Poolse was daarmee tweehonderdste secon de sneller dan de Oostduitse Chris tine Brehmer, die op 9 mei in Dres den tot 49.77 seconden was gekomen. Irena Szewinska (30) heroverde het wereldrecord. Op 23 juni 1974 liep zy als eerste vrouw de 400 meter binnen de 50 seconden. Zij noteerde destyds in Warschau een handgestopte tijd van 49.9 seconden. De Amerikaanse atleet Dave Roberts heeft het wereldrecord polsstokhoog springen verbeterd en gebracht op 5,70 meter. Tydens de selectiewed strijd voor de Olympische Spelen in Eugene kwam hij daarmee drie cen timeter hoger dan het oude record van zijn landgenoot Earl Bell. De 20-jarige student Edwin Moses bracht het nationale record 400 me ter horden op 48.30 sec. bit is de der de beste tyd ooit gelopen. Alleen John Akii-Bua uit Oeganda en de Brit David Hemery zyn sneller ge weest. Het wereldrecord staat sinds de Olympische Spelen van Miinchen op naam van Akii-Bua met 47,82 se conden. Rick Wohlhuter liet op de 800 meter de beste wereldseizoen tijd (1.44.78) afdrukken. Op de 100 meter dames zegevierde Brenda Morehead in 11.08 seconden met een rpgwind van 1,95 meter per seconde. Deze tijd is (elektronisch gemeten) nog slechts in het verleden verbeterd door Inge Heiten (11,04), Wyomia Tyus en Renate Stecher (beiden 11,07). Op de eerste dag van de Wereldspe- len in het Olympisch stadion van Helsinki is de traditie dat bij deze atletiekwedstrijden altijd voortreffe lijke prestaties worden geleverd voortgezet. Op de 1500 meter dames wankelde het wereldrecord, dat met 4 minuten en 1.4 seconden sedert de Olympische Spelen van München op naam van de Russin Loedmilla Bra- gina staat. Een andere Russin Tat- jana Kazankina won in Helsinki in 4 minuten en 02.81 seconden. HAMILTON Hamilton ligt. geo grafisch gezien 520 kilometer van Montreal. Voor het Nederlands bas ketbal-team is sinds gistermiddag de afstand veel en veel groter. De sprong van het Voor-Olympisch toernooi naar de Spelen van Mon treal lijkt nauwelijks meer te maken. Niet alleen door de nederlaag tegen Mexico 7184, veel meer door het getoonde spel. Vergeleken met wat Een achterstand Vf bijvoorbeeld Spanje en Polen in de (14—24 en 16—26 openingswedstrijd lieten zien, zijn de werd beetje tien punten Het betekende dat de oranje-ploeg elf minuten) zijn rust weer kwyt was. Sheridan r Nederland uiterst vooruitzichten somber. Vooral omdat een depressie is ont- alleen staan na de nederlaag tegen Mexico, bord had gestaan: 34—33. beetje opgebouwd praktisch in het rustsignaal lier- kreeg Nederland de voorsprong, die Helfteren als tweede opbouwspeler de eerste minuut op het te gebruiken en de Nederlanders Nederland verloor de strijd van zich zelf, door onzekerheid, nervositeit. De ploeg had slordigheid, gebrek aan overtuiging, het missen van de meest simpele mo gelijkheden en het gewoonweg vol ledig ontbreken van geluk. Tegenslagen, domme pech krabbelden opnieuw terug. Na minuten in de tweede helft evenwicht, 4949. Op tenminste de agressiviteit en de durf ment maakte Sheridan een fout. Hy getoond terug te vechten uit een af. liet na zijn ploeg ervan te overtui gen dat het enige dat werkelijk nodig was om goed weg te komen een beet je rust was. Kalmte die paniek kon schuwelijk moeilijke positie, en daarover kan geen misverstand be staan waar Nederland zichzelf i_ nv, noods, manifesteerde zich het eerst had geplaatst. Het enige dat de ploeg voorkomen tegenover de felle Mexi- by Kees Akerboom, die vooral in de nodig had was rust. beheersing en caanse pressing-verdediging, kalmte eerste helft als schutter volledig een klein beetje bezinning. De rust ook die van schoten treffer zou ma- invloed op de uit de wedstrijd heeft die noodzake- ken. Op het moment dat er weer hele i die door de gemjpte kan- lijke voorwaarde niet in de ploeg evenwicht viel Nederland l uit de eerste periode voortdurend terug kunnen brengen. Mexico speel- middellijk in de fout Een paar blun- op zyn tenen moest staan achterstand weg te werken. Dankzy vérder dan de Nederlanders Jim Woudst-ra en Herman Pluim een paar minuteh gaapte lukte dat nog in de eerste periode. de. hoe is het mogelijk, veel koeler ders van Akerboom en Ombre kost en na ten zes punten. Weer moest een alweer achterstand worden goedgemaakt. Het lukte nog eens, mn^r het moreel bleef geknakt. Het laatste beetje overtuiging was verdwenen. Jim Woudstra en Herman Pluim, in de Verenigde Staten gehard in het hoofd koel houden bij moeilijke si tuaties, hielpen de ploeg nog een keer terug te komen. Tien minuten voor het einde was er nog eens evenwicht, 5757. De geschiedenis herhaalde zich. Nederland liet mogelijkheden liggen. Mexico „vond" wat ballen en scoorde. De hoop vervaagde niet. hij werd weggeblazen. Gedeeltelijk door Mexico, voornamelijk door eigen on kunde en onmacht, die zich het dui delijkst manifesteerde tussen de der tiende en laatste minuut van de tweede speelperiode. Zes schamele punten waren het magere resultaat van een ploeg die niet meer in zich zelf geloofde. Het liep uit op een 7184 nederlaag. Nederland: Dekker 2, Ombre 2, Sikking 3, Harrewijn 5, Van Vliet 2, Akerboom 16. Woudstra 19. Van Helf_ teren 8 en Pluim 14. Schotpercen tage: 41%. Mexico: Raga 29, Guerrero 16, Palo mar 13. Schotpercentage: 50%. Uitslagen eerste dag: Zweden Groot-Brittannië 7040 (39—24); Spanje Polen 99—73 (4735); Mexico Nederland 84 71 (33—34). Gebotteld int hart 1 van Schotland Heeft "body", een heel bijzondere volle smaak en geur 8 8a Voor nog géén veertien gulden te koop bij 600 S "DELCAVE" slijters en wijnhandelaren herken baar JJÈÈi aan het vignet op de deur

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13