J.B.Charles: door 't heden gegrepen Een overvloed aan kijk- en leesgenot Neusje van de zalm Waar schuilt de waarheid? Gerrit Krol: groot stereo-schrijver Praktisch diep vriezen r,« -K. Tl r\ Tri T7~ TVT kJTIT A "IVTT 7~ r»( k IV bi r 1 i A W T k 1 JlY 1 J-. 1 X m 1± li 1 1 X V Culinaire kunsten Boeiend Gecompliceerd 'Classics' Toegankelijk In de eerste jaargang van het literair tijdschrift Maatstaf (1953-1954) publiceerde de Haagse uitgever Bert Bakker een gedicht van J. B. Charles (schuilnaam van Willem Nagel onlangs als hoogleraar in de criminologie met pensioen gegaan) dat "waarheen daarheen" heette. Het daaropvolgende nummer opende hij met een stukje onder de titel "waarom daarom". Regelmatig heeft Bakker op deze wijze nummers van Maatstaf ingeleid, met name die welke in het teken stonden van het nieuwe verzet tegen het naoorlogse Duitsland. in ait Klimaat kon J."B. Charles zich vinden. Had hij in 1953, na een aan tal dichtbundels te hebben uitge geven, niet het opzienbarende boek "Volg het spoor terug" gepubli ceerd, een scherpe analyse van de fascistische en nationaal- socialistische wortels in de Duitse en Nederlandse samenleving? Het spoor naar deze wortels moest worden teruggevolgd, omdat de periode 1933 tot 1945 snel in het vergeetboek dreigde te geraken, waardoor het gevaar ontstond dat nieuwe impulsen uit soortgelijke wortels niet meer zouden worden herkend. Volgens J. B. Charles is het nog steeds noodzakelijk om op deze weg voort te gaan. Vanaf april 1974 worden van hem korte stukken ge publiceerd, opnieuw in Maatstaf, onder de titel "waarom daarom". De meeste stukken, zij het in een geheel andere volgorde en hier en daar aangepast aan de tijd heeft hij nu gebundeld onder de titel "Hoe bereidt men een ketter". Uit voorgaande boeken als uit deze laatste bundel blijkt dat Charles op zijn hoede was, is en blijft. Hij is als de dood voor restauratiebewegin gen in de politiek. Zijn voor oude stadswijken renovatie en restaura tie een oplossing, voor de politiek betekent restauratie een eerherstel aan oude waarden die in de fascisti sche periode van de "westerse be schaving" ondeugdelijk bleken te om. Cnarle rles legt verbindingen tussen toen en nu, ziet reactionaire krach ten weer zonder enige scrupules .stoom afblazen (Franz Josef otrauss wordt vaak met name ge noemd) en het fascisme zijn kop weer opsteken (Chili). Daarnaast beijvert Charles zich voor een dui delijk taalgebruik. Maar al te snel worden de meest verschrikkelijke cn mensonwaardige dingen bedekt door een taaimantel, die het ver schrikkelijke versluiert. BegripjJbn als "links" en "rechts" worden in deze samenleving gemakkelijk ge bruikt om mensen in hokjes te stoppen. Charles laat zich niet inlij ven, noemt zichzelf hooguit een Derdeweggen "Dat betekent dat ik evenveel voel voorde rechten van de kinderen van Ishmael als voor die van Israël". Waar politici hun bestaan rekken door zich te hullen in een uitge holde diplomatentaal, komt Char les met zijn vlijmscherp ontleed mes. Maar ook kranten, omroepen, lezers en kijkers die hun oor laten hangen bij deze taal moeten eraan gelqven. Wie Charles verwijt dat hij nog steeds in de greep van het ver leden leeft, krijgt als antwoord dat hij zich door het heden soms nogal gegrepen voelt: Chili en de Duits- landen, Rusland en Israël, de Pa- lestijnën, Nixon en de Pentagon- papers, de NATO en Luns, het zijn de steeds weerkerende onderwer pen, vanuit het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog opge bouwde perspectief. Tussen deze bedrijven door weet Charles even uit te halen naar twee Bezige Bij-uitgaven (Charles was voorzitter van de Bezige Bij) die zijn goedkeuring niet kunnen dra gen (Zwijg van Foei Aos en Praags schrijven van Daniel Robberechts); heeft hij meer respect voor Mensje van Keulen en komt hij nog even terug op interviews die hij gaf aan Martin van Amerongen (Vrij Ne derland) en Ischa Meijer (Haagse Post); ontluistert hij Solzjenitsyn; houdt een pleidooi voor Daniel en Sinjawski en wijst hij het erfelijk koningschap af, omdat "alles wat op mythen berust gevaarlijk is. De erfelijkheid van funktie en status is een zusje van racisme en slavernij". "Hoe bereidt men een ketter" is een collage van teksten, waarvan ik een aantal onderwerpen aanstipte. Ik zou er nog een poosje mee door kunnen gaan (gratie voor de drie van Breda; christendom; abortus; het Nederlandse concentratiekamp in Nieuw Guinea, in 1927!; DS'TOen Proloog), zoals Charles door zal gaan met het wijzen op de lacunes in de hedendaagse geschiedschrij ving. Nu hij Verlost is van zijn hoog- leraarstaken zullen zijn publicaties .toenemen (hij heeft nu o.a. een co lumn in Vrij Nederland) en daar mee zijn niet geringe scharen vijanden. WH J. B. Charles: "Hoe bereidt men een Gerrit Krol is een romanschrij ver - of beter, een prozaschrij ver - die niet snel een groot pu bliek zal bereiken: de romans die hij schrijft - of beter, ver vaardigt - lezen "niet lekker weg", zijn uiterst moeilijk sa men te vatten en laten veel ruimte voor interpretatie. Dat betekent dat Krol veel van zijn lezers eist, en lezers zijn bijna allemaal lui. Bewijs? Anekdotische schrij vers, en daar bedoel ik schrij vers mee die een echt verhaal vertellen, met een begin en een einde, en een ontwikkeling daar tussen in, verkopen als een trein - per slot van rekening leest het grootste deel van de mensen een boek om zich te amuseren, en terecht! Als een boek wilt schrijven dat een bestseller wordt moet u zich deze eenvou dige waarheid scherp voor ogen houden. Krol maakt de indruk dat hij niet schrijft met een pen, maar met een schaar en lijmpot: col- lageboeken, opgebouwd uit korte stukjes (soms niet meer dan éen regel) en desgewenst getruffeld met foto's, spelletjes, landkaarten. Saai? Bepaald niet. Makkelijk? Nee, maar waarom moet dat? Hij gokt kennelijk niet op "hoi polloi" en voor wie de moeite neemt om echt te lézen, niet automatisch de blaadjes omslaan tégen het tikken van de klok in, zijn de boeken die hij tot nu toe publi ceerde, indrukwekkende en boeiende lectuur een groot schrijver, maar moeilijk vat baar. Ik ben daarom teleurge steld in de verhalenbundel Halte opgehei meest her drukte verhalen (de oudste da teert van '62, veertien jaar gele den!) die mij met uitzondering van het laatste verhaal Een vreemdeling in Hoogezand- Sappemeer, niet bepaald de blos der fascinatie,naar de ka ken jagen. Jammer, en waarom eigenlijk? Ze hadden best be graven kunnen blijven in hun krantegraf, de nietszeggende en onhandelbare stukjes als Gro ninger Kerken, De Kroongetui-. ge, Beitels lullen tegen je. Mis schien dat alleen de échte Krol- fanaten blij met deze uitgave zullen zijn, nu kunnen ze weer een deeltje naast de andere schuiven, nii hebben ze de Mae stro kompleet. Matig, kortom. Maar het laatste verhaal is geweldig, korte, steeds verspringende fragmen ten, dialoogjes, gen, definities en uitroepjes, waaruit het beeld van dit onza lige deel van Nederland met grote en onaangename duide lijkheid naar voren komt. Een voorbeeldje: "Ik zie al een hele tijd een witte zwaan voor me, of: Ik zie al een hele tijd een drie hoek voor me van water, waarop een witte zwaan heen en weer drijft. Dat het een drie hoek i§, komt omdat ik op een, brug sta van een kanaal, waar van het eindpunt op de horizon ligt. In het water dat glad is, schijnt de zon, een bleek zon netje dat elk ogenblik verdwij nen kan en die zwaan is er niet. Een propje papier dat, zonder enige diepgang, als een wind- vaantje heen en weer drijft." Enzovoort, het is een soort stereo-schrijven, en Krol be heerst het voortreffelijk. Dat laatste verhaal maakt wat mij betreft, de rest van de bundel goed. P.M. Gerrit Krol, Halte Opgeheven. Uitgeverij Querido. Met het pas verschenen deel 8 vor dert de Grote Spectrum Encyclope die tot aan de 18de eeuw se filosoof David Hume, omdat dit deel begint met het artikel "grafologie" is er zonder al te veel - encyclopedische zou ik bijna zeggen - kennis na te gaan, wat voor trefwoorden we ditmaal kunnen verwachten. Een flink stuk wordt ingenomen door een zeer gevarieerd en royaal geïl lustreerd stuk over Groot- Brittannië. Daarbij is de zaak lof- Op deze pagina bijdragen van Han Mulder Ruud Paauw Paul Marijnis Koos Post Ton van Brussel YVim Hazeu Henriëtte v. d. Hoeven waardig actueel bijgewerkt. Zo staat er nog de uitslag in van het EG-referendum dat in juni vorig jaar werd gehouden en ook het wis selen van de wacht bij de Conserva tieven wordt nog meegepikt. Dat er wordt gesproken van Margareth (met een "h" op het eind) zal me vrouw Thatcher de samenstellers bij zoveel snel werk waarschijnlijk niet al te kwalijk nemen. Trouwens, bij 49 pagina's tekst en plaat schiet er gemakkelijk iets tussendoor. Interessante artikelen zijn gewijd aan "grondwet" en "grondrech ten" Een enkele keer zit er misschien iets te veel speling in een formule ring.In de zin "grondrechten zijn in een grondwet opgenomen rechten van burgers tegenover de staat" sluit men misschien te veel het nor matieve aspect buiteri: ook als er geen grondwet bestaat, ook als er volstrekte rechteloosheid heerst, valt niet te tornen aan grondrech ten, dit geval begerenswaardige ca tegorie. Bij deze gezeefde mug laat ik het wat de grondrechten betreft, verder is het een glashelder ge schreven stuk. In de natuurwetenschappelijke hoek is er een mooie doorsnede- tekening van een grot. Zo komt men er eindelijk eens achter, waarmee men eigenlijk bezig is, wanneer men bij Han weer eens in de drui pende aardse ingewanden afdaalt. Nogal bescheiden aandacht voor "haaien", maar het "hart" krijgt in kleur en geur alle trekken thuis. Ik heb prompt weer eens vier dagen niet gerookt. Een enkele keer glijden de samen stellers ook in dit deel uit naar een soort oppervlakkige actualiteit Bij het artikel "haute couture" ineens het langzamerhand beroemde schilderij van Mathilde Willink aj te beelden in een creatie van Fong Leng is niet alleen een schoolvoor beeld van "modieus" willen doen, het slaat ook niet op 't onderwerp. Fong Leng komt dan ook niet te recht in de tekst voor (Nina Ricci overigens ook niet en dat is erger). Al met al weer een overvloed aan kijk-en leesgenot. En ik blijf bij een eerdere constatering: als attrac tieve kennisbron kent deze encyclo pedie momenteel zijn weerga niet. HM Grote Spectrum Encyclopedie, deel 8 (Uitgeverij Het Spectrum U trecht/Antwerpen Universele Wereldgeschiedenis" delen V en VI - onder redactie van Golo Mann en August Nitschke - Uitgeverij Scheltens en Giltav, Den Haag. Van de universele Wereldgeschie denis (oorspronkelijke titel Propy- laen Weltgeschichte), een werk in twaalf delen, zijn betrekkelijk kort na elkaar de delen V en VI versche nen. Daarin komen resp. de Islam en het ontstaan van Europa en China in de middeleeuwen, Ame rika voor de ontdekking door Co lumbus en de renaissance in Eu ropa aan de orde. Al eerder is in deze kolommen de hoge kwaliteit van deze serie geroemd - een serie die verbinding poogt te leggen tus sen culturele en politieke geschie denis (dus niet alleen van oorlog naar oorlog stapt). Een keur van specialisten verleent zijn mede werking aan de Universele Wereld geschiedenis en geeft aan de histo rie die detaillering en nuancering die men in andere werken van dit genre zelden of nooit aantreft. Uit het voorgaande valt af te leiden dat het om werk voor geschiedenis fijnproevers gaat (de prijs van over de honderd gulden per deel accen tueert dat nog eens), maar voor hen is het gebodene dan ook het neusje van de zalm. Bijzonder interessant ook in dit deel zijn de fotocopieen van oor spronkelijke documenten, zoals de oorkonde van de stichting van de befaamde Sorbonne in 1257, de ve- tebrief van Eduard III van Enge land aan Philips VI van Frankrijk in 1340, schetsen van Leonardo da Vinei, een zeekaart van de Portu gees Pedro Reinel uit 1504. R.P. Johannes Hus (1370-1415), fel prediker tegen de verwereldlijking der Kerk, op de brandstapel. Illus tratie uit deel VI van de Universele Wereldgeschiedenis. Titel: Praktische Diepvriezen, Au teur Nora Norwak. Uitgeverij Lui- tingh. Prijs 7,90. De weckpotten doen tegenwoordig dienst als sierpot vol kralen, snoep jes, plantjes en ander klein-goed. De diepvriezer heeft in veel geval len de taak van de weckpot overge nomen. Vooral voor mannen of vrouwen die een volkstuin of ander lapje grond hebben waar ze groen ten kunnen kweken, is een diep vriezer ideaal. De spinazie hoeft niet meer door te schieten, de fami lie hoeft niet meer de hele week andijvie te eten omdat het daar toe vallig de tijd voor is Maar het is wel even wennen die overstap van weckpot naar vriezer. In Praktisch Diepvriezen kun u le zen hoe u vanaf het begin te werk moet gaan. Na het waarom van diepvriezen wordt nader-in gegaan op de keus van een diepvriezer, het verpakken en etiketteren. In het tweede deel begint Nora Norwak met het invriezen en ontdooien van fruit en gaat dan verder met advie zen voor het bewaren van groente, vlees brood enz. Bij de recepten is ook de bewaartijd aangegeven, want ook invriezen heeft z'n beper- kingen H.v.d.H. Titel; "Sausen". Auteur Giovanni Cavestri. Uitgever Helmond. Heeft u weletns mee mogen gluren over de schouder van de "meester". Dat kunt u in het boekje "Sausen" Want Giovanni is een "meester". Deze Corsicaan won met zijn culi naire kunsten een gouden medaille in Mexico (2x) en in Las Vegas Hij werd onderscheiden met de Gou den lepel en is le Grand-maitre En al zal hij u niet het achterste van zijn tong laten zien, u kunt uit het speelse boekje toch veel meer leren dan alleen sausjes maken. Hij geeft ook vier menu's die hij samenstelde voor bijvoorbeeld het Royal Palace restaurant in Londen, restaurant Tropicana in Las Vegas, Le Gour met in Brussel en restaurant Chris tina in Monaco. Zo tussen neus en lippen door wordt nog even ver meld welke "groten der aarde" van Giovanni's kookkunst hebben ge noten. En al is dat niet na te gaan, wantje kunt niet zomaareven Prins Bernhard opbellen of hij ooit iets uit de keuken van Giovanni heeft gegeten, het doet wel grappig aan. En dat er in het boekje staat dat de beste koks op Corsica worden ge boren, ach hij is nog niet in Rusland geweest. H.v.d.H. "Nancy, waar zijn je kinde ren"?. Door Mary Higgins Clark. In een vertaling van T. Spaans-van der Bijl versche nen bij Elsevier in Amster dam. 12-50). Marv Higgings Clark - zo lezen wij op de omslag - is een jonge Amerikaanse schrijfster. "Nan cy..." is haar tweede boek Jammer, dat we we het eerste niet hebben kunnen lezen, want we hebben nu geboeid meege leefd met dé' uitstekend be schreven benauwende uren, die Nscy moest doormaken. Voor de tweede maal in haar leven zijn haar kinderen verdwenen. De eerste keer werden ze ver moord teruggevonden. Ze ont liep meer door geluk dan door vrijsheid een veroordeling. Maar nog altijd hangt dat zw aard der gerechtigheid boven haar hoofd. Zal het nu neerko men en haar en haar kinderen vernietigen? Mary Higgins Clark bewijst in haar beklemmend verhaal, dat dood óf leven vaak van kleinig heden afhangen. De spanning voert zij langzaam naar een cli- .max, langs paden vol met door nen van zorg om het lot van de kinderen en vol voetangels en klemmen, gezet door een waan zinnige Een voortreffelijke thriller. K.P. "Gevaarlijk lokaas" door Ri chard Neely. In een vertaling van F. C. Peereboom versche nen bij Elsevier ln Amsterdam 11.90). '"Gloria's enige interesse was, dat zij haar lichaam, dat zo lang veronachtzaamd was door haar dertig jaar oudere echtgenoot, kon geven aan haar minnaar". Daar kan maar al te gemakke lijk moord en doodslag van ko men, zeker met zo'n gegeven in handen van een schrijver als Richard Neely, die in vroegere boeken al had bewezen machtig ingewikkelde intriges in elkaar te kunnen draaien. Nou, dat doet hij nu weer. Glo ria en haar geliefde mogen dan het plan koesteren de oudere man te kunnen vermoorden, .maar die heeft geen zin zich zo maar te laten slachtofferen. Enfin, het wordt allemaal ver schrikkelijk gecompliceerd en de dienstdoende inspecteur van politie heeft het er maar moei lijk mee. Helemaal eruit komen doet hij dan ook niet. Dat hoeft ook niet, het verhaal is. zonder dat goed genoeg. Dat vond ook filmregisseur Claude Chabrol, die er een rolprent van maakte met Rod Steiger en Romy Schneider in de hoofdrollen. K.P. Classics" een aantal bijna klas sieke thrillers terugkeren, die bij herlezing inderdaad met een beetje eeuwigheidswaarde blij ken overgoten te zijn. We kun nen ze de liefhebbers aanraden. "Verraders van allen" door Gi- rogio Scerbanenco 7.50). "Door de mazen van het net" door José Giovanni (ook 7.50). en "De gesloten cirkel" door Frank Arbau 8.50). Kleine meesterstukjes, die de herdruk meer dan waard waren. K.P. De Boerenkermis van de En gelse schrijfster Ruth Craft is een zeer leesbaar en instructief werkje. Tekent Pieter Brueg hel op het gelijknamige schil derij op de hem bekende rea listische wijze een beeld van de gang van zaken tijdens een feest in een dorpsgemeenschap aan het einde van de Midde leeuwen, Craft leert de lezers, en dat zullen in eerste instan tie voornamelijk kinderen zijn, een manier van kijken, die in het algemeen voor een beter begrip en een hogere waarder ing voor hetgeen de schilder kunst heeft voortgebracht, es sentieel genoemd kunnen worden. Uitgangspunt is de gedachte dat het schilderij van Brueg hel te verdelen is in verschil lende fragmenten, die elk een bepaald facet van het feest la ten zien. Op de kaft van deze uitstekend verzorgde uitgave, het schilderij in zijn geheel, binnen in de fragmenten, bege leid door korte en voor kinde ren zeker toegankelijke poëzie, waarin de fragmenten worden toegelicht. Hans Andreus zorgde voor een goede bewer king, van dit in Engeland uit stekend verkopende boek. Pieter Brueghel/Ruth Craft Boerenkermis, Van Holkema en Warendorf, Bussum. J" 14.90. T.v.B. "Geheim dossier Odessa" door Frederick Forsyth, in de vertaling van j" Niessen-Hossele verschenen bij A.W. Bruna en Zoon in Utrecht (als Zwart Beertje 5,50, gebonden 24,50). Odessa heeft niets te maken met de stad in Rusland of het plaatsje in Amerika. Het zijn de eerste letters van de organisatie van voormalige SS-ers (Organisation Der Ehemaligen SS-Angehörigen). Dat beweert de auteur Frederick Forsyth en van die bewering gaat hij uit in zijn voortreffe lijk boek. Het is niet zo maar èen organisatie. Het is een perfect geoliede machine, die in de oorlog heel wat financiële brandstof hééft verzameld om lang en intensief draaiende te kunnen blijven. Dat ondervindt de journalist Peter Miller, die heel toevallig met deze organisatie te maken krijgt, omdat hij om hem moverende redenen een oud-SS-er wil opsporen. Het is een uiterst goed gecomponeerd verhaal vol spanning. Een boeiend treffen tussen twee totaal verschillende werelden, dat van de jonge Duit ser, die de verantwoording voor het verleden wil dragen en dat van de verstokte ideologen, die datzelfde verleden willen verdoezelen of nog beter willen doen herleven. Die doorgewinterde nazi's zijn ook nu nog wat ze toen waren: meedogenloze individuen, voor wie het doel elk middel heiligt. Hoe gru welijk dat op zichzelf ook is. Een machtig boek. een voortreffelijk avontu renverhaal. Maar met de bittere nasmaak van de intrigerende vraag, waar schuilt de waarheid achter de fantasie. K.P.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11