Pieterswijk: het hart van Leiden Passieve rol gemeente in Pieterswijl STRIJD OVER HUREN |»ï2,5%T5f IZOMERKORTING mm Rector verbiedt schoolkrant Oppositie: links zoekt 't maar uit éJê. Bij uitvoering van rehabilitatieplan Nu bij 3 SUISSES Nu guldens voerdeel bij 3 SUISSES H andtekenin gen actie voor nieuwbouw AZL DINSDAG 22 JUNI 1976 LEIDEN - De WD, CDA en SGP/GPV zullen geen zitting ne men in een commissie van fractie voorzitters uit de Leidse raad, die zich moet gaan buigen over een "profielschets" voor het burge meesterschap in Leiden. Een voorstel om zo'n commissie te vormen werd gedaan door B. en W. naar aanleiding van het feit, dat de Kroon begin 1977 zal moeten beslissen over de herbenoeming van burgemeester Vis. Bij de stemming in de voor algemene bestuurlijke aan gelegenheden gisteravond, stem den vijf aanwezigen tegen de in stelling van een dergelijke com missie (CDA (2), WD (2) en SGP/GPV (1), waren er vier voor PvdA (2), PSP (1), en CPN (1) en Gcthlelden twee PvdA-ers zich van stemming. WD-er Wessels deelde mee, dat zijn hele fractie zich distantieert van "de hele politieke beweging rondom de herbenoeming van burgemeester Vis". "Wij vinden bet maar niks", aldus Wessels, die de vorming van een commissie be titelde als een zaak van pseudo- dcmocratie. "Wat mij vooral prikt ia, dat B. en W. steeds roepen dat men voor bepaalde zaken geen tijd heeft, maar dat aan dit punt wel uitgebreide aandacht wordt be steedt. De WD zal dan ook niet deelnemen aan de beraadslagin gen", zo kondigde hij aan. Ook het CDA stelde zich op dat standpunt Fractieleider Driessen noemde het een extra complicatie, dut PvdA-fractieleider Meijer voorzitter van de commissie zou moeten worden. „Een dergelijke functie vertrouw ik niet toe aan lomand, die de hand licht met de handelingen (notulen - red.) van de raad." SGP/GPV-raadslid Houtman vood het allemaal maar een bij- HMider vreemde zaak. "De linkse partijen moeten het zelf maar uit zoeken", luidde zijn oordeel. Voor PvdA-er Van der Horst was de in stelling van de commissie een lo gische consequentie van de moti^, die bij de begrotingsbehandeling door een meerderheid van de raad werd aanvaard. ADVERTENTIE Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. :w0 Beeld ran de Pieterswijk. waarin de Pieterskerk domineert. Openbaar groen .ontbreekt geheel iri d. wijk, die wordt begrensd door het water van het Rapenburg. (Luchtfotografie Frans Rombout) Met 220 monumenten LEIDEN - De Pieterswijk is het gebied dat begrensd wordt door Rapenburg. Kort Rapenburg, het water van achtereenvolgens de Apothekersdijk, Stille Rijn en Nieuwe Rijn. het Gangetje en de Steenschuur. De wijk wordt in het rehabilitatieplan van de dienst gemeentewerken "ontegenzeggelijk het levendigste deel van Lei den" genoemd, "in deze wijk klopt het hart van Leiden", hetgeen niet voor een gering deel te danken is aan de Breestraat: winkel straat en hoofdroute van het openbaar vervoer De Pieterswijk is het oudste gedeelte van de binnenstad en is ontstaan tussen de wording van Leiden en de eerste stadsuitbrei ding omstreeks 1300. Oorspronkelijk groeide de wijk om het ver dwenen grafelijke huis Lokhorst, de Pieterskerk en het Graven steen. Monumenten In het gebied, waarvoor het rehabilitatieplan is ontworpen, is de Breestraat, alsmede de bebouwing tussen Breestraat en Nieuwe Rijn niet meegerekend. Het rehabilitatiegebied is circa 11 Va hectare groot. In totaal staan hier 518 panden, een dichtheid van 45 per hectare. Als alleen de panden worden gerekend, die geheel of ge deeltelijk als woning gebruikt worden, komt de dichtheid op 32 (in een nieuwbouwwijk ligt dit getal op ongeveer 30). In totaal zijn er in het gebied 368 woningen. 234 daarvan zijn geheel bewoond en 134 gedeeltelijk. Er is vrijwel geen groen aanwezig, op een enkele parti culiere tuin na. Er staan niet minder dan 220 monumenten, die buiten de hofjes en de Pieterskerk vooral te vinden zijn aan het Rapenburg, het Gerecht, het Pieterskerkhof, de Nieuwsteeg, de Houtstraat en de Langebrug. Van de 368 woningen krijgen er 120 het predikaat "goed", 135 "matig" en 113 "slecht". Voor de overige panden bedragen deze cijfers in volgorde 47, 72 en 31. Er wonen in het plangebied 1392 mensen, van wie 537 in gezinsverband. 706 inwonend als alleenstaanden en 1.49 als zelfstandig wonende al leenstaande. In percentages: 39 procent van de bewoners leeft in gezinsverband, vijftig procent is inwonend en elf procent zelfstan dig. vijk, waarin de F ■nsd door het wat LEIDEN - De gemeente heeft bij het opknappen van de Pieterswijk meer een passieve dan actieve rol, doordat ze in verhouding tot de particulieren weinig panden in eigendom heeft. Dit staat te lezen in het vanmiddag door wethouder Waal (ruimtelijke orde ning) gepresenteerde rehabilitatieplan voor de Pie terswijk. Door het relatief geringe ge meentelijk bezit in deze wijk heeft de gemeente bij de uit voering van dit plan meer een begeleidende dan uitvoerende taak. Door zelf het voorbeeld te geven om haar eigen panden aan te pakken, kan er wel een stimulans uitgaan voorde over ige eigenaren. Daarvoor is no dig, dat er iemand als coördina tor wordt aangewezen, die be last is met de algehele leiding van dit project. De rehabilitatie van de Pieterswijk moet omvat ten: het op korte termijn volbou wen van de terreinen die door sloop zijn vrijgekomen; het spoedig restaureren van de panden die hieiVoor in aan merking komen; het herbouwen van panden na sloop van bestaande opstal len of het door ingrijpende ver bouwing voor woondoeleinden geschikt maken van gebouwen; het scheppen van aantrekke lijke wandelroutes en een re creatiegebied; het bevorderen van woning verbetering door particulieren met geldelijke steun van de overheid. "Open gat" Voor dit laatste punt zijn al aan vragen binnen: o.a. van het Pie- ter Gerrit Speckhofje (Pieters kerkhof 42) en voor de panden Herensteeg 10, Kloksteeg 12, Langebrug 44, Papengracht 17-19 en Pieterskerkhof 40 (de vroegere Waalse bibliotheek). Bij het Pieter Gerrit Speckhofje kan een wandelroute worden gemaakt als een rechtstreekse verbinding tussen het Pieters kerkhof en de Breestraat via de Wolsteeg. Hiervoor behoeven geen panden te worden ge sloopt. Volgens het rehabilita tieplan. dat ontworpen is door de afdeling stedebouw van de dienst gemeentewerken, moe ten er op korte termijn plannen worden ontworpen voor de ter reinen die hetzij door sloop zijn vrijgekomen, hetzij al vele jaren braak liggen en een "open gat" in de bestaande bebouwing vormen. Op de eerste plaats wordt hierbij gedacht aan ter reinen, die in eigendom bij de gemeente zijn: het tijdelijke parkeerterrein op de hoek van het Pieterskerkhof en de Pie terskerkgracht, het voormalige MSG-terrein aan de Pieters kerkgracht. waarop tijdelijk een kinderspeelplaats en par keerterrein zijn ingericht en het terreintje op de hoek van de Muskadelsteeg en het Pieters kerkhof. Voor deze terreinen wordt aan woningbouw ge dacht. Nieuwbouw De dienst gemeentewerken heeft in kaart gebracht wat er per pand in de Pieterswijk zou moeten gebeuren. Daarbij is een onderscheid gemaakt in monumenten, panden die waardevol worden geacht voor het stadsbeeld en de overige panden. Uit deze kaart blijkt dat 201 monumenten, die als wo ning fungeren, verbeterd moe ten worden, elf monumenten moeten worden veranderd in een woning en zestig houden een andere functie. Voor de panden die waardevol zijn in het standsbeeld zijn deze cijfers resp. 85, 5 en 18 en voor de over ige panden 81, 4 en 34 In totaal zouden er zeventien panden geheel en zeven gedeeltelijk moeten worden gesloopt; laatstgenoemde voor de aanleg van tuinen. In plaats van de ze ventien te slopen panden moet op vijftien plekken nieuwbouw worden gepleegd. De totale kosten van verbetering en sloop in de wijk worden op 54 miljoen gulden geraamd. Het aanwijzen tot rehabilitatiegebied biedt de mogelijkheid dat het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke órdening, de gemeente, on wanneer het om monumen ten of zg. beschermde stadsge zichten gaat, de provincieen het ministerie van CRM subsidies verlenen. De uitvoering van het plan, zo wordt in het rapport van de dienst gemeentewerken geconstateerd is vanzelfspre kend afhankelijk van de ver werving en sloop, die in de ko mende tien jaar moet plaats hebben Dat geldt ook voor nieuwbouw op grond, die nog niet in eigendom is bij de ge meente. Met name wordt hierbij gedacht aan de panden Pieters kerkhof 4a - waar nu een ballet school en een gymnastiekzaal gevestigd zijn cn het bedrijf spand Pieterskerkgracht 18/20/Langebrug 37, die ge sloopt zouden moeten worden, waarna er nieuwbouw kan plaatsvinden. Gasleidingen Verder zullen er in de Pieters wijk veel leidingen voor gas, water en elektriciteit ver nieuwd moeten worden. Daar voor is minimaal een bedrag van acht miljoen gulden nodig. Het is niet duidelijk, welk deel daarvan voor rijkssubsidie in aanmerking komt. In het rap port van de dienst gemeente werken wordt ten slotte gecon stateerd dat het rehabilitatie plan voor de Pieterswijk moet uitmonden in een bestem mingsplan, om de toekomst van het gebied juridisch vast te leg gen. LEIDEN - Hoe hoog zal in de toe komst de huurprijs zijn die wij voor onze nieuwe woningen zullen moe ten gaan betalen? Deze brandende kwestie kwam gisteravond uit voerig aan de orde tijdens een door de bewonerscommissie Sophia straat e.o. belegde hoorzitting be treffende het zogenaamde "platte- daken plan". In de kantine van de Leidse Apparaten Fabriek, alwaar de hoorzitting gehouden werd, vroegen met name de bewoners van de Sophiastraat zich af, of de toekomstige huurprijzen über haupt wel op te brengen waren voor de daar wonende mensen "De kleine man zal wel weer het gelag moeten betalen," merkte een der bewoners op. Reeds emge tijd geleden werd vastgesteld dat de platte-daken woningen aan de Sophiastraat e.o. niet voor renovatie in aanmerking zouden komen gezien de uiterst slechte toestand waarin de huizen zich bevinden. Verschillende be- zijn hierdoor dus genood zaakt te verhuizen. Willen ze toch in de vertrouwde omgeving blijven wonen, dan zullen zij moeten kie zen uit de nieuwbouw woningen, die gepland zijn aan de Lange- gracht, Julianastraat of Sophia straat zelf. Punt is echter dat de hu ren aanmerkelijk hoger zullen worden en dit nu zit de bewoners zo dwars. Naar alle waarschijnlijkheid zal de huur per jaar ongeveer zes procent van de totale bouwkosten bedragen, wat neer komt op een huurprijs van zo'n vierhonderd gulden in de maand. Ook met de huursubsidie blijven deze bedra gen volgens de bewoners meet te hoog. ook al zou er een overgangs regeling worden getroffen.fLeden van de bewonerscommissie von den dat eerst vastomlijnde plannen omtrent de nieuwe structuur van de wijk (betreft het gebied tussen de Julianastraat en de St. Joseph- kerk) op tafel moesten komen, al vorens te discussiëren over de huurprijzen Iets dat wethouder Verboom, gisteravond ook aanwe- LEIDEN - De rector van de scho lengemeenschap Bonaventura- Kijkenborg, drs. Overeem, heeft de leerlingen onlangs verboden hun schoolkrant uit te brengen. Directe aanleiding daartoe was een artikel van Antoin Weyzen, een leraar geschiedenis, die de school na zeven jaar heeft verla ten. In dit artikel werd grote kri tiek geuit op de gang van zaken binnen de scholengemeenschap. De krant is gisteren echter, met steun van de Wereldwinkel en het LAS (Leidse Actie Scholieren) toch uitgebracht Conclusie van het artikel, dat ver scheen onder de kop: "Hoe de democratie wordt verkracht, of de zegetocht van de huichelarij" was: "als je maatschappijbeves- tigende opvattingen hebt, dan hoef je op Bona niet bang te zijn voor een Berufsverbot, dan zit je. hoe eenzijdig je ook bent, goed". Uit het verhaal blijkt dat de do cent het in het verleden herhaal delijk aan de stok heeft gehad met zijn sectiegenoten en de schoolleiding. Breekpunt bleek de maatschappijvisie, die in zijn lessen doorklonk en die niet werd gedeeld door zijn collega docenten geschiedenis. In het artikel is sprake van de sub jectiviteit van zijn lessen, maar stelt Weyzen dat deze ook, maar dan op een andere manier, bij de docenten met een tegengestelde maatschappijvisie, terug te vin den is. Weyzen wekt de indruk dat het les geven hem op Bona- ventura onmogelijk is gemaakt. Aan het eind van dit cursusjaar heeft hij ontslag genomen. Rector Overeem zegt geen geld voor de uitgave van de krant ge geven te hebben, omdat in zijn ogen, de redactie zich niet aan eerder gemaakte afspraken heeft gehouden. "Er is, zo stelt hij, een docent in de redactie vertegen woordigd. aan wie het artikel is voorgelezen. Deze docent heeft er met mij over gepraat, waarop ik gevraagd heb of ik het mocht in zien. Hij zei me dat de leerlingen het hem ook niet hebben willen laten lezen. De docent was het niet met het artikel eens en is uit de redactie gestapt. Op grond van zijn weergave van het verhaal, heb ik besloten geen geld te ge- Uit het commentaar Overeem blijkt dat het met Wey zen uiterst moeilijk samenwer ken was De conrector van de mavo-afdeling de heer Titshof was er zelfs op tegen dat Weyzen nog langer op deze afdeling les gaf. "De schoolkrant is nu toch uitge komen, ik ben daar verder niet kwaad om. De redactie bestaat stuk voor stuk uit aardige leerlin gen, maar als groep is er moeilijk mee te praten. Ik heb de indruk dat iedere weldenkende lezer wel door heeft dat er in het verhaal niets dan halve waarheden wor den verkondigd. Ik had graag in dezelfde schoolkrant ruimte ge zien voor een weerwoord van de schoolleiding. Maar goed, het is nu vakantie en we gaan volgend jaar gewoon door" ADVERTENTIE De zjj. platte daken woningen in de Alexanderstraat die in de toekomst gesloopt zullen worden. zig, beaamde. "Ik zal met enkele le den van de bewonerscommissie in Den Haag gaan pleiten voor lagere huren, maar zonder een gedegen ontwerp begin ik niets," aldus de wethouder tot de in grote getalen opgekomen buurtbewoners. Over de bouwplannen zelf werd al eerder op de avond tekst en uitleg gegeven aan de bewoners; iets dat ook a.s. woensdagavond weer zal gebeuren, aan een andere groep. Alle aanwe zigen kregen een stencil waarop zij hun idecen over de "nieuwe wijk" kenbaar kunnen maken. Naast een nieuwe indeling van de wijk kun nen ze ook hun voorkeur uitspre ken voor een bepaald type woning. Kwamen gisteren voornamelijk de nieuwe woningen ter sprake, woensdagavond zal. zo wordt ver wacht, ook meer aandacht worden besteed aan de renovatie-plannen, aangezien dan de bewoners van die straten uitgenodigd zijn waarvan de woningen "slechts opgeknapt" zullen worden. op BREIGARENS op SOKKEN opFITALON gezondheidsondergoed LEIDEN - Het solidariteitscomite nieuwbouw AZL organiseert mor gen, donderdagavond en zaterdag in de Leidse binnenstad een hand tekeningactie voor de nieuwbouw voor het Academisch Ziekenhuis Het comité bestaat uit vertegen woordigers van het personeel, het NW-jongcrencontact, de KWJ, de CPN en het wijkcomité De Kooi. De actie is opgezet om druk uit te oefenen op staatssecretaris Klein die eind deze maand een beslissing moet nemen over de nieuwbouw De actievoerders vrezen dat de be sluitvorming niet positief zal uitval len en baseren dit op de aangekon digde bezuinigingen in de sector gezondheidszorg. In de petitie, die aan Klein zal worden aangeboden, wordt nog eens onderstreept dat de huidige behuizing te wensen over laat en dat de nieuwbouw van di rect belang is voor de ontwikkeling van de gezondheidszorg in Leiden GESLAAGD Ontzettend Botermarkt 13, Leiden Aan de Erasmus-universiteit in Rotterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen: T. H Yap uit Lei den, W. van Holst uit Alphen en JJ Verschoor uit Voorschoten. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON VAN TONGEREN Voor 'n charmant kapsel Ooe2astraat 13 tel. 123666 Levendaal 104 tel 123612 LEIDEN - CPN-raadslid Hoeven heeft burgemeester Vis gistera vond in de commissie algemene bestuurlijke aangelegenheden ge vraagd maatregelen te nemen tegen het grote aantal caravans dat zich op het ogenblik weer rondom mo len "De Valk" op het Schuttersveld bevindt. Burgemeester Vis-zojuist teruggekeerd van vakantie - zegde toe de kwestie te zullen onderzoe ken. Volgens WD-er Wessels was een snel optreden noodzakelijk, want "de vervuiling ter plaatse is ontzettend".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3