LEIDSCH DAGBLAD Grote partijen winnen in Italië Werven-fusie in Alphen van de baan asss. mar Christen-democraten vooraan, communisten tweede Arts betuigt spijt, maar voelt zich niet schuldig vandaag 2WEMREC0RDS WARM~EN ZONNIG aüTtffr vihamifbuttinger nv LEIDSCH DAGBLAD Arrestaties in Japan DINSDAG 22 JUNI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34966 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROME (Reuter/AFP/UPI) De Christen-Democraten hebben ziqh weten te handha ven als de grootste partij in Italië. Deze partij kwam onverwacht sterk uit de stembus strijd: ze heeft zich weten te herstellen van de zware nederlaag bij de regionale verkiezin gen van vorig jaar, en zelfs meer stemmen gekregen dan bij de parlementsverkiezingen van 1972. De communistische partij heeft de verwachte stemmenwinst behaald, maar is er niet in geslaagd een eind te maken aan de suprematie van de Christen-Democraten. De winst van de twee grote partijen Is gegaan ten koste van de kleine partijen, o.a. de Neo-fascisten. Hoewel er bij Christen-Democraten en Communisten na het bekend wor den van de definitieve uitslag een feeststemming heerste, zijn de politici het er algemeen over eens, dat de vorming van een kabinet dat het ver trouwen van de volksvertegenwoordi ging heeft een uiterst moeilijke zaak zal worden, gezien de stellingen waar op de partijen zich vóór de verkiezin gen hebben vastgelegd. De einduitslag voor de Kamer van Afgevaardigden (onze Tweede Ka mer) luidde: Christen-Democraten 38.7 procent (in 1972 38.7) 263 zetels (-4). Communisten 34.4 (27.1), 228 zetels 49), Socialisten 9.6 (9.6), 57 (-4). Neo-Fascisten 6.1 (8.7), 35 zetels (-21), Sociaal-Democraten 3.4 (5.1), 15 zetels (-14), Liberalen 1.3 (3.9), 5 zetels (-16), Republikeinen 3.1 (2.8) LONG BEACH (ANP) Hljdens Stakingsgolf de zesde en laatste dag van de Ame rikaanse selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen zijn in Long Beach nog drie wereldrecords zwem men gesneuveld. Bij de dames zwom Shirley Babashoff gisteravond de 800 meter vrije slag in 8 minuten en 39.63 seconden. Tijdens de race op de 1500 meter vrije slag heren werden twee wereld records naar de geschiedenis verwe zen. Bobby Hackett passeerde de 800 Amintore Fanfani, voorzitter meter in de nieuwe toptijd van 8.01.54 van de Italiaanse christen-demo- Brian Goodell beëindigde de 1500 traten, is duidelijk tevreden met nieter in 15.06,66, ruim onder het oude de verkiezingsuitslagwereldrecord. 14 zetels (onveranderd). Radicalen (1.1 4 zetels (+4), Proletarische Democraten 1.5 6 zetels (+6), Zuidtiroler Partij 0.5, 3 zetels. Senaat Voor de Senaat luidden de resulta ten als volgt: Chiisten-Democraten 38.9 procent (in 1972 38.8), 135 zetels (gelijk); Communisten 33.8 (27.6). 116 25); Socialisten 10.2 (10.7), 29 zetels (-4): Neo-fascisten 6.6 (9.2), J5 zetels (-11); Sociaal-Democraten 3.1 (5.4), 6 zetels (-5); Liberalen 1.4 (4.4), 2 zetels (-6), Republikeinen 2.7 (3.0), 6 zetels 1), Sud Tiroler Volkspartij 0.5 (0.4). 2 zetels (gelijk); Communistisch Socialisten 0.2 (geen), 1 zetel 1). De koersen op de effectenbeurs Milaan alsmede die van de lire heb ben scherp en gunstig gereageerd op het falen van de communisten bij de verkiezingen de Christen-Democraten voorbij te streven. Op de voorbeurs trokken de voor naamste noteringen gemiddeld 2.5 percent aan met als koplopers groten als Fiat en Pirelli. Direct na de verkiezingen heeft Italië weer zijn stakingsgolf. Ongeveer 1.5 miljoen arbeiders in de landbouw hebben een staking van een dag aangekondigd. De textiel arbeiders en het hotelpersoneel zullen binnenkort eveneens staken, voor ho ger loon. In de luchtvaart wordt de piloten- staking ..zonder voorafgaande waar schuwing" na een verkiezings-„wa- penstilstand" van ehkele dagen voort gezet. Zie verder pag. 7. ROME Minister Cossinga middenvan Binnenlandse Zaken van Italië maakt in de perskamer van zijn ministerie de Italiaanse verkiezingsuit slagen hekend aan de hem omringende journalisten. De christendemocraten bleven de grootste par tij, op de voet gevolgd door de communisten. Rechtszaak dodelijke abortus begonnen Droog, zonnig en warm. Vannacht weinig wind, enkele mistbanken en minimumtemperaturen circa 13 gra den. Overdag zwakke tot matige wind tussen zuid en oost en maxima rond 28 graden, maar aan de kust enkel graden lager. (Opgemaakt te 11.15 uur) Voor morgen icordt warm en zon nig iveer verwacht. Boven West- Europa is de luchtdruk sinds gis teren flink gestegen. Vanmorgen strekte zich een hogedrukgebied uit van de Golf van Biscaje over onze omgeving en Duitsland naar Polen. Het bouwt zich nog verder op waarbij de kern boven Noord- Duitsland komt te liggen. Hier door komt ons land geleidelijk in een zuidelijke en later in een zuidoostelijke stroming, waarmee warme lucht icordt aangevoerd. Zwakte oceaanfronten veroorza ken in Ierland en Schotland veel bewolking en plaatselijk regen, maar kunnen niet verder oost waarts doordringen. Boven Fin land brengt een depressie op veel plaatsen langdurig regen en de maxima komen daar nauwelijks boven de 15 graden. In Midden- en Zuid-Europa is het vrij zonnig en warm tot zeer warm met mid dag temper at uren tussen 27 en 32 graden. In Zuid-Frankrijk kun nen zich onweersstoringen ont wikkelen maar deze zullen ons morgen niet bereiken. Weersvooruitzichten komende da gen voor de vakantielanden in Europa: Britse eilanden: in het westen en noorden veranderlijke bewol king, 18 tot 24 graden. In het zuid oosten zonnig, 24 tot 30 graden; Scandinavië. Denemarken: In het noorden onbestendig met nu en dan regen, 15 tot 20 gradenin het zuiden half bewolkt tot zon nig. 18 tot 24 graden; DuitslandOverwegend zonnig, 25 graden in het noorden tot 31 in het zuidwesten; Frankrijk: Zonnig, vooral in het zuidwesten, plaatselijk onweer, van 27 tot 33 graden. Bij zee koe ler; Spanje, Portugal: Zonnig, bij Py reneeën plaatselijk oniceer. van 28 tot 34 graden. Bij zee koeler; Italië. Griekenland: Overicegend zonnig, van 25 tot 30 graden; Alpengebied: Overwegend zonnig Balkan: Meest zonnigvan 25 tot 30 graden. Almat keukens kunt u rustig kopen. I Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. I U kunt dan en passant nog een macht aan informatie I opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke I apparaten en dergelijke. Uw bezoek is beslist de moeite waard. Hl linde toonzaal van: keukens Wasbekerlaan 59. Sassenheim. teL 02522-19010 Geopend: ma. tan. vrijdags van 8.3017.00 uur. Dinsdag en donderdag van 8.30—2L00 uur. AMSTERDAM (ANP) De recht bank in Amsterdam is vanmorgen begonnen met het drie dagen du rende proces tegen de twee Amster damse artsen van de in november 1974 door de justitie gesloten abor_ tuskliniek het Sarphati-huis in de hoofdstad, de 47-jarige LP. N. en de 52-jarige P.H.N.M. D. In deze abortuskliniek werd op 9 mei 1974 een 37-jarige Belgische vrouw uit Turnhout, moeder van 5 kinderen, die meer dan drie maanden zwanger bleek, geaborteerd. Nog die zelfde dag overleed zij aan een bij de behandeling opgetreden compli catie (bloeding) in het nabijgelegen Plenty Parkeerruimte. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs D Ik word abonnee per 7 juli 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, 16 PAGINA'S ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense scheepswerven „De Indus trie" en „De Vooruitgang", waar een paar maanden geleden nog 140 men sen werkten, zijn definitief dicht. Het personeel, dat naar huis werd gestuurd met de mededeling, dat er „gezocht werd naar een oplossing", die gevonden zou moeten worden „in het kader van de herstructure ring van de Nederlandse scheeps bouw", en dergelijke fraaie volzinnen, zal niet meer aan het werk kunnen. De „oplossing", waar tot voor kort naar werd gezocht (samenvoeging van „De Vooruitgang" met scheeps werf „De Dageraad" in Woubrugge) is nu definitief van de baan. „De Da- eraad zal niet verhuizen naar de Steekterweg. Het is zelfs de waag of de zestig werknemers van de Wou- brugse werf nog lang werk zullen hebben. Op het ogenblik is er by de werf een werktijdverkorting van kracht, zodat er gedurende zes we ken nog maar de helft van de nor male tijd wordt gewerkt. De order positie is de laatste tyd enigszins verbeterd, maar kan nog niet gunstig worden genoemd. Een woordvoerder van het ministe rie van Economische Zaken zei des dat men pas na lang wik- wegen heeft besloten, de werven niet samen te voegen. Daarbij speelde de bepaald niet florissante situatie op de arbeidsmarkt in do Alphense regio een grote rol. „Maar de marktvooruitzichten voor de klei ne scheepswerven zijn zo slecht, dat samenvoeging geen zin had", aldus de woordvoerder. Volgens hem is het perspectief voor „De Dageraad" toch nog vrij gunstig, temeer daar het ministerie de hulp aan de werf door zet. Deze hulp houdt in dat men meehelpt om orders binnen te krij gen, en eventueel zelfs financiële steun verstrekt. 0 De Leidse Volksuniversiteit K&O is er, dé minder roos kleurige financiële situatie ten spijt, in geslaagd om ook voor het komende uitgaans- seizoen een uitgebreid cultu reel pakket samen te stellen. Op een gistermiddag gehou den persconferentie zette K&O-directeur Tjitte Weber uitceen op welke wijze men het „gat" op de begroting probeert te dichten. PAGINA 5 0 Een Nederlandse expeditie naar de Himalaja PAGINA 6 Het eerste artikel van een reeks over „leven elders in het in het heelal" naar aanleiding van de komende Amerikaanse Marslanding PAGINA 7 Okker goed begonnen op Wimbledon PAGINA 9 Aan de beide artsen is het plegen van abortus door een dokter (dat is strafverzwarend) zonder voldoende medische indicatie ten laste gelegd en medeplegen van het veroorzaken van dood door schuld, subsidiair zwaar lichamelijkletsel de dood ten gevolge hebbende. Aan dokter Nie- boer is bovendien ten laste gelegd het op 7 november 1974 voor abortus ln behandeling nemen van mevrouw Edith H. Op 1 juli van dat jaar sloten beide artsen vrijwillig de kliniek omdat de toenmalige Amsterdamse hoofdoffi cier van Justitie, mr. J. F. Hartsui ker, hen had medegedeeld, dat hy anders tot in beslagneming van de gehele apparatuur van de kliniek zou overgaan. Aan het begin van de zitting zei de president dat de rechtbank er zich van bewust is dat het in dit proces om zaken gaat die om meerdere re denen emotioneel beladen zijn. „Ik hoop dat iedereen zal meewerken dat het een goed proces zal worden", al dus mr. Slagter. Op de waag van de president of zij zich schuldig achten aan hetgeen hen ten laste is gelegd antwoordden beide doktoren ontkennend. „Niet schuldig in juridische zin", zei dr. N. „Hebt u in enig opzicht het ge voel dat u medisch een misslag hebt begaan", vroeg de president. Dr. N. anwoordde „in strikt medische zin, heb ik, gezien de afloop wellicht eer der aan dokter D. kunnen vragen de vrouw naar het Weesperpleinzie- kenhuis te verwijzen". Dokter D. zei er spijt van te hebben dat hij in de consternatie vergeten had toen hij de spoedopname van de vrouw naar het ziekenhuis regelde te zeggen dat er een perforatie van de baarmoeder Morgenmiddag zal de officier zijn requisitor houden en donderdagmor gen volgt dan het pleidooi van de raadslieden. Potdicht Italië blijft in de politieke pro blemen. Sterker nog, de regeer baarheid van het land is er na de laatste verkiezingen nog veel moeilijker op geworden. De zaak zit potdicht. Het herstel van de christen-de mocraten is opvallend, ook al moet erbij worden aangetekend dat de winst voornamelijk wordt geput uit de catastrofale neergang van de neo-fascisten. Hun gewelddadige verkiezings praktijken, waarbij één van de kandidaten zelfs niet voor moord en doodslag terugdeins de, heeft de democrazia Chris tiana wonderwel in de kaart gespeeld. De communisten hebben, zij het in wat trager tempo, hun op mars voortgezet. De winst komt van de socialisten en sociaal democraten. Deze partijen is heel direct en zonder franje de rekening gepresenteerd van het keer op keer mede schuldig zijn aan het chaotisch wanbeleid onder aanvoering van de chris ten-democraten. Maar die christen-democraten konden zich met succes opwerpen als de enigen die een door de kerk tot gigantische proporties opge zwollen communistisch gevaar een halt zouden kunnen toe roepen. Zelden heeft in deze ja ren een souvereine staat, Vati- kaanstad, zich zo intens met de binnenlandse zaken van een andere souvereine staat, Italië, bemoeid. Wat nu? Christen-democraten noch communisten kunnen een meerderheidsregering vormen. De socialisten die in april het kabinet-Moro lieten vallen zou den zich aan klinkklare politie ke zelfmoord overgeven, wan neer ze weer als aanhangwagen van de christen-democraten op stap gingen. De communisten houden blijkens de eerste com mentaren vast aan hun 'com- promesso storico", hun histori sche compromis, waarbij er een regering van nationale eenheid zou moeten komen van alle partijen, alleen de neo-fascisten uitgezonderd. De christen-de mocraten willen daar niet aan, zeker niet na hun opvallende come-back en extra niet, omdat ze hun verkiezingscampagne op het anti-communisme hebben gevoerd. Dus wordt er al weer gesproken van een 'vakantie- kabinet' van de christen-demo cratische minderheid om de toko tot september draaiende te houden. En dat betekent op nieuw vertraging in het herstel lingsproces van een door en door ziek land. De verkiezingen hebben niets opgelost en een tot op de bodem verdeelde natie dichter bij de afgrond gebracht. Alleen een politiek wonder kan een regering van die nationale eenheid bewerkstelligen, maar het is \/el de enige kans van het land. Natuurlijk zitten er grote risico's in aan een demo cratisch bestel met communis ten op sleutelposities. Het voor beeld van de machtsovername in Tsjecho-Slowakije 1948 is nog niet verbleekt. Maar de omstandigheden waren anders; de voornaamste wel dat de su permachten toentertijd in het stelsel van het machtseven wicht Tsjecho-Slowakije een plaats in de Sovjet-sfeer had toegedacht. Er is geen reden om blij te zijn met een prominente positie in een regering van een partij, zo als de Partita Comunista Ita- liana, die intern nog altijd on democratisch is. Maar de risi co's voor Italië én Europa lij ken nog veel groter als het Ap- penijns schiereiland nog langer stuurloos in zijn verwordenheid blijft voortdobberen. Arm rein vrouw gekraakt LEIDEN Een 61-Jarige inwoonster van München kreeg ernstig letsel, toen zij gisterochtend op de Ryns- burgersingel met haar linkerarm be kneld raakte tussen de laadklep van De vrouw, die tijdelijk bij familie in Leiden verblijft, wilde een al in de laadbak gedeponeerd droogrek pak ken. Juist op het moment dat do laadklep naar beneden ging om het grofvuil te kraken. Ze was net even te laat met het gevolg dat haar arm klem kwam te zitten. De vrouw, die met haar voeten al van de grond was getild, dreigde geheel door de kraakwagen te worden opgeslokt* wanneer niet een van de reinigings mannen de tegenwoordigheid van geest had om onmiddelijk het kraak- mechanisme buiten werking te stel len. De EHD heeft de aan haar arm zeer ernstig gewonde vrouw met spoed naar het Academisch Zieken huis overgebracht. TOKIO (AP) De politie van Tokio heeft vanochtend drie leden van de directie van de luchtvaartmaatschap pij All Nippon Airways (ANA) gear resteerd en er van beschuldigd van de Amerikaanse Lockheed Aircraft Corporation in totaal 50 miljoen yen (166.667 dollar), als illegale betaling te hebben ontvangen. Het waren de eerste arrestatie in Ja pan in verband met de zaak-Lock- heed. De drie arrestanten hadden het geld aangenomen dat Lockheed had beschikbaar gesteld voor het bevor deren van de verkoop van haar Tristar-verkeersvliegtuigen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1