Stel je open voor elkaar Marcella Mesker wintdamesfinale van 'De Munnik' '\foor mij waren al die f spaarrentepercentages één pot nat. 'Totdat ze ine bij de NMB wegwijs maakten' Klaverjassen voor de kerk GBmmssm Christelijke westen is verleden tijd De NMB denkt met u mee. Probeer 't. DINSDAG 22 JUNI 1976 Door Meijer een moeilijk jaar. CJV-kritiek op beleid van CRM "Hoe begrijpelijk de noodzaak van een goede verdeling van gelden en van controle op de besteding daar van ook is, de overheidsinmenging in het werk wordt een steeds nau wer keurslijf'. Dat schrijft een van de samenstel lers van het jaarverslag 1975 van het Chr. Jongeren Verbond met be trekking tot het beleid van het mi nisterie van Cultuur, Recreatie én Maatschappelijk Werk, dat wat het jeugdwerk betreft zijn verpersoon lijking heeft in staatssecretaris Meyer. "Voorwaarden zoals door de over heid gesteld werken vrijwel steeds remmend, zelden bevorderd. Een groot deel van de tijd van vrijwilli gers en stafleden moet besteed worden aan- "oneigenlijke" taken als het bijhouden van omvangrijke nota's en het volgen van het bu reaucratische bedrijf. Steeds weer moet aan de hand van kwantita tieve en kwalitatieve gegevens het bestaansrecht van het werk bewe zen worden. 1975 was een moeilijk Politiek Het CJV noemt de start van het vo rig jaar begonnen "effectiyiteit- oonderzoek" onder tien landelijke jeugdorganisaties slecht. In het na jaar kwam een criteria-onderzoek op gang. Politieke voorkeuren ten aanzien van kans-armen en het "achterstandenbeleid" leidden tot moeizame discussies over de finan ciering van organisaties die op dat- onduidelijk aangegeven - terrein geen hoofdfunctie vervullen. Ten slotte kwam er voor 1975 een subsidie-aanvraag van 8 procent uit, maar de vaststelling van de maximale subsidie gebeurde pas ver in het jaar, wat het werk, aldus het verslag, ernstig bemoeilijkte. Bisschop over vakantie Bisschop Adriaan Simonis van Rotterdam heeft een "her derlijke brief' geschreven over de vakantietijd, "om mee te nemen, te overdenken en door te geven". Misschien, zo schrijft hij, is het wel wat hoog gegrepen, maar de vakantie is de tijd, die veel weg heeft van het paradijs, of van de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, waarvan wij allen dro- Maar de massale vakantie, het massa-toerisme, is nog iets nieuws. De mens moet kennelijk nog met deze grote gave leren leven. Voor al te veel mensen valt vrije tijd nog samen met leegte en verveling. Bis schop Simonis ziet hier een belang rijke taak liggen voor de plaatse lijke gemeenschappen om initia tieven te ontwikkelen voor éoede recreatiemogelijkheden tën be hoeve van de toeristen. Ieder die zich hiervoor inspant beoefent in hoge mate de deugd van gast vrijheid en geeft er nieuwe inhoud Bisschop Simonis ziet in de vakan tie ook een goede gelegenheid voor mensen, die zich in het dagelijkse leven te weinig tijd gunnen voor el kaar, om zich echt voor elkaar open te stellen. Vrije tijd en vakantie kunnen in dit opzicht met name voor huwelijken en gezinnen van onschatbare herscheppende bete kenis zijn. Over de zielzorg in de toeristencen tra merkt bisschop Simonis op, dat sommigen geneigd zijn de stekels meteen op te zetten, wanneer zij ho ren over speciale kerkdiensten in de toeristencentra. Zij voelen zich wellicht wat door de 'kerk achter volgd. Toch doet deze reactie vol gens de bisschop geen recht aan de opgedane ervaringen. Een viering in een recreatie-oord ademt mees tal een heel eigen familiale sfeer en wordt daarom erg gewaardeerd. Ook gebeds- en zangdiensten in oe cumenisch verband moedigt de bisschop aan. «Als me ooit duidelijk is geworden, dat het zogenaamde „christelijke westen" voorgoed tot het verleden behoort, dan is het wel na het zien van deze prent". Schrijft prof. dr. K. Runia, hoofdredacteur van Cen traal Weekblad (voor de Geref. Kerken in Nederland) naar aanlei ding van het weekblad Vrij Neder land, die een zwangere non in een kloosterkapel afgebeeldde met op de achtergrond een crucifix zoda nig getekend dat niet eens meer ge suggereerd werd hoe de klooster zuster tot verwachting was geko- „Dit is pure haat tegen het chris tendom. „deze aldus prof. Runia, «deze prent bedoelt niet alleen christenen te beledigen, maar keert zich ook tegen Jezus Christus zelf. Hij is het die hier op grenzeloze wijze wordt bespot. We moeten ons als christenen er maar voor klaar maken dat we epn tijd tegemoet- gaan waarin de tegenstellingen on verhuld zichtbaar worden. Van daag is het in verband met de abor tus. Morgen kan het euthanasie zijn. Overmorgen het christelijk onderwijs". Prof. Runia ziet in zon cartoon ook een „apocalyptisch teken". „De geest uit de afgrond legt even zijn vermomming af en komt zonder enige camouflage naar voren. Hij spaart niets en niemand. Maar zijn grote vijand is en blijft Jezus Chris tus. Opnieuw hangt hij Hem aan het kruis". "Bij de Nederlandse ontwikke lingssamenwerking wordt een dankbaar gebruik gemaakt van de mógelijkheden, die particuliere or ganisaties, zoals missie, zending, vakbonden en andere niet- commerciële instellingen bieden", schrijft drs. J. P. Pronk, minister van Ontwikkelingssamenwerking in het informatiebulletin van de r.k. kerkprovincie n.a.v. de actie voor de Nederlandse missionaris. "De betekenis voor de Nederlandse ontwikkelingsinspanning van par ticuliere organisaties wordt vooral bepaald door de mate waarin die organisaties de basis van de samen leving bereiken en plaatselijke in itiatieven op gang brengen en uit bouwen", aldus de minister. Zij be reiken vaak sneller de basis van de samenleving in de ontwikkelings landen dan het geval is bij de hulp van overheid tot overheid. Derge lijke organisaties maken het ook mogelijk dat de Nederlandse over heid ontwikkelingsgelden be schikbaar stelt voor de bevolking vari landen waar geen overheids hulp mogelijk is, zoals Chili. Volgens de diocesane pastorale raad in het bisdom Den Bosch, die over deze problematiek een verga dering hield, moet er met name iets worden gedaan aan de voorlichting en de mentaliteitsvorming wat be treft de werkloosheid. De raad concludeerde, dat christenen het begrip "arbeid" ruimer zouden moeten interpreteren. "Arbeid is niet alleen het verrichten van pro- duktieve diensten maar alles wat anderen ten nutte komt". Over igens moet niet worden toegègeven In Wildervank bakken en ver kopen de evangelisch- luthersen "kniepertjes" en in Eindhoven en Zwolle verkopen ze compost om de voortgang van het kerkelijk bedrijf finan cieel veilig te stellen. Naast de oude middelen, zoals rommel markten, verkoopdagen, ba zaars, wandeltochten, excursie en concerten, worden allerlei nieuwe actievormen uitgevon den die niet zonder succes blij ven. Zo vermeldt het lutherse blad ELK behalve het recept van Wildervank, Eindhoven en Zwolle ook de klaverjasavon- den die in sommige gemeenten worden gehouden. aan een schijnbare onmacht om iets aan de werkloosheid te doen. De aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Willebrands, wil aanwe zig zijn op het internationale eucha ristische congres, dat van 1 tot 8 au gustus in de Amerikaanse stad Phi ladelphia wordt gehouden. Op 5 augustus zal de kardinaal in een oe cumenische dienst de preek ver zorgen. Bovendien zal hij tijdens het congres een toespraak houden met als onderwerp: "de eucharistie en de honger in de wereld". Het in ternationale eucharistische con gres is dit jaar voor de 41e keer. De organisatoren verwachten een mil joen gelovigen. Nederlandse diensten in het buitenland zijn schaars In het Berner Oberland (Zwitser land) worden deze zomer weer kerkdiensten in de Nederlandse taal gehouden: tot en met zondag 11 juli in de kerk van Unterseen (Inter laken) en van 18 juli tot en met 1 augustus in de Schlosskirche in In terlaken. Steeds om 6 uur 's avonds. Gezien het toegenomen aantal va kantielanden waar Nederlanders heen gaan, en de uitgestrektheid van hun reizen, wordt het steeds moeilijker, antwoord te geven op de vraag, waar diensten in het Ne derlands zijn. In het algemeen kan worden gead viseerd, de plaatselijke diensten voor vreemdelingenverkeer of de eigen logiesverschaffer te raadple gen. Bij de ingang van steden en dorpen worden ook wel kerkdien sten aangekondigd. De mogelijkheid van Nederland stalige kerkdiensten in het buiten land is uiteraard zeer beperkt, zeker als het gaat om protestantse dien sten van een gewenste "kleur". En kele mogelijkheden bestaan in Spanje. Men kan zich hiervoor wenden tot het secretariaat van de stichting Nederlands Protestants Pastoraat in Spanje, mr. J. den Boer, Smalriemseweg 62, Beusi- chem. De schrijver van het kerkelijke jaarverslag over 1975 ziet er niet alleen financiële winst in. "Het samen voeren van dergelijke acties wordt in deze gemeenten ervaren als zeer bevorderlijk voor het gemeenteleven. Men voelt zich samen betrokken bij en verantwoordelijk voor het werk". Het aantal belijdende leden van de Evangelisch-Lutherse Kerk is vorig jaar met 4 procent afge nomen en bedroeg aan het eind van het verslagjaar 18.706. Er waren toen 19.477 doopleden, wat een teruggang van ë'/z pro cent betekent. De toeneming door belijdenis bedroeg 103. Van de doopleden werden er maar 46 afgeschreven wegens belijdenis, zödat meer dan de helft van de nieuwe leden uit niet-gedoopten bestond. Het belangrijkste ledenverlies kwam door overlijden, 569, schriftelijk bedanken, 216. De mutaties naar en van andere ke- reken houden elkaar ongeveer in evenwicht, respectievelijk 52 tegen 44. Begrafenis In de kleinere gemeenten loopt het cijfer van de kerkelijke be grafenissen vrijwel parallel met het aantal overledenen. In de grotere gemeenten wordt ech ter lang niet voor elke lutherse overledene een kerkelijke be grafenis gevraagd. Zo waren er in Amsterdam maar 8 kerke lijke begrafenissen, terwijl er 180 leden overleden. Ook de luthersen hebben "be langstellenden" in hun kring. In 27 van de gemeenten telde n 410 niet-lutheraneri die aan het gemeenteleven deelnamen.' Twee lutherse gemeenten ge bruiken het oude gezangboek nog. De Evang.-Lutherse Kerk is toegerust met 82 zondag- schoolgroepen, die ruim 800 kinderen bereiken. In 43 ge meenten mogen kinderen het avondmaal deelnemen. In 23, meest kleinere gemeenten werd geen catechisatie gege ven. Jeugdgroepen waren er in 16 gemeenten, maar in 10 be staan andere vormen van con tact met jongeren, zoals discus siegroepen. LEIDERDORP - Op het terrein van de Leiderdorpse tennisvereni ging De Munnik zijn gisteren de nog resterende halve finale uit het heren enkelspel B en de finale van het damesenkelspel, die beiden zondag door de regenval moesten worden afgelast, gespeeld. Bij de heren werd de als tweede geplaat ste Hans Keijzer verslagen door Bonman, in de damesfinale maakte Marcella Mesker haar plaatsing als eerste speelster volledig waar. B®u*ian ging in de eerste set van zijn wedstrijd tegen Keijzer nog mee in het vastheidsspelletje dat Keizer zijn opponenten in de re gionale toernooien steeds weer met zoveel succes voorschotelt Keijzer won de eerste set dan ook met 6-2. Daarna wijzigde Dick Bouman zijn speipatroon volledig. Hij wisselde sterk in vaart en in de service, die hy op Keijzer losliet en op de varia tie liep Keijzer stuk. Hij kon geen moment een afdoend verweer vin den en Bouman won de volgende twee sets zoals hij wilde: 3-6, 2-6. In de damesfinale hield Mickey Al ters de strijd tegen de favoriete Marcella Mesker heel lang vol. Pas in óe derde set werd zij door de fy siek sterkere Marcella Mesker afge troefd: 5-7,6-4, 6-0. De.kans op een varrascing, zo blijkt wel uit de set standen, heeft er de hele partij in- geaeten. Morgenavond zal de finale in het gemengd dubbel worden ge speeld tussen Ch. Asselbergs/Han- nefce Langeveld en Hennie Koe mans/Li se lotte van der Bijl. In het herendubbelspel B wordt dan te vens afgewerkt de halve finale tus sen De Groot/V an Leeuwen en Ma- dera/Brooshooft. (Abusievelijk stond gisteren in het verslag dat Adri van Leeuwen te weinig wed- rtrijdervanng zou hebben, bedoeld werd ast hij dit seizoen te weinig wedstrijden heeft gespeeld). In Aiphen aan den Rijn is gisteren •en begin gemaakt met het tennis toernooi van TEAN. Voor het her- eacnkelspel B zijn als eerste en tweede geplaatst Bram Madera en B«roeplngswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Finterwolde, Woldervdorp, Termunten en Borgsweer kand. K. B. du Pon Woudenberg, te Giessen- Nieuwkerk F. van der Sluis Nieuw-Beyerland, te Amsterdam-Watefgraafsmeer A. N. Doomheim Markelo, te Pijnacker B. Martel Egmond aan Zee, te Kol- lum J. Huitema Beetsterzwaag; aangenomen naar streekgemeente Oude Mijnstreek L. C. Vogelaar te Grijpskerk, naar Giessen-Rijswijk J. van Drenth te Ede, naar Den Hel der kand. J. Windig Ermelo. Hennie Koemans, als derde en vierde staan genoteerd Marinus Brooshooft en Jan Theunissen. De huidige prestaties van Koemans maken de verwachting reeël dat de Voorschotenaar inderdaad in de eindstrijd zal belanden. Die finale kan voor het publiek een interes sante partij worden, want daar zal dan de aanvaller (Koemans) tegen over een koele verdediger (Madera) kunnen komen te staan. Het dame senkelspel B brengt de zusters H. en L. Langeveld met de dames Hamming en Heestermans in een poule bijeen. Door middel van een halve competitie zal moeten wor den uitgemaakt wie zich aan staande zondag toernooiwinnares mag noemen. In het herenenkel spel C rijn geplaatst Schrama, Vis, Bosch en Theunissen. Bij de dames zijn geplaatst Snellenberg, Siegen- thaler, Wortelboer en Lees. In de poule van het damesenkel spel B boekte Hamming de eerste winst door een overwinning in twee sets, 6-3,6-2 op Carin Heestermans. In het toernooi van de TV Sassen- heim worden in het herenenkelspel Van Veen en Blommendaal in de finale verwacht, met als directe be lagers de als derde en vierde ge plaatste D. Vèrburg uit Amersfoort en Bob van Overbeeke. Bij de da mes B slechts twee geplaatste speelsters, te weten Ineke van der Meer en Maureen Meijer. De ge plaatsten in het herenenkelspel C zijn achtereenvolgens Schreuder, Hylkema, Bos en Van der Meer. Bij de dames werden geplaatst Mia Smit, Schootsen, Splinter en Wes terbeek. De dames Splinteren Wes terbeek konden die plaatsing niet. waarmaken. Gisteren gingen zij al in de eerste ronde uit de strijd tegen respectievelijk mevrouw Vink (3-6, 6-4, 4-6) en mevrouw Knolt (3-6, 3_€)' FRANK BONTE. Van der Mije leidt in schaakstrijd OOSTERBEEK - Kathy van der Mije heeft gisteren de leiding ge nomen in de strijd om het Neder lands schaakkampioenschap voor dames in hotel Bilderberg in Oos- terbeek. In de vierde ronde ver sloeg zij Ellis de Graaf. Carla Bruinenberg, die remise speelde tegen Cora van Gent, staat tweede met evenveel punten, maar Op 'n dag, toen ik wat geld van m'n privérekening opnam, begon de man van de NMB over spaarrente. Hij had gezien dat er vaak aardig wat geld op mijn rekening bleef staan. Volgens hem kon ik over dat geld meer rente krijgen wanneer ik elke maand een bedrag van mijn privérekening naar een spaarrekening liet over schrijven. Met een NMB Spaarautomaat gaat zoiets zelfs automatisch. En hoe langer je je geld laat staan, hoe hoger de rente wordt die je kunt krijgen. Omdat ik op dat moment nog niet wist hoe lang ik mijn geld kon missen, maakte die NMB-man me ook nog attent op andere spaarvormen, zoals de Bonusspaarrekening.Dat heeft-ie me allemaal goed duidelijk verteld. Mijn dochter van vijftien bijvoorbeeld gaat nu Zilvervloot sparen bij de NMB. Dan krijgt ze later van de overheid een extra premie van 10% over het gespaarde bedrag plus de rente. Sinds die man van de NMB me wegwijs heeft gemaakt, zal niemand mij meer horen zeggen dat alle spaarrentepercentages NEDERLANDSCHE één pot nat zijn. MIDDENSTANDSBANK

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11