Jezek: „Ik dacht dat we nog lang niet zover waren' Er is wat lafgelogen dezer dagen Oranje: verder met of zonder Johan Cruijff? KNOBEL: „U HEBT WERK, IK NIET..." sjechen hadden niet duiven rekenen op Europese titel SPORT SPORT ZAGREB Kwam het doordat lijn vriend Johan Cruijff niet aan [ie victorie op Joegoslavië had neegeholpen dat George Knobel ia afloop zo moeilijk deed? In •Ik geva l ma akte hij zaterdag- ivond na het veroveren van de .bronizen plak" een verre van u-olijke indruk. De bondscoach, op zéér norse oon: „Toch ben ik blij. Maar wat wilt u? Dat ik als een be- eterne op tafel ga springen? En daarna tot de Nederlandse erslaggewers„Ja, u kunt ge- nakkelijk lachen, want u hebt erk en ik niet meer". Tot de buitenlandse sportpers, Jók op nijidige .toon: „Als het woensdagavond normaal was geweest, had Nederland zón- in de finale gespeeld en niet Tsjechoslowakije. En als we toen een andere scheidsrechter had den gehad, was het ook een nor male wedstrijd geworden. Niet eentje met al dat geel en rood". KNVB-official Dé Stoop, later: „Knobel was er niet bepaald sterk in met de pers om te gaan. Die persconferentie deze maand in Amsterdam toen hij 22 namen bekend maakte die aan de UEFA waren opgegeven vond ik ook zo'n schandaal. Waarom maakte hij toen niet bekend welke vier spelers er moesten afvallen? Waarom niet? Ik vond het een schande. Ik heb er later dan ook Wat de toekomst van George Knobel betreft, het schijnt dat hij, als hij „ja" kniikt, onmiddel lijk bij „zijn" MVV aan de slag kan. En Piet Keizer (Inter Foot ball) in Zagreb: „Er is een kansje dat Wiel Coerver bij Go Ahead Eagles wordt afgekeurd. Wel, dan zullen ze in Deventer Knobel wel BELGRADO W est-Du island is Europees kampioen af. In een bij vlagen subliem voet balgevecht leverde de wereldkampioen die titel gisteravond na twee uur voetbal en tien strafschoppen bij de Tsjechen van Jezek in. Tsjechoslowakije kwam op de geschorste Pol lak na in dezelfde opstelling uit als het team dat Nederland in de halve finale te schande zette. Met Tsjechoslowakije werd de beste formatie van de eindronde tot Europa's sterk ste gekroond. Hoewel de ploeg van Jezek wordt opgeleid voor de wereldkampioenschappen 1978 in Argentinië, werd gisteren al een niet verwacht hoogtepunt bereikt. Jezek: „Dit is groots. Hierop had niemand durven rekenen. Ik dacht dat we nog lang zover niet waren." Door Ger Stolk (reb Al rijn de prijzen in goslavde verdeeld en al praten de Iers van Oranje niet meer over tbal maar over vakantie, de VB is nog steeds in rep en roer. 1 probleem dat de bond graag zag re lost: hoe is ,De Telegraaf" aan primeur gekomen dat George obel zijn ontslag bij de bond had ediend? Want doordat dit nieuws Iekte, begon de ellende, die inje waarschijnlijk een finale- ats kostte. noest speurwerk kwamen de en van de sectie betaald voetbal de volgende conclusie: Johan lijff, die in dat grote landelijke iitendblad voor veel geld een om vult, had de sportredactie van |n krant" op het spoor gezet, a" irna secretaris-penningmeester ie' ak Burgwal de feiten had 'estdgd. iques Hogewoning gisteren in het ïei «gtuig dat Oranje naar Nederland Uahracht„In Zagreb nog hebben Henk Burgwal op het matje oepen. Maar hij ontkende shard dat hij de man was (eest. die het nieuws had spreid. Toch blijven we de zaak ierzoeken. Want de man die het .'ft doen uitlekken is toch luldig aan het hele echec", man Evert Grifhorst, over de lotische taferelen die zich in u_ goslavie op hoog KNVB-niveau >ben afgespeeld: „Zolang ik in de itballerij meeloop, heb ik nog jq >it van dergelijke krankzinnige "e| standen meegemaakt. En er is 2 t afgetogen dezer dagen". id O-voorzitter Guus Couwenberg, afgelopen week in Joegoslavië van de partij: „Ik weet er niet van, maar heb toch genoeg gezien en gehoord om tot de conclusie te komen dat er spoedig- wat moet veranderen. Als in een emotioneel bedrijf, dat het topvoet bal nu eenmaal is. leiders, officials geen respect meer voor elkaar kunnen opbrengen als er geen vriendschap meer tussen hen heerst moet het wel verkeerd gaan. Het kan gewoon niet. dat mensen aan de top, op het moment dat er veel Henk Burgwal op matje geroepen van hen wordt gevraagd, elkaar gaan afvallen". Op Schiphol verwelkomde gistel-mid dag de in Nederland gebleven Ton Zwikstra het KNVB-gezelschap. Ton Zwikstra, die volgens De Stoop de kranten zou hebben verzameld waarin George Knobel het sectiebe- stuur aanviel. Zwikstra, verbaasd: .Heeft Stoop beweerd dat ik alle kranten zou nagaan? Hoe komt hij erbij. Maar Ja, Stoop zegt wel eens meer wat". ROB VENTJE „Zonder geluk vaart niemand wel". Frans Beckenbauer zei het een half uur tevoren en hij glunderde. Hij streek Bernd Holzenbein dankbaar door diens blonde haar. Weer was er sprake geweest van een verlenging in de eindronde van het Europese kampioenschap En weer had het geluk zich allesbehalve tegen de wereldkampioen gekeerd. Alleen als gevolg van diezelfde geluksfactor stelden de Westduitsers van Hel- muth Schon het verlies van hun Europese titel uit. Want wie geloofde er in de tweede helft van die schitterende finale tussen Duitsland en Tsjechoslowakije nog in een Schön-wonder? Totdat de ontstellend zwakke Italiaanse scheidsrechter Conella in de allerlaatste minuut een hoek schop aan Bonhof cadeau gaf. Uiteindelijk was het opnieuw het geluk geweest dat de bal tot bij het achterhoofd van Holzenbein bracht. Hij was het, die Duitsland via een 2-2 stand alsnog recht gaf op overwerk. Omdat Uli Honess zijn kans vergooide, geschiedde echter alsnog gerechtigheid. De bewondering was voor de Tsjechen, zoals ze eerst Nederland vernederden en vervol gens een pij vlagen sublieme finale tegen de Duitsers afwerkten. Met iets meer overleg zou dit Tsjechoslo- waakse team het ook niet op een verlenging hebben hoeven laten aankomen. In het spel dat Jezek zijn pupillen heeft ingehamerd, zit snelheid, kracht en techniek. De gegroepeerde wijze van voetballen deed sterk aan het Nederlandse voetbal denken. Evenals de sprin gende man op 9.15 meter van iedere vrije trap, teneinde effect-ballen te voorkomen. De wijze waarop onder leiding van de vedette Ondrus in de finale aan buitenspelzetten werd gedaan, was overgenomen van Ajax. Mutatie In vergelijking tot de ploeg die Nederland versloeg was er een mutatie bij de Tsjechen. Pollak, die na de rode kaart van Clive Thomas voor een wedstrijd was geschorst werd vervangen door Jan Svehlik van Slovan Bratislava. Duitsland kwam aanvankelijk uit zonder Heinz Flohe. Keizer Franz Beckenbauer had dat zo gewild. Flohe's goede spel in de tweede helft van de halve finale tegen Joegoslavië ten spijt, bleek Beckenbauer het nog altijd niet op de Keulse middenvelder te hebben voorzien. En zoals Knobel zo vaak Johan Cruijff gehoorzaamde, zo danste ook Helmuth Schön naar des keizers pijpen. Flohe voor de wedstrijd: „Geen commentaar. Het ligt allemaal erg simpel. Beckenbauer heeft über haupt een liekd aan mensen uit Keulen. Dit was wel een teleurstel ling". Flohe's terugkeer (voor Wim- mer) betekende later een verster king. In de Duitse ploeg bleek het duo Schön/Beckenbauer verder niet om Dieter Müller (ook Keulen) heen te hebben gekimd. De man die de Joegoslaven met drie doelpunten velde, kwam in de ploeg voor de licht geblesseerde Danner. Maar ook al zou Danner geen hinder van zijn enkel hebben gehad, dan zou hij nog gepasseerd zijn geweest. Na rijp beraad met Beckenbauer had Schön in tegenstelling tot de halve finale voor drie aanvallers gekozen. Dat betekende een aanvaller ten koste van een van de vier middenvelders. Daarbij bleek al snel dat Dieter Müller,ondanks zijn fraaie doel punt, geen speler is voor de combinatie. De driemansvoorhoede was toch geen gelukkige beslissing. Want de Tsjechen ontplooiden in tegenstel ling tot in hun duel tegen Nederland wel degelijk initiatief. Met de „driemans" aanvalslijn Masny, Svehlik, Nehoda creëerde de Jezek-equipe zich van stond af aan mogelijkheden. Omdat achter de aanvalslijn het trio Dotoias, Moder, Palenka (vooral hij) uitstekend aansloot was er in dat eerste bedrijf bij vlagen sprake van een Tsjechi sche belegering. Die nog voor de finale tien minuten oud was tot een eerste succes leidde. Berti Vogts speelde daarin ongewild een hoofdrol. Hij was het die de bal in het eigen 16-meter gebied aan Nehoda toe schoof. Aanvankelijk kon Sepp Maier diens inzet nog pareren. In tweede instantie was er echter libero Ondrus, die invaller Jan Svehlik aanspeekto. Tegen diens dreunende Door Rob Ven te schot had Maier geen antwoord: 1—0. En het werd nog erger voor de Duitsers. Een vrije trap van Ondrus werd aanvankelijk op de doellijn nog weggekopt door Beckenbauer. Maar vanuit de tweede lijn vuurde Dobias de bal alsnog langs Maier: 2-0. Seconden nadien miste Masny nog half struikelend een mogelijk heid op 3-0. De Schwarzenbeck-Beer combinatie stelde Dieter Müller vervolgens in staat 2-1 te laten aantekenen. Wat verder in dat eerste bedrijf opviel was dat de Italiaanse arbiter de voordeelregel slecht toepaste. Dieter Müller zag zich door zo'n fluitsignaal een mogelijkheid onthouden. De mooiste acties werden in het tweede bedrijf geëtaleerd. Met Flohe voor Wiimmer bestookte de wereld kampioen het doel van Viktor, die overeind bleef bij een knal van Beckenbauer. Zoals Viktor eveneens schoten van Beer en Müller onschadelijk maakte en het geluk op zijn beurt aan zijn zijde vond toen de bal uit een schot van Beer tegen de paal huppelde en vervolgens in zijn handen sprong. Troef In de zinderende slijtageslag hepen Dobias en Moder tegen geel aan. Holzenbein stelde het verlies van de Europese titel in de allerlaatste seconde met een half uur uit. In de verlenging werd niet gescoord. Honess bracht uiteindelijk de beslissing voor de Tsjechen. Toen zijn projectiel over vloog, dansten de Tsjechen al rond. Nadat Palenka de laatste strafschop er had ingewipt, heette Tsjechoslowakijke Europees kampioen. En niet ten onrechte. Zagreb Het Nederlands elftal met of zonder Johan Cruijff, wat een verschil! Natuurlijk, aan de hand van de meester werd oranje in het verleden vaak naar grootse triomfen geleid. Een Wim van Hanegem heeft ook geen ongelijk als hij stelt: „Johan Cruijff is de beste voetballer die de wereld ooit heeft gehad". Maar als de superstar eens niet schittert (de WK-finale destijds tegen West Duitsland, afgelopen woensdag in Zagreb), dan verandert he,t doorgaans zo glanzende oranje ook op slag in een flets kleurtje, wordt het soms zoals nu tegen de Tsjechen zelfs een volstrekt kleurloos geheel. En dat is dan volkomen logisch. Want maestro Cruijff wil immers het Nederlands elftal altijd dirigeren. Ook als hij zijn dag niet heeft; niet in staat blijkt om de grote leider uit te hangen. Al is Johan uit vorm, hij moet en zal dan toch de man zijn naar wie iedereen zich heeft te richten; aan wie alle andere spelers zich dienen aan te passen. Met alle n dien. Een wiel dat zwakke as bezit, kan nooit goed draaien. En omdat niemand bij de nationale formatie (de bondscoach niet, de spelers evenmin) zelfs een slecht spelende Cruijff iets in de weg durft te leggen, staat en valt oranje in negen van de tien gevallen met zijn aanvoerder. Cruijff goed, alles goed. Cruijff slecht, alles slecht. Zaterdag tegen Joegoslavië ging de Knobel-brigade evenwel niet onder het juk van Johan Cruijff gebukt. Het Nederlands elftal speelde dan ook niet zo knap als het gedaan zou hebben met een briljante Cruijff in de hoofdrol. Maar dit jonge elftal streed er wel met. een hartverove- rend elan voor. Het vormde ditmaal In tegenstelling tot tegen de Tsjechen wel een goed collectief. De spelers bleken nu wel bereid weer in tegenstelling tot woensdag om fouten van elkaar te verbeteren. En deze enthousiaste ploeg, „een elftal zonder verbeelding", haalde een heel wat hoger cijfer dan de „Cruijff-formatie" drie dagen tevoren. Daardoor kon UEFA-prae- ses Franohi oranje tenslotte met het ba-ons belonen. Een aardige troost prijs. Een verdiende beloning ook voor dit niet pratende, niet provocerende, maar hard werkende elftal. Maar wat is nu wijsheid? Welke weg moet dadelijk de nieuwe bondscoach (Joop Brand?) inslaan? Moet oranje afhankelijk blijven van de zowel in als buiten het veld veeleisende Johan Cruijff, als deze tenminste zo goed wil zijn om zich dn het oranje tricot te blijven hullen? De opvolger van die alleraardigste George Knobel is dan inderdaad praktisch verzekerd van een collectie goede tot uitstekende prestaties, maar moet in die serie tevens een aantal dieptepunten (Cruijff slecht, alles slecht) incalcu leren. Of moet de nieuwe man mikken op de jeugd, de hardwerken de, goedwillende jongelingen, die evenwel zonder de hulp van de „almachtige" nog niet tot bet Europese topniveau kunnen reiken? Wat moet de nieuwe man doen? Aan het rijk van keizer Cruijff een einde maken of niet? Wat is wijsheid? Vrijwel niemand van de oranje-spe lers dorst op de vraag ronduit met een „ja" of een „nee" te antwoorden (uit angst?), maar niettemin werd auidelijk dat de jongere spelers bepaald minder ophebben met 's werelds rijkste voetballer dan de oude kern, die onder aanvoering van de superstar ook zoveel moois meemaakte. Vraag aan Adrie van Kraay, die in Joegoslavië een sterk toernooi afwerkte en een steeds brutaler Ausputzer wordt: speel Je nu liever met of zonder Cruijff „Ik heb persoonlijk niets tegen Johan, maar ik voetbal toch prettiger als hij er niet bij is. Doet hij niet mee, dan kan ik zoals tegen Joegoslavië nog wel eens een paar keer meer naar voren gaan. Het initiatief nemen. Dat spel ligt me. Maar heb je in. het elftal met Johan te maken, dan eist die dat je op het middenveld de bal aan hem afspeelt. Dat doe je dan. Logisch. Je hebt je aan hem aan te passen. Hij is dominerende figuur". niet, he. Voor mij moeten we dan ook voortgaan met het jonge elftal dat van Joegoslavië won. Met een paar ouderen erbij natuurlijk. Een Wim Suurbier bijvoorbeeld kan nog jaren mee". Werklust Ruud Geels, met tweeenhalf doel punt in anderhalve wedstrijd Neerlamds topscorer: „Ja, op de ploeg die zaterdag speelde, en waarin veel meer werklust zat dan het elfital van drie dagen ervoor, moeten we voortborduren. Veel jongeren, met wat ouderen erbij. En dan zouden we eigenlijk om de veertien dagen in Zeist bij elkaar moeten komen en veel wedstrijden spelen. Op die manier werk je immers het beste naar Argentinië toe. Maar ja, dat zal allemaal wel erg moeilijk gaan. De clubs zullen voor een dergelijke opzet wel niets voelen". Wim Suurbier, die tegen Joegoslavië tot de uitblinkende oranje-spelers behoorde: „Het grote verschil tussen het Nederlands elftal van woensdag en dat van zaterdag was dat tegen de Tsjechen Johan Cruijff in zijn eentje de leidersrol voor zijn rekening nam en dat zaterdag Krol en ik zo'n beetje de boel probeerden te organiseren. Rudi en ik hebben veel geroepen, aanwijzingen gegeven. Maar wat nu beter is? Dat kan ik natuurlijk niet zeggen. Ik ben immers partij". Wim Jansen, die zaterdag een zeer sterke voorstopper was, maar in de rust helaas geblesseerd moest afhaken, hield zich zoals gebruike lijk een tikje op de vlakte. „Je kan onmogelijk beweren dat het tegen Joegoslavië beter ging omdat Cruijff er niet bij was. Joh, stel dat hij dan wel had gespeeld, misschien hadden we dan nog gemakkelijker gewon nen. Wellicht had Cruijff er dan drie gemaakt". Ruud Krol, zaterdag ouderwets op dreef: „Of we met deze Jonge ploeg verder kunnen gaan? Misschien, misschien. Mijn grootste bezwaar tegen het elftal van zaterdag was, dat er geen uitgesproken leider cp het middenveld rondliep. Wellicht kan in de toekomst Johan Neeskens dat worden. Verder zat er tegen Joegoslavië toch te weinig routine in het elftal. Al met al verwacht ik ook dat Cruijff weer in de ploeg terugkeert. Volgens mij is hij nog wel te porren voor oranje". Rene van de Kerkhof, die zaterdag beter uit de verf kwam dan Johnny Rep drie dagen ervoor: „Tegen Joegoslavië was het, met dit elftal, fijn voetballen. We vormden een goede eenheid. Alle jongens hadden wat voor elkaar over. Dat was woensdag niet het geval. Toen was de ploeg volledig afgestemd op de klasse van een man. En dat ia het Terugslag Jan Jongbloed, die oranje twee keer vanaf de perstribune zag spelen: „He;t spijt me. maar het elftal dat van Joegoslavië won, heeft volgens mij weinig toekomst. Het midden veld was niet sterk en de rest van de spelers zit al aan zijn plafond. Maar dat het Nederlandse voetbal een. terugslag gaat krijgen, is logisch. Toen vroeger een Lenstra, een Wilkes en later een Moulijn er mee stopten, viel het geheel ook terug. Wel, als nu Cruijff misschien bedankt voor de eer krijg je hetzelfde. Logisch. Volgens mij meet het Nederlands elftal het in de toekomst ook over een andere boeg gaan gooien. Trachten door keihard te werken ver te komen. En dat kan ook. Kijk naar PSV. Dat werkt er toch ook altijd voor". Tót slot Jantje Peters, die zaterdag Wim van Hanegem niet kon doen vergeten: „Hoe het allemaal ook gaat lopen, ik wil volgend seizoen een vaste plaats in de ploeg veroveren. En dat is mogelijk. Want het hangt alleen van mezelf af". Televisie redt Joegoslavische voetbalbond BELGRADO Het eindtoernooi om het Europees landenkampioen- schap voetbal is op een teleurstelling uitgelopen. Voor het organiserende land Joegoslavië. Niet alleen omdat de nationale ploeg als laatste ein digde, maar tevens omdat de Joego slavische voetbalbond door een fi nancieel bankroet bedreigd werd. In totaal namelijk hebben niet meer dan 135.000 toeschouwers de vier wedstrijden bijgewoond. De meeste belangstelling ging uit naar het duel JoegoslaviëWest-Duitsland (70.000) de minste naar NederlandJoego slavië (10.000). Het duel Nederland— Tsjecho-Slowakije trok 31.000 toe schouwers en de finale tussen Tsjechoslowakije en West-Duitsland leverde slechts 25.000 kijkers op. De televisie heeft de Joegoslavische bond kunnen redden van de finan- cile ondergang waardoor er volgens de secretaris van de bond, Stykovio, nog een overschot van ongeveer twee miljo"*» suilden is.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9