YN veroordelen gebruik van geweld in Z.-Afrika Vlucht uit Libanon overzee Driekwart eerste dag der Italianen naar stembus Viking in juiste baan om Mars "Politiek bedreigt de vrede en veiligheid" MAANDAG 21 JUNI 1976 Een van de duizend gewonden, die het resultaat waren van dn e dagen bloedige gevechten in de ne gerstonden Soweto en Alexandra IIS.. NEW YORK, BONN, JOHANNESBURG (Reu- ter/DPA/UPI) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties heeft zaterdag de Zuidafrikaanse regering veroordeeld wegens "uitgebreid geweld tegen het doden van" Afrika nen tijdens de protestdemonstraties vorige week in dat land. De resolutie werd met algemene overeenstemming aanvaard zonder officiële stemming. voorbeeld financiële steun of hulp bij het onderwijs. Wij kunnen hei helpen voorbereiden op de taken die zij eenmaal zuHen moeten aan vaarden als zij de regeringsverant woordelijkheid zullen dragen." Bahr zei het verzoek om wapen? door deze nationalistische organi saties te kunnen begrijpen. maai West-Duitsland kan uit principt geen wapens verstrekken." Op aandringen van de Amerikanen is in de resolutie de passage ver zwakt. waarin de apartheidspoli tiek een ernstige bedreiging van vrede en veiligheid wordt ge noemd. Een dergelijke vaststelling zou in feite tegenmaatregelen tegen het bewind hebben goedgekeurd. In plaats daarvan staat nu in de re solutie. dat de politiek van rassen scheiding vrede en veiligheid be dreigt. Uit de toespraken van de Afri kaanse sprekers klonk steeds weei het dreigement, dat de slachting in Zuid-Afnka het begin van eer. bloedige burgeroorlog kon zijn Ook de Westelijke landen die wa pens aan Zuid-Afrika leveren vooral Frankrijk met de kernreac tors voor Pretoria, kregen hevige ltritiek te horen. Vooringenomen De Zuidafrikaanse premier, John Vorster, heeft verklaard, dat het debat in de Veiligheidsraad over Zuid-Afrika hern opnieuw heeft bevestigd, dat de meeste deelne mers naar de vergadering van de Verenigde Naties gaan met voorin genomen denkbeelden en dat geen enkel argument indruk op hem zal inaken. Voorts, aldus Vorster, ge beuren in feitelijk alle landen, dit Zuid-Afrika veroordelen, dinger die gelijke resoluties van de veilig heidsraad verdienen. Vorster is gisteren in Bonn aange komen, waar hij vandaag en mor gen tezamen met zijn minister var Buitenlandse Zaken. Hilgard Mul Ier, overleg zal plegen met de Zu: 1 afrikaanse ambassadeurs in Euro pa. Noord-Amerika en het Midden-Oosten. Voor het bezoek zijn strenge veiligheidsmaatrege len getroffen. Kissingei Vorster zal woensdag en donder dag besprekingen voeren met dt Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger. Dit overleg zal zich afspelen in dt Beierse plaatsen Grafnau en Bo denmais. Kissinger heeft de steun van prak tisch heel zwart Afrika voor zijr ontmoeting met premier Vorster aldus diplomaten in Washington Kissinger heeft vrijdag met onge veer 40 Afrikaanse diplomaten ge sproken over zijn plan. Vorster er toe te brengen de apartheidspoli tiek te laten varen, zijn hulp aar Rhodesie stop te zetten en aan Na mibié (zuidwest-Afrika) zelfstan digheid te verlenen. De Westduitse minister voor ont wikkelingshulp, Egon Bahr. heef' verklaard, dat West-Duitland be reid moet zijn zijn economische macht aan te wenden om bij te dra gen aan de beëindiging van de ras sendiscriminatie in Zuid-Afrika "Wij moeten bereid zijn onze eco nomische macht aan te wenden ten gunste van de politieke beginselen die wij tot uiting brachten", aldus Bahr in een vraaggesprek, dat van daag in het tijdschrift "der Spiegel' staat gepubliceerd. Op de vraag of West-Duitsland hulp zou moeten geven aan zwarte na tionalistische organisaties in zuide lijk Afrika, zei de minister "Ja. Bij OAE De bloedige onlusten in de Afri kaanse negersteden en de steeds groter wordende spanningen in het zuiden van Afrika als geheel, zullen naar alle waarschijnlijkheid be langrijke agendapunten zijn op de komende vergadering van de orga nisatie van Afrikaanse eenheid (OAE). De top van de organisatie, waarbij 47 landen zijn aangesloten begint op 2 juli in Port Louis op Mauritius en wordt op 24 juni voor afgegaan door een bijeenkomst var ministers, waarbij de agenda ver moedelijk ook wel de "kruitvat situatie" in zuidelijk Afrika za vermelden. r Commumstcnleider Berlinguer brengt zijn stem uit in de Romeinse wijk Tor di Quinto. Rustig Na drie dagen rellen zijn de zwarte woongebieden buiten Johannes burg. waar rassenstrijd naar schat ting 109 mensen het leven heeft ge kost. gisteren rustig gebleven. Vooi de 1.2 miljoen negers in de twee voornaamste brandhaarden. So weto en Alexandra, is het drin gendste probleem nu een ernstig voedseltekort, aldus zegslieden van de Zuidafrikaanse politie. Omdat de levensmiddelenwinkels zijn afgebrand of leeggeplunderd moeten de inwoners van deze twee plaatsen zich nu redden met hun eigen voorraden. De grossiers in Johannesburg weigeren sinds het begin van de onrust de winkels te bevoorraden. ROME (AP/Reuter) - Ruim 76 pro cent van de 40.4 miljoen Ita liaanse kiesgerechtigden had gis teren, toen om 22 uur de stemlo kalen werden gesloten, zijn stem uitgebracht. Dat was iets minder dan in 1972, toen de eerste dag sloot met een opkomst van 78.9 procent. Van ochtend vroeg zijn de stemloka len weer open gegaan om pas de finitief te sluiten vandaag rond het middaguur. Vanavond pas worden de eerste re sultaten verwacht van deze be langrijkste parlementsverkiezin- Grensivachten vrijgelaten BONN (AP) - De twee Westduitse grenswachten, die vorige week tij dens een patrouille op Oostduits grondgebied verzeild raakten en werden opgepakt, zijn door Oost- Duitsland vrijgelaten. De twee hebben verklaard dat zij onopzette lijk op Oostduits terrein waren ge komen, aldus minister van Binnen landse Zaken Werner Maihofer. De minister trok zijn eerder geuite beschuldiging, dat de twee waren ontvoerd, in en verklaarde dat de twee mannen hebben gezegd tij dens hun patrouille 50 tot 100 meter op Oostduits gebied te zijn binnen gedrongen. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE Gaat u met vakantie en wilt u uw eigen krant daar ontvangen'' Vult u dan even de onderstaande bon in. Graaa 14 daaen voor uw vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad Julianastraat 19 Alphen a d. Rijn LeidSCM Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) en wilt u blokletters gebruiken a.u.b.? Mijn HUISadres is Naam Straat Nr Woonplaats Mijn VAKANTIEADRES p/a Straat Nr Plaats Land Periode aanvang vakantie bezorging 1976 weer thuis 1976 Opzending is gratis in Nederland en Belgie. Overige landen 1.70 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen Vvoor het niet tijdig arriveren van kranten op uw va- -jji kantieadres. gen in Italië die het einde kunnen betekenen van de heerschappij van de Christen-Democraten en voor het eerst communisten re geringsmacht kunnen geven in een NAVO-land. Behalve de verkiezingen in 8 071 gemeenten voor de 630 zetels in het Huis van Afgevaardigden waarvoor voor het eerst de 18 tot 21-jarigen mochten meestemmen en de 315 zetels in de Senaat (voor de Senaar is de kiesgerechtigde leeftijd 25 jaar) beslissen rond acht miljoen Sicilianen over de samenstelling van hun nieuwe regionale parlement'In enkele grote steden, waaronder Rome. Genua en Bari. worden ook nieuwe gemeenteraden gekozen. In Rome en Foggia moesten de kiezers wegens de gelijktijdige provinciale verkiezingen vier verschillende stembiljetten in vullen. De verkiezingsstrijd is ongewoon hard verlopen. Zes mensen kwamen om het leven. Strenge veiligheidsmaatregelen waren gisteren genomen om een rustige gang naar de stembus te verzekeren. Er hebben zich dan ook geen incidenten voorgedaan. Tientallen verslaggevers en foto grafen omringden de communis tische partijleider, Enrico Be rlinguer, toen deze naar het stem lokaal ging. Veel minder belang stelling was er voor de voorzitter van de Christen-Democratische Partij, Amintore Fanfani, die geen verklaring wilde afleggen. Geschat werd dat 400.000 Italianen die in het buitenland werken of wonen, naar hun land terugkeer den om hun stem uit te brengen. PASADENA (AP/UPI) - Door op radiografisch bevel vanaf de aarde 38 minuten lang zijn raketmotor te laten werken heeft de Amerikaanse onbemande ruimtesonde Viking-1 gisteren een baan om de planeet Mars bereikt na een reis van tien. maanden over tegen de 800 miljoen kilometer sinds de lancering in Amerika. In de nacht van 4 op 5 juli moet een deel van de Viking een zachte lan ding op Mars maken om te zoeken naar sporen van buitenaards leven. Volgens de eerste metingen zijn de operaties uitstekend verlopen. De afstand van de baan van de Viking tot Mars bedraagt tot maximaal 50.000 km. Vandaag wordt die baan verlaagd waardoor een omloop 24.6 uur zal duren. In de komende weken zal de Viking vanuit deze baan om de planeet ste reofoto's van het Marsoppervlak maken, speciaal van de voorgeno men landingsgebieden, om de meest ideale landingsplaats te kunnen vaststellen. De eerste foto's van de planeet werden al bij nader ing van Mars genomen. Het ruimte schip is Mars genaderd langs het zuidelijk halfrond, waar het thans winter is. De vlucht is tot dusver zo perfect verlopen dat het vergelijkbaar is met het treffen van een etensbord in New York door een in Los Ange les afgevuurd geweerschot. De Viking-1 wordt gevolgd door de Viking-2 waarvan een capsule op 4 september een landing op de pla neet moet maken. De moedersche pen blijven om Mars cirkelen om als relaisstation te dienen voor de seinen van de landers via de moe derschepen naar de aarde. Inmiddels hebben de metingen door de Viking al bevestigd, dat zich waterdamp bevindt in de at mosfeer van Mars. hetgeen al vast gesteld was door metingen door voorgaande Mariners, die wel om n het weekblad van het Vaticaan werd er nog vrijdag bij katholie ken op aangedrongen dat zij hun stem zouden uitbrengen op de Christen-Democraten: "Dat zijn de enigen, die de commufiisten nog werkelijk de weg kunnen versperren bij deze zeer belang rijke verkiezingen". STOCKHOLM - Ruim 150.000 mensen stonden za terdag langs de route, die de Zweedse koning Carl Gus- laf XVI met zijn bruid, de Westduitse Sylvia Renate Sommerlath reed, na de trouwplechtigheid in de Grote Kerk van Stockholm. De huwelijksplechtigheid werd bijgewoond door 1400 gasten, onder wie zich prin ses Beatrix en prins Claus bevonden. De televisie- uitzending werd door mil joenen kijkers in de hele we reld gevolgd. Het heeft enige verbazing ge wekt. dat de Britse konin klijkefamilie niet direct op 'het huwelijksfeest is verte genwoordigdAlleen de her tog van Gloucester woonde de plechtigheid bij. Uok heeft de Britse televisie geen rechtstreekse uitzending van de huwelijksvoltrek king vertoond. maar niet op Mars hun onderzoek verrichtten. De aanwezigheid van waterdamp vergroot de mogelijk heid. dat op Mars sporen van primi- VS-bases in Thailand dicht BANGKOK (UPI) - De Verenigde Staten hebben gisteren hun laatste twee bases in Thailand aan de rege ring overgedragen, waardoor een einde is gekomen aan een decen nium van omvangrijke militaire aanwezigheid op het vasteland van Zuidoost-Aziê. De bases zijn Oe Tapao, vertrek punt voor de aanvallen van B-52 bommenwerpers in Indo-China tussen 1966 en 1973, en Ramasoen, een groot inlichtingen- en verbin dingscentrum. Oe Tapao was eens de grootste Amerikaanse basis in Thailand. In Ramasoen werden onder meer troepenbewegingen gemeld achter de communistische linies in Indo-China en China, tot zelfs de grens met de Sowjet-Unie Op 20 maart jl. maakte de Thai- landse regering bekend dat alle Amerikaanse militairen, op 270 ad viseurs na, het land binnen vier maanden zouden moeten verlaten. Kiesmannen voor de favorieten WASHINGTON (UPI) - President Ford heeft er zaterdag weer zoveel kiesmanstemmen in verschillende staten bijgekregen, dat hij binnen 80 stemmen van de Republikeinse presidentsvoordracht is gekomen. Uit Iowa. de staat Washington, De laware, Colorado en Texas verwierf Fords tegenstander Ronald Reagan 55 stemmen en de president 39. Vier legden zich nog niet vast. Fords totaal is nu gekomen op 1.052 -78 minder dan de 1.130 nodig voor de nominatie - en dat van Reagan op 950. Er zijn 96 niet-gebonden kiesmannen en 161 die nog aange wezen moeten worden. Bij de Democraten maakte Jimmy Carter zijn greep op de nominatie vaster door er twintig kiesman- stemmen bij te krijgen in Texas en 6 in Arkansas. Hij heelt er nu 1.565,60 meer dan hij er nodig heeft. BEIROET (AP/REUTER) - Na de eerste evacuatie van buitenlanders uit Libanon door middel van een Brits auto-convooi naar de Syri sche hoofdstad Damascus is deze weg om veiligheidsredenen afge sloten. Een tweede convooi vertrok zaterdag niet uit de Libanese hoofdstad. De Amerikanen hadden inmiddels een nieuwe evacuatie- weg geopend, namelijk overzee. In een vlekkeloos verlopen opera tie die 75 minuten duurde werden 263 buitenlanders, op het strand bij Beiroet opgehaald door een Ame rikaans landingsvaartuig, bemand door vijftien ongewapende zeelie den. Zij werden overgebracht naar zal varen. De geëvacueerden waren 116 Ame rikanen. 60 Britten en voor het overige Duitsers. Italianen en Grieken. De operatie werd uitge voerd onder bewaking van militai ren van Jasser Arafats PLO. In Beiroet was het gisteren betrek kelijk rustig. In Damascus zei Machmoed Riad, secretaris generaal van de Arabische Liga. te hopen dat de voorhoede van een Arabische vredesmacht deze week nog in Libanon zal aankomen. Op een persconferentie verklaarde hij dat de duizend manschappen op het vliegveld van Beiroet zullen worden gelegerd, als eerste stap op de weg naar herstel van de verbin dingen. De hoofdmacht zal later volgen, aldus Riad, die' echter geen tijdstip noemde en ook niet aangaf hoe groot de strijdmacht zal zijn. In antwoord op vragen zei hij dat een leger van 6 000 man ongeveer twee miljoen dollar per maand zou kos ten, Op het ogenblik bevinden zich nog geen leden van de vredesmacht in Libanon, aldus de secretaris generaal. De Libische soldaten die er nu zijn, behoren niet tot dit leger. Riad stemde in met de gedachte van een ronde-tafelconferentie van Libanese groeperingen in Parus, zoals voorgesteld door president Giscard d'Estaing, maar de lege ring van een Franse legermacht in Libanon zou "een grote fout" zyn. hoewel Sadat zich ermee akkoord zou hebben verklaard. De Palestijnse leider Arafat heeft inmiddels gevraagd om een spoed- bijeenkomst van de Arabische mi nisters van Buitenlandse Zaken om te praten over de trage gang van za ken bij de vorming van een Arabi sche vredesmacht voor Libanon. In brieven aan president Sadat van Egypte en andere Arabische staatshoofden drong hij aan op een onmiddellijk staken van het vuren in Libanon en terugtrekking van de Syrische troepen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7