Zoetemelk: 'Een schande voor de wielersport' OOK TITEL THURAU HAVO-leerling Arie Hassink (25): Alleen voor tonnen naar profs" v "h- Keetie na achtste titel „waarom zou ik stoppen MAANDAG 21 JUNI 1976 Raas profiteert van overmacht Ti-Raleigh SIMPELVELD De overmacht van de TI-Raleigh-equipe degradeerde het tweegevecht tussen Neerlands sterkste professionals van dit ogenblik, Joop Zoetemelk en titelverde diger Hennie Kuiper, tot een bijpartij, met slechts het brons als inzet. Een degradatie van het nationale kampioenschap, omdat het commercieel aantrekkelijke rood-wit-blauwe tricot bij de grootste en ook sterkste formatie terecht moest komen. Immers, de brigade van ploegleider Peter Post had in de eerste twee levensjaren van de sportgroep, nog nim mer naar deze eer kunnen grijpen. Succes van Raleigli-ploeg compleet DEN HAAG Ook in België. Frankrijk, West-Duitsland, Zwit serland, Luxemburg en Spanje werd in het afgelopen weekeinde gestreden om de nationale wie- lertitels. Freddy Maertens ver overde de titel bij de Belgen, Guy Sibille werd Frans kam pioen. Dieter Thurau triomfeer de bij de Duitsers, Salm bij de Zwitsers en Gilson by de Lu xemburgers en^Tamama werd Spaans kampioen. De strijd om de Franse titel werd een levendige koers, waar in geen rol was weggelegd voor een van de favorieten. Pas na 120 kilometer was een ontsnap ping succesvol. Delepine demar reerde en Sibille en Mesiet volg den. Poulidor, Thevenet (uitge vallen) en Danquillaume misten de slag. Sibille en Mesflet streden uiteindelyk om de kampioens trui. Sibille bleek in de eind sprint de snelste. In Keulen re den Westduitsers, Zwitsers en één Luxemburger gezamenlyk om hun kampioenschappen. De Luxemburger Roger Gilson hoefde de wedstrijd alleen uit te rijden om de titel te krijgen. Dat deed hy. In de tijdrit over 6,1 kilometer was Dieter Thu rau de snelste voor de Zwitser Roland Salm. Zy werden kam pioen. Thurau maakte het suc ces voor de TI-Raleigh-ploeg compleet door ook de koers over 152 km nog eens te winnen. Augustin Tamames werd Spaans kampioen. Hy versloeg in Estella Lasa en Viejo in de sprint. De titels try d in België, gedevalueerd door het ontbre ken van Merckx, Roger de Vlae- minck, Patrick Sercu en Jos Bruyère leverde in Diesen winst op voor Freddy Maertens. Hy reed een solo naar de winst en had op deatreep een voorsprong van 39 seconden op Jean Luc Vandenbroucke. Daarom werd het te verwachten •tweegevecht doorbroken. Moest een ling Joop Zoetemelk een afmattend gevecht leveren, waarvan by voorbaat vaststond, dat hy een nederlaag zou lijden. Zijn contra-attaque bleef noodgedwongen uit, waardoor de Ra- leighs Jan Raas en Aad van den Hoek na het door kramp wegvallen van de moedige Jos Schipper, het duel uitvochten om het begeerde stuk textiel. Met de uitstekend rijdende Jan Raas (in 1973 een half jaar voor dat hy overstapte naar de professio nals ook amateurkampioen) als afge tekende i „Joop Zoetemelk, jij bent de groot ste", werd de in Frankrijk wonende Nederlander by de finish toegeroe pen. Zoetemelk voelde zich echter geen moreel witmaar. De kanshebber voor de Tour was verbitterd en liet dat ook duidelijk blijken. „Dit is een schande voor de wielersport", oor deelde hy. „Ik wist van tevoren, dat me zoiets te wachten stond, maar toen ik en Cees Bal met zeven Ra- SIMPELVELD Herman Krott was tot tranen toe geroerd. De beste drie renners in het Nederlands wegkampioenschap voor amateurs op de Hulsberg in Simpelveld, waren allen van zijn ploeg- Hassink, Van Vliet en Spijker. In die volgorde. Herman Krott, de altijd nuchtere Amsterdamse ploegleider, kon zijn ge luk niet op en omhelsde zijn succesvolle trio met vochtige ogen. De Amstel-renners hebben het loodzware kampioenschap volledig beheerst.' Arie Hassink veroverde de door hem fel begeerde titel na acht vergeefse grepen naar de rood-wit- blauwe trui. Hy versloeg Olympia's ronde winnaar Leo van Vliet in de eindsprint tegen de berg op. Van Vliet, normaliter sneller dan Has- sing in de sprint, faalde op dat be slissende moment, maar gunde zijn ploeggenoot niettemin diens titel, die ook Jan Spijker niet misstaan zou hebben. De 21-jarige student (MO- SIMPELVELD De organisato ren van het tweedaagse sportieve treffen in Simpelveld hebben ruim schoots de f 105.000, die er aan de KNWU moest worden betaald, eruit. Maar liefst 25.000 bezoekers (6000 op de eerste dag), kwamen de kam pioenschappen in Simpelveld (Zuid- Limburg) v bezoeken. Er waren 13.000 kijkers nodig om quitte te spelen. Woensdag hebben de organisatoren een onderhoud met het hoofdbestuur van de KNWU, om mogelijk voor vijf jaar achtereen een verbintenis af te sluiten. geschiedenis) finishte in dezelfde tijd als Hassink en Van Vliet, maar miste voor een winnende sprint de kracht, omdat hy al in de vierde ronde solo reed en daarna niet meer uit de kop groep weg was. Spy kers optreden was een verrassing. Hijzelf na afloop: „Ik heb door griep en darmstoornissen Olympia's ronde van Nederland niet kunnen ryden. Nadat ik hersteld was, nam ik me voor een goed kampioen schap te ryden. Daarom reed ik in één week vier criteria en ging elke morgen minstens honderd kilometer trainen. Dat was de juiste voorbe reiding". In het kampioenschap in het Lim burgse Simpelveld (slechts 26 ren ners van de 135 vertrekkers haalden de finish) maakt Spyker al vroeg de weg naar het succes vry voor zijn ploegmakkers Hassink en Van Vliet. Zy waren de favorieten, om de dood eenvoudige reden, dat zy op dit ogen blik de beste amateurs van Neder land zyn. Herman Krott: „Tijdens de voorbereidingen op dit kampioen schap is er in de ploeg alleen maar gesproken over wie er derde zou worden. De eerste twee plaatsen wa ren voor Van Vliet en Hassink. Het is precies zo uitgekomen. Arie Hassink, vorige week fraai V^fde in de 'open' ronde van Luxem burg, met Leo van Vliet, die min of meer was afgegaan in de klassieke Ronde van Limburg, waarin hy op drie minuten van de onbekende win naar Piet van Kollenburg als elfde eindigde, konden zich door de acti viteiten van hun ploeggenoten Jan Spyker, Ad Prinsen en Ton ter Harmsel lang rustig houden. De twee favorieten peddelden mee in de voorste gelederen van het peloton en lieten zich pas tot daden verleiden in de finale. Arie Hassink: „Dit was een erg zwaar parkoers en daarom had ik me heiig voorgenomen het tot de 16e ronde kalme aan tedoen. Het liep allemaal op rolletjes. Alleen in de 20ste ronde dreigde het mis te gaan toen er spaken in myn voorwiel braken. Voor ik een ander wiel had, was er al weer een groepje vertrok ken. Ik werd echt kwaad en ben toen achter elkaar naar die groep toe gereden. Dat ging eigenlyk zo ge makkelijk, dat ik in myn kansen begon te geloven". Niettemin dreigde Hassink de titel nog kwijt te raken aan zyn ploeg- makker Leo van Vliet, die twee we ken geleden ook al de eindzege in Olympia's ronde voor zyn neus had weggekaapt. Van Vliet demarreerde in de 24e ronde en nam 20 seconden voorsprong. Van Vliet: „Ik wilde het zo proberen. De afspraak in de ploeg was dat we niet voor elkaar zouden ryden, maar ook niet tegen elkaar. Op het moment dat ik wegsprong waren er nog twee ploegmakkers (Hassink en Spyker) in de kopgroep tegen Tak en Akker. Ik geloofde een goed kana te hebben, maar het mis lukte, want juist myn ploeggenoot achterhaalde me". Arie Hassink heeft gewoon voor zyn eigen kans gereden en deed die van Van Vliet teniet. Hassink: „Dat mocht ik. Ik heb het ook goed ge speeld. Toen Leo wegsprong heb ik Ad Tak (kampioen van vorig jaar) al het zware werk laten doen. Toen hy en Akker 'erdoor' zaten, ben-ik met Spijker in het wiel naar Leo toege sprongen en won ik de sprint". In die sprint vergiste Van Vliet zich. Hy zei: „Ik zag Arie dat grote ver zet trappen en daarom wilde ik ook graag een tandje hoger schakelen. Dat ging mis, ik maakte een misslag en was op het nippertje verloren". Leo van Vliet vond het parkoers ove rigens niet zo zwaai*. „Als je die berg s, had je de rest van het par- AMsrU y Arie Hassink gaat juichend „Er moeten tonnen op tafel vond het wel zwaar en was daarom erg blij met zijn titel. „Ik ben goed in vorm de laatste tyd, heb goed ge reden en ben bly met myn titel. Ik loop al acht jaar achter zo'n succes aan. Steeds zat het met tegen en nu is het gelukt". Arie Hassink (25), HAVO-leerling, omdat hy zyn beroep van machine bankwerker niet meer mag uitoefe nen (hy is tbc-patiënt geweest), gaat zyn titel niet omzetten in geld. On- leighs weg waren verlangde men toch nog dat wij tweeën op kop zouden rijden. Schandalig gewoon". Zoetemelk heeft er serieus over na gedacht om de wedstrijd op de uiterst moeilijk te beklimmen'Hulsberg (het parcours overtrof qua moeilykheids- graad het Cauberg-cirouit ruim schoots) te verlaten. Tot tweemaal toe zelfs, maar deed het by nader in zien toch niet. De eerste maal kamp- Door Hans Coolegem te hy met deze opleving, toen zyn in de arm genomen vagebond Cees Bal. die met Nolteni als broodheer ook helemaal alleen stond, door de Jury uit de wedstrijd werd genomen. Op dat moment was de koers al in een beslissend stadium. Na tal van schermutselingen gaven de volgelin gen van Post Jan Raas, Aad van den Hoek en Cees van Dongen met Jos Schipper en Wam de Waal de toon koers om Uit te rusten". Arie Hassink middellijk na de titelstryd in Sim- over de finish: komen om naar de profs te gaan". pelveld sloeg hy een aanbod om zon dag een criterium te ryden af. Hy wordt ook geen prof. Hassink: „Ik vind het by de amateurs wel goed. Ik heb geen verantwoordelijkheid. Ik rijd leuke wedstrijden en ga straks misschien naar Montreal en probeer in de tussentijd myn HAVO-diploma te halen. Ik mag trouwens van de dokter geen lange etappewedstryden ryden. Dit leventje is best. Er moeten tonnen op tafel komen om dat van me af te kunnen kopaa.". ten bracht de overige leiders, Aad van den Hoek, Jos Schipper en Jan Raas echter niet in moeilijkheden. Van den Hoek: „Het is eigenlyk gek, want in de eerste vijf ronden werd ik zo'n 20 keer gelost. Ik ben nu een maal een langzame starter". Heldhaftig Een serieuze ontsnapping, omdat het peloton tussen de 50e en 100e kilo meter nauwelijks reageerde en reeds op ruim drie minuten was gereden. Onder impuls van Joop Zoetemelk veranderde echter dit wedstrydbeeld, waardoor de grote groep in drie stuk ken werd gescheurd. Blunder Hoewel men zich moet afvragen of de wielerreglementen voor professio nals niet wat ruimer moeten worden afgestemd, beging Cees Bal juist in deze fase een ondoordachte blunder. De Zeeuw die uitstekend marcheerde nam een ronde voor de toegestane ravitaillering een door hem gevraag de kruik drank aan, waardoor hij pardoes uit de titelstryd werd gezet. Jurylid Van den Berghe: „Ik riep Cees Bal nog toe, dat hy het niet mocht aannemen, als hy de bidon direct had weggegooid, was er niets aan de hand geweest. Maar hij luis terde niet". „Balletje" die nog had kunnen wor den gespaard als zyn gelegenheids verzorger zich langs het parcours by Bals passage had weggehouden, ver liet mistroostig- het duel, dat door zyn gedwongen opgave er niet beter van werd. Omdat niemand zyn taak wilde overnemen sleurde Joop Zoetemelk toen rondenlang aan de kop, totdat hy na zo'n 25 kilometer er genoeg van had. „Ik ben toen naar de Jury gegaan en heb gevraagd of we aan een ploegenwedstryd of een indivi duele koers bezig waren. Het ant woord van meneer Houben was wei nig hoopvol. „Je hoeft toch niet op kop te ryden", vertelde hij my. Toen wist ik genoeg. Ik was in staat om zo de fiets aan de kant te zetten, maar ik heb er toch maar van gemaakt, wat ik kon. Door een paar maal in de klim keihard te demarreren kon ik immers nog een beslissing forceren?" Het lukte Joop Zoetemelk niet hele maal. Hij dwong door zijn inspannin gen wel Bert Pronk (Peter Post: „Hij heeft in de afgelopen Ronde van Zwitserland erg veel tfbor Kuiper ge daan en kon met slechts een dag rust slechtherstellen"), Roy Schuiten, Wim van Helvoirt, Nidi den Hertog en later Gerrie Knetemann tot af haken, maar bereikte zijn grote doel om wereldkampioen Hennie Kuiper, die hem in de spurt voor de derde plaats versloeg, te lossen niet. Inmiddels waren wel Cees van Dongen (fietste zich zo goed als zeker in de Tour-selectie) en Wim de Waal in de spits afgevallen. De steeds weer terugkerende Hulsberg, die in totaal 31 maal moest worden genomen, eiste teveel. Het wegvallen van deze krach- Aanvegen ~rm Niettemin kreeg de naar Brabant verhuisde Flakkeeër evenals ploeg genoot Raas en Jos Schipper in de finale kramp. „Door tabletten, die ook Raas van de dokter kreeg, knap te ik weer op". Hetgeen niet het ge val was met Jos Schipper, de enige Ormas-vertegenwoordiger, die held haftig streed, maar niettemin eervol ten onder ging en zich uiteindelijk na Kuiper en Zoetemelk met de vijf- dep laats tevreden moest stellen. „Meit twee Raleighs erbij", bedacht Schipper, „had ik niet zoveel hoeven i,e doen. Maar dat is m'n mentali teit niet. Ik kan niet kilometers lang in het wiel van anderen rijden. Het is jammer, dat het nog zo gelopen is, want op een medaille had ik wel gerekend. Het is een schrale troost om te weten, dat ik de mensen toch iets heb laten zien". Omdat Zoetemelks aanklaver Hen nie Kuiper („Joop reed goed, maar als je in deze omstandigheden ver keert weet je dat nu eenmaal. Ik heb hetzelfde vroeger met Rokado ook meegemaakt") niet van zich af kon schudden en andersom bijna geen enkele poging werd ondernomen om Zoetemelk te lossen, behoefden Jan Raas en Aad van den Hoek wei nig meer te doen, dan hun positie te consolideren. In de laatste klim naar de verlossende kalklijn liet Jan Raas opponent Van den Hoek zien, dat zijn reserves nog nauwelijks wa ren aangetast. Met 11 seconden ver schil trok de 23-jarige Zeeuw de prof- titel naar zich toe. „Voor veel mensen misschien een verrassing", glimlachte Raas, die eer der dit seizoen een rit in de Ronde van België, de kermiskoers in Peru- welz en in eigen woonplaats 's-Gra- venpolder had gewonnen. „M'n naam was nauwelijks genoemd bij de prognoses, dat was voor mij een voordeel. Er wordt dan niet zo op je gelet, terwijl ik voor mezelf wist waartoe ik in staat was. Na het zware klassieke voorseizoen h§b ik het bewust kalmer aan gedaan. Toen anderen naar Spanje gingen ben ik thuisgebleven om te sparen voor de Tour. In de Ronde van Luxemburg heb dk toen myn laatste voorberei dingen gedaan". „We waren het met elkaar eens dat het iemand uit onze ploeg moest worden. Er moest alleen nog worden afgewacht wie. Rijdt echter het groepje weg, dat vlak voor onze ont snapping de benen nam, dan was ik waarschijnlijk gezien geweest. Want dan had er voor mij niets anders overgebleven dan afstoppen voor mijn collega's". Hennie Kuiper, die zijn bijna niet gedragen nationale trui verloor: „Toch had ik gedacht, dat ze nog zouden stilvallen. De vier minuten, die Raas en Van den Hoek op een gegeven ogenbük hadden, Was op dit paircours niet veel. Want krijg je in de klim van de Hulsberg 'n „patat." dan kunnen ze je even later met de bezem aanvegen". En na een korte overdenking: „Het succes is toch goed voor de Tour. Het is een teken dat we elkaar begrijpen. We hebben er vooraf slechts vyf minuten over gesproken. Dat zegt toch wel wat". En Peter Post, die na het drieluik van Herman Krott ook met uitslui tend eigen mensen het erepodium bevolkte: „Dat Kuiper zijn kans op offert voor Jan Raas is niet gemaakt. Dat komt uit zijn hart. Er is vol doende vertx*ouwen en vriendschap in onze formatie, ondanks dat ex- veel jongens inzitten, die ambitie hebben om te winnen. Dat is niet met andere ploegen, die slechts een kopman hebben, te vergelijken. Al leen met het grote vertrouwen on derling ben je de sterkste formatie". Uilslag: L Jan Raas Cs-Gravenpolder), SIMPELVELD Naadlerax*es Keetie van Oosten—Hage (26) uit Kloetinge werd zaterdagmid dag op het loodzware pai-koers in Simpelveld voor de achtste achtex*eenvolgende keer weg- kampioene. Alleskunnende Kee tie versloeg in de eindsprint na 54,5 kilometer, tydens welke de Hulsenberg acht keer beklom men moest worden, wereldkam pioene Tineke Fopma. De Zeeuwse en de Friezin waren veruit de sterkste dames. Zij namen na vier van de acht ron den de leiding en vochten het uiteindelyk uit in de eindsprint. Daarin was Keetie superieur. Al ver voor de eindstreep het zij de wereldkampioene achter zich en zij hep zelfs nog zeven secon den uit. Na afloop voxxd Keetie, dat dit het zwaarst bevochten kampioerxschap van haax* was. „Nog nooit heb ik zo'n zwaar parkoex*s gereden", zei ze. „Als xaar boven kregen we flink stuk dat hele stuk geklommen waren, op de top nog eer wind tegen", aldus de Zeeuwse, die geen moment aan haar achtste titel had getwijfeld. Ze gaat zelfs nog een poosje door. „Het is eng gezellig met die mei den onder elkaar en sinds ik een sponsor heb, kost het me ook niet zo veel geld meer. Waarom zou ik er dan mee op houden?" UITSLAG: 1. Keetie van Oos tenHage (Kloetinge) de 54,5 km in 1.43.25; 2. Tineke Fopma (Huins) op 7 seconden: 3. A. Weegberg (Loon op Zand) op 2.49; 4. M. Bik (Bergambacht) op 3.03; 5. A. Riemersma (Am. sterdam) op 4.45; 6. Gre Knete- man (Huybergen) op 5.09; 7. Truus van der Plaat (Gelder - malsen) op 5.30; 8. M. Lager - löf (Klaaswaal) z.t. 210,8 kiloxneter in 5 uur, 45 minuten en 4 seconden; 2. Aad van den Hoek (Dirksland) op 11 sec.; 3. Hennie Kuiper (Ossendrecht) op 2.37; 4. Joop Zoetemelk (Gèrmigny L'Eve- que) z.t.; 5. Jos Schipper (Kwaden- damme) op 3.02; 6. Nidi den Hex*tog (Ermelo) op 4.56; 7. Gerrie Knete mann (Huybergen) 6.14; 8. Roy Schuiten (Putten) op 8.17; 9. Wil van Helvoirt (Tilburg) oj 9.41; 10. Bert Pronk (Scheveningen) z.t. 15. Op één ronde: Gex*ben Kax*stens. Jan Raas wordt na het behalen van het kampioenschap door zijn vrouw gefeliciteerd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11