Oranje verfrissend zonder gevierde, irritante vedettes NEDERLAND: MANIPULATIE-KAMPIOEN Vogels: goede Lotto en supertrio Knobel en masseur gaan op de vuist Rijvers geeft PSV'ers aparte taak mee MAANDAG 21 JUNI 1976 sport sport ZAGREB Brons voor Oranje. Gewonnen in een ontmoeting tegen Joegoslavië. Opnieuw na verlenging. De derde wedstrijd reeds in deze slotfase van het vijfde toernooi om het Europees kampioenschap, de derde ook waarin pas in de tweede verlenging de beslissing viel (3—2). DEN HAAG De winnende ge tallen van lotto no. 25 zijn: 14 - 21 - 26 - 27 - 32 - 41 res. get. 15. Het aantal deelnemers aan lotto no. 25 bedroeg 773.726. die voor een inleg zorgden van 3.183.731 gulden. Het pryzenbedrag is 1.644.769 gulden. DUITSLAND De winnende getallen in de Duitse lotto zyn: 2 - 7 - 23 - 34 - 41 - 47 Reservegetal 18. SUPERTRIO Seine-prys te Duindigt op 20/6: 1. no. 6 Leo Hanover (W. v. d. Pijl); 2. no. 16 Niels Zuidvelde; 3. no. 4 Luit van Toogwijk. Inzet f 38.316,—. Uitkering (6-16-4) i 1105,20. Niet gestart no. 7 en no. 10. Twee teleurgestelde ploegen overi gens, die voor een handvol toeschou wers slechts 10.000 kijkers vulden de immense arena van het Dinamo Zagreb stadion plichtmatig moes ten aantreden. Toch werd het na de rustige eerste helft waarin een soort zomeravondvoetbal werd gedemon streerd, een attractieve ontmoeting. Vooral van de zijde van het totaal gewijzigde Oranjeteam, dat plotse ling wel wilde werken, dat plotseling toonde dat er nog wel spelers aan wezig waren, die niet alleen babbe len maar ook willen voetballen. Zon der de gevierde, irritante vedettes, zonder die blasé-maniertjes, maar wel met een verkwikkend enthou siasme. Iets dat eigenlijk verbazing wekkend genoemd mag worden, want na de ontgoochelende en schandali ge demonstratie van anti-voetbal te- Voetbal De eerste finalewed strijd om het Europees voetbalkam pioenschap voor ploegen tot 23 jaar tussen Hongarije en Rusland is ge ëindigd in een gelijkspel, 1—1. Atletiek De Fin Hovinen heeft zaterdag tijdens atletiekwedtrijden in Helsinki, zijn beste wareldseizoen- prestatie speerwerpen met 1,12 meter verbeterd. Hy kwam nu tot 91,12 m. gen de Tsjechen, waarna ook nog eens alle sluizen van welsprekend heid werden geopend en wat lie ten zij een vuil water door had niemand meer iets van Nederland verwacht. Het is anders uitgepakt en de mogelijkheid is daarmee ge opend, <|^t er over enkele jaren op nieuw met een team aangetreden kan worden, waarin men weer wat voor elkaar over heeft. Dat was het hemelsbrede verschil tussen Oranje van woensdag en zaterdag. De eer ste maal een uitgebluste ploeg, die vol met problemen zat, problemen die voor een overgroot deel toe te schrij ven waren aan eigen ongediscipli neerd optreden, de tweede maal een formatie die na een aarzelend begin weer begon te geloven. Het werd op deze wijze toch nog een beetje plezierig afscheid voor een trieste bondscoach George Knobel. Want ondanks de triomf van deze ver jongde ploeg, maakte de vertrekken de coach de indruk van een afge leefd man. Twee Jaar dienst bij de KNVB kost blijkbaar veel meer dan men van tevoren kan incalculeren. Het duidelijk waarneembaar dat Nederland (zonder de geblesseerde Rijsbergen) en Joegoslavië een ver plicht nummer moesten maken. Twee teams met beide een zware wed strijd van elk 120 minuten in de Geels beslist het duelzijn uithaal betekent 3—2. benen, die nu aantraden voor de troostprijs. Het tempo werd laag ge houden, er werd in die eerste 45 minuten vrijwel geen persoonlijk duel aangegaan. De tribunes bleven ook stil bij dit steriele spelletje, waar in Nederland iets meer agressie aan de dag legde. Vooral Jan Peters en Willy van der Kerkhof zwoegden naar hartelust en in de achterhoede gaf Ruud Krol. als aanvoerder, een goed voorbeeld. Maar voorshands klikte het nog niet tussen de sterk gewijzigde linies. Wim Jansen werd in de laatste vier geposteerd en Pe ter Arntz, die zijn debuut maakte, stond op het middenveld. In de aan val had René van de Kerkhof de plaats ingenomen van Rep, die tegen Tsjecho-Slowakije volkomen uit de boot was gevallen. Geels opereerde als spits en hoezeer hy deze plaats op prys stelde, bewees hij met twee treffers, beide onder moeilijke om standigheden gescoord. „Ik speel al tijd graag in de spits. Ik krijg dan meer mogelijkheden. Je voelt na tuurlijk zelf het beste aan wat je ligt, maar het is blijkbaar niet altijd mogelijk". Het was nu wel mogelijk na het vry abrupte vertrek van Cruyff, die niet eens de moeite had genomen om zijn ploeg in de tweede wedstrijd vanaf de tribune bij te staan. Geels scoorde tweemaal, het eerste succes kwam pas in de 27e minuut. Rob Rensenbrink, iets actiever dan tegen de Tsjechen, maar ook nu weer niet imponerend, lanceerde de vinni ge Geels, die in volle sprint zijn be waker Surjak afschudde en uit een moeilijke hoek met het linkerbeen de score openbrak: 10. En toen Willy v. d. Kerkhof na een pass van Jan Peters vyf minuten voor de rust 20 scoorde leek Oranje al veilig. Juist die treffer echter prik kelde de Joegoslaven en dan vooral Katalinski. Hy zweepte zijn team op, scoorde zelf 2—1 (43ste minuut), maar moest aanzien dat Bul jan een unieke kans om zeep hielp. Met Meutstege voor Wim Jansen, die een tik tegen het hoofd had gekregen (Knobel: „Het leek op een hersen schudding, daarom vond ik het maar beter hem te vervangen") kon Ne derland de voorsprong toch niet vast houden. Het aarzelend optreden van Meutstege haalde de rust uit het team, waarin ook Arntz zijn draai toen niet meer kon vinden. (Hij werd vervangen door Kees Kist). Joegosla vië schroefde het tempo op; kreeg ook kansen, maar moest tot zeven minuten voor het einde wachten op de gelijkmaker. Dzajic schoot toen onnavolgbaar een vrije trap in: 22. Nadat Kees Kist nog op de lat ge spetterd had in de verlenging bewees Geels zijn grote waarde voor de ploeg. Met Katalinski in zijn rug produceerde hij in de 107de minuut de kostbare treffer die „winnend" bleek omdat Van Kraay een inzet van Bul jan naderhand nog van de lyn kopte. „Als Ivic hier is geweest, maak ik misschien een kans om een contract van vier jaar by AJax af te sluiten", lachte Geels. En ernstig: „Er is veel meer gewerkt dan woensdag. Het is onmogelijk om deze twee wedstrijden met elkaar te vergelijken, maar toch geloof ik dat we met deze ploeg op de goede weg zijn". BRUNSSUM De eerste wed strijd om het algemeen amateurkam pioenschap van Nederland tussen zondagkampioen Limburgia en zater dagkampioen IJsselmeervogels, is ge- indigd in een gelijkspel. Na een wed strijd. die een spannend verloop had en waarin hard gevoetbald werd, deelden de ploegen de punten: 1—l. In de eerste helft was de wed strijd van uitstekend gehalte. Snel wisselende scènes en veel spanning voor de 3500 toeschouwers. Limbur gia was in die fase veel sterker dan de in een 4-4-2 formatie opererende „Vogels" en de thuisploeg kwam in de 28e minuut verdiend aan de lei ding door Loek van Wijk, die een voorzet van Kousen keihard inschoot. In de eerste 45 minuten had Lim burgia verder afstand kunnen ne men, maar slecht schieten van onder andere Coolen en fraai keeperswerk van Vogels-doelman De Feyter, voor kwamen dat. Na de rust was Van Wyk bij Lim burgia om disciplinaire redenen uit de ploeg gelaten en dat betekende een verzwakking. IJsselmeervogels kon door deze maatregel het midden veld overnemen. Na 49 minuten lever de dat al de gelijkmaker op. Doel man Senden kwam uit zijn doel, ter wijl drie verdedigers in zyn buurt stonden, hy werd omspeeld door Jaan de Graaf en deze scoorde be heerst. Tevreden Arbiter Dammers (Rijswijk) moest vaak fluiten voor overtredingen, maar de wedstrijd werd niet echt hard. Met name IJsselmeervogels probeerde de stand een ander aan zien te geven, maar slaagde daarin niet. Toch was trainer Stevenaart van de Spakenburgse ploeg na af loop tevreden. „We hebben nu een uitstekende kans om volgende week voor eigen publiek algemeen ama teurkampioen te worden. En dat was vanmiddag ons uitgangspunt". Aalt Kok van de „Vogels" werd door ar biter Dammers genoteerd, toen hij Coolen onderuit haalde. Door Ger Stolk BELGRADO Sinds Meerum Ter- wogt in een helder moment ont dekte dat de bal rond is, zyn er waarachtig nogal wat sportscriben- ten geweest die het hem hebben na durven schrijven. De laatste tijd zit de klad er echter in, want trai ners die te bang zy n om teveel te zeggen bedienen zióh steeds fre quenter van deze term. Tenslotte getuigt het van weinig intellect om die truc niet te doorgronden en valt er nog maar heel sporadisch te lachen om naievelingen die iemand in de krant laten beweren dat de bal rond is. Zes dagen Joegoslavië, c.q. vier eind- wedstrijden om het Europese kam pioenschap voor landenteams lub ben niettemin de bevestiging maar weer gebracht hoe verbijsterend rond de bal van Terwogt destijds is geweest. Daarmee is deels de be schamende afgang van oranje be doeld, en deels het feit dat de Joe goslaven alle talent ten spijt niet met grote cijfers van West-Duüs- land wonnen. Dat heeft ook te maken met de hoog geprezen Duit se discipline, evenals met het feit dat Jezeks Tsjechen profiteerden van oranjes stupiditeiten om ver volgens Duitsland van een prolon gatie van de Europese titel te hou den. Tweespalt Knobel op zak slechts coach op papier. Onder grote hilariteit open de hy in de kleedkamer de enve lop en las Knobels bevelen ge ringschattend voor. Het werd een afgang tegen de Russen en wat voor De Vroet erger was: Knobel nam hem zijn optreden kwalijk. Dus mocht Blok mee naar de eind ronden. Blok mocht evenwel niets doen, zo luidde letterlijk de af spraak. Nadat de assistent zich toch met de gang van zaken dreig de te bemoeien, stuurde Knobel de lastpost als spion naar Joegoslavië West-Duitsland. Volgens Blok enkel en alleen maar om een dag van hem af te zyn. Uiteindelijk kwam iBlok toch nog in actie. Want nadat verslaggever Joop Niezen een vraaggesprek met Kno bel had gehad, toog hy met het bandje naar Stoop en Hogewoning Hoe het verder moet is iets waar het sectiebestuur nog niet uit is. Er is gedacht aan de mogelijkheid van een part-time-trainer. Een clubman, die voor en tijdens de handvol wedstrijden van Oranje per seizoen met de leiding wordt belast. Les van het feit dat FC Twente -manager Ton van Daelen al nul op het request gaf toen Hogewoning hem polste over Spitz Kohn, zou dat betekenen dat het sectiebestuur de klok terugdraait. De namen van Brand en Kessler zyn in dat verband ook al geval len. Iets anders is dat Hogewoning in middels heeft toegegeven dat het sectiebestuur betaald voetbal op zaterdag 12 Juni na afloop van de bondsvergadering de ontslagaan vraag van Knobel al inwilligde. Journalist Dick van der Polder gaf lag er al een aangetekend KNVB- sohryven in Roosendaal, waarin diens ontslag werd bevestigd. Kno bel. die zich als bondscoach niet geneerde om betaalde contracten met de media af te sluiten (een krantenartikel f 100,-, een praatje langs de lyn f 150,-) groef in we zen zyn eigen graf. Zo ongeveer liggen de achtergronden van de zaak-Knobel. In het trieste provinciegat Zagreb zyn alle rellen rondom Oranje ten spijt, in de afgelopen dagen min der bewyzen geleverd ten aanzien van een ander facet van Terwogts bewering. In Belgrado bivakkeerde de high society van de internatio nale voetbalwereld om druk zaken te doen met al dan niet louche voetbalmakelaars. Louter daaraan moeten de minder goede verrich tingen van het Joegoslavische elf- van speelgerechtigheid wordt uit gereikt indien de buitenlandse club de speler afstaat voor de wedstrij den van het Joegoslavische team. Daarom is het toch niet uitgesloten dat Surjak straks in Aajx speelt en dat Vasovic die van Anger naar Paris Saint German gaat, Asimo- vic mee brengt. Wat dat laatste betreft: Willem van Hanegem kan 't in Frankrijk dus mooi vergeten. En nu we het toch over Feyenoord hebben. Het is een Franse journa list geweest die zich in Belgrado afvroeg hoe Feyenoord zo dom kan zijn belangstelling voor de Portu gees Humberto te tonen. En ver volgens vertelde de Fransman hoe het Humberto in Parijs verging. Een matige aanloop, een aantal sterke wedstrijden en vervolgens een periode van blessures. Hum berto kwam desondanks terug, te hebben opgedreven door Journa listen te vertellen welke clubs er alzo belangstelling toonden. FC Twente-manager Ton van Daelen. die de Joegoslavische Johan Cruyff kreeg aangeboden. Twee ton als hij het doet, heeft hy goud in zyn handen. Gegarandeerd twee mil joen waard binnen enkele jaren. Miljan Miljanic. trainer van Real van Rode Ster is) lacht hy dat hy het terras van Madeira (welk res taurant voor 80 procent eigendom van Rode Sber is) lacht hy dat Rensenbrink niet hoeft. Hy heeft al drie linksbuitens. Jantje Peters, ah, daar heeft hy veel van ge hoord. Onder ons gezegd, volgt zijn assistent-trainer Peters al weken. En dat nieuwe driejarige contract met NEC is evenmin bezwaarlyk. Voor vyf miljoen gulden praten ze Die bewering kan ook niet los wor den gezien van de tweespalt van oranje. Van een na alle reeds ge signaleerde ellende nogal ordinair handgemeen tussen Knobel en mas seur Pierre van de Akker alsmede uitgewisselde vuistslagen tussen Evert Grifhorst en assistent-trai ner Ger Blok en ook niet van de dienst die een alternatief oranje team hot Nederlands elftal zater dag bewees door ondanks Knobel en vooral zonder Cruyff de Joego slaven de derde plaats te ontne men. Tenslotte zou de ramp niet te overzien zijn geweest by een neder laag, want dan pas zou Cruyff (en familie) kunnen uitroepen dat zonder hem elke wedstrijd gedoemd is tot mislukken met alle daaraan gekoppelde eisen, indien Cruyffs •terugkeer in oranje weer eens ter discussie zou komen. Want even zeker als Knobel het na tionale team zaterdag voor het laatst leidde, lykt de conclusie op zyn plaats dat Cruyff voorlopig niet meer in oranje speelt. Dat eer ste is minder erg, voor wat betreft het laatste lykt na een afkoelings periode een gesprek voor de hand te liggen. De winst van zaterdag is geweest dat Cruyffs eisen aan het sectie bestuur minder gepeperd zullen zyn. De periode-Knobel is afgeslo ten, waarmee de tongen van een aantal betrokkenen opgelucht zyn losgekomen. Zo verklaarde assis tent-trainer Ger Blok zyn aanwe zigheid in Joegoslavië als een sanc tie tegen Arie de Vroet. De Vroet reisde kort geleden met Jong Oranje naar de Sowjet-Unie, maar voelde zich met de instructies van opvolger Knobel? van het sectiebestuur, teneinde de andere mening te horen. Dat werd hem door de bondscoach maar weer eens hoogst kwalijk genomen. Knobel raakte daarbij zo over zyn toeren dat hy een deel van de werkzaamheden (ondermeer het taktisch praatje) aan Blok over liet. Maar er is meer. De PSV'ers blyken met uitvoerige instructies van Rij vers op pad te zyn gegaan. Het \yas de kleine Eindhovense oefen- meester meermalen opgevallen dat Knobel zonder warming-up aan de trainingen begon. Dus wees hy zyn pupillen op het gevaar van spier- scheuringen. Zo stond Oranje op de PSV'ers na tydens de trainin gen driftig op het doel te knallen. En in een hoekje van het veld werkten de Eindhovenaren zich zwijgend op temperatuur. volgens Hogewoning in Brussel de voorzet om van Knobel af te ko men. Het sectiebestuur blykt al maanden geleden te hebben afge sproken in te grypen by de eerst volgende rel rond Knobel. Nadat deze zich na afloop van België Nederland weer eens als een tiener gedroeg by de wat provocerende vraag of Cruyff dan wel Knobel het elftal samenstelt, viel 't hoofd van Knobel. In het spel van intrigeren en mani puleren moet het sectiebestuur be wust aan Knobels bevoegdheden hebben geknaagd. By terugtrek king van Cruyff deed Knobel pre cies wat de tegenparty van hem verlangde. Hy dreigde opnieuw met ontslag. Op het moment dat Cruyff aankondigde niet in de fi nale te zullen spelen wanneer Kno bels rehabilitatie zou uitblyven. tal dan ook in grote trekken wor den toegeschreven. Zonder zich om elftaldiscipliine te bekommeren speelde elk talent afzonderlijk zyn eigen party in die grote etalage. Hoe begrypelyk ook, het was ont hutsend Peter Stefan zich te zien laten rondryden door de Joego slavische voetbalbond, omdat na kapitale verkopen van Arnts en Van Deinzen redelijkerwijs kon worden aangenomen dat de mana ger van Go Ahead Eagles geen cent had te verteren. De Joegoslavische bond heeft er hier maar al te zeer aan meegewerkt om deviezen in het la ad je te krij gen. Weliswaar mogen slechts spe lers van boven de 28 het land ver laten, maar voor geld, voor veel geld is Joegoslavië wel bereid een oogje toe te knypen. Daar komt by dat sinds kort pas een certificaat de afspraak werd gemaakt dat de Portugees pas dan operatief aan zyn meniscus zou worden ge holpen indien de knie definitief op 6lot zou gaan. Maar Maric, de gepasseerde doel man, gaat naar Schalke '04. En Nighbur, die zich in een artikel over gescheiden mannen onlangs door Büd voor veel geld alleen in een groot bed liet kieken, is nu voor een miljoen mark te koop. Verder gaat Petrovic naar Fortuna Dusseldorf en werd er heel wat af gelachen om AZ'67, welke club Jerkovic inclusief diens versleten enkelbanden naar zich toetrok. Verhalen, waar, half waar, bewust verzonnen. Piet Keizer namens In- ter Football met diplomatentas. Hem wordt met zyn IF-verwanten verweten de prys van Wageningens Peter Hamberg willens en wetens nergens meer over. Hy zegt erby dat er niet alleen naar de voetbal ler Peters wordt gekeken, maar meer naar wat er vajn binnen zit. Tenslotte hebben ze met Netscher leergeld genoeg betaald, die is nu premievry. Kan gaan en staan waar hy wiL Een tafeltje verder zit Don Santiago Bernabeu in eigen persoon. Hy is 84 jaar. de voetbalmagnaat. Hy heeft zorgen. Sinds Paul Breitner openlyk geld aan de stakers van Madrid heeft staan uitdelen, en sinds kranten dat tafereel fotogra feerden, speelt hy als oprecht rechts gezind man met de gedachte om Breitner kwyt te raken. Dat soort dingen, waarvan de nor male voetbalbezoeker geen weet heeft» heeft zich in de afgelopen dagen in Joegoslavië afgespeeld. Een onbekende wereld, net zo on bekend als het gekrioel onder een steen van insecten, die eerst dan opvallen wanneer je de steen om draait. Lazar Radovic, ooit Xer- xaan en PSV'er. Hy heeft een goeie amateur te koop. Pajar Sza- mardzic, het gaat slecht met zyn knie. Maar in de drie wedstrijden dat hy manager is van OFK Bel grado werd er alleen maar gewon nen. Hy lacht om de domme club. leiding van Feyenoord. Herinnert zich dat moment dat hy zyn hand tekening op een tafelservet zette voor FC Twente en dat een Feyen- oord-delegatie naar OFK reisde om helemaal onnodig een transferbe drag aan die club te betalen. Het werd een rechtzaak, Twente won. en Feyenoord betaalde opnieuw zo veel geld voor Samardzic dat Dick van Dyk en Eddy Achterberg kon den worden aangekocht. Twente kreeg ook Kick van der Vall. Sa mardzic vertelt ook hoe Popivoda aan Feyenoord werd aangeboden en schudt niet begrijpend het hoofd omdat ze Nico Jansen beter vonden. De bal is rond. in die mate dat zich na afloop van de gelukkige wed- stryd tegen de Joegoslaven in het Duitse kamp een soort Hiltrup- schandaal voordeed. De man 1 die het zegt is Petar Radenkovic bekend van Bin ich radi, bleib ich kónig na de stryd tegen de Joe goslaven blykt er door de Duitsers nogal wat alcoholica te zijn genut tigd. Met name Danner Wimmer en Maier sprongen door het stek. Radenkovic voegt er aan toe dat hy zich dat nog kan voorstellen ook. Niettemin draaide het op een drama uit omdat op het moment dat Maier apezat was diens beste vriend een etage hoger aan een hartaanval bleek te zyn overleden. Laatste nieuws Ton van Daelen vertelt het laatste nieuws. De scouts van Feyenoord ontdekten kortgeleden het ama teurtalent Van Braam by het Drentse Emmen. Van Braam voel de wel voor een contract, maar aangezien hy in Emmen zyn HAVO-opleiding wilde afmaken wenste hy in de avonduren te trai nen. Voor Feyenoord minder aan trekkelijk, dus werd de afspraak gemaakt dat de Drent met een on kostenvergoeding als amateur overschrijving zou aanvragen. Via de vader van Van Braam kwam het contact met FC Twente tot stand, welke club geen bezwaar had en het talent maar al te graag iniyfde. Toen Gerard Kerkum netjes werd ingelicht door Twente was hy boos. Maar v. Daelen ant woordde dat Feyenoord heel wat minder fatsoenlyk had gehandeld door met Kohn te gaan praten zonder FC Twente daarin te be trekken. Tot slot een verbaasde Berti Vogts. Die zich afvraagt hoe het mo. gelyk is dat niemand by de KNVB ten aanzien van de gele kaart van Cruyff wist dat de UEFA van augustus tot augustus rekent in plaats van zoals Knobel beweert per kalenderjaar. We hebben Berti geantwoord dat de bal nu eenmaal rond Is. Hy knikte begrijpend.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 10