VVD-plan bezuiniging gekraakt Boersma wil betere plaats werkende vrouw AR-leider in aanval „Toestand dijken niet onhoudbaar Geen ontslagaanvraag door directie Etna ONRUST OVER REVETETGÏNG t KERNCENTRALE Binnendoor ZATERDAG 19 JUNI 1976 PAGINA 7 DEN HAAG In de Houtrusthallen in Den Haag is gisteren de achttiende Pasar Malam geopend door de Indonesische ambassadeur in ons land, de heer Sutopo Yuwono Projohandoko. Op de foto de beroemde West-Javaanse wajangpoppensnij der Engkin Sukatma Muda, geflankeerd door twee exotische schonen. DEN HAAG (ANP) Minister Boersma van Sociale Zaken heeft zowel de Sociaal Economi sche Raad als de Nationale Adviescommissie Emancipatie advies gevraagd over de positie van de vrouw in het arbeidsproces. LEUSDEN (ANP) De bezuinigingsplannen van de VVD zijn als „weinig minder dan schaamteloos" gekenschetst door de fractievoorzitter van de Anti-Revolutionaire Partij mr. W. Aantjes. Naar zijn mening worden de bezuinigingen gezocht in „forse ingrepen" bij de zwakste groepen in binnen- en buiten land. De besparingen komen volgens Aantjes ten goede aan alle ondernemingen. De belastingverlaging komt meer ten goede aan de hogere inkomens dan aan de lage, zei hij gisteravond in Leusden. "Dit is geen puinruimen maar het op een puinhoop gooien van de meest kwetsbaren", aldus de politieke voorman van de AR. In de adviesaanvraag zegt de minister dat in het arbeidsproces gebruikelijke arbeidstijden niet zijn afgestemd op het - combineren van beroepsarbeid met de traditionele praktijk van de zorg van de vrouw voor het gezin. Het personeelsbe leid is volgens hem afgestemd* op de verwachting dat de vrouw het beroep ziet als een tijdelijke zaak, waarvan haar maatschappelijk be staan niet afhankelijk is. Vandaar dat men de vrouw bij voorkeur inschakelt waar deze be perkte arbeidsoriëntatie de min ste consequenties heeft en zelfs zeer goed van pas komt: in zeer eenvoudi ge functies, waar promotiekansen ontbreken of 'n lage beloning geldt. Directe ongelijkheid vindt men in de weerstand tegen het promoveren van vrouwen naar functies waarin lei ding geven over mannen een rol speelt. Volgens de bewindsman is er een, voor Nederland, opvallende toene ming van de deelname door ge huwde vrouwen aan het arbeidspro ces waar te nemen. /Veel gehuwde vrouwen die (opnieuw) beroepsar beid willen gaan verrichten wor den echter geconfronteerd met de ge volgen van onvoldoende beroepsop leiding of -ervaring in het verleden, met weerstanden in het bedrijfsle ven om gehuwde vrouwen in dienst te nemen en met de problemen die voortvloeien uit de moeilijke combi neerbaarheid van arbeids- en ge zinstaken. Volgens minister Boersma zouden vooral de gehuwde mannen hun vrouwen in staat moeten stel len aan het arbeidsproces deel te nemen door een belangrijk deel van de huishoudelijke taken op zich te nemen, waardoor de arbeidstaak van de vrouw iets wordt verminderd. Een van de- doelstellingen van het huidige regeringsbeleid is het be reiken van volledige werkgelegen heid. Dit geldt voor ieder die wil werken, mannen en vrouwen, gehuwd en ongehuwd. Naar de mening van „VRIJ NA 65" DEN HAAG (ANP) "Vrij na de 65" heet het boekje van het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dat oudere Nederlanders informeert en advi seert over voorzieningen en regelin gen die er voor hen zijn. Het boek je kwam tot stand in samenwerking met onder meer andere depar tementen, de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid en het Voor lichtingscentrum Sociale Verzeke ringen. Harriet Freezer leverde ook een aantal bijdragen. Het boekje telt vier hoofdstukken: geldzaken, wonen, gezond blijven en meedoen. Via de raden van arbeid, de ge meenten die er belangstelling voor hebben, en instellingen en personen die veel met 65-plussers ln aanra king komen, wordt het gratis boek je verspreid. minister Boersma dient, ook bij de huidige hoge stand van de werkloos heid, als een gegeven voor het ar beidsmarktbeleid geaccepteerd te worden, dat de kansen op werk voor ieder gelijk zija In dit verband verwijst hij naar het extra stimule ringsprogramma 1976, dat onderde len bevat die vooral voor vrouwen van belang z(jn. In t bijzonder heeft dat betrekking op de deeltijdarbeid. Daarnaast wordt onderzocht of ex perimentele werkgelegenheidspro jecten in de sooiaal-culturele en volksgezondheidssfeer kunnen wor den ontwikkeld. Hij noemde het "dringend noodza kelijk" dat in het komend kamerde bat zowel door progressieven als door christen-democraten bijdragen worden geleverd tot verbete ring van de in de afgelopen weken "verslechterde politieke sfeer". Het aanknopingspunt daarvoor moet lig gen in het verlangen nog in deze ka binetsperiode wijzigingen in maat schappij-vernieuwende zin te reali- Aantjes: VVD Schaamteloos ARNHEM (APA) Het interim rapport van de commissie Beoht over de verzwaring van de dijken langs de grote rivieren is onnodig alarmerend. De huidige toestand van de dijken is zeker niet onhoudbaar, zoals de com missie stelt. Dat zei prof. ir Thijsse, oud-direc teur van het waterloopkundig labo ratorium in Delft en toendertijd lid van de Delta-commissie, vrijdag op een door de commissie Becht geor ganiseerde hoorzitting in Arnhem. Prof. Thysse al enige jaren gepen sioneerd wordt nog steeds be- DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE Gaal u met vakantie on wMt u uw eigen krant daar ontvangen? Vult u dan even de onderstaande bon in Graaa 14 daaen voor uw vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad JuUanastraat 19 Alphen a.d Rijn Letdech Dagblad. Witte Singel 1 Lelden PtaW u dan wei een postzegel? (55 cent) en wtft u bioWetters gebruiken M|)n HUtSadraa is Straat Woonplaats mm VAKANTIEADRES aanvang vankantie bezorging 1976 1976 Opzenclng «gratis r Nederland en Beigiè Overige landen f 1 70 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen as bezorging n sommige u Ook conducteur niet vrijuit bij treinbotsing UTRECHT (ANP) Niet alleen de machinist, maar ook de conduc teur van de sprinter trein die op 4 mei jl. bij Schiedam in botsing kwam met een D-tirein, gaat niet vrijuit. De conducteur van de sprinter, die a Is chef van de trein verantwoorde lijk was voor het geven van het ver- ^trekbevel aan de machinist, gaf het vertreksein zonder ztóh ervan te ver gewissen dat het vertrekseinlicht op veilig stond, aldus NS. Dat neemt niet weg, dat ook de machinist had moe ten zien, dat hij door een rood sein heen reed. Eerder deze week al werd meege- UTH-ECHT (ANP) De directie deeld. dat de technische beveili- van m Breda heett ln <e" irmgsapparatuur goed functioneer- genstefflng tot wat zij eerder aankon- de. Bij het treinongeluk kwamen 24 °«dc Bisteren geen cntslagaanvra- mensen allen inzittenden van de ingediend bij het arbeidsbureau sprinter om het leven. v°or de 192 werknemers van de ij- zergietaerij. Het indienen van de ont- 59 schouwd als de expert by uitstek op het gebied van de waterbeheersing. Het interim-rapport van de commis sie Beöht kenschetste hij in zijn to taliteit als „te overdreven". De com missie Bedht werd verleden jaar door het Rijk ingesteld, nadat de al in uitvoering zijnde of voorgenomen.ver zwaringen van de dijken langs Rijn, Maas, Waal en LJssel toenemend ver zet opriepen. Diverse groeperingen wezen op de schade die werd aan gericht aan het landschap en ook op het feit dat veel bebouwing langs de dijken zou moeten verdwijnen. ARNHEM (APA) In Gelder land is grote ongerustheid ontstaan over de vraag of de kerncentrale in Dodewaard werkelijk zo slecht be veiligd is als donderdagavond V ARA's Achter het Nieuws meldde, de. Dat blijkt onder meer uit monde linge vragen die een aantal staten leden gisteren stelden aan Gede puteerde mr. J. A. M. Hendrlkx tij dens de statencommissie bestuur lijke organisatie. De statenle den spraken van een bijzonder ern stige zaak, die op korte termijn tót stappen dient te leiden. "We zit ten op die manier op een vulkaan", aldus het boerenpartijstatenlid J. Linde. "Een saboteur zal er weinig moeite mee hebben het koelsysteem uit te schakelen als filmploegen al zo makkelijk binnenkomen als daar gebeurd is "Ook gedeputeerde Hen- drikx toonde zich bijzonder ge schrokken van de filmreportage. "Het zal in de eerstvolgende verga dering van GS worden besproken. Dit is geen situatie die lang kan voortbestaan". i Q RlN K Luchtverwarminq Uw inrtanafcur- LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RUN Kalkovenweg 58. Postbus 337. Telefoon (01720) 2 03 00 slagaanvragen zal nu niet eerder ge beuren dan dat met de bonden over eenstemming is bereikt over een so oiaal plan. De directie heeft zich tevens be reid verklaard, een extra opzegter mijn in aoht te willen nemen voor de werknemers van 45 tot 57.5 jaar. Dit heeft districtóbestuurder F. Beerepoot van de unie BLHP gister avond meegedeeld. Volgens hem zul len de ontslagaanvragen niet eerder worden ingediend dan eind Juli. Bij Etna (in totaal ongeveer 700 man) was vorige week een actieco mité opgericht, dat acties voorbereid de voor het geval de ontslagvergun ningen toch zouden worden aange vraagd. Het actiecomité bestaat uit werknemers, vakbondskaderleden en bestuursleden van de industriebon den NW en NKV. De directie had de bonden voor gisterochtend uitgeno digd voor een gesprek. Dit gesprek heeft de hele dag geduurd. Uit het gesprek is verder naar vo ren gekomen, dat een verdere reorga nisatie voor het na de sluiting van de ijzergieterij overblijvende deel van Etna pas begin volgend jaar aan de orde zal komen. Het bureau Bakke nist Spits en co. zal over die reor ganisatie nog een rapport uitbrengen. Voorlopig echter zijn er. wat dat deel van het bedrijf betreft, nog geen uit slagen te verwachten. Voor de industriebonden NW en NKV. die zich tot op heden sterk heb ben verzet tegen de reorganisatie plannen van de directie van Etna, is door het gesprek van gisteren weer enige ruimte geschapen voor verder overleg met de direotie. Van doorslaggevende betekenis voor beide industriebonden zijn de toezeg gingen van de directie geweest, dat zij de bonden een volledig investerings plan voor de komende Jaren zal overleggen en dat 'n verdere reorga nisatie van Etna niet aan de orde komt voordat daarover een tot in de details geregeld plan op tafel kamt. Voetballen (1) Voetballen ,(3) Ik wou het met u even over het voetballen hebben. Daar schynt u erg van te houden, want wanneer de lichtjes in Zagreb of Belgrado weer branden gaan, kun je by my in de straat een dubbelloops-geweer afschieten en de enige buren die naar buiten komen zyn zy die het andere net en de EO aanhebben. Voetballen heeft in zyn totali teit iets dat elke andere sport mist. Als het goed gebeurt paart het creativiteit aan bruutheid, ge weld aan slimheid. Het goede wordt vaak niet beloond. Men trekt party voor één van de teams. Niet altijd is te achterfia- len waarom. Scheidsrechters bly- ken volgens de statistiek van strafschoppen die ze toekennen, zich- doorgaans dichter by de thuisclub te bevinden. Naarmate de lege bierflesjes rond de voet balvelden hand in hand met de welvaart toenamen, is dat steeds berypeiyker geworden. De referee heeft tenslotte ook vrouw en kind. Denkers over sport zoals Nico Scheepmaker hebben gepoogd het spel, de regels, het aanzien van het voetballen te analyseren om zo achter de raadselachtige popu lariteit te komen. Want laten we ons niet vergissen: zo'n slachtpar- ty van de vleesmeesters woensdag in Zagreb stilt maar heel even de honger. Het is net als met een kater: 's morgens denk Je, ik raak het eerste decennium geen drank meer aan, maar 's middags smaakt het eerste pilsje al weer opperbest en is het hek van de pylerdam. Kinderen leren eerder tegen een bal te trappen dan hun lepel voor beeldig hanteren bij de soep. Ik heb het nooit met zoveel woorden uitgezocht gezien door anthropo- logen of etologen, maar misschien heeft het wel iet» met de evolutie te maken. Immers op de vele hon derden miljoen jaren dat de aar de bestaat is de tijd van de recht- oplopende mens (de homo erec- tus) ongeveer te verwaarlozen. Poten waren er eerst; pas veel, veel later kwamen de handen. Het voetbal komt in de evolutie een fase achterop, precies zoals het recht zich pas aanpast, als de maatschappy al anders over be paalde zaken is gaan denken. Daarom geldt "hands' in het voet bal nog altyd als een overtreding. Voetballen (2) Ieder jongetje herinnert zich wel een brok ellendeling in zyn omgeving, die de ballen doorsneed, wanneer ze toevallig eens over zyn muurtje in zijn luizige tuin waren gedwarreld. De zeikerd by my in de buurt heette Minderman en was horlogemaker. Hy liep mank, wat ik als een bewys voor het bestaan van een rechtvaardig opperwezen beschouwde. Maar de ballen sneed hy door. Je kon de hele procedure volgen, wanneer hy zich bukte onder de kloeke roze onderbroeken van zyn echtgenote die stryk en zet in de tuin te dro gen hingen. Achteraf begrijp ik dat Minderman veel geleden heeft. Voetbal is dus van jongst af aan met agressie vervlochten. Dat bepaalt een later mensenleven. Vandaar dat Europa vanaf Mos kou tot Lissabon zit te kyken naar die groene optisch vernauw de rechthoek met de drieëntwintig mannetjes. Eén vervult er altyd de rol van meneer Minderman. Hy snydt de ballen door. Meestal is dat de scheidsrechter. Woensdag was het George Kno bel. Maar deels ten onrechte. Ik bedoel dat de mensen van zo'n sectie betaald voetbal, die liftenkonifng Stoop, die zo losjes met zyn personeel omspringt, of de rechtsgeleerde Hoogewoning veeleer verdienen geheel achter de roze onderbroeken van me vrouw Minderman aan het oog onttrokken te worden. Als Je Je weer even realiseert, hoe club- of bondsbesturen met hun trainers plegen om te gaan, de wyze, waarop oefenmeesters met geniepige contractjes de wei in of de laan uit warden gestuurd dan valt het gedrag van meneer Knobel nog best mee. In zo'n chaos van onbekwaamheid, onbe nul, machtswellust en misjmache- ry kun je toch niet verwachten dat de technisch directeur, of de hemel mag weten hoe hy verder heet ,een toonbeeld is van recht schapenheid, zonder kuren en streken. Knobel kon tegen het ge- intrigeer van de KNVB-gelei- mannetjes maar één doortrapte zet plaatsen, aanpappen met de man die van andere orde werd beschouwd, de halfgod, de be heerser van het Al, Johan Cruyff. Omdat er dus rtiet halve voet ballen werd gespeeld en omdat die aan Nederlandse zijde waren doorgesneden nogmaals ik laat in het midden of dat Knobel, Stoop of een andere autoriteit was was er voor scheidsrechter Taylor niet zo verschrikkelyk veel eer meer te behalen. Alleen de geprivilegeerde kleurenkykers konden biy zyn by zoveel rood dat hy toonde. Zo werd het toch nog een gezellige avond. Afrikaans Het Afrikaans is, zoals men weet, een soort takki-takki-Neder- lands. Heel vroeger wekte het vertedering, maar toen moclht Je by het spelen van 'sukerbossie ik wil jou hè' als blanke nog de zwarte toetsen van de piano ge bruiken. Een raar taaltje bleef het. Ik kan me nog herinneren eens een vertaling van Hamlet in het Zuidafrikaans onder ogen te hebben gehad. Ik stel my voor dat de sonate pathétique op zingende zaag nauweiyks meer op myn lachspieren zou hebben gewerkt. Dat Afrikaans is nu de aan leiding geweest voor de rampza lige gebeurtenissen in Soweto. De jonge bantoes beschouwen het Afrikaans als symbool van de onderdrukking en de 'status quo' <de bestaande toestand). Als het niet het Afrikaans was ge weest. had er natuurlijk wel iets anders als lont in het kruitvat gediend, daar gaat het niet om. Maar de hardnekkigheid waar mee Vorster c.s. hun taal in het zwarte onderwys wilden heien heeft waarschyniyk de bloedige rellen wel bevorderd. Het lykt ook wel een gotspe in het kwadraat voor Bantoe's om in de taal te moeten denken en praten die zegge één woord heeft by'gedragen aan het vocabulaire van alle cul tuurtalen (die, omdat ze cultuur talen zyn niet over een woord voor dat begrip beschikken) apartheid. Wapenfeiten Het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken, waar de beste t.v.-commentator over bui tenlandse politiek de scepter zwaait, Henk Neuman, heeft deze week het boekje "Wapenfeiten 1976" uitgegeven met heel veel cyfers over bewapening, ontwa pening en militaire uitgaven in de wereld. De gegevens voor het boekje komen uit het Internatio nale Instituut voor Vredesonder zoek in Stockholm, dat mét het Londense Instituut voor Strate gische Studiën een grote naam heeft in betrouwbaarheid. Er biykt uit dat de NAVO ver leden jaar een kleine 96 miljard dollar aan militaire zaken heeft besteed. Dat is nog altijd ruim 24 miljard meer dan het War- schaupakt. Maar de kloof is bezig kleiner te worden. In 1974 zat er nog 27'A miljard tussen. Tien jaar terug bedroeg het verschil zelfs nog 50 miljard. Aardig is trouwens om te vermelden dat de NAVO in 1975 de uitgaven heeft terugge draaid, maar dat het Warschau- pakt, zy het mondjesmaat de be stedingen nog wat heeft opge voerd. Er is ruimte voor twee conclu sies. Ten eerste: secretaris-gene raal Luns laat by zyn donder preken over de alsmaar verzwak kende NAVO altyd maar ge makshalve weg dat men in het westen nog altyd een flink stuk voorligt (let wel by bestedingen; op tal van punten, byvoorbeeld mankracht liggen de cyfers om gekeerd), ten tweede, vooralsnog lyken de graantjes in het oosten voor de vredesduif voorlopig so bertjes te zyn, de havik mag in elk geval nog niets tekortkomen. En wat Nederland betreft: Ve gaven in 1974 3Vs procent van het nationaal inkomen uit aan defensie. Dat is meer dan België. Denemarken of Nodrwègen en op één promille na zoveel als Frank rijk. Met die verwatering van ons verdedigingsinstinct valt het dus ook wel mee. We gaven relatief evenveel uit als Polen aan de andere kant van de lijn. Die kun nen er trouwens ook wat va a Van voetballen, bedoel ik. Vraag dat maar aan de heer Brezcan- zyk. Die weet sinds Feyenoord trouwens ook precies hoe ze daar ballen in tweeën snyden. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7