LE1DSCH DAGBLAD Rond 100 doden in Z.-Afrika PPR breekt niet met Leids college Ziektekosten in 1980 miljard lager vandaag Marokkaan steekt landgenoot neer Laatste bocT regering: dertig gulden per maand LEIDSCH DAGBLAD Iiasj-handelaren in Leiden gearresteerd LI AA* TOYOTA Waarom zoveel zakenmensen bij v.d.Wiel kliënt zijn! v.d.wiel uw adviseur in beter zien ZATERDAG 19 JUNI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34964 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Regering erkent enorme meevaller DEN HAAG (SP) De rege ring erkent een enorme meevaller. De ontwikkeling van de ziekte kosten tot en met 1980 is aan merkelijk gunstiger dan werd ge raamd. Daardoor zullen de pre mies voor het ziekenfonds en voor de bijzondere ziektekostenverze kering (AWBZ) in totaal 2,5 mil jard lager zyn. Het mysterie van de 4 miljard minder grote stijging van de ziek tekosten die een medewerkers van het Centraal Plan Bureau twee weken geleden voor de televisie onthulde is daarmee opgelost. Hy maakte toen gebruik van voorstelen uit ambtelijke kring, die inmiddels door het kabinet in de bezuinigingsnota zijn overge nomen. In de nota van de rege ring aan de Tweede Kamer wordt voorgesteld op de gezondheidszorg zodanige bezuinigingen toe te pas sen dat de totale kosten in 1980 met 1,5 miljard kunnen worden verlaagd. Daarnaast blijkt nu op grond van nieuwe berekeningen dat de gezondheidszorg nog 2,5 miljard minder hoeft te kosten. Daardoor bedraagt het bedrag dat minder voor de gezondheidszorg hoeft te worden uitgegeven inderdaad vier miljard. Premier Den Uyl deelde gister avond na afloop van het weke lijkse kabinetsberaad mee, dat nog moet worden bekeken, wat er met die meevaller van 2,5 miljard zal worden gedaan. Tijdens het loonoverleg met werkgevers en werknemers is in middels gebleken dat 400 miljoen van deze meevaller in 1976 ge bruikt kan worden om de AWBZ- premie te verlagen. Het is waarschijnlijk dat de Tweede Kamer volgende week bij het debat over de bezuinigingen met deze meevaller gaat "spelen". Naar verluid zal de PvdA, die de bezuinigingsnota van het kabinet met bloedend hart heeft ontvan gen proberen de 2,5 miljard mee valler te gebruiken om minder op de sociale voorzieningen te bezui nigen dan het kabinet wil. De KVP zou daar niets van willen Veiligheidsraad bijeen JOHANNESBURG (Reuter, AP, AFP) Zwaar ge wapende politiemannen surveilleerden vanochtend vroeg door de Afrikaanse plaatsen rondom Johannesburg in een poging de zwaarste rassenonlusten uit de Zuidafrikaanse geschiedenis te beteugelen. Hoofdcommissaris Visser van Jo hannesburg zei gist-ravond dat nog krachtiger zou worden opgetreden, maar hy moest later toegeven dat „de toestand driemaal zo erg is als toen de ongeregeldheden woensdag begonnen". Bekend is dat er rond de 100 doden zyn en meer dan 1 000 ge wonden. Nagenoeg alle slachtoffers zijn zwarten. De Afrikaanse steden vertonen het beeld van een burgeroorlog. Benden trekken door de straten, stichten brand en bekogelen de met automa tische wapens uitgeruste politieman nen met stenen. -De politie heeft wegversperringen opgeworpen om te verhinderen, dat de in opstand geko men zwarte bevolking naar de blan ke wijken trekt. Het ergst getroffen zyn Soweto FELEFOON 134000 - LEIDEN (waar de moeilijkheden woensdag begonnen) ten zuidwesten van Jo hannesburg en Alexandra, waar vrij wel elk overheidsgebouw is afge brand. De politie verstrekt officieel geen cijfers meer over het aantal slachtoffers. De veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft vanochtend vroeg Zuid-Afrika veroordeeld we gens gebruik van .grootscheeps ge weld" tegen zwarte betogers. Acht landen hadden een in een krachtige bewoordingen gestelde resolutie in gediend bij de uit vijftien landen be staande raad. toen die vrijdagavond (zaterdagochtend onze tyd) bijeen kwam in een spoedzitting. Het docu ment opgesteld door ambassadeur Salir.i a Salim van Tanzania, wenst veroordeling van de Zuidafrikaanse regering wegens moord op Afrika nen. De officiële stemming over het stuk zal later op de dag worden gehouden. Ongeveer 1000 Nederlanders heb ben gisteravond gehoor gegeven aan een oproep van de anti-apartheids beweging in Nederland om deel te nemen aan een protestdemonstratie tegen het apartheidsbewind in Zuid- Afrika. In een lange stoet hepen de demonstranten van het Kwakers- plein in Amsterdam nacr het Beurs plein. Er deden zich geen inciden ten voor. Uitstel evacuatie BEIROET De Britse ambassade heeft het vertrek vandaag van een konvooi buitenlanders uit het door strijd verscheurde Beiroet naar Syrië uitgesteld. Volgens de zaakgelastigde Geoffrey Hancock was de bergroute naar Damascus niet veilig. Er zou eeir groot aantal Britse on derdanen en andere buitenlanders met het konvooi worden geëvacueerd. 26 PAGINA'S f Tweeëneenhalf miljoen in Papoea spreken zeshonderd ta len PAGINA 4 Vlinders zyn vrij. maar Holly- wood-blinden niet blind PAGINA 5 Fractieleider Aantjes van de ARP noemt de plannen van de WD voor grote bezuinigingen "schaam teloos" PAGINA 7 Premier Vorster van Zuid-Afrika wil vóór alles handhaving van orde en rust PAGINA 9 O Okker: „Als ik Mayer versla wordt het makkelijker" PAGINA 11 Jan Wolkers: „Niet schoffelen in het paradijs" PAGINA 17 Bij ruzie in Leidse woning LEIDEN Bij een steekpartij in een woning aan de Vierde Binnen vestgracht in Leiden is gistermiddag Plaatselijk regen einde vrl| veel I plaatselijk regen, afgewis nlge perloden. Matige itrandvernachting: lÜÜliiimauMiffEI 7.on op: 4. maan op: 0. en °|°f? onder: 21.0? onder: 13.51 wijk te 9.1 laagwater te 4.47 li INTERIEURVERZORGING VERDUYN-RIJNSBURG Rapenburg lb. tel (01718) - 21955 ROME De Italiaanse partij leiders maken zich op voor de tv- verkiezingsstrijd om zo veel moge lijk stemmen te krijgen tijdens de verkiezingen, die morgen in Ita lië gehouden worden. Bovenste rij links: Giuseppe Sa- ragat, secretaris van de sociaal democraten. RechtsFrancesco de Martino, secretaris van de so cialistische partij. Onderste rij links: Enrico Berlinguer, leider van de communisten, en rechts Benigno Zaccagnini, secretaris van de christen-democraten. De vroegere pro-prefect van het indertijd heilig officie hetende Vatikaanse departement, kardi naal Alfredo Ottaviani, heeft gis teren verklaard dat wie in Italië op de communisten stemt, zich buiten de kerk plaatst. De nu rustende. 85 jaar oude kar dinaal, zei dat de beide anti communistische decreten van het heilig officie nu de heilige con gregatie voor de geloofsleer nog steeds van kracht zijnZij van gelovigen die de communis ten aan de macht helpen. Vatikaanse kringen hebben toege licht dat de rechtlijnige kardinaal voor zichzelf en niet voor de kerk spreekt. Ottaviani heeft aan dr totstand koming van de twee decreten per. soonlijk meegewetkt. Het eerste dateert uit 1949 onder paus Pius de twaalfde en het tweede uit 1959 onder paus Johannes de drieën twintigste in de vorm van een aanhangsel. Niet alleen verbieden de documen ten het stemmen op communis ten. ook het stemmen op sympa thisanten mag niet. Hoewel zij nooit zijn herroepen, zijn zij al een tiental jaren niet meer ge hanteerd. ae 27-jarige Marokkaan A. H. erns tig, maar niet levensgevaarlijk, ge wond geraakt. De steekpartij vorm de de climax van een ruzie tussen het slachtoffer 32-jarige Marok- LEIDEN De PPR blijft het linkse programcollege in Leiden steunen. De ledenvergadering heeft gisteravond een resolutie aangenomen, waarin uitgesproken wordt dat een breuk met het college op dit moment niet wen selijk is. Negentien van de 25 aan wezige leden steunden deze reso lutie; de overige zes spraken hun voorkeur uit voor een breuk met de PvdA en het college. De beide raadsleden van de PPR, Beijen en Van Oosten, stemden tegen het verbreken van de samenwerking. Het besluit van de PPR houdt in dat PPR/D '66 wethouder Ooster man in ieder geval kan aanblijven. Het lijkt er echter op dat zijn posi tie in september opnieuw onze ker zal worden. Dan wordt er na melijk een gemeenschappelijke le denvergadering van PvdA, PPR en D'66 gehouden over het beleid dat voor de StevenshofJespolder ge voerd moet worden. De vraag is of er wel of niet in deze polder, die grenst aan de Voorschotense nieuw bouwwijk Noord-Hofland, gebouwd moet worden, voor wie D'66 en PPR voelen weinig voor de ontwikkeling van bouw plannen in deze polder. Fred dy Bischoff van Heemskerk, scha- duwfractielid van D'66, zei gister avond dat zijn partij zou overwe gen haar wethouder Oosterman, uit het college terug te trekken als er met de PvdA geen overeenstemming over de Stevenshof zou worden bereikt. In een reactie zei de frac tie-voorzitter van de PvdA in de ge meenteraad, Leo Meijer, dat zijn party zich wil houden aan wat er in het g emeenschappelyke verkie zingsprogramma van de linkse par tijen over de Stevenshof staat; wel bouwen, maar alleen als er betaal bare woningen kunnen komen. De twee resoluties, die gisteravond in de PPR-ledenvergadering in stemming werden gebracht. be vatten beide grote kritiek op het huidige college, dat bestaat uit vijf PvdA-wethouders en één PPR/ D'66 wethouder. .In de resolutie, die uiteindelijk werd aangenomen, wordt uitgesproken dat het college „op essentiële punten niet heeft beantwoord aan de verwachtingen die men in redelijkheid op basis van het program mocht hebben" en dat het college "met name op het ge bied van inspraak en democratise ring en op het gebied van afweging van economische en welzijnsbelan gen heeft gefaald". Volgens de reso lutie zou een breuk te ver gaan. "omdat de PPR het zou betreuren als de PvdA met CDA en WD een rechtser beleid zou gaan voeren" en "omdat betwijfeld moet worden of van het weinige dat nu door me dewerking aan dit college wordt be reikt, na een breuk iets overblijft". De PPR eist, aldus de aangenomen resolutie, dat het college zich in de resterende periode nauwgezet aan het gezamenlijk program houdt, zo wel naar de letter als naar de geest. kaan A. L. De laatste werd in de ning aangehouden door de Leidse po litie op verdenking van het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel. Volgens de verklaringen, die gister avond tydens 'n verhoor, werden af gelegd, is de ruzie ontstaan nadat de Marokkaan H. grievende opmerkin gen zou hebben gemaakt over de vrouw van de landgenoot L. Die ont stak daarover in woede en ging H. te lijf. De twist liep op een gegeven ogenblik zo hoog dat L. de woonka mer verliet en naar de keuken rende. Even later kwam hij de kamer weer in met een flink mes In de hand. Hij stak daarmee H. in het linker gedeelte van de borst, de linker elle boog, de linkerhand en de rechter knie. Hevig bloedend uit de snij wonden rende de gewonde Marokkaan de straat op. Enkele honderden meters verderop, bij het kruispunt van Vier de Binnenvestgracht en Rijnstraat, zakte de Marokkaan door bloedverlies in elkaar. Door een ambulance van de EHD werd het slachtoffer met spoed overgebracht naar het Elisabethzie- kenhuis. Daar bleek dat hij een vier tal grove snijwonden had opgelopen. De toegebrachte verwondingen ble ken echter niet levensgevaarlijk te zijn. De beide Marokkanen woonden in dezelfde woning en werkten ook bij dezelfde baas. 't Wapen waarmee de steekwonden werden toegebracht werd door de politie in de woning ge vonden en in beslag genomen. T> Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs PI Ik word abonnee per 3 juli 1976 en ontvang de krant rfeeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen. In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, LEIDEN De Haagse politie heeft gisteren in Lelden twee mannen ge arresteerd op het moment dat de een de ander vijftig kilogram hasjiesj zou verkopen. De hasj en f 38.000.— in contanten zyn in beslag genomen. Volgens een woordvoerder van de po litie heeft de handelswaar een waar de van ruim f 100.000,-. De Haagse recherche was tevoren op de hoogte van de transactie fn Lei den. De arrestanten zijn een 21-ja- rige manager uit Arnhem, die de hasj aanvoerde, en een 24-jarige ma- Na de arrestatie in Leiden, gister avond omstreeks zeven uur, arres teerde de politie ill Den Haag een 26- jarige koopman en een 25-jarige kleermaker, die ieder in het bezit bleken van een pond hasj. Tussen de aanhoudingen in Leiden en die in Den Haag bestaat volgens de woord voerder van de politie verband, maar nadere gegevens daarover wist hy nï/u te verschaffen. i Hoofdstraat 81 tel 02522 1 R'/n Co"westraa,60,.le, 01720 73344 DEN HAAG (SP) Regering en werkgevers hebben in het gisteren voortgezette loonoverleg nieuwe voorstellen op taifel gelegd om tot ee nakkoord met de vakbeweging te komen. Minister Boersma (Sociale Zaken) noemde de regeringsvoorstellen een „laatste bod". Zij komen neer op: verdere verlaging van de zieken fondspremie voor werkgevers en werknemers. Vorige week vrijdag bleek het kabinet bereid de pre mie voor beide te verlagen met een half procent Nu acht het een verlaging tot 0.6 procent voor werkgevers en werknemers mo gelijk. wrlaaing van de door de werkge ver te betalen premie voor de bij zondere ziektekosten (AWBZ) met 0.4 a 0,6 procent. verdaging van de eveneens door de werkgevers te betalen premie voor de kinderbijslag voor loon- trekkenden (KWL) met 0.2 pro cent. Deze operatie komt neer op een bedrag van 30 gulden bruto voor de werknemers. Volgens Boersma zou de doorsnee werknemer (gehuwd, 2 kinderen, 26.000 gulden bruto in 1976) hierdoor in koopkracht vrij wel gelijk blijven. De werkgevers hebben hun voor stel van afgelopen donderdag ver ruimd. Werkgeversvoorzitter Van Veen (VNO» stelde gisteren voor: het voorstel van de regering om de ziekenfondspremie verder te verlagen tot 0,6 procent voor werknemers en werkgevers over te nemen. arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO) verlaging van het werk nemersaandeel in die premie met 0.7 procent en verhoging van het werkgeversaandeel met een gelijk percentage blijft gehandhaafd. De 10 gulden bruto die de werk gevers daarnaast nog wilden ge ven. mag 20 gulden bruto worden. Volgende week dinsdag gaat het loonoverleg verder. Ja, het is duidelijk waarom 20veel zakenmensen een bril van v.d. Wiel kiezen. Zij zoeken immers een representatieve bril. Passend bij hun persoonlijkheid. Bij de vorm van het gezicht, de haar- en de huidskleur. Een bril, die werkelijk stéat. Daarom: Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071-124108.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1