Pieter Dourlein eerde zijn omgekomen kameraden met chrysant in Mauthausen DE PRIKKLOK KOMT TERUG Honderden deelnemers aan de LD-AD-visquiz 1 vis I sport Enkele weken voor zijn dood Interessant boek over leven van de vissen Fa. Verhoog ZATERDAG 19 JUNI 1976 "Is de dood van Pieter Dourlein bespoedigd door het bezoek, dat ik met hem heb gebracht aan het concentratiekamp "Mauthausen"?. Dat vraagt NCR V-redacteur Jelte Rep (36) uit Hilversum zich onwillekeurig af. Zoals bekend overleed de verzetsheld onlangs tijdens een vakantie in Schotland. Omdat Rep bezig is met het schrijven van een boek over het "Eng- landspiel", dat door de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog "Nordpolspiel" werd genoemd en daarnaast grondig researchwerk verricht voor een zevendelige gedramati seerde documentaire voor de NCRV, leek het een goed idee met hem te gaan praten over het aandeel in die documentaire van de (in Veere geboren) Katwijker Pieter Dourlein. Jelte Rep: "Ik koesterde de illusie, toen ik in februari 1974 begon met mij navorsingen betreffende het "Englandspiel". dat ik het mysterie rond het "Englandspiel" wel eens zou onthullen. Dat is bepaald niet gelukt. De Engelsen bijvoorbeeld gaven me nauwelijks informatie. Toch moest ik het in die richting zoeken, want als er ergens fouten zijn gemaakt, dan is het wel daar gebeurd. Maar spoedig werd me duidelijk, dat alle telegrammen en bewijsstukken, die op het "Eng landspiel" betrekking hebben, niet meer bestaan. Ze zouden volgens de Engelsen zijn verbrand daar heb ik zo mijn eigen gedachten over. Bovendien realiseerde ik me, dat er weinig materiaal over die hele zaak bestaat. Tenslotte was men bezig met spionagewerk en al het bewijsmateriaal, zoals gedeco deerde telegrammen, foto's en memo's werden vaak onmiddellijk Jelte Rep maakt Englandspiel documentaire nadat men ze had gezien, vernie tigd. Bovendien bleek de herinne ring van een aantal mensen na der tig jaar niet meer feilloos te func tioneren. Was men bijvoorbeeld met stellige zekerheid overtuigd van een bepaald détail in het spio nagewerk, dan was ik vaak in staat, door de gegevens, welke anderen mij hadden toegespeeld, te consta teren, dat het beslist anders moest zijn geweest. Ook klopte de vol gorde van de feiten, zoals die me verteld werden, vaak niet. Ik heb bij die naspeuringen enorm veel gehad aan de informaties van Pie ter Dourlein". Wat was de rol van Pieter Dour lein in het "Englandspiel" pre cies? Rep: "Voor de gedramatiseerde documentaire moesten we een keuze maken uit de activiteiten van ongeveer vijftig agenten. We heb ben toen besloten om zeven aflever ingen te maken rond zeven figuren. Eén van die figuren is Huib Lau- wers. Hij was één van de weinigen, die Mauthausen heeft overleefd. Een andere aflevering gaat over Pieter Dourlein. Dourlein was, sa men met twee andere verzetsman nen, t.w. Boogaardt en Arendse, overgebracht naar een als een ge vangenis ingericht klooster in Haa- ren (N.B.). In dat klooster werd hem duidelijk, dat nog andere geheime agenten, die boven Nederland wa ren gedropt, gevangen zaten. Onder hen Trix Terwindt, KLM stewar dess en enige vrouwelijke geheim agente, die nu nog in Leiden woont en het vrouwenkamp Ravensbruck heeft overleefd. Dourlein reali seerde zich. dat Engeland hiervan op de hoogte gebracht diende te worden en ontsnapte met een ze kere Ben Ubbink, via het tuimel raam van zijn cel en het raam van het toilet uit het klooster. Vanuit een onderduikadres in Nederland schreven ze toen een brief aan de Duitsers, om hen mede te delen, dat ze het bedrag, dat voor hun opspo ringen als "ordinaire straatrovers" was uitgeloofd, veel te laag vonden. Natuurlijk werd de*brief door een andere verzetsman in een andere stad gepost. Dat deed de oud politieman en verzetsman Frans zorgde, dat oeiae verzetshelden na zes weken uit de Brixton- gevangenis werden vrijgelaten". Enige tijd geleden ben je met Dourlein naar het concentratie kamp Mauthausen in Oostenrijk gegaan. Kun je daar iets over ver tellen? Jelte Rep: "Dourlein wilde beslist naar de plaats, waar zoveel van zijn vrienden op barbaarse wijze de dood in zijn gejaagd. Op 6 septem- van Bilsen. Inmiddels had Dour lein een telegram naar Engeland doen verzenden, waarin hij de En gelsen op de hoogte bracht van de gevaarlijke situatie in Nederland. Maar de Engelsen negeerden de waarschuwing. Toen Dourlein via Spanje weer in Engeland terecht kwam. werd hij door de Engelsen in de Brixton-gevangenis geworpen, omdat de Duitsers via de aan de Engelsen bekende code. hadden doorgegeven, dat er twee agenten naar Engeland onderweg waren, die voor de Gestapo werkten. Na de oorlog is Dourlein echter volledig gerehabiliteerd. Dat gebeurde niet in de laatste plaats door bemidde ling van prins Bernhard, die ervoor ber 1944 waren alle geheime agen ten uit Haaren via Polen naar het kamp Mauthausen (bij Linz) ge bracht. Er waren veertig Neder landse agenten bij en zeven En gelse agenten. De SS-kampbeulen hebben daar een enorme slachting aangericht. In twee dagen zijn alle agenten de dood ingejaagd. Bij het concentratiekamp was een steen groeve. waar grote basaltblokken gehakt werden. Uit de put van die steengroeve loopt een pad van 186 treden omhoog. De gevangenen werden gedwongen om die zware basaltblokken naar boven te sjou wen met behulp van bepaalde draagelementen. Langs dat pad stonden SS'ers met zwepen. Nu was het de sport van de SS om de voorste gevangene, die bijna boven was naar beneden te duwen, zodat alle gevangenen, die achter hem liepen, in zijn val werden meeges leurd. Sprong een gevangene opzij, dan werd dit door de Duitsers ge zien als een poging tot ontvluchting en kon je meteen neergeschoten worden. De eerste dag zijn. meen ik. negentien agenten omgekomen en de tweede dag hebben ze dat "spelletje" herhaald. Na die tweede dag waren er nog een paar agenten over en die zijn door de SS maar gewoon geliquideerd. Met die wetenschap betraden Pie ter Dourlein en ik op 26 april het kamp Mathausen. Bij één van onze eerste ontmoetingen had hij mij al verteld, dat het één van zijn groot- zoek te brengen aan dat kamp. In april van dit jaar zijn we samen, drie weken voor zijn dood, naar Mau thausen gegaan. Van het kamp Mauthausen staat het meeste nog overeind en het is zeer indrukwek kend om daar rond te lopen, wan- je je realiseert, wat daar alle maal is gebeurd. De moord op die parachutisten ge heime agenten heeft zo'n indruk gemaakt op de overige gevange dat sommigen, met gevaar voor eigen leven, de as. die na de verbranding van de agenten uit het crematorium kwam. mee hebben genomen en apart hebben begra ven. De gevangenen vonden, dat de moed, die de geheime agenten in het verzetswerk getoond hadden gehonoreerd moest worden. Later is dit initiatief van de gevangen be kend geworden en de Nederlandse Oorlogsgravenstichting heeft toen, ter nagedachtenis, een eenvoudige steen laten aanbrengen. Pieter Dourlein had een chrysant meege nomen, die hij tijdens ons bezoek aan Mauthausen bij de steen wilde leggen (zie foto). Dat moment heeft op mij een diepe indruk gemaakt. Dourlein was zeer ontroerd. We hebben samen de treden van die trap vanuit de steengroeve omhoog beklommen. En hoewel de treden nu vrij gelijk zijn gemaakt (ten tijde van het concentratiekamp waren die treden brokkelig en zeer onge lijk met een tussenruimte van soms 50 cm.) en we luchtig waren ge kleed, stonden we boven toch te hijgen. Toen realiseerden we ons eigenlijk pas goed. wat de gevan genen, oververmoeid met weinig slaap- en rusttijden en op blote voe ten met zo'n groot basaltblok op de schouders, wel hebben moeten doormaken. De volgende morgen vertelde Dourlein me, dat hij door zijn ervaringen van de vorige dag 's nachts een nachtmerrie had gekre gen. De hele onderneming had hem meer aangegrepen dan hij had ge dacht. Het is moeilijk om te zeggen, of die ervaringen wellicht zijn dood hebben bespoedigd. Wel weet ik, dat het een erg grote schok voor me was, toen ik door de familie van Dourlein werd opgebeld met de mededeling dat hij in Schotland was overleden". Het geeft deze ze vendelige, gedramatiseerde docu mentaire een zeer dramatisch ne veneffect. Variabele werktijden in opmars De prikklok komt terug. Weliswaar in een andere gedaante dan het vermaledijde apparaat van eens. Maar onmiskenbaar is dat stees meer steeds er weer toe over gaan om de werktijden van hun perso neel op de één of andere manier te registreren. Deze onwenteling houdt vooral verband met de opkomst van de va riabele werktijden. Daarbij kan elke werknemer, binnen zekere grenzen, zelf bepalen hoe laat hij op zijn werk verschijnt hoe laat en hoe laat hij hij pauzeert en hoe laat hij vertrekt. Als hij zijn gemiddelde van acht werkuren per dag maar haalt. Artikel 67 van dé Arbeidswet schrijft echter voor dat er in het be drijf een lijst hangt, waarop het uur van het begin en het einde van de werkdag staat aangegeven en de daartussen gelegen rusttijden. Bij variabele werktijden is dat natuur lijk onmogelijk. De Arbeidsinspec tie eist evenwel een systeem van tijdregistratie. Bij de invoering van de variabele werktijden is daarom het systeem van tijdregistratie - waar men de laatste jaren op sociale gronden in het bedrijfsleven hoe langer hoe meer van afgestapt was - weer te ruggekomen. Niet in precies de zelfde vorm van de prikklok. Van dat verguisde instrument wil men nu niet meer horen. Maar in wezen is de elektronische apparatuur, die men tegenwoordig voorde tijdregi stratie van het personeel gebruikt, hetzelfde. Computer De elektronische systemen van tijdregistratie, die men nu instal leert zijn doorgaans gekoppeld aan een computertje, dat de bedrijfslei ding van een stroom van gegevens voorziet Elk personeelslid krijgt een geco deerd kunststoffen kaartje, met daarop eventueel zijn foto, zodat het meteen als identificatie ge bruikt kan worden. Dat kaartje drukt hij bij aankomsten vertrek in een apparaatje. De computer regi streert die gegevens. Desgewenst kan het personeelslid met een druk op de knop van het apparaat er achter komen hoeveel of uren hij die dag teveel of te weinig heeft gewerkt. De totalen worden aan het einde van de maand opgeteld. Terwijl vroeger de prikklok vooral in fabneken werd gebruikt, is het systeem van tijdregistratie tegen woordig doorgedrongen bij bedrij ven, waarvan het personeel nooit gewend was aan een dergelijk nauwkeurig toezicht, zoals banken en verzekeringsmaatschappijen, die variabele werktijden hebben ingevoerd. Bij de Nederlandse Middenstands Bank in Amsterdam bijvoorbeeld experimenteert men met een elek tronisch systeem van tijdsregistra- tie sinds de intrek in het nieuwe hoofdkantoor. Hoewel het perso neel daar over het algemeen tevre den is met de variabele werktijden, blijkt in de praktijk niet iedereen zonder meer vrijwillig te willen meewerken met het nieuwerwetse "prikklok"-systeem. Omdat het aantal weigeraars gering is. tilt de NMB-leiding hier niet zo zwaar aan. Op het NMB-kantoor, waar een kleine 1700 mensen werken, kan men zijn werktijd zelf kiezen, met dien verstande dat men 's ochtends tussen 8.30 en uur binnen moet komen en 's middags tussen 4 en 6 uur mag vertrekken Het tijdstip van de lunchpauze kan men zelf bepalen tussen 12 en 2 uur. Aan het einde van de maand mag men maximaal vijf uur in totaal te lang of tekort hebben gewerkt. Deze uren worden echter niet kwijtge scholden. Ministeries Het overheidspersoneel valt niet onder de Arbeidswet, maar onder de regels van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De verschil lende ministeries in Den Haag be palen echter zelf of zij al dan niet variabele, glijdende, veranderlijke, flexibele, keuzewerktijden, of welke naam er ook aan wordt gege ven, invoeren. De regels zijn op het ogenblik per ministerie verschil lend. Sommige gebruiken nog de ou derwetse prikklok, andere de nieuwe "tijdregistratieklok". Sommige afdelingen hebben nog vaste werktijden, andere variabele. De 12-jarige Ruclie vanlterson iscle hoofdprijswinn aar geworden van deVisquiz. Deze week k n bezoek van Vissport-redacteur Bram van Leeuwen die hem een complete hen geluitrusting overhan digde. bestaande uit vaste heugel, zihnand, leeftnet. schepnet, tuigendoos. thermosfles, pennenlijn. lood en haken. Op de foto de gelukkige winnaar geheel rechtssamen met vader, moeder en zusje, terwijl een AD-LD-deputatie de prijs overhandig f. We zijn de afgelopen weken let terlijk overstelpt met inzendin gen.van de visquiz ter gelegen heid van de opening van het nieuwe visseizoen. Honderden briefkaarten en brieven met op lossingen kwamen bij ons bin nen. Hoewel we het de quizers niet uitzonderlijk moeilijk heb ben gemaakt, bleken toch lang niet alle inzendingen foutloos. Ongeveer veertig procent van de deelnemers aan de visquiz had wel op een van de zes vra gen het verkeerde antwoord gekozen. De juiste oplossing van de quiz had de volgende moeten zijn: 1. De afgebeelde vis was een baars, dus eén c. De wettelijke 4. Een gul leeft r lusstraat 16. Noordwijk a. Zee, H. J. Karsten, Zonnebloem straat 154. Katwijk a.d. Rijn, B. J. Diemei, Stieltjesstraat 57, Leiden, W. JCrama, Iepenrode 17, Leiden'. J. B. Zandvliet, Do- zystraat 29, Leiden, J. C. Nieuwenburg-Piket. Haar lemmerstraatweg 4, Oegstgeest, Mevr. Den Os. Merendonk 124, Leiden. M. A. J. Plug. Parama- ribostraat 41. Leiden. P Bo- gerd. Blokiaan 10, Voorschoten. S. J. Redmever. Hansenstraat 103a. Leiden. P Fens. Hout schans 8. Leiderdorp. G. v. Weerlee, Munnikenstraat 48. Leiden. J. A. Lambooy, Lam- menschansweg 207. Leiden. F. J. H. Smit. Herensingel, woon schip Sonja t o. 2b. Leiden. P. Imthorn, Brg. M. A. v.d. Have- plantsoen 11, Valkenburg, D. Ladan sr., (Jastellumweg 57, Leiden. het bin- 45e t/m 54 prijs: boek "Vissen blijft vissen": Mevr. Baart, Bi- zetpad 49. pa. Parelvissers, Leiden, W. J. Buurmeester, Rembrandtlaan 68. Voorscho ten, J. M. E. Masurel, Lammen- schansweg 90, Leiden, J. Schouten. Lelielaan 9, Oegst geest, H. J. Müller, C. Servatius- straat 14, Zoeterwoude (HR), A. de Haas. Splinterlaan 97. Lei derdorp, E. Leupe. Corellistraat 90. Leiden. P. Brandt-Oppelaar. Bildcrdijkstraat 12. Leiden, R. T. Brouwer. Borneostraat 66. Leiden. D A. Hoek. Haringvliet 46. Alphen a.d. Rijn. 55e prijs: pocketwarmer: F. F de Nijs. Agaatlaan 437. Leiden. 56e en 57e prijs: vismes: A. dc Roode. Hoofdstraat 5. Valken burg en W. A. G. Borst. Wei- poortseweg 8. Zoeterwoude De prijswinnaars zullen die dc komende dagen toegestuurd krijgen lo- 6. Bijnaam van de snoekbaar vadertje glasoog, dus een e. Onder de goede oplossing v den de 57 beschikbare prij: verloot. De uitslag van die ting was: Hoofdprijs: een fraaie hengelui- trusting: Rudie van Iterson. Rijndijkstraat 31. Leiden. 2e prijs: luxe visparaplu K. Hooijer. Asterstraat 340. Kat wijk aan den Rijn. 3e t/m 7e prijs: Ryobi- werpmolen en Berkley- wcrphengel: P. Vink. Meerhof 12. Leiden, B. Reichgelt, Cos- meaduin 12. Leiden, A. P. Schrama. Jan Nieuwenhuijzen- straat 11, Alphen aan den Rijn. P. Haasnoot. Jozef Israel weg 40. Katwijk a. Zee, B. van Meij- gaarden, Fred van Eedenlaan 8. Leiden. 8e prijs: werphengelcombinatie Harodex: R. Cramer, Kruidhof 1, Noordwijk. 9e prijs: Lerc vaste hengel (4.50 m.) H. ter Haar, Bernhardstraat 17, Warmond. 10e t/m 19e prijs: Lidmaat schap. Hengelaarsbond van Leiden en Omstreken: D. La dan. Meeuwenzijde 11. Leiden, P. v Kempen. Hogewaard 42d. Koudekerk a.d. Rijn, W. v.d. Weg. Pr. Beatrixstraat 11. Bo degraven. B. Colijn. Pr. Irene- straat 10. Koudekerk a.d. Rijn, M. Malipaard. Wilddreef 106. Leiderdorp, H. Balkenende, v. Linschotenstraat 6. Lisse. C H. Woesthoff, Domineeswei 13. Rijnsburg. J. Bonefaas, T. Brandsmalaan 146. Leiden, A. de Groot, Spechtstraat 13. Lei derdorp, A. v. Soest, Jac. Urlus- plantsoen 203, Leiden. 20e t/m 44e prijs: Visdagje op de Noordzee: D. v. Beelenjr., Wet. Ouwehandstraat 21, Katwijk aan Zee, J. Folies, Hoogewaard 73, Koudekerk a.d. Rijn, Leo v. Veen, Zuidbuurtseweg 60, Zoe terwoude, A. v.d. Hulst, Hoge Morsweg 112, Leiden, C. S. We- stra, Anemonenstraat 19, Rijnsburg, M. A. v.d. Willik, Hertogsweg 23, Rijpwetering, M. v. Haarlem, Duivenbode- straat 14a. Leiden, T. Boom, Vingboonshof 2, Leiden. W. Wesselink. Dijkstraat 24. Lei den, W. Meeuweroord, Jac. Ur- Dezer dagen verscheen bij de uitgeverij Elsevier een nieuw visboek waarvoor ik uw spe ciale aandacht zou willen vra gen. Het is geen traditioneel hengelsportboek met advie zen over te gebruiken mate rialen. visstekken, voertjes en dergelijke. Nee. het geeft een schat aan informatie over het leven van de eeuwige tegen stander van de hengelaar: de vis. Het boek getiteld "Vis sen" maakt deel uit van een serie van zes boeken onder het motto "Hoe de dieren le ven". De auteur P. H. White head geeft op een boeiende wijze weer hoe het leven zich onder de waterspiegel af speelt. Zo gaat het boek onder meer in op de ademhaling, de rol van de zwemblaas, de voortbeweging, de voeding, de voortplanting en ontwik keling. de verdediging en het zelfbehoud, de zintuigen en de banden die er bestaan tus sen vissen en andere dieren. Het boek leest vlot weg ook al omdat de schrijver oog heeft voor het detail en bijzondere eigenschappen van bepaalde vissoorten. De tekst wordt omlijst door een zeer groot aantal fraaie en kleurrijke fo to's van vissoorten. Variërend van de ons bekende karper tot en met de zeldzame exempla ren uit de diepzee. Waar nodig ADVERTENTIE ELAN VISB0TEN BOOT - CENTRUM B.V. wordt de inhoud van het boek verduidelijkt aan de hand van tekeningen. Een boek dat elke sportvisser in zijn bezit zou moeten hebben, al was het alleen maar om kennis te nemen van hetgeen zich on der water afspeelt, üm de ge dragingen van de vissen beter te kunnen begrijpen en om de vis bij het vangen met voorzichtigheid te behande len. De prijs van het boek is J 22.50 en telt 160 bladzijden. In de serie verschenen reeds de delen "Vogels". "Zoogdie ren" en "Lagere dieren" ter wijl eind van dit jaar de serie zal worden voltooid met de verschijning van de delen "Reptielen en amfibieën" en "Insekten". Leidse Hengel Competitie "76 De Leidse Hengel Competitie bestaat dit jaar dertig jaar. Zoals u in de afgelopen week al heeft kunnen lezen is zondag een jubileumviswedstrijd ge houden. Zondag 20 juli gaat de traditionele competitie weer van start. De deelnemende korpsen zijn: Alphen I, II en III, De Brasem (Leiden), De Bra sem (Ter Aar), DVS I en II. DVV, Hengelsport I en II, De Meerval (Nieuw Vennep), Ons Hobby (Voorschoten), Sport en Genoegen, Sportvrienden, De Ruisvoorn, Zuid-West. De ope ningswedstrijd zal al direct bijzonder spannend worden, want het team van Hengel sport I, de kampioen van vorig jaar, treedt aan tegen DVS I die in het verleden al verschil lende malen Leids hengel- kampioen werd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE t Is geen visserslatijn. maar voor al uw De enige speciaalzaak vöor al i hengelsportartikelen kunt u beter terecht HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT Leidaeweg 14, Voorschoten, telefoon 01717-2430. Haarlemmerstraat 11, tel. 124020

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15