RHODESIE CENTRAAL Geweld in Soweto nog niet ten einde Er staat een échte auto voor u NAAST HET NIEUWS De Alfetta Stem winnen met revolver in de aanslag Libanezen in arrest Italië naar de stembus VRIJDAG 18 JUNI 1976 BUITENLAND PAGINA 9 In gesprek tussen Kissinger en Vorster LONDEN (Reuter/ANP) - Zuidelijk Afrika wacht met spanning op de uitkomst van het gesprek dat de Zuidafri- kaanse premier John Vorster op 23 en 24 juni zal hebben met de Amerikaanse minister Henry Kissinger, ergens in het Westduitse Beieren. Zuidelijk Afrika, Rhodesië in het bijzonder, is één van de moeilijkste opgaven waarmee Kis singer te kampen heeft gehad na Vietnam en het Midden- Oosten. Diplomatieke kringen in Londen verwachten dat Rhodesië de hoofdschotel zal worden van Kis singers eerste ontmoeting meT de Zuidafrikaanse premier. Rhodesië, waar de nationalistische guerrilla dit jaar sterk is opgevoerd, lijkt het explosiefste kruitvat in zuidelijk Afrika, en krijgt dus prioriteit in Kissingers streven een rassen- oorlog in Afrika, die tot een con frontatie van de grote mogendhe den zou kunnen leiden, te vermij den. Een belangrijke plaats in de be sprekingen is voorts ingeruimd voor Namibië, dat in weerwil van VN-resoluties en uitspraken van het internationale gerechtshof nog steeds door Zuid-Afrika wordt be stuurd. Het gesprek van Kissinger met Vorster volgt op een reis van de Amerikaanse minister langs zeven zwart-Afrikaanse landen. In een be langrijke rede in Loesaka (Zambia) liet hij weten dat het blanke min derheidsregime in Salisbury moet rekenen op „onverbiddelijke oppo sitie" van de VS. Hij stelde zich ach ter de Britse voorstellen voor een meerderheidsbewind binnen an derhalf a twee jaar, beloofde toe passing van de VN-sancties tegen Rhodesië en Amerikaanse druk op ontduikers van de sancties. Maar er is sindsdien geen eind ge komen aan de invoer van Rhode- risch chroom door de Verenigde Staten. De Senaat heeft flink ge hakt in Kissingers hulpplan voor Afrika: de hulp aan de „confronta- liestaten" Mozambique en Bots wana is geheel geschrapt, en die aan Zambia en Zaire verminderd. In Loesaka waarschuwde Kissin ger de regering van Ian Smith dat ze geen diplomatieke of materiële steun van de Verenigde Staten kan verwachten in de conflicten met Afrikaanse staten of Afrikaanse bevrijdingsbewegingen. Via Vor ster hoopt Kissinger aan Ian Smith duidelijk te maken dat Washington „een regeling door onderhandelin gen op korte termijn, leidend tot een meerderheidsbewind", een dringende zaak vindt. Rhodesië is voor een belangrijk deel afhanke lijk van Zuid-Afrika, omdat de Rhodesische in- en uitvoer loopt via de havens en spoorlijnen van Zuid-Afrika, dat de sancties ne geert. Tijdens zijn Afrikaanse reis drong Kissinger er op aan dat Zuid-Afrika een tijdschema opstelt voor terug trekking uit Namibië, een voorma lig mandaatgebied vn de volken bond waar 600.000 negers en nog geen 100.000 blanken wonen. Overdracht van Namibië aan de Verenigde Naties heeft Vorster steeds van de hand gewezen. De regering-Vorster heeft in Wind hoek een constitutionele conferen tie belegd waarop leiders van de verschillende bevolkingsgroepen een grondwet moeten ontwerpen. Maar dat overleg wordt geboycot door de bevrijdingsbeweging Swa- po, die de conferentie een „verza meling van regeringsmarionetten" noemt. Aan het adres van de regering-Vorster uitte Kissinger in Loesaka de waarschuwing dat er minder tijd resteert dan Pretoria misschien denkt, om een eind te maken aan de apartheid. Vorster heeft overigens laten weten dat Zuid-Afrika vastberaden doorgaat op de weg van „afzonderlijke ont wikkeling" - de vorming van Ban- toestans, stam-staatjes, waarvan de eerste, Transkei, in oktober onaf hankelijk moet worden. Rellen Kissingers waarschuwing heeft ex tra nadruk gekregen door de bloe dige rellen die deze week in Sowe- to, de negerstad bij Johannesburg, uitbarstten. Vorsters betoog dat ge leidelijke verzachting en voortzetting van de „grote apartheid" (de vorming van Ban- toestans) een vreedzame oplossing van Zuid-Afrika's rassenprobleem biedt, heeft door de gebeurtenissen van deze week verder aan overtui gingskracht ingeboet. Kissinger en Vorster zullen vol gende week zeker hun beider falen in Angola in het achterhoofd heb ben. Zuid-Afrika en de VS steun den hier de verliezende partij, ter wijl Cuba en de Sowjet-Unie de linkse MPLA medé aan de over winning hielpen. Kissinger heeft sindsdien herhaaldelijk betoogd dat de VS geen Cubaanse of Russi sche inmenging als in Angola meer zullen dulden. Vorderingen in de ontspanning tussen Oost en West zijn afhankelijk van Moskou's zelf beheersing, zo heeft Kissinger, met steun van de NAVO-bondgenoten, aan de Russische leiders duidelijk gemaakt. Prestige In Zuid-Afrika wordt de ontmoe ting Kissinger-Vorster algemeen gezien als een prestigewinst voor Zuid-Afrika, dat al lange tijd in een internationaal isolement, zit. Vor ster hoopt, na het gesprek met Kis singer, op een ontmoeting met pre sident Ford. De Zuidafrikaanse pers meent dat de Verenigde Staten pas na de onafhankelijkheid van Angola en Mozambique en de guer rilla in Rhodesië aandacht heeft gekregen voor de strategische posi tie van Zuid-Afrika. Waarnemers in Zuid-Afrika menen dat Kissinger en Vorster het er over eens zullen zijn dat ze het oneens zijn over de binnenlandse rassenpolitiek van Zuid-Afrika, om vervolgens hun aandacht te wijden aan het klem mendste probleem: Rhodesië. Vorster is de aangewezen contact persoon om boodschappen over te brengen aan Salisbury, en hij heeft al laten weten geen bezwaar te heb ben tegen een zwarte regering in dit noordelijke buurland. Anderzijds beschouwt Salisbury Zuid-Afrika als zijn enige vriend in een vijan dige wereld. De Zuidafrikaanse pers verwacht een nieuw initiatief om Smith aan de onderhandelings tafel te krijgen, waarbij de Ver enigde Staten waarborgen zouden verschaffen voor de toekomst van de blanke minderheid. Ian Smith heeft al een bezoek ge bracht aan zijn Zuidafrikaanse col lega, voor diens vertrek naar Euro pa. Hoewel Salisbury zich erg geïr riteerd over Kissingers woorden heeft getoond, hoopt de Rhodesi sche regering toch op een Ameri kaans initiatief om uit de impasse te komen, zo menen waarnemers in Salisbury. Mogelijk zouden Zuid- Afrika, en gematigde buurlanden als Zambia en Botswana ook partij kunnen zijn bij deze garanties, zo verluidt in Salisbury. Overigens verklaarde Smith onlangs in een in terview met een Zuidafrikaanse krant dat hij geen waarde hecht aan waarborgen voor de blanke min derheid. Volgens hem heeft dat nergens in Afrika gewerkt. Hij zei wel dat er nog steeds wordt over legd over een constitutionele rege ling, en noemde de verhouding met Zuid-Afrika uitstekend. Rhodesië's buurland Zambia heeft zijn hoop gevestigd op Kissingers bemiddelingspogingen. President Kaoenda verklaarde tijdens Kis singers bezoek dat diens program voor vreedzame verandering in zuidelijk Afrika op zijn volledige steun kon rekenen. Kaoenda kon digde onlangs aan dat hij Rhodesi sche guerrilleros toestemming zal geven vanaf Zambiaans frondge- bied te opereren, maar waarnemers verwachten dat dit pas tegen het eind van dit jaar in praktijk ge bracht zal worden, als blijkt dat Kissingers inspanningen niet tot resultaat leiden. Tanzania Tanzania neemt een afwachtende houding aan. "Ons standpunt in zake Zuid-Afrika is heel duidelijk: het moet vertrekken uit Namibië en de apartheid opheffen. Als Kissin ger dat vertelt aan Vorster is dat êen goede zaak. Maar als ze gaan praten over samenwerking waardoor het apartheidsbewind versterkt zou worden zou dat erg kwalijk zijn', aldus een regeringsfunctionaris in Dar es Salaam. Nverere heeft wel eerder gezegd dat hij er weinig voor voelt Zuid-Afrika te gebruiken als 'hefboom' tegen Rhodesië. De Ver enigde Staten zouden naar zijn me ning Afrika rechtstreeks te hulp moeten komen, en niet via Pretoria. JOHANNESBURG (Rputer) - In heel Soweto, waar duizenden ne gers woensdag in verzet kwamen, woedden vanmorgen nog bran den. De commissaris van politie, generaal W Kotze, zei dat er nog geen einde van het geweld in zicht was ofschoon hij de situatie "betrekkelijk kalm" noemde. Slachtoffers liet officiële dodencijfer staat op 58 en 788 gewonden, maar politie kringen schatten het aantal slachtoffers aanzienlijk hoger. De situatie werd te chaotisch ge noemd om precieze cijfers te kunnen geven. De rellen braken pas goed uit toen de politie het vuur opende op een menigte scholieren die demon streerden tegen het verplicht stel len van Afrikaans, hetgeen als de taal van de apartheid wordt be schouwd. Het op 18 km van Johannesburg ge legen Soweto, waar een miljoen negers wonen, bleef volledig van de buitenwereld afgesloten. Een dikke rookwolk hing boven de stad. Bijna alle regeringsvesti gingen waren in brand gestoken. De minister van Politie en Justitie, James Kruger, maakte gistera vond in het parlement bekend dat de regering een rechter zou aanwijzen om een onderzoek in te stellen naar de rellen. Hij zei het te betreuren dat er zoveel doden in Soweto gevallen waren. "Wij hadden zoiets niet verwacht." Een groep met stokken gewapende blanken heeft gisteren in Johan nesburg aanvallen uitgevoerd op blanke zowel als zwarte demon stranten die marsen hielden uit protest tegen het optreden van de politie de vorige dag in de buurt liggende negerstad Soweto. Wie de aanvallers waren is niet be kend maar wel meldden oogge tuigen dat de politie niet ingreep waarop de gedachte ontstond dat de aanvallers te werk gingen met toestemming van de politie, of daar wellicht zelf toe behoorden. De voorzitter van de speciale VN- commissie tegen apartheid, Raoul Sicalit, heeft gisteren "ge pleit voor een algeheel embargo op alle leveranties aan de Zuidaf rikaanse strijdkrachten en politie en op een totaal isolement van het racistische Zuidafrikaanse regi- "De gebeurtenissen van Soweto tonen dat er een golf van militan- tisme is van de kant van het ver drukte volk en dat dit volk de moed heeft op te treden tegen een onmenselijke onderdrukking", zo werd verklaard. "Het conflict in Zuid-Afrika is een conflict tussen het racisme en het anti-racisme hetgeen duidelijk werd door het feit dat honderden blanke studenten van de univer siteit van Witwatersrand een de monstratie van solidariteit met de zwarte studerenden hebben gehouden". De Zuidafrikaanse Raad van Ker ken heeft gisteren in een reactie op het bloedbad van Soweto ver klaard geschokt te zijn door het volledig gebrek aan begrip van de Zuidafrikaanse autoriteiten voor de aspiraties van de negers. Angst Dit gebrek, aldus de raad, heeft eleid tot een totale breuk in de communicatie. De raad zegt dat 'wat in Soweto begon als een ge weldloze uiting van een gerecht vaardigde en diep gevoelde grief, binnen enkele uren tot uitbar sting kwam in een confrontatie tussen blank en zwart'. Het feit dat schoolkinderen bij de con- j|| frontatie betrokken waren, aldus de verklaring van de raad, leidt tot de angstaanjagende gevolg trekking dat de grieven van de negers niet alleen een politieke kant hebben, maar uitgegroeid zijn tot een diepe, wijdverbreide en zelfs door kinderen gevoelde angst, die kan leiden tot een na tionale catastrofe. Het volk van Zuid-Afrika en in het bijzonder de Zuidafrikaanse autoriteiten, moeten aandacht schenken aan de diepe wonde, woede en frus tratie die het systeem van apart heid in de harten van alle zwarten in Zuid-Afrika heeft doen ont staan". ADVERTENTIE BEIROET - Twee Libanese vrou wen zochten gisteren vlak over de grens hulp bij Israëlische artsen (foto). De Palestijnse bevrijdings organisatie PLO heeft gisteren drie mannen gearresteerd in ver band met de moord op de Ameri kaanse ambassadeur Francis Me- loy, zijn handelsattache en hun chauffeur. Een woordvoerder van de PLO zei, dat de mannen Libanezen waren. In westelijke en Arabische diplo matieke kringen wordt het over igens sterk betwijfeld of de PLO inderdaad de moordenaars te pakken heeft. De Syrische president Hafez As sad is gisteren voor een officieel bezoek in Parijs aangekomen. Tij dens het banket herhaalde de Franse president Giscard d'Es- taing, zijn aanbod aan Syrië om een vredesmacht naar Libanon te zenden. TROPEA (Reuter/AFP) - De Italiaanse communisten heb ben bij hun nationale campagne voor de belangrijke algemene verkiezingen van 20 en 21 juli bijzonder veel aandacht be steed aan Calabrië, het "verge ten" district in de punt van de laars van Italië. De reden daar van is dat Calabrië een van de zeer weinige gebieden was waar links stemmen verloor toen er vorig jaar regionale verkiezin gen werden gehouden. In de meeste andere districten boek ten de communisten opmerke lijke stemmenwinst. In Crotone, een groot industrie centrum aan de Ionische kust, somt Ubaldo Schifino, een 29- jarig bestuurslid van de plaatse- lijke communistische partij, de belangrijkste tegenstanders op: de achtergebleven ontwikke ling, de Kerk en de Mafia. "Men heeft de mensen wijsgemaakt dat zij hun huizen en zelfs hun auto's zullen verliezen als de communisten aan de macht komen", zegt hij. In de stille dorpen in het bin nenland is de bevolking niet erg spraakzaam tegenover vreem delingen. Maar in San Giovanni is een oud vrouwtje, zittend in de schaduw voor haar huisje, bereid over politiek te praten. "De vrouwen zullen voor de (christen)democraten stemmen omdat wij christenen zijn, om dat het een stem voor het kruis is. Trouwens, ik moet de com munisten niet want zij zullen mij m'n pensioen afpakken". Hoe komt zij aan die gedachte? "Oh, de paters hebben haar dat verteld. Let er maar niet op, ze zal stemmen zoals ik het zeg", legt haar echtgenoot uit. Calabrië, het armste gedeelte van Italië, heeft een inkomen per hoofd dat minder dan de helft is van het landelijk gemid delde. Met twee miljoen inwo ners herbergt het vier procent van de totale bevolking van Ita lië. Het heeft echter slechts twee procent van het nationale inkomen. Ongeveer 700.000 Calabriërs zijn in de afgelopen 25 jaar geë migreerd. De provincie kampt met een grote werkloosheid, vooral onder de jongeren. Afgaand op deze gegevens zou men verwachten dat de provin cie op een woestijn lijkt. Niets is minder waar. Men vindt er de weelderigste en de prachtigste streken van Italië en een aantal schitterende stranden. Cala- bri's grootste handicap is dat het sinds lang wordt behandeld alsof het een kolonie is. Zoals het gebied goedkope ar beidskrachten levert aan de in dustrie in het noorden, zo ver schaft het ook goedkope grond stoffen voor de industrieën van Piedmont en Lombardije. De Calabresi lijken bepaald weinig reden te hebben de christen-democraten en hun regeringen ergens dankbaar voor te zijn. Toch stemt bijna veertig procent steeds op de re gerende partij. Een belangrijke factor hierbij is het wijdver breide systeem van "klanten binding", waarbij de politieke gezindheid het verschil kan be tekenen tussen werken of werk loos zijn. De communisten beschuldigen de christen-democraten van po litieke chantage bij het recente aanbod voor honderd baantjes bij de regionale bank. Meer dan zesduizend mensen hebben ge solliciteerd, "maar de beslissin gen zullen zeker niet eerder dan na de verkiezingen bekendge maakt worden", zeggen de communisten. In een gebied waar de christen-democraten en de Ma fia de twee dominerende mach ten zijn is het niet verwonder lijk dat zij elkaar soms overlap pen. In Gioia Tauro, dat de naam heeft een groot centrum van de Mafia te zijn, gaat het verhaal van een christendemocratische functionaris die een merkwaar dige deur-tot-deurcampagne voert. Hij komt binnen, legt een grote revolver op tafel, en in formeert dan "hoe denkt u dit maal te stemmen"? "Verslaat met uw stem de Mafia-kandidaten", sporen de communistische pamfletten de kiezers aan. Zullen de calabresi aan deze oproep gehoor geven? Misschien wel de jongeren, maar bij de ouderen schijnt de gelatenheid te overheersen. Het "klantenbinding"-systeem is zeker niet een monopolie van de christen-democraten. Ook cor ruptie niet, want zojuist is de socialistische wethouder van openbare werken van Catan- zaro wegens fraude gearres teerd. De Italiaanse christendemocra ten zijn er trouwens gisteren in geslaagd het onderzoek naar het Lockheed- steekpenningenschandaal op te schorten tot na de verkiezingen van komende zondag. Met steun van sociaaldemocraten en liberalen wisten de christen democratische leden van de parlementaire commissie van onderzoek te bewerkstelligen dat de volgende hoorzitting pas op 24 juni, vier dagen na de ver kiezingen, zal worden gehou den. Dan zullen ex-minister van Defensie Mario Tanassi (so ciaaldemocraat), diens opvol ger Luigi Gui (christendemo craat) en Mariono Rumor, ex- premier en nu minister van Bui tenlandse Zaken (christende mocraat) worden gehoord. SPIJKERHARD Een autodief in West-Berlijn heeft gisteren van zijn snode voor nemen om een luxe wagen te stelen moeten afzien. De man kroop achter het stuur van de geparkeerde auto, toen hij met een kreet opsprong. Hij was op de verborgen spijker gaan zitten die de eigenaar, die al eens eerder bestolen was, had neergelegd. Op de kreet van pij n van de man snelde de eigenaar van de auto naar buiten. Juist op tijd om de snoodaard te voet te zien wegstrom- pelen. 600 POND VOOR HOND De kapitein van een Westduitse vrachtvaarder, Reinhard Wert- her, is gisteren in Huil (Engeland) beboet met 600 pond omdat op het dek van zijn schip een hond vrij had rondgelopen, dat was tweemaal van de wal af geconstateerd. Dat druist in tegen de Britse bepalingen die trachten de honds dolheid (rabies) buiten het eiland te houden. De hond mocht wel aan boord vertoeven, aldus de rechter, maar moest zich zolang het schip in de haven lag ophouden in een afgesloten ruimte aan boord waaruit hij niet kon ontsnappen. MONNIK ALS SUPPOOST De monniken van de berg Athos - de "theocratie" op een eiland in het noorden van Griekenland - hebben besloten het toeristi sche bezoek aan hun"republiek te beperken door voortaan alleen nog mensen toe te laten die geïnteresseerd zijn in de godsdienst of de wetenschap. Voorts zullen bezoekers met niet meer dan een tiental per dag worden toegelaten en mogen de bezoeken niet langer dan vier dagen duren. Grieken en Grieks-Cyprioten die de orthodoxe godsdienst be lijden, zullen een week op Athos mogen toeven. Het bezoek kan worden verlengd wanneer de synode van de monnikengëmeen- schap daartoe aanleiding aanwezig acht. Boten aan boord waarvan zich vrouwen bevinden mogen de heilige berg niet dichter dan 500 meter uit de kust naderen- De ongeveer 1.100 monniken van Athos klaagden de laatste tijd over de schade die het toeristische bezoek toebracht aan hun beschouwende leven. Zij wilden niet de weg opgaan van hun confraters in de kloosters in centraal Griekenland, die naar Athos vluchtten omdat zij verworden waren tot "museumsup poosten en verkopers van entreebewijzen". VALKENBURG (Z.H.): Dc Alfetta van Alfa Romeo. 1600oflS00cc motor voorin.S-Vcrsncllingsbak met difTercnticelachterin. DcDionachtcrwicloplianging. Perfektcwegligging. Kooiconstructie met energie-absorberende zones. Topsnelheid boven 175 km/u.Garantie 12 maanden. Alfetta 1.6 -125 pk-17.990.- Alfettal.8 -140 pk -19.790.- AlfettaGT -140 pk -21.490.- B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17, telefoon 01718-13900/16275

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9