Pijlerdam: garantie voor veiligheid en milieu-behoud Defensie moet 127 miljoen inleveren Gezien bij Oosterschelde-project kost vier miljard gulden Studentenleider wint geding tegen Elsevier zelf zien bij Zeeland steekt vlag uit Bijna driekwart miljard minder belastinggelden VRIJDAG 18 JUNI 1976 MIWNÜHM.' Gevangenis autoriteiten omgekocht AMSTERDAM fSP) - Volgens verklaringen van de Amster dammer H. J. is de opzienba rende ontsnapping van de vier Nederlanders uit de Spaanse gevangenis mogelijk gewor den door het omkopen van een secretaris van de gevangenis directeur en een aantal bewa kers. H. J., die zich voorname lijk bezig heeft gehouden met de organisatie van de ont snapping buiten de gevange nis verklaart dat zeker tien duizend gulden aan Span jaarden is uitbetaald. De be wakers zouden hebben ge zorgd voor boormateriaal. Andere kleine materialen zijn naar binnen gesmokkeld m dicht gesoldeerde blikken. Het kontakt met de gevangenen werd onder meer onderhouden door tekens met vlaggen bui ten de gevangenis. De hele ac tie die overigens op initiatief van de gevangen-en is opgezet heeft maanden aan voorbe reiding gekost. De omkoperij kon zover gaan dat zelfs pas poorten aan de Nederlanders werden teruggegeven. De groep die zich met deze ont snapping heeft beziggehouden is vast van plan ook andere Nederlanders te bevrijden. Commissie Donner eind juni toch nog niet klaar DEN HAAG (SP) - De commissie Donner zal het rapport over moge lijke rol van prins Bomhard in de Lockheed-affaire niet deze maand gereed krijgen, wat tot voor enkele weken nog wel de bedoeling was. Het onderzoek is de laatste weken niet zo snel gevórderd als men had gehoopt. Dat betekent dat de Tweede Kamer het rapport ook niet voor het zomerreces zal ontvangen. Voordat de bevindingen van de commissie Donner naar de leden van het parlement gaan moet het kabinet er nog beleidsconclusies aan verbinden, wat vermoedelijk ook enkele weken in beslag neemt. Ook moeten er nog onderhandelin gen worden gevoerd met de Ver enigde Staten over het vrijgeven van documenten die de conclusies van de commissie moeten onder steunen.. In de VS voelt men er overigens weinig voor om documenten die daar nog vertrouwelijk zijn. in Ne derland in de openbaarheid te brengen. Dat zou kunnen beteke nen dat het rapport van de commis sie Donner pas na 20 september verschijnt. Op die dag komt in de VS namelijk het rapport uit van de onderzoekscommissie-Church. DEN HAAG (SP) - Aan de ene kant de prijs van ruim 4 miljard gulden, aan de andere kant een injectie voor de werkgelegenheid van 34.600 man jaren - ziedaar de feiten waarmee volgende week de Tweede Kamer op de drempel van het zomer reces moet rekenen, als haar gevraagd wordt ak koord te gaan, wat ongetwijfeld gebeurt, met de aanleg van een pijlerdam van Schouwen- Duiveland naar Noord-Beveland. Waardoor rond de Oosterschelde zowel de veiligheid als het be houd van het milieu beide zoveel mogelijk verze kerd zullen zijn. Welhaast volgens gewoonte heeft het kabinet-Den Uyl zijn beslissing genomen in de vroege ochtendu ren: woensdagnacht om half vier. "Met groot enthousiasme", be richtte minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat gistermid dag, "ik heb in het kabinet geen en kel afwijkend geluid gehoord". De pijlerdam, die bij hoge storm vloeden door middel van stalen schuiven kan worden gesloten, kost slechts 23 miljoen meer dan wat de Tweede Kamer, eind 1974, toen werd afgezien van een dichte dam, wilde toestaan. Maar daarbo venop is wel een extra bedrag van 130 miljoen gulden voor onvoor zien opgevoerd omdat nog nergens in de wereld met een dergelijk werk ervaring is opgedaan. Doorstroomopening In geopende stand zal de storm vloedkering in de monding van de Oosterschelde over een opper vlakte van 11.500 vierkante meter water doorlaten. Dat is de minimale doorstroomopening om bij Ierseke een getijverschil van 2.30 meter (d.i. 60 procent van het huidige getij) te handhaven zodat de oester- en mosselcultures gehandhaafd kun nen blijven. Gestudeerd wordt nog op een door stroomprofiel van maximaal 20.000 vierkante meter, dat met een getij- verschil van 3.10 meter bij Ierseke zelfs 90 procent van het huidige ge tij intact laaf. Omdat eerst uiterlijk in het voorjaar van 1977 een beslis sing hoeft te vallen over de grootte van de schuiven, heeft Rijkswater staat voor deze studie nog even tijd. Een opening van 20.000 vierkante meter kost wel ongeveer 250 mil joen gulden meer. Minister Westerterp ontkende gis teren dat de studie naar een grotere doorstroomopening wordt verricht om de milieu-actiegroepen gunsti ger te stemmen. "Dat is met het huidige ontwerp al in voldoende mate gedaan", meende hij. De meerkosten (bijna 2.6 miljard) Minister Westerterp van de pijlerdam ten opzichte van een dichte dam, in beide gevallen inclusief compartimentering, zul len naar evenredigheid over alle ministeries worden verdeeld. Maar toch zal volgens minister Wester terp vooral naar de '^milieudepar- tementen" CRM )natuurbehoud) en Volksgezondheid en Milieuhy giëne gekeken worden. de pijler dan Geen paniek Rijkswaterstaat heeft het niet no dig geoordeeld de pijlerdam uit te rusten met een dubbel stel schui ven zoals gebruikelijk is bij grote waterkeringen. Maar terwijl de Ha- ringvlietdam een dubbele kering heeft omdat er vrijwel dagelijks bedrijfszeker mee gewerkt moet worden en de stormstuw in de Hol landse IJssel (weliswaar over 20 jaar) ook een tweede kering krijgt ter verhoging van de veiligheid van het achterland, hoeft er geen pa niek te ontstaan als in de Ooster- scheldedam één of meer schuiven niet willen sluiten. De waterstand zal dan maar weinig hoger worden en bovendien vormen de bestaande dijken rond de Oosterschelde dan altijd nog een tweede waterkering. 99 "KVP MOET KLEUR BEKENNEN DEN HAAG (ANP) - Bij de parle mentaire behandeling van de kabi netsvoorstellen tot hervorming van de ondernemingsraden, de ver mindering van inkomensverschil len, de vermogensaanwasdeling en de uitvoering van de nota inko mensbeleid zal de KVP duidelijk moeten laten weten of ze wil samen- of tegenwerken. "Dan we ten wij voor jaren waar we aan toe zijn", schrijft de fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer Van Thijn deze week in "Roos in de vuist", opinieblad van de Partij van de Arbeid. Indien door een parlementaire ver tragingstactiek deze wetsontwer pen in deze periode niet meer kun nen worden afgehandeld heeft dit een zelfde betekenis als wanneer de voorstellen dooreen tegenstem ten onder gaan. Het "hervormings kwartet" zal dienen als toetssteen voor de vraag of met ARP en KVP een hervormingspolitiek is te voe ren. De uitkomst daarvan zal be slissend zijn als we aan het eind van de rit de balans moeten opmaken voor een volgende kabinetsperio de. Van Thijn geeft toe dat er geen sprake is van een ideaal politiek klimaat als regeringspartners el kaar op deze wijze in de houdgreep nemen. "Maar wel het enig denk bare antwoord op de uitsmijter van KVP-fractievoorzitter Andriessen tijdens het Zuidafrika-debat, die nog lang zal nadreunen in de Ne derlandse politiek. Andriessen zag geen beletsel om in het broze so ciale klimaat de werkgevers onver holen naar de mond te praten. Dat hij hiermee het toenemend wan trouwen in onze kring verder op porde en de fundamenten onder het kabinet deed wankelen deerde hem niet," aldus Van Thijn. Nederlanders mogelijk toch uit Libanon DEN HAAG (ANP) - Om zo snel mogelijk uit het door een burge roorlog geteisterd Libanon te ko men, kunnen de veertig a vijftig Nederlanders die daar op het ogen blik verblijven, zich aansluiten bij een groep Britten die van plan is vandaag in konvooi over land naar Damascus te trekken. In Damascus zal de Nederlandse ambassade de Nederlanders dan opvangen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken opgemaakt uit een bericht van de BBC. Het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag heeft geen contact meer met onze am bassade in Beiroet. De ambassadeur voor Nederland in Libanon, H. C. Jorissen, is op dien streis naar Cyprus. Wanneer hij te rugkeert naar Libanon is niet be kend. t Delftse jongeren demonstreerden gisteren voor de ambassade van Zuid-Afrika in Den Haag legen de gebeurtenissen die zich de af gelopen dagen in Zuid-Afrika hebben afgespeeld. Het gebouw vaii de ambassade werd gistera vond beklad met pamfletten en hakenkruisen. De politie heeft vier mensen aangehouden die mogelijk iets met de zaak uit staande hebben. ADVERTENTIE ^^idermode van 3 tot 10. AMSTERDAM (ANP) - Het week blad Elseviers Magazine moet in het vervolg afzien van publikaties, waarin wordt gesuggereerd, dat de voormalige studentenleider drs. Maarten Abeln een agent was of is van de Russische geheime dienst KGB. In zijn volgende nummer moet het weekblad op een in het oog lopende plaats meedelen drs. Abeln te hebben beledigd door pu- blikatie van het geruchtmakende artikel (in het nummer van 24 april) over de activiteiten van de KGB in ons land. Volgens de president van de recht bank in Amsterdam, mr. W. J. Borgerhoff-Mulder, is drs. Abeln in dat artikel op onrechtmatige wijze herkenbaar gemaakt, ook al werd zijn naam niet genoemd. Elseviers Magazine volstond met een om schrijving van "twee voormalige studentenleiders", die voor de KGB zouden werken. Beide stu dentenleiders komen ook voor op de lijst, die het weekblad na de pu- blikatie van het artikel overhan digde aan minister De Gaav Fort man van Binnenlandse Zaken. Drs. Abeln spande ruim een week geleden een kort geding aan tegen de uitgever van Elseviers Magazi ne, Bonaventura b.v., en tegen dr. F. Hoogendijk (hoofdredacteur) René de Bok (schrijv wuste artikel). Mr. Mulder deed gistermiddag uit spraak en veroordeelde Elseviers Magazine tot een dwangsom van f25.000 indien zij bovengenoemde mededeling niet plaatst. Op de lijst van KGB-agenten van Elseviers Magazine zou ook de naam voorkomen van het PSP- Kamerlid Van der Lek. Op zijn ver zoek begon de Amsterdamse rechtbank begin deze maand met een voorlopig getuigenverhoor, dat vrijdag 25 juni wordt voortgezet. Het beroep op journalistiek ver schoningsrecht (het niet noemen van bronnen) van onder andere de als getuige opgeroepen dr. Hoog endijk, heeft de Amsterdamse rechtbank afgewezen. T-shirts het be- (104-1461 C9 Borgerhoff- \J Overalls 1104-1521 v a 35,75 DEN HAAG (SP) - Defensie moet opnieuw een zware aderlating on dergaan. Bovenop de al doorge voerde bezuinigingen van 250 mil joen gulden wordt er dit jaar nog eens 127 miljoen gulden extra van de defensie-uitgaven afgeknab beld. Het kabinet-Den Uyl heeft dat gis teren besloten en - in bedekte ter- de Tweede Kamer mee gedeeld. Ten koste van welke uitgaven deze nieuwe defensie-besnoeiingen zul len gaan staat op dit ogenblik nog niet vast. Dat moet nog worden uit gevochten binnen het kabinet. Pas op prinsjesdag - de derde dins dag in september - zal de sluier vond laat niet van uit dat de defensie-bezuinigingen een aantas ting van de Nederlandse bijdrage aan de NAVO zouden betekenen. Ook verwachtte men niet dat het defensiepersoneel er de dupe van zou worden. Vanwege de prijsstijgingen zouden de defensie-uitgaven dit jaar auto matisch met 160 miljoen gulden verhoogd moeten worden. On danks stevig verzet van defensie minister Vredcling gaat die "prij scompensatie" maar gedeeltelijk door. Minister Duisenberg (Finan ciën) heeft defensie slechts een compensatie van 60 miljoen toeges taan. Dat betekent dat defensie in feite 100 miljoen gulden moet inle- Daamaast moet defensie ook nog 27 miljoen gulden bezuinigen als aandeel in de ruim 200 miljoen die alle ministeries gezamenlijk moe ten besparen om de geweldige tegenvaller van 1,5 miljard gulden op te vangen. Dat brengt de defen- siebezuiniging in 1976 op 127 mil joen gulden. Het inleveren van een deel van de prijscompensatie werkt door tot in de lengte van jaren. Tot 1985 wordt dat voor defensie becijferd op een bedrag van ongeveer 1 miljard. Over tien jaar zal het steentje dat defensie nu moet bijdragen aan het Zuidamerikaanse vluchtelingen naar Nederland wegwerken van de tegenvaller als een sneeuwbal vergroot zijn van 27 miljoen tot ongeveer 270 miljoen gulden. VLISSINGEN (ANP) - Ik ben bijzonder gelukkig dat de be slissing over de Oosterschelde nu is genomen. Dit garandeert ops een aanvaardbare veilig heid omstreeks 1985. Dit zei dr. C. Boertien, commissaris van de koningin in Zeeland, in een reactie op de beslissing van het kabinet om de Ooster schelde af te sluiten met een pijlerdam. Ik ben vooral blij dat de beslissing nog voor het zomerreces van de Tweede Kamer is genomen, zegt de heer Boertien. Wij in Zeeland hebben namelijk grote haast. Door het opnieuw oplaaien van de discussies en het uitstel van de beslissing is toch al ze ven jaar verloren gegaan. De hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat, ir. D. de Bijl zegt ook bijzonder blij te zijn dat er nu tenminste een beslissing is gevallen en dat Zeeland de veiligheid waar ze zolang om gevraagd heeft nu eindelijk krijgt. De veiligheid heeft bij ons altijd voorop gestaan zegt de heer De Bijl. Maar nu blijkt dat ook het rijke milieu van de Ooster schelde behouden kan blijven is er voor ons dubbel reden om feest te vieren. De heer C. van Leeuwen voor zitter van de actiegroep Oos terschelde open, de groep die zich van alle actie- en milieu groepen het meest voor het behoud van het natuurlijk mi lieu in de Oosterschelde heeft ingezet zegt: "We zijn wel te vreden met de pijlerdam, ook al vinden we dat een volledig open Oosterschelde met ver hoogde dyken toch de beste oplossing zou zijn. Het bestuur van de PPR- Zeeland vindt het voorstel van de regering, om de Ooster schelde af te sluiten met een pijlerdam met een relatief kleine doorstroomopening, onaanvaardbaar. De PPR- Zeeland vindt dat gebrek aan Financiën nooit een reden mag zijn om een oplossing te kie zen die niet de beste is voor het milieu. De Kamerfracties van PPR en D'66 zijn verheugd over de be slissing van de regering. D'66-fractievoorzitter Ter louw spreekt van een groot succes voor het milieubeleid in Nederland dat de Ooster schelde een getijdegebied zal blijven. Volgens de CDA-fracties (KVP. ARP en CHU) in de Tweede Kamer kan niet ge zegd worden, dat de regering met haar Oosterschelde- beslissing wat betreft de kos ten is gebleven binnen de ge maakte afspraken. In een ge zamenlijk commentaar zeg gen de drie fracties dat het op het punt van de maximaal te accepteren kosten, de derde "ontbindende voorwaarde", nog een aantal vragen rijst. Wel zijn de fracties van me ning, dat voldaan wordtaan de afspraken wat betreft de tech nische uitvoc rbaarheid en wat betreft het tijdstip van ge reedkomen uiterlijk in 1985. De regering goochelt in de brief over de Oosterschelde dusdanig met cijfers dat het niet mogelijk is een helder in zicht in het kostenaspect te verkrijgen. Dit zei het WD-kamerlid mr. Koning. Volgens Koning is een aantal posten niet in de berekening opgenomen: 180 miljoen voor partiële dijkverhoging en 100 miljoen voor gemaakte kosten voor de aanvankelijke afslui ting. Bovendien gaat de rege ring uit van het ko.stenpeil op 1 januari 1976, terwijl de Kamer het moment van de beslissing, eind november 1974, als uit gangspunt hanteert. DEN HAAG (SP) - De schatkist ontvangt dit jaar 749 miljoen gul den minder aan belastinggelden. Uit een overzicht dat minister Dui senberg (Finacièn) gisteravond aan de Tweede Kamer gegeven heeft blijkt dat er vooral minder aan loonbelasting geïnd wordt 500 mil joen gulden. Een andere tegenvaller doet zich voor bij de vennootschapsbelas- t ting. Opbrengst 300 miljoen min der. Ook heeft de schatkist 60 mil joen gulden minder BUENOS AIRES (AP) - Twaalf rechten geïncasseerd, vluchtelingen uit Chili en Uruguay zijn uit Buenos Aires naar Neder land vertrokken, aldus heeft een Hartluchtbrug - Bij de voorzitter functionaris van de Verenigde Na- de Nederlandse hartpatiënten ties in de Argentijnse hoofdstad verklaard. De vluchtelingen zijn vijf kinderen en zeven volwassenen, onder wie vijf vrouwen. De twaalf behoren niet tot de groep van 25 Zuidamerikaanse vluchte lingen die verleden week is ont voerd. vereninging H. Fievet in Breda is de definitieve bevestiging binnenge komen uit Houston dat volgende week zeven Nederlandse hartpa tiënten in het St. Luke Episcopal Hospital in Houston bij hartchirurg dr. Denton Cooley een hartoperatie kunnen ondergaan. De alcoholaccijns bracht 25 miljoen minder in het laatje van minister Duisenberg en de bieraccijns 10 miljoen minder. Ook de wegenbe lasting viel tegen. Er zal dit jaar 150 miljoen gulden minder geïnd wor- Een meevaller voor minister Dui senberg is de tabaksaccijns. Extra opbrengst van 50 miljoen gulden. Ook de inkomstenbelasting le verde meer op dan verwacht 200 miljoen. Dit jaar ontvangt de schatkist in to taal 59,9 miljard gulden aan belas tingen. Eén jaar en tbr AMSTERD.AM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren de 19-jarige Amsterdamse ontsmet ter Bertram H. veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek en voorwaardelijk tbr met een proeftijd van drie jaar wegens het doodschoppen van de 27-jarige M. de Kamper uit de hoofdstad. Kamer de verhoging van de motor rijtuigenbelasting afwees. In plaats daarvan gingen de belasting op nieuwe auto's en de benzine- acctjns omhoog. climax van een ruzie nadat het slachtoffer Bertram H. die nacht om onduidelijke redenen had be dreigd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7