Links wil Stevin -groep boycotten nhck brillen O) Vader in 't zonnetje PLAFOND TE LAAG: PILS VERBODEN Home Centre V©@[? LEIDEN LEIDEN - Omdat het plafond drie centimeter te laag hangt, mag er in het restaurant van het nieuwe gemeentelijke zwem bad De Zijl geen pilsje getapt worden. De drank- en horeca- wet schrijft voor dat de hoogte 2.60 m. moet bedragen; een nauwkeurige ambtenaar is tot de slotsom gekomen dat het plafond in het restaurant op 2.57 m. hangt Daarom heeft Ton Menken, ex ploitant van het restaurant geen vergunning gekregen om alco holische dranken te schenken. Hij tilt daar met zwaar aan. "Ik neem de Sportstichting óf wie dan ook niets kwalijk", ook al zou zijn omzet, door het warme weer van de laatste tijd, waar schijnlijk door menig pilsje omhoog gekrikt zijn. De gemeente heeft de bevoegd heid om een vergunning te ver strekken. maar dan moet de on derhavige gelegenheid wel aan alle eisen voldoen. Ambtenaar De Raad (Algemene Zaken) zegt "De man die de maten heeft opgenomen had twee din gen kunnen doen: de waarheid zeggen of liegen Als hij liegt wordt de vergunning wel ver strekt. met het gevaar dat ze la ter weer wordt ingetrokken. Hij heeft de waarheid gezegd. We kunnen niet zeggen; het is de gemeente, ga je gang maar". Toch zal Ton Menken waar schijnlijk zeer binnenkort zijn tapkraan alsnog open kunnen zetten Het is nu nodig dat het ministerie van Volksgezond heid een ontheffing verleent; het verzoek daartoe is al onder weg. Een woordvoerder van Hoofdinspectie drank- en hore- cawet liet doorschemeren dat van de drie centimeter niet zo'n probleem zal worden gemaakt. BOUWIJSHAL LIGT VOOR OP SCHEMA LEIDEN - "Als de bouw zo door gaat zijn we drie weken eerder klaar". Terwijl in een dag gisteren de betonnen vloer van de ijskast aan de Vondellaan werd gelegd, kijkt Ton Menken, toekomstig ex ploitant. vol enthousiasme alweer verder. Over twee weken kunnen de spanten aangebracht worden, en kan de overkapping gemaakt wor den. Wellicht dat op 21 oktober de nieuwe hal geopend wordt. Ver schillende gemeentes en instellin gen volgen met interesse deze Leidse activiteiten. Gisteren werd in één keer de vloer gelegd van 750 kubieke meter be ton. Bovenop deze vloer komt een isolatielaag, waarop weer een be tonnen laag van 12 centimeter dik te. In deze laatste laag zullen straks de buizen voor de koeling liggen; het ijs komt op het beton. Momenteel ligt de bouw voor op het schema, ondanks de vertraging in het begin, toen de bouw enkele dagen heeft stilgelegen. In de bouwvakvakantie gaat het werk gewoon door. Vanwege investeringen in Chili zolang de voorraad strekt Europameubel in H -'ne Centre heeft op internationale meuLróeurzen komplete beurs- kollekties opgekocht Deze splinternieuwe show-modellen worden u meubel aangeboden tegen zeer aantrekkelijke prijzen Profiteer van deze unieke kans Het allernieuwste op meubelgebied meteen al het allervoordeligst Kom naar Europameubel in Home Centre, 8000 m2 voordelig woongenoegen! haagse schouw Voorschoterweg 45-47. Valkenburg Z.H. (bij Leiden) Tel 071 769325 Een zonnig idee voor vaderdag. Een stoere zonnebril met de idea le pasvorm. Verkrijg baar met polarizerende- of met neutraal bruin getint glas Beide zonnebrillen nu voor het zonneschijntje van Pak het vaderdagvoordeel van f 10,- Kom kijken naar onze grote collectie kwaliteitszonnebrillen Al v a f 6,95 Botermarkt 1 - telefoon 071-125036 tal gemeenten gezamenlijk zo'n ac tie voert. Daarbij wees hij erop dat een boycot van de Stevingroep toch een zekere willekeur in zich houdt. "Wantwaarom pakken weChiliaan en niet Zuid-Afrika"? Anne v.d. Zande - gisteravond te gast bij de PvdA - benadrukte dat de actie tevens is bedoeld om pre ventief te werken. "Bedrijven moe ten afgeschrikt worden om in Chili te investeren. De wat willekeurige keuze vond zij niet bezwaarlijk. "Je kunt alleen iets bereiken, wanneer je alle aandacht op eén bepaald punt richt", aldus het PSP- raadslid. Weinig enthousiasme voor de actie was er van de kant van PvdA- raadslid Van der Horst. "We vallen alleen landen aan, die niet terug kunnen slaan. Daar zijn we sterk in. Dat is nog weer eens overduidelijk gebleken tijdens de oliecrisis. Onze steun aan Israël werd ineens een heel stuk geringer toen de Arabi sche wereld ons begon te boycot ten". PvdA-fractieleider Leo Meijer was aanmerkelijk positiever, met name over het gesprek met de Stevin groep. "We zullen daar geen vrij blijvend praatje moeten houden, maar duidelijk laten weten dat een meerderheid van de Leidse raad investeringen in Chili afwijst", al dus Meijer, die er weinig voor voelde ook de andere fractievoor zitters in de Leidse raad voor het initiatief uit te nodigen. "Gezien de houding die het CDA en de WD in Groningen hebben ingenomen, lijkt me, dat de zaak daardoor al leen maar vertraagd wordt". LEIDEN - Het Leidse college van B. en W. zal zich binnen kort beraden of contact zal worden gezocht met colleges van andere gemeenten over een mogelijke boycot van de bedrijven die behoren tot de zogenaamde Stevin-groep. Via deze eventuele boycot zou men de Stevingroep er toe willen dwingen af te zien van investeringen in het door een gene- raalsregime beheersd Chili. Verder zullen de fraktievoorzitters van de linkse partijen in Leiden op korte termijn een onderhoud aan vragen met de raad van bestuur van de Stevingroep om nadere inlich tingen te verstrekken over de in vesteringen in Chili. Inmiddels hebben PvdA. PSP en PPRDf.6 zich bereid verklaard daaraan deel te nemen, terwijl ook de CPN zal worden uitgenodigd- Voorts zullen contacten worden gelegd met de Leidse vakbeweging. PvdA-fractieleider Leo Meijer deed gisteravond die suggesties naar aanleiding van een brief van het PSP-raadslid Anne v.d. Zande over de Chili-kwestie. Namens de PSP- afdeling Leiden vroeg zij de PvdA- fractie om bij het college aan te dringen op de volgende maatrege len: geen gemeentelijke werkopd rachten meer gunnen aan de Ste vingroep zolang deze blijft investe ren in Chili en dit meedelen aan de Stevin-groep; contact opnemen met andere col leges van B. en W., zoals die van Groningen en Rotterdam om te komen tot een gemeenschappelijk beleidsplan ten aanzien van de Ste vingroep, en initiatieven op dit gebied van het Chili-komitee Nederland onder steunen. Hanab Volgens de afdeling Leiden van de PSP is er een aantal bedrijven bin nen de Stevingroep, dat voor Lei den in eerste instantie van belang is. Daartoe behoort onder meer het Handels- en Aannemingsbedrijf Hanab NV in Valkenburg. Dit be drijf verricht in opdracht van de gemeente Leiden op het ogenblik reconstructiewerkzaamheden aan de Burggravenlaan. Bovendien voert het bedrijf grondwerk uit voor de SLF. Wethouder Waal vond dat eerst ter dege bekeken zal moeten worden of er juridische mogelijkheden zijn. "Als je bij een inschrijving zonder meer bepaalt, dat een bedrijf dat in Chili investeert zal worden ge weerd. ga je in een kort geding zo voor de bijl", voorspelde de Leidse wethouder. Verder vond hij dat een boycot alleen werkelijk effect zou kunnen hebben, wanneer een aan- We vertrekken vanuit Leiden via de Lage Rijndijk, richting Leiderdorp, waar we over de brug langs het water blijven fietsen tot vóór het tunneltje. Daar slaan we linksaf naar Hoogmade. Bij wegwijzer 1576 nemen we de weg links, rich ting Rijpwetering. Zijn we een eindje op weg dan zien we aan de linkerkant een molen. Het is een zogenaamde wipmolen, voorloper van de grote polder molens. We treffen dit type het meest aan in Friesland en Zuid-Holland. Hij doet dienst als watermolen, dat wil zeggen, hij slaat het water uit de lager gelegen polder naar het hoger gelegen boezemwater. Dit ge beurt door middel van een scheprad, dat via een aantal overbrengingsraderen door de wieken, en dus door de wind, wordt aangedreven. De wieken moeten hienoe op de wind worden gezet. Dat kan door het bovenhuis te draaien, het zoge naamde kruien. De molenaar doet dit met het kruiwiel, het grote wiel onder aan de trap. De trap dient onder andere als tegenwicht voor het gewicht van de wieken. De wieken wor den afgeremd met de "vang", een remblokmechanismc, aat in werking wordt gesteld door middel van een vangbalk. Dit is de balk die bovenin, aan de ach terkant, uitsteekt, met een touw Als we hier rondkijken, blijkt hier een grote verscheidenheid aan planten te staan. Langs de sloot veel valeriaan: u herkent hem aan de geveerde bladen en het roze scherm bloemetjes. De wortelstokken van deze plant worden gebruikt voor kalme ringsmiddelen (valium). Opval lend is ook de gele lis in het wa ter een sierlijke gele bloem met lange smalle bladen. De bloem heeft donkere strepen. Dit zijn honingmerken voor de vele in secten die de bloem bezoeken. Een derde veel voorkomend plantje is het heermoes. beho rend tot de paardestaarten Het heeft de vorm gemeen met een paardestaart. De "blaadjes" staan in een krans. Er staan ook verschillende grassen, als men goed kijkt. In het vijvertje links, dus voor de molen, valt de gele waterkers het meest op met zijn kleine gele bloempjes. De lange bladeren in het water zijn die van de kalmoes. Zij lij ken op die van de gele lis maar zijn gerimpeld Hier groeit ook veel herderstasje, dat zijn naam dankt aan de vorm van de vruchtjes. Het heeft kleine witte bloemetjes. Herderstasje wordt ook wel monnikskruid ge noemd. omdat het de manne lijke sexualiteit zou kalmeren. Aan het vijvertje aan de andere kant vallen direct de paars met gele bloemen op van het giftige bitterzoet. Het is de familie van de aardappel en de tomaat We stappen weer op en fietsen in de richting van de snelweg. Evenwijdig aan de rijksweg fietsend, moet u aan de linker kant de kamille (witte bloemp jes met gele hartjes) wel opval len. Bij wegwijzer 6597 gaan we rechtsaf, verder eerste zijweg links (Aderweg). Meteen aan het begin tegenover de eerste boerderij staat erg veel smeer- wortel: paarse bloemen met ha rige bladeren. Deze plant wordt bij uitstek door hommels be zocht. Hommels hebben name lijk een langere tong dan bijen. Zodoende kunnen zij uit de diepere bloemen de nectar ha nu len. waar bijen niet bij kunnen. Aan hommels valt op hoe dik- behaard ze zijn. Dit vormt hun bescherming tegen de kou. Iets over het leven van de hommel: na de winterrust bouwt de koningin een nestje onder de grond (vaak in een oud nhol). Daarin brengt zij 5-cel r het i •ste broed en een voorraadcel voor honing. De larven die uit de eie ren komen, worden gevoed met een honing- en stuifmeel- mengsel (bijenbrood). Uit deze larven komen de eerste werk sters, die de koningin gaan hel pen bij de uitbouw en verzor ging van het nest. Later in de zomer worden er ook mannetjes (darren) geboren. Zij hebben als enige functie jonge koningin nen te bevruchten. In het najaar sterft het hele volk. Alleen de hommelkoningin overwintert. Als u goed kijkt ziet u aan de achterpoten van de hommel de stuifmeelklompjes. De stuif meel die bij het bezoek aan de bloem op haar lichaam blijft kleven, verzamelt zij met haar poten in de twee mandjes op haar achterpoten. Aan het eind van de weg gaan we rechtsaf naar de molen en verder naar Roelofarendsveen. Tegenover huisnummer 14 staat paddestoel 1769 (rechts): hier gaan we rechtsaf naar Oude Wetering, en meteen linksaf, het fietspad op langs de Braas- Voorbij de parkeerplaats aan onze linkerhand vinden we weereen grote verscheidenheid aan planten. Tussen het gras veel rode en witte klaver. De witte, die kruipt, wordt bezocht door bijen; de rode door hom mels. Al lijkt een klaver één bloem, in werkelijkheid bestaat zij uit vele kleine bloemen. De wortels zijn voorzien van knol letjes met bacteriën: die halen stikstof uit de lucht. De stik stofverbindingen komen ten goede aan de plant en de grond. Onder de wilgebomen groeit veel kleefkruid: bladeren ineen krans, en onooglijke witte bloemen. Waaraan dit kruid zijn naam dankt kunt u voelen: de zaadverspreiding wordt be werkstelligd doordat de zaden (kleverig) aan dierenvachten blijven hangen. De veldzuring is herkenbaar aan de pijlvormige bladeren met steeltjes, die naar boven toe steeds korter worden. De bloeiwijze is een gerekte pluim, die tenslotte rood wordt. Zuring wordt gebruikt als toespijs bij spinazie. Aan de andere kant van het weggetje groeit de gewone koekoeksbloem (rood-paars). Op de hoofdweg gekomen slaan we rechtsaf naar Oude Wetering via wegwijzer 6601 (links). Bij w.w. 5423 rechts de brug over en linksaf langs de ringvaart. Bij w.w. 5337 links af, brug over naar Nieuwe Wetering. Even verder links aanhouden en langs de vaart rijden (Voorweg. Dan door naar Rijpwetering en rechts af de brug over naar Oude Ade We passeren Water- tuin Warmond. Bij w.w. 5548 slaan we rechtsaf naar de Zijldijk. In de sloot hier rechts drijft fonteinkruid met ovale bruine bladeren en lang werpige aar (de bloem). Ook zien we hier waterranon kel. De witte bloemetjes komen boven Ook Aan de linkerkant van de weg groeien weer volop koekoeksbloemen. Aan het eind van de weg gaan we links en keren naar Leiden terug. WETHOUDERS BOOS OP PARTIJGENOOT LEIDEN - Het PvdA-raadslid Jan van Baaren heeft zich gisteravond tijdens de Pvd A-fractievergadering de toorn op de hals gehaald van de wethouders Arie Verboom en Cees Waal. Aanleiding vormde de tekst van twee moties die hij van plan is in te dienen bij de herziening van het bestemmingsplan tussen Lage Rijndijk Sumatrastraat Timor- straat en De zijl. Bij het zien van de tekst verschoot wethouder Arie Verboom van kleur en wierp het velletje papier met een nijdig gebaar van zich af. "Dat ie mand van je eigen partij zoiets op papier zet, dat had ik niet voor mo gelijk gehouden. De tekst grijpt me zo aan, ik heb er gewoon geen woorden voor. Maar dit kan onder geen beding". Ook collega wethouder Cees Waal wond zich bijzonder op over de concept moties van partijgenoot Van Baa ren: "Het is gewoon te gek om los te lopen. Als die tweede motie wordt aangenomen treed ik af, want dat is een regelrechte motie van wan trouwen". Hoe de teksten van de moties luidden bleef gisteravond voor de buitenwereld nog verbor gen. Overeengekomen werd, dat er volgende week in de fractie nog eens uitvoerig over gesproken zal worden en vervolgens ging de PvdA-fractie in besloten vergader ing. ADVERTENTIE Ken landelijke polderweg: de geit dü ter wille van het plaatje idyllisch ac ;as losgebroken en over de weg dwaaldeheeft de fotograaf de waterkant laten poseren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3